ما را دنبال کنید :
دیدنی ترین کویرهای ایران؛ کویر مصر
دیدنی ترین کویرهای ایران؛ کویر مصر
نسیم طالبی
کویر های ایران
1
بازدید : 690
رای ها : (0)

دیدنی ترین کویرهای ایران؛ کویر مصر

کویر مصر که اسم روستایی نیز می باشد، در مرکز کویر های ایران قرار دارد. این کویر در حوالی شهر جندق و شهرستان خور استان اصفهان قرار گرفته است. روستای مصر که در دل کویر و در میان شنزارهای روان کویر قرار دارد یکی از مهم‌ترین و منحصر به فرد ترین مناطق گردشگری کویری در کشورمان به حساب می آید. اینکه چرا این کویر را کویر مصر نامیده اند شاید برای شما سوال باشد یا اینکه زیبایی های کویر مصر چیست که در ادامه این متن به آن اشاره می کنیم. 

وجه تسمیه کویر مصر

چندی پیش، کسی که این روستا را تاسیس کرد به علت نبود آب در این روستا چاه های عمیقی حفر کرد تا بتواند به باغ داری و گله داری بپردازد و این فرد به دلیل اینکه اسمش یوسف بود و داستان حضرت یوسف نیز در بیابان مصر بوده است از مردم خواست تا این روستا و این منطقه کویری را مصر بنامند.

mesr_DESERT.jpg (91 KB)

دریای شنی

از زیبایی های کویر مصر دریای شنی آن می باشد که در میان دوست داران کویر و طبیعت نام آشنا و بسیار پرطرفدار می باشد.

موقعیت جغرافیایی

کویر مصر، به دلیل قرار گرفتن در بین رشته کوه های مختلف و اتصال به فلات مرکزی ایران دارای موقعیت ویژه جغرافیایی می باشد و برای کویر گردان مکان مناسبی است. این کویر در گودال های طبیعی رشته کوه های اطراف خود تپه های ماسه ای زیبایی را تشکیل داده است که هدف اکثر طبیعت گردان می باشد.

آسمان زیبای کویر مصر

اسمان کویر بسیار زیبا و حیرت آور است. در این کویر اسمان آنقدر به شما نزدیک است که دوست دارید با بلند کردن دست های خود از آن ستاره بچینید و آن را نوازش کنید. این اسمان زیبا فقط مورد توجه گردشگران نمی باشد بلکه در طول سال ستاره شناسان زیادی نیز برای تماشای ستارگان به خود جذب می کند.

Desert-MESR.jpg (81 KB)

چال سلکنون

چال سلکنون یکی از زیبایی های کویر مصر است که به طور طبیعی به وجود آمده اند. این چال در قسمت شمالی مصر قرار دارد و در اصل چال سلنکون یک فرورفتگی زیبا است که توسط تپه های شنی محصور شده و نقاط دیدنی را ایجاد نموده است و در قسمت میانی این چال یک باتلاق کوچک قرار دارد که مشاهده ی این باتلاق نیز خالی از لطف نمی باشد.

نیزار های کویر مصر

نیزار این کویر در چند کیلومتری روستای مصر واقع شده است و علت زیبایی این نیزار، محصور شدن کل آن توسط تپه های شنی است. این نیزار محل چرای حیوانات و حیات وحش این کویر می باشد و ارتفاع نی های آن در بیشتر نقاط بالغ بر 4 متر می باشد. این محل مکان مناسبی برای عکاسی از حیات وحش می باشد و دلیل اصلی پیدایش این نیزار سیل سال 1355 بوده که باعث به وجود آمدن در یاچه ای بزرگ در این منطقه شده است. پس از خشک شدن آن دریاچه در محل آن این نیزار به وجود آمده است و در حال حاضر نیز پساب کشاورزی روستاهای اطراف به این نیزار ریخته می شود و موجب سرسبزی آن می شود.

دریاچه نمک خور

دریاچه نمک یا کویر طبقه بزرگ‌ترین دریاچه نمکی فصلی ایران می باشد که در این کویر وجود دارد. نمک موجود در خاک این منطقه باعث شده است تا هیچ گونه پوشش گیاهی و یا حتی جانوری در این منطقه زندگی نکند. اما شکل خاص و نمای زیبای کویر طبقه باعث شده است که این نقطه از کویر مصر به جاذبه ای شگفت انگیز تبدیل شود. نمک این دریاچه برابر شواهد علمی قدیمی ترین نمک سراسر ایران می باشد. زمین این دریاچه متشکل از شکل های 5 ضلعی نمک است که در تابستان به رنگ سفید است و در زمستان نیز به علت مخلوط شدن با خاک رس به رنگ سیاه در می آید.

MESR-desert-1.jpg (173 KB)

رمل های ماسه ای کویر مصر

رمل ها اصلی ترین و جالب ترین جاذبه این کویر می باشند و این رمل ها شامل پشته های شنی از ماسه های روان می باشند که تا خانه های روستا ها نیز ادامه دارند و تجربه تماشای رمل های زرد رنگ به قدری به یاد ماندنی است که به هیچ عنوان از ذهن انسان فراموش نخواهد شد. از دیگر مناطق زیبا و منحصر به فرد این کویر می توان به شتر سواری در شن های بیابان، خانه های کویری بازسازی شده برای گردشگران، موتور سواری در کویر، روستا های وصف ناپذیر کویر مصر، کوره گز، جاده کاروان گذر عروسان، جاده آفرود ابراهیم زهرا، تخت عباسی، تخت عروس، ریگ کله و کویر مرکزی اشاره نمود.

  • زیباترین قسمت کویر مصر کجاست؟
  • تجهیزات سفر به کویر را می دانید؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
  • Author Image
    جواد :

    چقدر زیباست قدرت خدا