ما را دنبال کنید :
هر آنچه درباره سفر به همدان باید بدانیم
هر آنچه درباره سفر به همدان باید بدانیم
نسیم طالبی
شهر های ایران
0
بازدید : 573
رای ها : (0)

هر آنچه درباره سفر به همدان باید بدانیم

معرفی شهر همدان

همدان یکی از شهرهای بزرگ ایران است که در غرب ایران واقع است. همدان در دامنه کوه الوند قرار دارد که جزو شهرهای سردسیری ایران محسوب می شود. همدان از شهرهای متمدن و قدیمی و باستانی ایران است که آثار تاریخی به جای مانده از دوره های حکومت های مختلف این شهر را برای توریست های ایرانی و خارجی جذاب کرده است و هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به سوی خود می کشد. شهر همدان زیرساخت های گردشگری زیادی را برای مسافران که سفر به همدان را انتخاب می کنند فراهم کرده است مثل انواع هتل ها با درجه های مختلف و رستوران های و کافه های داخل شهر که به صورت سنتی و مدرن تعبیه شده اند و همچنین آثار تاریخی که از سوی سازمان گردشگری و میراث فرهنگی مدیریت می شوند. 

شهر همدان

نام همدان

بیشتر از هزار سال قبل از میلاد مسیح نام همدان برای اولین بار استفاده شده است و نام های دیگری همدان مثل هگمتانه ، هگمتان ، اکتاباتا ، اکباتان ، آنادانا ، آمدانه نیز برای شهر همدان به کار برده می شده است. کلمه همدان احتمالا مشتق از کلمه ماد است که در کتیبه های آشوری نام شهر آمدانه آورده شده زیرا آشوریان مادها را آمادای می گفته اند. آمادای به معنی محل زندگی مادها است. در زبان پارسی باستانی ایران هگمتانه به معنی جای تجمع است. اکباتان نیز تلفظ یونانی هگمتانه می باشد. در زمان ساسانیان هگمتانه به آهمدان تغییر کرد که به مرور زمان به همدان تبدیل شد.  

تاریخ همدان

از کهن ترین شهرهای ایران که صحبت می کنیم نام همدان نیز در بین آنها می درخشد زیرا تاریخی چندهزار ساله دارد و قبل از ورود اقوام آریایی به شهر همدان قومی به نام کاسیان در آنجا زندگی می کرده اند که در کتیبه های آشوری از همدان به عنوان یکی از ایالات کارکاشی یا همان قوم کاسیان نام برده شده است. 

جغرافیای همدان

شهر همدان از شمال به زنجان و از جنوب به ملایر و از غرب به سنندج و از شرق به ساوه و کمیجان متصل است. شهر اراک و خندان در جنوب شرقی همدان واقع است و بوئین زهرا در شمال شرقی آن. شهر بیجار در شمال غربی همدان و کرمانشاه در جنوبی غربی همدان قرار دارد که برای رسیدن به این شهرها دسترسی جاده ای راحتی تعبیه شده است. 

نمای شهر همدان

طراحی شهر همدان به صورت دایره ای است که در معماری به آن سبک باروک می گویند. میدان مرکزی شهر همدان نقطه مرکز دایره است که درست وسط شهر واقع شده است که در سال 1307 خورشیدی ساخته شد و بلوار ها و خیابان های شهر اطراف این مرکز و دایره گسترانیده شده اند.

نمای شهر همدان

گویش مردم همدان

مردم همدانی با زبان فارسی و با لهجه همدانی صحبت می کنند و اقلیتی از آنان که ترک زبان هستند به زبان ترکی سخن می گویند. پس از حمله اعراب کلمات زیادی از زبان عربی وارد زبان فارسی اصیل ایرانی شد. لهجه همدان در گذر تاریخ دچار تغییر و تحولات زیادی شده است. در زمان پیش از اسلام که ماد و در دوره سلجوقی به بعد که عراق عجم نامیده شده است زبان مشترکی به جای مانده به اسم فهلوی که آثار ادبی به جا مانده از آن را فهلویات می نامیده اند. فهلوی لهجه ای مخصوص مردم غرب و جنوب غربی ایران است که در مقابل لهجه شرق ایران و خراسان که دری است قرار می گیرد. با پیدایش اسلام زبان فهلوی و فارسی دری و عربی در هم آمیخته شد و مردم همدان تا قبل از حمله مغول یعنی تا قرن ششم هجری به زبان نیاکان خود یعنی فهلوی ترانه و شعر می گفته اند. 

مشاهیر همدان

از مشاهیر قبل از اسلام در شهر همدان می توان به مانداناکه مادر کوروش بزرگ است و آستیاگ دختر آخرین پادشاه ماد می باشد اشاره کرد. و از مشاهیر بعد از اسلام می توان به شاعر بزرگ ایرانی باباطاهر عریان اشاره کرد که در قرن چهارم هجری می زیسته است. نویسنده قدیمی کتاب بدیع الزمان همدانی و نابغه قرن پنجم هجری عین القضات همدانی و بزرگ نحو و لغت ابوالعلی حسن عطار از دیگر مشاهیر بعد از اسلام هستند. خواجه رشید الدین فضل الله و میرزاده عشقی و میرسید علی و ابن صلاح همدانی نیز مشاهیر دیگر همدان بعد از اسلام هستند. 

مشاهیر همدان

ابو علی سینا دانشمند نامی ایران در بخارا  متولد شده است ولی از زمانی که همدان پایتخت آل بویه بوده است وارد همدان شده است و در نهایت وزیر شمس الدوله دیلمی شد. بوعلی سینا بسیاری از تالیفات خود را مثل کتاب شفا و کتاب قانون را در شهر همدان تالیف کرده است. 

آب و هوای همدان

آب و هوای شهر همدان جزو نقاط سرد کوهستانی است که میانگین دمای شهر همدان 11 درجه سانتیگراد ثبت شده است و گرم ترین دمای آن 40 درجه سانتیگراد و سردترین آن منفی 8 درجه سانتیگراد بوده است. بارش برف در شهر همدان نیز به 245 میلی متر هم گاهی اوقات می رسد. 

مسیر های رسیدن به همدان

در حال حاضر حدود 500 کیلومتر بزرگراه و آزادراه مواصلاتی به شهر همدان وجود دارد که 5 شهرستان استان همدان از طریق این آزادراه ها به شهر همدان متصل هستند و بقیه شهرها نیز در دست اقدام هستند. 

حمل و نقل همدان

شهر همدان دارای یک فرودگاه است که در سال 1390 ساخته شده است و در هفته پروازهایی به مقصد تهران ، مشهد ، کیش و سوریه دارد. فرودگاه بین المللی همدان در 5 کیلومتری شمال همدان است. 

فرودگاه همدان

ایستگاه راه آهن همدان در 12 کیلومتری مرکز شهر واقع شده که نزدیک به روستای رباط شورین است. ایستگاه راه آهن همدان در سال 1396 توسط رئیس جمهور وقت افتتاح شد. زیربنای ساختمان باربری راه آهن همدان حدود 11 هزار متر مربع است که شامل ترمینال مسافربری و نمازخانه و ایستگاه پلیس و ... است. 

پایانه مسافربری شهر همدان در میدان عاشورا قرار دارد که مساحت آن حدود 24 هزار مترمربع است و به تمام نقاط کشور اتوبوس دارد. تعاونی های سفرپیما ، فجر مهاجر ، آریا سفر ، الوند ، جوان سیر ایثار ، رویال سفر و ... در دفتر مسافربری شهر همدان مشغول به ارائه خدمات مسافری هستند. 

هتل های همدان

تنها هتل پنج ستاره همدان هتل بابا طاهر است که در نزدیکی آرامگاه بابا طاهر واقع شده است و 4 طبقه بنا دارد که در آن 130 اتاق و سوئیت برای استفاده مسافران وجود دارد. دسترسی هتل پنج ستاره بابا طاهر همدان به مراکز تفریحی و توریستی و آثار تاریخی  و مراکز خرید همدان بسیار عالی است و برای مسافرانی که قصد اقامت در این هتل را دارند خاطره بسیار خوبی خواهد بود. قیمت هر شب اقامت در این هتل از 390 هزار تومان به بالا می باشد. 

هتل های چهار ستاره همدان شامل هتل پارسیان همدان ، هتل امیران یک همدان و هتل امیران دو همدان ، هتل بوعلی همدان است که اقامت در این هتل ها برای هر شب از حداقل 230 هزار تومان به بالا می باشد که این هتل ها نیز امکانات رفاهی مناسب و خوبی برای مسافران دارد. 

هتل بوعلی همدان

تنها هتل سه ستاره همدان نیز هتل خاتم همدان است که قیمت هر شب اقامت در اتاق های هتل خاتم همدان از شبی 235 هزار تومان به بالا خواهد بود. هتل آپارتمان سفیر نیز امکاناتی در حد هتل سه ستاره دارد که بسیاری از میهمانان که به دنبال سوئیت هستند انتخاب آنها هتل آپارتمان سفیر همدان است. 

دو واحد اقامتی در حد دو ستاره نیز در همدان وجود دارد که امکانات مناسب در حد هتل دو ستاره دارند مثل واحد اقامتی دهکده و مهمانسرای جهانگردی غار که می توانید از آن برای اقامت در همدان استفاده کنید. 

اقامتگاه بوم گردی آمادای نیز در شهر همدان جزو اقامت گاه های استان است که دارای 5 اتاق و ظرفیت 26 نفر می باشد که هر سوئیت دارای آشپزخانه و سرویس بهداشتی است و این اقامتگاه بومگردی در خیابان شهدا محله جولان واقع شده است و میهمانان و مسافرانی که قصد اقامت در یک خانه قدیمی همدانی را دارند می توانند به این اقامتگاه بومگردی مراجعه کنند. 

اقامتگاه بومگردی همدان

آثار تاریخی همدان

تپه هگمتانه همدان که پایتخت مادها در زمان هخامنشیان بوده است نخستین پایتخت ایران بوده و از معدود شهرهای باستانی جهان است که همچنان زندگی در آن جریان دارد.در سال 330 پیش از میلاد بعد از کشته شدن داریوش سوم شهر هگمتانه و تخت جمشید توسط اسکند مقدونی فتح شد و حکومت هخامنشیان به پایان رسید.  از ویژگی های شهر هگمتانه معماری و طراحی شهری باستانی آن بوده است که دارای شبکه ای منظم برای آبرسانی بوده است و آجرهای مربعی شکل و زیبای آن و همچنین مفروش بودن آن شهر که نشان از تمدنی دیرینه دارد و مسافران و گردشگران ایرانی و خارجی زیادی در سفر به همدان مشتاق دیدن این همه تمدن هستند. 

تپه هگمتانه

کتیبه گنج نامه همدان یا سنگ نوشته های گنج نامه از زمان داریوش و خشایارشای هخامنشی باقی مانده از که در دل کوه الوند در دره عباس آباد واقع است. روی کتیبه گنج نامه به زبان پارسی باستان و عیلامی و بابلی نو سه ستون بیست سطری نوشته شده است که ترجمه ای بسیار زیبا دارد. کتیبه های گنج نامه همدان توسط اوژن فلاندن فرانسوی در سال 1220 شمسی رمزگشایی شد. در نزدیکی این محل تله کابین گنجنامه نیز که مجموعه ای تفریحی توریستی است قرار دارد. 

کتیبه گنج نامه همدان

مجسمه شیر سنگی همدان در مرکز شهر تاریخی همدان واقع است. تاریخ ساخت شیر سنگی مربوط به دوره اشکانیان است که می گویند اسکندر آن را برای سردار هفایستیون که در اکباتان مرده بود ساخته است. 

گنبد علویان همدان در میدان امامزاده عبدالله همدان واقع است در محله چهار باغ که یکی از بهترین آثار معماری بعد از اسلام است. گنبد علویان متعلق به دوره سلجوقیان است که توسط خاندان علویان ساخته شده بود. گنبد علویان همدان ابتدا به عنوان مسحد ساخته شده بود ولی بعدتر به مقبره ای برای خاندان علویان تبدیل شد. 

آرامگاه استر و مردخای همدان در مرکز شهر واقع است که جزو زیارتگاه های مهم یودیان ساکن ایران است. قبر استر گور ملکه سوسن بوده است که محله ای یهودی نشین در شهر همدان تاسیس کرده بود. آرامگاه استر و مردخای از آجر و سنگ استفاده شده است و به سبک بناهای اسلامی ساخته شده است. روی صندوق متعلق به استر که در وسط فضای مقبره ها واقع است که خطوط عبری جمله ای نوشته شده است که به صورت گچبری است. گروهی از افراد ایرانی در سال 2010 میلادی در جلوی مقبره استر و مردخای تجمع کرده بودند و تهدید کرده بودند در صورت آسیب رسیدن به مسجد الاقصی ، این بنا نیز ویران خواهد شد.

آرامگاه استر و مردخای همدان

برج قربان همدان که یک بنای تاریخی مربوط به قرن هفتم و هشتم هجری است در محله زندهای همدانی قرار دارد در خیابان طالقانی همدان که در واقع این بنا مدفن شیخ الاسلام حسن بن عطار حافظ ابوالعلا همدانی است که از حکام و امرای سلجوقی بوده است. در زمان شورش افغان ها در دوره صفویه فردی به نام قربان آن را سنگر قرار دارد و از اهالی دفاع کرده است. به همین خاطر اسم برج قربان را انتخاب کرده اند. 

پل آبشینه همدان که در 5 کیلومتری شهر همدان در جاده همدان ملایر است در نزدیکی روستای آبشینه واقع شده و روی رودخانه قره چای می باشد که دارای 4 دهانه با قوس های جناغی است. پل آبشینه از آجر  و سنگ ساخته شده و با همان آجرها تزئین شده است. پل آبشینه همدان از دوره صفویه به جا مانده است که مسافران زیادی برای دیدن آن به همدان می روند. 

پل آبشینه همدان

مسجد جامع همدان به سبک مساجد دوره فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. مسجد جامع همدان دارای شبستان شمالی و مناره های ایوان شمالی و سردر و ورودی شمال شرقی است که از ساخته های زمان معاصر است و در زمان مرمت ساخته شده است. قسمت زیادی از گچ بری های ایوان از بین رفته و بجای آن از سیمان و کاشی جدید برای مرمت بخش هایی از شبستان و صحن استفاده شده است. این اثر تاریخی دوره قاجار برای بسیاری از کسانی که به همدان سفر می کنند جالب است. 

مسجد جامع همدان

مسجد میرزا تقی همدان به دوره ایلخانیان تعلق دارد که در خیابان تختی همدان واقع است. مسجد میرزا تقی دارای بنای اولیه مربوط به ایلخانان است و بنای کنونی که جزو آثار دوره قاجار است. محراب مسجد میرزا تقی از سنگ خاقانی ساخته شده است که از نقوش اسلیمی نیز استفاده شده است. 

بازار همدان بازاری قدیمی در شهر همدان است که معماری آن به سبک معماری اسلامی است. راسته های معروف بازار همدان شامل آهک فروشها ، پالان دوزها، حکیمخانه ، چاقو سازها، سبزه میدان ، سمسارخانه ، شیشه فروش ها، حلبی سازها و ... است که بخاطر موقعیت جغرافیایی شهر همدان که در مسیر بسیاری از مسافران بوده است از رونق خوبی برخوردار بوده است. در نزدیکی بازار همدان کاروانسراهای قدیمی نیز هست که محل استراحت کاروان هایی بوده است که از بازار همدان خرید می کرده اند که برای کسانی که سفر به همدان را انتخاب کرده اند می تواند دیدنی باشد. 

بازار همدان

میدان امام همدان میدان مرکزی شهر همدان است که طرح و نقشه آن توسط یک معمار آلمانی به نام کارل فریش ریخته و اجرا شده است و در حال حاضر به نام میدان امام خمینی همدان نامگذاری شده است. این معماری زیبا در شهر همدان در سال 1396 بخاطر بخش ماشین رو تخریب شد و قسمت های دیگر به پیاده رو تبدیل شد. میدان امام همدان به دوره پهلوی تعلق دارد و جوری طراحی شده است که با گسترش شهر باز هم میدان مرکزی شهر همدان به تمام خیابان ها و بازار نفوذ دارد. میدان امام همدان در سال 1379 ثبت آثار ملی ایران شده است. 

امامزاده عبدالله همدان در میدانی با همین نام قرار دارد مزار پدر و پسری است که احمد و عبدالله ابن احمد نام داشته و از اولاد امام موسی بن جعفر بوده اند. درحال حاضر بنای آن از حالت قدیمی آن بسیار متفاوت شده است و تغییر و تحولاتی که در آن انجام شده طاق سنگی چهار ضعلی گنبدی شکل دارد. یک ضریح آهنی مشبک نیز روی مزار قرار داده اند. 

امامزاده عبدالله همدان

امامزاده یحیی همدان در بلوار مدنی همدان واقع است. در محله ای بنام امامزاده یحیی است که این مقبره امام زاده در سال 1379 ثبت آثار ملی شد و مسافران زیادی که سفر به همدان را انتخاب می کنند برای زیارت به این آرامگاه آمده و زیارت می کنند. 

امامزاده عیسی بن احمد در شهر همدان واقع است. امام زاده عیسی بن احمد امام زاده ای گمنام از نسل امام جواد است که بخاطر اینکه بنای آرامگاه وی در حصار دیوارها و کوچه ها واقع شده است غریب مانده است و رسیدگی چندانی به آن نمی شود. این بقعه در یکی از محله های همدان به نام پای مصلی قرار گرفته است که معماری زیبایی دارد. بقعه امام زاده عیسی بن احمد در خیابان شهدا واقع است و معماری آن نشان می دهد که بنای آن در دوره شاه طهماسب اول صفوی ساخته شده است.   

امامزاده خضر همدان در شمال شرقی همدان در محله ای به نام حضر واقع شده است که یک بنای مربعی شکل است که سقف گنبدی شکل دارد با تزئینات خطی زیبا و نفیس که در چهار طرف داخلی آن در حاشیه نوشته شده است. کتیبه هایی با خط کوفی و خط ثلث در بقعه امام زاده خضر وجود دارد که اشعار فردوسی نیز در میان آنها بصورت گچ بری به چشم می خورد.   

امامزاده اسماعیل همدان در محوطه یک گورستان قدیمی در خیابان باباطاهر همدان واقع است که این بنا به شکل مربعی شکل می باشد. در بخش هایی از ورودی لوحه های سنگی وجود دارد که با خط نستعلیق نوشته شده است و گچبری های زیبایی هندسی و مقرنس کاری نیز روی دیواره های آن دیده می شود. نسب امام زاده اسماعیل به موسی بن جعفر می رسد. الواحی که در این امام زاده وجود دارد نشان می دهد که شاه سلطان حسین صفوی از سلطنت کناره گرفته و محمود افغان بر این حکومت می کرده است به همین دلیل مردم این سرزمین دچار کشتار و غارت شده اند.   

امامزاده اسماعیل همدان

امامزاده هادی بن علی در شهرستان همدان در میدان باباطاهر قرار دارد. این بقعه به دوره ایلخانی تعلق دارد و فضای سبزی در اطراف بقعه وجود دارد. آرامگاه امام زاده هادی بن علی همدان در سال 1383 ثبت آثار ملی ایران شد و بسیاری از مسافران و گردشگران از این بقعه دیدن می کنند.  

موزه های همدان

موزه تاریخ طبیعی همدان در دانشگاه بوعلی سینای همدان در دانشکده کشاورزی قرار دارد. زیربنای موزه تاریخ طبیعی همدان دو هزار متر مربع است که انواع گونه های گیاهی و جانوری و گونه های طبیعی اقلیم ایران و شهرهای دیگر ایران را دارد. نمونه های زیادی از سنگواره ها و تاکسی درمی های پرندگان و خزندگان و حشرات و پستانداران را نگهداری می کنند. در سال 1351 ا ین موزه به همت جعفر محمد علیزاده شروع به فعالیت کرد که ابتدا در یک دبیرستان به نام پهلوی بود و چند تالار داشت. کم کم فضای آن گسترش یافت و مجهز به سالن مطالعه و سالن سخنرانی و کتابخانه تخصصی  شد هدف اصلی موزه تاریخ طبیعی همدان آموزشی و پژوهشی است.  

موزه هگمتانه در میدان هفت تیر همدان واقع شده است. موزه هگمتانه در سال 1373 راه اندازی شد که در کنار گوال معروف فرانسوی ها واقع است و در شرق تپه هگمتانه. اشیای نگهداری شده در موزه هگمتانه دارای دو بخش اختصاصی و استانی می باشد که در راهروی موزه نیز اشیایی که از موزه هگمتانه به دست آمده است نگهداری می شود. موزه هگمتانه همه روزهای هفته به جز عصر دوشنبه برای بازدید عموم باز می باشد.   

موزه بوعلی سینا در میدان بوعلی شهر همدان واقع است که در سال 1330 در آرامگاه ابو علی سینا افتتاح شده است. موزه بوعلی سینا به معرفی شخصیت بوعلی سنیا و رشته طب می پردازد و توسط ادامه کل میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان اداره می شود. ساعت کار موزه بوعلی سینا همدان از 8 صبح تا 8 شب می باشد.  

آرامگاه ابو علی سینا

موزه دفاع مقدس همدان در شهر همدان در خیابان پژوهش در سال 1389 افتتاح شده است. باغ موزه دفاع مقدس همدان کنار دانشگاه علوم پزشکی همدان قرار دارد و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس آن را اداره می کند. باغ موزه دفاع مقدس به معرفی آثار باقی مانده از جنگ هشت ساله ایران و عراق می پردازد.   

موزه سفال همدان در سال 1388 در شهر همدان افتتاح شد. موزه سفال همدان به جمع آوری سفال هایی می پردازد که در کاوش های باستان شناسی استان همدان یافت شده است. موزه سفال همدان در خانه صمدی واقع شده است که اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری آن را اداره می کند.  

موزه نظری همدان در سال 1388 در عمارت باغ نظری افتتاح شد و یک موزه مردم شناسی است که زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی اداره می شود و ساعت کاری آن همه روزه از ساعت 8 صبح تا 14 می باشد.  

موزه حمام قلعه همدان از حمام های قدیمی استان همدان است که معماری آن از نوع معماری اسلامی است. حمام قلعه یا حمام حاج محمد سعید در محله قلعه یا محله قاشق تراشان واقع است که امروزه به خیابان شریعتی نامگذاری شده است. حمام قلعه به دوره قاجار تعلق دارد و مساحت آن 1500 متر مربع است. موزه حمام قلعه به یک موزه مردم شناسی تبدیل شده است که داخل آن نیز یک سفره خانه سنتی نیز راه اندازی شده است و موسیقی سنتی نیز نواخته می شود. موزه حمام قلعه به نوعی بازسازی شده است که نشان دهنده سبک حمام رفتن مردم قدیمی بوده است که مردم با معماری و فضای حمام های قدیمی بیشتر آشنا شوند.   

موزه حمام قلعه همدان

موزه مفاخر و مشاهیر همدان در سال 1388 در شهر همدان افتتاح شد که داخل خانه بیژن واقع است و با نگاهی به گذشته و ساخت مجسمه های مشاهیر همدان از جمله حبقوق نبی ، بوعلی سینا ، محمدعلی زلفی گل و دکتر ایراندخت میرهادی به سرگذشت آنها پرداخته است و زیر نظر اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی استان همدان اداره می شود. ساعت کاری موزه مفاخر و مشاهیر همدان از ساعت 8 صبح تا 8 شب می باشد.  

موزه صنایع دستی همدان در میدان باباطاهر همدان واقع است. موزه صنایع دستی همدان در سال 1388 افتتاح شده است و توسط اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان همدان اداره می شود. رشته های اصلی صنایع دستی صنعتگران استان همدان در این موزه به نمایش گذاشته شده است از جمله گلیم و گبه ، ساز سنتی ، مس و نقره ، قلم زنی ، سفال و سرامیک ، نقاشی روی سرامیک ، پیکر تراشی ، منبت سوزنی و ... .  ساعت کاری آن از 8 صبح تا 14 می باشد.  

چشم اندازهای طبیعی همدان

دره مرادبیگ همدان در دره های کوه الوند واقع است که در یک منطقه بسته واقع شده است و رفت و آمد در آن بسیار کم است . روستای دره مرادبیگ از زیباترین روستاهای همدان به شمار می آید. یک راه ارتباطی مالرو در انتهای دره مرادبیگ وجود دارد که از دره چشمه فرشه با روستای پشت کوه می تواند مراوده داشته باشد. در غرب دره مرادبیگ همدان آثار یک روستای قدیمی به چشم می خورد. از مکان های معروفی که در دره مرادبیگ وجود دارد می توان به دره غول ، دره حاج احمد ، قلعه سیلوار ، قزوله دره ، دره گرگ ، سر دوش ، کندو خانه ، پیر رحمان ، دره بهشت ، گوشتخل دره ، لیژه و قرق اشاره کرد. برفهای دره مرادبیگ که آب می شوند رود الوسجرد را تشکیل می دهند. 

دره مرادبیگ همدان

دره عباس آباد یا دره تبنابر در شهرستان همدان و در کوهستان الوند واقع شده است که از جنوب غربی همدان تا محل کتیبه های گنجنامه اداره دارد. دره عباس آباد در میانه به دره گنجنامه شهرت دارد و در سمت بالاتر به تاریک دره نام گرفته است. راه میان بر باستانی همدان در داخل دره عباس آباد بوده است. سنگ نبشته های هخامنشی در اطراف جاده باستانی و وجود آتشکده بهرام در این جاده میان بر نشان از قدمت آن می دهد. 

دره گنج نامه که نام قسمت میانی دره عباس آباد است که در جنوب غربی شهر همدان در کوه الوند واقع شده است. طبق اسناد تاریخی شهر همدان در زمان هخامنشیان ضرابخانه داشته است و گویا این واژه گنج نامه به همان ضرابخانه اشاره دارد. کتیبه های گنج نامه و آبشار گنج نامه و آتشکده بهرام در راه میان بر دره عباس آباد و دره گنج نامه قرار دارد. 

دره گنج نامه همدان

دره امامزاده کوه همدان یا دره ماوشان رود همدان در شمال غربی کوهستان الوند در نزدیکی شهر همدان قرار دارد که شهر مریانج دروازه ورودی آن محسوب می شود و طول آن 12 کیلومتر است. روستاهای دیگری مثل سولان ، موییجین ، وفر جین ، توییجین در انتهای دره امام زاده کوه قرار دارند. از آب شدن برفهای کوههای غربی دره امام زاده کوه ماوشان رود به وجود آمده است. 

سد اکباتان یا سد شهناز که در شهر همدان واقع است از سدهای مهم استان همدان است که در جاده همدان به ملایر واقع شده است. سد اکباتان قبل از انقلاب اسلامی سد شهناز نامیده می شد که بعد از انقلاب تغییر نام داد. کاربردهای سد اکباتان برای شهر همدان دسترسی مناسب و تامین برق ، طبیعت زیبای اطراف آن سد برای تفریح و تفرج است. اطراف سد حدود 15 هکتار درختکاری وجود دارد که به اطراف شهر و هوای شهر زیبایی خاصی بخشیده است. برای ورزش های آبی مثل قایقرانی و اسکی روی آب نیز امکانات خوبی برای طرفداران آن به وجود آمده است. در نزدیکی سد اکباتان رستوران و مهمانسرا و اتاقک هایی برای اقامت مسافران و چایخانه نیز تعبیه شده است که مسافران همدان و بومیان همدان می توانند برای گذران اوقات خود به سد اکباتان بروند. 

تله کابین گنجنامه همدان

تله کابین گنج نامه همدان با طول رفت و برگشت 3400 متر و ارتفاع 1900 متری از سطح دریا یکی از سازه های عالی و منحصر به فرد در غرب ایران است که ساخت آن از سال 1380 شروع شده است و در سال 1387 به بهره برداری رسیده که مبدا آن گنج نامه و مقصد آن دشت میشان است و زمان رفت و برگشت حدود هفت الی پانزده دقیقه می باشد. 

رود های همدان

مهمترین رودهای شهر همدان الوسجرد و دره مراد بیک و آبشینه و عباس آباد است که هر کدام از آنها را می توان جزو مسیرهای خوش آب و هوای شهر همدان معرفی کرد که بسیاری از گردشگران برای دیدن آنها به مناطق اطراف همدان سفر کوتاه دارند. 

رود آبشینه یا رود یلفان در استان همدان که رود سیمین نیز نامیده می شود از کوه الوند جاری می شود و در دو کیلومتری شهر همدان واقع است. روستاهایی مثل دهستان سنگستان و آبشینه و شورین و کنجینه و یگانه و یلفان و خود شهر همدان توسط این رود آبیاری می شود. آب این رود در سدی به نام سد یلفان و سد اکباتان ریخته می شود و در پشت آن دریاچه کوچکی نیز ایجاد کرده است. 

رود های همدان

رود الوسجرد یا الوسگرد که از کوه الوند و از دره مرادبیگ و ولاشگرد سرچشمه می گیرد از دره ها که به سمت شهر می گذرد از تپه هگمتانه عبور می کند و در اراضی جلگه ای همدان به رود قره چای می ریزد. نام رود الوسجرد که نامی پارتی می باشد از نام روستایی می آید که در زمان قدیم در آن منطقه وجود داشته است. 

رودهای دیگر شهر همدان شامل رود خاکو ، رود خرم آباد ، رود در جزین ، رود دره مراد بیگ ، رود تلوار ، رود سیمین ، سیمینه رود ، رود شهاب ، رود عباس آباد ، قره چای ، قلقل رود ، کرزان رود ، رود وفر جین ، رود گاماسیاب ، رود گردنه اسد آباد ، یکه چای و رود همه کسی است. 

پارک های همدان

بوستان شیر سنگی همدان یا همان پارک شیرسنگی همدان که مجسمه شیر سنگی در آن قرار دارد یکی از پارک های اصلی شهر همدان می باشد که این مجسمه چند هزار ساله شیر سنگی در آن نمادی برای نامگذاری آن بوده است. پارک شیر سنگی همدان در خیابان تختی واقع است و مسافران و مردم محلی برای استراحت و استفاده از فضای سبز به این پارک می روند. 

بوستان بابا طاهر همدان یا پارک باباطاهر همدان در نزدیکی آرامگاه باباطاهر و در میدان باباطاهر قرار دارد . بوستان باباطاهر یکی از پارک های بزرگ شهر همدان است که در قسمتی از آن یک برج آجری قرار دارد که متعلق به امام زاده ای به نام امام زاده هادی بن علی است که به قرن دهم هجری مربوط می شود. بوستان باباطاهر برای کسانی که سفر به همدان را انتخاب کرده اند یک مقصد برای استراحت می باشد. 

پارک های همدان

بوستان تپه حاج عنایت همدان از پارک های شهر همدان است که در این پارک یک رصدخانه به نام رصدخانه ابن صلاح همدانی وجود دارد که یکی از مراکز علمی و اخترشناسی در دانشکده بوعلی سینا و در سطح کشور می باشد. پارک تپه حاج عنایت همدان در حاشیه شرقی شهر قرار دارد. 

گردشگاه استخر عباس آباد همدان یا سر استخر عباس آباد در خیابان مهدیه همدان و در کنار میدان قائم همدان در بالای تپه عباس آباد قرار دارد. امکانات رفاهی گردشگاه استخر عباس آباد برای مردم شهر همدان و برای مسافران همدان استفاده زیادی دارد. استخر این مجموعه در سال 1370 از حالت آبگیر بزرگ و دست ساز به استخری استاندارد با فضاسازی خوب تبدیل شد که هر ساله میزبان گردشگران تابستانی زیادی در همدان است. در کنار استخر زمین های اسکیت و شهربازی برای کودکان و همینطور سینمای تابستانی و نمایش فیلم در فضای باز از امکانات این مجموعه گردشگری عباس آباد است. 

گردشگاه استخر عباس آباد همدان

بوستان مردم همدان یا پارک مردم که در قدیم به آن لونا پارک می گفته اند در روبروی دانشگاه بوعلی سینا و دانشگاه صنعتی همدان قرار دارد که سمت غربی شهر همدان است. بوستان مردم وسعت زیادی دارد و برای نشستن و استراحت مردم جایگاه های ویژه ای تعبیه شده است که مردم از این پارک استقبال زیادی کرده اند. همچنین بوستان مردم همدان دارای شهربازی می باشد که خیلی از کودکان و نوجوانان را به سمت این بوستان می کشاند. 

کتابخانه های همدان

کتابخانه آرامگاه بوعلی همدان در آرامگاه بوعلی سینا واقع است که کتابهای آن اکثرا به زبان غیر فارسی می باشد که کشورهای خارجی در جشن هزارساله ابن سینا به این کتابخانه اهدا کرده اند. اکثر کتابهای اهدایی ترجمه کتابها و رساله های ابن سینا است که در سالهای زیادی برای غیر فارسی زبانان ترجمه شده است. دکوراسیون داخلی کتابخانه بوعلی همدان و میزها و صندلی های آن بر اساس برداشتی از زندگی علمی بوعلی سینا طراحی و ساخته شده است  استفاده کنندگان این کتابخانه را متخصصین ایران و غیر ایرانی تشکیل می دهند. 

بوعلی سینا

کتابخانه غرب همدان در خیابان شهدای همدان در مدرسه آقای آخوند واقع شده است و یکی از غنی ترین کتابخانه های شهر همدان و کشور است که مراکز حوزه علمیه بسیار از آن استفاده می کنند. از کتب خطی این کتابخانه می توان به 85 رساله که تالیف شیخ الرئیس بوعلی سینا و فارابی بوده است اشاره کرد. کتابخانه آزادی همدان یا کتابخانه پارک کودک همدان که در خیابان طالقانی واقع است در سال 1346 افتتاح شده است و از کتابخانه های قدیمی شهر همدان است که قبل از انقلاب به آن کتابخانه ملی می گفته اند و بعد از انقلاب زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کند. 

کتابخانه های همدان

کتابخانه اعتمادیه همدان در کوی محمدیه و بلوار بهارستان واقع است که در سال 1382 بازگشایی شده است. این کتابخانه زیر نظر اداره اوقاف اداره می شود. کتابخانه اعتمادیه یک کتابخانه تخصصی است و فقط محققان و پژوهشگران از آن استفاده می کنند.  کتابخانه مرکزی دانشگاه بوعلی سینا همدان در دانشگاه بوعلی سینا همدان قرار دارد و از سال 1353 همزمان با دانشگاه بوعلی سینا افتتاح شده است. گنجیبنه زیبایی از کتابهای خطی منحصر به فرد در این کتابخانه وجود دارد که اکثر آنها اهدایی می باشد. 

کتابخانه شاهد همدان در میدان امام حسین واقع است و زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد و یک کتابخانه عمومی است. کتابخانه امام حسین همدان یک کتابخانه عمومی است که در کنار هنرستان هنرهای تجسمی واقع است. کتابخانه فرهنگیان همدان در شهرک خضر در کنار پارک خضر قرار دارد. کتابخانه شهید مدرس همدان در پارک مدرس جنب مرکز بهداشت واقع شده است و زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد و یک کتابخانه عمومی می باشد. 

کتابخانه میراث فرهنگی همدان در خیابان بوعلی همدان در بنایی قدیمی از دوره قاجار در شهر همدان قرار دارد که دارای کتابهای مختلف در رشته های متنوع از جمله کتابهای ایران شناسی و باستان شناسی ، ادبیات فارسی و تاریخ و جغرافیا و ... است.  کتابخانه شیهدان حجازی در خیابان بوعلی همدان واقع است که دارای کتابهای زیادی است که یکی از کتابخانه های معتبر شهر همدان است. کتابخانه پروین اعتصادی همدان در سال 1376 در میدان پاسداران همدان افتتاح شده است و زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است و عمومی می باشد. 

کتابخانه کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان در خیابان شریعتی همدان قرار دارد که به همت بازنشستگان آموزش و پرورش تاسیس شده است و زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان و اداره کل آموزش و پرورش همدان است.  کتابخانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همدان در میدان باباطاهر شهر همدان است که برای رده سنی کودکان و نوجوانان دارای کتابها و منابع خواندنی و سرگرم کردنی می باشد. 

رستوران های همدان

رستوران کاکتوس همدان از رستوران های خوب شهر همان است که کیفیت غذای آن قابل اطمینان است و انواع غذاهای ایرانی و محلی را می توانید در رستوران کاکتوس همدان سفارش بدهید. رستوران کاکتوس در میدان آرامگاه بوعلی همدان واقع است. 

رستوران ایتالیایی دلژین همدان دارای کیفیت غذای عالی و سرویس دهی خوب برای مشتریان و مسافران و گردشگران همدان است که فضای داخلی آن بسیار شیک و زیبا است. غذای ایتالیایی که در این رستوران سرو می شود بهترین غذای ایتالیایی در شهر همدان است که از نظر تنوع بسیار خوب است و قیمت های آن نیز مناسب است. رستوران ایتالیایی دلژین پایین تر از هتل بوعلی همدان قرار دارد. 

رستوران دلتا همدان  انواع غذاهای ایرانی را سرو می کند که از قدیمی ترین رستوران های شهر همدان است و کیفیت غذای آن و مشتری مداری این رستوران زبانزد است و در فضایی که با تخت های سنتی و میز و صندلی چیدمان شده است می توانید کباب کوبیدهایرانی یا کباب ثریایی سفارش بدهید و قیمت های آن نیز مناسب و به صرفه است. رستوران دلتا در خیابان میرزاده عشقی همدان واقع است. 

رستوران های همدان

رستوران بریان پسر خوب همدان از رستروان های خوب همدان است که بریونی های آن طعمی متفاوت را برای شما به خاطر می گذارد و توجه شما را برای استفاده مجدد جلب می کند. رستوران بریان پسر خوب همدان در نزدیکی آرامگاه باباطاهر همدان قرار دارد. 

باغ رستوران نعل اشکنه همدان از رستوران های معروف همدان است که چشم اندازی بسیار زیبا و طبیعی دارد. تخت های سنتی و میز و صندلی های امروزی در کنار هم چیده شده اند و فضای رستوران که دارای مناظر طبیعی است باعث جلب توجه محلی ها و مسافران شهر همدان می شود. اسم رستوران نیز بخاطر سنگلاخ هایی که در گذشته در محله رستوران قرار داشته است و باعث شکستن نعل های اسب ها می شده است به نعل اشکنه معروف شده است. باغ رستوران نعل اشکنه در بلوار کولاب نرسیده به عباس آباد قرار داشته است. 

سفره خانه سنتی حمام قلعه همدان که حمامی قدیمی بوده است و تبدیل به موزه مردم شناسی شده است در سال 1387 افتتاح شده است و در کنار آن یک سفره خانه به نام سفره خانه سنتی حمام قلعه برای سرو غذاهای سنتی افتتاح شده است. ساعت کار موزه حمام قلعه و رستوران و سفره خانه سنتی آن از ساعت 8 صبح تا 10 شب می باشد. سفره خانه سنتی حمام قلعه از خیابان شریعتی کوچه مهر واقع است. 

سفره خانه سنتی حمام قلعه همدان

دیزی سرای آریاییان همدان از بهترین رستوران های شهر همدان است که دیزی سرای آن بسیار عالی است و برای سفارش دیزی بهترین جایی که در همدان می توانید سراغ داشته باشید اینجاست. برای دیزی سرای آریاییان فقط می توانید دیزی سفارش بدهید که با گوشت تازه و سنگ داغ و به همراه دوغ و سبزی و ترشی می توانید غذای مورد علاقه شما باشد. رستوران آریاییان در خیابان بوعلی جنوبی همدان قرار دارد. 

رستوران داریوش گنج نامه همدان در یک مجموعه تاریخی قرار دارد که از جاذبه های توریستی شهر همدان به حساب می آید و گردشگران و مسافران زیادی به این رستوران می آیند. در مراسم خاص و تعطیلات از موسیقی زنده در این رستوران استفاده می شود. رستوران داریوش گنج نامه در جاده عباس آباد قرار دارد. 

رستوران ایتالیایی چوبین همدان از رستوران های ایتالیایی شهر همدان است که دارای غذاهای ایتالیایی و پاستا می باشد و دارای فضایی عالی و دوست داشتنی است. رستوران ایتالیایی چوبین در بلوار اعتمادیه واقع است. 

رستوران ته چین همدان دارای بهترین غذاهای سنتی ایرانی است که از مواد اولیه بسیار مرغوب استفاده می کند و کیفیت غذاهای آن عالی است. یکی از غذاهای بسیار ویژه رستوران ته چین بشقاب ویژه آن است که دارای انواع کباب و ته چین و دور چین می باشد و سرویس و بوفه رستوران نیز از تنوع بسیار زیادی برخوردار است. رستوران ته چین همدان در چهارراه پژوهش واقع است. 

رستوران ته چین همدان

رستوران میسان همدان که در تپه های عباس آباد همدان واقع است گردشگران و مسافران زیادی را بعد از تفریح و گشت و گذار به سمت خود می کشد. رستوران میسان در کنار دریاچه واقع است و از داخل رستوران تمام شهر دیده می شود. سرو غذاهای با کیفیت یکی از دلایل محبوبیت رستوران میسان است و در این رستوران غذاهای فست فودی سرو نمی شود. رستوران میسان همدان در تپه توریستی تفریحی عباس آباد واقع است. 

غذای سنتی همدان

ترشی ها و مرباهای همدان شهرت زیادی دارد و انواع ترشی در شهر همدان را می توانید بیابید. ضرب المثلی در میان مردم محلی همدان وجود دارد که می گویند: "همدانیا گنجشک تو هوا می پره میگیرن می کنن ترشی". در ابتدای فصل پاییز ترشی درست کردن یکی از فعالیت ها و تفریحات بانوان همدانی است. 

کافه ها و کافی شاپ های همدان

شهر همدان دارای کافی شاپ و کافه های متعددی است که برای گذران اوقات خود برای بومیان و مسافران بسیار جای مناسبی خواهد بود و همچنین برای قرار های کاری نیز پیشنهاد می شود. کافه های همدان شامل کافه داستان همدان ، کافه تراس همدان ، کافه بامبو همدان ، کافه متسو همدان ، کافه بامداد همدان ، کافه آی سن همدان ، کافه هنر همدان ، فست فود و کافی شاپ دورهمی همدان ، رستوران استانبول ، کافی شاپ بام پرواز همدان ، کافه قنادی گاتا همدان ، کافه سایه همدان ، کافه فنجون همدان ، کافه بابک همدان ، کافه بن بست همدان ، کافه ری را همدان ، کافه نقره ای همدان است.

شیرینی سنتی همدان

شیرینی های سنتی شهر همدان که بیش از 200 سال قدمت دارد را می توان به عنوان سوغات همدان برای دوستان خود ببریم. از جمله کماج ، حلوازرده ، شیرمال ، انگشت پیچ ، آب نبات قیچی و حلوا لوزی ، نان چای ، راحت الحلوم و شیرینی چای بغدادی است. 

نان کماج همدان یکی از شیرینی های سنتی استان همدان است که با موادی از قبیل آرد ، تخم مرغ و روغن مایع و شکر و گردو و ... درست می شود و مصرف آن در هوای سرد زمستان به همراه چای یکی از عصرانه های خوشمزه در این استان می باشد. پیشنهاد ما به کسانی که سفر به همدان را انتخاب کرده اند این است که شیرینی های سنتی استان همدان را از دست ندهید و حتما استفاده کنید. 

شیرینی همدان

شیرینی انگشت پیچ که معمولا در ماه مبارک رمضان پخت می شود از شیرین های محبوب استان همدان است که از ماده اولیه شکر ، گلاب ، سفیده تخم مرغ ، آب و جوهر لیمو درست می شود که علت نامگذاری آن بخاطر کش آمدن این شیرینی موقع مصرف می باشد که در واقع یک معجون منحصر به فرد در استان همدان می باشد که ثبت ملی نیز شده است. 

باسلوق همدان از خوراکی ها و شیرینی های اصیل همدان است که در غرب ایران بسیار طرفدار دارد و استفاده از موادی مثل شیره انگور یا دوشاب ، نشاسته و مغز بادام و گردو  و ... در تهیه این شیرینی طعمی منحصر به فرد و خوشمزه به آن می دهد که معمولا فقط طعم اصلی آن را در شهر همدان پیدا خواهید کرد. 

برساق نیز شیرینی سنتی دیگر از استان همدان است که در استان های همدان و کرمانشاه و لرستان و ایلام طبخ می شود و یک نان محلی بسیار لذیذ است که از آرد و تخم مرغ و شکر و نمک و روغن و ادویه خمیری تهیه می شود و سپس نان تهیه شده از آن در روغن سرخ می شود و طعمی بسیار عالی دارد. 

سوغاتی همدان

از سوغاتی های معروف شهر همدان می توان به ظروف سفالی لالجین اشاره کرد که بسیار معروف است و می توان سفال را از مراکز فروش سوغاتی پیدا کرد. انواع خوراکی های همدان که به عنوان سوغاتی استفاده می شود مثل آلبالو ، قیسی ، کشمش ، لواشک ، خیارشور ، عسل ، باسلق ، تخمه آفتابگردان ، مویز ، شیره انگور ، سیر و انگور است. سوغاتی دیگر که صنایع دستی شهر همدان محسوب میشود شامل چرم و فرش و گیوه است. 

صنایع دستی همدان

از صنایع دستی شهر همدان می توان به قالی بافی و چرم سازی همدان اشاره کرد که یکی از صنایع دستی پر رونق شهر همدان است که شغل اکثر مردم همدان است.

قالی باقی که از صنایع دستی قدیمی و با پیشینه طولانی است. اولین دستگاه قالی در شهر همدان در سال 1291 هجری شمسی به این شهر آورده شده است و کارگاه قالی بافی از همان زمان شروع به فعالیت کرد و هدف آن تولید قالیچه های ارزان بوده است. نقشه های رایج استفاده شده در قالیچه های همدانی خاتم شیرازی، دست دلبر ، شکاری و ماهی و جوزان و اژدر بوده است. اکثر فرش های که در همدان بافته می شود از نوع پشتی ، خرک ، رو کرسی ، کناره و دوزعی است. 

سفالگری نیز از صنایع دستی هنرمندان شهر همدان است که ابتدا بدون چرخ های کوزه گری و با دست ساخته می شده است و بعد تر ها با استفاده از چرخ های کوزه گری و با نقش و نگارهای عامیانه برای طراحی آن استفاده می شده است. در حال حاضر لاله جین همدان مرکز تولید سفال در استان همدان می باشد که انواع سفال به قلم زنی و نقش و نگار و لعاب را آماده می کند. 

سفالگری همدان

صنایع دستی چوبی استان همدان در شهرهای همدان و ملایر و تویسرکان رواج دارد و شامل نازک کاری ، منبت کاری ، معرق کاری و خراطی است که در چند سال اخیر در تویسرکان و ملایر منبت کاری رونق بسیاری داشته است. 

چرم سازی از صنایع دستی دیگر شهر همدان است که در گذشته در همدان سه دباغ خانه وجود داشت که شامل دباغ خانه شیر سنگ و دباغ خانه قانتور و دباغ خانه آقایی بوده است که متاسفانه دو تا از آنها تعطیل شده اند. چرم های ساخته شده در همدان بخاطر کیفیت آن و مرغوبیت آن بسیار مشهور بوده است و به سراسر کشور فرستاده می شده است. 

پوستین دوزی از مشاغل مهم شهرها و روستاهای همدان بوده است که از پوست گوسفند و بره مواد اولیه بصورت پوستین و زیرانداز تولید می کرده اند. در حال حاضر تعداد کمی از روستاییان این شغل را ادامه داده اند و بخاطر گران بودن پوست این حرفه رو به افول گذاشته است. 

گلیم بافی در روستاهای همدان رونق بسیاری دارد و در منازل و اکثرا توسط زنان روستا این حرفه انجام می شود. ولی بخاطر صنایع ماشینی و خارجی و گلیم های ماشینی که وارد می شود دستگاه های گلیم بافی و جاجیم بافی خانگی در حال جمع شدن است و این شغل از منازل افراد خارج می شود و جای خود را به مصرف مواد و محصولات خارجی داده است. 

گیوه بافی که از مشاغل قدیمی است و برای بافت گیوه که نوعی کفش از نخ پنبه ای تابیده شده است با زیره چرم که در گذشته بخاطر راحتی و دوام از آن استفاده می کرده اند. گیوه برای تمام فصول بهار و تابستان و پاییز کفش مناسبی است که بسیاری از روستاییان در گذشته از آن استفاده می کرده اند. گیوه بافی در حال حاضر به طور کامل از بین رفته است و تنها به عنوان یک هنر در تعداد محدودی بافته می شود. چهار روستای دهفول و کفراش و فهرومند و آرتیمان حرفه گیوه بافی را احیا کرده اند. مهمترین مرکز تولید گیوه در همدان روستای دهفول نهاوند می باشد که درآمد اهالی این روستا بعد از کشاورزی و دامداری از گیوه بافی است که توسط بانوان انجام می شود. 

گیوه بافی همدان

حجاری یا سنگ تراشی که از تراشیدن سنگ های خام  و کتیبه های سنگی است و شغلی ظریف می باشد و برای مساجد و آرمگاه افراد سرشناس و دیوارهای ساختمان ها استفاده می شود. حجار یا سنگ تراش یک هنرمند و صنعتگر است که در گذشته بر روی دیوارهای کاخ های قدیمی مثل تخت جمشید و شوش می توانیم این هنر و صنعت را ببینیم. 

شیشه گری که یک کار هنری و دست سازهای آن بسیار زیبا و خارق العاده است در کارگاه های شیشه گری در شهرهای و روستاها رواج پیدا کرده است. ساخت انواع ظروف شیشه ای به هنرمندی خاصی که تبدیل به آثار زیبایی می شود از کارها  و صنایع دستی مردم همدان محسوب می شود. 

نساجی سنتی که انواع پارچه و زیرانداز تولید می کنند مثل رو تختی و رومیزی و روسری و جاجی و ملحفه و ... در روستاهای همدان رواج دارد. دستگاه هایی مثل دو وردی و چهار وردی برای ساخت انواع پارچه استفاده می شود. 

حصیر بافی نیز از صنایع دستی مردم همدان بوده است که مردم در گذشته به آن مشغول بوده اند و محصولاتی مثل ساقه و شاخه های گیاهان و الیاف گیاهی را برای ساخت حصیر استفاده می کرده اند که کاربردهای زیادی داشته است و برای جلوگیری از آفتاب و نور و ... کاربرد فراوان داشته است. 

سینما های همدان

شهر همدان دارای سه سینما می باشد که شامل سینما فلسطین و سینما قدس و سینما کانون است. سینما فلسطین همدان که در سال 1310 با یک سالن افتتاح شد و در سال 1394 سالن دیگری نیز به آن اضافه شد و متعلق به حوزه هنری می باشد. سینما قدس همدان نیز در سال 1361 با دو سالن آغاز به کار کرد و متعلق به حوزه هنری است. سینما کانون همدان که متعلق به کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان است و دارای یک سالن نمایش فیلم می باشد که 210 صندلی دارد. 

نکات ضروری برای سفر به همدان

برای سفر به همدان ابتدا مسیر سفر خود را انتخاب کنید و بهترین و مطمئن ترین راه را برگزینید. سپس محل اقامت خود را مشخص کنید و بعد در مسیر همدان قرار گیرید بخاطر اینکه اگر در ایام پیک سفر کنید به خاطر تعداد زیاد مسافر ممکن است محل اقامت برای شما به راحتی پیدا نشود و از قبل رزرو کردن هتل توصیه ما به شماست.

سفر به همدان

انتخاب رستوران ها و کافه های خوب و مطمئن زیر نظر وزارت بهداشت برای مسافران نیز ضروری است. استفاده از صنایع دستی و شیرینی های شهر همدان به عنوان سوغاتی به شما توصیه می شود زیرا بسیار خاص و منحصر به فرد هستند. برای داشتن سفری خوش به همدان و هر شهر دیگری از قبل هماهنگی های لازم را انجام دهید تا هنگام سفر به خیال راحت به دیدنی های شهر برسید.

  • آیا تا کنون به همدان سفر کرده اید؟
  • بهترین هتل همدان کدام هتل است؟
  • بهترین رستوران همدان کجاست؟
  • برای داشتن سفری خاطره انگیز به همدان چه پیشنهادی دارید؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید