ما را دنبال کنید :
اصول و نکات پایه آموزش اسب سواری به افراد مبتدی
اصول و نکات پایه آموزش اسب سواری به افراد مبتدی
الهه جباری
اسب و سوارکاری
1
بازدید : 5038
رای ها : (0)

اصول و نکات پایه آموزش اسب سواری به افراد مبتدی

اسب سواری به سوار گشتن و هدایت نمودن اسب گفته می شود و مهارت یافتن در آن نیازمند آموزش و تمرین است. سوارکاری به شکل سنتی از گذشته های دور به منظور حمل و نقل وجود داشته است. اما امروزه سوارکاری و اسب کارکرد سنتی خود را دست داده و به عنوان یک ورزش جهانی شکل گرفته است. آموزش اسب سواری هم مانند سایر ورزش ها اصولی دارد، که ما امروز قصد داریم تعدادی از این اصول و نکات پایه را به شما عزیزانی که می خواهیدورزش سوارکاری را بیاموزید، به اختصار شرح دهیم.

اولین گام در آموزش اسب سواری

برقراری ارتباط با اسب، نخستین گام مهم می باشد. برخی اوقات می توانیم با دادن هویج یا نوازش نمودن اسب، با او ارتباط برقرار نماییم؛ ناگفته نماند که این کار برای اسب های تربیت شده و دست آموز می باشد. باید بتوانید اعتماد اسب را نسبت به خود جلب نمایید تا اسب به هنگام سواری رم ننماید یا این که از هر کار کوچکی ناراحت نگردد.

به خاطر بسپارید که هنگامی که اسب گوش های خود را به سمت عقب می چرخاند، یعنی اسب ترسیده یا خشمگین شده و یا قصد آزار دارد؛ اما مطمئن باشید که اگر او را اذیت نکرده باشید، اسب هیچ گاه به شما آزاری نمی رساند، زیرا اسب ها حافظه بلند مدت خوبی دارند. مگر اینکه شما کاری نمایید که اسب دوست نداشته و به دنبال تلافی باشد و تنها اسب های ناراحت و عصبانی ممکن است چنین کاری انجام دهند.

آموزش اسب سواری - برقراری ارتباط با اسب

دومین گام آموزش اسب سواری

اطمینان نمودن به اسب، دومین گام مهم می باشد. اگر بتوانید از اسب ترسی نداشته باشید، در این صورت اسب می تواند به شما اعتماد نماید. اسب حس ششم دارد و اگر شما بترسید، متوجه ترس شما خواهد گشت.

سومین گام آموزش اسب سواری

شیوه سوار گشتن بر روی اسب سومین گام مهم می باشد. به منظور نزدیک گشتن به اسب از سمت چپ به او نزدیک گردید (چپ و راست اسب را از پشت تشخیص می دهند) سپس افسار را تنگ نموده تا اجازه ندهیم اسب حرکت نماید. در صورت داشتن شلاق آن را در دست چپ خود بگیرید، آن گاه پای چپ خود را در رکاب قرار دهید و با جهشی به سوی بالا سوار اسب گردید و پیش از آن که به گردن اسب برسید، خود را خم نمایید و پای راست را به صورت عمود بالا بیاورید، و در مدت زمان کافی خود را بر روی اسب وفق دهید.

آموزش اسب سواری

حال که سه گام ضروری فوق را برداشتید و بر روی اسب سوار گشتید، نوبت آن است که سایر نکات و مهارت های ضروری در آموزش اسب سواری را بدانید و اسب را برانید:

آموزش اسب سواری - نحوه پیچیدن با اسب 

 برای پیچیدن اسب باید دست راست را به داخل بدن اسب بکشید، همان لحظه پای چپ را به سمت چپ حرکت دهید و برای تغییر جهت باز هم این کار را تکرار نمایید، یعنی دست چپ را به داخل بدن اسب بکشید.

آموزش اسب سواری - نحوه ایستادن اسب 

 برای ایستادن اسب از حرکت، باید دهنه اسب را به سمت قفسه سینه خود بکشیم، که بعد از سه یا چهار ثانیه اسب متوقف می گردد. احتمال دارد که بعد از این کار اسب به حرکت خود ادامه دهد، در این صورت، مجدد همین کار را با ثانیه های بیشتر تکرار نمایید.

نکته: باید از اسب ها شناخت کافی داشته باشیم، بعضی اوقات اسب ها بداخلاق و گاهی تنبل می گردند، بنابراین ضروری است آن ها را به خوبی بشناسیم، باید بر اساس اخلاق اسب، دهنه آن را شل یا سفت نماییم تا در هر صورت افسار مزاحم کار ما نباشد، اگر اسب تندخو باشد باید افسار اسب را محکم نماییم تا به هنگام توقف کامل، طول افسار اسب بیشتر شود تا بتوانیم اسب را متوقف نموده و اگر تنبل باشد افسار را رها نماییم تا اسب به راحتی به راه خود ادامه بدهد.

 هیچ گاه تحت هیچ شرایطی دهنه را به سمت بالا نکشید، زیرا ممکن است سبب سر دست زدن اسب گردد، فقط آن را در سمت جلو و عقب و طرفین بکشید.

سوارکاری و حرکت دادن اسب به سه حالت می تواند انجام گیرد که حالت نشستن در آن ها، با هم تفاوتی ندارد.

  • چهارنعل رفتن
  • یورتمه رفتن
  • قدم زدن

آموزش اسب سواری - چگونگی قدم زدن با اسب

در قدم آهسته یا به صورت کششی، کاملاً با کمر صاف بر روی زین بنشینید و جای خود را به جلو و عقب تغییر دهید. 

آموزش اسب سواری

آموزش اسب سواری - چگونگی یورتمه رفتن با اسب 

باید در حالت یورتمه رفتن در دو حالت کشیده و آهسته به صورت 1 و 2 حرکت نمایید، وقتی می‌خواهید به سمت چپ بروید، زمانی از جای خود بلند شوید که شانه سمت راست اسب بالا می باشد و وقتی می‌ خواهید به سمت راست بروید زمانی از جای خود بلند شوید که شانه چپ اسب بالا می باشد.

آموزش اسب سواری - چگونگی نیم نشست نمودن اسب

اگر نیاز به نیم نشست داشتید، ساق پا، زانوها و ران خود را به اسب بچسبانید و نیم تنه بالا را صاف و کمی گود نمایید و از باسن به بالا خم گردید، به طوری که صورت شما بین گوش های اسب قرار بگیرد.

آموزش اسب سواری - چگونگی انجام یورتمه ایستاده با اسب 

 در حالتی می توانیم به حالت ایستاده یورتمه بروید، که هم باسن به بالا صاف باشد هم ران کاملاً جدا شده و هم زانو و ساق پا چسبیده می باشد. به گفتاری ساده تر در حالتی می توانید ایستاده سواری نمایید که بدن کاملاً صاف باشد.

آموزش اسب سواری - چگونگی چهارنعل رفتن با اسب

 در چهارنعل باید کاملاً نشسته باشید، در حالی که نیم نشست می باشید؛ برای چهارنعل رفتن پاها را کمی عقب تر ببرید تا ضربه محکم تر وارد نمایید، در بعضی موارد هم می توان از شلاق استفاده نمایید. 

نتیجه گیری

اسب سواری هم مانند هر ورزش دیگری نیازمند یادگیری مهارت ها، نکات و اصول خاص خود است. در مقاله فوق به طور کلی چگونگی اسب سواری، تکنیک ها و نکات آن را آموزش دیدید.  مشاهده نمودید که سوارکاری کار سختی نیست، بلکه کافی است این نکات را بدانید و به هنگام تمرین های مکرر خود به کار بندید تا به یک اسب سوار حرفه ای مبدل گردید.

  • آیا با مطالعه مقاله فوق، توانستید یک دیدگاه کلی از چگونگی سوارکاری پیدا نمایید؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد اصول پایه در آموزش سوارکاری به افراد مبتدی با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.

    

 

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
  • Author Image
    پرهام :

    بسیار مفید