ما را دنبال کنید :
نیسان پاترول خودروی دوست داشتنی آشنا
نیسان پاترول خودروی دوست داشتنی آشنا
صدرا راحلی
آفرود
3
بازدید : 3214
رای ها : (5)

نیسان پاترول خودروی دوست داشتنی آشنا

پاترول ساخته شده توسط کشور ژاپن و کمپانی نیسان میباشد. شرکت نیسان یکی از برترین تولید کنندگان خودرو در جهان محسوب میشود. نیسان به دلیل تولید خودرو های باکیفیت و بادوام از جمله پاترول بسیار محبوب و شناخته شده به شمار میرود.این کمپانی بزرگ هم اکنون با شرکت بزرگ خودرو سازی رنو دارای پلتفرم ها و طرح های مشترک هستند که هم اکنون به اسم رنو-نیسان آلیانس شناخته میشوند.

نیسان پاترول دو درب

تاریخچه نیسان پاترول

قدمت خودروسازی نیسان پاترول به سال 1914 برمیگردد. در این سال شرکت نیسان فعالیت خود را با خودرویی دو سیلندر که نیروی تولیدی آن فقط 10 اسب بخار بود شروع کرد. این خودرو با نام دات که حروف اول نام سازندگان آن بود روانه بازار شد.دن، آیوما و تاکوچی سازندگان این خودروی ضعیف بودند. دات در کمپانی نیسان تا سال 1930 تولید میشد تا اینکه، خودروی جدیدی از او متولد شد بنام پسر دات، که به داتسون معروف شد. داتسون در زبان ژاپنی به معنای خورشید تابان است. داتسون در سال 1934 با همکاری شرکت نهونسانگ، توانست کمپانی بزرگ خودروسازی نیسان را برپا کند و از آن پس داتسون به نیسان تبدیل شد.

نیسان توانست در سال 1937 نام خود را به عنوان یک شرکت خودروسازی قوی ژاپنی در جهان مطرح کند.نیسان در آن سال ده هزار مدل از طرح های خود را تولی کرد. با گذشت زمان و در سال 1947 با توجه به پیشروی صنعت خودروسازی زمان آن رسیده بود که خودرو های الکتریکی برای حفاظت از منابع طبیعی وارد عرصه خودروسازی شوند. نیسان خود را با خودروی تاما وارد این عرصه کرد. ارتش ژاپن به یک خودروی تمام عیار و پرقدرت برای مجادله با شرایط سخت آب و هوایی و جاده های ناهموار نیازداشت، بنابراین نیسان در سال 1951 توانست اولین خودروی دو دیفرانسیل به معنای واقعی، چهار چرخ متحرک خود را با نام پاترول به بازارعرضه کند. پاترول از محبوبیت زیادی در ژاپن برخوردار بود و بسیار شبیه، جیپ ساخته شده توسط آمریکا بود. در اوایل دهه ی 80 میلادی پاترول شایان تغییرات بزرگی شد و به طور کلی تغییر کرد. اتاق و شاسی خودرو، موتور و تجهیزات داخلی پاترول تغییر کرد.

تجهیزات پرزرق و برق زیادی در این دوره به پاترول اضافه شد و باعث تبدیل این خودرو به یک مدل همه پسند شد و تنها برای استفاده فقط در کوهستان و صحرا نبود. پاترول نهایتا با دو مدل دو درب و چهار درب که هرکدام دارای شاسی کوتاه و بلند بودند تولید میشد، و باتوجه به این تغییرات، پاترول بسیار مشهور شد به نحوی که کشورهای بزرگی همچون آلمان، بلژیک، انگلستان و اسپانیا شروع به تولید پاترول کردند. نیسان پاترول به تولید این خودرو تا سال 2010 ادامه داد و نسل ششم پاترول را به بازارعرضه کرد.

نیسان داتسون

مزایا و معایب نیسان پاترول

نسل سوم نیسان پاترول بسیار مورد نقد قرار میگرفت و دلیل آن قدیمی بودن فناوری تولید این خودرو بود.
 تعدادی از این مشکلات را باهم بررسی میکنیم :

 1) مصرف سوخت: مشکل بزرگ پاترول مصرف سوخت وحشتناک آن بود و مردم را بیشتر مشتاق خرید خودرو هایی مثل رنجرور،رونیز، جیپ صحرا و... با مصرف سوخت کمتر میکرد اما خوشبختانه با نصب دلکوی مگنتی و شمع ایریدیوم سوزنی و همچنین فیلتر هوای اسپورت میتوان مصرف آن را به میانگین 10 لیتر در هر 100 کیلومتر کاهش داد که برای خودرو های شاسی بلند بسیار مناسب است.

2) خشک بودن: پاترول به دلیل قدیمی بودن و فناوری پایین بسیار سواری سختی داشت و ضربات کوچک ناهمواری های جاده ها را هم به سرنشینان منتقل میکرد اما میتوان با تغییر کمک فنر های این خودرو و نصب کمک های گازی و فنرهای پارابولیک میتوان تغییر بسیاری در سواری پاترول ایجاد کرد.

پاترول دارای موتور های بسیار قوی است که میتوانند در هر شرایطی از آنها نهایت استفاده را کرد و هر انتظاری از آن داشته باشید برآورده خواهد شد. با توجه به سن موتور های پاترول باید به این خودرو ایمان بیاوریم که بسیار قدرتمند و مستحکم است و با اینکه چندین سال است تولید آن متوقف شده اما هنوز میتوانیم از این خودرو های استفاده کنیم.پاترول ها به ندرت خراب میشوند و در ایران دارای دو مدل هستند که یکی مونتاژ شرکت مگاموتور است و دیگری همان موتور های اصل ژاپنی هستند با این حال تفاوتی بین آنها وجود ندارد و هردو از پس این خودروی چهارچرخ متحرک برمی آیند. یکی از ویژگی های پاترول کم بودن هزینه نگهداری و تعمیرات این خودرو نسبت به سایر اتومبیل های شاسی بلند و آفرودی است.

نیسان پاترول چهار درب

مشخصات موتور نیسان پاترول

نکته ی جالبی که میتوان در مورد موتور پاترول گفت، متفاوت بودن قدرت موتور پاترول دو درب با مدل چهار درب آن است. پاترول دو درب دارای یک موتور چهار سیلندر هشت سوپاپه بود با حجم 2.4 لیتر که توانایی تولید 103 اسب بخار است و میتواند این قدرت را به هر دو محور خود منتقل کند و این ویژگی پاترول را تبدیل به یک ماشین آفرود میکند. گیربکس پاترول دو درب دارای دو مدل 4 یا 5 دنده دستی است. جالب اینجاست که پاترول دو درب در دوره ی آخر تولید خود دارای 4 سیلندر با 16 سوپاپ بود که از همان موتور در خودرو های به اصطلاح نیسان وانت آبی استفاده میشود.

در مدل پاترول چهار درب، ما دارای یک موتور 6 سیلندر، با 12 سوپاپ 4 لیتری شدیم که این موتور قوی میتوانست 145 اسب بخار نیرو تولید کند و با گشتاوری 290 نیوتن در متر مربع بسیار قدرتمند بود. گیربکس پاترول چهار درب مانند مدل دو درب آن است و میتواند نیرو را در صورت نیاز به هردو محور منتقل کند.(لازم به ذکر است این آپشن در زمان آفرود بسیار کاربرد دارد) و البته تفاوت اصلی این دو مدل در ظرفیت سرنشینان باهم بود که طبعا مدل چهار درب فضای بیشتری در اختیار ما میگذارد.

مشکلات نیسان پاترول در ایران

تنها نمایندگی موجود در ایران برای خودرو های پاترول شرکت پارس خودرو است که با توجه به عدم تولید این خودرو خدمات پس از فروش زیادی از این شرکت عرضه نمی گردد. یکی از مشکلات عمده در پاترول های چهار درب کمبود لوازم یدکی این خودرو است که مشتریان این خودرو را از خود دور میکند و با توجه به این مشکل، دارندگان نمونه چهار درب پاترول از کبود خدمات و لوازم یدکی آن ناراضی هستند و این مشکل باعث به وجود آمدن هزینه های اضافی و سخت شدن نگهداری این خودرو قدرتمند و خوب میشود.

مشکل دیگری که نیسان پاترول های قدیمی ایجاد کرده، به دلیل توقف تولید آن و بروز نشدن مدل های جدید تر باعث سخت تر شدن خرید و فروش این خودرو میگردد. پاترول های موجود در کشور مربوط به مدل های قدیم 160 بوده و قدمت تولید آن به دهه های 70 و 80 میلادی برمیگردد که در آن زمان طراحی و تولید میشدند و شرکت پارس خودرو پش از جنگ تحمیلی شروع به مونتاژ این خودرو در داخل کشور کرد. به همین دلیل است که مشتریان خودرو های آفرود و شاسی بلند به سمت خرید این نوع خودرو های قدیمی نمیروند چون با توجه به عدم تولید آن خرید این نوع خودرو نیاز به رسیدگی بیشتر و هوش فنی بالاتری است.

پاترول چهار درب

ایمنی نیسان پاترول

یکی از مشکلات خودرو های پاترول ایمنی آن است که باز هم خریداران آن را نگران میکند. به دلیل اینکه تولید این نوع خودرو به دهه ی 80 میلادی برمیگردد یکی از مشکلات طراحی قدیمی و نبود استاندارد های امروزی چه از نظر ایمنی و چه از نظر فنی است. در هر دو مدل این خودرو (چهار درب و دو درب) از بدنه و شاسی آهنی استفاده شده است، شاید با خود فکر میکنید که این ویژگی خوبی است اما مشکل این جاست که با توجه تصادفات جاده ای رخداده، پاترول ناایمن بشمار میرود و در هنگام حادثه بدنه خودرو از استحکام کافی برخوردار نیست و باعث به وجود آمدن تلفات مالی و جانی خواهد شد.

اما به دلیل اینکه شاسی خودرو از استحکام مناسبی برخوردار است این خودرو در سطوح مختلف و برای زمینه های آفرودی بسیار مناسب است و از توانایی بالای آن میتوان نهایت بهره را برد. یکی دیگر از ویژگی های خودرو های پاترول میتوان به دوام بالا و پوسیدگی پایین اتاق این خودرو، بزرگ بودن فضای داخلی آن مخصوصا در مدل چهار درب که راحتی سرنشینان در آن باعث تحمل سختی مسیر ها و مسافرت های طولانی میشود. پاترول بسیار خودرویی بادوام بوده و قطعات آن از کیفیتی خوبی برخوردار هستند.

پاترول چهار درب

آفرود با نیسان پاترول

اما اصلی ترین نکته اینجاست که پاترول خودروی فوق العاده ای برای طبیعت گردی و آفرود است و این خودروی عالی، میتواند در شرایط سخت جاده های آفرودی بسیار عملکرد خوبی از خود باقی بگذارد. پاترول با توجه به استهلاک کم، مقاوم بودن آن و دارای چهار چرخ متحرک خودرویی مناسب برای کسانی است که به طبیعت و آفرود علاقه دارند و خودرویی عالی برای خرید است. خودرویی مناسب برای کسانی است که به طبیعت و آفرود علاقه دارند و خودرویی عالی برای خرید است.

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (3)
 • Author Image
  هادی افتخاری :

  نیسان پاترول بهترین اس یو وی برای آفروده بنظرم چون هم اتاق خوبی داره هم موتور قوی و لذت رانندگی آفرودی رو میشه قشنگ باهاش تجربه کرد

 • Author Image
  نیما یوسفی :

  یادش بخیر نیسان پاترول یه زمانی اسطوره ماشین های آفرودی توی ایران بود. من از بچگی آرزو داشتم یکیش رو داشته باشیم و آخر هم بابامون پاترول نخرید.

 • Author Image
  مسعود سلمان :

  ممنونم از سایت خوبتون بابت مقالات صحیح و کاملی که انتشار میدید