ما را دنبال کنید :
هر آنچه درباره سفر به یزد باید بدانیم
هر آنچه درباره سفر به یزد باید بدانیم
نسیم طالبی
شهر های ایران
0
بازدید : 1834
رای ها : (0)

هر آنچه درباره سفر به یزد باید بدانیم

معرفی شهر یزد

شهر یزد مرکز استان یزد است که بین رشته کوه های شیرکوه و خرانق در دشت اردکان واقع شده است. آبادانی یزد در بهترین حالت خود مربوط به قرن هشتم هجری به بعد است که اتابکان یزد باعث این پیشرفت بوده اند. نخستین صندوق امانات در شهر یزد در 1700 سال پیش بنا نهاده شده است. شهر یزد دارای معماری تاریخی عالی است که به دلیل بافت قدیمی دست نخورده آن در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. جمعیت شهر یزد حدود 650 هزار نفر است که دوازدهمین شهر ایران از نظر جمعیت می باشد. مساحت شهر یزد حدود 110 کیلومتر است. سفر به یزد یکی از جذاب ترین سفرها برای گردشگران داخلی و خارجی است. 

شهر یزد

قدمت تاریخی شهر یزد

شهر یزد از سرزمین های قدیمی ایران زمین می باشد که اکثر بناهای شهر یزد به صورت طولی و دراز و ساخته شده از گل است. مهمترین شهرهای قدیمی یزد شهرهای ولایت اصطخر و ابرقویه است. در برخی منابع تاریخی شهرهای استان یزد را به سلیمان پیامبر و خود شهر یزد را به ضحاک و اسکندر مقدونی و ابرکوه را به ابراهیم پیامبر نسبت می دهند. برخی سنگ نگاره های شهر یزد و سفال های منقوش را متعلق به دوره ایلامی می دانند و غارهای آن نشان از تمدن و شهر نشینی در مهریج و فهرج، یزد و میبد و اردکان می دانند. شهر یزد در گشته جزو سرزمین های مادها به شمار می رفته است. 

معماری شهر یزد

برخی از تاریخ نگاران، تاریخ شهر یزد را به یزدگرد اول ساسانی نسبت می دهند و نام یزد را بر اساس نام یزدگرد و واژه یزش که به معنی ستایش است نسبت می دهند. سفر به یزد برای دیدن معماری و تاریخ کهن ایران بسیار جذاب است. 

معماری یزد

مشخص ترین وجهه شهر یزد، معماری آن است که خاص کویر است. مناره ها و گنبدها و بادگیرها که معرف شهر یزد هستند. شرایط اقلیمی یزد و تناسب فرهنگی و آب و هوایی معماری شهر یزد را به سویی برده است که آب انبارها و مسجدها، بازارچه و حمام و ... برای دسترسی به قنات آسان باشد. معماری جدید یزد نیز در سطح شهر و مجموعه های تجاری جدید خود را نشان می دهد. معماری یزد یکی از جذابیت های سفر به یزد می باشد که مخصوصا برای خارجی ها عالی می باشد. 

آب و هوای شهر یزد

یزد دارای آب و هوای گرم و خشک و بیابانی است. اقلیم یزد در تابستان و زمستان درحال نوسان است و یزد دارای دو فصل بلن گرما از اسفند تا مهر و فصل کوتاه سرما از آبان تا بهمن است. اگر قصد سفر به یزد را دارید و از شرایط آب و هوایی گرم اذیت می شوید برای سفر به یزد ماه های آبان و آذر، دی و بهمن را انتخاب نمایید. سفر به یزد در نوروز نیز خالی از لطف نیست. برای سفر به یزد فصل خوبی انتخاب کنید تا از هوای خوب یزد لذت ببرید. 

مراکز آموزش عالی شهر یزد

شهر یزد دارای دانشگاه های سراسری و آزاد و همچنین پیام نور و غیرانتفاعی متعدد است. شهر یزد از لحاظ میزان باسوادی در ردیف اول شهرهای ایران است که در کنکور سراسری معمولا رتبه های نخست را کسب می کنند. دانشگاه سراسری یزد، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، مرکز تربیت معلم یزد، دانشگاه جامع علمی و کاربردی یزد، دانشگاه فنی و حرفه ای استان یزد از جمله دانشگاه های یزد و مراکز آموزشی یزد می باشد. دانشجویان غیربومی زیادی هر ساله برای تحصیل سفر به یزد را انجام می دهند. 

رستوران های یزد

رستوران های شهر یزد که اکثرا سنتی و زیبا هستند شامل رستوران ترمه و ترنج یزد در محله فهادان، کافه رستوران فوکا در خیابان مسجد جامع، رستوران مارکوپولو در خیابان مسجد جامع یزد، رستوران سزار یزد در میدان ابوذر، رستوران حاجی آشپز یزد در درازه قرآن یزد، کافه خانه دوست در خیابان سید گل سرخ، رستوران هتل جاده ابریشم در خیابان مسجد جامع یزد، رستوران مشیرالممالک در خیابان انقلاب، رستوران سنتی خوان دوحد یزد در کوچه سنگریزه، کافه رستوران بام یزد در ابتدای خیابان مسجد جامع، رستوران ایتالیایی دراگون در خیابان مجد العلما، کافه و رستوران ایرانی قدیمی یزد در انتهای بازارچه صرافها، رستوران هتل ملک التجار در بازارچه پنجه علی هستند. 

رستوران های یزد

هتل های یزد

هتل های یزد در دو نوع سنتی و مدرن ساخته شده است که بسیاری از این هتل ها دارای طرفداران خاص خود است. هتل های سنتی که معمولا توسط گردشگران خارجی مورد استقبال قرار میگیرد و هتل های مدرن توسط افرادی که از زندگی در بافت تاریخی لذت نمی برند مورد استقبال قرار می گیرد. 

هتل های 5 ستاره یزد از قبیل هتل صفائیه، هتل های 4 ستاره یزد شامل هتل داد یزد، هتل باغ مشیرالممالک یزد، هتل ارگ جدید یزد، هتل زنبق یزد، هتل های سه ستاره یزد، هتل فاضلی یزد، هتل والی یزد، هتل کاروان یزد، هتل خاتم یزد، هتل مظفر یزد، هتل فهادان یزد، هتل جهانگردی یزد، هتل مهر یزد، هتل پارسیان یزد، هتل های دو ستاره یزد، هتل کاروانسرای مشیر یزد، هتل کهن کاشانه یزد، هتل اطلس یزد، هتل رز یزد، هتل رویای قدمی یزد هستند. 

هتل های یزد

اقامت گاه های بومگردی یزد شامل اقامتگاه بوم گردی خشت آباد یزد، اقامتگاه بوم گردی خانه سه نیک یزد، اقامتگاه بوم گردی شعرباف یزد، اقامتگاه بوم گردی شش بادگیری یزد، اقامتگاه بوم گردی چهل پنجره یزد، اقامتگاه بوم گردی خانه سیگاری یزد، اقامتگاه بوم گردی بادگیر یزد، اقامتگاه بوم گردی طارونه یزد، اقامتگاه بوم سرای درویش یزد، اقامتگاه بوم گردی خونه قشقایی یزد، اقامتگاه بوم گردی کلوت یزد، اقامتگاه بوم گردی کدخدا یزد، اقامتگاه بوم گردی فرودین یزد، اقامتگاه بوم گردی بید سوخته یزد، اقامتگاه بوم گردی خانه شما یزد، اقامتگاه بوم گردی سرزمین آفتاب یزد، اقامتگاه بوم گردی نقره یزد، اقامتگاه بوم گردی سرای کهن یزد، اقامتگاه بوم گردی ستاره یزد، اقامتگاه بوم گردی کوبه یزد، اقامتگاه بوم گردی سرای اوروزا یزد، اقامتگاه بوم گردی خانه صفا یزد، اقامتگاه بوم گردی هفت یازده یزد، اقامتگاه بوم گردی کهن پایاب یزد و اقامت گاه بوم گردی شاخه نبات یزد  می باشد.          

بازارهای یزد

بازار که از کلمه ای پهلوی به نام واکار آمده است و در طی زمان تغییرات پیدا کرده و به بازار تبدیل شده زیربنای اقتصاد هر شهری است که در آن خرید و فروش و معاملات و داد و ستد انجام می شود. در شهر تاریخی یزد که مسیر تجار زیادی بوده است بخاطر قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، بازار نقش اساسی در شهر یزد داشته و دارد و نقش آن استراتژیک و مهم است. معماری اصیل و تاریخی بازارهای یزد که چندین راسته بازار و کارگاه تولیدی در کنار مساجد و مدرسه ها و کاروانسراها خودش را بیشتر از شهرهای دیگر نشان می دهد. بازارهای پنجه علی، بازار ارسی دوزها و بازار محمدعلی خان که در دوران پهلوی با احداث خیابان شاه تخریب شده اند. 

بازار یزد شامل بازار زرگرها و بازار مسگرها، بازار حاجی قنبر، بازار تبریزیان، بازار پنجه علی و بازار قیصریه و بازار خان به دوره زندیه است. بازار جعفر خان نیز مربوط به دوره زندیه است. کمتر کسی است که در سفر به یزد از بازارهای سنتی یزد دیدن نکند و از این بازارها خرید نکند. 

بازار یزد

تیمچه های یزد کاروانسراهای کوچکی است که در داخل بازارهای قدیمی یزد ساخته شده بود و از کاروانسراهای عادی گرانتر بوده است. در بازارهای یزد تیمچه هایی مثل تیمچه علی خان، تیمچه وکیل، تیمچه هراتی و تیمچه ملک وجود دارد که قدمتی دیرینه دارند و بیانگر رفت و آمد تجار و رونق اقتصادی در یزد می باشد. 

بازار خان یزد که به دوره ناصرالدین شاه تعلق دارد و عریض ترین و طولانی ترین و معروف ترین بازار یزد است که 274 متر طول و 6 متر ارتفاع دارد. بازار خان یزد توسط محمدتقی خان بافقی ساخته شده که دارای بافتی خشتی با حسینیه و آب انبار و حمام است و در نزدیکی بازار مسجد ملا اسماعیل و بازار قیصریه واقع است. بازار خان یزد در سال 1382 ثبت آثار ملی ایران شده است. 

بازار حاجی قنبر از قرن نهم هجری و از قدیمی ترین بازارهای یزد است که در نزدیکی حسینیه امیر چخماق است و توسط یکی از حکام یزد به نام حاجی قنبر ساخته شده است که از مغازه های معروف این بازار می توان به شیرینی فروشی حاجی خلیفه رهبر یزد اشاره کرد. 

بازار تبریزیان متعلق به دوره قاجاریه است که 59 متر طول دارد و بنای آن از خشت و گل و آجر و گچ است که دارای قوس های هلالی و جناقی است که در انتهای بازار پنجه علی قرار دارد. 

بازار جعفر خان یزد یکی از بازارهای قدیمی و تاریخی شهر یزد است که به مربوط به دوره زندیه می باشد. 

بازار سنتی یزد

بازار دروازه مهریز متعلق به دوران قاجاریه و زمان گورکانیان است که دارای 6 باب مغازه است که از شمال به کوچه دارالشفا و دروازه تاریخی و از جنوب ه بازار خان متصل است. بازار دروازه مهریز در سال 1382 ثبت آثار ملی ایران شد. 

بازار حضرت عباسی یزد که مربوط به دوره قاجار است و در سال 1381 ثبت آثار ملی ایران شد. بازار ریسمانیان یزد به دوره رضا شاه پهلوی مربوط است و در سال 1381 جزو آثار ملی ایران ثبت شد. 

بازار قیصریه یزد از بازارهای معروف ایران است که در قرن دوازده هجری قمری ساخته شده است و در گذشته به عرضه کالاهای گرانبها و منسوجات عالی می پرداخته است. بازار قیصریه یزد بین مدرسه خان و میدان خان واقع است که سبک معماری آن دارای نظم و ترتیب است و محل فروش پارچه های یزدی است. بازار قیصریه یزد در سال 1381 ثبت آثار ملی ایران شده است. 

بازار زرگری یا طلافروش ها متعلق به قرن 12 و 13 هجری قمری است که طول آن 94 متر و ارتفاع آن 6 متر است که به سبک معماری بازار تبریزیان ساخته شده و سقف آن دارای طاق و هلال و نورگیر در وسط بازار است. بازار زرگری دارای 53 مغازه طلافروشی است که طلاهی آن مخصوص یزد و با عیار 20 است که زرق و برق آن خیر کننده می باشد. بازار زرگری یزد در سال 1382 ثبت آثار ملی ایران شده است. 

بازار کاشیگری یزد که متعلق به دوره زندیه است در میدان خان یزد قرار گرفته است و کارگاه های کوچک آهنگری و ساخت ابزارآلات کشاورزی و لوازم روستایی دارد. بازار کاشیگری در سال 1381 ثبت آثار ملی ایران شده است. 

بازار پنجه علی یا بازار مسگرها مشهور به بازار مسگران یزد است که 600سال قدمت دارد و بافت سنتی خود را حفظ کرده است. بازار مسگرها در خیابان قیام یزد واقع است که انواع وسایل فلزی و مسی و صنایع دستی و ظروف آشپزخانه در آن ساخته و عرضه می شود. بازار مسگرها در سال 1381 ثبت آثار ملی ایران شده است. 

مرکز خرید آریا در سال 1387 در 5 طبقه افتتاح شد که شامل یک طبقه پارکینگ و سه طبقه مغازه های تجاری است و یک طبقه آن رستورانی در گنبد آن است. مساحت مرکز خرید آریا یزد 8 هزار متر مربع است که واحدهای تجاری آن شامل مغازه های پوشاک و زیورآلات، شال و روسری، فرش فروشی و ... است. 

پاساژ ستاره یزد در سال 1388 افتتاح شد که دارای 700 مغازه تجاری است که در شش طبقه می باشد و شامل پوشاک و اساب بازی و لوازم آرایش و ... می باشد و امکانات رفاهی مثل آسانسور و پله برقی برای مشتریان و میهمانان دارد. 

مرکز خرید شقایق یزد که در بافت جدید شهر یزد قرار دارد و در آن غرفه های پوشاک و لوازم بهداشتی و آرایشی و کیف و کفش وجود دارد که تنوع زیادی در عرضه محصولات دارد. امکانات پاساژ شقایق یزد شامل نمازخانه، آسانسور، کافی شاپ است. بخشی از پاساژ شقایق اداری است و دادگستری و دفاتر وکالت می باشد. 

مرکز خرید الماس یزد دارای 24 واحد تجاری است که در دو طبقه واقع شده است و شامل پوشاک زنانه و مردانه، لوازم آرایشی و بهداشتی، طلا و جواهر، اسباب بازی و ... می باشد. مرکز خرید الماس یکی از مراکز خرید خوب یزد است. 

بازارهای یزد

پاساژ کویتی ها یزد از معروف ترین مراکز خرید طلا در شهر یزد است که دو طبقه است و انواع طلاجات و جواهرات با قیمت های مختلف و طرح های مختلف دارد. بازار کویتی های یزد دارای مغازه های دیگر مثل عطر و ادکلن، لوازم آرایشی و بهداشتی و ...  است. 

مجتمع تجاری علاء الدین یزد مرکز خرید انواع گوشی و تبلت، لوازم جانبی موبایل و نرم افزار است که در خیابان تیمسار فلاحی واقع شده است. مجتمع تجاری شهاب یزد در سال 1387 به مدیریت آقای محرمی تاسیس شد. مجتمع تجاری شهاب دارای 80 مغازه است که در چند طبقه قرار دارد. مجتمع شهاب یزد مرکز فروش موبایل و لوازم جانبی گوشی است که نمایندگی های زیادی مثل سامسونگ و ال جی، هوآوی و سونی در آن قرار دارد. امکانات این پاساژ تجاری شامل آسانسور، پله برقی و ... است. 

حمل و نقل شهر یزد

فرودگاه شهر یزد که در سال 1348 تاسیس شد و در حاشینه جنوبی کویر مرکزی ایران واقع است. فرودگاه شهر یزد که به صورت 24 ساعته به شهرهای ایران پرواز مستقیم دارد از فرودگاه های خوب ایران است که برای سفر به یزد می توانید از گزینه سفر هوایی استفاده کنید و این فرودگاه سفر شما را راحت تر می کند. سفر به یزد اگر از مسیرهای تهران و مشهد یا شهرهای بزرگ دیگر باشد سفر هوایی گزینه خوبی است. 

شبکه ریلی ایران برای راحتی شهروندان ایرانی از خط آهن یزد در سال 1350 بهره برداری کرد که علاوه بر حمل و نقل بار به مراکز صنعتی و اقتصادی به حمل و نقل مسافر نیز کمک شایانی کرد. سفر به یزد با قطار هم لذت خاص خودش را دارد. 

پایانه مسافربری شهر یزد در بلوار شهید دهقان واقع است که این پایانه مسافربری امکانات رفاهی دیگری مثل مراکز تجاری برای عرضه سوغاتی، دکه مطبوعات، میوه فروشی، رستوران و نماز خانه، کافی نت، کافی شاپ، پاسگاه نیروی انتظامی و ... دارد. این پایانه دارای اتاق استراحت رانندگان و سالن انتظار مسافر، گیشه فروش بلیط و سرویس های بهداشتی متعدد دارد که درحال خدمت رسانی به شهروندان یزدی و مسافرانی که به یزد سفر می کنند هستند. 

صنایع دستی یزد

 شهر یزد به خاطر کویری بودن و تاریخی بودن آن دارای صنایع دستی زیادی است. از جمله شعربافی که انواع گوناگونی مثل ترمه بافی و زری بافی دارد. ترمه بافی که محصول ابریشم و کرک نازک است برای تولید شال چارقدی، شال راه راه، شال یزدی، شال بندی ریا و .. استفاده می شود. زری بافی نیز از دوره ساسانیان در یزد وجود داشته است که از ابریشم طبیعی تولید می شود. مخمل و شمد و چادر شب از دیگر صنایع دستی یزد است.  

زیلو از دیگر صنایع دستی شهر یزد است که قدیمی ترین زیلو در مسجد جامع میبد وجود دارد. زیلو از نخ پنبه ای بافته می شود و طرح های آن آبی و سفید یا قرمز و نارنجی و سبز است. زیلوهای نفتال بهترین و مرغوب ترین نوع زیلو است. 

صنایع دستی یزد

دارایی بافی نیز از دیگر صنایع دستی است که از ابریشم طبیعی یا نخ ویسکوز استفاده می شود. نام دیگر دارایی، ایکات است که در قدیم از این پارچه برای جهیزیه عروس استفاده می شده است و چون قیمت بالایی داشته است تنها افراد ثروتمند از این پارچه استفاده می کردند. رنگهای دارایی بافی معمولا از رنگ های گرم مثل زرد و نارنجی و قرمز و بنفش است. 

سفال و سرامیک از دیگر صنایع دستی شهر یزد است که میبد مرکز تولید عمده سفال در استان یزد می باشد. سفال های بدون لعاب، سفال لعاب دار و کاشی و سرامیک انواع مختلف سفال است که در کوره های میبد تولید می شود.  

سوغاتی یزد  

یکی از قسمت های جذاب سفر، خرید سوغاتی است که در هر شهری بازدید از بازار و مراکز خرید آن لذت بخش است. سوغاتی شهر یزد از زمانی که وارد بازار می شوید رنگهای متنوع ترمه چشم مسافران را می نوازد و حجره ترمه فروشان و پارچه های نخی و زیلو پر است از مسافرانی که قصد خرید سوغاتی دارند. دکان های شیرینی فروشی یزدی و انواع شیرینی های سنتی یزد از جمله قطاب یزدی سر زبان تمام مسافران است.  

شیرینی یزدی

انواع شیرینی های شهر یزد که شامل باقلوای لوز پسته، باقلوای لوز بادامی، باقلوای بیدمشک، باقلوای لوز نارگیلی، باقلوای لوز ترحیمی، باقلوای لوز مخلوط دو رنگ، کیک یزدی، کیک تخته ای، نان برنجی، قطاب، سوهان آردی، حلوا ارده، پشمک، نان پنجره ای، حاجی بادام و ... است که مسافران با ذوق و سلیقه های مختلف به خرید این شیرینی ها برای سوغاتی می کنند.  

گویش یزدی

مردم یزد با لهجه یزدی به زبان فارسی گویش می کنند. زرتشتیان یزد به زبان بهدینی سخن می گویند. مردم بومی یزد به استثنای زرتشتیان و یهودی ها به زبان فارسی صحبت می کنند و لهجه آنها یزدی است. ویژگی اصلی لهجه یزدی تفاوت آوایی و واژگانی در تکیه و آهنگ کلام است. 

کوچه گردی در یزد

وارد بافت تاریخی شهر یزد که بشوید و در کوچه پس کوچه های باریک و خشت و گلی یزد قدم بزنید مثل این است که بر ماشین زمان سوار شده اید و از دنیای پر هیاهوی ماشینی امروز خبری نیست و تفاوت زیادی با زندگی ماشینی امروز ما دارد. برخورد خوب و میهمان نوازی بومیان یزد در بافت تاریخی شهر یزد بسیار به چشم می خورد و پیرزنان و پیرمردان اصیلی که به رسم قدیم خود آب پاشی اطراف منزل خود را فراموش نکرده اند و در صبحگاه هر روز با بوی تازه نم از کوچه ها عبور می کنی. 

نوع معماری خانه های بافت تاریخی یزد، بادگیرها و درهای چوبی با حلقه های فلزی متنوع، ساباط ها ذوق و شوق آدمی را برای دیدن این همه اصالت و سادگی بر می انگیزد و افتخار می کنی که در ایران شهری به اصالت یزد وجود دارد. شهر یزد با خشت و گل و کاهگل عجین شده و محله های قدیمی یزد مثل محله فهادان یزد که برای دیدن آن باید چندین ساعت و چندین روز وقت گذاشت. 

بافت قدیمی یزد

کوچه های تنگ و باریک یزد که به کوچه های آشتی کنان معروف شده اند و دو نفر به سختی از کنار عبور می کنند و دلیل آن همین صمیمیت و دوستی است که این نزدیکی در گذرگاه ها تعبیه شده است. کوچه های آشتی کنان یزد در محله های قدیمی دارای دیوارهای بلند و درهای چوبی زیبا با دق الباب های فلزی شگفت انگیز در بافت های قدیمی مثل محله دولت آباد و مسجد جامع کبیر و محله تاریخی فهادان و قنات زارچ قابل رویت هستند. 

آثاری تاریخی که در این محله های قدیمی یزد وجود دارد مثل زندان اسکندر، خانه لاری ها، تکیه امیر چخماق، دخمه زرتشتیان، مدرسه ضیائیه، آتشکده یزدان و ... هستند که هنگام سفر به یزد حتما از این مناطق دیدن خواهید کرد و در حین آن از این بافت قدیمی لذت خواهید برد. 

بافت قدیمی یزد در سال 1396 در نشست کمیته میراث جهانی سازمان فرهنگی ملل متحد یعنی یونسکو در لهستان به ثبت رسید و نخستین پرونده شهرهای ایران بود که ثبت جهانی شد. یزد نخستین شهر خشت خام جهان و دومین شهر تاریخی جهان است که در کنار استان های دیگر ایران یعنی فارس و اصفهان به عنوان ضلع سوم مثلت گردشگری ایران برای گردشگران و توریست های خارجی جذابیت دارد و به صورت گسترده ای مورد استقبال آنان قرار گرفته است.   

مناطق گردشگری یزد

مناطق دیدنی و جذاب یزد را می توان به دو بخش سنتی و جدید تفکیک کرد که برخی از گردشگران در سفر به یزد دوست دارند فقط در بخش های سنتی یزد باشند و تمام وقت خود را در بافت قدیمی سپری کنند و برخی از گردشگران یزد به بخش جدید یزد علاقمند هستند و حتی از هتل های غیر سنتی استفاده می کنند. 

مجموعه امیر چخماق یزد که مسجد جامع نو یا مسجد دهوک نیز نامیده می شود مربوط به دوره تیموری است که امیر جلال الدین چقماق شامی حاکم یزد آن را احداث نموده است. کاشی های معرق کاری شده و مقرنس کاری در روی سنگ هی مرمر و گنبد مسجد که خمیده و ترکدار است به کاشی سبز رنگ و کتیبه ای که به خط کوفی نوشته شده است از ویژگی های زیبایی شناسی مسجد امیر چخماق است. این مجموعه در سال 1314 ثبت آثار ملی ایران شد. 

مسجد امیرچخماق

مسجد جامع یزد که پایه های اصلی آن در زمان ساسانیان و بنای فعلی مسجد به دو دوره آذری مربوط می شود و بنای گنبد مسجد به دوره ایلخانی و سر در مسجد به دوره شاهرخ تیموری تعلق دارد. مسجد جامع یزد شبیه یک ایوان در دل کویر است که یکی از شاهکارهای تاریخی ایران و شهر یزد می باشد و از نظر کاشی کاری و مناره ها و کتیبه در شمار زیباترین شاهکارهای معماری قرن نهم هجری است. کتیبه های مسجد جامع یزد روی کاشی لاجوردی و به خط کوفی و ثلث است. مسجد جامع یزد قدیمی ترین نمونه معماری قرن نهم است که چهار گوش بودن مسجد از معماری کعبه الگوبرداری شده بود که به عنوان یک نماد کیهانی در معماری اسلامی استفاده می شود. 

کاروانسرای زین الدین یا رباط زین الدین یزد که به دوره صفوی تعلق دارد به دستور زین الدین گنجعلی خان ریگ حاکم کرمان و شاه عباس صفوی ساخته شد ه در 60 کیلومتری جاده یزد کرمان واقع شده است. نقشه کاروانسرای زین الدین دایره شکل است و قرینه بودن ضلع شرقی و غربی آن نیز زیباست. این کاروانسرا دارای 5 برج نیم دایره است که در اطراف صحن رواقهای ایوان دار دارد و در طرفین ورودی هشتی و و راهروهای طولانی است. این اثر تاریخی در سال 1351 ثبت آثار ملی ایران شد.

یخچال خشتی میبد بنایی قدیمی است که مخصوص یخ سازی و نگهداری یخ در فاصله 50 کیلومتری شمال شهر یزد واقع است. در ایران قدیم یخ جزء کالاهای گران قیمت بوده است و ساختمان هایی به نام یخدان یا یخچال برای ساخت و نگهداری یخ در فصل تابستان ساخته می شده است. این یخچال خشتی دارای حوضچه تولید یخ و مخزن یخ است که به شکل دایره یا مستطیل حفر می شده و از این گودال های به منظور تولید یخ و نگهداری آن استفاده می شده است. 

خانه لاری ها مربوط به دوره قاجار است که در محله فهادان یزد قرار دارد و شامل شش باب خانه است که معماری ویژه ای در دل کویر دارد. خانه لاری ها در سال 1286 توسط مالک آن حاج محمد ابراهیم لاری ساخته شد که به عنوان خانقاه نعمت اللهی از آن استفاده می شده است. خانه لاری ها در سال 1375 ثبت آثار ملی شده است. 

خانه لاری ها یزد

هشت باغ دولت آباد یزد از باغ های قدیمی شهر یزد است که در اواخر دوره افشاریه توسط محمدتقی خان بافقی یا خان بزرگ ساخته شده است. ابتدا یک قنات 65 کیلومتری توسط محمد تقی خان ساخته شد و آب مهریز را به یزد آورد و سپس باغ دولت آباد را بنا نمود. مساحت باغ دولت آباد حدود 70 هزار متر مربع است که دارای ساختمان و حوضچه ها و آبنماهای زیبایی است. باغ دولت آباد از دو بخش بیرونی و اندرونی ساخته شده است که اندرونی آن شامل حرمسرا، بهشت آیین، برج دیدبانی، مطبخ، آب انبار خصوصی و اصطبل است. 

موزه آیینه و روشنایی یزد که به قصر آیینه شهرت دارد در باغی به وسعت 8174 متر مربع ساخته شده است و دارای یک عمارت است که سبک معماری سنتی ایرانی و اروپایی دارد. دارای راهروهای تو در تو و گچ بری و نقاشی و آیینه کاری های زیبا است که همین معماری زیبا و تزئینات در سفر به یزد شما را به سوی خود جذب می کند. در موزه آیینه یزد اشیایی مثل نفت سوز، کبریت، پیه سوز و اشیای برقی قدیمی وجود دارد. 

حمام خان یزد که به گرمخانه نور حمامی معروف است توسط محمدتقی خان بافقی ساخته شده است. حمام خان در زمینی به مساحت 1170 متر ساخته شده است که دارای خزینه، شاه نشین و گاوروتون است و در حال حاضر یک چایخانه و رستوران سنتی نیز به این مجموعه اضافه شده است. 

برج خاموشان یا دخمه یزد مکانی قدیمی است که زرتشتیان جسد کسانی که عقایدشان نجس است را در آن قرار می دادند تا گوشت مردار آنان توسط حیوانات و پرندگان خورده شود و استخوان های آنان در چاه میان دخمه انبار شود. زرتشتیان معتقد هستند که دفن جسد باعث آلودگی خاک می شود. دخمه ها فاقد سقف هستند و بر فراز بلندی ها می باشد. 

آب انبار شش بادگیر یزد که دارای دو ورودی است و شش بادگیر و مخزن بزرگ دارد که آب انبار آن پنجاه پله دارد. سه بادگیر قدیمی تر است سه بادگیر دیگر است که به شکل هشت وجهی است و ارزش این بادگیرها برای شهرهای کویری بسیاری زیاد است. آب انبار شش بادگیر متعلق به دوران معاصر است. 

آب انبار شش بادگیر یزد

آب انبار رستم گیو یزد به دوره قاجار تعلق دارد روی دشتی صاف و طبقات خاک رس قرار گرفته است. این آب انبار در اوایل سالهای جنگ جهانی دوم ساخته شده است که ساخت آن دو سال طول کشیده است. معماری بنای تاریخی آب انبار رستم گیو توسط استاد حاج محمد ابراهیم خرمشاهی بوده است. 

آسیاب آبی اشکذر به دوره قاجاریه تعلق دارد که در 20 کیلومتری شهر  یزد واقع است و آب با سرعت و فشار برای آرد کردن گندم و غلات استفاده می شده است. داخل آسیاب آبی اشکذر نقش های هندسی و مقرنس کاری و آجرکاری های زیبایی دارد که صح آسیاب آبی را منحصر به فرد کرده است. ساخت آسیاب آبی اشکذر در دل کویر از ویژگی های خاص آن است. آب مورد نیاز آسیاب آبی اشکذر از قنات های زیرزمینی تامین می شود و کل مجموعه آسیاب اشکذر در زیر زمین ساخته شده است. 

گنبد عالی ابرکوه یا گنبد علی ابرکوه مربوط به قرن پنجم هجری است که از جمله ساختمان های سالم باقی مانده از دوره سلجوقیان است که معماری ارزشمند ایرانی دارد. گنبد عالی در 130 کیلومتری یزد واقع شده است و ساختار آن از سنگ و ساروج و هشت گوش می باشد که شکل گنبد آن مانند عرق چین می باشد. گنبد عالی ابرکوه در سال 1312 ثبت آثار ملی ایران شده است. 

منار جنبان خرانق در اردکان یزد واقع شده است که متعلق به دوره سلجوقیان است. منار جنبان خرانق در سه طبقه و دو راه پله مجزا ساخته شده است. معماری زیبا و خارق العاده منار جنبان خرانق که تنها منار جنبان تمام خشتی است به طوری است که با زور دست به حرکت در می آید. کاشی کاری های منار جنبان خرانق در دنیا مشهور است. قسمت بالای منار جنبان برای نگهداری دیواره ها از کلاف های چوبی استفاده می شود. 

آرامگاه سید رکن الدین که مدرسه رکنیه نیز نامیده می شود متعلق به قرن هشتم هجری است. بقعه سید رکن الدین محمد قاضی در سال 1314 ثبت آثار ملی ایران شده است. این بنای تاریخی در خیابان مسجد جامع یزد در کوچه سید رکن الدین قرار دارد. 

آرامگاه سید شمس الدین یزد متعلق به قرن هشتم هجری است که در محله چهار منار یزد واقع شده است. آرامگاه سید شمس الدین که به صورت زیارتگاه نیمه ویران می باشد محل عبادت پیران محلی است و کمتر گردشگر و مسافر علاقمند به بازدید از این آرامگاه هستند. این مدرسه محلی علمی و مکانی برای ستاره شناسی بوده است که توسط سید شمس الدین فرزند سید رکن الدین ساخته شده است و بعد از درگذشت سید رکن الدین در زیر گنبد اصلی مدرسه دفن شده است و این محل به مکانی زیارتی تبدیل شده است. از تزئینات این بنا می توان به سنگ مرمر محراب اشاره کرد و همچنین به کتیبه گچ بری و کاشی کاری های معرق و ترنج ها و شمسه های آن که در داخل صحن زیر گنبد قرار دارد و موریانه به آن آسیب زده است. 

آرامگاه سید شمس الدین یزد

زندان اسکندر یا مدرسه ضیاییه در شهر یزد و متعلق به قرن هفتم هجری است. این مدرسه در محله فهادان یزد در کنار آرامگاه دوازده امام واقع است که توسط ضیاء الدین حسین رضی ساخته شده است و پسرانش مجدالدین حسن و شرف الدین علی آن را تکمیل نموده اند. شیوه مدرسه ضیائیه آذری است که در گنبد آن همزمان با حمله مغول ساخته شد و دویست سال بعد  نوه سازنده اول، باقی مدرسه را ساخت.زندان اسکندر یزد در سال 1346 ثبت آثار ملی ایران شده است. 

سرو ابرکوه در شهر ابرکوه یا ابرقوه واقع است که این درخت قدیمی یکی از پیرترین درختان زنده دنیا است که بلندی آن بین 25 تا 28 متر می باشد. برای حفاظت از این درخت نگهبان و حصار کشی شده است اما باز هم برخی از مردم اقدامات تخریبی مثل بالا رفتن از آن و نوشتن یادگاری روی درخت کهنسال انجام داده اند که به حیات این موجود قدیمی ضربه می زند. 

قنات زارچ یا باغ قنات زارچ از توابع بخش زارچ شهر یزد است. قنات زارچ از قبل از اسلام وجود داشته است و مسجد جامع یزد در اطراف این قنات ساخته شده است که از طریق پایاب برای وضو گرفتن مردم استفاده شده است. قنات زارچ سه شاخه دارد به نام های شیرین و شور و ابراهیم خویدکی که طول آن بیش از 71 کیلومتر است. تعداد میله های قنات زارچ 2115 حلقه است. قنات زارچ در سال 2016 ثبت میراث جهانی یونسکو شده است. 

روستای تاریخی سریزد در شهرستان مهریز یزد است. روستای سریزد در 5 کیلومتری شهرستان مهریز و 40 کیلومتری شهر یزد واقع است. قلعه سریزد از کهن ترین صندوق امانات بانکی ایران و جهان است که قدمت آن به ساسانیان می رسد. قلعه به منظور ذخیره سازی مواد غذایی و غلات و طلا و زیورآلات و پول استفاده می شده است.  روستای تاریخی سریزد در سال 1354 به عنوان آثار ملی ایران ثبت شد. 

روستای چم تفت روستایی زرتشتی نشین در تفت یزد است که در سرشماری سال 1385 مرکز آمار ایران دارای 5 خانوار و 11 نفر بوده است. مشاغل مردم روستای چم کشاورزی و دامداری و باغذاری است که محصولاتی مثل چغندر قند و پیاز و گیاهان دارویی شاتره و خاکشیر را عرضه می کنند. آب کشاورزی و آشامیدنی روستای چم به صورت لوله کشی است. 

روستای مزرعه کلانتر روستایی از توابع میبد در استان یزد است که روستایی توریستی است و اکثر ساکنان آن زرتشتی با گویش پارسی دری هستند. قدمت روستای مزرعه کلانتر میبد به صفویه مربوط می شود. معماری روستای مزرعه کلانتر بسیار مهندسی و منحصر به فرد است و خانه های آن از خشت و گل در سطح شیب دار ساخته شده است که دالان های طولانی دارند و پشت بام آنها دارای بادگیر است و از یکدیگر قابل تفکیک نیست. تعداد خانوارهای این روستا در سرشماری سال 1395 22 خانوار بوده ست. 

روستای عقدا از توابع شهرستان اردکان یزد است و جمعیت آن در سرشماری سال 1385 حدود 4700 نفر بوده است. معماری روستای قدیمی عقدا شبیه بافت تاریخی شهر یزد است دارای کوچه پس کوچه های خشت و گلی است. روستای عقدا بناهای تاریخی مثل بازار و حمام و کاروانسرا و بادگیر دارد. روستای عقدا در دل کویر است که در قرن هفتم ساکنان زرتشتی داشته است که به گبرگاه معروف بوده و به خاطر نداشتن دیوار دفاعی، دزدان و راهزنان به این روستا حمله می کرده اند و خواجه نصیر الدین طوسی در سفر به یزد و روستای عقد طرح ساخت دیوار را داده است. پس از مسلمان شدن اکثر اهالی روستای عقدا و عقد هم زمان 40 دختر و پسر تازه مسلمان شده اسم روستا ه عقدگاه یا عقدا تغییر یافت. 

روستای قطرم بافق در منطقه کویری یزد واقع شده است که بخاطر نخلستان ها و صنایع دستی این منطقه گردشگران و مسافران در سفر به یزد حتما به این روستا نیز سر می زنند. قدمت روستای قطرم یزد حدود 5 هزار سال است. روستای قطرم در کوه های باجگان و دره ای کوهستانی واقع شده است که لهجه مردمان روستای قطرم با مردم بافق کمی متفاوت است. شغل اکثر مردم روستای قطرم دامداری و کشاورزی و کار در معدن است. کوه های کوهستانی روستای قطرم مناسب کوهنوردی و سنگ نوردی است.  

روستای قطرم یزد

روستای مبارکه تفت روستایی از توابع شهرستان تفت استان یزد است که در دهستان پیشکوه واقع شده است و جمعیت این روستا طبق سرشماری سال 1385 مرکز آمار ایران حدود 57 نفر بوده است که در 20 خانوار قرار داشتند. روستای مبارکه یکی از روستاهای زرتشتی نشین تفت است که قدمت 550 ساله دارد. روستای مبارکه یزد دارای جاذبه گردشگری زیادی است. 

روستای ده بالا یزد از توابع شهرستان تفت است که 2600 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در 35 کیلومتری شهر یزد واقع است. روستای ده بالا در پایین شیرکوه واقع است که بلند ترین قله مرکزی ایران است. کوههای اطراف آن دائما برف دارد. مردمان این روستای با کشاورزی سردسیری میوه های متنوعی مثل زردآلو و گیلاس و گردو را تولید می کنند. هدش به معنی جای خوش آب و هوا، نام قدیم ده بالا بوده است. سنگ نبشته ای در محراب مسجد محله میانده وجود دارد که قدمت آن به 700 سال می رسد. محله های اصلی روستای ده بالای تفت شامل زیرباغ شاه، مزرعه آمحسن، جانبرازان، شیخ علی شاه، میاندره یا توده، باغستان و آشنایی است. 

روستای فراشاه تفت یا کوه عقاب در 8 کیلومتری شهر تفت واقع است و از آثار تاریخی آن می توان به غاری در دامنه کوه و چناری کهن نام برد. چند مسجد و حسینیه در روستای فراشاه واقع است که زیارتگاه قدمگاه معروف ترین آن است. در محراب زیارتگاه قدمگاه سنگ قدیمی وجود دارد که تاریخ نگاشته روی آن سال 512 هجری قمری را دارد. زیارتگاه قدمگاه به دستور گرشاسب بن علی از حاکمان دیلمی ساخته شده است و شهرت آن به مسجد علی ابن موسی الرضا است. آب و هوای این روستا معتدل و خشک است و در یک دره قرار دارد. کوه عقاب که بسیار شبیه عقاب است با ارتفاع 2018 متر در نزدیکی روستای فراشاه واقع است که در سفر به یزد توجه مسافران را جلب می کند.    

مجموعه فهرج یزد که به قرن نهم هجری تعلق دارد در روستای فهرج یزد واقع است. محوطه تاریخی شهدای فهرج یزد در فاصله 30 کیلومتری از یزد و در نزدیکی بافق واقع شده است که دارای سه حیاط می باشد که درخت سرو کهنسالی در میان آن قرار داشته است که از قناتی به نام مریم آباد ابیاری می شده است و بخاطر خشک شدن قنات آن درخت نیز خشک شده است. در حیاط مجموعه فهرج یزد اب انباری قرار دارد که در گذشته آب اهالی روستا را تامین می کرده است. این عمارت خشت و گلی در قدیم مدرسه ای مجلل بوده است که در قرن های نهم و دهم تبدیل به خانقاه شده است. کاشی کاری های زیبا و کتیبه های نوشته شده آن مسافران را هنگام سفر به یزد به سوی خود می کشاند.    

روستای طرزجان تفت که در منطقه ای خوش آب و هوا قرار گرفته است دارای آثار تاریخی و باستانی زیادی است و جاذبه های اکوتوریسمی نیز دارد. کوهستان طرزجان در نزدیکی قله شیرکوه واقع شده است و بخاطر همین مسئله آب و هوای بسیار خوبی دارد. روستای طرزجان در دره ای گسترده است که هزاران نفر از دل کویر به ییلاق می روند. از آثار تاریخی روستای طرزجان می توان به مسجد جامع آن اشاره کرد که قدمت 700 ساله دارد و چناری که در وسط روستا واقع است که قطر آن به 1.5 متر می رسد.      

روستای خویدک یزد در فاصله 20 کیلومتری شهر یزد است که آب و هوای روستای خویدک بسیار گرم و صحرایی است و تابستان های بسیار سوزان و خشک دارد. قدمت روستای خویدک یزد به 1500 سال تا 3000 سال پیش برمی گردد. آثار باستانی با ارزشی مثل قلعه خویدک و مسجد جامع، آب انبار حاج سید حسین، مسجد حاجی شمس آسیاب آبی، نخل 200 ساله است. نام خویدک به معنی سرسبزی و نام یک نوع خربزه است که محلی ها به خوبی می شناسند. قلعه خویدک نیز در گذشته برای پناه گرفتن روستاییان از دست راهزنان بوده است که اطراف آن چهار برج قرار دارد و با سوراخ های تعبیه شده آن افراد داخل برج به آن ها تسلط داشته اند  و توسط تیر و کمان های سنگی به راهزنان حمله می کردند.  

روستای خویدک یزد    

روستای توران پشت تفت یا توره بشت یا تورون پشت یا توراندخت در 60 کیلومتری شهر تفت یزد واقع شده است که آب و هوای آن نیمه خشک و کوهستانی است. نام روستای توران پشت نشان دهنده قدمت این روستا است که به دستور توران دخت دختر خسرو پرویز در منطقه ای به نام قهستان ساخته شده است. قهستان یا قناتستان به دلیل قناتهای فراوان نام گذاری شده است. آثار تاریخی توران پشت متعلق به دوره ساسانیان شامل آب انبار سنگی، سنگ نوشته های خوره، مقبره و گنبد شیخ جنید، گنبد پیر مراد، تخت رستم، حسینیه و نخل تاریخی و آتشکده استینا بوده است.   

آبشارهای یزد

آبشار دره گاهان تفت یا آبشار درگاهان در نزدیکی شهر یزد می باشد. آبشار دره گاهان تاج عروس کویر است. برف دائمی در قله شیرکوه باعث شده باغ های زیبا و سردسیری طرزجان و ده بالا آب و هوای بسیار مطبوعی داشته باشند. این آبشار نیز تحت تاثیر ارتفاعات بلند شیرکوه است. تنها آبشار مهم یزد، آبشار زیبای درگاهان است که بخاطر هوای ییلاقی و آب فراوان و هوای عالی مسافران زیادی را به خودش جذب می کند. طبیعت زیبای شیرکوه و غارهای زیبا و برفخانه، مناطق ییلاقی و سرسبز، مانیچ، منشاد، نیر، فراشاه یا اسلامیه، سخوید، زردین، تنگ چنار، توده، بیداخوید یا باغ های زیبای انار و مردمان خونگرم کویری زیبایی های این منطقه گردشگری را در سفر به یزد دوچندان می کند. 

چشمه و آبشار غربال بیز مهریز در فصل های پر باران از دل کوه چشمه جاری می شود. محوطه چشمه غربال بیز در ارتفاعات شیرکوه واقع است که اطراف آن دارای پوشش گیاهی درمنه می باشد. آب غربال بیز و حفره های چشمه آن در 40 متر مربع پراکنده شده است. از ویژگی های آب چشمه غربالبیز این است که آب چشمه تغییر رنگ نمی دهد. آب چشمه آبشار غربال بیز با این که از کوه خارج می شود ماهی نیز دارد و راز این ماهی های هنوز برای مردم مشخص نیست. این ماهی ها بخاطر اینکه نور خورشید به آنها نخورده است رنگی روشن دارند. 

چشمه و آبشار غربال بیز مهریز

آبشار دامگاهان مهریز در منطقه ای کوهستانی در نزدیکی چشمه های آب گوارا قرار دارد. اصطلاح بومی دره دامگاهان دون گاهان است که در نقشه طبیعی یزد با نام رود پایین نامگذاری شده است. دره دامگاهان 2100 هکتار است که در جنوب غربی شهرستان مهریز واقع شده است. دو چشمه بزرگ در کنار آبشار دامگاهان وجود دارد به نام چشمه غربالبیز که برای کشاورزی منطقه نقش حیاتی دارند. طبیعت زیبای دامگاهان مهریز در امتداد ارتفاعات شیرکوه است که بخاطر میزان برف رمستانی آب فراوانی دارد و از اوایل بهار تا اواسط تابستان بسیار دیدنی و پر آب است. گونه های گیاهی این منطقه 175 نوع است که این دره را بسیار سرسبز کرده است و کوهنوردان و مسافران زیادی را هنگام سفر به یزد به سوی خود می کشد. 

غارهای یزد

غار دربید یکی از غارهای آهکی استان یزد است که دارای چکنده های دیدنی است و آب گوارای آن بخاطر نزدیکی به قله کوه است. غار دربید در روستای دربید از توابع زارچ در نزدیکی یزد واقع شده است و طول آن 93 متر و عمق آن 20 متر است. غار دربید و مناطق اطراف آن مورد علاقه کوهنوردان و طبیعت گردان است که بخاطر عدم نیاز به وسایل خاص هنگام رفتن به غار دربید خیلی از مسافران هنگام سفر به یزد به این غار سر می زنند. 

غار زمرد تفت یا چرخ الماس در دره انجیر تفت واقع دشه است که نمونه سنگ های غار زمرد شامل نقره و سنگ فیروزه بوده است. افسانه های زیادی در مورد غار زمرد تفت گفته شده است. یک پژوهش 12 ساعته گروهی در مورد غار زمرد تفت توسط خانکیف انجام شده است که در همین پژوهش نوشته شده است که نمونه سنگ های غار نشان دهنده رگه های نقره و سنگ فیروزه است. 

غارهای یزد

غار نباتی ندوشن یزد در 60 کیلومتری شهر تفت و در روستای تاریخی ندوشن از توابع خضر آباد اشکذر واقع شده است. ستون های زیبا و بارگاه طبیعی و بلورهای گل کلمی از جذابیت های غار نباتی ندوشن است. قندیل های نباتی شکل در اول غار آن را تبدیل به غاری زیبا کرده است. بلورهای نبات مانند و سفید که غار نباتی به به عروس غارهای استان یزد تبدیل کرده است و صدای آرام چک چک آب درون غار را بسیار جذاب کرده است. از دو راه می توان به غار نباتی یزد رسید: یکی از طریق استان یزد و شهر میبد و دیگری از طریق استان اصفهان و مسیر اژیه و سورک. 

کوه های یزد

شیرکوه یزد که در جنوب یزد واقع شده است دارای ارتفاعی حدود 4075 متری است که بخشی از رشته کوه مرکزی ایران است. شیرکوه دارای سه بخش است شامل پیشکوه و میانکوه و پشتکوه. بخش پیشکوه شامل نصر اباد و روستای حاجی زینل و حومه است. بخش میانکوه شامل ده بالا و طزرجان است و بخش پشتکوه شامل نیر و گاریزات. مسیرهای صعود به قله شیرکوه شامل دره سوسن، دره شمس، لابید شیر، آب ریز، لایخچال، لاگردو، لابید سرخ، بید کبکان است. بعد از رسیدن به شهر تفت در 30 کیلومتری شهر یزد به منطقه ییلاقی ده بالا می روید و بعد از آن یک ساعت و نیم راه تا قله شیرکوه دارید. زیربنای شیرکوه گرانیتی است که بر روی سنگ آهک و دولومیت قرار گرفته است. تراس های رودخانه ای پدید آمده در شیرکوه مناظر زیبایی به وجود آورده که گردشگران زیادی را به خودش جذب می کند. 

برفخانه طرزجان یکی از مناطق خوش آب و هوای یزد است که آثار تاریخی و باستانی و جاذبه های اکوتوریستی بسیاری دارد. کوهستان طزرجان یا برفخانه طزرجان در بخش تفت و جنوب شرقی شیرکوه واقع است. روستای طزرجان در کف دره ای واقع است که هر ساله میزبان هزاران گردشگر است که از دل کویر به ییلاق می آیند. روستای طزرجان در کنار روستاهای خونزار و ده بالا قرار دارد. تکنولوژی تولید یخ شاید اولین بار در این منطقه به کار رفته است و با بریدن قطعات یخ از منطقه برفخانه طزرجان و بردن آن ها به میان کوه، از آب شدن یخ ها جلوگیری می کرده اند. آثار تاریخی و گردشگری روستای طزرجان شامل مسجد جامع این روستا است که سر ستون های چوبی با قدمت 700 ساله دارد که در همین روستا چناری وجود دارد که قطر آن به بیش از 1.5 متر می رسد و گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. 

کوه عقاب تفت یا عقابکوه تفت کوهی بلند است که به شکل عقاب بزرگی در کوهستان با بالهایی که روی دشتی وسیع با قدرت ایستاده است. عقاب کوه در روستای فراشاه شهرستان تفت در استان یزد قرار دارد که ارتفاع آن 2000 متر می باشد. علاقمندان به کوهنوردی عقاب کوه تفت را به خوبی می شناسند. عقابکوه آهکی است و فرسایش زیادی شده است. از نظر نوع پوشش گیاهی هیچ نوع گیاهی روی آن وجود ندارد ولی جانواران کوهستانی زیادی در حفره های بالای آن لانه دارند. چشمه آب نیز در این کوه جریان ندارد. شکل گیری لایه های آهکی عقاب کوه در دوره دوم زمین شناسی اتفاق افتاده است. برای صعود به قله عقاب کوه باید از شهرستان تفت و روستای فراشاه یا اسلامیه و از دامنه شمالی شیرکوه عبور کنید. 

کوه عقاب یزد

کوه ریگ مهریز یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان مهریز است که در استان یزد واقع است و اولین و تنها تپه شنی واقع شده در ایران است. کوه ریگ مهریز یک جاذبه ژئوتوریسمی جهان محسوب می شود که بر اثر وزش باد و جمع شدن شن های نرم در طول صدها سال به وجود آمده است و رمل های کوه ریگ بر اثر تابش نور خورشید بسیار داغ می شوند که مردم برای درمان دردهای عضلانی از این تپه ها استفاده می کنند. گردشگران داخلی و خارجی زیادی هنگام سفر به یزد از کوه ریگ مهریز دیدن می کنند و با پختن آشی محلی به نام شولی و شن نوردی در ایام خاص مثل نوروز جشن می گیرند. 

کوه خرانق یکی از کوه های استان یزد است که در بخش مرکزی قرار گرفته است و در نزدیکی روستای خرانق واقع شده است. مهمترین قله های کوه خرانق می توان از قله اشتری، قله چک چک، قله هامانه، قله خونزا، قله بندر و قله بزکوه نام برد. بلندترین نقطه کوه خرانق قله خونزا یا هنزا است که ارتفاع آن به 3158 متر می رسد. روستای خرانق در شهرستان اردکان یزد واقع شده است که در 85 کیلومتری شهر یزد واقع است. 

مناطق حفاظت شده یزد

منطقه حفاظت شده کالمند بهادران در 20 کیلومتری شهرستان مهریز استان یزد واقع شده است که با بهادران 50 کیلومتر فاصله دارد. مساحت منطقه حفاظت شده کالمند حدود 250 هزار هکتار است که مکان مناسبی برای تخم گذاری پرندگان مثل هوبره است. این منطقه حفاظت شده زیستگاه جانورانی مثل آهو و زاغ بور نیز هست که علاوه بر آن گورخر ایرانی نیز به این منطقه آورده شد و طرح انتقال و رهاسازی گورخر از منطقه توران و بهرام گور اجرا شده است. قانون ممنوعیت شکار در این منطقه از سال 1370 اجرا شده است. 

پناهنگاه حیات وحش دره انجیر و نی باز که در سال 1381 به عنوان پناهگاه حیات وحش اعلام شد دارای وسعتی به اندازه 175300 هکتار است.  پناهگاه حیات وحش دره انجیر در منطقه ای کوهستانی قرار دارد که دارای تپه های ماهوری و دشتی با اراضی شور نیز می باشد. سه الی پنج یوز پلنگ آسیایی در این منطقه زندگی می کنند و این منطقه به عنوان محل عبور و مهاجرت این یوز پلنگ ها شناسایی شده است. یوزپلنگ آسیایی بین سه منطقه کالمند و بافق و سیاه کوه و نایبندان رفت و آمد می کند. جانواران دیگری مثل قوچ و میش، بز کوهی و پازن، خرگوش، روباه و پلنگ و جبیر در این منطقه زندگی می کنند. گیاهان زیادی در منطقه حافظت شده دره انجیر می روید مانند انجیر وحشی، بادام کوهی، بنه، قیچ، تاغ، گز، اسپند، تلخه بیان، کلاه میرحسن، خارشتر، اسکنبیل و ... .

 حیات وحش دره انجیر

منطقه حفاظت شده باغ شادی یزد در جنوبی ترین بخش استان یزد یعنی شهر هرات که مهمترین قطب کشاورزی استان یزد هست قرار دارد. مساحت این منطقه حافظت شده 34 هزار هکتار است که دارای درخت و درختچه های جنگلی زیادی است که شامل جنگل های قناتو، باغ معدن، چاه منج، بختیاری و باغ شادی است. منطقه حافظت شده باغ شادی یزد در 25 کیلومتری مرکز دهستان چاهک است که 9 هزار هکتار از اراضی منطقه را به خود اختصاص داده است. بزرگترین جنگل طبیعی استان یزد، جنگل شادی یزد است که جنگل های آن زاگرسی است. پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده باغ شادی یزد شامل درختچه های بادام کوهی، دافنه و ارژن است و بوته های گون و گرامینه و درمنه نیز در پایین ارتفاعات وجود دارد. جانورانی که در منطقه باغ شادی زیست می کنند شامل خرس قهوه ای، کاراکال، کفتار، روباه شنی و معمولی، شغال، گرگ، گراز، خوک وحشی است که گوزن زرد ایرانی نیز در این منطقه درحال تکثیر است. 

کمپ های کویری یزد

کمپ کویری شباهنگ از زیباترین کمپ های کویری استان یزد است که قدم زدن در زمل های کویری و عبور از شن های کویری در کنار کمپ کویری خوب و زیبا، لذت و آرامش کویر را دو چندان می کند. لذت بردن از آسمان صاف و پر ستاره کویر و تماشای آتش در دل کویر و شتر سواری در دل کویر یکی از خاطره های وصف نشدنی کویر است. وجود کمپ شباهنگ در دل کویر باعث تبدیل آن به یکی از جذاب ترین مقصد های گردشگری شده است. کمپ کویری شباهنگ با تجهیزات کامل و اقامتی مطمئن سفر به کویر را لذت بخش تر می کند. 

کمپ کویرنوردی هفت سنگ که نام کامل آن پارک طبیعت گردی و صحرا نوردی هفت سنگ است در شمال شرقی شهر یزد واقع شده است که با یزد 20 کیلومتر فاصله دارد. کمپ کویری هفت سنگ در سال 1396 به بهره برداری رسید و اولین کمپ استان یزد است که از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد مجوز دارد. خدماتی که کمپ کویری هفت سنگ ارائه می کند شامل سافاری، شتر سواری، والیبال ساحلی، موسیقی زنده، رصد ستارگان، موتور چهار چرخ، رستوران شیشه ای و پذیرایی با چای آتیشی است. 

کمپ کویرنوردی شن و شادن در منطقه ریگزار پتکستان بافق قرار دارد که از جاذبه های گردشگری استان یزد است. کویرنوردان و گردشگران زیادی برای استراحت و اقامت در دل کویر از این کمپ استفاده می کنند و روزهای به کویر نوردی و تپه نوردی و شتر سواری سر کنند و شبها در این کمپ اقامت کنند و از غرفه های صنایع دستی و سوغاتی آن بهره ببرند. بهترین وقت سفر به کویر اواخر تابستان و فصل بهار است. 

مجموعه گردشگری و اکو کمپ زرین اردکان در نزدیکی پناهگاه حیات وحش دره انجیر و نی باد قرار دارد که اقامتگاهی برای کویرنوردانی است که به حیات وحش علاقه دارند. امکانات کمپ کویری ریگ زرین اردکان شامل رستوران، موتور سواریف شتر سواری، سافاری، سالن سینما، مزرعه ارگانیک، آش شولی یزدی، سوئیت و کپر برای اقامت، سایت تخصصی پرواز و ... است. مراسم سنتی ایرانی چهارشنبه سوری در این کمپ برگزار می شود. 

کمپ کویری سندباد در نزدیکی شهر یزد است که تفریحات زیادی مثل شتر سواری، سافاری، موتور سواری، رصد ستارگان دارد که برای هیجان و ترشح آدرنالین خون بسیار توصیه می شود. کمپ کویری سندباد یکی از بهترین گزینه های برای اقامت در دل کویر است و اقامت زیبای شما را در دل کویر خاطره انگیز می کند. چای زغالی و شب زنده داری دور آتش و دیدن ستاره های آسمان در دل کویر از کمترین خدماتی است که در کمپ سندباد ارائه می شود. 

کمپ های کویری یزد

کمپ کویر فهرج دارای ویژگی های منحصر به فردی است که از جاذبه های گردشگری استان یزد محسوب می شود. گردش در کویر، شتر سواری، موتور سواری، رصد ستارگان، سافاری و امکانات پذیرایی صبحانه و نهار و شام از امکانات کمپ کویر نوردی فهرج یزد است. کمپ فهرج در 14 کیلومتری جاده بافق و پشت شهرک صنعتی کوره های آجر پزی واقع شده است. 

کمپ کویر کاراکال مجتمع شهید برزگری یکی از زیباترین مناطق کویری ایران است. کویر کاراکال در نزدیکی شهر بافق است که زیستگاه کاراکال است که نوعی از گربه سانان است. به کاراکال سیاه گوش نیز گفته می شود. خدمات کمپ کویری کاراکال شهید برزگری سافاری، رصد ستارگان، شتر سواری، موتور سواری، رستوران و بوفه است که به شبکه برق سراسری برای شارژ موبایل نیز متصل است. جاده ای که به کمپ کاراکال منتهی می شود آسفالت است. 

مجتمع گردشگری و توریستی شهر آفتاب یا کمپ کویری آفتاب در بین زارچ و اشکذر واقع است که به صورت 24 ساعته در کل سال فعالیت می کند. خدمات مجتمع گردشگری و توریستی شهر آفتاب یا کمپ کویری آفتاب شامل سافاری، موتور سواری، شتر سواری، و سرو آش شولی محلی و قلیون و چای آتیشی است. فضایی سبز و آلاچیق و حوض آب در دل اقامتگاه ساخته شده است. برای در امان ماندن از طوفان های بهاری منطقه ای با ظرفیت 600 نفر در این کمپ ساخته شده است که سرپوشیده است و هنگام وقوع طوفان برای اسکان کویر نوردان استفاده می شود. 

کمپ کویرنوردی باران یا کمپینگ باران یزد دارای امکانات زیادی مثل اقامت در اتاق های 5 نفره ، رستوران سنتی، شام و پذیرایی با سیب زمینی آتیشی و چای آتیشی، سافاری و شتر سواری است. خدمات اقامت در کمپ کویرنوردی باران یا کمپینگ باران یزد بصورت تشک و موکت و بخاری و پتو است. اگر برای اقامت به وسایل بیشتری نیاز دارید با خود همراه داشته باشید. 

چشمه های یزد

چشمه و آبشار غربالبیز مهریز دارای طبیعتی زیبا و آب و هوای خوبی است. نامگذاری آن به دلیل حفره های متعدد در دامنه کوه غربال بیز است که رودخانه ای پر آب دارد و گردشگران را به سوی دریاچه می کشاند و تفریحاتی مثل قایقرانی و ماهیگیری در این منطقه رایج است. چشمه و آبشار غربالبیز مهریز در ارتفاعات شیرکوه است که در اطراف آن گیاه درمنه می روید و این گیاه هنگام عبور آب غرق در آب زلال رودخانه می شود. آب کشاورزی منطقه از این چشمه ها تامین می شود و باعث رونق گیاهان در این منطقه می شود. 

چشمه تامهر تفت در شش کیلومتری شهر تفت واقع شده است که از نظر گردشگری اهمیت زیادی برای گردشگران دارد. چشمه تامهر تفت در بهار و تابستان دارای آب زیادی است و در فصل پاییز آب آن کمتر می شود. در برخی از سال ها نیز آب چشمه تامهر تفت خشک می وشد و نام آن به همین خاطر تا مهر نامیده شده است. 

سنگ آب های ندوشن به دلیل داشتن املاح معدنی مختلف مثل گوگرد و آهن و نمک به صورت حوضچه های سفید رنگ آهنکی و پلکانی شکل گرفته است. سنگ آب های ندوشن در دل طیبعت کوهستانی و در نزدیکی رشته کوه های ندوشن واقع است که پدیده ای نادر و زیبا را رقم زده است. از بی نظیر ترین آثار طبیعی و زمین شناسی است که در نوع خود بی نظیر است. از سنگ آب های ندوشن به عنوان یک مرکز جذب گردشگر در صنعت گردشگری استفاده می شود. روستای تاریخی ندوشن از نزدیکی میبد یزد است که 5 هزار نفر جمعیت دارد و اکثر ساکنان آن به دامپروری و کشاورزی مشغول می باشند. 

سنگ آب های ندوشن

چشمه نهر مسیح خاتم قطب گردشگری شهرستان خاتم از استان یزد است که از میان شهر هرات که مرکز شهرستان خاتم است و در گذشته به آن دارالکلات یا شهر قلعه ها می گفته اند عبور می کند و به آن زیبایی و جلوه ای خاص داده است. چشمه نهر مسیح خاتم یکی از 5 منطقه گردشگری ثبت شده در میراث فرهنگی منطقه است که هفتمین اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی طبیعی ایران است. چشمه نهر مسیح خاتم به دوره اول زمین شناسی یا دوره کواترز می رسد. این چشمه نهر مسیح خاتم در سال 1387 ثبت آثار ملی ایران شده است. 

سروهای یزد

سرو کهنسال چم از کهنسال ترین درختان ایران است که در روستایی زرتشتی نشین در استان یزد در نزدیکی تفت قرار دارد. قدمت سرو کهنسال چم به 3500 سال می رسد و حدود 28 متر ارتفاع دارد. این درخت از سال 1390 در خطر خشک شدن قرار دارد که برای جلوگیری از خشک شدن سرو چم پیشنهادهایی شده است. سرو کهنسال چم یزد در سال 1388 در فهرست آثار ملی طبیعی ایران ثبت شد. 

سرو کهنسال مهریز که بعد از سرو ابرکوه دومین موجود زنده یزد به حسال می آید قدمتی حدود دو هزار سال دارد که گردشگران استان یزد هنگام سفر به یزد و مهریز از این سرو دیدن می کنند. در اطراف سرو کهنسال منگاباد مهریز، فضایی به عنوان پارک ساخته شده است که مردم هنگام بازدید از فضای سبز و پارک لذت ببرند. ارتفاع سرو کهنسال منگاباد 15 متر است که در کنار قنات اصلی محله واقع شده است. سرو کهنسال مهریز در سال 1384 ثبت آثار ملی ایران شد. 

سرو ابرکوه در شهر ابرکوه یا ابرقوه واقع است که پیرترین موجود زنده دنیا است و ارتفاع آن به 28 متر می رسد. اطراف سرو ابرکوه حصارکشی شده است و برای نگهبانی از آن نیز اقداماتی شده است اما عده ای از مردم اقدام به تخریب و یادگاری نویسی این سرو کهنسال کرده اند و از این سرو قدیمی بالا رفته و باعث تخریب آن شده اند. سرو ابرکوه ثبت آثار طبیعی ملی ایران شده است. 

سرو ابرکوه

پیرانگاه پای سرو حسینی که سروی با تقدس در بین زرتشتیان بومی است و اطراف آن را یک بنای قدیمی وجود دارد. نمای کاهگلی و درب چوبی و بادگیرهای این بنای قدیمی و سقف های ضربی آن حکایت از قدمت تاریخی پیرانگاه پای سرو حسینی دارد. قدمت پیرانگاه به دوره قاجار با سبک معماری آن می رسد که در روستای حسینی واقع شده است. هنگام ورود به پیرانگاه، یک در هشتی قرار دارد که سمت راست آن راه پله به پشت بام دارد. سرو حسینی که ارتفاع آن به 10 متر می رسد با شاخه هایی پر از پارچه های بسته شده دیده می شود که نشان از تقدس و حاجت طلبی مردم از این درخت می باشد. داخل پیرانگاه محلی برای روشن کردم شمع و سوختن عود، آب انبار وجود دارد. پیرانگاه سرو حسینی در سال 1389 ثبت آثار ملی ایران شده است. 

پارک های یزد

پارک آبشار بافق که در دل کویر مثل بهشت است از فضاهای سبز شهرستان بافق است که در ارتفاعات حاشیه بافق واقع است. پارک آبشار بافق که پارکی دوستدار طبیعت است و سازه های طبیعی دارد یک مجموعه تفریحی است و برای ساخت ان از سنگ و چوب و گیاه و آب استفاده شده است و طبیعت اصلی دست نخورده باقی مانده و فضای مناسبی برای مسافران است که هنگام سفر به یزد و شهر بافق از این تفرجگاه استفاده کنند. پارک آبشار بافق در سال 1390 احداث شد و سال 1393 به بهره برداری رسید. پارک آبشار بافق از امکاناتی مانند مسیر ویژه معلولان، مسیر حرکتی به قله کوه، روشنایی و نمایشگر بزرگ شهری، زمین بازی کودکان و زمین ورزشی برخوردار است. 

پارک هفت تیر یزد در خیابان کاشانی یزد واقع است و مساحت آن حدود 5.5 هکتار است. فضای سبز پارک که با درختان نارون و کاج پوشیده شده است و همچنین دارای باغی بزرگ و پر از میوه است که بخاطر موقعیت مکانی که دارد و به دو بیمارستان یزد نزدیک است همیشه گردشگران بومی و غیر بومی از این باغ استقبال کرده و مهمانان زیادی دارد. امکانات پارک هفت تیر یزد مثل آبخوری، سرویس بهداشتی، زمین ورزشی، سیستم صوتی و بازی کودکان است. مکان های دیدنی یزد که نزدیک پارک هفت تیر است مثل موزه آیینه، آتشکده یزدان، بوستان طوبی است.  

پارک بزرگ شهر یزد که حدود 30 هکتار مساحت دارد در سال 1370 در میدان نماز یزد ساخته شد. درختان پارک بزرگ شهر یزد شامل درخت کاج و زبان گنجشک است. پارک بزرگ شهر یزد سومین پارک یزد است که بعد از پارک شهدا و کوهستان پارک یزد قرار دارد و مردم و مسافران از پارک بزرگ بسیار استفاده می کنند. امکانات پارک بزرگ یزد مثل دریاچه و قایق سواری، غرفه های رفاهی و تفریحی، آبخوری، ست ورزشی، مسجد و کتابخانه و زمین بازی کودکان است. در اطراف پارک بزرگ شهر یزد مکان های دیدنی یزد مثل برج های کوره آجرپزی، امام زاده سید نصرالله و اقامتگاه بومگردی خشت آباد است.           

پارک آهن شهر بافق که در زمینی به مساحت 70 هکتار در شهر بافق قرار دارد از قدیمی ترین پارک های بافق است که دارای آبنما، برکه، گلخانه، زمین بازی کودکان، آبشار و دریاچه است و مسافران زیادی را به خود جذب می کند. پارک جنگلی آهن شهر بافق یک آبنمای موزیکال دارد که به آبشار ماریتا معروف است و مجسمه پلنگ نیز در برکه آن دیده می شود. ماریتا نام تنها بازمانده یوزپلنگ آسیایی است که در سال 1373 به همراه مادر و خواهر و برادرش به برکه برای آب خوردن رفته بودند توسط مردمی که ترسیده بودند و به آنها حمله کرده بودند کشته شدند و فقط ماریتا توسط محیط بان نجات یافته بود. در نزدیکی پارک آهن شهر بافق هتل علمدار بافق و اقامتگاه سنتی باغ تیتو واقع است.    

پارک شهدا یزد که وسعتی حدود 255 هکتار دارد در سال 1365 در میدان امام رضا یزد ساخته شد و درختان سر به فلک کشیده آن که اغلب درخت ناورن و کاج هستند فضایی دلنشین به این پارک داده است. حوض وسط پارک شهدا پر شده است از ماهیان قرمز که گردشگران زیاد بومی و غیر بومی به خود جذب کرده است. امکانات پارک شهدای یزد مثل آبنما، زمین والیبال، غرفه، سرویس بهداشتی و زمین بازی کودکان است. در نزدیکی پارک شهدای یزد، بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری یزد مثل مسجد جامع یزد، زندان اسکندر و بازار سنتی یزد واقع است.    

پارک های یزد

پارک طوبی یزد که در سال 1382 در میدان شهدای محرب یزد در بافت جدید ساخته شد مساحتی حدود 14 هزار متر مربع است که در نزدیکی بیمارستان مدرن مرتاض یزد واقع است. پارک طوبی یزد در باغی تاریخی در میان درختان سر به فلک کشیده انار و خرمالو و توت و کاج  ساخته شده است. بوستان طوبی ویژه بانوان است و حصار و دیوار اطراف آن کشیده شده است و به صورت صبح تا شب به روی بانوان و فرزندان آنان باز است. امکانات پارک طوبی یزد شامل غرفه های رفاهی و نمازخانه و پیست دوچرخه سواری، زمین بازی کودکان و آبنما و آبخوری است. پارک طوبی یزد نزدیک مکان های دیدنی و تاریخی یزد مثل موزه آیینه، پارک هفت تیر و آتشکده یزد است.            

پارک آزادگان یزد در سال 1364 در بافت جدید یزد و در خیابان تیمسار فلاحی احداث شد که مساحت آن حدود 3.5 هکتار است. درختان کاج و نارون، فضایی سبز و زیبا و دلنشین به پارک آزادگان یزد داده است. امکانات پارک آزادگان یزد شامل امکانات ورزشی است که برای ورزش گردشگران و بومیان را به خود جذب می کند و برای ورزش صبحگاهی بسیار استفاده می شود. زمین بازی کودکان، سرویس بهداشتی، نماز خانه، کتابخانه و آبنما و آبخوری از امکانات پارک آزادگان یزد است. مکان های تاریخی نزدیک به بوستان آزادگان یزد شامل هتل صفائیه یزد، بوستان ناجی، دخمه زرتشتیان، پاساژ صدف و پاساژ آریا است. 

پارک بزرگ آزادشهر یزد در بافت جدید یزد در منطقه آزادشهر با 2.7 هکتار مساحت در سال 1387 احداث شد که درختان کاج و نارون فضایی بسیار سبز و زیبا را بری ساکنان و مسافران به شهر یزد فراهم کرده است. یکی از دلایل جذب گردشگر به پارک بزرگ آزادشهر یزد وجود درختان کهنسال و تنومند است. امکانات پارک آزادشهر یزد مثل غرفه های رفاهی و زمین بازی کودکان، سرویس بهداشتی، پارک بادی، نمازخانه و آلاچیق است. جاذبه های گردشگری شهر یزد مثل شیرکوه تف، باغ تالار ارم، اقامتگاه بوم گرری دو سرو تفت، باغ صدری تفت، آبشار دره گاهان است.      

پارک غدیر شهر یزد در خیابان مطهری یزد در سال 1363 احداث شده است که دارای درختان سر به فلک کشیده ناورن و کاج است. داخل پارک غدیر یزد یک کتابخانه بزرگ و مجهز وجود دارد که بسیاری از کتاب خوانان و فرهنگ دوستان به این کتابخانه سر می زنند. داخل پارک یک کافی شاپ سنتی نیز وجود دارد. در پارک غدیر ورزش صبحگاهی و مشاوره خانواده و سلامتی و طب سنتی برگزار می شود و علاقمندان به این مباحث در جلسات هفتگی شرکت می کنند. امکانات پارک غدیر یزد شامل کتابخانه و نمازخانه، زمین والیبال ساحلی، زمین بازی کودکان، ست ورزشی است. اماکن و جاذبه های تاریخی یزد نزدیک پارک غدیر یزد شامل هتل سنتی مظفر، هتل باغ مشیرالممالک و باغ دولت آباد و بازارهای سنتی است که مسافران هنگام سفر به یزد از این مکان ها دیدن می نمایند.       

پارک یزد

پارک کوهستان یزد که در جاده تفت یزد واقع است در سال 1382 احداث شده است و مساحت آن حدود 50 هکتار است و فضای سبز آن شامل درختان سر به فلک کشیده کاج و نارون و اقاقیا است. پارک کوهستان یزد برای استفاده خانواده ها و گردشگران یزد به ویژه در شب و استفاده از فضای سرسبز و دل نشین آن گزینه بسیار خوبی است. یکی از سرسبز ترین و معروف ترین پارک های یزد همین پارک کوهستان است. امکانات پارک کوهستان یزد شامل موتور سواری، ماشین سواری، پیست اسکیت، آلاچیق، قایق سواری و غرفه های تفریحی و رفاهی است. جاذبه های گردشگری و اماکن تاریخی یزد که به پارک کوهستان نزدیک است شامل آبشار دره گاهان، خانه رزاقیان تفت، اقامتگاه بوم گردی نارتی تی تفت، کوه عقاب تفت و باغ علی نقی خان تفت است. که هنگام سفر به یزد از این مکان ها دیدن کنید.      

پارک باغ ملی یزد که در سال 1360 ساخته شد در بافت تاریخی یزد میدان باغ ملی قرار دارد و وسعت آن حدود هشت هزار متر مربع است. درختان سر به فلک کشیده نارون و کاج این پارک را بسیار زیبا کرده است. بازسازی باغ ملی یزد به تازگی انجام شده و یک آبنمای هارمونیک و نورپردازی شده به شبهای زیبای مردم شهر یزد افزوده است. امکانات باغ ملی یزد شامل زمین بازی کودکان، سرویس بهداشتی و ست ورزشی است. جاذبه های گردشگری یزد که در نزدیک باغ ملی یزد است مانند موزه آب یزد، اقامتگاه بوم گردی بادگیر، پاساژ ستاره یزد، پاساژ کویتی ها و مجموعه امیرچخماق است که گردشگران هنگام سفر به یزد از این اماکن دیدن می کنند.   

پارک شادی یزد در بافت جدید یزد یعنی بلوار دانشجو واقع است که سه هکتار وسعت دارد و در سال 1360 احداث شده و دارای درختان بلند و زیبای کاج و نارون است که فضای پارک شهر شادی یزد را زیبا کرده است. پارک شادی یزد دارای وسایل بازی برقی است که این شهر بازی هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان جذابیت دارد. دستگاه برقی غول نمادین و امکانات دیگر پارک مثل زمین بازی کودکان و غرفه های تفریحی و رفاهی مردم یزد و گردشگران یزد را به خود جذب می کند. پارک شادی یزد در نزدیکی جاذبه های گردشگری یزد مثل هتل جهانگردی یزد، موزه آیینه یزد و مجموعه نمایشی خانه خنده یزد واقع است که هنگام سفر به یزد مسافران از این مکان ها و پارک شادی لذت می برند. 

شهربازی یزد

در مورد سفر به یزد گردشگران و مسافران ابتدا باید بهترین مسیر را به شهر یزد و با توجه به بودجه خود انتخاب کنند و انتخاب بهترین هتل و اقامتگاه در یزد بعد از آن خواهد آمد. هنگام رسیدن به شهر یزد، نقشه شهر یزد را با توجه به پارک های یزد و مناطق و اماکن دیدنی و گردشگری یزد بررسی کنید و از بهترین مسیر برای رسیدن به مقاصد خود استفاده کنید. از دیدن و گشت و گذار و کوچه گردی در کوچه پس کوچه های بافت قدیمی یزد غفلت نکنید تا خاطره فراموش نشدنی از سفر به یزد برای خودتان بسازید. 

 

دیدنی های شهر یزد

هنگام سفر به یزد بهترین فصل را انتخاب کنید تا از گرمای کویری آن اذیت نشوید که آبان و آذر و فصل زمستان و ابتدای فصل بهار بهترین زمان است تا لذتی دو چندان از سفر به یزد ببرید. در هنگام انتخاب هتل نیز در نظر داشته باشید که بعضی از اقامت گاه های سنتی بخاطر داشتن پله و نداشتن آسانسور برای شما و همراهانتان مناسب باشد. در صورت نیاز داشتن به آسانسور از انتخاب هتل های سنتی پرهیز کنید و هتل های مدرن را انتخاب نمایید. در پایان امیدوارم تمام موارد و اطلاعاتی که برای سفر به یزد نیاز دارید را به شما ارائه کرده باشیم و در صورت کمبود با ارائه نظرات خود مطالب ما را یاری نمایید. 

  • بهترین مناطق گردشگری شهر یزد از نظر شما کجا است؟
  • بهترین رستوران شهر یزد کدام است؟
  • بهترین هتل شهر یزد چیست؟
  • شما به عنوان سوغاتی یزد چه چیزی را ترجیح می دهید؟
  • نظر شما درمورد گویش یزدی چیست؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید