ما را دنبال کنید :
سوال معمولی که کوهنوردان موفق پس از فتح قله ها با آن مواجه می گردند
سوال معمولی که کوهنوردان موفق پس از فتح قله ها با آن مواجه می گردند
الهه جباری
کوهنوردی
1
بازدید : 2263
رای ها : (0)

سوال معمولی که کوهنوردان موفق پس از فتح قله ها با آن مواجه می گردند

مارک هارل (Mark Horrell) کوهپیما و کوهنورد انگلیسی می‌باشد. مارک به قله اورست و سه قله دیگر از هفت قله در هفت قاره صعود نموده است. هارل خودش را بیشتر یک کوهپیما می‌داند تا یک کوهنورد، کسی که خودش را از مسیر‌های ساده بالا می‌کشد، اما یکی دو تا تکنیک هم در چنته دارد که در صورت ضرورت در زمان‌های مشکل از آن‌ها استفاده می‌نماید. مقاله‌ای که می‌خوانید برگرفته و ترجمه‌ای از وبلاگ شخصی مارک هارل است که او با خوانندگان به اشتراک گذاشته شده است.در یکی از داستان‌های قدیمی مکتب ذن آمده است:  روزی نزدیک غروب، راهبی جوان با عجله به سوی مقصد خود در حرکت بود تا به یک رودخانه بزرگ رسید. زمانی که وارد رودخانه گشت و جریان شدید آب را حس نمود و بر او مسلم گشت که شدت جریان آب تا حدی بالا می‌باشد که او را با خود می‌برد و او نمی‌تواند از رودخانه عبور نماید؛  با ناراحتی و عصبانیت جهت یافتن راهی برای رسیدن به سمت دیگر، کناره رودخانه را بالا و پایین می‌رفت. سوال معمولی که کوهنوردان موفق پس از فتح قله ها با آن مواجه می گردند را در ادامه آورده‌ایم.

کوهنوردی - کوهپیمایی- رودخانه

تقریباً از عبور از رودخانه نا‌امید گشته بود که مرشد پیری را آن سوی رودخانه دید. او با تکان دادن دست توجه پیرمرد را به خودش جلب نمود و با فریاد از او پرسید:  «مرشد، لطفاً من را راهنمایی نمایید تا به سوی دیگر رودخانه برسم؟ » پیرمرد برای چند لحظه به فکر فرو رفت، بعد سر خود را تکان داد و گفت:  «دوست من، شما در سوی دیگر رودخانه می‌باشید».
تفسیر‌های گوناگونی از این داستان وجود دارد، ولی هنگامی که من برای بار اول آن را شنیدم، به فکر این افتادم که ما در زندگی دائم در حال تلاش برای رسیدن به مکانی دیگر می‌باشیم و گاهی اوقات قدر مکانی که در حال حاضر در آن هستیم، را نمی‌دانیم.  هنگامی که دریافتم از کوهنوری در ارتفاعات لذت می‌برم، بزرگترین آرزوی من صعود به قله اورست بود. من کوهنوردی را تنها با هدف لذت بردن و احساس بودن در کوهستان با کوهپیمایی در مسیر‌های راحت آغاز نمودم. در مسیر دستیابی به آرزوی خود، قدم بعدی من پا گذاشتن در مسیر‌های مشکل‌تر بود. میدانستم برای این که پیشرفت نمایم، چالش‌های بسیاری وجود دارند که من باید بر آن‌ها غلبه نمایم.در نهایت در می‌۲۰۱۲ من به آرزوی خودم دست یافتم. صحیح و سالم به پناهگاه اورست بازگشتم و به خانواده‌ام، همه دوستان و تمام اشخاصی که ماجراجویی‌های من را پیگیری می‌نمودند، اطلاع دادم که به قله اورست صعود نموده‌ام. پیام‌های تبریک بسیاری به من رسید و بیشتر این پیام‌ها شامل این سؤال ساده می‌شد؟

کوهنوردان - کوهنوردی - کوهپیمایی

«گام بعدی چیست؟»

پاسخ به این پرسش، در آن زمان غیرممکن بود. من خسته بودم و تا چند هفته قبل فقط یک هدف داشتم (صعود به اورست). من سرانجام به هدف خودم رسیدم و زنده به پناهگاه برگشتم. تازه داشتم موفقیت خود را هضم می‌نمودم و برای این که ارزش آن را کامل بفهمم به زمان طولانی نیاز داشتم.  درماه‌های پس از صعودم بسیاری از من می‌خواستند که داستان صعود خود را برای آنان تعریف نمایم. خیلی دوست داشتند که بدانند بالا رفتن از اورست چه حسی و حالی دارد. زمانی که داستان صعود خودم را برای آنان تعریف می‌نمودم، تقریباً همه آنان می‌خواستند که بدانند پس از آن می‌خواهم چه کاری انجام دهم. بسیاری حتی نمی‌خواستند ماجرای صعود من را گوش دهند، اما آن‌ها هم همین سؤال را می‌پرسیدند: «اوه، شما به اورست صعود نموده‌اید، حالا گام بعدی چه می‌باشد؟ » صعود اورست برای این افراد کافی نبود؟ پیش خودم میاندیشیدم:
 

چرا باید گام بعدی وجود داشته باشد؟!

کوهنوردی - کوهپیمایی- کوهنوردان

صحیح است که همواره یک بعدی وجود دارد. خوب است که آدم هدفی برای رسیدن داشته باشد، این به زندگی آدم معنا می‌بخشد، ولی آینده هرگز به اندازه حال اهمیت ندارد. به هر حال، ما در زمان حال زندگی می‌نماییم. هنگامی که به چند سال پیش می‌نگرم، به دلیل تجربه‌های باورنکردنی که دارم احساس خوشبختی می‌نمایم و فهمیدم که آینده نیز مثل گذشته زیاد مهم نمی‌باشد. اکثر شما در زندگی همراه با کوله باری از تجربه، دستاورد‌هایی داشته‌اید. تجربه‌ای که به طور بسیار عمیق‌تر و معنادارتر از کار‌هایی که شاید در آینده به آنان بپردازید.البته من یک چیز برای انجام دادن پس از اورست یافته‌ام. من کم کم دارم روی «هفت قله» کار می‌نمایم. تاکنون به ۴ تا از آن‌ها صعود نموده‌ام و ماه قبل به قله پنجم (Denali)، یک صعود نافرجام داشتم. همین طور، دارم روی یک کتاب کامل درباره سفرم به قله اورست کار می‌نمایم. ولی بیشتر قله‌هایی که صعود نمودم به هیچ وجه ارتباطی به هدف‌هایم نداشتند. آن قله‌ها را به دلیل لذت احساس بودن در کوه، صعود نمودم.  
 

تمام زندگی، بودن در لحظه است.

  • نظر شما چیست؟ آیا همیشه باید گام بعدی وجود داشته باشد؟
  • تا چه حد با نظر مارک هارل و تجربه ای که او داشته است موافق یا مخالف هستید؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد ماجرای مارک هارل کوهنورد و نظر او در مورد سؤال گام بعدی چیست؟  با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، متشکریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
  • Author Image
    فرهاد :

    بسیار عالی