ما را دنبال کنید :
زیبایی های کویر شهداد
زیبایی های کویر شهداد
نسیم طالبی
کویر های ایران
1
بازدید : 674
رای ها : (0)

زیبایی های کویر شهداد

شهداد یکی از شهرهای قدیمی استان کرمان می باشد که در کویر لوت واقع شده است. از جاذبه های کویر شهداد، کلوت های زیبای آن است که دارای شهرت جهانی می باشند و از سراسر جهان پهناور، گردشگران بسیاری برای دیدن این کویر و کلوت های آن به اینجا مسافرت می کنند. در این مقاله میخواهیم تا کلوت ها که از جاذبه های گردشگری کویر شهداد می باشد را به شما معرفی کنیم.

کویر شهداد و کلوت ها

کلوت ها نوعی پدیده های طبیعی هستند که در گذر هزاران سال در کویر لوت به وجود آمده اند و این عوارض بر اثر فرایندهای بین آب و باد و فرسایش زمین و در حدود بیست هزار سال پیش به وجود آمده اند. کلوت ها جاذبه های دیدنی بسیار خاصی می باشند. به کلوت ها می توان نسبت شهر کلوخی نیز داد که وسعت این شهر کلوخی چیزی بالغ بر 80 کیلومتر عرض و 145 کیلومتر طول می باشد.

 shahdad-Desert.jpg (231 KB)

اگر برای اولین بار به این سرزمین زیبا پا می گذارید فکر خواهید کرد که انسان ها آن را ساخته اند، اما در واقع این کلوت ها سازه هایی هستند که توسط طبیعت ساخته شده اند. در اصل ساخت این بنا های زیبا به این صورت بوده است که سنگ های بستر این منطقه به مرور زمان توسط بادهای شنی و ماسه ای دچار فرسایش شده اند و قسمت های نرم و سست آن از بین رفته است و فقط قسمت های سخت آن باقی مانده است و این اشکال زیبا و باور نکردنی را به وجود آورده اند.

وقتی از دور به این آثار طبیعی نگاه می کنید این گونه به ذهن می رسد که به شهری بسیار بزرگ با اسمان خراش های عظیم و سر به فلک کشیده نگاه می کنید که این ذهنیت باعث شده است تا بعضی از گردشگران و جهانگردان خارجی این کلوت ها را به شهر ارواح تشبیه کنند.

از دیگر مواردی که کویر شهداد را در دنیا تک نموده است، وجود بیش از صد هکتار نمک زار با جوشش تخم مرغی شکل است که بسیار بی نظیر می باشد. این کلوت ها بسیار ناشناخته و افسانه ای هستند و ترسناک تر از تپه های ماسه ای شرق کویر لوت می باشند، تا به امروز کسی از این کلوت ها عبور نکرده است و تمامی مطالب و بررسی هایی که انجام شده است از نظرات دانشمندان این زمینه می باشد.

از جاذبه های دیگر و عجایب کلوت ها جاری بودن رودی به نام شور در این منطقه است که البته این رود در ابتدا شور نیست ولی بعد از گذر از دل کویر شور می شود. این رود باعث به وجود آمدن رطوبت در دیواره های کلوت ها می شود و در فرسایش آن ها نقش زیادی دارد. علاوه بر باد و باران این رود نیز در معماری این شهر کلوخی تأثیر زیادی دارد.

 Shahdah-desert-01.jpg (39 KB)

رود شور تنها رود دائمی است که در این کویر زیبا و بزرگ در طول سال جریان دارد و پر اب است. این رود از کوه های بیرجند سرچشمه می گیرد و با طی مسافت 200 کیلومتر در نزدیکی کویر شهداد و در گود نمک آرام می گیرد. برای ورود به این شهر و بازدید از آن نیاز به مجوز و راهنما دارید و دلیل آن هم بزرگی و شبیه بودن ساختمان های این شهر کلوخی می باشد.

کویر شهداد و پوشش گیاهی کلوت ها

در این قسمت از دنیا به علت آب و هوای خشک زندگی نباتی و پوشش گیاهی کاهش پیدا کرده است و در کلوت ها می توان تعداد کمی درختان گز و بوته های گز که آن ها را نبکا می نامند را مشاهده کرد.یکی از دلایل عدم وجود پوشش گیاهی در این منطقه وسیع وجود باد های سهمگین است که گاه گاهی می وزند.

 Shahdad-Desert-02.jpg (65 KB)

کویر شهداد و افسانه شهر لوت

در کتاب های تاریخی قدیمی از کلوت ها به شهر نفرین شده نام برده شده است و در این کتاب ها عنوان شده است که در کنار این کلوت ها خرابه های شهری وجود داشته است که در کاوش های باستانی از آن ها اشیای برنزی و سفالی یافت شده است. بررسی های باستانی روی این اشیا نشان دهنده ی آن است که این وسایل به هزاره های دوم و سوم پیش از میلاد متعلق است. با مشاهده ی این وسایل و نشانه های حادثه ای بزرگ که در روی بدنه کلوت ها نمایانگر است متوجه می شویم که در این قسمت تشکل های انسانی وجود داشته است که در طی زمان از بین رفته است.

با همه ی این تفاسیر کویر شهداد مکانی زیبا و دیدنی می باشد که با احداث کمپ شهداد در آن می توان به راحتی به آنجا سفر کرد و از جاذبه های زیبای آن بازدید کرد.

  • سفری به کویر شهداد داشته اید؟
  • از زیبایی های کویر شهداد چه چیزی بیشتر از همه شما را شگفت زده کرد؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
  • Author Image
    پرهام :

    قشنگ ...