ما را دنبال کنید :
شرایط و نکات مهم در مورد ورزش تیراندازی با تیر و کمان
شرایط و نکات مهم در مورد ورزش تیراندازی با تیر و کمان
الهه جباری
تیر اندازی
0
بازدید : 1459
رای ها : (0)

شرایط و نکات مهم در مورد ورزش تیراندازی با تیر و کمان

تیراندازی با تیر و کمان (Archery) فن و هنریست، که انجام دادن صحیح آن احتیاج به یادگیری و دانستن فنون و شیوه های خاص خود را دارد. در تیراندازی با تیر و کمان تکنیک های جسمانی و تمایل به کسب پیروزی از موارد مهم و تأثیرگذار می باشد. انجام تمرین های حرفه ای و مناسب ورزش تیراندازی با تیر و کمان جهت داشتن حالت های خوب برای تیر انداختن بسیار مهم و ضروری است. بررسی های پژوهشگران نشان می دهد که در ورزش تیراندازی با تیر و کمان هدف گیری فشار بسیاری را بر روی عضله ها و دستگاه عصبی بدن فرد تیرانداز وارد می نماید و در پایان تیراندازی تغییرات معینی در نوار قلبی ورزشکاران مشاهده می گردد، که در نتیجه کم خونی در عضلات و بافت عصبی می باشد.

 نکات مهم در تیراندازی با تیر و کمان (Archery)

به دلیل این تغییرات به هنگام تیراندازی، جهت جلوگیری از عوارض ناشی از آن، ورزشکاران رشته ی تیراندازی با تیر و کمان جهت داشتن وضعیت مطلوب به هنگام تمرین های این ورزش باید شرایطی را دارا باشند و از قبل یک سری آمادگی ها را کسب نمایند. در ادامه با ما همراه باشید تا با این آمادگی ها و شرایط آشنا گردید.

انتخاب یک رشته ی مناسب در تیراندازی با تیر و کمان 

انتخاب یک رشته مناسب، نخستین گام جهت موفقیت در ورزش تیراندازی با تیر و کمان می باشد. این رشته باید هم از نظر سن و هم قدرت متناسب با فرد باشد. به این منظور شخص می تواند از تجربه های مربی ها بهره بگیرد و رشته و وسیله ای مناسب در ورزش تیراندازی با تیر و کمان را برای خود برگزیند.

تیراندازی با تیر و کمان

مسائل ایمنی در آشنایی با سلاح تیراندازی با تیر و کمان 

جهت موفقیت در ورزش تیراندازی با تیر و کمان، نخست شخص باید سلاح خود را به طور کامل بشناسد و قادر باشد از آن به درستی استفاده نماید. شناخت سلاح می تواند در موارد بسیاری به شخص کمک نماید و او را در راه دستیابی به هدف خود هدایت نماید. دانستن مسائل ایمنی و تلاش در رعایت تمامی موارد آن باید به طور کامل انجام گیرد. تیراندازها و مربی ها باید به این نکته مهم توجه نمایند، که تیراندازی یکی از شیرین ترین ورزش ها می باشد و در عین حال نباید با کوتاهی در رعایت مسائل ایمنی سبب بروز صحنه های دلخراش در این ورزش گردید.

آموزش مهارت نشانه گیری در تیراندازی با تیر و کمان

از دیگر مهارت های مهم برای یک تیراندازی با تیر و کمان خوب و درست، دانستن و یادگیری نشانه گیری می باشد. در این مرحله مربی ها باید به شیوه های حرفه ای و به نحوی عالی، شیوه نشانه گیری را به مبتدیان آموزش دهند و با استفاده از نمودارهای آموزشی، عکس ها، پوسترها، فیلم های آموزشی و ایجاد تصاویر ذهنی مناسب ورزشکاران تازه کار و مبتدی را در یادگیری هر چه دقیق تر تیراندازی با تیر و کمان راهنمایی نمایند.

آشنایی با وضعیت های تیراندازی با تیر و کمان

وضعیت های تیراندازی با تیر و کمان، استاندارد هایی دارد، که باید توسط مربی ها به تیراندازان آموخته گردد. البته بهره گیری از شیوه های ابداعی و دلخواه، اگر از لحاظ قانونی و مقررات منعی نداشته باشد، اختیاری است و مشکلی ندارد. چرا که به کارگیری حالت یکسان در تیر اندازی ممکن است با توجه به خصوصیات فیزیکی فرد تیرانداز نتیجه یکسانی نداشته باشد.

تیراندازی با تیر و کمان

آشنایی با تکنیک های ویژه در تیراندازی با تیر و کمان

آشنایی ورزشکاران تیراندازی با تیر و کمان با قوانین و مقررات تیراندازی می تواند اعتماد به نفس و قدرت آنان را افزایش دهد و تیراندازان را در مقابله با اتفاق های ناگهانی در حین تیراندازی یاری نماید. همین امر ضرورت مطالعه تاکتیک های رشته های مختلف تیراندازی را مشخص می سازد.

آگاهی از علم به روز تیراندازی با تیر و کمان

به روز بودن در رشته تیراندازی با تیر و کمان بسیار مهم است و باید ورزشکاران اطلاعات و دانسته های خود را در این رشته در فواصل زمانی کم افزایش دهند و همچنان آماده کسب مهارت های بیشتر و به روز باشند. تیراندازانی که سال های متوالی و فقط با تکیه به تمرین های طاقت فرسا و بدون کسب تجربیات نو، سعی در آماده نگه داشتن خود می نمایند، به مرور خسته می گردند، در حالی که آنان با قرارگیری در مسیر درست و سازنده می توانند به بالاترین درجات تیراندازی دست یابند.

تیراندازی ورزشی آمیخته با هنر، مهارت و دانش می باشد و تیرانداز با بهره گیری از این واقعیت مهم، خود را از نظر روحی و جسمی آماده می نماید. زیرا تازگی و نشاط در ورزش فقط با یادگیری و پیشرفت به دست می آید. بنابراین تسلط به علم روز و آگاهی یافتن از تغییرات و نکات مهم در تیراندازی با تیر و کمان می تواند به موفقیت شخص در این رشته ورزشی بسیار کمک نماید و او را هر روز به سوی هدف خود پیش ببرد.

تیراندازی با تیر و کمان

نتیجه گیری

دریافتیم که ورزش تیراندازی با تیر و کمان نیازمند یادگیری و آگاهی از تعدادی فنون و شیوه های خاص خود است. ورزش تیراندازی با تیر و کمان هم مانند تمام ورزش های تیراندازی نیازمند آمادگی های جسمانی و روانی است و جهت موفقیت در این ورزش علاوه بر تقویت مهارت هایی همچون سرعت، تمرکز و دقت، باید به علم بروز تیراندازی با تیر و کمان هم تجهیز گردید، تا پیروزی خود را در مسابقات و رقابت ها تضمین نمایید. 

  • حال با مطالعه مقاله فوق، چه دیدگاهی نسبت به ورزش تیراندازی با تیر و کمان پیدا نموده اید؟
  • آیا شما هم با اینکه تیراندازی با تیر و کمان یک هنر و فن است، موافقید؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد ورزش تیراندازی با تیر و کمان با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید