ما را دنبال کنید :
معرفی اجزا و اصطلاحات چوب ماهیگیری و شیوه مراقبت از آن
معرفی اجزا و اصطلاحات چوب ماهیگیری و شیوه مراقبت از آن
الهه جباری
ماهیگیری
4
بازدید : 3142
رای ها : (5)

معرفی اجزا و اصطلاحات چوب ماهیگیری و شیوه مراقبت از آن

اولین مرحله برای تهیه تجهیزات ماهیگیری، انتخاب چوب ماهیگیری مناسب می باشد. هنگامی که برای خرید چوب ماهیگیری به مغازه فروش تجهیزات ماهیگیری می روید یا سری به وبسایت های فروش آنلاین آن می زنید، می بینید که این چوب یک تکه نیست و از قسمت های مختلفی تشکیل و همچنین نوشته ها و علائمی روی تکه دوم آن درج شده و ممکن است کمی شما را در تصمیم گیری مردد و گیج نماید. نگران نباشید در مقاله امروز از مجموعه مقالات آموزش ماهیگیری وبسایت تارگتینو شما را با اجزای مختلف چوب های ماهیگیری، اصطلاحات و خصوصیات آن ها آشنا خواهیم نمود و همچنین به شما خواهیم آموخت که چگونه از چوب ماهیگیری خود مراقبت نمایید تا دوام بیشتری داشته باشد.

فهرست عناوین آشنایی با چوب ماهیگیری

اجزای مختلف یک چوب ماهیگیری

 1. میله
 2. دسته
 3. حلقه ھای عبور نخ

 حلقه های عبور نخ در چوب ماهیگیری - 3

میله ی چوب ماهیگیری 

میله جز بخش های اصلی بدنه چوب های ماھیگیری به حساب می آید و ممکن است یک تکه و یا چند تکه ساخته شود. چوب های یک تکه، به دلیل طول بلندی که دارند، حمل و نقلشان سخت است و برای ساکنین نزدیک محل صید مناسب می باشند. چوب های چند تکه، دارای قطعاتی جدا شونده ھستند که ممکن است به طور پیچی و یا اتصال ھای نر مادگی به ھم متصل گردند. انواع پیچی عمر طولانی تری دارند.

شما باید به هنگام استفاده از چوب های چند تکه، با روغنکاری و تمیز نمودن محل اتصال، از استھلاک آن پیشگیری نمایید.

دسته ی چوب ماهیگیری 

دسته از لحاظ جنس، انواعی مثل پلاستیک یا چوب پنبه ای دارد. نوع چوب پنبه ای طبیعی بھتر می باشد چرا که کمتر عرق می کند، اما ایراد آن اینجاست که آسیب پذیرتر است. برخی از دسته ھا روکش چرم دارند. برخی ماھیگیران شخصاً دسته چوب ماھیگیری را روکشی ورنی یا جنس ھای دیگر می کشند. محل اتصال چرخ روی دسته هم اشکال گوناگونی دارد، و باید از کثیفی و ورود شن و ماسه به داخل این بخش جداً جلوگیری نمود.

حلقه ھای عبور نخ در چوب ماهیگیری 

این حلقه ھا در چوب های مختلف متفاوت می باشند. ھر چه از سمت دسته به سمت نوک چوب پیش برویم، قطر این حلقه ها کم می گردد. ساختمان حلقه ھا اغلب فلزی می باشد و داخل آن ھا در برخی محصولات، از جنس چینی می باشد تا از بریدگی جلوگیری گردد. در چوب های دریایی، حلقه ھا به صورت قرقره ای می باشند، تا توان مقاومت در برابر ماهی های قدرتمند دریایی را داشته باشند.

اجزای مختلف یک چوب ماهیگیری

جنس چوب ماهیگیری

در گذشته چوب ماهیگیری از چوب خیزران ساخته می گشت، ولی در دھه ھای اخیر، در ساخت آن ها از فایبر گلاس و سایر مواد سنتزی نظیر گرافیت و عنصر شیمیایی بور (Boron) استفاده می گردد. اکثراً در دسته چوب ماهیگیری از چوب پنبه طبیعی و مصنوعی و همچنین EVA (بوراتیلن وینیل استات) استفاده می گردد. جنس محل قرار گیری چرخ در چوب ماھیگیری هم از موادی نظیر پلاستیک سخت، آلومینیوم، گرافیت و چوب می باشد. حلقه ھا نیز از موادی نظیر فولاد و تیتانیوم ساخته می گردند.

معنای برخی علائم و نوشته های روی چوب ماهیگیری

به منظور دانستن ویژگی های چوب ماهیگیری و همچنین خرید یک یا چند چوب مناسب باید به علائم و نوشته های روی تکه دوم چوب ماهیگیری توجه نمایید. در ادامه تعدادی از مهم ترین آنان به صورت مختصر آورده شده است. با دانستن این اصطلاحات و علائم می توانید با آگاهی بیشتری چوب متناسب با ماهی که قصد صید آن را دارید را بیابید.

انواع اصطلاحات چوب ماهیگیری - 6

 • Length: به معنای طول می باشد و طول چوب ماهیگیری را از نوک آن تا انتهای دسته در حال باز مشخص می نماید. 
 • Closed length: به معنای طول بسته است و طول چوب زمانی که تکه های آن جمع شده باشند، را نشان می دهد.
 • Section: به معنای قسمت و نشان دهنده ی تعداد تکه های چوب می باشد. 
 • Action: اکشن عبارت است از میزان وزنی که چوب می تواند بدون صدمه دیدن پرتاب نماید. در حقیقت انتخاب مقدار حداکثر وزنه و طعمه ی مجاز را نشان می دهد که شما می خواهید به کار ببرید. اکشن با میزان انعطاف پذیری چوب در ارتباط مستقیم است، هر چه قدر اکشن چوب بیشتر باشد، برای خم گشتن نیازمند فشار بیشتری می باشد. برای مثال اگر روی چوب ماهیگیری شما نوشته شده باشد که اکشن 60-20 گرم است، بنابراین سنگینی وزنه پرتابی و قلاب و طعمه باید بین 60-20 گرم و نباید از 60 بیشتر باشد. 

اصطلاحات چوب ماهیگیری - 2

انعطاف پذیری چوب ماهیگیری

از لحاظ انعطاف پذیری، چوب های ماهیگیری به سه نوع سخت، متوسط و نرم طبقه بندی می گردند. انعطاف پذیری چوب های سخت کم، چوب های متوسط، میانه است و چوب های نرم انعطاف پذیری خیلی بالایی دارند. انعطاف پذیری چوب باید متناسب با نوع ماهی باشد که قصد صید آن را دارید. به عنوان مثال به منظور صید ماهی کپور باید چوب با انعطاف پذیری نرم، و ماهی هایی همچون سونگ و اردک ماهی چوب های متوسط و سخت را به کار ببرید.

خصوصیات یک چوب ماهیگیری خوب

از خصوصیات یک چوب ماهیگیری خوب می توان به تعداد حلقه ها و نوع حلقه های آن و شیوه اتصال آنان به چوب را نام برد. هر چه تعداد حلقه ها بیشتر باشد، تقسیم نیرو در طول چوب بهتر و مقاومت چوب هم بیشتر می گردد. همچنین جنس این حلقه ها باید از موادی با مقاومت بالا در برابر رطوبت، نور خورشید، گرد و خاک و شرایط نامناسب ساخته شود و همچنین کمترین اصطکاک را با نخ ماهیگیری داشته باشند. حلقه ها باید کاملاً محکم به چوب متصل شوند تا فشار به صورت یکنواخت و تا جایی که امکان  دارد در مساحتی وسیع به چوب منتقل یابند. 

خصوصیات یک چوب ماهیگیری خوب - 1

نکاتی مهم در خصوص نگهداری چوب ماهیگیری

 • به هنگام حمل و نقل چوب ماهیگیری خود از کلاهک محافظ و جلد مخصوص آن استفاده نمایید. 
 • جهت جلوگیری از صدمه دیدن چوب توسط نور آفتاب، سطوح زبر و دیگر عوامل محیطی، بهتر است چسب برق به دور تکه های چوب بپیچید.
 • به هنگام جابجایی چوب دقت نمایید که فشار سنگین به آن وارد نگردد. همچنین مراقب باشید تا جایی که امکان دارد به چوب خصوصاً حلقه های آن فشاری وارد نگردد و هیچ گاه چوب را در معرض حرارت مستقیم و غیر مستقیم قرار ندهید. 

نکات مراقبت از چوب ماهیگیری - 5

 • به هنگام ماهیگیری از قرار دادن چوب بر روی سطوح گوناگون به ویژه سطوح شنی پرهیز نمایید، چرا که این کار سبب پدید آمدن ترک های ریز در چوب می گردد. 
 • برای اینکه از سالم بودن حلقه های چوب اطمینان حاصل نمایید، یک جوراب زنانه در داخل حلقه ها بکشید، اگر جوراب نخ کش شود، حلقه ایراد دارد و باید نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. 
 • مراقب باشید که به هنگام قلاب افتادن ماهی، شوک بسیار شدیدی به چوب وارد نیاید، چرا که علاوه بر آسیب دیدن چوب، دهان ماهی هم پاره می گردد و ماهی نیز از دست می رود.sad
 • پس از هر دفعه ماهیگیری لازم است که چوب خود را با یک پارچه نمناک تمیز نمایید و سپس با یک پارچه تمیز و خشک آن را خشک نمایید، همچنین این مراحل را برای حلقه ها نیز تکرار نمایید. 
 • هرگز سطوح زبر و یا سنگ را به عنوان تکیه گاه برای چوب ماهیگیری خود استفاده نکنید. 
 • در مورد چوب های تلسکوپی، تکه ها را به آرامی و از سمت تکه کوچک به سمت تکه های بزرگ باز نمایید. مراقب باشید برای محکم نمودن تکه ها فشار زیادی وارد نکنید، زیرا به هنگام جمع نمودن چوب به مشکل برخواهید خورد. 

جمع بندی

با توجه به مقاله فوق که یکی دیگر از مجموعه مقالات آموزش ماهیگیری وبسایت تارگتینو می باشد، در می یابیم که خرید یک چوب ماهیگیری نیازمند آگاهی از نکات بسیاری است که نادیده گرفتن آنان سبب تهیه چوب ماهیگیری می گردد که ممکن است کارایی کافی را جهت صید ماهی مورد نظر شما نداشته باشد. همچنین پس از خرید هم باید نکاتی را جهت استفاده درست و نگهداری از آن رعایت نمایید تا حد ممکن از آسیب به چوب ماهیگیری خود بکاهید. بنابراین با رعایت نکات فوق و شناخت یک چوب ماهیگیری خوب و مناسب می توانید یک صید عالی را به همراه دوستان و خانواده خود تجربه نمایید. 

 • شما چوب یک تکه استفاده می نمایید یا چند تکه؟ علت آن چیست؟
 • شما به هنگام خرید چوب ماهیگیری به کدام یک از علائم روی آن توجه بیشتری می نمایید؟
 • دیگر چه نکات دیگری را باید جهت مراقبت و افزایش دوام چوب ماهیگیری انجام دهیم؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد چوب ماهیگیری و نکات مربوط به آن با ما و سایر دوستان علاقمند به ماهیگیری در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، متشکریم.

 

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (4)
 • Author Image
  رامین کیانی :

  واقعا مقاله خوب و جامعی برای مراقبت از وسایل ماهیگیری بود ممنون

 • Author Image
  بهرام خادمی :

  مراقبت از وسایل ماهیگیری یکی از واجبات یادگیری ماهیگیری چون خیلی حساسه و سریع خراب میشن اگه درست مراقبت نکنیم

 • Author Image
  مجتبی کیهانی :

  من خیلی وقت بود ماهیگیری میکردم ولی بلد نبودم مراقبت کنم همینجوری مینداختم ته انباری

 • Author Image
  علی :

  سلام.روی خیلی از لنسرها نوشته شده cw که اعداد مختلفی هم هست.این عدد چی هست؟!
  فکر کنم casting weight