ما را دنبال کنید :
انواع رشته های ورزش هیجان انگیز تیراندازی را بیشتر بشناسیم
انواع رشته های ورزش هیجان انگیز تیراندازی را بیشتر بشناسیم
الهه جباری
تیر اندازی
2
بازدید : 6075
رای ها : (0)

انواع رشته های ورزش هیجان انگیز تیراندازی را بیشتر بشناسیم

تیراندازی یکی از انواع ورزش های رقابتی و هیجان انگیز است. در ورزش تیراندازی مهارت های ورزشکاران از جمله سرعت و دقت آنان با استفاده از انواع وسایل تیراندازی مورد آزمون قرار می گیرد. طبقه بندی ورزش تیراندازی بر حسب نوع اسلحه گرم، اهداف و فاصله ای که به اهداف شلیک می گردد، صورت می گیرد. با ما همراه باشید تا با تعدادی از رشته های گوناگون ورزش تیراندازی، آشنا گردید.

انواع رشته های ورزش تیراندازی

فدراسیون بین ‌المللی ورزش تیراندازی (ISSF) رویدادهای ورزشی تیراندازی را در چهار رشته به طور جداگانه دسته بندی نموده و به رسمیت می شناسد:

 • تفنگ
 • تپانچه
 • اهداف متحرک
 • تفنگ ساچمه زنی

رشته تیراندازی با تفنگ بادی (تفنگ شکاری) یا رایفل (Rifle)

در رشته تیراندازی با تفنگ بادی از یک تفنگ استفاده می گردد. تفنگ، یک اسلحه گرم و یا سلاح بادی می باشد که دارای لوله ای خان (Groove - شیارهای موازی و مارپیچی در داخل لوله ی بعضی تفنگ ها) دار است و به طور معمول به سلاح های بلندی که برای نگهداری به دو دست احتیاج دارد، گفته می گردد و امکان شلیک پیوسته با آنان وجود دارد. به طور کلی تفنگ برد و دقت بیشتری نسبت به تپانچه دارد و استفاده از آن در شکار مرسوم می باشد. در تمام مسابقات شلیک با تفنگ، ورزشکاران با تیراندازی به هدفی متشکل از ده حلقه دایره ای، امتیاز کسب می ‌نمایند. ورزشکاری که طی مسابقه بیشترین امتیاز را به دست بیاورد، برنده می‌ گردد. جهت تعیین برنده، امتیاز تیراندازی، با امتیاز راند آمادگی جمع می ‌گردد. در رشته تیراندازی با تفنگ بادی مسابقات به صورت شلیک به اهداف در فاصله های 10 و 50 متری برگزار می گردد.

Shooting_08_Rifle.jpg (14 KB)

وضعیت تیرانداز در ورزش تیراندازی با تفنگ بادی

با توجه به نوع مسابقه ای که برگزار می گردد و مراحل رقابت ‌ها، تیراندازی در وضعیت‌ های ایستاده، زانو زده و حالت درازکش انجام می پذیرد. در حالت ایستاده، تیرانداز تفنگ را با هر دو دست نگه می دارد و انتهای تفنگ بر روی شانه وی قرار می‌ گیرد و دست چپ ممکن است توسط سینه و یا لگن مورد حمایت قرار گیرد. در حالت زانو زده، ورزشکار راست دست می تواند انگشت ها و زانوی پای راست و کف پای چپ خود را به روی زمین قرار دهد.

 در حالت درازکش هم تیرانداز نباید اسلحه را بر روی هیچ چیزی قرار دهد. در این حالت ساعد دست یک تیرانداز راست دست باید حداقل یک زاویه 30 درجه ای با افق ایجاد نماید. برای نشانه روی با تفنگ هم، تنها به کارگیری نشانه‌های فلزی بدون هیچ لنز و یا دوربینی، مجاز می باشد، البته استفاده از فیلتر های رنگی هم مجاز است. در قسمت عقب نشانه هم تنظیمات دقیقی برای ارتفاع و تأثیر باد وجود دارد.

رشته تیراندازی با تپانچه بادی یا پیستول (Pistol)

در این رشته ورزشی از تپانچه برای تیراندازی استفاده می گردد. تپانچه از تفنگ کوچک تر است و به طور کلی حمل و نقل آن ها بسیار راحت‌ تر می باشد. به طور معمول تپانچه در مقایسه با تفنگ‌ برد و دقت کمتری دارند. مسابقات تپانچه همچون مسابقات تفنگ امتیازبندی می گردند و تیراندازان به اهداف 10 حلقه ای شلیک می نمایند. برای تعیین فرد برنده، امتیاز تیراندازی مسابقه با امتیاز راند آمادگی جمع می گردد. ورزشکاری که در مجموع، بالاترین امتیاز را کسب نماید، برنده محسوب می گردد. فاصله اهداف در تیراندازی با تپانچه بادی 10، 25 و 50 متر می باشد.

انواع رشته های تیراندازی - تیراندازی با تپانچه بادی یا پیستول

وضعیت تیرانداز در تپانچه بادی

بر خلاف رشته ورزشی تیراندازی با تفنگ بادی، که تیراندازان در سه حالت مختلف ایستاده، درازکش و زانو زده با هم به رقابت می پردازند؛ در مسابقات تپانچه تنها یک وضعیت ایستاده دارد و تیراندازان باید تفنگ خود را تنها با یک دست نگه دارند، شلیک نمایند و مچ دست را به جایی تکیه ندهند.

نحوه ی نشانه روی در رشته تیراندازی با تپانچه بادی 

در رشته تیراندازی با تپانچه تنها استفاده از نشانه‌های باز مجاز می باشد. این نشانه‌ ها متشکل از یک تیغه و یا میله ای تیز در قسمت جلو و یک شکاف در قسمت عقب اسلحه، می باشد. استفاده از نشانه‌ های تلسکوپی، آینه‌ای، اشعه لیزر، و موارد مشابه غیرمجاز می باشد. قسمت عقب نشانه نیز تنظیماتی برای ارتفاع و وضعیت باد دارد.

رشته تیراندازی تراپ

این رشته با نام تیراندازی به اهداف پروازی هم مشهور است. در رشته تیراندازی تراپ که در فضای باز انجام می گیرد، دیسکت ها توسط دستگاه پرتاب می گردد و تیرانداز با اسلحه ساچمه ای یا شات گان (Shotgun) خود به آنان تیراندازی می نماید. رشته تیراندازی تراپ به دلیل هیجان زیادی که دارد، طرفداران بسیاری پیدا نموده است. رشته تیراندازی تراپ خود به رشته های تخصصی تر و حرفه ای تری تقسیم بندی می گردد. برای رشته تیراندازی تراپ باید از اسلحه های ساچمه ای مخصوصی استفاده نمود که قابلیت انهدام دیسکت ها را داشته باشند.

انواع رشته های ورزش تیراندازی - تیراندازی تراپ - تیراندازی با شات گان یا تفنگ ساچمه ای

جمع بندی

ما به هنگام فعالیت در هر نوع رشته ورزشی ، نیازمند بهبود و تقویت تعدادی از مهارت های جسمانی و ذهنی خود هستیم. در رشته تیراندازی هم مهارتی که به آن نیاز داریم و با انجام تمارین فراوان، تقویت می گردد دقت، سرعت و تمرکز می باشد. به همین خاطر طرفداران آن روز به روز افزایش می یابد. رشته تیراندازی به علت هیجان بالایی که دارد، طرفداران و علاقمندان آن بیش از پیش افزایش یافته است. هر فردی متناسب با میزان هیجان خواهی و علاقه ی خود می تواند در یکی از رشته های ورزشی تیراندازی به فعالیت بپردازد. تنها کافی است هر رشته را به خوبی بشناسیم و اطلاعات دقیقی، از آن کسب نماییم تا متوجه گردیم که دقیقاً به کدام رشته بیش از سایر رشته ها علاقه داریم.

 • شما کدام یک از رشته های تیراندازی را ترجیح می دهید؟
 • و به نظر شما کدام یک نسبت به بقیه هیجان انگیزتر و مناسبتر است؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد ورزش جذاب تیراندازی در قسمت ثبت دیدگاه ها با ما و سایر علاقمندان به اشتراک بگذارید.

 

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (2)
 • Author Image
  سيد امير ناصر صفوى :

  من يكى از طرفداران تير اندازى هستم و نوعى سبك و ورزش جديد در رشته تير اندازى طراحى كردم و در دست ثبت ملى (كشور ايران) و ثبت جهانى هستم اميدوارم منو كمك و يارى كنن و قدر بدونن و اگر اينطور نشه به زودى از طريق آلمان يا دبى معرفى و به ثبت ميرسه كه حتما مطلع ميشويد

 • Author Image
  مدیر وبسایت :

  با سلام خدمت شما جناب صفوی عزیز

  به شما تبریک گفته و برایتان آرزوی موفقیت روزافزون داریم. امیدواریم سبک و ورزش طراحی شده توسط شما در کشور عزیزمان ایران ثبت و فعال شود و از ایران به تمام کشورهای جهان توسعه و گسترش پیدا کند و باعث افتخار و سربلندی ایرانیان شود.

  ضمنا پس از اتمام مراحل ثبت و رونمائی از آن، در صورت تمایل شما میتوانیم یک مطلب و گزارش اختصاصی به همراه ویدیو معرفی و مصاحبه با شما را تهیه و در بخش مطالب ورزش تیراندازی تارگتینو منتشر نمائیم و به این شکل، یک قدم هر چند ناچیز در جهت معرفی و گسترش این سبک جدید برداشته باشیم.

  پیروز و سربلند باشید