ما را دنبال کنید :
آشنایی با مدرسه ضیائیه یزد یا زندان اسکندریه یزد
آشنایی با مدرسه ضیائیه یزد یا زندان اسکندریه یزد
الهه جباری
ایرانگردی
0
بازدید : 651
رای ها : (0)

آشنایی با مدرسه ضیائیه یزد یا زندان اسکندریه یزد

مدرسه ضیائیه یا همان زندان اسکندر سابق (Alexander's Prison) که در شهرستان یزد و روستای امام می باشد و در قرن هفتم ساخته شده است. مدرسه ضیائیه در سال 1346 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است. در مقاله امروز می خواهیم به صورت مختصر و مفید شما را با مدرسه ضیائیه آشنا نماییم.

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر) در شهر یزد

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر) یکی از مکان های تاریخی شهر یزد می باشد. در حقیقت این مدرسه با 10 قرن قدمت در محله فهادان شهر یزد در مجاورت بقعه دوازده امام واقع گردیده است. مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر) در سال 831 هجری توسط عارف معروف ضیاء الدین حسین رضی بنا گردیده و در سال 908 هجری قمری توسط پسران او مجدالدین حسن و شرف الدین علی به پایان رسیده است.

ویژگی های مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)

 از قسمت های گوناگون این بنا می توان به وجود چاهی با قطر چهار متر و در وسط حیاط این مدرسه اشاره نمود که از آنجا به سردابی با عمق هفت متر منتهی می گردد. ارتفاع گنبد مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر) به حدود 20 متر رسیده است و تزئینات آن دارای گچبری ها و آبرنگ طلائی و لاجوردی می باشد، که قسمت اعظم آن از میان رفته، ولی با وجود این ویرانی ها باز هم زیبایی بنا حفظ گشته است و یکی از مکان های دیدنی یزد می باشد که گردشگران و توریست های بسیاری را به سوی خود جذب می کند.

 در مورد گذشته این بنا داستان های بسیاری گفته شده است، که قدمت ساخت آن را به زمان حمله اسکندر مقدونی به ایران نسبت داده شده است. از بنای مدرسه ضیائیه به عنوان زندان استفاده می گشته و بعدها تغییر کاربری داده و به عنوان مدرسه از آن استفاده نموده اند.

مدرسه ضیائیه در شهر یزد

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر) با سبک معماری آذری ساخته و تکمیل آن در 4 مرحله انجام گشته است. ابتدا گنبد خانه کهن آن برای آرامگاه ساخته گردیده که آغاز آن همزمان گشت با حمله اسکندر به ایران و مدرسه ای هم وجود نداشته است. اما 200 سال بعد در اوایل قرن دهم، نوه ی سازنده گنبد، در کنار آن، مدرسه را می سازد و آن مدرسه را تبدیل به این مدرسه امروزی می نماید.

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر) در خیابان امام و در محله فهادان، کوچه رخت شوی خانه، کوچه حمام نو واقع گردیده است.

از دیگر بناهای تاریخی شهر یزد می توان به بقعه دوازده امام که در جوار همین بنا واقع گردیده و موزه سکه، موزه مردم شناسی حیدرزاده و خانه لاری ها که باز هم در کمترین فاصله با این بنای قدیمی و تاریخی قرار گرفته است، اشاره نمود.

 معماری مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)

معماری مدرسه ضیائیه از ویژگی های منحصر به فردی دارد. این مدرسه در عین سادگی و زیبایی، هنر معماران زمان خود را به نمایش گذاشته است، در ساخت این بنای عظیم تاریخی، از هیچ نوع تزئیناتی کاشی کاری استفاده نشده است. مصالح مورد استفاده در این بنا خشت خام می باشد و همین علتی برای استقامت بنا در دوران مختلف و تا به امروز بوده است.

جنس گنبد مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر) از خشت خام می باشد و گچبری های آن با آبرنگ آبی لاجوردی و طلایی مزین می باشد، گنبد بر روی چهار دیوار بلند که طول هر کدام از ضلع های آن 8.8 متر است، بنا گردیده است. بقعه این بنا 18 متر و فاصله ی دهنه  آن 9/5 متر می باشد.

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید