ما را دنبال کنید :
تجهیزات ضروری به هنگام انجام تمرین های ورزش تیراندازی با تفنگ
تجهیزات ضروری به هنگام انجام تمرین های ورزش تیراندازی با تفنگ
الهه جباری
تیر اندازی
0
بازدید : 4159
رای ها : (0)

تجهیزات ضروری به هنگام انجام تمرین های ورزش تیراندازی با تفنگ

ورزش تیراندازی با تفنگ یکی از ورزش های جذاب و هیجان انگیز می باشد که امروزه طرفداران بسیاری را به سمت خود جذب نموده است. این ورزش هم مانند بسیاری از ورزش های دیگر، جهت انجام صحیح و ایمن نیازمند تجهیزات و وسایلی است. اشخاصی که رشته ورزشی تیراندازی با تفنگ را برای خود بر می گزینند، باید یک سری تجهیزاتی خاص را برای ادامه آن تهیه نمایند. این وسایل در تمرینات و مسابقات بسیار مهم و تأثیرگذار هستند.

وسایل و تجهیزات مورد نیاز ورزش تیراندازی با تفنگ

در این مقاله قصد داریم تا تعدادی از وسایل مورد نیاز رشته تیراندازی با تفنگ را به شما معرفی نماییم و همچنین به شما بگوییم که چرا استفاده از هر کدام از این تجهیزات و وسایل ضروری است. شما می توانید با تهیه این تجهیزات و وسایل، به شیوه ای ایمن و صحیح به تمرینات تیراندازی با تفنگ بپردازید؛ تا آسیب های احتمالی که در حین تمرینات برای هر فردی ممکن است پیش آید را به حداقل میزان ممکن برسانید.

لباس مخصوص تیراندازی با تفنگ

برای انجام تمرینات ورزش تیراندازی با تفنگ شما نیازمند لباس یا به اصطلاح کت مخصوص آن هستید. این لباس ها به طور معمول در 10 سایز و به صورت جداگانه برای بانوان و آقایان اندازه گیری، دوخته و یا سایز می گردد. معمولاً جنس این لباس ها از چرم و یا موادی می باشند که موجب می گردد لباس به صورت صاف بایستد.

پوشیدن این لباس ها برای ورزشکاران بسیار مشکل می باشد و اصلاً لباس های راحتی برای ورزشکاران به حساب نمی آید. دلیل سفت و سخت بودن این لباس ها جلوگیری از لرزش های اضافی بدن و در نتیجه کمک به تیراندازی و تمرکز بهتر و دقیق تر است.

به طور عموم این لباس ها کمربند هایی در قسمت کناره ها و پشت برای تنظیم و کشش ماهیچه ها دارند و همه لباس های مورد استفاده در مسابقات رسمی بایستی مورد تأیید فدراسیون جهانی تیراندازی باشد. همچنین معمولاً این لباس ها یک جیب بزرگ در سمت راست بدن و چند گیره برای نصب وزنه در داخل یا پشت ورزشکار تیراندازی با تفنگ دارد.

تجهیزات تیراندازی - لباس تیراندازی

کفش مخصوص تیراندازی با تفنگ

کفش های مخصوص نیز یکی از دیگر وسایل ضروری در ورزش تیراندازی با تفنگ است. به طور معمول در مسابقات 10 متر بادی و 30 متر خفیف دو نوع کفش که یکی ساق بلند و دیگری ساق کوتاه است، مورد استفاده قرار می گیرد. کفش های معمولی و ساق کوتاه برای تیراندازی با اسلحه تپانچه و کفش ساق بلند برای تیراندازی با تفنگ دارای ضخامت و اندازه های است که تابع استانداردهای خاص فدراسیون ورزش تیراندازی (ISSF) می باشد. امکان تنظیم شیب در کف این کفش ها وجود دارد. در قسمت کف کفش هم برآمدگی های خاص نعل شکل نیز برای ایستادن تراز تعبیه شده است.

دستکش های ویژه تیراندازی با تفنگ

در ورزش تیراندازی با تفنگ تیراندازان از دستکش های مخصوصی استفاده می نمایند. به طور معمول جنس این دستکش ها از چرم و یا برزنت های چند لایه است. این دستکش ها انعطاف بسیار کم، روکش داخلی ضد عرق و تهویه دار دارند. سایز و طراحی این دستکش ها هم باید در چهارچوب مقررات فدراسیون جهانی تیراندازی (ISSF) باشد.  

دستکش های مخصوص تیراندازی با تفنگ هیچ گاه تمام انگشت ورزشکاران را نمی پوشاند و به طور معمول حداقل بین 2 تا 5 انگشت آزاد وجود دارد و از قسمت مچ دست محکم بسته می گردد تا جلوی لرزش های مچ دست را گرفته و آن را کاهش دهد. همچنین کف این دستکش ها طوری طراحی گشته اند تا از فشار وزن تفنگ بر کف دست تیرانداز بکاهند، در مسابقات متداول است که ورزشکاران دست چپ را در زیر تفنگ مشت می نمایند، که بسته به عادت فرد تیرانداز دو نوع متفاوت دستکش در این مواقع به کار گرفته می گردد.

کلاه مخصوص تیراندازی با تفنگ

کلاه و یا نقاب هم به دلیل جلوگیری از تابش نور و یا نصب عینک بر روی آن به هنگام تیراندازی با تفنگ برای ورزشکاران مهم و ضروری است. این تجهیزات هم باید مورد تأیید فدراسیون جهانی تیراندازی (ISSF) قرار گیرند. استفاده از کلاه هایی که سبب ایجاد پوشش محدود کننده دید می گردند و یا ابعاد آن بیشتر از 3*10 سانتی متر است، مجاز نمی باشد.

عینک مخصوص تیراندازی با تفنگ 

عینک های مخصوص تیراندازی (Shooting Glasses) با تفنگ به صورتی طراحی گشته اند، تا اگر فردی مشکل بینایی دارد و از عینک استفاده می نماید، هم به طور هم زمان برای او قابل استفاده باشد. به طور معمول عینک های تیراندازی دید شخص را نزدیک بین می نماید و مانند عینک های مطالعه سبب افزایش شفافیت تصویر و دیدن بهتر آلت نشانه روی، بر روی تفنگ می گردد.

همه عینک های تیراندازی با تفنگ، مجهز به یک مانع دید بین دو چشم هستند تا تیراندازی بدون بستن یک چشم و دیدن تصویر با چشم غالب برای تیرانداز امکان پذیر گردد.

Equipment_of_Gun_Shooting_04.jpg (64 KB)

بر اساس قوانین فدراسیون جهانی تیراندازی (ISSF)، تیرانداز مجاز به استفاده از فیلتر های رنگی روی عینک به منظور حذف شدت نور یا نور مزاحم محیط یا عادت و تمرکز بیشتر، می باشد. از دیگر ویژگی های این عینک های مخصوص تیراندازی با تفنگ، می توان به قابل تغییر بودن دیافراگم آن ها اشاره نمود، که به این معناست که روزنه دید عینک قابل کوچک و بزرگ شدن می باشد.

مهاربند مخصوص تیراندازی با تفنگ

مهاربند، تکه کمربندی است که به اتصال بین قسمت زیر تفنگ به زیر بازو یا کتف تیرانداز متصل می گردد تا در مهار وزن تفنگ و لرزش کمک نماید.

گوشی های مخصوص تیراندازی با تفنگ

گوشی ها در تیراندازی با تفنگ بادی و پی سی پی که صدای بلندی دارد، بسیار مفید است و کمک زیادی به تمرکز بیشتر ورزشکار می کند.

Equipment_of_Gun_Shooting_05.jpg (42 KB)

جمع بندی

استفاده از تجهیزات و وسایل خاص تیراندازی با تفنگ از جمله: لباس، دستکش، کفش، گوشی، مهاربند، عینک مخصوص و همه و همه از خطرات و آسیب های احتمالی که ممکن است طی تمرینات این ورزش مهیج و مفید برای تمرکز و در عین حال خطرناک پیش آید، جلوگیری به عمل می آورد. بنابراین اگر می خواهید چه به صورت حرفه ای چه به صورت سرگرمی و تفریحی وارد ورزش تیراندازی با تفنگ گردید، این تجهیزات و وسایل ضروری را کامل تهیه و همیشه به هنگام تمرینات یا مسابقات، از آنان استفاده نمایید.

  • نظر شما چیست؟ به نظر شما استفاده از تمامی این تجهیزات واقعاً ضروری است؟
  • و اینکه آیا استفاده از این تجهیزات ارزش صرف هزینه و همچنین تحمل سختی پوشیدن لباس مخصوص آن، را دارد؟
لطفاً تجربیات و نظرات خود را در مورد ورزش تیراندازی با تفنگ، و همچنین ضرورت استفاده از تجهیزات و لباس آن با ما و سایر افراد علاقمند، در قسمت ثبت دیدگاه ها به اشتراک بگذارید. 

 

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید