ما را دنبال کنید :
ورزش سوارکاری و نکاتی مفید و کاربردی برای مبتدیان
ورزش سوارکاری و نکاتی مفید و کاربردی برای مبتدیان
الهه جباری
اسب و سوارکاری
1
بازدید : 4239
رای ها : (0)

ورزش سوارکاری و نکاتی مفید و کاربردی برای مبتدیان

ورزش اسب سواری یکی از کهن ترین ورزش ها می باشد. این ورزش متفاوت ترین مسابقه سالم شناخته شده است. اکثر مردم برای سپری نمودن اوقات فراغت خود به باشگاه های اسب سواری مراجعه می نمایند. البته در نظر مردم اسب سواری ورزشی پرهزینه می باشد. ورزش اسب سواری نیازمند مهارت و تمرین های خاصی است که از گذشته های دور مورد استقبال مردم قرار گرفته است. ورزش اسب سواری یکی از محبوب ترین و مفرح ترین ورزش ها در میان مردم دنیا به شمار می رود، و حتی در المپیک نیز جایگاه خود را حفظ نموده است. 

اسب و جایگاه آن در دنیای انسان ها

اسب یکی از حیواناتی بوده که برای کار و جابه جایی اقلام و انسان مورد استفاده قرار می گرفته است. به علت پیشرفت علم و فناوری، اسب دیگر کارکرد قدیمی خود را از دست داده است و امروزه از اسب جهت انجام امور تفریحی و سرگرمی و البته انجام ورزش اسب سواری استفاده می گردد.

ورزش اسب سواری هم اصولی دارد، اصولی که گذشتگان به دلیل سروکار داشتن با انواع حیوانات و دام ها کاملاً با آن خو گرفته‌اند، ولی انسان های مدرن و امروزی نیاز به آموزش دارند تا بتوانند با اسب رفتار مناسبی داشته باشند. فردی که اسب سواری می نماید باید جسور و شجاع باشد، چرا که جسارت یکی از ضروریات ورزش اسب سواری است. 

در مقاله امروز نکاتی بسیار مهم و کاربردی در مورد ورزش اسب سواری برای مبتدیان آورده ایم که به این افراد کمک می نماید درک درستی از اسب و ورزش اسب سواری به دست بیاورند و تا حدودی نحوه اسب سواری، نشستن بر روی اسب، چگونگی تشخیص مربی و اسب مناسب و ... را بدانند. با ما همراه باشید تا با ورزش اسب سواری که یکی از مهیج ترین و لذت بخش ترین ورزش های شناخته شده در بین مردم دنیا، آشنا گردید.

یک باشگاه اسب سواری، مربی و اسب مناسب برای خود بیابید

به یک باشگاه ورزش اسب سواری مناسب مراجعه نمایید. افراد مبتدی نمی توانند به تنهایی اسب سوار حرفه ای شوند. در مراکز اسب سواری با مربی حرفه ای می توانید به یک اسب سوار حرفه ای تبدیل گردید. وقتی مرکز ورزش اسب سواری را پیدا نمودید، با یک یا دو جلسه مربی و اسب را محک بزنید. مربی اسب سواری باید با تجربه و همچنین سوارکار خوبی باشد.

مربی اسب سواری باید صبر زیادی داشته باشد، اما نباید منتظر باشید تا آنچه در فکر شماست را بخواند. او نباید شما را وادار به اسب سواری نماید، شما خود باید اسب سوار گردید، او تنها راهنمای شماست. مربیان برای افراد مبتدی یک اسب آرام را در نظر می گیرند. اسب باید زیر هشت سال سن باشد. اسبی را انتخاب نمایید که به صورت دایره‌وار آرام حرکت نماید و به مدت 30 دقیقه با آن تمرین نمایید.

ورزش سوارکاری - مربی سوارکاری حرفه ای

آماده نمودن اسب قبل از اسب سواری

این ورزش هم مانند هر ورزش دیگری نیازمند آماده سازی است. نکته مهم اینجاست که باید برای اسب سواری به کمک مربی، اسب خود را آماده نمایید. برای مثال شما نیاز دارید که قبل از سواری گرفتن از اسب خود، آن را افسار بزنید، زین گذاری نمایید.

نحوه سوار گشتن بر روی اسب در ورزش اسب سواری

سوار گشتن بر روی اسب هم اصولی دارد و نکاتی که باید به کار برده شوند. به این صورت که بر روی زین اسب سوار گردید. توصیه شده است این کار را از سمت چپ انجام دهید، اما بهترین راه برای اسب این است که از هر دو طرف سوار آن گردید.

نحوه نشستن بر روی اسب در ورزش اسب سواری

تعادل خود را پیدا نمایید. برای دور اول، مطمئناً مربی خودش اسب را هدایت می نماید، تا شما بر اسب سواری مسلط گردید. اگر احساس می‌نمایید که تعادل خود را از دست می‌دهید به یال اسب بچسبید تا زمانی که تعادل خود را باز یابید. شما باید طوری حرکت نمایید که متوجه ریتمی شدن حرکت اسب گردید. و دستانتان با ریتم حرکت، تکان بخورد، نباید زیاد به افسار فشار بیاورید، زیرا به دهان اسب فشار وارد می آید.

دست های شما از آرنج‌ ها با ریتم حرکت تکان بخورد. هنگامی که اسب سواری می‌نمایید حتما نگاهتان به جلو باشد و کمر خود را صاف نگه دارید. اطمینان حاصل نمایید که یک سوم کفش‌های شما باید در رکاب باشند و پاها باید به سمت پایین قرار بگیرد. اجازه ندهید که پاهایتان زیاد به سمت جلو حرکت نماید، مثل این که بر روی یک صندلی نشسته اید، این روش نشستن نادرست است، بلکه باید شانه‌ها، کشاله ران و پاشنه‌های پایتان کشیده گردد.

ورزش سوارکاری - رفتار مناسب با اسب

چگونگی کنترل اسب در ورزش اسب سواری

برای کنترل نمودن اسب از مربی کمک بگیرید. اگر احتیاج به تحریک اسب داشتید می‌توانید به طور طبیعی از دست‌ها و پاهای خود کمک بگیرید یا می توانید به صورت مصنوعی از رکاب‌ها و شلاق استفاده نمایید. برای راندن و حرکت دادن اسب ساق پاهای خود را ببندید، اگر اسب راه نیفتاد بیشتر با ساق پاها فشار دهید. امکان دارد برای این که اسب‌ به راه بیفتد به شما بگویند از شلاق و رکاب استفاده نمایید، اما اگر اسب خود تربیت شده باشد، نیازی به این کار نمی باشد.

برای نگه داشتن اسب از حرکت، در پایین‌ترین قسمت زین بنشینید و کمی افسار را بکشید. سعی نمایید اسب خود را بدون استفاده از افسار نگه دارید. برای اسب سواری و دور زدن با اسب، افسار را به راست یا چپ بکشید و با پایی که همان طرف است کمی به اسب فشار بیاورید. شما باید با پای خود حتماً به اسب فشار بیاورید و گرنه اسب تنها سرش را می‌چرخاند، اما مستقیم می‌رود!

نحوه یورتمه رفتن با اسب در ورزش اسب سواری

برای یادگیری چگونگی یورتمه رفتن با اسب، هنگامی که به راه رفتن اسب عادت نمودید، کمی پاهای خود را محکم‌تر فشار دهید تا شروع به یورتمه رفتن نمایید. در صورت تمایل می‌توانید این کار را نشسته یا ایستاده انجام دهید. اگر در حالت نشسته می باشید، در پایین‌ترین قسمت زین بمانید و پاهای خود را دو طرف بدنه اسب نگه دارید.

مطمئن گردید که آرنج‌های شما آزاد است و بیش از حد افسار اسب را نکشید. برای حرکت اسب به صورت یورتمه باید حالت ایستاده و نشسته را تعویض نماییم. پاشنه‌های خود را پایین ببرید و کاملاً در رکاب قرار دهید، ولی مراقب باشید که زیاد کشش ایجاد ننمایید.

اسب‌ها وقتی در حالت یورتمه رفتن می باشند، پاهای خود را به صورت مورب تکان می‌دهند. وقتی می‌خواهید به سمت چپ بروید زمانی برخیزید که شانه راست اسب بالاست و وقتی می‌خواهید به سمت راست بروید زمانی برخیزید که شانه چپ اسب بالاست. در نظر داشته باشید که با یک نگاه موقعیت اسب را بسنجید. در غیر این صورت تعادل خود را از دست خواهید داد.

نحوه چهار نعل رفتن با اسب در ورزش اسب سواری

 برای یادگیری چهار نعل رفتن ابتدا باید پاهای خود را به سمت عقب ببرید و فشار دهید. زمانی که اسب به شکل یورتمه حرکت می نماید از این حالت استفاده نمایید. این کار را برای این که اسب کمی تندتر برود انجام ندهید، زیرا شروع به چهار نعل رفتن می‌نماید.

زمانی که اسب در حال چهار نعل رفتن است شما موقعیت نشستن خود را حفظ نمایید. قسمت بالا تنه را بی‌ حرکت و رکاب‌ها را محکم نگه دارید و به افسار فشار نیاورید. می‌توانید حالت چهار نعل را به صورت نیمه ایستاده انجام دهید، به صورتی که کمی شانه‌ها و لگن خود را به سمت جلو خم نمایید.

ورزش سوارکاری - افتادن از روی اسب

چند توصیه مهم به هنگام انجام ورزش اسب سواری

 • اطمینان حاصل نمایید که راحت می باشید.
 • کلاه اسب سواری باید مطابق قوانین باشد. برای مثال به هنگام انجام ورزش اسب سواری، اگر از روی اسب واژگون گردید، کلاه دوچرخه‌سواری اصلاً مناسب نمی باشد. اگر به مدت بیش از 5 سال از کلاه خود استفاده نموده اید، آن را تعویض نمایید.
 • با یک بار از روی اسب افتادن روحیه خود را از دست ندهید.
 • هنگامی که به اسب نزدیک می گردید آرامش خود را حفظ نموده و هیچ گونه استرسی به خود وارد ننمایید، چرا که اسب احساس شما را می‌فهمد و واکنش نشان می‌دهد.
 • پاشنه پای خود را پایین نگه دارید و به سمتی که می‌خواهید بروید نگاه نمایید.
 • از مربی خود سؤال نمایید که اسب با چه علائمی، واکنش نشان می‌دهد.
 • هنگامی که به اسب خود نزدیک می گردید، با او حرف بزنید تا متوجه حضور شما گردد.
 • زیاد افسار متصل به فک اسب را نکشید، مگر این که اسب در حال فرار باشد. مراقب باشید افسار اسب را به صورت ناگهانی نکشید، زیرا این کار او را می ترساند و امکان دارد حرکت خطرناکی نماید. اسب‌ها عادت دارند که به آرامی هدایت گردند.
 • همواره لباس‌ مخصوص اسب سواری به تن نمایید.
 • در کنار یک اسب از زانو زدن و نشستن خودداری نمایید.
 • پیش از این که شروع به حرکت نمایید از یک سوارکار ماهر کمک بگیرید تا موقعیت زین شما را بررسی نماید.
 • هرگز از پشت به یک اسب نزدیک نگردید، چون ممکن است بترسد.
 • اگر در موقعیتی می باشید که باید به پشت اسب بروید، دست خود را روی کفل اسب بگذارید تا متوجه حضور شما گردد.

نتیجه گیری

با شناخت ورزش اسب سواری و نحوه راندن یک اسب در می یابیم که اگر نکات و آموزش های مربی خود را به درستی به کار ببندیم، ورزش اسب سواری هم چندان کار سختی نیست و با کمی تمرین و علاقه می توانید به یک سوارکار حرفه ای تبدیل گردید. ورزش اسب سواری بسیار هیجان انگیز است، پس با رعایت نکات فوق و بهره گیری از یک باشگاه، اسب و مربی خوب نهایت لذت را از آن ببرید.

 • آیا با توجه به موارد و نکات فوق، به ورزش اسب سواری علاقه پیدا نمودید؟
 • شما چه نکات و توصیه هایی را در مورد ورزش اسب سواری، به افراد مبتدی و تازه کار می نمایید؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد ورزش اسب سواری با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.

 

 

 

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
 • Author Image
  فرهاد :

  خیلی دوست دارم تجربه کنم