ما را دنبال کنید :
هر آنچه درباره سفر به کرمانشاه باید بدانیم
هر آنچه درباره سفر به کرمانشاه باید بدانیم
نسیم طالبی
شهر های ایران
2
بازدید : 424
رای ها : (0)

هر آنچه درباره سفر به کرمانشاه باید بدانیم

معرفی کرمانشاه

کرمانشاه شهری تاریخی است که فرهنگ آن به قرن چهار میلادی برمی گردد و تا زمان حمله اعراب به ایران زمین دومین پایتخت ساسانیان محسوب می شده است. در زمان سلجوقیان کرمانشاه به عنوان شهر بزرگ کردستان شناخته می شده است. شهر کرمانشاه یا قرمسین در زمان قرون وسطی از قسمت های چهارگانه عراق عجم بوده است.

شهر کرمانشاه

روز ملی کرمانشاه با پیشنهاد گردشگری استان کرمانشاه و با تصویب مجلس شورای اسلامی ثبت شد که این روز ملی در پنجم مرداد می باشد که به عنوان " کرمانشاه گهواره تمدن " نام نهاده شده است. روز ششم تیر هر ساله نیز با نام روز فرهنگ کرمانشاه و جشن نیلوفر نام نهاده شده است. نماد شهر کرمانشاه گل نیلوفر است که در سرآب نیلوفر در نزدیکی شهر کرمانشاه می روید و گل نیلوفر نمادی از آیین مهر و نقوش طاق بستان است. 

چرا نام کرمانشاه ؟

نام های مختلف کرمانشاه که از حکومتی به حکومت دیگر تغییر می کرده است در اولین نام خود در زمان کاسی ها نام الیپی را داشته است و در زمان هخامنشیان نام کامبادن یا کارمیسین یا کرمینشان یا کارمیشین بوده است. بعد از اسلام و در زبان عربی نام قرماسین را برای کرمانشاه انتخاب کرده بودند که کرمانشاهان نیز استفاده می شده است. 

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سال 1357 شمسی نام کرمانشاه به قهرمانشهر  و سپس به باختران تغییر کرد ولی بخاطر اعتراضات مردم بومی آنجا نام قبلی یعنی همان کرمانشاه را به آن شهر دادند. 

تاریخ و تمدن کرمانشاه

کرمانشاه به دلیل کوه های زیادی و بخصوص رشته کوه زاگرس مورد توجه انسان های غارنشین بوده است و بقایای به جا مانده از انسان ها و سکونت گاه های آن نشان از انسان های اولیه و غار نشین در این شهر تاریخی دارد. قدیمی ترین آثار زندگی و سکونت انسان در کرمانشاه به وره دیرینه سنگی باز میگردد و از منطقه گاکیه و هرسین چند تبر دستی سنگی یافت شده است که باستان شناسان معتقدند که 200 هزار سال قدمت دارند. آثار دیگری از دوره میان سنگی و نوسنگی نیز در کرمانشاه یافت شده است. 

کرمانشاه

انسان هایی که در کرمانشاه اولیه سکونت داشته اند جزو اولین کسانی بوده اند که زندگی یکجا نشینی را انتخاب کرده اند و نخستین خشت خام و صنعت ساخت خانه و نخستین روستای ساخته شده در خاور میانه را داشته اند که به دوران نوسنگی تعلق دارد. ساخت ظروف سفالی نیز در دیگر صنایعی بوده است که در دوران پیش از تاریخ در کرمانشاه مرسوم بوده است. 

قدمت کرمانشاه به 8 تا 12 هزار سال می رسد و در طول تاریخ همواره بشر در آن سکونت داشته است. بزرگترین راه ارتباطی بین ایران و هندوستان و چین از راهی به نام راه شاهی بوده است که در هزار چهارم پیش از میلاد کرمانشاه را مرکز تجاری و بازرگانی ساخته است. 

در دوران اشکانیان دو ایالت در کرمانشاه به نام کرند یا کادینا و کرمانشاه یا کامبادنه وجود داشته است. در زمان ساسانیان نیز در کرمانشاه خسرو پرویز بناهای زیادی را ساخته است و پایتخت بهاری خسرو پرویز بوده است.

قدمت شهر کرمانشاه

پس از حمله اعراب و فتح کرمانشاه توسط اعراب ، ساکنان کرمانشاه به شهر دینور مهاجرت کردند و در اوایل قرن دوم هجری قمری مردم دوباره شهر کرمانشاه را در حاشیه رود قره سو ساختند.

جغرافیای کرمانشاه 

شهر کرمانشاه از شمال به کوه فرخشاد و از جنوب به سفید کوه می رسد. طاق بستان در شمال غربی آن واقع است. کرمانشاه کهن ترین راه گذر ایران بوده است که میان رودان شاهراه ارتباطی باختر و خاور بوده است. رشته کوه زاگرس در مسیر کرمانشاه به کوهها و دشت های وسیع می رسد و از میان رود برای رسیدن استفاده می شده است.  

موقعیت شهر کرمانشاه

کوه های کرمانشاه شامل کوه بیستون ، کوه فرخشاد ، کوه میوله ، سفیدکوه و یک غار که شهرت جهانی دارد به نام غار پرآو که از بزرگترین غارهای دنیا می باشد در کرمانشاه واقع است. غار پرآو در میان طاق بستان و کوه بیستون قرار دارد و بزرگترین غار عمودی دنیا می باشد. 

آب و هوای کرمانشاه

کرمانشاه آب و هوایی معتدل کوهستانی دارد و بخاطر داشتن روستاهای خوش آب و هوا جزو اقامتگاه های پادشاهان ساسانی بوده اس و باغ های بزرگ پادشاهان ساسانی در آنجا ساخته می شده است. 

آب و هوای کرمانشاه

در حال حاضر اما گرد و غباری که از کشورهای همسایه عراق و عربستان به این شهر می آید باعث آسیب به جنگل ها و پوشش گیاهی و ایجاد بیماریهای زیادی مثل مشکلات تنفسی و قلبی شده است. مشکلات زیست محیطی دیگری مثل آلودگی رودخانه قره سو و رودخانه آبشوران که به دلیل ریختن زباله و فاضلاب در آن به وجود آمده است  و این رودخانه ها را به خطر انداخته است و انواع ماهی های بومی این رودخانه ها را به مرز نابودی و از بین بردن شغل صیادی ماهی کشانده است.

مردم کرمانشاه 

مردم کرمانشاه که اصالت کرمانشاهی دارند یا اصالت کرمانشاهی ندارند ولی در شهر کرمانشاه متولد شده اند و معمولا کرد هستند و زبان کردی دارند. کرمانشاه از نظر جمعیت نهمین شهر ایران است که بر اساس آمار سرشماری نفوس و مسکن این شهر حدود 785هزار نفر جمعیت داشته است.

مردم کرمانشاه

گویش کرمانشاه

زبان و گویش مردم کرمانشاه کردی است ولی فارسی را با لهجه زیبای کرمانشاهی صحبت می کنند. گویش کلهری یا کردی کلهری نیز در کرمانشاه رایج است. گویش های دیگر کردی مثل کردی کرمانشاهی و سورانی و زنگنه و سنجابی در کرمانشاه وجود دارد. زبان لکی نیز که زبانی تلفیقی از کردی و لری است در برخی از جاهای کرمانشاه رایج است. 

مذهب مردم کرمانشاه

آمار دقیقی از گرایش مردم کرمانشاه به دین و درصد آن وجود ندارد اما در کل مردم کرمانشاه پیرو سه مذهب شیعه و سنی و یارسان یا اهل حق هستند که اقلیت های مذهبی نیز در میان آنها به چشم می خورد. اقلیت های زرتشتیان و مسیحیان و کلیمیان نیز درصدی از جمعیت کرمانشاه را تشکیل داده اند. اما در کل شهر کرمانشاه شهری مذهبی نیست و اکثر مردم آن به سکولاریسم معتقد هستند. 

مسیر های رسیدن به کرمانشاه

اگر از تهران به سمت کرمانشاه حرکت می کنید و با وسیله نقلیه جاده ای هستید باید از شهرهای همدان و اسدآباد عبور کنید که حدود 500 کیلومتر راه است و شش ساعت نیز زمان می برد. مسیر دیگر کرمانشاه از شهرهای قم و اراک و ملایر و کنگاور عبور می کند و 557 کیلومتر مسیر جاده ای است که 7 ساعت به طول می انجامد. 

مسیر هوایی تهران به کرمانشاه با هواپیما حدود یک ساعت است و مسیر ریلی به سمت کرمانشاه نیز که اگر از تهران بخواهید بروید از شهرهای ملایر و نهاوند و کنگاور که حدود 11 ساعت طول می کشد عبور می کند. قطارهای شش تخته و چهار تخته در این مسیر آماده خدمت رسانی به مسافران است. 

ورزشگاه های کرمانشاه

شهر کرمانشاه نیز مانند هر شهر دیگری دارای ورزشکاران زیادی است که در لیگ های مختلف کشور مسابقه برگزار می کنند. ورزش های پر طرفدار کرمانشاه مثل کشتی و پرورش اندام و فوتبال و کوهنوردی و بوکس و شمشیربازی و سنگ نوردی می باشد که باشگاه های فوتبال و رشته های دیگر ورزشی در این شهر فعال می باشند. 

کرمانشاه به خاطر کوهستانی بودنش دارای رشته های کوه نوردی و سنگ نوردی موفقی است که دیواره کوه  بیستون برای این ورزش ها استفاده می شود. ورزشگاه های مهم شهر کرمانشاه را در زیر نام می بریم که هر کدام برای یک سری از ورزش ها امکانات فراهم کرده اند و پذیرای ورزشکاران و ورزش دوستان هستند. 

ورزشگاه های کرمانشاه

ورزشگاه آزادی کرمانشاه که در گذشته مجموعه ورزشی خسرو پرویز نام داشته است زمین های ورزشی مختلف فوتبال ، بوکس ، والیبال ، دو و میدانی ، تنیس ، تیر و کمان و شطرنج دارد که هم شامل زمین های سرپوشیده است و هم شامل زمین های ورزشی روباز که در بلوار شهید بهشتی قرار دارد. 

ورزشگاه های دیگر کرمانشاه شامل مجموعه ورزشی امام خمینی کرمانشاه ، مجموعه ورزشی تختی کرمانشاه ، مجموعه ورزشی کوثر ویژه بانوان کرمانشاه ، مجموعه ورزشی امام سجاد کرمانشاه ، استادیوم ورزشی انقلاب کرمانشاه ، مجموعه ورزشی حضرت عباس کرمانشاه ، دهکده المپیک کرمانشاه ، مجموعه ورزشی اشرفی اصفهانی کرمانشاه ، مجموعه ورزشی کارمندان کرمانشاه می باشد. 

دانشگاه ها و مراکز عالی کرمانشاه

در دانشگاه های کرمانشاه حدود 50 هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند که بعضی از دانشگاه های آن دولتی هستند و زیر نظر وزارت علوم اداره می شوند و برخی دیگر زیر نظر وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و شاخه های علوم پزشکی در آن ها تدریس می شود و برخی دیگر نیز شامل دانشگاه های خصوصی و آزاد هستند که به صورت متفرقه و برخی دیگر از طریق کنکور سراسری دانشجو می پذیرند. 

دانشگاه رازی کرمانشاه که در سال 1351 در شهر کرمانشاه با نام دانشکده علوم کرمانشاهان آغاز به کار کرد و در سال 1353 به دانشگاه رازی تغییر یافت. فریدون معتمد وزیری بنیان گذار دانشگاه دولتی رازی کرمانشاه می باشد. رشته های مختلف زیست و ریاضی و فیزیک و شیمی و ... در مقاطع مختلف لیسانس و فوق لیسانس و دکتری دانشجو می پذیرد. 

دانشگاه رازی کرمانشاه

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه که زیر نظر وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است در سال 1347 بنیان نهاده شد و نخستین دانشگاه علوم پزشکی در غرب کشور بوده است. این دانشگاه شامل دانشکده های پزشکی و علوم تغذیه و پرستاری و پیراپزشکی و دندانپزشکی و ...  می باشد. 

دانشگاه صنعتی کرمانشاه از دانشگاه های دولتی ایران است که در راستای تربیت نیروی انسانی متخصص در صنعت و توسعه و کاربرد علوم تاسیس شده است و از سال 1386 در رشته های مختلف مهندسی برق ، مهندسی شیمی ، مهندسی مکانیک ، مهندسی راه آهن ، مهندسی عمران ، مهندسی صنایع ، مهندسی کامپیوتر و ... دانشجو می پذیرد. 

دانشگاه فرهنگیان واحد کرمانشاه دانشگاهی برای تربیت معلم و مدرس برای وزارت آموزش و پرورش بوده است که در سال 1390 تاسیس شد و از بزرگترین دانشگاه های ایران است که سه نوع دانشجو می پذیرد که شامل دانشجوی کارشناسی پیوسته یا دانشجو معلم ، دانشجوی کارشناسی ارشد از میان معلمان ، دانشجوی کارشناسی ناپیوسته که آن هم معلم دانشجو می باشد. 

دانشگاه فنی و حرفه ای واحد کرمانشاه از دانشگاه های دولتی ایران است که در محله کسری کرمانشاه واقع است و در سال 1346 با نام آموزشکده فنی کرمانشاه شروع به فعالیت نموده است و از سال 1390 زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری اداره می شود. 

دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه که بزرگترین واحد دانشگاه آزاد در غرب کشور است در سال 1367 تاسیس شد و دارای دانشکده های مختلف علوم سیاسی ، حقوق ، علوم پایه ، ادبیات و ... است. دانشگاه آزاد کرمانشاه در مقاطع مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد. رشته های مختلف در این دانشکده پذیرش می شود مانند کشاورزی، تربیت بدنی ، حقوق ، رشته های فنی و ...  . 

موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی کرمانشاه که موسسه ای غیرانتفاعی است از طریق کنکور سراسری دانشجو می پذیرد و زیر نظر وزارت علوم و تحقیقات و فناوری اداره می شود. این موسسه به سازمان جهاد دانشگاهی وابسته می باشد که در سال 1384 تاسیس شده است و اولین دانشگاه غرب کشور است که در رشته زبان انگلیسی پذیرش داشته است. رشته های دیگری نیز دارد مثل کامپیوتر و عمران و ... که در مقطع کارشناسی پیوسته پذیرش دارد. 

دانشگاه های دیگر کرمانشاه شامل دانشگاه پیام نور کرمانشاه ، دانشگاه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر کرمانشاه ، موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی زاگرس ، موسسه آموزش عالی شهید رضایی ، موسسه آموزش عالی گنجینه هنر و معماری می باشد. 

آثار تاریخی کرمانشاه

طاق بستان کرمانشاه که در زبان کردی به طاق وه سان و در زبان لکی به توک وسون معروف است.  طاق وه سان که طاق به معنی همان طاق و وه به معنی "از" و سان به معنی سنگ می باشد. شامل مجموعه ای از سنگ نبشته های متعلق به دوره ساسانی و قرن سوم میلادی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد. طاق بستانی از نظر هنری و باستانی دارای ارزش بسیاری است و هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به سمت خود جذب می کند. صحنه تاج گذاری خسرو پرویز و تاج گذاری اردشیر دوم و تاج گذاری شاهپور دوم و سوم در این نگاره ها نمایان است. سنگ نبشته هایی به خط پهلوی نیز وجود دارد. مراسم شکار توسط سوارکاران و نواختن موسیقی و ابزار آلات موسیقی چنگ در این کتیبه ها به چشم می خورد. گردشگاهی زیبا در این سنگ ها و کتیبه ها وجود دارد. هنر نقاشی و موسیقی در سنگ نگاره های شکارگاه سلطنتی طاق بستان نخستین تابلوی سنگی است که در جهان قواعد و اصول نقاشی را رعایت کرده است. 

طاق بستان کرمانشاه

سنگ نبشته بیستون که بزرگترین سنگ نبشته جهان است نخستین متنی است از آثار هخامنشیان که در جهان شناخته شده است. سنگ نبشته بیستون در شهر بیستون از توابع شهرستان هرسین است. سنگ نبشته بیستون از مشهورترین سندهای تاریخ جهان است که متن تاریخی آن از زمان هخامنشیان است که داستان پیروزی داریوش بزرگ بر گوماته مغ را به تصویر می کشد. سنگ نبشته بیستون در فاصله ده متری از سطح زمین و در دامنه جنوبی کوه پرآو قرار دارد. 

سنگ نبشه بیستون

بازار کرمانشاه که بازاری سنتی است در شهر کرمانشاه یک بازار سرپوشیده است که بزرگترین بازار سرپوشیده خاورمیانه است که در سال 1376 توسط سازمان میراث فرهنگی ثبت آثار ملی ایران شده است. بازار کرمانشاه دویست سال قدمت دارد که توسط محمدعلی میرزای دولتشاه ساخته شده است و دارای 18 راسته می باشد. راسته زرگرها و تاریکه بازار یا همان ادویه فروشیها ، بازار یهودی ها ، بازار آهنگرها ، بازار مسگرها ، بنکدارها ، بازار بزازخانه و توپخانه است. 

بازار کرمانشاه

خانه خواجه باروخ یا خانه آقای رنده کش یا خانه کاکه باروخ که به زبان کردی مال کاکه بارووخ است به دوره سلطنت ناصرالدین شاه قاجار تعلق دارد و در محله فیض آباد کرمانشاه واقع است. مالک خانه خواجه باروخ یک تاجر کلیمی کرمانشاهی بوده است به نام خواجه باروخ که در محله یهودی نشین کرمانشاه است. 

تکیه معاون الملک مربوط به زمان قاجار است که در مرکز شهر کرمانشاه قرار دارد. تکیه معاون الملک برای برگزاری مراسم سوگواری استفاده می شده است. تکیه معاون الملک در سال 1282 ساخته شده است که برای برگزاری مراسم مذهبی و مراسمات دیگر کاربرد داشته است. معمار تکیه معاون الملک اصغر معمار باشی بوده است. 

تکیه معاون الملک کرمانشاه

مسجد عماد الدوله کرمانشاه مسجدی متعلق به دوره قاجار است که در شهر کرمانشاه واقع است. این مسجد توسط امامقلی میرزا عماد الدوله ساخته شده است. مسجد عمادالدوله دارای چهار ایوان و صحن و سردر و شبستان است. ایوان مسجد دارای کاشی کاری های زیبایی است. 

مسجد جامع کرمانشاه در بافت قدیمی کرمانشاه واقع است و مربوط به دوره زندیه می باشد که در زمان علی مرادخان زند ساخته شده است. مسجد قدیمی تری در این بنا وجود داشته است که بنای دیگری به آن اضافه شده است. بنای قدیمی مسجد جامع دارای چهل و پنج طاق چشمه بوده است که در حال حاضر بیست و پنج طاق آن باقی مانده است. گاهی اشتباهی این مسجد را چهل ستون می نامند. مسجد دیگری در قسمت جنوبی مسجد وجود دارد که به مسجد امیری معروف است که توسط امیر نظام زنگنه از حکام دوره قاجار ویران شده است. 

مسجد جامع کرمانشاه

مسجد جامع شافعی مسجد جامع اهل سنت شهر کرمانشاه می باشد که در بازار کرمانشاه واقع است. مسجد جامع شافعی در سال 1324 ساخته شده است. مسجد جامع شافعی توسط یک خیر اهل سنت ساخته شده است که با سرپرستی ملاسید حسین مسعودی بنای آن برپا شده است. مسجد جامع شافعی به سبک مساجد ترکیه می باشد و نماز اهل سنت در این مسجد برگزار می شود. 

تکیه بیگلر بیگی در بافت قدیمی کرمانشاه واقع است. تکیه بیگربیگی متعلق به زمان قاجار می باشد که به همت عبدالله خان معروف به بیگلر بیگی ساخته شده است. تکیه بیگلربیگی دارای آیینه کاری های بی نظیری است که تزئینات و کتیبه های مربوط به زمان مظفرالدین شاه در سرتاسر تکیه به چشم می خورد. موزه خط و کتابت در تکیه بیگلر بیگی از موارد بازدید از این مکان می باشد. 

مسجد حاج شهباز خان یا مسجد حاج شهباز خان کلهر در شهر کرمانشاه واقع است که مربوط به دوره قاجار می باشد. این مسجد توسط حاج شهباز خان کلهر ساخته شده است و در سالیان دراز مرکز درس و تعلیم طلاب علوم دینی و مذهبی بوده است و امروزه نیز هنوز علوم دینی تدریس می شود. 

مسجد شاهزاده یا مسجد شازده کرمانشاه در محله تیمچه واقع است. مسجد شازده مربوط به دوره قاجار است که در سال 1237 قمری با همت محمدعلی میرزای دولتشاه ساخته شده است. بخش اصلی مسجد در ضلع جنوبی می باشد و یک شبستان مستطیل شکل نیز دارد که پوشش آن طاق و گنبد روی هشت ستون مسجد می باشد. 

مسجد شاهزاده کرمانشاه

مسجد دولتشاه کرمانشاه در غرب ایران و مربوط به زمان قاجار است که توسط محمدعلی میرزا دولتشاه ساخته شده است. مسجد دولتشاه دارای سردر و صحن و شبستان است که در سالهای اخیر بازسازی شده است. مسجد دولتشاه به مسجد حاج ابوتراب آل آقا معروف می باشد ولی بخاطر وقفی بودن این مسجد تغییر نام آن کار اشتباهی بوده است. 

موزه های کرمانشاه

موزه پارینه سنگی زاگرس موزه ای تخصصی است که اشیا و ابزار آلات مربوط به پیش از تاریخ را جمع آوری کرده است که نخستین موزه پارینه سنگی در خاورمیانه می باشد. موزه پارینه سنگی زاگرس در تکیه بیگلربیگی شهر کرمانشاه قرار دارد که در سال 1386 توسط فریدون بیگلری و مرادی بیستوتی تهیه شده است. موزه پارینه سنگی زاگرس شامل آبزار آلات سنگی و استخوان ها و اسکلت انسان های مربوط به دوره پارینه سنگی است که در ایران و کشورهای دیگر پیدا شده است. ابزار سنگی با قدمت یک میلیون سال که در کشف رود خراسان یافت شده است را در این موزه می توانید بینید. تصاویر بازسازی شده از شکارچیان عصر سنگ ، نئاندرتال و انسان هوشمند عصر سنگ در این موزه به نمایش گذاشته شده است. چهار بخش مربوط به آثار دوره های دیرینه سنگی ، دوره نوسنگی در این موزه وجود دارد. 

موزه های کرمانشاه

موزه سنگ طاق بستان موزه ای در محوطه طاق بستان است که آثار سنگی مربوط به دوره های اسلامی و ساسانی در آن به نمایش گذاشته شده است. 14 سرستون مربوطه به دوره ساسانی در این موزه وجود دارد که برای ساختن کاخ بوده است ولی هیچ وقت استفاده نشده است. روی سرستون های کاخ نقش های مثل نقش ایزد بان آناهیتا ، ایزد بهرام و اهورامزدا و درخت زندگی و گل نیلوفر حکاکی شده است. نیم تنه خسرو پرویز نیز در بخشی از موزه سنگ طاق بستان نگهداری می شود. در بخش دیگری از موزه بقایای کاخی که به زمان قاجار در شهر قصر شیرین تعلق دارد که در زمان جنگ ایران و عراق نابود شده است. 

موزه تاریخ طبیعی کرمانشاه که در دانشکده کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه قرار دارد دارای نمونه های زیادی از گیاهان و جانوران متعلق به کرمانشاه است که در دو تالار و هشت غرفه بر پا شده است. انواع پرندگان به صورت تاکسیدرمی و سنگواره ها و پستانداران و جنین حیوانات و انسان در موزه تاریخ طبیعی کرمانشاه به نمایش گذاشته شده است. 

موزه مردم شناسی کرمانشاه که در سال 1369 تاسیس شده است در یک تالار در تکیه معاون الملک قرار دارد که اشیاء قدیمی و صنایع دستی و پوشاک مردم کرمانشاه که نشان دهنده فرهنگ و جامعه آنها می باشد را گردآوری کرده است. اشیاء مختلف شامل وسایل دامپروری و کشاورزی مردم ، وسایل آموزشی و نگارشی مردم ، آلات موسیقی کرمانشاه ، لباس بومی و محلی کرمانشاه ، گیوه بافی و ابزار شکار و ... را که نشان دهنده سبک زندگی مردم کرمانشاه است را در این موزه می بینید. 

موزه مردم شناسی کرمانشاه

موزه پوشاک و زیور آلات کرمانشاه موزه ای است که در تکیه معاون الملک کرمانشاه واقع شده است. موزه پوشاک و زیورآلات کرمانشاه در سال 1383 راه اندازی شد و غرفه های زیادی برای نمایش پوشاک نواحی مختلف کرمانشاه دارد. مساحت این موزه حدود دویست متر مربع است که غرفه های لباس و پوشاک سنتی آن هشت عدد می باشد. لباس محلی مردم گیلان غرب ، پوشاک مردم پاوه ، لباس محی هرسین ، لباس محلی مردم قصر شیرین و مناطق دیگر کرمانشاه را به نمایش گذاشته است و گردشگرانی که به کرمانشاه سفر می کنند می توانند با طریقه و فرهنگ لباس پوشیدن مردم کرمانشاه آشنا شوند. 

موزه خط و کتابت کرمانشاه در تکیه بیگلر بیگی واقع شده است و دارای اسناد و مدارک زیاد تاریخی و نسخه های خطی زمان گذشته و حال کرمانشاه است که آثار خطی هنرمندان زیادی از خطه کرمانشاه را در این موزه می توانید ببینید. 

موزه تمبر کرمانشاه در سال 1381 توسط اداره پست شهید قندی در شهر کرمانشاه افتتاح شد و در تالار های آن تمبرهای ایرانی مربوط به دوره قاجار تا تمبرهای امروزی به نمایش گذاشته شده است. موضوع تمبرها مختلف است از جمله تمبرهای ورزشی ، تمبرهای فرهنگی ، تمبرهای سیاسی ، تمبرهای آثار تاریخی ایران و جهان و تمبرهای شخصیت های سرشناس و معروف می باشد. علاوه بر تمبر می توان اسناد و سکه و خط های قدیمی و پاکت های قدیمی مهمور شده و گشوده نشده مربوط به صد سال اخیر ، لباس چاپار ها از گذشته تا امروز ، صندوق نامه و ماشین ابطال تمبر ریلی ، باسکول های مخصوص نامه و مرسولات و ... را در موزه تمبر کرمانشاه ببینید. 

موزه تمبر کرمانشاه

موزه دفاع مقدس کرمانشاه یا موزه جنگ کرمانشاه در خیابان امیر کبیر و نزدیک به پارک شیرین در کرمانشاه قرار دارد که ابزار و ادوات مربوط به هشت سال جنگ ایران و عراق را در خود جای داده است. تصاویر شهدا و مناطق مختلف جنگی ، کتابهای تخصصی مربوط به جنگ و دفاع مقدس نیز در این موزه می باشد. موزه دفاع مقدس کرمانشاه در سال 1374 افتتاح شده است و در اصل مکان این موزه مربوط به پناهگاه مردم بی دفاع ایران و کرمانشاه در حملات هوایی بوده است. هنگام بمباران این شهر خیلی از مردم شهر کرمانشاه در این منطقه به شهادت رسیده اند یا مجروح شده اند. 

موزه ورزش کرمانشاه با حمایت اداره ورزش و جوانان استان کرمانشاه برای بازدید عموم مردم افتتاح شد. آثار ورزشی و نتایج قهرمانی ورزشکاران استان کرمانشاه و پیشکسوتان استان کرمانشاه در این موزه نگهداری می شود. موزه ورزش کرمانشاه در سال 1384 افتتاح شد و معرف پیشینه ارزشمند ورزشکاران این خطه می باشد. موزه ورزش کرمانشاه در مجموعه ورزشی آزادی کرمانشاه قرار دارد و همه روزهای هفته از ساعت 8 تا 12 برای بازدید عموم آزاد است. 

گردشگاه ها و پارک های کرمانشاه

پارک کوهستان کرمانشاه در شمال کرمانشاه واقع است که بزرگترین پارک توریستی و گردشگری در غرب ایران می باشد. پارک کوهستان در نزدیکی طاق بستانی می باشد که دارای دو آبشار مصنوعی است که به شکلی طبیعی ساخته شده اند. در پارک کوهستان کرمانشاه چند رستوران و سازه به صورت غیرقانونی ساخته شده بود که به دستور قانون تخریب شدند. در این پارک یادواره شهدای گمنام نیز وجود دارد. 

پارک لاله کرمانشاه در میدان فردوسی شهر کرمانشاه واقع است که یکی از پارک های زیبا و قدیمی شهر کرمانشاه می باشد که مساحتی حدود 27 هزار متر مربع دارد. پارک لاله کرمانشاه در سال 1348 ساخته شده است که در ابتدا نامش پارک ولیعهد بوده است و بعد از انقلاب اسلامی نام آن به پارک ناصرخسرو تغییر کرد و مجددا به دلیل تغییر نام های اماکن شهر کرمانشاه به نام های مذهبی ، نام این پارک به پارک ولیعصر تغییر کرد اما باز هم طولی نکشید که نام آن به پارک لاله تبدیل شد. 

پارک لاله کرمانشاه

پارک شرقی طاق بستان در قسمت شرقی اثر تاریخی طاق بستان واقع است که در زمان قدیم باغ پسته در آن جا قرار داشته است ولی در حال حاضر تعداد کمی از این باغ ها به جا مانده و تنها از این پارک دریاچه ای مصنوعی و جاده ای کوهستانی باقی مانده است. پارک شرقی طاق بستان در جاده قدیم تهران کرمانشاه قرار دارد. 

پارک غربی طاق بستان در غرب مجموعه تاریخی طاق بستان قرار دارد که از پارک های توریستی شهر کرمانشاه و غرب کشور است که به پارک مسافر نیز معروف است. گردشگران و مسافران زیادی برای استراحت و استفاده از فضای سبز و فضای شهری شهر کرمانشاه از پارک طاق بستان کرمانشاه استفاده می کنند. 

پارک شاهد کرمانشاه که به پارک شرکت نفت نیز نامیده می شود مساحتی حدود 140 هزار متر مربع دارد که روبروی پالایشگاه نفت کرمانشاه واقع شده است و گاهی در این پارک نمایشگاه بین المللی کرمانشاه نیز برگزار می شده است. تغییر کاربری پارک شاهد به پارک بانوان در سالهای اخیر اتفاق افتاده است و بخشی از پارک به بانوان اختصاص یافته است و در حال تکمیل شدن می باشد. در پارک شاهد در ایام نوروز و ایام سفر به کرمانشاه ، مسافران و گردشگران برای راه اندازی کمپ های مسافری استفاده می کنند. 

پارک شیرین کرمانشاه که به چیاسرخ نیز به زبان کردی نامیده می شود از پارک های قدیمی شهر کرمانشاه است که در روی تپه ای به نام تپه چیاسرخ واقع شده است که سنگهای سرخ رنگ رسوبی دارد. در پارک شیرین کرمانشاه یک آبشار مصنوعی و آبنما قرار دارد که بسیاری از مسافران و بومیان کرمانشاه را به این پارک جذب می کند. بخشی از پارک شیرین کرمانشاه بعد از جنگ ایران و عراق تبدیل به موزه جنگ شده است. در این موزه که در زمان جنگ پناهگاه بوده است بر اثر حمله موشکی دشمن بسیاری از هموطنانمان کشته و زخمی شده اند. مجسمه زنی به نام فرنگیس حیدرپور در پارک شیرین وجود دارد که ماجرای رشادت او شنیدنی است.

پارک شیرین کرمانشاه

شهربازی طاق بستان که در شمال شهر کرمانشاه واقع است در نزدیکی طاق بستان و در کنار جاده قدیم تهران کرمانشاه قرار گرفته است و یکی از جاذبه های گردشگری شهر کرمانشاه بوده است ولی در حال حاضر به دلیل فرسوده شدن وسایل و دستگاه های شهربازی و ناکارامد شدن تجهیزات آن تعطیل می باشد. 

سینماهای کرمانشاه

اولین سینمای شهر کرمانشاه در سال 1310 تاسیس شد. در حال حاضر سه سینما در شهر کرمانشاه وجود دارد. سینما آزادی و سینما فرهنگ و سینما بیستون در حال فعالیت هستند. 

سینما آزادی کرمانشاه که قبل از انقلاب در سال 1354 ساخته شده است و سینما شهر فرنگ نام داشته است در خیابان اشرفی اصفهانی قرار دارد. در زمان بعد از انقلاب برای مدتی سینما آزادی تعطیل شد و بعد از مدتی بازگشایی شد. عملیات نوسازی و تجهیز این سینما در سال 1391 انجام شد و در حال حاضر در حال فعالیت می باشد. 

سینماهای کرمانشاه

سینما فرهنگ کرمانشاه در مجموعه فرهنگی ورزشی فرهنگ کرمانشاه در بلوار طاق بستان است که دارای سه سالن سینمایی است و مدیریت سینما فرهنگ در حال حاضر توسط غلامرضا پیر بابایی می باشد. در سال 1387 سینما فرهنگ مثل خیلی از سینماهای کشور به دلیل ورشکستگی تعطیل شد. در حال حاضر یک پردیس سینمایی با صدای دالبی و سیستم تصویرپردازی لیزری است. 

سالن های تئاتر و فرهنگسراهای کرمانشاه

شهر کرمانشاه دارای تعدادی فرهنگ سرا و سالن تئاتر است که در آن مراسمات و جشن ها و نمایشگاه های هنری و نمایش برگزار می شود که از جمله مجتمع فرهنگی شهید آوینی در میدان غدیر کرمانشاه ،  مجتمع فرهنگی انتظار در میدان آزادگان کرمانشاه و فرهنگسراهای کرمانشاه شامل فرهنگسرای کوثر در چهارراه گذرنامه ، فرهنگسرای شهر در چهارراه جوانشیر ، فرهنگسرای گل نرگس در خیابان کسرا ، فرهنگسرای استاد میر جلال الدین کزازی در منطقه پنج شهرداری کرمانشاه واقع هستند که استفاده های فرهنگی و هنری از این فرهنگسراها و مجتمع ها برای مردم کرمانشاه به صورت رایگان است. 

کتابخانه های کرمانشاه

کتابخانه های شخصی زیادی در شهر کرمانشاه وجود دارد از جمله نخستین کتابخانه شخصی در سال 1295 با نام کتابخانه و قرائتخانه نجابت می باشد. همچنین کتابخانه دولتشاه در کاخ محمدعلی میرزا فرزند فتحعلی شاه که دارای کتابها و نسخه های نادر و نایاب بوده است. کتابخانه شخصی دیگری به نام کتابخانه آل آقا در مسجد جامع کرمانشاه ، کتابخانه شخصی سردار کابلی ، کتابخانه شخصی فیض مهدوی ، کتابخانه شخصی محمود کزازی ، کتابخانه شخصی مرتضی نجومی ، کتابخانه شخصی عبدالجلیل جلیلی و کتابخانه شخصی محمدحسین جلیلی می باشد. 

علاوه بر کتابخانه های شخصی ، کتابخانه های عمومی نیز در شهر کرمانشاه از سال 1344 توسط شهرداری ساخته شده است. شهر کرمانشاه دارای پنج کتابخانه عمومی است که در سال 1353 نخستین کتابخانه عمومی کودکان در شهر کرمانشاه افتتاح شده است.کتابخانه های عمومی دیگر شهر کرمانشاه شامل کتابخانه امیر کبیر کرمانشاه ، کتابخانه شهید آوینی کرمانشاه ، کتابخانه شهید بهشتی کرمانشاه می باشد. 

کتابخانه های کرمانشاه

کتابخانه های تخصصی و دانشگاهی نیز در دانشگاه رازی کرمانشاه از سال 1351 تاسیس شده است که شامل کتابهای نفیس خطی ، کتابهای تخصصی دانشگاهی ، اسناد و نقشه و مدارک ، پایان نامه دانشجویی و ... می باشد. کتابخانه تخصصی دیگری در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در سال 1365 تاسیس شد که دارای کتابهای تخصصی و کتابهای مرجع بسیار عالی می باشد. 

موسیقی کرمانشاه

موسیقی کرمانشاه و موسیقی کردی و چهره های ماندگار موسیقی از خطه کرمانشاه نشان دهنده اهمیت موسیقی در میان کرمانشاهیان دارد که از این چهره های ماندگار موسیقی کرمانشاه می توان به علی اکبر مرادی نوازنده تنبور ، حسین علیزاده که پدر موسیقی ایران نامیده می شود اشاره کرد. موسیقی باستانی و موسیقی شهری و موسیقی روستایی دسته های موسیقی در کرمانشاه است. سازهای رایج در کرمانشاه شامل دف و کمانچه و تنبور و شمشال است. کیهان کلهر نیز نوازنده کمانچه از شهرت جهانی برخوردار است. شهرام ناظری خواننده نام آشنای ایرانی که موسیقی سنتی ایران به هنر و صدای او بسیار مدیون است. 

موسیقی کرمانشاه

رقص کردی

رقص کردی که با نام هه لپه رکی یا هه لپه رین شهرت دارد یک رقص کهن است که در روزگار پرستش خدایان به اجرا در می آمده است که از هفت ریتم اصلی تشکیل شده است و از ریتم آرام و کند و گریان شروع می شود و به یک ریتم هیجانی یا سه جار می رسد و با همان ریتم به پایان می رسد.  ریتم های رقص هه لپه رکی شامل گریان ، چپ و راست ، لبلان ، خان امیری ، سجار ، شلان ،ر آروغان و هه ل گردن یا شاد کردن است. ریتم های رقص کردی شامل سی پا ، فتاحی و پشت پا ، فتاح پاشایی ، گه ریان ، شه لان ، چه پی ، موکریانی ، سقزی ، کرمانشاهی و مریوانی است که با دوزله و ضرب اجرا می شود. 

رقص کردی

مشاهیر و هنرمندان کرمانشاه

هنرمندان زیادی از خطه کرمانشاه می توان نام برد که در زمینه های هنری مختلف به شهرت جهانی رسیده اند. میرزا محمدرضا کلهر یک نستعلیق نویس تاریخ ایران است که آثار خطاطی او شهره عام و خاص است. ابوالقاسم لاهوتی شاعر و علی اشرف درویشیان نویسنده و رشید یاسمی نویسنده و مورخ و مترجم و شاعر ایرانی می باشند که فرهنگ ایران زمین را نشر می دهند. 

پوران درخشنده کارگران نامی ایران نیز اهل کرمانشاه است. علی محمد افغانی نویسنده فارسی زبان کرمانشاهی و ابوحنیفه احمد الن داوود دینوری که یک ستاره شناس و گیاه شناس و ریاضیدان ایرانی اهل کرمانشاه است. مجتبی شمسی پور نیز شیمیدان مشهور ایرانی اهل کرمانشاه است. 

هتل های کرمانشاه

تنها هتل پنج ستاره کرمانشاه هتل پارسیان کرمانشاه است که در سال 1389 تاسیس شده است و دارای 9 طبقه می باشد. هتل پارسیان کرمانشاه در بلوار شهید کشوری واقع شده است که به مراکز خرید و مراکز تجاری و جاهای دیدنی شهر مثل طابق بستان نزدیک می باشد. فاصله هتل پارسیان تا فرودگاه کرمانشاه نیز زیاد نیست و از همه بهتر اینکه امکانات هتل و خدمت رسانی به میهمانان بسیار عالی می باشد. 

هتل های کرمانشاه

هتل های چهار ستاره کرمانشاه شامل هتل آزادگان کرمانشاه و هتل جمشید کرمانشاه است. هتل آپارتمان کوروش کرمانشاه نیز با امکاناتی در حد هتل سه ستاره آماده خدمت رسانی به مسافران می باشد. هتل رسالت کرمانشاه و هتل سینا کرمانشاه و هتل داریوش کرمانشاه و هتل راه کربلا جزو هتل های دو ستاره کرمانشاه می باشد. 

رستوران های کرمانشاه

بخش هیجان انگیز هر سفر استفاده از رستوران ها و غذاهای آن شهر است که غذاهای محلی و سنتی و ایرانی و گاهی غذاهای خارجی در آن سرو می شود که مزه آن در هیچ رستوران دیگری تکرار نخواهد شد. انتخاب رستوران و غذای سفر از بهترین بخش های سفر است که باید دقت زیادی در آن شود. 

رستوران شایلی کرمانشاه در خیابان رفعتیه واقع است و از معروف ترین رستوران های کرمانشاه است که مسافران و محلی های شهر از این رستوران و کافی شاپ آن بسیار استقبال کرده اند و برای انتخاب یک رستوران لوکس بسیار عالی است. رستوران بام شایلی کرمانشاه نیز فضای دلچسبی دارد و غذاهایی که در این غذاخوری سرو می شود شامل غذاهای ایرانی و فرنگی و غذاهای دریایی است همراه با سالاد بوفه که کارمندان حرفه ای و خوش برخورد این رستوران شما را مجذوب خود می کند. 

رستوران های کرمانشاه

رستوران سنتی هتل جمشید کرمانشاه در میدان طاق بستان واقع است که یکی از رستورا های خوب کرمانشاه می باشد و غذاهایی که در این رستوران سرو می شود بسیار خوشمزه و عالی می باشد. غذاهای ایرانی و دنده کباب معروف کرمانشاه و خورش خلال از جمله غذاهایی است که شما در رستوران دیگری تجربه نخواهید کرد. در کنار این رستوران یک کافی شاپ نیز آماده سرو دسر بعد از غذا برای میهمانان گرامی می باشد. 

رستوران چلچله کرمانشاه در خیابان برق واقع است و انواع کباب و خورش های پرطرفدار و غذاهای دریایی در این رستوران سرو می شود. انواع غذاهای سنتی ایرانی مثل کباب سلطانی ، کباب بختیاری ، خورش خلال ، شاه میگو و ماهی قزل آلا در این رستوران برای میهمانان ارائه می شود. 

دنده کباب رضایی کرمانشاه در میدان پدر در خیابان طاق بستان قرار دارد و از جمله رستوران های کرمانشاه است که دنده کباب و کوبیده آن جزو غذاهای عالی می باشد که مزه آن را در رستوران دیگری نخواهید چشید. 

رستوران های کرمانشاه

رستوران ارگ کرمانشاه در خیابان مصدق کرمانشاه در طبقه فوقانی مجتمع تجاری ارگ واقع است که غذاهای آن شامل شیشلیک و خورش کرمانشاهی و خورش خلال جزو غذاهای خوشمزه این رستوران است و از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار می باشد. 

رستوران ملکوتی کرمانشاه که در میدان مصدق واقع شده است دارای کباب و خورش خلال معروفی است که برای مسافرینی که از این مسیر عبور می کنند معمولا گزینه خوبی برای خوردن شام یا نهار می باشد و محلی های کرمانشاه نیز این رستوران را جزو انتخاب های خود دارند. 

رستوران سه کاج کرمانشاه در طاق بستان قرار دارد و فضای باز این رستوران از مزایای آن است که میهمانان هم می توانند از سالن استفاده کنند و هم از فضای باز رستوران و بهترین غذای آن نیز که دنده کباب کرمانشاهی است را در این رستوران امتحان کنند. 

رستوران حیدری کرمانشاه در نزدیکی طاق بستان می باشد که از رستوران های معروف کرمانشاه است و دنده کباب کرمانشاهی آن بسیار معروف است و مسافران و محلی های کرمانشاه از رستوران حیدری بخاطر دنده کباب آن بسیار راضی هستند. بخاطر شلوغی بیش از حد رستوران حیدری میهمانان بعد از صرف غذا بلافاصله باید میز خود را ترک کنند و جای خود را به میهمانان دیگر بدهند. 

فست فود زاگرس کرمانشاه در خیابان فردوسی واقع است که برای کسانی که به فست فود علاقمند هستند می تواند گزینه خوبی باشد و انواع پیتزا و ساندویچ و غذاهای سوخاری و استیک در این فست فود سرو می شود و دارای چند شعبه دیگر هم هست که در سراسر شهر می توانید از این فست فست استفاده کنید. 

رستوران بهارستان کرمانشاه در طاق بستان کرمانشاه است که منوی غذایی این رستوران شامل غذاهای ایرانی اصیل مثل دنده کباب کرمانشاهی و خورش خلال و کباب برگ و کباب کوبیده و جوجه کباب و انواع ماهی است که میهمانان زیادی را به سمت خود می کشاند. 

رستوران های شهر کرمانشاه

فست فود پدر خوب کرمانشاه در ابتدای خیابان نسترن واقع است و جزو فست فودهای زنجیره ای پدر خوب است که انواع پیتزا و ساندویچ و غذاهای فست فودی در این رستوران سرو می شود. 

کله پزی امیری کرمانشاه در خیابان هلال احمر کرمانشاه واقع است و برای شروع روز خود اگر به کله پاچه علاقمند هستند می تواند گزینه خوبی باشد و غذای سنتی و اصیل ایرانی را در کنار خانواده یا به همراه دوستان خود امتحان کنید. برای گشت و گذار طولانی در شهر و مسافرانی که می خواهند صبحانه مقوی بخورند و تا دیروقت برای نهار وقت ندارند می تواند پیشنهاد خوبی باشد. 

رستوران حافظ کرمانشاه در پل چوبی کرمانشاه قرار دارد و دارای غذای ایرانی و غذای فرنگی است و یکی از پیشنهادهای ما برای مسافرانی است که سفر به کرمانشاه را انتخاب کرده اند و به دنبال رستوران مناسب و با کیفیت هستند می باشد. 

غذاهای سنتی کرمانشاه

ترخینه یا دوینه به زبان کردی آشی است که از دوغ یا شیر تخمیر شده تهیه می شود و در استان های غربی مثل کرمانشاه و استان لرستان و ایلام و همدان جزو غذاهای سنتی مردم محسوب می شود. بلغور گندم یا جو را خیس می کنند و در دوغ ترش می جوشانند و خمیر به دست آمده از آ« را با گیاهان بومی منطقه مثل شلغم و پونه خشک می کنند و سپس تکه های خشک شده ترخینه را با انواع حبوبات و سبزی جات به صورت آش درست می کنند. 

خورش خلال بادام که یکی از غذاهای معروف کرمانشاه است و طبخ آن به این صورت است که بادام خلال شده را با گوشت و زرشک و لیمو عمانی به صورت خورش در می آورند. مقداری زغفران و رب و پیاز داغ نیز برای این خورش استفاده می شود تا طعم بهتری داشته باشد. خورش خلال بادام کرمانشاه در بسیاری از رستوران های شهر کرمانشاه سرو می شود و طرفداران زیادی دارد. 

دنده کباب کرمانشاهی از غذاهای پر طرفدار در کرمانشاه است و بسیاری از مسافران و گردشگران که سفر به کرمانشاه را انتخاب کرده اند در طی سفر خود از دنده کباب کرمانشاه استفاده می کنند.  دنده کباب که از دنده گوسفندی و پیاز و سیر و ادویه جات و رب تهیه می شود جزو بهترین کباب های ایرانی است که در رستوران های کرمانشاه به راحتی قابل سفارش است و در اکثر رستوران های کرمانشاه می توانید آن را بیابید.  

دنده کباب کرمانشاهی

سیب پلو غذای بومی شهر کرمانشاه است و در تهیه آن از سیب زمینی و شوید خشک و گوشت چرخ کرده یا ماهیچه یا مرغ استفاده می شود. منظور از سیب همان سیب زمینی است که در تهیه این غذای خوشمزه استفاده می شود. سیب زمینی های خورد شده در حد حبه قند را همراه با برنج و شوید خشک می پزند و در کنار آن از ماهیچه یا مرغ یا گوشت چرخ کرده میل می کنند. 

آش عباسعلی آشی کرمانشاهی است که مواد استفاده شده در آن این آش را بسیار مغذی و غنی از پروتئین می کند. مواد لازم برای تهیه آش عباسعلی کرمانشاهی گوشت دنده گوسفند و گندم پوست کنده به همراه عدس و برنج و نخود و لوبیا است که همراه با سیر و پیاز سرخ کرده فراوان پخته می شود. در تهیه آش عباسعلی از روغن حیوانی و نعنا داغ برای تزئین استفاده می کنند و از آن آش ها است که یک بار امتحان کنید برای همیشه طرفدارش خواهید شد. 

آبگوشت کرمانشاهی از غذاهای محلی کرمانشاه است که همراه با گوجه سبز بسیار عالی می شود. مواد لازم برای تهیه آبگوشت کرمانشاهی مثل هر نوع آبگوشت دیگر است یعنی از گوشت آبگوشتی و حبوبات و دنبه و سیب زمینی و رب و اویه جات استفاده می شود ولی تفاوت آن با دیگر آبگوشت ها استفاده از گوجه سبز و لیمو عمانی در آن است که طعمی خاص و بکر به آن می دهد.

آبگوشت کرمانشاهی

آبگوشت باغی که از غذاهای سنتی کرمانشاه است و از آن نوع آبگوشت های قدیمی است که مخصوص باغبان ها و کشاورزان بوده و از گوشت کوسفندی و نخود و لوبیا به همراه سیب زمینی و نعناع و ادویه پخته می شود و تفاوتش با آبگوشت معمولی استفاده از میوه های باغ است که هر نوع میوه ای مثل زردآلو ، گیلاس ، هلو ، آلو یا سیب یا میوه های دیگر به آن اضافه می شود و طعم منحصر به فردی به آن خواهد داد. 

شیرینی کرمانشاه

بژی که شیرینی کرمانشاهی است و برای هر فصلی مناسب است. شیرینی بژی را عشایر ترک زبان نیز درست می کنند و به آن برساق می گویند. شیرینی بژی از آرد گندم و شکر و روغن حیوانی و شیر و روغن و رازیانه درست می شود که روی آن با پودر قند تزئین می شود و برای میهمانی ها و سفر بسیار مناسب است. اگر سفر به کرمانشاه داشتید به عنوان سوغاتی خوراکی کرمانشاه نیز می توانید از آن استفاده کنید. 

نان روغنی کرمانشاهی که از شیرینی های سنتی است از آرد و تخم مرغ و شکر و شیر تهیه می شود. برای ادویه این نوع شیرینی از نمک و زردچوبه استفاده می کنند. نان روغنی را جزو نان و خمیر نیز به شمار می آورند و زمان تهیه آن معمولا حدود 30 دقیقه بیشتر طول نمی کشد. از نان روغنی کرمانشاهی به عنوان صبحانه یا میان وعده نیز می توانید استفاده کنید. 

شیرینی کرمانشاهی

نان شکری کرمانشاه که برای تهیه آن از روغن حیوانی استفاده می شود و از شکر برای تزئین آن به کار می رود. نان شکری از شیرینی های خوشمزه و پر طرفدار کرمانشاه است که در ایام نوروز از آن زیاد برای پذیرایی استفاده می شود. برای تهیه نان شکری از تخم مرغ و آرد و پودر قند و روغن کرمانشاهی و زعفران دم کرده استفاده می شود. 

سوغاتی کرمانشاه

نان برنجی یکی از شیرینی های محلی کرمانشاه است که به عنوان سوغاتی کرمانشاه نیز کاربرد زیادی دارد. شهرت نان برنجی کرمانشاه در میان ایرانگردان بسیار زیاد است. نان برنجی از آرد گندم ، گلاب و هل ، شکر و تخم مرغ به همراه روغن جامد تهیه می شود که در دو نوع ساده و زعفرانی می باشد. اصلی ترین سوغات کرمانشاه که به صورت خوراکی است همین نان برنجی است که با روغن معروف کرمانشاهی درست شده باشد. نان برنجی کرمانشاه ثبت ملی نیز شده است. قدمت نان برنجی به 150 سال می رسد و از زمان قاجار به بعد معروفیت خاصی گرفته است. 

نان برنجی کرمانشاه

نان خرمایی کرمانشاهی که از شیرینی های سنتی و معروف کرمانشاه است و از آن به عنوان سوغاتی کرمانشاه نیز استفاده می شود از خرمای بدون هسته له شده به همراه آرد و ماست و کره و پودر گردو و بادام و مخلفات دیگری مثل زعفران و دارچین و نمک تهیه می شود. نان خرمایی را در وعده صبحانه یا میان وعده یا به عنوان پذیرایی می توانید استفاده کنید. نان خرمایی جزو محصولات و دسته های نان است که در کرمانشاه بسیاری از قنادی های معروف به تولید انبوه این محصول اقدام کرده اند و حتی به استان های دیگر ایران و کشورهای دیگر صادر می کنند. 

کاک یا یوخه که یک شیرینی سنتی ایرانی است در شهر کرمانشاه و شیراز تهیه می شود. کاک از لایه های نازک خمیر و ساچ مخصوص تهیه می شود که بسیار سبک و پر انرژی می باشد. در تهیه و طبخ کاک از آرد گندم ، روغن ، شکر و تخم مرغ و هل و دارچین استفاده می شود. از پیشکسوتان کرمانشاه در تهیه انبوده شیرینی کاک کرمانشاهی می توان به حاج امیرعلی جعفری معروف به کلوچه پز و به حاج رضا شکرریز و حاج عبدالله زاده و حاج مسعود مطهری اشاره کرد. 

کاک کرمانشاهی

روغن کرمانشاهی که در زندگی مردم کرمانشاه نقش بسیار پررنگی دارد و دارای خواص تقویتی و درمانی می باشد. روغن کرمانشاهی از شیر گاو یا گوسفند تهیه می شود و این شیر را در مشک اینقد تکان می دهند تا چربی آن به صورت جداگانه باشد و به این کره به دست آمده را می جوشانند تا آب آن تبخیر شده و چربی خالص باقی مانده آن به روغن کرمانشاهی معروف شده است. روغن کرمانشاهی دارای خواص ضد التهابی است و به ترشح اسید معده و بهبود عملکرد معده کمک شایانی می کند. روغن کرمانشاهی سرشار از ویتامین می باشد و برای ورزشکاران بسیار انرژی زا است. روغن کرمانشاهی که از شیر گوسفند تهیه شود دارای مزاج گرم و روغنی که از شیر گاو تهیه شود دارای مزاج سرد می باشد. 

صنایع دستی کرمانشاه

گلیم هرسین کرمانشاه در رنگ ها و طرح های مختلف در این استان و در کل ایران شهرت خاصی دارد. دانش آموختگان زیادی در رشته طراحی فرش به طراحی فرش و گلیم در این استان مبادرت کرده اند تا این محصول ایرانی دوباره احیا شود و بازار جهانی پیدا کند. نقشه های گلیم کرمانشاهی از نقشه های فرش قم و تبریز به علاوه نقشه های فرش سنقر و گلیم هرسین الهام می گیرد. نقشه های اصیل کرمانشاهی برای بافت گلیم این سنت دیرینه را هرچه بیشتر احیا می کند و گردشگران زیادی که از کشورهای اروپایی و آمریکایی به کرمانشاه سفر می کنند به دنبال این گلیم ها هستند و از آن ها به عنوان یادگاری سفر به ایران خرید می کنند. 

گیوه که نوعی پاپوش تابستانی و خنک برای فصل های گرما و راه رفتن های طولانی مدت می باشد در استان های غربی ایران به خصوص استان کرمانشاه و چهار محال و بختیاری و ایلام بافته می شود. گیوه که به صورت دستی بافته می شود از موادی چون نخ ابریشم و نخ قالی و پارچه و چرم و پلاستیک استفاده می شود. گیوه به خاطر مناطق کوهستانی در کرمانشاه طرفداران بسیاری دارد و در موارد زیادی برای کشاورزان و دامداران کاربرد دارد. گیوه زیره ای یا گیوه کلاش بسیار شهرت دارد. گیوه هایی که در کرمانشاه بافته می شود شامل گیوه زیر پارچه ای ، گیوه تخت چرمی ، گیوه تخت پلاستیکی ، گیوه تخت آجیده و گیوه رویه ابریشمی است که در مراکز فروش و مراکز تجاری کرمانشاه برای مشتریان بومی و مسافران و گردشگران در دسترس می باشد. 

گیوه بافی

جاجیم یا جاجم که نوعی زیرانداز دو رویه می باشد یک محصول فرش مانند دست باف است که از پلاس نازکتر می باشد و با رنگ های متنوع و ظریف پشمی یا پنبه ای بافته می شود. جاجیم ها پرز ندارند و برای مردم عشایر و مردمی که کوچ می کرده اند بسیار مناسب بوده است. در قدمی الایام برای رو انداز کرسی نیز استفاده فراوانی داشته است. جاجیم در استان های غربی ایران مثل کرمانشاه و استان کردستان و همدان و ... بافته می شود که این سنت در گذشته و حال درمیان خانواده های روستایی و عشایر رسم بوده است. جاجیم از پشم و پنبه بافته می شود و بافت آن شبیه بافت گلیم است. جاجیم های خاص و مرغوب و منحصر به فردی در مناطق اورامان و ثلاث باباجانی بافته می شود که صادرات جاجیم این مناطق به کشورهای دیگر شهرت دارد. 

جاجیم کرمانشاهی

موج بافی کرمانشاه که از نوعی پارچه ضخیم بافته می شود و این موج بافی توسط عشایر و مردم روستا در استان های غربی ایران مثل کرمانشاه و ایلام و کردستان انجام می شود. موج بافی از صنایع دستی کرمانشاه است که در میان کردهای کرمانشاه به عنوان رخت خواب استفاده می شده است. در منطقه اورامانات موج بافی برای اولین بار شروع شد و به دیگر استان های اطراف نیز سرایت کرد. دو نوع محصول از موج بافی تهیه می شود که یکی بافت جانماز و سجاده است و دیگری رختخواب پیچ که به صورت چهل تکه بافته می شود. از محصولات موج بافی کرمانشاه برای سوغاتی و صنایع دستی کرمانشاه نیز استفاده می شود. 

آلات موسیقی کرمانشاهی نیز در استان کرمانشاه به وفور ساخته می شود. موسیقی کردی که از دسته موسیقی شرقی است دارای سبک خاص خود است که در میان اقوام کرد زبان معروف است. انواع آلات موسیقی کردی که در کرمانشاه ساخته می شود و مردم کرمانشاه و اقوام کرد بسیار از این ابزار آلات موسیقی استفاده می کنند شامل نی ، سرنا ، نایه ، دف ، دهل ، کمانچه ، شمشال ، دیوان ، تنبور ، تنبک و ... است. ملودی های موسیقی کردی در قالب هفت دستگاه ماهور ، شور ، نوا ، همایون ، چهارگاه ، سه گاه ، پنج گاه و ... است. یک دستگاه دیگر به نام دستگاه اصفهان که از ابزار آلات موسیقی مشهور کردی است. 

آلات موسیقی کرمانشاه

چرم سازی کرمانشاه که از هنرهای با سابقه و قدیمی در بازار سنتی کرمانشاه است و از ریسندگی و بافندگی سابقه طولانی تری دارد. کرمانشاه به خاطر داشتن دامپروری در منطقه کوهستانی آن صنعت دباغی یا همان چرم سازی سابقه طولانی دارد. محصولات چرمی از محصولات خام پوست گوسفند و پوست گاو و پوست بز تهیه می شده است و در استان های غربی جرو منابع درآمد زایی مردم منطقه بوده است. محصولات چرمی برای سوغاتی از نظر مسافران و گردشگرانی که سفر به کرمانشاه را انتخاب کرده اند گزینه مناسبی است. 

مراکز تجاری کرمانشاه

بازار کرمانشاه که مرکز خرید و فروش و مرکز تجاری سنتی و قدیمی شهر کرمانشاه است یک بازار سرپوشیده می باشد که بزرگترین بازار سرپوشیده در خاورمیانه است و تویزه های منحصر به فردی دارد. بازار کرمانشاه حدود دو قرن پیش در زمان محمدعلی میرزای دولتشاه حاکم کرمانشاه ساخته شده است و هجده راسته دارد که به بازار آهنگراها ، بازار مسگرها ، بازار زرگرها ، تاریکه بازار یا بازار ادویه فروش ها ، بازار بنکدارها ، بزازخانه و توپخانه تقسیم می شود. بازار کرمانشاه علاوه بر هجده راسته از دالان ها که فضای بیرونی و درونی و راسته ها را به هم متصل می کند نیز تشکیل شده است که دالان وکیل الدوله یکی از دالان های معروف آن است. چهار سوق و قیصریه و تیمچه و همچنین سراها و کاروانسراها نیز با معماری اصیل کرمانشاهی برای این بازار اصالت خاصی به وجود آورده است. در بازار کرمانشاه مساجد و تکایا و قهوه خانه ها نیز با معماری سنتی ایرانی به چشم می خورد. 

بازار سنتی کرمانشاه

بازار توپخانه که در بازار سنتی کرمانشاه قرار دارد یکی از 18 راسته بازار قدیم کرمانشاه است و از دروازه چیاسرخ شروع می شود و تا دروازه پل سید جمعه ادامه پیدا می کند. رونق بازار توپخانه برای مدتی از بین رفته بود اما در سال 1387 با مرمت و احیای 50 چشمه طاق دوباره احیا شد و به رونق رسید. گردشگران و مسافران شهر کرمانشاه از این بازارهای سنتی دیدن می کنند و حس نوستالژی خاصی برای آنها دارد. 

بازار زرگرهای کرمانشاه یا بازار طلای اطلس کرمانشاه که در این بازار مغازه های طلافروشی بسیاری خواهید دید که انواع طلا و جواهر و سکه با عیارهای مختلف و در تنوع بسیار قابل مشاهده است و خرید طلا و جواهر را برای ساکنان کرمانشاه یا مسافران و گردشگران کرمانشاه آسان می کند. امکانات رفاهی بازار زرگرها مثل کافی شاپ و رستوران نیز در آن وجود دارد.  بازار زرگرهای کرمانشاه در خیابان جلیلی نرسیده به سه راه نواب قرار دارد. 

بازار مسگرها که از راسته های بازار سنتی کرمانشاه است و انواع ظروف مسی را می تواند در این بازار مشاهده کرد. کارگاه های ساخت ظروف مسی و کسانی که ظروف مسی را سفید می کنند و به مشتریان خود ارائه می کنند نیز در این بازار به چشم می خورد. خرید ظروف مسی در حال حاضر یکی از ضروریات زندگی شهری شده است که مردمی که می خواهند از شر ظروف تفلون راحت شوند به خرید ظروف مسی روی می آورند.

بازار مسگرها

بازار روز کرمانشاه که برای خرید مایحتاج روزانه مردم مثل میوه و تره بار و مواد گوشتی و پروتئین و ماهی و مرغ و مواد غذایی دیگر برچا شده است و مردم کرمانشاه برای خریدهای یومیه خود با توجه به موقعیت مناسب آن که در مرکز شهر و بلوار شهید بهشتی واقع شده است از این مرکز خرید استقبال کرده اند. 

جمعه بازار کرمانشاه در  قسمت شرقی طاق بستان در روزهای جمعه برگزار می شود و بومیان کرمانشاه و گاهی نیز مسافران برای خرید انواع پوشاک و لوازم آرایشی و خرید های دیگر خود با قیمت کمتر و مناسب تر از این بازار استقبال می کنند. جمعه بازار کرمانشاه که در کنار پارک شرقی طاق بستان قرار دارد مردمی که برای دیدن دریاچه مصنوعی و جاده کوهستانی پارک می آیند را به سمت خود جذب می کند. 

بازار نان برنجی کرمانشاه در خیابان مدرس بعد از مسج جامع کرمانشاه قرار گرفته است. انواع شیرینی جات کرمانشاهی مثل شیرینی نان برنجی و شیرینی کاک و نان خرمایی کرمانشاهی را می توانید از این بازارچه تهیه کنید. چه مسافر باشید و قصد خرید سوغاتی داشته باشید و چه کرمانشاهی هستید و قصد خرید شیرینی را دارید به این بازارچه حتما سری بزنید. رایحه انواع شیرینی کرمانشاهی و بوی روغن کرمانشاهی و آرد برنج و هل و گلاب در این بازارچه حسی تکرار نشدنی است. 

بازارچه کفش چهارراه اجاق کرماشاه که بازاری متنوع از انواع کفش های زنانه و مردانه و بچه گانه است با هر رنج قیمتی و با هر سطح کیفیت می توانید کفش مورد نظر خودتان را بیابید. مغازه های قدیمی بازارچه کفش کرمانشاه محصولات ساخت دست چرمی سنتی و زیبایی را نیز به فروش می رسانند. بازار کفش کرمانشاه در بلوار مطهری و چهارراه اجاق واقع شده است و به همین خاطر همین نام را نیز به آن داده اند. 

بازارچه کفش کرمانشاه

پاساژ آنجلس کرمانشاه در شهرک آبادانی و مسکن در بلوار گلها واقع شده است که انواع تجهیزات کامپیوتری و سخت افزار و نرم افزار و همچنین تجهیزات جانبی موبایل و انواع بازی های کامپیوتری در این پاساژ به فروش می رسد. 

مرکز خرید الهیه کرمانشاه در شهرک الهیه و خیابان کاشانی واقع شده است که انواع کالاهای مختلف در این مرکز خرید وجود دارد. در مرکز خرید الهیه انواع مبلمان و لوازم خانگی و لوازم برقی ، جواهرآلات و زیورآلات و اسباب بازی فروشی و لباس فروشی و لوازم آرایشی بهداشتی وجود دارد و محلی های آن منطقه مایحتاج روزانه خود را می توانند از آنجا تهیه کنند. 

پاساژ قصر کرمانشاه در میدان آزادی است که مرکز فروش انواع بازی های کامپیوتری و کنسول بازی است. لوازم جانبی کامپیوتر و موبایل و لوازم برقی نیز در این پاساژ به فروش می رسد و این تجمع مغازه های همگون در این پاساژ از مزایای خرید برای مقایسه قیمت ها و فروش رقابتی می باشد. 

مرکز خرید ارگ کرمانشاه در میدان دکتر مصدق شهر کرمانشاه واقع شده است. مرکز خرید ارگ کرمانشاه دارای انواع مغازه های تجاری برای ارائه کیف و کفش ، انواع پوشاک ، موبایل و لوازم جانبی آن و تجهیزات کامپیوتری است. در مرکز خرید ارگ رستوران و کافی شاپ نیز برای استفاده مشتریان گرامی از این مرکز خرید وجود دارد. 

مراکز خرید کرمانشاه

مرکز خرید نوبهار پلازا در بلوار چمران شهر کرمانشاه واقع است. مجتمع تجاری نوبهار پلازا در هشت طبقه و یک مرکز خرید مدرن است که به تازگی ساخته شده است. در مجتع نوبهار پلازا انواع پوشاک و ساعت و عینک و لوازم آرایشی بهداشتی و همچنین لوازم خانگی و وسایل برقی به فروش می رسد. بهترین پاساژ کرمانشاه در حال حاضر همین مجتمع می باشد. در مجتمع نوبهار پلازا انواع کافی شاپ و رستوران نیز وجود دارد که برای گذران اوقات فراغت با خانواده یا دوستان جای بسیار مناسبی است. 

مرکز خرید لیلیوم کرمانشاه در خیابان شهید جعفری واقع است که انواع برندهای معروف و معتبر در طبقه اول آن نمایندگی دارند و طبقات دیگر نیز دارای مغازه های متنوع کالا و محصولات می باشد. در طبقه چهارم نیز یک کافی شاپ و فست فود هست که مشتریان برای استراحت و نشستن و صرف فست فود به آنجا می روند. 

مرکز خرید سروش کرمانشاه در خیابان آیت الله کاشانی کرمانشاه واقع است که در دو طبقه ساخته شده است و به فروش انواع کتاب های نو و دست دوم درسی و غیر درسی می پردازد. بخشی از پاساژ نیز به فروش دفتر و لوازم جانبی تحصیلی و لوازم التحریر اختصاص دارد. 

پاساژ سریری در خیابان معلم کرمانشاه است که برای خرید اجناس لوکس می توانید به این پاساژ مراجعه کنید. 

پاساژ میرداماد کرمانشاه در خیابان کاشانی و خیابان دبیر اعظم واقع است و یکی از مراکز خرید و فروش لوازم خانگی در کرمانشاه است و انواع تلویزیون های دیجیتال و ال سی دی و ال ای دی و انواع دوربین دیجیتال در انواع برند های ایرانی و خارجی می پردازد. 

پاساژ حافظ کرمانشاه در خیابان کاشانی و بالاتر از دبیر اعظم قرار دارد و مرکز خرید و بورس انواع طلا و جواهر و سکه می باشد که با توجه به تنوع مغازه ها و انواع طلاهای ساخته شده برای مشتریان بسیار مناسب است که با هر سلیقه ای بتوانند خرید مطلوب خودشان را انجام بدهند. 

پاساژ ولیعصر در خیابان مدرس است که دارای دو طبقه می باشد. در پاساژ ولیعصر کرمانشاه انواع پوشاک دسته دوم و تاناکورا و قطعات الکترونیکی که اکثرا به صورت دست دوم می باشد به فروش می رسد. مردم از این پاساژ برای خریدهای اقتصادی و به صرفه استفاده می کنند. 

پاساژ صدف کرمانشاه دارای انواع پوشاک مردانه و پوشاک زنانه و پوشاک بچه گانه است. لوازم منزل و لوازم بهداشتی و آرایشی و ضروریات دیگر زندگی نیز در این پاساژ به فروش می رسد. پاساژ صدف در خیابان معلم شهر کرمانشاه واقع شده است. 

پاساژ کیش کرمانشاه که در خیابان معلم شرقی است یک مرکز خرید بزرگ برای فروش انواع تلفن همراه و موبایل و لوازم جانبی آن است که تنوع زیادی در ارائه برندهای موبایل دارد. همچنین برای خرید و فروش خط موبایل و تلفن همراه به این پاساژ می توانید مراجعه کنید. 

بازارهای کرمانشاه

مراکز خرید دیگر کرمانشاه نیز هستند که شامل مرکز خرید عدالت کرمانشاه در سه راه شریعتی ، مرکز خرید ملت کرمانشاه در میدان دکتر مصدق ، مرکز خرید معاون الملک کرمانشاه در خیابان مدرس  ، مرکز خرید سینا کرمانشاه  در خیابان مدرس ، پاساژ هلال احمر کرمانشاه در خیابان کارگر که عرضه کننده لوازم یدکی خودرو می باشد ، مرکز خرید پردیس 1  کرمانشاه در خیابان کاشانی  ، مرکزی خرید پردیس 2 کرمانشاه در منطقه چهار واقع شده اند. مردم کرمانشاه با توجه به خریدشان و منطقه زندگی خود تصمیم می گیرند که از کدام مرکز خرید استفاده کنند ولی مسافران و گردشگرانی که به کرمانشاه سفر می کنند اغلب نا آشنا هستند و نمی دانند که به کجا باید بروند. امیدواریم که این معرفی اجمالی از مراکز خرید کرمانشاه برای آن دسته از افراد کاربردی باشد. 

توصیه های قبل از سفر به کرمانشاه

قبل از سفر به کرمانشاه ابتدا مسیر خود را مشخص کنید. اگر از طریق جاده ای به سفر می روید دو مسیر وجود دارد که بسته به سلیقه و علاقه شما انتخاب می شود که از کدام مسیر به کرمانشاه بروید. هتل و اقامتگاه خود را انتخاب کنید. هتل های متنوع با قیمت های مختلف در کرمانشاه وجود دارد که می توانید بسته به بودجه سفر شما انتخاب شود.

سفر ب کرمانشاه

رستوران ها و کافه های مختلف و غذاهای سنتی کرمانشاه را بررسی کنید تا در روزهای اقامت خود به راحتی بتوانید رستوران و غذای مورد علاقه خود را پیدا کنید و بخاطر مسائل خورد و خوراک زمان خود را هدر ندهید. از سوغاتی های کرمانشاه و صنایع دستی کرمانشاه فراموش نکنید و برای یادگاری و سوغاتی از این صنایع خرید کنید. و در نهایت برای سفر خود و استفاده از جاهای دیدنی کرمانشاه نقشه کرمانشاه را تهیه کنید تا در مسیریابی راحت باشید. 

 • زیباترین جاذبه گردشگری کرمانشاه از نظر شما کدام است؟
 • بهترین هتل کرمانشاه چه هتلی است؟
 • از اقامتگاه های بومگردی کرمانشاه استفاده کرده اید؟
 • بهترین رستوران کرمانشاه کدام است؟
 • بهترین رستوران های میان راهی در مسیر کرمانشاه کدام است؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (2)
 • Author Image
  علیرضا :

  لطفا منابع خود را درباره انداختن نامه پیامبر به داخل قره سو توسط خسروپرویز ذکر کنید.

 • Author Image
  مدیر وبسایت :

  با سلام و تشکر از توجه و همراهی شما کاربر گرامی با مقالات تارگتینو.

  به جهت جلوگیری از شک و شبهات در مطالب سایت ، بخشی که به آن اشاره فرمودید از این مطلب حذف شد.

  با احترام