ما را دنبال کنید :
قبل از کویرگردی حتما بخوانید!
قبل از کویرگردی حتما بخوانید!
نسیم طالبی
کویر های ایران
1
بازدید : 1257
رای ها : (5)

قبل از کویرگردی حتما بخوانید!

کویر و کویرگردی یکی از تفریحاتی می باشد که دارای طرفداران بسیاری می باشد و در این بین رفتن به کویر علاوه بر زیبایی ها و جاذبه های فراوانی که دارد، ممکن است خطراتی را نیز به دنبال داشته باشد و البته می بایست به این نکته هم توجه کرد که این خطرات با دانستن مطالب آموزشی کاملا قابل رفع شدن می باشند و البته این موارد بیشتر در مواقعی اتفاق می افتد که شما بدون آموزش باشید و قصد تنهایی سفر کردن به کویر را داشته باشید. در این مقاله سعی داریم تا مواردی را در مورد کویر و کویرگردی ذکر کنیم که دارای کاربردهای زیادی باشند:

کویرگردی و همراهی یک راهنما

در زمانی که به تنهایی و یا به صورت غیر حرفه ای به کویرگردی می روید بهتر است با همراهی تورهای کویرگردی عازم شوید و در غیر این صورت حتماً یک راهنمای خوب به همراه داشته باشید. یک راهنمای خوب می بایست شرایط ذیل را دارا باشد:

راهنمایی که شما را همراهی می کند باید مواردی چون دانستن راه ها و مسیرها، آشنایی به موقعیت جغرافیایی کویر، محل قرار گرفتن چشمه های آب، چاه ها، دریاچه ها، عوارض طبیعی و کوه ها را خوب بداند و این راهنما می بایست مسیر های عبور خودرو و نقاط ممنوعه برای خودرو را بداند و شما را راهنمایی کند. اگر قصد خودرو سواری بر روی دریاچه های نمک را دارید راهنما می بایست بداند که در چه مناطقی از دریاچه این کار ممکن می باشد و شما را هدایت کند و همچنین نوع مواد در خاک کویر در عبور از کویر مؤثر است.

Iran-Deserts.jpg (113 KB)

برای مثال سولفات سدیم که در خاک برخی مناطق کویر زیاد یافت می شود باعث پوکی خاک و گیر افتادن ماشین می شود و یا خاک رس در مواقع بارانی سبب می شود که ماشین بکسباد کند و درجا بزند. از مهم‌ترین نکاتی که یک راهنما می بایست بداند وضعیت ستارگان و مسیریابی بر اساس وضعیت قرارگیری آن ها در فصل های مختلف سال می باشد.

کویرگردی و نکات ایمنی سفر

یکی از موارد و نکات ایمنی که در کویرگردی و سفر به کویر باید بدانید و حتماً آن را رعایت کنید انواع حیوانات در کویر می باشد و این که این حیوانات و موجودات را بشناسید و چگونه با آن ها رفتار کنید بسیار مهم می باشد. یکی از حیواناتی که در کویر زندگی می کنند شترها می باشند. این حیوان می تواند در پیدا کردن آب به شما کمک کند. شتر در هنگام غروب آفتاب برای نوشیدن آب به سمت آن حرکت می کند و شما در شرایط بحرانی می توانید با تعقیب شتر به آب برسید.

سوسمارها و بخصوص بزمجه ها نیز یکی دیگر از حیوانات کویر هستند. این حیوانات خطرناک می باشند و تا جایی که می شود می بایست از آن ها دوری کرد. از حیوانات واقعا ترسناک و خطرناک کویر عقرب ها می باشند، از مواردی که می بایست در مورد عقرب ها بدانید این است که در چه مکان هایی زیاد می باشند و در چه زمان هایی از روز بیشتر بیرون می آیند و ممکن است به شما آسیب بزنند و بهتر است علاوه بر این موارد مراقبت های اولیه در مقابل عقرب زدگی را نیز یاد بگیرید تا در موقع لزوم بتوانید به خوبی اقدام کنید.

Principles-of-traviling-to-the-desert.jpg (196 KB)

بعضی از انواع مارها نیز در کویر زندگی می کنند و بهتر است آشنایی کافی برای شناسایی مارهای سمی و غیر سمی را داشته باشید و کمک های اولیه در این مورد را نیز فرا گیرید.

کویرگردی و آشنایی با گیاهان

از دیگر مواردی که آشنایی با آن ها در کویرگردی به کار شما خواهد آمد شناخت انواع گیاهان و کاربرد های آنان است. ریشه بعضی از گیاهان موجود در کویر دارای آب فراوانی می باشد که در هنگام کم آبی و یا بی آبی می تواند به شما کمک کنند. چوب بعضی از گیاهان نیز می تواند آتشی بسیار عالی و پرحرارت برای شما فراهم آورد و بعضی دیگر از گیاهان کویر نیز سمی و غیرقابل استفاده می باشند و در صورتی که از آن ها به طور اتفاقی استفاده کنید ممکن است موجب بیماری و یا حتی مرگ شود.

Desert.jpg (52 KB)

کویرگردی و به همراه داشتن آب لازم

تشنگی و بی آبی یکی از نکاتی است که به راحتی انسان را در کویر از پای در می آورد و قبل از شروع و به را افتادن حتماً دو برابر احتیاج و اندازه مصرفی آب به همراه خود داشته باشید. البته بهتر است راه های بدست آوردن آب در کویر چه به صورت مصنوعی و چه به صورت طبیعی را یاد بگیرید و از آن در مواقع اضطراری استفاده کنید.

  • نکات ایمنی دیگری که باید در کویر رعایت کنیم را با ما در میان بگذارید؟
  • در زمان مار گزیدگی در کویر چه اقداماتی باید انجام بدهیم؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
  • Author Image
    امیر :

    بسیارعالی