ما را دنبال کنید :
تاریخچه ورزش تیراندازی با تیر و کمان در قسمت های مختلف دنیا
تاریخچه ورزش تیراندازی با تیر و کمان در قسمت های مختلف دنیا
الهه جباری
تیر اندازی
0
بازدید : 1023
رای ها : (0)

تاریخچه ورزش تیراندازی با تیر و کمان در قسمت های مختلف دنیا

تیراندازی با تیر و کمان یکی از قدیمی ترین ورزش ها در دنیا می باشد. ورزش تیراندازی با تیر و کمان برای اولین بار در حدود قرن سیزدهم میلادی توسط آلمانی ها و به صورت حرفه ای آغاز گشت. آن ها یک باشگاه  تیراندازی با تیر و کمان ویژه آقایان تأسیس نمودند. 

مسابقات تیراندازی با تیر و کمان

نخستین دوره مسابقات بین المللی تیراندازی با تیر و کمان توسط فرانسوی ها و در سال 1897 در شهر لیون برگزار گشت. نخستین دوره مسابقات رسمی تیراندازی با تیر و کمان بانوان هم در سال 1958 شروع شد. تیراندازی با تیر و کمان یکی از قدیمی ترین و اصیل ترین رشته های ورزشی در ایران است که سابقه طولانی دارد. گذشته و آغاز تیراندازی با تیر و کمان به صدر اسلام و ورود اسلام به کشور ایران بر می گردد. تیراندازی با تیر و کمان حرفه ای با تشکیل فدراسیون تیراندازی در سال 1958 آغاز گشت. هدف ما در این مقاله معرفی تاریخچه کهن تیراندازی با تیر و کمان می باشد. با ما همراه باشید:

اهمیت تیراندازی با تیر و کمان در اسلام 

تیراندازی با تیر و کمان در نزد مسلمانان هنر محسوب می گشت و در صدر اسلام یکی از  مشخصه های هر مسلمانی به شمار می رفت تا آنجا که پیامبر اسلام (ص) در مورد تیراندازی با تیر و کمان فرمودند: «هر فردی که تیراندازی بداند و آن را ترک نماید، یکی از نعمت های خداوند را ترک نموده است».

تاریخ کهن تیراندازی با تیر و کمان 

ورزش تیراندازی با تیر و کمان یکی از کهن ترین هنرهای انسان ها طی سالیان دراز به شمار می رفته است. این هنر از زمان های باستان وجود داشته و در حال حاضر از تیراندازی با تیر و کمان به عنوان یک ورزش یاد می گردد. رشته ورزشی تیراندازی با تیر و کمان بسیار مفرح و مدال آور می باشد و در المپیک های گوناگون، کشورها حساب زیادی روی آن باز می نمایند.

تاریخچه تیراندازی با تیر و کمان

تیراندازی با تیر و کمان در گذشته کشور ها

تیراندازی با تیر و کمان از گذشته های دور در غرب اروپا، ایسلند، بخشی از آفریقا، هند، شمال و جنوب آمریکا متداول بوده است. در کشورهایی همچون شمال امریکا، روسیه و چین هم از نوعی از کمان های ترکیبی استفاده می گشته است. در دوران پیشرفت مصر باستان هم این قوم از تیر و کمان در زمینه های مختلف از جمله جنگ و یا سرگرمی استفاده های بسیاری می نمودند. صحت این موضوع هم با تیر و کمان های یافت شده در اطراف رود نیل که مربوط به حدود 4 هزار سال پیش می باشند، تائید گشته است.

تیر و کمان های یافت شده در کشور دانمارک به حدود ۹ هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. قوم پارت هم که از سرزمین آن ها امروزه کشور های ایران و افغانستان به وجود آمده است، تیراندازان بی نظیری بودند. کمان داران کوهستان مغولی هم در سال ۱۲۰۸ پس از میلاد، کمان هایی ساختند که قابلیت پرتاب در تمامی جهات را داشتند.

تیراندازی با تیر و کمان در اروپای قرون وسطی

اروپای قرون وسطی در حدود سال های 1100 از تیر و کمان به عنوان ابزاری قوی و مؤثر در جنگ ها استفاده می نمودند. همراه با گذر زمان، تیر و کمان در بین اروپایی ها هم تغییرات عمده ای پیدا نمود. نخست کمان ها، کوچک و ساده بودند که بیشتر آلمانی ها از این نوع کمان یک و نیم متری بهره می بردند. انگلیسی ها هم بعد از مدتی کمان های معمولی خود را اصلاح نمودند و کمان های بلندی ساختند، که هم قد کمان دار و حتی بلندتر از وی بود. طول پرتاب این کمان هم بیشتر از انواع سایرین بود و به طور همزمان چندین پرتاب انجام می گرفت.

تاریخچه تیراندازی با تیر و کمان

تیراندازی با تیر و کمان در شرق آسیا

در کشور چین تاریخچه تیراندازی با تیر و کمان به سلسله شنگ مربوط می گردد. چینی ها ارابه های دو اسبه جنگی را با تیمی سه نفره متشکل از راننده، نیزه زن و تیرانداز در جنگ ها به کار می بردند. طی روی کار آمدن سلسله چو در کشور چین، افرادی اصیل در زمین بازی مسابقات، تیراندازی با تیر و کمان را همراه با موسیقی انجام می دادند.

تیراندازی با تیر و کمان متمدن چین از قرن هفتم به ژاپنی ها نیز معرفی گردید و این کشور هم شروع به استفاده از این وسیله کارآمد نمود. کشورهای حاضر در خاورمیانه هم برتری خود را در وسایل تیر و کمان و تکنیک های تیراندازی که طی قرن ها به دست آورده بودند. آن ها با کمان های آشوری ها و پارتی ها، آتیلا و هان و ترکیه ای به سربازان صلیبی و اروپایی ها جواب محکم و سختی دادند.

تاریخچه تیراندازی با تیر و کمان

نتیجه گیری

ورزش تیراندازی با تیر و کمان از جمله قدیمی ترین ورزش های دنیاست، که در اقصی نقاط دنیا با اهداف جنگی و سرگرمی رواج داشته است و همچنان علاقه به این ورزش اصیل در میان مردم کشورهای مختلف حفظ شده است. هر چند که با پیشرفت علم و به وجود آمدن انواع سلاح های گرم، کاربرد جنگی تیر و کمان از بین رفته است، اما به علت جنبه ورزشی داشتن تیراندازی با تیر و کمان و جذابیت آن همچنان مسابقات و رقابت های آن در سطح بین المللی از شرکت کننده های بسیاری و همچنین تماشاچیان خاص خود برخوردار است.

  • آیا با به وجود آمدن انواع جدیدتر تیراندازی، همچنان این ورزش اصیل برای شما هم جذاب است؟
  • به نظر شما، چرا این ورزش از نظر پیامبر اسلام (ص) انقدر مهم بوده است؟
لطفا نظرات و تجربیات خود را در مورد رشته ورزشی تیراندازی با تیر و کمان با ما و سایر علاقمندان، در قسمت ثبت دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید