ما را دنبال کنید :
زیبایی های کویر طبس
زیبایی های کویر طبس
نسیم طالبی
کویر های ایران
1
بازدید : 732
رای ها : (5)

زیبایی های کویر طبس

امروزه گردشگری در دنیا در مناطق مختلفی انجام می شود و یکی از مناطقی که مورد پسند گردشگران می باشد، کویر می باشد. امروزه گردشگری کویر چه در روز و چه در شب دارای طرفداران و علاقه‌مندان زیادی است و در کشور ما ایران کویرهای زیادی وجود دارد که هریک از دیگری زیبا تر و دارای مناطق دیدنی تری می باشند. در این مقاله می خواهیم تا در مورد جاذبه های گردشگری کویر طبس کمی توضیح دهیم و در مورد آن صحبت کنیم.

کویر طبس و کال جنی

کال جنی و یا دره جن ها یکی از نقاط دیدنی و اعجاب آور کویر طبس می باشد که سالانه گردشگران زیادی را برای بازدید به خود جلب می کند. این دره دارای دیوارهای بلند و پر شیب است که وارد شدن به آن را کاری خطرناک می کند. در این دره خانه ها و تونل هایی وجود دارد که در زمان زرتشتیان برای سکونت ساخته شده بود و به آن ها گبر می گفتند. این گبرها متعلق به دوره ساسانیان می باشند که در ادامه این دره یک آبشار بسیار زیبا نیز وجود دارد که در سر راه خود حوضچه هایی را ایجاد کرده که در تابستان برای آب تنی بسیار مناسب می باشند.

Tabas-Desert-01.jpg (65 KB)

کویر طبس و تنگه مرتضی علی

در قسمتی از کویر طبس تنگه ای با نام مرتضی علی وجود دارد که رودخانه ای در آن می گذرد. اگر نیم ساعتی را در خلاف جهت مسیر آب به سمت بالا پیاده روی کنید به دیواره هایی با ارتفاع زیاد و پر از شیار و حفره می رسید که دور تا دورتان را می پوشاند. از شیارها و حفره های این دیواره چشمه های آب گرم تراوش می کند که بسیار شگفت انگیز است و یکی از پر آب ترین این چشمه ها چشمه مرتضی علی می باشد که این مکان برای بومیان منطقه مقدس است و آب تنی در آن لذت بخش می باشد. از دیگر جاذبه های این چشمه آن است که آب گرم و آب سرد به فاصله کوتاهی از هم از دل زمین بیرون می ایند.

Tabas-Desert-02.jpg (47 KB)

کویر طبس و طاق بند شاه عباسی

اگر بعد از آب تنی در چشمه مرتضی علی مسیر خود را ادامه دهید دره در قسمت های بالاتر تنگ تر می شود. در این مسیر باد ها با زدن قطرات آب چشمه ها به صورت و بدنتان فضای دل نشینی را می سازند و این لطافت در ادامه با دیدن آثار تاریخی دره بیشتر و زیباتر می شود. این آثار باستانی یا همان طاق بند شاه عباسی در دوران صفوی ساخته شده است و 600 سال نیز قدمت دارد.

کویر طبس و سنگ‌نگاره های بز کوهی

طاق بند آثار زیادی دارد که مهم‌ترین آن را می توان سنگ نگاره های بز کوهی آن نام برد. نماد بز کوهی در میان ایرانیان باستان نمادی مقدس و نشانه بارش و فراوانی نعمت می باشد. البته بز کوهی در جاهای دیگر به نماد فرشتگان محافظ آب نیز شهره می باشد.

Tabas-Desert-03.jpg (171 KB)

کویر طبس و روستای نایبند

روستای نایبند که در دل کویر طبس واقع می باشد به ماسوله کویر نیز شهرت دارد. تمامی جهانگردان و گردشگرانی که به کویر طبس رفته اند از این روستا بازدید و زیبایی و شکوه آن را مورد ستایش قرار داده اند.

این روستای منحصر به فرد در قسمت جنوب شرقی شهر طبس و بر دامنه کوهستانی زیبا که مشرف بر دشت های منطقه می باشد واقع شده است و زیبایی صد چندانی به کویر داده است. از ویژگی های این روستای سرسبز با مردمان پر تلاش می توان به خانه های مطبق، نخلستان های زیبا و سرسبز، جوی های روان و خنک جاری در مزارع و دشت ها و باغ های میوه های رنگارنگ اشاره کرد.

کویر طبس و چشمه های آب گرم دیگ رستم

از فضای سرسبز و چشم نواز نایبن عبور کنیم به دشتی با بسترهای اتشفشانی خواهیم رسید که دارای چشمه های فراوان آب گرم است که همگی آن ها دارای خواص درمانی زیادی می باشند. این چشمه های آب گرم طرفداران زیادی در بین گردشگران دارد و از جاذبه های کویر طبس می باشد.

Tabas-Desert-05.jpg (24 KB)

کویر طبس و باغ تاریخی گلشن

باغ تاریخی گلشن بهشتی است بی نظیر در دل کویر طبس که این باغ با شکوه و سرسبز از باغ هایی است که در دوره افشاریان ساخته شده است و در آن از آیات قران که وصف بهشت را می کنند بهره گرفته شده است. بسیاری از درختان این بهشت وصف ناپذیر بیش از 400 سال قدمت دارند و جلوه ای زیبا به این باغ بخشیده اند.

  • تا حالا به کویر طبس سفر کردید؟
  • از دره جن ها یا کال جنی چیزی شنیدید؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
  • Author Image
    محمد :

    باعث آرامش