ما را دنبال کنید :
جیپ آهو سلطان جاده ها را بهتر بشناسیم
جیپ آهو سلطان جاده ها را بهتر بشناسیم
صدرا راحلی
آفرود
0
بازدید : 1517
رای ها : (0)

جیپ آهو سلطان جاده ها را بهتر بشناسیم

جیپ آهو نخستین خودروی شاسی بلند لاکچری در جهان است. نام انگلیسی آن واگنیر(jeep wagoneer) میباشد، که در ایران به جیپ آهو مشهور شده است. جیپ آهو خودروی پرفروش دهه 60 الی 90 میلادی بود و تعداد بسیار بیشماری از آن به فروش رفت. جیپ آهو به علت کیفیت بالا به آن SUV بینظیر مقام سوم را از نظر طول عمر تولید کسب کرد که نزدیک به 3 دهه هیچ تغییر چشمگیری در آن رخ نداده است. جیپ آهو به عنوان یک SUV  تمام عیار در سال 45 شمسی در هولدینگ جیپ سازی ایران(پارس خودرو) همزمان با دیگر کشور های تولید کننده به روی خط تولید رفت و در ایران عرضه شد. جیپ آهو به دلیل داشتن بدنه ی آهنی و گشتاور باورنکردنی خودروی مناسبی برای زمین های آفرودی محسوب میشود. جیپ آهو در بازار جهانی به عنوان یک خودروی لوکس تلقی میشد زیرا در کنار خودروهای SUV که فقط جهت انجام کارهای کشاورزی و صنعتی استفاده میشدند، جیپ آهو یک شاسی بلند خانوادگی نیز محسوب میشد و بسیاری از مشتریان را به خود جذب کرده بود. به نوعی میتوان گفت اولین خودروی شاسی بلند لوکس جهان جیپ آهو یا همان واگنیر استزیرا از شروع تولید این خودرو با فاصله زمانی حدودا 10 ساله لندرور شروع به تولید شاسی بلند های خود کرد و بعد از حدود 3 دهه بازار شاسی بلند آمریکا شکل گرفت. حالا کمی به جزئیات تاریخچه ی جیپ آهو(واگنیر) میپردازیم.

جیپ آهو قرمز

 

دهه شصت میلادی

طرح های اولیه ی جیپ آهو در سال 63 میلادی در آمریکا به واسطه ی طراح صنعتی بروکم استیونس شکل گرفتند که مهندسان شرکت ویلیس مجبور شدند برای ساختن طرح های بروکم تحقیقات گسترده ای برای افزایش اطلاعات فنی آن دوره انجام دهند که مبلغی افزون بر 20 میلیون دلار هزینه برداشت. شرکت ویلیس ساختن جیپ واگنیر را در آمریکا برعهده داشت و جیپ آهو در طرح اولیه دارای یک اتاق کامل بود که برروی شاسی جیپ هونچو سوار شده بود که در دو مدل دو درب و چهار درب تولید میشد که طبق معمول مدل دو درب آن دارای کابین بود اما مدل استیشن هم داشت. در مدل های اولیه جیپ آهو شاهد موتور های شش سیلندر خطی با حجمی برابر 3800 سیسی ساخته میشدند که این حجم و قدرت از موتور در آن سالها به عنوان یک آپشن به شمار میرفت؛ 140 اسب بخار نیرو تولید میکرد و میزان مصرف سوخت فوق العاده ای نسبت به خودرو های آن دوره داشت آما پس از یکسال شرکت تولید کننده مجبور به کاهش قدرت موتور به 133 اسب بخار شد و دلیل آن صدای وحشتناک آن در دور های بالا و مشکلات سیستم خنک کننده بود.

جیپ اهو

 1966-1963

در سال 63 میلادی کمربند به عنوان یک آپشن عرضه میشد و در سال بعد سیستم تهویه هوا خودرو نیز به آن اضافه شد. در اواخر سال 65 میلادی موتور شش سیلندر ساخت شرکت آمریکاموتورز جایگزین موتور قبلی شد که حجمی برابر 3.8 لیتر داشت اما علاوه بر آن میتوانستید با انتخاب یک موتور دیگر نیز جیپ آهو را سوار شوید که ساخت شرکت AMC به حجم 5.4 لیتر و توان 250 اسب بخار بود که بسیار محبوب بود و پرفروش تر از سایر مدل ها شد. اما در سال 66 میلادی نیز با پیشرفت این خودرو علاوه بر تجیهز شدن و مجلل تر شدن آن اینبار سوپر واگنیر با موتوری 270 اسب بخاری و 8 سیلندر وی شکل که ساخت شرکت آمریکاموتورز بود به میان آمد که تغییر چشمگیر دیگر آن اضافه نمودن کابراتور چهار دهنه بود. از لحاظ امکانات رفاهی جیپ آهو(واگنیر) بسیار مجلل محسوب میشد و دیگر خودرو ها در کنار آن بسیار بی روح و زمخت بودند، جیپ آهو با داشتن رادیو پخش دکمه ای، نوار کاست، قابلیت تنظیم ارتفاع فرمان، فرمان هیدرولیک، جعبه دنده اتومات، سیستم تهویه هوا، ترمز های هیدرولیک و .... خود را از بقیه SUV  متفاوت کرده بود ولی سوپر واگنیر در سال 69 میلادی تولید خود را پایان داد.

جیپ آهو 68

جیپ آهو(واگنیر) 1968

با توجه به فروش بیشتر مدل های دو دیفرانسیل 4 در 4 (چهارچرخ متحرک) جیپ آهو تصمیم گرفت مدل تک دیفرانسیل خود را از رده خارج کند و با این اوصاف تولید این مدل متوقف شد و بعد مدتی در سال 68 میلادی مدل های دو در نیز دیگر تولید نشدند. در سال های 68 تا 71 میلادی شرکت خودرو سازی جیپ آهو تصمیم به تغییر موتور های خود کرد و موتور های تولید شده توسط شرکت بیوک را با حجمی برابر 5.7 لیتر و قدرتی 230 اسب بخاری جای موتور های قبلی که در ابتدای مقاله گفته شده بود گرفت. اما با این وجود دارای قدرت کمتری نسبت به موتور 250 اسب بخاری بود و تنها گشتاور بیشتری تولید میکرد. پس از سال 71 میلادی، موتور های جیپ آهو به طور انحصاری توسط شرکت AMC تولید شد.

شرکت آمریکا موتورز (AMC)

در ابتدای دهه 70 میلادی شرکت AMC تولید جیپ آهو را به دست گرفت و کارخانه کاسیر را خریداری نمود. با این وجود تصمیمات مهمی برای بهتر شدن جیپ آهو گرفته بود. یکی از این تصمیمات کاهش هزینه های تولید و افزایش سوددهی کارخانه بود، که با استفاده از لوازم مشترک مانند موتور با سایر تولیدات خود به این هدف رسید و در ادامه قصد داشت با تغییراتی بهینه باعث کاهش لرزش های  اذیت کننده، کاهش صداهای اضافی، بهتر کردن کنترل جیپ آهو و ... نمود که با رسیدن به اهداف بسیار باعث پیشرفت جیپ آهو شد ولی این تغییرات آنقدری نبودند که اصالت خودرو را تغییر دهند.

جیپ واگنیر

جیپ آهو مدل 1979

در سال 71 میلادی شرکت سازنده جیپ آهو تصمیم گرفت علاوه بر مدل ساده این خودرو یک مدل به اصطلاح آپشن دار روانه بازار کند که تفاوت آن با نسخه معمولی در قدرت موتور، نوار های چوبی کناری، و امکانات رفاهی بیشتر بود و میتوانستید با پرداخت 1000 دلار بیشتر صاخب مدل "ایکس کد" شوید. در سال 72 میلادی شرکت آمریکاموتورز با ساخت موتوری با حجم 5.9 لیتر که به صورت وی شکل بود توانست موتور ساخت شرکت بیوک را از میان بردارد و موتور خودرو نیز به انحصار این شرکت بزرگ در آمد. مدتی بعد نیز با ساخت موتور 6.6 لیتری، جیپ آهو نفسی دوباره گرفت.

 یکسال بعد نیز یک طرح جدید مطرح شد و تفاوت آن در اضافه شدن سیستم چهار چرخ متحرک به شکل دائم بود که با نام کوارد تراک برروی جیپ آهو نصب شد و با محبوبیت فراوانی رو به رو شد. دلیل آن هم این بود که رانندگان جیپ آهو به دنبال رفاه بیشتر بودند و با توجه به اضافه شدن این آپشن خریداران را به سمت آن هجوم اوردند.

جیپ آهو شاسی بلند لوکس

تغییرات مهم در سال های 74 تا 79 میلادی

در این دوره زمانی جیپ آهو تغییرات جزئی و بیشتر ظاهری برروی آن انجام شد همانطور که در بخش های قبلی گفته شده بود شرکت سعی داشت که رفاه بیشتری را برای خریداران فراهم کند. پس حضور موفق خودروی جیپ پروکی که نسخه تغییر یافته جیپ آهو بود کمپانی به دنبال تولید نسخه های تولید محدود یا به اصطلاح سفارشی بود.در این نوع مدل ها میتوانیم آپشن های باورنکردنی را مشاهده کنیم که در لیست زیر میتوانید تعدادی از آنها را مشاهده کنید:

 • سیستم کوارد تراک
 • سیستم تهویه هوا
 • تنظیم صندلی برقی
 • کروز کنترل
 • قفل مرکزی
 • شیشه بالابر برقی
 • نصب بوستر ترمز برای زمینه های آفرودی
 • تودوزی تمام چرم
 • رادیو سه موج
 • رینگ های آلیمینیومی
 • باربند تمام استیل
 • و ....

که بعضی از امکانات این خودرو های سفارشی و مجلل در حال حاضر نیز در خودرو های موجود دیده نمیشوند. تمامی این امکانات سعی بر این داشتند که خودرویی مرفه و راحت را برای خریداران فراهم سازند. در کنار این آپشن ها نکته قابل توجه وجود موتور 6.6 لیتری چهار دهنه باز وی (V) شکل بود که میتوان آن را نسبت به موتور استاندارد 5.9 لیتری انتخاب نمود. طبعا داشتن تمامی این امکانات دارای برآورد هزینه ای بسیار زیاد بود که این جیپ خانوادگی را در آن زمان به نوعی دست نیافتنی میکرد و در کنار خودرو های سلطنتی و لوکس کادیلاک قرار میداد. اما با این وجود تعداد بسیار زیاد و رقمی دور انتظار معادل 30 هزار دستگاه در هر سال فروش به ثبت رسید که سودی باورنکردنی به کمپانی سازنده جیپ آهو رساند.

جیپ آهو

جیپ آهو در دهه 80 میلادی

جیپ آهو در سال 80 میلادی با افت شدید فروش مدل های خود مواجه شد و نسبت به سال های قبل تنها 10هزار دستگاه به فروش رساند اما برخلاف انتظار این سیر نزولی ادامه پیدا نکرد و از سال 81 به بعد شروع به افزایش فروش خود کرد. در ابتدای دهه 80 میلادی که شروع مجدد جیپ آهو (واگنیر) شروع شده بود این مدل تنها با جعبه دنده دستی برروی تمامی مدل های خود به فروش میرسید اما از سال 83 میلادی به بعد حالت استاندارد جیپ آهو تغییر کرد و به طور عمومی با جعبه دنده اتوماتیک و کوادتراک (Selec-Trac) شروع به تولید کرد که تمامی مدل های تولید شده دارای این دو ویژگی بودند. با اضافه شدن این تغییرات و استفاده از موتوری با حجم 4.2 لیتری جیپ آهو توانست استاندارد آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده آمریکا را به دست بیاورد و طبق این استاندارد خودرو میبایست در هر 100 کیلومتر مسافت شهری مصرفی معادل 13 لیتر و در مصرف جاده ای برابر 9.4 لیتر باشد که این ارقام برای یک خودروی SUV یک نتیجه فوق العاده محسوب میشود. این استاندارد باعث شد که کمپانی جیپ آهو بتواند در مورد مصرف بهینه خودرو شروع به تبلیغات کند اما با این اوصاف نیز مدلی که موتوری با حجم 5.9 لیتری را داشت طرفدارانی زیادی داشت.

جیپ آهو قدیمی

تغییرات مدل های 81 تا 83 میلادی

در سال 81 میلادی جیپ آهو( واگنیر) دارای سه مدل متفاوت بود که در مدل استاندارد یا به اصطلاح کاستوم(Cosstom) شاهد آپشن هایی مثل: ترمز بوستر دار دارای دیسک در چرخ جلو، گیربکس چهار دنده، پلوس خلاس کن، فرمان هیدرولیک و موکت کف ماشین بود. مدل تازه تولید جیپ آهو به نام بروگهام (Brougham) دارای تغییراتی جزئی در تزئینات داخلی کابین بود که میتوان به استفاده از روکش چوب در داشبورد جلویی و شیشه بالابر برقی و افزایش روشنایی داخلی کابین که در مجموع سعی در راحتی بیشتر سرنشینان داخلی شده بود اشاره کرد و علاوه بر این آپشن ها در نمای خارجی جیپ آهو میتوان طرح های دیگری مثل: استفاده از لایه جوب نازک به دو طرف بدنه، باربند، چراغ روی در، چارچوب دور شیشه سه ربعی عقب و زه پایینی درب صندوق عقب را مشاهده نمود. و اما در مدل تولید کنترل شده و محدود که در صدر جدول فروش کمپانی بود ما شاهد آپشن های بینظیری از جمله:

 • دنده اتوماتیک
 • دکمه انتخاب حالت چهار چرخ متحرک (Selec-Trac)
 • تهویه مطبوع
 • کروز کنترل
 • کف پوش موکت با ضخامت بیشتر
 • شیشه دودی
 • شیشه بالابر برقی هر چهار درب
 • عایق صوتی مضاعف
 • قفل مرکزی
 • رادیو استریو
 • صندلی برقی راننده و کمک راننده در 6 جهت
 • تغییراتی بروی زه های جانبی
 • دور فرمان از جنس چرم
 • پوشش جمع شدنی روی وسائل موجود در صندوق عقب.

اما در سال 83 میلادی تولید این مدل فوق لاکچری به علت هزینه اضافی و گران قیمت تر شدن جیپ آهو، متوقف شد و آپشن Selec-Trac به صورت همگانی برروی تمامی مدل های جیپ آهو قرار گرفت تا به صورت عمومی از آن استفاده شود، اما نحوه ی قرارگیری آن بسیار جالب بود که به صورت یک دستگیره ساده جهت قفل کردن به حالت دو دیفرانسیل و یا چهار اضافه شده بود.

jeep wagoneer'

نگاه کلی به طراحی خارجی جیپ آهو(واگنیر)

اما در نمای بیرونی جیپ آهو مانند سایر آپشن های لاکچری و بروز این خودرو شاهد بدنه ای زیبا و کشیده هستیم که توانسته در میان بازار نایاب خودرو های دو دیفرانسیل و SUV بسیار جلوه گر باشد و رضایتمندی بسیاری از آفرودبازان و حتی کلاس خانوادگی را کسب کند. به همین دلیل از تمامی لحاظ یک خودروی منحصر به فرد محسوب میشود و توانست هم در بازار جهانی و هم در کشور ایران امتیاز خرید خوبی را کسب کند.

نگاه کلی به طراحی داخلی جیپ آهو

همانطور که در بخش های قبلی گفته شد در طراحی داخلی میتوان به راحتی گفت که از متریال هایی با کیفیتی بینظیر استفاده نموده از جمله چرم و چوب که تفاوت حائز بیانی در بین خودرو های آن دوره ایجاد کرده است. در اوایل سال های تولید تمرکز کمپانی بیشتر برروی موتور و قدرت این SUV  بود که در ابتدای مقاله شاهد تغییرات چند دوره ای موتور آن بودیم اما پس از پیدا کردن ثبات لازم در قسمت موتور وقت آن بود که به راحتی سرنشینان توجه بیشتری شود که با این حال نیز کمپانی های تولید کننده جیپ آن و همواره به فکر آن بودند.

معایب جیپ آهو در حال حاضر

همانند تمامی خودرو های قدیمی جیپ آهو نیز عمر خود را کرده و از رده خودرو های SUV  پر توان امروزی خارج شده است و استفاده و نگهداری از آن بسیار سخت میباشد و به دلیل کمبود قطعات و لوازم یدکی آن ناچار به تعمیر و استفاده دوباره از قطعات آن خواهید بود بنابراین اگر قصد خرید این خودروی لوکس قدیمی را دارید باید مشکلات قطعاتی و کهن بودن آن را در نظر داشته باشید و لازم به ذکر است که حداقل های دانش فنی را برای استفاده و نگهداری از این خودروی بینظیر را باید داشته باشید.

جیپ آهو

و در پایان از تمامی همراهان گرامی وبسایت تارگتینو تشکر میکنم که همواره از مقالات وبسایت حمایت میکنید و امیدواریم از مطالب مربوطه نیز بهره مند شده باشید؛ تا دیداری دیگر بدورد.

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید