ما را دنبال کنید :
راهنمای کامل برای سفری امن به کویر
راهنمای کامل برای سفری امن به کویر
نسیم طالبی
کویر های ایران
0
بازدید : 440
رای ها : (0)

راهنمای کامل برای سفری امن به کویر

کویر دارای زیبایی های زیادی است و در سال های اخیر طرفداران زیادی برای گردشگری در کویر مراجعه می کنند و دوست دارند به این نقاط طبیعی سفر و زیبایی های ان را مشاهده کنند. سفرهای گردشگری به کویر بسیار هیجان انگیز و اسرار آمیز خواهد بود و افراد برای روبرو شدن با این مناطق مخصوص  به وسایل و آمادگی هایی نیاز دارند که در این مقاله به تعدادی از آن ها می پردازیم. در ادامه وسایل و تجهیزاتی که برای سفر به کویر نیاز است را معرفی میکنیم. 

سفر به کویر و افراد همراه

برای افرادی که برای با اول است که به کویر سفر می کنند و یا آشنایی با کویر ندارند توصیه می شود با افراد وارد و یا با تورهای گردشگری که در این زمینه فعال می باشند به این مناطق سفر و از زیبایی های آن لذت ببرند. البته نوع توری که با آن به سفر کویر می روید نیز بسیار مهم می باشد و سعی کنید تور گردشگری را انتخاب کنید که تجارب زیادی در این زمینه داشته باشد.

traviling-to-the-desert-01.jpg (23 KB)

سفر به کویر و زمان مناسب

برای سفر به کویر بهتر است زمان های مناسب برای پیاده روی را انتخاب کنید. بهترین زمان برای پیاده روی در کویر اوایل صبح قبل از گرم شدن هوا و یا اواخر روز و در هنگام غروب آفتاب می باشد.

سفر به کویر و لباس های مورد نیاز

برای سفر به کویر ، به لباس هایی نیاز دارید که برای این منطقه مناسب باشد و معمولا لباس های که برای سفر انتخاب می کنید بایستی خواصی همچون پوشاندن بدن در مقابل آفتاب، گرما کویر، محافظت در برابر حشرات و خزندگان را دارا باشد. البته نباید فراموش کنید که این لباس ها می بایست تعرق معمولی بدن را نیز حفظ کند و در این موارد توصیه می شود که از لباس های با رنگ های روشن و سبک که از الیاف طبیعی چون پنبه تولید شده اند استفاده شود.

سفر به کویر و کفش مناسب

پاهای شما بسیار حساس هستند و اگر مشکلی در کویر برای آن ها پیش بیاید از ادامه ی راه باز خواهید ماند. پس برای سفر به دل کویر بهتر است تا بهترین کفش های خود را استفاده کنید که البته کفش مورد نیاز برای کویر پوتین های سبک می باشند. پوتین های شما علاوه بر محافظت از پاها در برابر زخمی شدن، از آن ها در برابر نیش های مار و عقرب نیز محافظت خواهد کرد. البته پوتین ها به علت بلند بودن لبه های آن نیز از زانوهای شما نیز محافظت خواهد کرد و البته باید این نکته را هم یادآور شویم که به هیچ وجه با پای برهنه در کویر هوس پیاده روی نکنید چون به مرور پاها دچار سوختگی سایشی شده و شما را از ادامه راه باز می دارند.

traviling-to-the-desert-02.jpg (169 KB)

سفر به کویر و محافظت از پوست

آفتاب و اشعه های آن امکان دارد به صورت های مختلفی به بدنتان آسیب وارد کنند ،بدن شما می تواند با تابش مستقیم آفتاب، گرمای جذب شده توسط شن ها، باد های گرم به همراه شن های داغ و بازتاب نور خورشید تابیده شده به زمین اسیب ببیند.

برای در امان ماندن از این آسیب ها شما می توانید با استفاده از کلاه های لبه دار، روسری ها و یا شال های بلند و از جنس نخ، عینک های آفتابی اصل و مناسب، کرم های مخصوص و ضد آفتاب ها از پوست و بدنتان محافظت کنید.

سفر به کویر با شلوار مناسب

بهترین نوع و مدل شلوار برای پوشیدن در کویر شلوارهای مدل ارتشی می باشد که به علت گشاد بودن کافی، جنس صد در صد پنبه ای، داشتن جیب های زیاد، بند مخصوص در بالای مچ پا و ضخیم بودن پارچه در قسمت زانوها و نشیمن گاه بسیار مناسب است.

سفر به کویر و کرم ضد آفتاب مناسب

برای حفاظت از پوست صورت و دست هایتان لازم است از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده کنید. کرم های ضد آفتاب با جذب اشعه ماورای بنفش خورشید و یا متفرق کردن این اشعه های مضر برای پوست بدن از آن در برابر آفتاب محافظت می کند.

traviling-to-the-desert-03.jpg (99 KB)

این نوع کرم ها با توجه به قدرتشان در جذب و یا متفرق کردن اشعه های مضر دسته بندی می شوند. سعی کنید در زمان پیاده روی پس از مدتی دوباره از این کرم ها استفاده کنید تا قدرت محافظت شان بیشتر شود ولی لازم است بدانید در انتخاب کرم ضد آفتاب برای کویر از ضد آب و ضد عرق بودن کرم ها نیز مطمین شوید.

  • شما چه نکات دیگری را برای سفر به کویر پیشنهاد می کنید؟
  • بهترین کویر ایران برای سفر در پاییز یا زمستان کدام است؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید