ما را دنبال کنید :
شیر چه برتری دارد که سبب شده سلطان جنگل گردد - قسمت اول
شیر چه برتری دارد که سبب شده سلطان جنگل گردد - قسمت اول
الهه جباری
شکار
0
بازدید : 4291
رای ها : (5)

شیر چه برتری دارد که سبب شده سلطان جنگل گردد - قسمت اول

در مقاله دو قسمتی زیر به معرفی خصوصیات شیر جنگل و جایگاه آن در بین حیوانات به عنوان سلطان جنگل می پردازیم. آیا شیر نسبت به بقیه حیوانات شکارچی بهتری است؟ آیا او بر سر منصب سلطان جنگل رقابت کرده است؟ آیا همه حیوانات واقعاً او را سلطان خود می دانند؟ آیا همه حیوانات از شیر می ترسند؟ با ما همراه باشید تا بدانید چرا شیر در بین حیوانات دیگر جنگل، به عنوان سلطان جنگل انتخاب گردیده و بر آنان برتری دارد. همچنین دریابید که نفوذ انسان ها در همه جای کره زمین چه تأثیری بر حیات شیر، این سلطان جنگل داشته است.

مقدمه ای در مورد شیر - سلطان جنگل

به کرات در تاریخ و ادبیات به نام شیر اشاره گشته شده است، زیرا شیر از قدیم الایام در اساطیر و افسانه ها حضور داشته است. اگر از شیر به عنوان سلطان جنگل یاد می گردد، این نکته از هیبت این حیوان و عزتی که انسان برای آن قائل است، روایت می نماید. قدرت و شکوه شیر، آن قدر بی نظیر است که انسان آن را سلطان جنگل می نامد و آن را نشان چیرگی و توان بالا می داند.

شیر سلطان جنگل

جالب این جاست که شیر نه در قدرت و نه سرعت بر سایر جانوارن برتری ندارد. حتی مهارت شکار آن هم اشکالاتی دارد. اندام شیر از نوک بینی تا انتهای دم او، حدود سه متر طول دارد. ظاهر، یال طلایی و پوست زرد رنگ او هم چیزی نیست که در مقابل سایر جانوران، امتیازی به حساب آید. در نتیجه شیر چگونه موفق گشته تا در دنیای سخت جانوران عنوان سلطان جنگل را به دست بیاورد؟ چه چیزی سبب گشته که هیچ جانوری تحمل نگاه خیره شیر را نداشته باشد؟!

جایگاه شیر - سلطان جنگل در میان سایر حیوانات

شیر جانوری بی رقیب است. هرکس که در بیشه و جنگل با یک شیر بالغ برخورد داشته باشد، هیبت بی نظیر آن را درک می نماید. نگاه خیره و پرهیبت شیر که از اعتماد به نفس آن حکایت دارد، سبب گردیده تا نسبت به سایر موجودات، برتر به نظر بیاید. شیر به خوبی با غرش و نعره زدن آشنا می باشد. صدای نعره و غرش شیر به دورترین مناطق اطراف می رسد و بر تن زمین، لرزه می اندازد. یک غرش شیر کافی می باشد تا توده ای از غبار، هوا را پر نماید. شیر در زمان حمله به شکار خود، آن قدر با هیبت پیش می رود که هیچ حیوانی نمی تواند از مقابل آن فرار نماید. حتی گورخر آفریقایی که می تواند به یک ضربه ی سم خود، آرواره تمام جانوران را بشکند، در چنگال شیر، سلطان جنگل تسلیم می گردد.

شیر - سلطان جنگل - گورخر افریقایی

شیر تنها جانوری می باشد که می تواند گورخر آفریقایی را شکار نماید. به این دلیل که او می داند که چگونه نزدیک گورخر آفریقایی بگردد که از ضربه ی سم آن آسیبی نبیند. اندام شیر گربه مانند و انعطاف پذیر می باشد. همین خصوصیات سبب می گردد که او بتواند در سکوت کمین نماید. زرد بودن پوست شیر یکی از مناسب ترین پوشش های استتاری موجود در بیشه می باشد. شیرها به صورت اجتماعی زندگی می نمایند. در زندگی اجتماعی هر یک از اعضای گله وظیفه معینی دارد. همین خصوصیات و زندگی اجتماعی سبب گشته که شیر بتواند همچنان بر سر مقام خود به عنوان سلطان جنگل باقی بماند.

رابطه انسان و شیر - سلطان جنگل

  • شیر مدت هاست که نزد انسان نماد برتری بوده است و می باشد. 
  • در اساطیر مصر باستان بدن موجود افسانه ای ابولهول، به شکل شیر است.
  • آن چه از قدرتمندی هرکولس این قهرمان اساطیری یونان روایت می نماید، پنجه در افکنی او با یک شیر می باشد.
  • در کتاب مقدس و چندین مورد از قصه های فرهنگ های بومی و اساطیر و افسانه ها، از سلطان جنگل به عنوان سمبل شجاعت، جسارت و چیرگی یاد شده است.
  • در حال حاضر هم چندین شرکت تجاری، باشگاه، انجمن برادری و کارخانه صنعتی وجود دارند، که لوگوی آن ها به شکل شیر می باشد. به عنوان نمونه یکی از معروف ترین شرکت های سینمایی در جهان به نام مترو گلدن میر (MGM - Metro-Goldwyn-Mayer) تصویر شیری در حال غرش را به عنوان لوگوی خود برگزیده است.Lion_king_of_Jungle_7.jpg (39 KB)

خطر انقراض شیر- سلطان جنگل

با وجود اهمیتی که شیر برای انسان دارد، ولی همین انسان موجب گردیده تا زندگی شیر در مناطق بسیاری ناممکن و در برخی مناطق بسیار مشکل گردد. پیش تر شاهد زندگی انواع فرعی این حیوان در قسمت عظیمی از قاره های آسیا و اروپا هم بوده ایم. اما ازدیاد جمعیت انسانی و به دنبال آن تجاوز به حریم صحراها سبب از میان رفتن این گونه ها گشته است. به مرور زمان از تعداد شیرهای موجود در سایر نواحی نیز کمتر می گردد.

انسان با کاهش مناطق مناسب زندگی شیرها و شکار آنان، حیات دیگر شیرها را هم به خطر انداخته است. با وضعیت کنونی، شیر این سلطان جنگل فقط در نواحی محدود و کوچکی زندگی می کند. در صورتی که اگر طرفداران محیط زیست، کمی در دخالت خود تعلل می ورزیدند و اقدامی نمی کردند، ممکن بود تعداد شیرها بیشتر از قبل کاهش یابد و گونه آن هم مثل ببر که میان گربه سانان زیباترین و عظیم ترین به حساب می آید، در خطر انقراض قرار بگیرد.

تلاش برای جلوگیری از انقراض شیر - سلطان جنگل

البته اسم حیوان شیر هنوز به طور رسمی در فهرست گونه های جانوری در معرض خطر انقراض وارد نگردیده است. کشورهای قاره آفریقا تلاش های بسیاری در راستای محافظت و بقای این حیوان انجام داده اند. در حال حاضر دیگر مثل قبل شاهد کشته شدن شیرها توسط شکارچیان غیرقانونی نمی باشیم. با این وجود در قاره آسیا به جز در شبه قاره هند، اثری از این شیر -  سلطان جنگل مشاهده نمی کنیم. مردم و دولت هند هم اقدامات بسیاری برای حفاظت و بقای این حیوان بی نظیر انجام می دهند. در حال حاضر شیرهای آسیا تنها در پارک ملی و منطقه حفاظتی حیات وحش گیر (Gir Forest National Park and Wildlife Sanctuary) و منطقه حفاظتی شیرها در هند زندگی می کنند.

شیر - سلطان جنگل

در این جهان خاکی که هر سال شاهد انقراض یا در معرض انقراض قرار گرفتن حیوانات بسیاری می باشیم و کشت و زرع در بخش های بیشتری از زمین انجام می شود و احتیاجات حقیر انسان نسبت به حیات جانوران اولویت پیدا نموده و هیچ کس به فکر گونه های جانوری نمی باشد، در این شرایط مشخص نیست که شیرها چه سرانجامی خواهند داشت. نهادهای گوناگونی در سراسر کره زمین تمام تلاششان این است که محل زندگی شیر ها توسط انسان تصرف و مصادره نگردد.

جهت مطالعه قسمت دوم این مقاله و آشنایی با سایر خصوصیات شیر - سلطان جنگل کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید. 

شیر چه برتری دارد که سبب شده سلطان جنگل گردد - قسمت دوم

 

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید