ما را دنبال کنید :
آشنایی با تنگه هلت لرستان، رودخانه ای در دل کوه های زاگرس
آشنایی با تنگه هلت لرستان، رودخانه ای در دل کوه های زاگرس
الهه جباری
ایرانگردی
0
بازدید : 516
رای ها : (0)

آشنایی با تنگه هلت لرستان، رودخانه ای در دل کوه های زاگرس

همه ما اولین نقطه ای که برای سفر و گذراندن تعطیلات تابستانی به ذهنمان می رسد، شهرهای شمال کشور می باشند؛ ولی مگر ایران جز مناطق سرسبز شمال، مناطق زیبای دیگری ندارد؟! حتماً دارد! در این مقاله می خواهیم یکی از این مناطق بکر و زیبا در قسمت جنوب غربی ایران یعنی تنگه هلت (Helt Canyon) واقع در استان لرستان را به شما معرفی نماییم.

میان کوه های خشن و سر به فلک کشیده رشته کوه های زاگرس، رودخانه ای وجود دارد که بسیار هنرمندانه کوه را تراشیده، به سمت پایین آمده و یک موقعیت شگفت انگیز به نام تنگه هلت را پدید آورده است. ترکیب دیواره های پیچ و تاب دار، نور آفتاب گاه و بی گاه، گیاهان خودرو در دل سنگ های رسوبی لایه لایه و آب خروشان رودخانه، به طرز حیرت آوری در تنگه هلت جلوه گری می نماید! شاید دور از ذهن بیاید که چنین منطقه ای در ایران وجود داشته باشد، چرا که چنین صحنه هایی ما را یاد کیلومترها آن طرف تر، یعنی گرند کنیون در آریزونای آمریکا می اندازد!

نه! این یک حقیقت انکار ناپذیر است که شما می توانید با صرف هزینه بسیار کمتر و طی مسیر بسیار کوتاهتر از منطقه شگفت انگیز تنگه هلت دیدن نمایید. ترکیب منحصر به فرد رشته کوه های زاگرس، درخت های بلوط و رودخانه زال، تنگه زیبای هلت را به خرم آباد هدیه نموده است. امروز در این مقاله سعی داریم شما را با این هدیه خدادادی یعنی منطقه زیبای تنگه هلت آشنا نماییم. مطمئناً بعد از آشنایی با این مکان مقصد بعدی شما برای گذران تعطیلات تابستانی، تنگه هلت خواهد بود نه فقط مناطق شمال کشورمان!!!

فهرست عناوین آشنایی با تنگه هلت

جاذبه های گردشگری تنگه هلت

 •  آب و هوای خنک و دل چسب؛
 • فرصت آب تنی در دل طبیعت؛
 • امکان تجربه تنگه نوردی نیمه حرفه ای بدون تجهیزات نه چندان حرفه ای و گران قیمت؛
 • امکان دیدن از جاذبه های نزدیک آن یعنی آبشار اَفرینه و تالاب های شهرستان پلدختر؛
 • جذاب برای طبیعت گردان، صخره نوردان و افراد علاقمند به تفریحات متفاوت و هیجان انگیز در مکان های نامعمول.

تنگه هلت - 01

به این خاطر که مسیر کمی طولانی و آب تنگه سرد می باشد، تنگه هلت برای سالمندان، افراد دارای مشکلات استخوانی ،کودکان، خردسالان و معلولان مناسب نمی باشد.

معرفی تنگه هلت

در شهرستان پلدختر استان لرستان، بین کوه های استواری که سال ها قبل پوشیده از بلوط های سبز بود، رودخانه خروشان زال با آبی خنک بین دو دیواره صخره ای در این منطقه شگفت انگیز جاری است. رودخانه زیبای زال در انتها به رودخانه سیمره وصل می گردد و در بین راه، از تنگه هلت عبور می نماید. طول تنگه هلت تقریباً چهار کیلومتر می باشد و اگر با سرعت متوسط حرکت نمایید، حدود 1.5 الی 2 ساعت مسیر رفت و 1.5 الی 2 ساعت مسیر برگشت زمان می گیرد.

واژه هلت از نام یکی از طوایف لر به نام نجف وندها در منطقه هلد لرستان برگرفته است. بومی های آنجا تنگه را با نام هلت می خوانند.

نحوه شکل گیری تنگه هلت

نکته جالب توجه این جاست که شکل گیری چنین پدیده طبیعی بسیار زمان‌ بر می باشد. میلیون ها سال طول می کشد یک رودخانه از قله یک کوه، آرام آرام سنگ های سخت را بشکافد و مسیری را در میان کوه باز نماید و چنین اتفاق شگفت انگیزی را پدید آورد. حدس زده می شود که در سال های گذشته ورودی تنگه به شکل سد یا دریاچه ای بوده و بعد از آمدن سیلاب، آب مسیر خود را باز کرده و بعد از آن بخش ورودی تنگه نمایان گشته است.

تنگ یا تنگه؟ 

طبق تعریف فرهنگ لغت عمید: در زبان عامیانه واژه تنگه به جای تنگ به کار می رود اما بهتر است بدانیم که تنگه شعبه ای از دریا، بین دو خشکی می باشد که دو دریا را به هم مرتبط می سازد، اما تنگ به دره کوه گفته می شود.

تفریحات تنگه هلت

تنگ هلت پوشش گیاهی ویژه ای ندارد. بنابراین اگر به دنبال مکانی سرسبز می باشید دست نگه دارید؛ چرا که تنگه هلت تمام زیبایی خود را از هم‌ آغوشی سنگ سخت و آب می گیرد و تمام آن زیبایی بصری آن به خاطر سنگ های بزرگ صیقل خورده و حرکت آب روان می باشد. به همین خاطر در سفر به این منطقه می توانید به سراغ این تفریحات بروید:

1- رودخانه نوردی در تنگه هلت

این منطقه برخلاف بسیاری از تفریحات هیجان انگیز دیگر که در پایان اوج هیجان خود را نشان می دهند، از همان اول شما را غافلگیر می نماید! حدود صد قدم که به سمت جلو حرکت نمایید عمق آب بیشتر و بیشتر می گردد و حدوداً نیمی از بدن را فرا می گیرد. بستر رودخانه پر از سنگ های بزرگی است که به تدریج و بر اثر تغییرات آب و هوایی و دمایی ریزش نموده اند و کف رودخانه را پوشانده اند. همین طور که به سمت جلو حرکت می نمایید به علت خیس گشتن و وجود سایه، کم کم دمای بدن کاهش می یابد؛ ولی نگران نباشید، زیرا کمی جلوتر آفتاب راه خود را از بین سنگ ها پیدا می نماید. در آن جا می توانید کمی خود را گرم نمایید و سپس برای ادامه مسیر آماده گردید.

تنگه هلت-06 - Helt Canyon

در قسمت میانی تنگ هلت سنگ بسیار بزرگی قرار دارد، زمانی که از دور به آن می نگرید، خیال می کنید که راه بسته است و امکان ادامه مسیر وجود ندارد، اما اشتباه می کنید! سمت چپ شما کاملاً باز است و راه عبور برای همه اشخاص وجود دارد. دقت داشته باشید که به نوبت از این بخش عبور نمایید. با نزدیک گشتن به انتهای تنگ هلت عمق آب کمتر می گردد و در پایان این سقف سنگی به طور کامل کنار می رود و خورشید پیدا می گردد!

2- آب بازی در تنگه هلت

در فصل های پر بازدید مثل تابستان عمق آب تا 1.5 متر هم می رسد؛ بنابراین بهترین تفریح در تنگه هلت «آب بازی» می باشد. اشخاصی که معمولاً با تورها و به صورت گروهی به تنگه هلت می روند، روش خاصی را برای آب بازی دارند! به این صورت که همگی پشت سر هم به دیواره های تنگه تکیه می دهند و یک نفر را به عنوان حریف خیس می نمایند، به نحوی که گاهی که این تفریح به شدت نفس گیر می گردد!! بنابراین تلاش نمایید با افراد مبتلا به بیماری های تنفسی و حساس این نوع آب بازی را امتحان نکنید.

شیرجه زدن ممنوع!!!

توجه داشته باشید که به دلیل عمیق نبودن و سنگی بودن کف تنگه هلت، به هیج عنوان در آب آن شیرجه نزنید.

تجهیزات ضروری جهت سفر به تنگه هلت

به منظور سفر به این مکان تجهیزات زیادی نیاز ندارید، زیرا برای بازی نمودن و پیمایش ضروری است دستان شما باز باشند تا به راحتی بتوانید خودتان را کنترل نمایید. به همراه داشتن وسایل زیاد علاوه بر این که مجبور به حمل باری سنگین می شوید، دست و پا گیر هم هستند و نمی توانید آن طور که می خواهید از سفر و آب تنی خود لذت ببرید.

وسایلی که نباید به هنگام وارد گشتن به تنگه هلت به همراه داشت

 • همه ی وسایل الکترونیکی که ضد آب نمی باشند: شامل دوربین، پاور بانک، موبایل و... . اگر گوشی موبایل شما ضد آب نیست و برای ثبت خاطرات خود در این مکان توانایی تهیه دوربین ضد آب را ندارید اصلا نگران نباشید؛ شما می توانید با پرداخت هزینه بسیار ارزان یک عدد کاور ضد آب گوشی تهیه کنید و با خیال راحت تر تلفن همراه خود را به تنگه هلت ببرید.
 • وسایل نوک تیز و فلزی مانند چاقو، چنگال و حتی عینک های طبی یا دودی و کلاه های آفتابگیر.
 • مواد خوراکی: زیرا امکان خیس شدن مواد خوراکی و هم کثیف شدن تدریجی رودخانه وجود دارد. در صورت نیاز خوراکی هایی با بسته بندی های کوچک به همراه خود ببرید و در یک نوبت آن ها را مصرف نمایید و زباله آنان را با خود به بیرون از منطقه ببرید. بهتر است قبل از آغاز پیمایش یک میان وعده سبک میل نمایید.

تنگه هلت- 03 - Helt Canyon

تجهیزات مورد نیاز پس از پیمایش تنگه هلت

 • کمک های اولیه
 • آب آشامیدنی
 • لباس اضافه
 • وعده های غذایی
 • پاور بانک
 • میان وعده
 • عینک آفتابی
 • کفش اضافه
 • کلاه آفتابگیر
 • تلفن همراه
 • حوله
 • دارو های عمومی

تجهیزات مورد نیاز جهت ورود به تنگه هلت

 • آب آشامیدنی
 • دمپایی و صندل
 • گوپرو

تنگه هلت- 07 - Helt Canyon

نکات ایمنی سفر به تنگه هلت

 • صد در صد با یک فرد بومی در منطقه یا به صورت گروهی و یا با تورهای طبیعت گردی به همراه راهنمای حرفه ای به تنگه هلت بروید و از تنهایی به این مکان رفتن اجتناب نمایید.
 • از شوخی نمودن و هل دادن یکدیگر جداً خودداری نمایید.
 • به هیچ عنوان درون آب شیرجه نزنید.
 • اگر می خواهید در آب شنا نمایید، نخست مسیر مورد نظر را با قدم زدن بررسی نمایید و از وجود احتمالی سنگ های خیلی بزرگ اطلاع یابید.
 • به علت ارتعاش صدا و ریزش احتمالی سنگ ها از فریاد زدن پرهیز نمایید.
 •  اگر صرفاً طبیعت گرد و یا فرد غیر حرفه ای می باشید، در فصل های گرم به تنگه هلت سفر نمایید.
 • ساعات اولیه روز بهترین زمان برای رفتن به این منطقه است.
 • تلاش نمایید از ابتدا که وارد آب می گردید بدن خود را کاملاً خیس نمایید، تا دمای بدن شما با آب رودخانه زال تقریباً یکسان گردد و در بخش هایی که نور آفتاب وجود دارد، خیلی خود را خشک نکنید، چرا که در ادامه سرمای بیشتری را احساس خواهید نمود.
 • حتماً از صندل های سبک رودخانه نوردی با کفی های استاندارد استفاده نمایید، تا پاهای شما صدمه نبیند، چون بستر رودخانه بسیار ناهموار است.
 • انرژی خود را حفظ نمایید!!! مسیر رفت در تنگه هلت حدوداً دو ساعت زمان برد. توجه داشته باشید که برای رسیدن به وسایل نقلیه باید مسیر تنگه هلت را دوباره طی نمایید. بنابراین باید انرژی کافی داشته باشید تا فکر عبور از حاشیه بزرگراه به سرتان نزند!

تنگه هلت- 05 - Helt Canyon

وضعیت اقامت در تنگه هلت

تنگه هلت به موازات آزاد راه ۵ (خرم آباد - اندیمشک) واقع گردیده است و تا چند کیلومتر اطراف آن منطقه مسکونی وجود ندارد. در نتیجه می توانید برای اقامت و گذراندن شب به شهرستان پلدختر که در فاصله حدودی 73 کیلومتری از تنگه هلت قرار دارد بروید و از مراکز رفاهی و اقامتی آنجا استفاده نمایید. در نزدیکی تنگه هلت چند روستا از جمله روستای پا علم (23 کیلومتری تنگه هلت) و کرکی (19کیلومتری تنگه هلت) وجود دارد که می توانید شب خود را آنجا بگذرانید، یا اینکه به سمت تالاب های پلدختر رفته و در نزدیکی آنجا کمپ بزنید.

توجه داشته باشید که محدوده تالاب ها، منطقه شکار ممنوع می باشد. بنابراین با فاصله زیاد از تالاب ها کمپ بزنید. اگر در فصل های پاییز و یا بهار که زمان کوچ پرندگان می باشد به تنگه هلت می روید به هیچ عنوان در منطقه کمپ نزنید. همچنین می توانید به خرم آباد بروید و در هتل اقامت نمایید.

امکانات رفاهی تنگه هلت

تنگه هلت یک جاذبه تازه شناخته شده است و تا فاصله کیلومتری آن هیچ گونه امکانات رفاهی وجود ندارد. بنابراین می توانید وسایل مورد نیاز خود را از شهر یا مجتمع رفاهی داخل بزرگراه (آبشار زال - چهل کیلومتر) تهیه نمایید، تا علاوه بر بهره گیری از زیبایی های تنگه هلت، از سفر خود نیز لذت ببرید و کمبود امکانات را، خودتان جبران نمایید.

بهترین فصل برای سفر به تنگه هلت

اواخر مرداد ماه بهترین زمان برای بازدید از تنگه هلت می باشد. به علت نزدیکی استان لرستان به بخش جنوبی کشور، گرمای طاقت فرسای فصل تابستان لذت سفر را از بین خواهد برد. در نتیجه می توان گفت اواخر تابستان به علت مایل شدن تابش نور خورشید و گرمای کافی و فصل تعطیلات زمان مناسبی برای سفر است.

بهار و تابستان: در حالت کلی زمان مناسب جهت بازدید از جاذبه های طبیعی که تفریحات آبی هم شامل آن ها می گردد، در فصل های گرم بهتر می باشد. بازه زمانی اردیبهشت تا اواخر شهریور ماه زمان تقریباً مناسبی برای بازدید به شمار می رود.

پاییز و زمستان: به دلیل قرار گیری تنگه هلت در مسیر رودخانه پر آب و خروشان زال، با افزایش ریزش های جوی در فصل های سرد امکان طغیان رودخانه وجود دارد. از این رو سعی نمایید سفر خود را حداقل تا اواخر تابستان به پایان برسانید و به هیچ عنوان در فصل پاییز و زمستان به تنگه هلت سفر ننمایید.

تنگه هلت -02

مسیر دسترسی به تنگه هلت

به علت بکر و ناشناخته بودن منطقه تنگه هلت، شما نمی توانید با یک جست و جوی ساده در گوگل، موقعیت مکانی آن را بیابید. شما باید از لاین خرم آباد - اندیمشک تا انتهای تونل خرگوشان یک برانید. پس از بیرون آمدن از تونل و پیش از وارد شدن به تونل خرگوشان دو، بریدگی خاکی وجود دارد، آنجا پارک نمایید، سپس سراشیبی خاکی را صد قدم به سمت پایین بروید تا به ورودی تنگه هلت برسید.

آدرس: ایران، استان لرستان، شهرستان پلدختر، آزاد راه خرم آباد-اندیمشک، مابین تونل خرگوشان یک و دو

 

دیدنی های اطراف تنگه هلت

 پس از بازدید از تنگه هلت، می توانید از دیدنی های زیر بازدید نمایید که همگی ارزش دیدن را دارند.
1- روستای کُرکی: در فاصله 19 کیلومتری تنگه هلت قرار واقع گردیده است. در یکی از چشمه های این روستا دوزیست خاص ایرانی به نام «سمندر لرستانی (چراق پوق)» زندگی می نماید.

توجه!!

شکار کردن یا هر گونه آسیب به این دوزیست زیبا جریمه نقدی بالایی دارد و از طرف مردم روستا نیز به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

 2- روستای پا علم (پل تنگ): در فاصله 23 کیلومتری تنگه هلت واقع گردیده است. آثار تاریخی مهمی از جمله قلعه پا علم (اثر ثبت ملی)، برج پا علم و همچنین امام زاده شاه احمد در این روستا قرار دارند.

3- شهر پلدختر: در 73 کیلومتری تنگه هلت واقع گردیده است و آثار طبیعی و تاریخی از جمله آبشار افرینه (بخش معمولان)، تالاب های پل دختر، پل تاریخی پل دختر، غار کلماکره، پل گاومیشان، آبشار آبتاف، غار کوگان، کاروانسرای چشمک و... دارد.

در پایان

باید به یاد داشته باشیم که طبیعت هدیه خداوند است. باید از این هدیه زیبا به خوبی مراقبت نماییم و آن را تمیز نگه داریم. تا نسل آینده هم بتوانند از آن استفاده نمایند و لذت ببرند. نکته مهم اینجاست که تنگه هلت از آن دسته طبیعت های بکر و تمیز است که هنوز زباله های انسانی آن را آلوده نکرده اند، بنابراین به یاد داشته باشیم زمانی که به تنگه هلت رفتیم همانند یک گردشگر مسئول رفتار نماییم و به محیط زیبای آن هیچ گونه صدمه ای نرسانیم.

 • آیا شما تا به حال به تنگه هلت سفر نموده اید؟ تجربه شما چطور بوده است؟
 • حال که با تنگه هلت آشنا گشته اید، تصمیم تان چیست؟ هنوز هم برای تعطیلات بعدی خود می خواهید به شهرهای شمالی کشور سفر نمایید؟!
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد تنگه هلت لرستان با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، متشکریم.

 

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید