ما را دنبال کنید :
تضمین موفقیت ورزشکاران با یادگیری و به کارگیری اصول تیراندازی
تضمین موفقیت ورزشکاران با یادگیری و به کارگیری اصول تیراندازی
الهه جباری
تیر اندازی
0
بازدید : 1099
رای ها : (0)

تضمین موفقیت ورزشکاران با یادگیری و به کارگیری اصول تیراندازی

در قرن پانزدهم میلادی و با اختراع اولین توپ ها و تفنگ ها خیلی سریع نقش پر اهمیت این سلاح ها آشکار گشت. با ساخته شدن انواع مختلفی از تفنگ ها مرور از آن به عنوان وسیله دفاع و حتی سرگرمی و شکار استفاده شد. در اوایل قرن شانزدهم میلادی، با ساخت انواع سلاح های گرم و تفنگ‌ های لوله بلند، تیراندازی در مراسم مذهبی و مراسمات مختلف به صورت آداب و رسوم مردم آن زمان شکل گرفته و مسابقات ورزش تیراندازی با تفنگ نیز برگزار می ‌شد.

با توسعه و ساخت ابزارهای تیراندازی با سلاح، اولین مسابقات رسمی در قرن 19 میلادی آغاز و اولین المپیک سال 1896 آتن در 9 رشته ورزشی برپا گردید که در بین آن‌ ها تیراندازی از بیشترین شرکت‌کننده برخوردار بود. ورزش تیراندازی که ده ‌ها رشته رسمی و تعدادی رشته غیر رسمی دارد یکی از متنوع ‌ترین و مدال ‌آور ترین رشته‌ های ورزشی است که در عین حال جذابیت ‌های خاص خود را در هر شاخه و گرایشی دارد.

آشنایی با اصول ورزش تیراندازی

در ورزش تیراندازی هم مانند بسیاری از ورزش های دیگر، با رعایت نکاتی مهم و ساده می توانید به صورتی ایمن به فعالیت های ورزشی خود بپردازید. برخی از این نکات که رعایت آن ها در این ورزش الزامی است در زیر آورده شده است.

اصل ایمنی: اولین اصل در ورزش تیراندازی رعایت نکات ایمنی در تیراندازی و پرهیز از هرگونه شوخی می باشد.

حالت‌ گیری: حالت گیری در ورزش تیراندازی نیز یکی از مهم ترین و تأثیرگذار ترین قسمت ها می باشد و توجه ویژه به آن اهمیت دارد.

 نگهداری سلاح: نحوه گرفتن و نگهداری سلاح در هنگام تیراندازی و رعایت استانداردهای موجود در این زمینه نیز مهم و ضروری می باشد.

تنفس: نحوه تنفس در هنگام گرفتن سلاح و زمان شلیک اثرات زیادی در نحوه تیراندازی ورزشکار خواهد داشت.

نشانه روی: از مهم ترین اصول تیراندازی می توان به نحوه نشانه روی به سمت هدف اشاره کرد که در هنگام شلیک و برای کسب امتیاز بسیار مهم می باشد.

ماشه ‌کشی: نحوه کشیدن ماشه و تمرکز در زمان چکاندن آن نیز از دیگر اصول مهم و اثرگذار در ورزش تیراندازی می باشد.

عملیات تکمیلی: مهم ترین و آخرین اصل که تکمیل کننده کار تیرانداز می باشد، انجام صحیح و درست عملیات تکمیلی می باشد.

اصول تیراندازی

هر کدام از این اصول به راه و روش خاصی انجام می شود و رعایت این اصول ضمانت می کند که شلیکی خوب داشته باشید و گلوله به مرکز نشانه و هدف برخورد نماید. از شروط لازم جهت موفقیت در ورزش تیراندازی، علاوه بر داشتن تکنیک خوب، شما باید از توان بدنی، توان ذهنی و تاکتیک نیز برخوردار باشید. تمام این توانمندی ها هم با آموزش و تمرین به دست می آیند.

انتخاب سلاح در ورزش تیراندازی

در اکثر باشگاه‌ های ورزشی،‌ تعداد سلاح ها محدود است. در این باشگاه‌ ها ممکن است چند نفر با یک سلاح تمرین نمایید. این عمل می تواند روی کیفیت تمرین ورزشکارانی که هدفشان رسیدن به سطوح بالا می باشد، تأثیر منفی داشته باشد. بنابراین اگر تصمیم دارید تا در این رشته پیشرفت نمایید، بهتر است برای خود یک سلاح شخصی تهیه نمایید. 

تجهیزات مورد نیاز در ورزش تیراندازی

هر کدام از رشته های مختلف ورزش تیراندازی از لحاظ تجهیزات کمی با هم متفاوت می باشند، و ما در ادامه تعدادی از مهم ترین تجهیزات مورد نیاز رشته های مختلف ورزش تیراندازی را جهت آشنایی آورده ایم:

تیراندازی - تجهیزات تیراندازی

عینک مخصوص ورزش تیراندازی

اگر برای مطالعه به عینک نیاز دارید، هنگام تیراندازی هم باید از عینک استفاده نمایید. علاوه بر آن در صورتی هم که چشم شما از لحاظ بینایی کاملاً سالم است، استفاده از عینک می ‌تواند در مشخص ‌تر گشتن آلات نشانه روی و کاهش خستگی چشم مفید واقع گردد. در اکثر رشته‌ های تیراندازی، از عینک استفاده می ‌گردد.

گوشی مخصوص ورزش تیراندازی

گوشی یکی از وسایل بسیار ضروری در تیراندازی می باشد. بهره گیری از گوشی می ‌تواند علاوه بر حفظ سلامت شنوایی ورزشکار، از صدای انفجار گلوله به میزان قابل توجهی بکاهد و از تأثیر نامطلوب آن بر عضلات به هنگام رها گشن ماشه و حتی به هنگام حرکت تیر و خروج آن از لوله سلاح جلوگیری نماید.

استفاده از گوشی فقط نقش کاستن صدای گلوله را ندارد، بلکه تیراندازان حتی می ‌توانند از گوشی در سالن ‌های بادی هم استفاده نمایند، زیرا گوشی سبب کاهش صدای محیط که گاهی به خاطر حضور تماشاچیان در سالن‌ های تیراندازی می باشد، می گردد؛  این موضوع سهم تعیین‌ کننده و مؤثری در ایجاد تمرکز بیشتر به هنگام تیراندازی دارد. با توجه به تنوع گوشی ‌هایی که در بازار وجود دارد، باید در انتخاب آن‌ ها بسیار دقت نمود.

لباس مخصوص ورزش تیراندازی

دستکش، کلاه، کفش و لباس مخصوص ورزش تیراندازی هم از سایر تجهیزاتی می باشند، که به حرفه ‌ای گشتن هر چه بیشتر ورزشکار کمک می نماید. هر کدام از این تجهیزات به خاطر مزایا و ضرورتی که دارند، مورد استفاده ورزشکاران قرار می گیرند.

تاثیر آمادگی بدنی، آمادگی تکنیکی، آمادگی روحی و روانی، آمادگی تاکتیکی در ورزش تیراندازی

ورزشکاران باید تمرین های خود را طبق اصولی که اشاره گشت به‌ طور مداوم ادامه دهند تا وقتی که شیوه درست فکر نمودن و رفتار درست روانی و تاکتیکی به‌ صورت یک عادت برای آن‌ ها درآید و عضلات آنان آمادگی مورد نیاز را به دست آورند. تمرین های بدنی کافی به منظور کسب حالت‌های خوب بدنی امری کاملاً ضروری و مهم می باشد. اگر شخص از نظر بدنی فعال نباشد، نمی ‌تواند از سلاح خود انتظار داشته باشد که طی مسابقه در دست‌های وی محکم و بدون لرزش باقی بماند.

تیراندازی

نتیجه گیری 

ورزش تیراندازی یکی از مهیج ترین ورزش های دنیاست، که مانند بسیاری از ورزش های دیگر نیازمند رعایت یک سری اصول است، که رعایت آن ها توسط تیراندازان چه در هنگام تمرینات چه در مسابقات سبب حفظ ایمنی، بهبود عملکرد و پیشرفت آنان می گردد. همچنین تیراندازان باید به هنگام تمرین های خود سعی نمایند تا با پشتکار و تمرین هم از لحاظ جسمانی و هم از لحاظ ذهنی آمادگی های لازم را کسب نمایند. به این ترتیب احتمال موفقیت ورزشکاران در این ورزش پرطرفدار و جذاب به حداکثر می رسد.

  • آیا توانستیم با ارائه مطالب فوق، دید کلی از چگونگی موفقیت در ورزش تیراندازی به شما بدهیم؟ 
  • آیا به نظر شما رعایت تک به تک این اصول ضروری است؟ تجربه شما در این باره چیست؟
لطفا نظرات و تجربیات خود را در مورد رشته ورزشی تیراندازی با ما و سایر علاقمندان، در قسمت ثبت دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید