ما را دنبال کنید :
نکاتی مهم و مفید در مورد رشته های تیراندازی با اسلحه بادی
نکاتی مهم و مفید در مورد رشته های تیراندازی با اسلحه بادی
الهه جباری
تیر اندازی
1
بازدید : 3277
رای ها : (0)

نکاتی مهم و مفید در مورد رشته های تیراندازی با اسلحه بادی

سال های زیادی می باشد که ورزش تیراندازی جزء رشته های پرطرفدار است و سالانه علاقمندان زیادی به این ورزش هیجان انگیز روی می آورند. سلاح ‌های بادی ورزش تیراندازی را در دو نوع تفنگ و تپانچه با کالیبر 4.5 میلی متر می سازند. اسلحه بادی با فشار گاز، ساچمه سربی مخصوص خودشان را پرتاب می‌ نمایند. در حقیقت این ساچمه آمیخته ‌ای از سرب و قلع است. فاصله هدف در رشته ‌های تفنگ و تپانچه بادی در ابتدای کار برای مردان و زنان 10 متر می باشد. البته این مسافت بسته به نوع رشته انتخابی متغیر است.

هدف مقاله

در این مقاله می خواهیم نکاتی مهم و کلی را در مورد اسلحه بادی، تجهیزات سالن و انواع مسابقات و رقابت های آن هم برای بانوان و هم آقایان به شما ارائه دهیم. شما با خواندن نکات ذیل یک دید کلی نسبت به ورزش تیراندازی با اسلحه بادی (تفنگ و تپانچه) به دست خواهید آورد؛ که هم به عنوان اطلاعات عمومی برای شما مفید است و هم به تصمیم گیری دقیق و صحیح شما در مورد چگونگی شروع و انجام ورزش تیراندازی با اسلحه بادی کمک شایانی می نماید.  

تفاوت اسلحه بادی قدیمی و جدید

در سلاح ‌های قدیمی تر که در این رشته مورد استفاده قرار می گرفت فشار هوا با یک اهرم تأمین می ‌گشت، که باید برای هر بار شلیک بازوی این اهرم را مسلح می‌ نمودید، اما در سلاح ‌های امروزی یک کپسول مخصوص به این منظور وجود دارد که با فشار حدود 150 تا 200 بار (bar) از هوای خشک پر می ‌گردد و دیگر نیازی نیست که برای هر شلیک کلی فشار بیاورید و کار ساده تر می گردد.

رشته های تیراندازی با اسلحه بادی - تجهیزات و سالن تیراندازی

دقت و قیمت اسلحه بادی مورد استفاده در ورزش تیراندازی 

به طور معمول دقت سلاح ‌های بادی در ورزش تیراندازی بالا می باشد. نوع ساچمه ای که در اسلحه بادی به کار گرفته می شود با ساچمه های بی ‌کیفیت تفریحی متفاوت و البته گران تر است؛ که در نتیجه قسمت خود سلاح بادی هم بالا می باشد. امروزه در بازار ایران تفنگ حرفه ‌ای رشته تیراندازی با قیمت حدود هفت تا هشت میلیون تومان به فروش می رسد. البته قیمت تپانچه از تفنگ کمتر و حدود 4 تا 5 میلیون تومان می باشد. به طور کلی قیمت این اسلحه بادی به مدل انتخابی شما بستگی دارد.

تیراندازی و تجهیزات سالن تیراندازی با اسلحه بادی

تیرانداز می‌تواند سیبل (قطعه ای از تخته یا مقوا که برای تیراندازی هدف قرار دهند؛ یا نشانه یا هدف) خود را با دستگاه سیبلکش دستی یا سیبلکش برقی عقب بیاورد و مشاهده نماید و مجدد جلو ببرد تا در فاصله 10متری قرار بگیرد. جهت نمره دهی هم سبیل (نشانه) ‌ها را از جای خود در می ‌آورند و در اختیار داور یا مربی قرار می‌ دهند. امروزه در سالن‌ های تیراندازی پیشرفته‌ تر از سبیل‌ های الکترونیکی استفاده می گردد که احتیاجی به سیبل مقوایی و جلو و عقب بردن ندارند و نتیجه شلیک ‌ها را روی یک مانیتور به نمایش می گذارند و خود دستگاه هم به نحو دقیق تری نمره می دهد.

رشته های رسمی تیراندازی با اسلحه بادی که برای شروع مناسب هستند

1- تفنگ بادی 10 متر آقایان

2- تفنگ بادی 10 متر بانوان

3- تپانچه بادی 10 متر آقایان

4- تپانچه بادی 10 متر بانوان

رشته های تیراندازی با اسلحه بادی - تفنگ بادی - تپانچه بادی

خطوط مسابقه در ورزش تیراندازی با اسلحه بادی 

مکان قرارگیری تیراندازان به همراه محل هدف ‌ها و تجهیزات مربوط به آن، خط تیراندازی نامیده می ‌گردد. البته گاهی برای محل کار یک تیرانداز هم اصطلاح خط استفاده می شود، مثلاً می‌گوییم این سالن تیراندازی 30 خط دارد یعنی 30 تیرانداز می ‌توانند به طور همزمان در کنار هم بایستند و به تیراندازی بپردازند. عموماً بزرگ ‌ترین سالن‌ ها 96 خط دارند و سالن ‌های داخل شهرها هم که زیاد حرفه‌ ای نمی باشند، دارای حدود 10 تا 20 خط هستند.

قوانین مربوط به مسابقات تیراندازی با اسلحه بادی

قوانین اولیه رقابت و مسابقه در رشته ‌های مختلف تیراندازی با اسلحه بادی به این صورت می باشد که نخست داوران مسابقه، تجهیزات تیراندازان همانند لباس و کفش و سلاح بررسی می نمایند. این تجهیزات نباید هیچ مغایرتی با قوانین مصوب فدراسیون تیراندازی داشته باشند. سپس برای استقرار تیراندازان در خط و پیش از آغاز شلیک ‌ها 10 دقیقه زمان آمادگی به تیراندازان داده می شود. تعدادی سیبل (نشانه) قلق به تیراندازان داده می ‌شود، که تیراندازان می توانند پیش از شلیک تیرهای نمره روی آن ‌ها امتحان و شلیک نمایند و در صورت لزوم سلاح خود را برای شلیک دقیق به مرکز هدف تنظیم نمایند. تیرهای قلق در نمره تیرانداز محاسبه نخواهند گشت.

در مهم‌ ترین مرحله مسابقه، تیرانداز تعدادی تیر نمره را روی سبیل ‌های نمره شلیک می ‌نماید. هر تیر 10 نمره دارد، یعنی ممکن است هر شلیک تیرانداز بین 0 تا 10 نمره به نمره نهایی او بیفزاید. بعد از اتمام زمان تیراندازی، داوران نمره ‌های تیراندازان را جمع می‌ زنند و نفرات برتر مشخص می گردند. خطاهایی وجود دارد که سبب کسر نمره می‌ گردد. در مورد خطاهایی هم که در رابطه با عدم رعایت مسائل ایمنی باشد، گاهی داور تیرانداز را از خط خارج می‌ نماید و اجازه ماندن در مسابقه و ادامه رقابت را به او نمی دهد.

تیراندازی

تفاوت رشته های تیراندازی با اسلحه بادی برای زنان و مردان

رشته ‌های تیراندازی با اسلحه بادی مردان و زنان از همه لحاظ به ‌غیر از تعداد تیرهای نمره و زمان مسابقه شبیه هم می باشد. در هر دو رشته تفنگ بادی و تپانچه بادی مردان 60 تیر نمره در مدت 105 دقیقه و زنان 40 تیر نمره در مدت 75 دقیقه شلیک می نمایند. یعنی بیشترین امتیاز ممکن در یک فرم کامل برای مردان 600 و برای زنان 400 می باشد. در حال حاضر در مسابقات ایران بیشترین رکورد ثبت ‌شده 598 برای تفنگ بادی مردان می باشد. عموماً رکوردهای تپانچه پایین‌ تر هستند و رکورد تپانچه بادی مردان ایران فعلاً 588 می باشد. با در نظر گرفتن نمره فینال، بیشترین امتیاز ممکن در یک مسابقه رسمی 709 برای مردان و 509 برای زنان می باشد.

نتیجه گیری

به طور کلی باید گفت که ورود علم و تکنولوژی به ورزش و کمک بسیار زیاد آن در طراحی و ساخت تجهیزات و دستگاه های الکترونیکی و کامپیوتری مثل نشانه های پیشرفته در باشگاه های تیراندازی بزرگ، و حتی ساخت اسلحه خوش دست تر و پیشرفته تر، سبب گردیده است که این ورزش بسیار ساده تر و راحت تر از گذشته انجام پذیرد و سبب صرفه جویی در وقت و هزینه تیراندازان گردد. همچنین این امکانات و وضع قوانین مناسب توسط فدراسیون بین المللی تیراندازی (ISSF) موجب برگزاری ساده تر مسابقات و رقابت ها و همچنین قضاوت دقیق تر داوران گشته است. 

  • نکات فوق تا چه حد به شما در جهت درک درستی از ورزش تیراندازی با اسلحه بادی کمک نموده است؟
  • آیا دانستن این نکات در تصمیم گیری شما در مورد شروع این ورزش مؤثر بوده است؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در خصوص مقاله فوق و ورزش تیراندازی با اسلحه بادی، در قسمت ثبت دیدگاه ها با ما و سایر علاقمندان به اشتراک بگذارید.

 

 

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
  • Author Image
    :

    مطالب بسیار عالی بود..خیلی ممنونم از زحمات شما لذت بردم منتظر مقالات جدیدتر شما هستم...❤❤