ما را دنبال کنید :
رشته ورزشی تیراندازی تراپ یا تراپ زنی چیست و از چه زمانی آغاز شد؟
رشته ورزشی تیراندازی تراپ یا تراپ زنی چیست و از چه زمانی آغاز شد؟
الهه جباری
تیر اندازی
0
بازدید : 4867
رای ها : (5)

رشته ورزشی تیراندازی تراپ یا تراپ زنی چیست و از چه زمانی آغاز شد؟

رشته تیراندازی یکی از جذاب ترین و مهیج ترین رشته های ورزشی در دنیا است. ورزش تیراندازی خود شاخه های گوناگونی دارد، که یکی از این رشته ها تیراندازی به اهداف پروازی یا همان تیراندازی تراپ یا تراپ زنی (Trap Shooting) است. ما در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی مختصر و مفید در مورد تیراندازی تراپ، تعریف، تاریخچه، انواع، تجهیزات و نکات مهم آن به شما علاقمندان ارائه دهیم. 

ورزش تیراندازی تراپ (Trap Shooting)

رشته تیراندازی تراپ یکی از رشته های بسیار مهیج می باشد که در همه شاخه های آن، ورزشکاران با تفنگ های ساچمه ای یا شات گان های (shoguns) خود به یک دیسک پرتاب شده در هوا (تراپ)، شلیک می نمایند. این دیسک ها اندازه های گوناگونی دارند و شکل آن ها شبیه دیسک فریزبی و حرکت آن هم به صورت قوسی شکل و زیبا همچون پرواز یک پرنده می باشد. دیسک ها جنس های گوناگون و متفاوتی دارند و به نحوی طراحی گشته اند که در اثر ضربه بشکنند، اما گاهی پیش می آید که نمی شکنند. کبوترهای گلی (clay targets) (در گذشته اهداف پرنده های واقعی که از قفس آزاد می کردند، بودند) یا همان تراپ (trap) به صورت اختصاری پرنده نامیده می شوند. 

در ورزش تیراندازی تراپ یا تراپ زنی مکانی برای پرتاب تراپ مشخص می شود و ماشین پرتاب تراپ در داخل محفظه ای قرار می گیرد، که به آن تراپ انداز گفته می شود. تراپ انداز، تراپ یا پرنده را در یک الگوی تصادفی پرتاب می نماید و این فضا در زاویه ای 44 درجه قوس افقی محدود گشته است. تراپ ها در زوایای 22 درجه در هر سمت چپ و راست ماشین تراپ انداز، سرعتی حدود 76 کیلومتر بر ساعت (km/h) یا 47 مایل بر ساعت و ارتفاعی در حدود 46 متر یا 50 یارد (قبل از برخورد با زمین) دارند و حرکت می نمایند.

تیراندازی تراپ - تراپ زنی

حالت های عموم ورزش تیراندازی تراپ یا تراپ زنی

تیراندازی تراپ یا تراپ زنی تنها (Singles): در تراپ زنی سینگلز یا تنها، هر دفعه یک تراپ به هوا پرتاب می گردد. ورزشکاران باید از فاصله حدود 16 یاردی (15متری) به آن شلیک نمایند. در این حالت تا تیر انداز شلیک کند پرنده 15تا 25 یارد (23 تا 14 متری) دور می شود. یعنی به هنگام شلیک تیرانداز، تراپ 31-41 یارد (28 تا 37 متر) از او فاصله دارد.

تیراندازی تراپ یا تراپ زنی هندی کپ (Handicap): این نوع از تیراندازی تراپ یا تراپ زنی همانند تراب زنی تنها می باشد، با این تفاوت که شلیک از فاصله دورتری و در حدود 17تا 19یاردی (15 تا 17 متری) انجام می گیرد.

تیراندازی تراپ یا تراپ زنی دوتایی (doubles): در این حالت همه ی موارد تیراندازی تراپ یا تراپ زنی تنها به صورت دو نفره انجام می پذیرد.

تاریخچه جهانی تیراندازی تراپ 

تراپ زنی برای نخستین بار در کشور انگلستان و در حدود سال های 1700 میلادی برای بار نخست به وجود آمد. نخست در ورزش تیراندازی تراپ، به کبوتران زنده آزاد شده از قفس، شلیک می شد. نام تراپ به معنی تله هم از همان زمان ها باقی مانده است. در حال حاضر هم به دستگاه های پرتاب دیسک یا بشقاب در رشته تیراندازی تراپ، تراپ انداز گفته می شود. در سال 1800میلادی ورزش تیراندازی تراپ به طور تقریبی با همین خصوصیات در کشور آمریکا آغاز گشت.

اولین باشگاه رسمی در سال 1831 در شهر سینسیناتی (Cincinnati) ایالت اوهایو (Ohio) تأسیس یافت و به طور هم زمان تیراندازی تراپ یا تراپ زنی در کشور انگلستان هم به فعالیت خود ادامه می داد. رشته تیراندازی تراپ از سال 1900 وارد بازی های المپیک گشت. رشته های تیراندازی به اهداف پروازی شامل تراپ (Trap Shooting)، تراپ دوتایی (Double trap) و اسکیت (Skeet Shooting) می باشد. در رشته های تیراندازی به اهداف پروازی سالانه 4 مسابقه کاپ جهانی، 1 مسابقه قهرمانی جهان و یک مسابقه قهرمان قهرمانان برگزار می گردد.

ورزش تیراندازی تراپ - تراپ زنی

تاریخچه تیراندازی تراپ در ایران

یکی از اولین و مجهزترین میادین تیراندازی به اهداف پروازی یا تیراندازی تراپ آسیا برای برگزاری بازی های آسیایی تهران در جنوب غربی محلی که اینک مجموعه ورزشی انقلاب نامیده می شود ساخته شد. این میدان تا سال 1360 فعال بود و در این سال رئیس وقت سازمان تربیت بدنی زمین آن را واگذار کرد. فعالیت در ورزش تیراندازی به اهداف پروازی تا سال 1379 تعطیل شد.

باشگاه مهام در سال 1379 به همت سازمان صنایع دفاع تأسیس گردید. تیراندازان ایرانی از وقتی (1986 تا 2010) که روش کسب سهمیه المپیک اجرایی شده است، تاکنون موفق به کسب سهمیه المپیک نگشته اند. تاکنون بهترین نتیجه، عنوان چهارمی در بازی های آسیایی دوحه 2006 قطر می باشد و برای نخستین بار یک تیرانداز ایرانی به عنوان نماینده ی قاره آسیا از سوی شورای المپیک آسیا برای مسابقات آسیا-آفریقا نامزد گشت.

تجهیرات تیراندازی تراپ 

  1. تفنگ بدون خان (groove) ساچمه زنی کوچک تر از گیج 12 برای تراپ (Trap) یا اسکیت (Skeet)
  2. دستگاه های پرتاب کننده هدف یا تراپ ( دستگاه های تراپ انداز)
  3.  بشقابک ها یا دیسکت های پرتابی (تراپ یا پرنده یا کبوتر گلی)
  4. فشنگ ساچمه ای گیج 12_ 24 گرمی از انواع نمره 5/7 برای تراپ (Trap) و نمره 5/9 برای اسکیت (Skeet)

تیراندازی تراپ  - تراپ زنی - تجهیزات

نکاتی مهم در مورد انتخاب زمین تیراندازی تراپ

نکته اول: ورزشی مانند تیر اندازی بر اساس رؤیت هدف شکل می گیرد و زمین های تیراندازی باید در نیم کره شمالی و رو به شمال ساخته گردند.

نکته دوم: زمینی که برای تیراندازی انتخاب می گردد، باید به نحوی باشد که شلیک فشنگ ها برای انسان و جانوران خطری ایجاد نکند.

نکته سوم: این ورزش در هوای آزاد انجام می گیرد. انتخاب زمین در مکان هایی که دارای شرایط جوی متغیر و یا بادخیزی شدید می باشند، استفاده از آن را محدود می سازد.

نتیجه گیری

تیراندازی تراپ در گذشته با اهداف شکار و یا سرگرمی به صورت شلیک گلوله به پرنده های زنده انجام می گشته است، اما در حال حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی و به قصد حفاظت از پرندگان، تراپ ها یا بشقابک ها جای پرندگان را گرفته اند و به جهت به حرکت در آوردن آنان نیز از دستگاه تراپ انداز در زمین هایی با ویژگی های مشخص فوق، بهره گیری می گردد. ورزش تیراندازی تراپ به علت نداشتن آسیبی برای پرندگان و در عین حال شبیه سازی تراپ ها با پرنده های در حال پرواز، از قدیم الایام همچنان جذابیت خود را حتی بیشتر از قبل حفظ نموده است و هرروزه به طرفداران آن افزوده می گردد. خود ورزشکاران تیراندازی تراپ هم باید به منظور حفاظت از خود طبق اصول ایمنی تیراندازی از لوازم و تجهیزات خاص آن استفاده نمایند.

  • شما چه نکات و جذابیت هایی علاوه بر موارد فوق در مورد ورزش تراپ می دانید؟
  • به نظر شما با حذف هدف زنده و جایگزینی تراپ و بشقابک ها، این ورزش به همان اندازه جذاب و سرگرم کننده است؟
لطفا نظرات و تجربیات خود را در مورد رشته ورزشی تیراندازی تراپ با ما و سایر علاقمندان، در قسمت ثبت دیدگاه ها در میان بگذارید.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید