ما را دنبال کنید :
آموزش تصویری انواع روش پرتاب چوب ماهیگیری
آموزش تصویری انواع روش پرتاب چوب ماهیگیری
الهه جباری
ماهیگیری
5
بازدید : 9187
رای ها : (5)

آموزش تصویری انواع روش پرتاب چوب ماهیگیری

چوب و چرخ ماهیگیری به چهار دسته اصلی تقسیم بندی می شوند: اسپین کستینگ (spincasting)، اسپینینگ (spinning)، بیت کستینگ (baitcasting) و پشه (fly). اساس پرتاب چوب ماهیگیری ساده است، و هر کدام از این چوب های ماهیگیری عناصر طراحی و مکانیسم های خاص خود را دارند. نکته کلیدی در مورد یک پرتاب چوب ماهیگیری دقیق و پر قدرت، آشنایی با اجزای مختلف چوبی، که از آن استفاده می نمایید و همچنین دانستن چگونگی کار با چرخ ماهیگیری می باشد؛ تا بتوانید ساده و مطمئن نخ را آزاد سازید. از این رو در این مقاله از سری مقالات آموزش ماهیگیری وبسایت تارگتینو قصد داریم به صورت تصویری شما را با انواع روش پرتاب چوب ماهیگیری و چگونگی کار با چرخ آشنا نماییم. با تارگتینو همراه باشید. smiley

فهرست عناوین انواع روش پرتاب چوب ماهیگیری

 1. روش پرتاب چوب ماهیگیری اسپین کستینگ
 2. روش پرتاب چوب ماهیگیری اسپینینگ 
 3. پرتاب چوب ماهیگیری بیت کستینگ
 4. روش پرتاب چوب ماهیگیری پشه 

1روش پرتاب چوب ماهیگیری اسپین کستینگ

 1. روبروی مکانی که قصد پرتاب قلاب به درون آن را دارید، بایستید. شما قبل از پرتاب نخ باید مطمئن گردید که در جهت درست و رو به مکان هدف خود نشانه رفته اید. کمی زانوهای خود را خم نمایید تا مرکز ثقل بدن خود را پایین تر بیاورید و یک تکیه گاه پایدار و محکم ایجاد نمایید. شانه ها و کمرتان نیز باید هم راستا با هدف شما باشد. اگر برای شما راحتتر است که کمی زاویه دار بایستید، می توانید پای غیر غالب خود را جلوتر بگذارید.

 مرحله اول پرتاب چوب ماهیگیری اسپین کستینگ

 1. دسته چرخ ماهیگیری را دور از خود و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا اینکه طعمه حدود 30 سانتی متر با سر چوب ماهیگیری فاصله داشته و آویزان باشد. این عمل باعث می شود که نخ در موقعیت درستی جهت یک پرتاب خوب و پرقدرت قرار بگیرد. اگر به نخ شما شناور یا وزنه وصل باشد حتماً باید آن ها به جای طعمه 30-38 سانتی متر از سر چوب ماهیگیری فاصله داشته باشند. در غیر این صورت نخ شما خیلی کوتاه خواهد شد که نتیجه آن پرتابی بی شتاب می باشد.

 مرحله دوم پرتاب چوب ماهیگیری اسپین کستینگ

 1. دسته میله را با انگشت شست خود دقیقاً زیر دکمه چرخ بگیرید. در زیر دسته های اکثر چوب های اسپین کستینگ پایه تو رفته ای با یک برآمدگی ماشه مانند وجود دارد. جهت ایمنی، انگشت اشاره خود را اطراف این گیره قرار دهید. فرقی ندارد که با دست راست یا چپ خود چوب را نگه دارید. اکثر ماهیگیران ترجیح می دهند که دنده اسپین کستینگ را با دست غالب خود نگه دارند. اگر می خواهید با یک دست، هم پرتاب را انجام دهید و هم چرخ را نگه دارید، نیاز دارید که بعد از پرتاب دست های خود را تغییر دهید.

 مرحله سوم پرتاب چوب ماهیگیری اسپین کستینگ

 1. دکمه پشتی چرخ را فشار دهید و نگه دارید. شصت دست پرتاب کننده خود را به سمت بالا حرکت دهید تا زمانی که پد روی دکمه قرار بگیرد. سپس دکمه را محکم به سمت پایین فشار دهید. فشار دادن دکمه چرخ، نخ را از قرقره آزاد می کند، که امکان رها شدن نخ به هنگام پرتاب را فراهم می آورد. اگر به هنگام فشردن دکمه، نخ زیادی آزاد نشد و در حد 2-3 اینچ (1/5 تا 6/7 سانتیمتر) بود، به این معناست که دکمه را به اندازه کافی محکم فشار نداده اید، در این مواقع نخ را جمع کنید و مجدد امتحان نمایید.

مرحله چهارم پرتاب چوب ماهیگیری اسپین کستینگ

 1. بازوی خود را بالا ببرید تا جایی که دست شما در مقابل صورتتان قرار بگیرد. حرکت باید از آرنج شما باشد نه از شانه. به این طریق پرتاب پرشتاب تری خواهید داشت. زمانی که دستتان در مقابل صورتتان قرار گرفت، چوب باید به حالت عمودی باشد یا اینکه سر آن کمی پشت سر شما باشد. مطمئن گردید که دسته چوب همیشه بالاتر از کمرتان باشد. دستتان را زیاد بالا نبرید؛ زیرا ممکن است تصادفاً قلاب به چیزی یا لباستان گیر کند. این عمل ممکن است فشار غیر ضروری را بر روی مفصل شانه شما اعمال کند که خیلی زود می تواند بعد از یک روز طولانی در کنار آب و بیرون بودن شما را از پای در آورد.

مرحله پنجم پرتاب چوب ماهیگیری اسپین کستینگ

 1. سریعاً چوب را به سمت جلو ببرید. با یک حرکت روان جهت دست پرتاب کننده خود را عوض کنید، دسته چوب را در حالی که کل دستتان در مقابل صورتتان قرار دارد نگه دارید. سر چوب را با یک زاویه 30 درجه متوقف کنید. (معمولاً به آن موقعیت ساعت ده گفته می شود). نکته کلیدی برای داشتن یک پرتاب خوب این است که حرکات شما تا جایی که ممکن است بسیار روان و بی تلاش و سختی باشد. حرکات بیش از حد تند و سریع فقط دقت شما را کاهش می دهد و سبب می شود که هدف را گم کنید.

مرحله ششم پرتاب چوب ماهیگیری اسپین کستینگ

 1. زمانی که چوب به سطح چشم شما رسید، دکمه چرخ را رها کنید. زمانی که این کار را انجام دهید گشتاور چوب طعمه شما را به سمت منطقه مورد نظر شما سوق خواهد داد. نخ همچنان به سرعت از قرقره باز می شود تا زمانی که شما دکمه چرخ را مجدد فشار دهید یا اینکه طعمه به آب برسد. اگر صدای تلپ برخورد طعمه با آب را در مقابل خود بشنوید، احتمالا دیر دکمه را رها نموده اید و اگر طعمه به حالت یک قوس بزرگ به سمت بالا پرواز نماید، به این معناست که دکمه را زود آزاد نموده اید. شاید خودمان را گول زده باشیم که فکر کنیم که همان دفعه اول پرتابی درست انجام دهیم و دکمه را در زمان مناسب رها نماییم.

نگران نباشید با چند بار تلاش، زمان مناسب رها نمودن دکمه را یاد خواهید گرفت و بر آن مسلط خواهید گشت. 

مرحله هفتم پرتاب چوب ماهیگیری اسپین کستینگ

 1. زمانی که طعمه با هدف شما برخورد نمود، مجدد دکمه را فشار دهید. فشار دادن دکمه برای دومین بار سرعت پرتاب طعمه را کاهش می دهد و سبب می شود که طعمه خیلی راحت و زیبا در محل هدف شما پایین و فرود بیاید. بعد از آن دیگر همه چیز بستگی به صبر و تحمل شما دارد که ماهی طعمه شما را پس بزند یا اینکه به طعمه شما نزدیک شود و آن را به دهان گیرد. می توانید برای قفل کردن چرخ و گیر دادن نخ به قرقره، شکاف چرخ را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا زمانی که کلیکی را حس نمایید. در این مرحله، اگر احساس راحتی بیشتری برای چرخاندن با دست غالب خود می کنید، می توانید چوب را با دست مخالف خود بگیرید.

مرحله هشتم پرتاب چوب ماهیگیری اسپین کستینگ

2- روش پرتاب چوب ماهیگیری اسپینینگ

 1.  قسمت بالایی بدنتان را رو به سمتی که قصد پرتاب چوب ماهیگیری در آن دارید، نمایید. به سمت قسمتی از  آب بایستید که قرار است نخ یا طعمه شما در آن بیفتد. شانه ها و کمر شما باید هم راستا با ناحیه مورد نظر باشد. راحت بایستید و زانوهای خود را خم نمایید تا پایداری خود را افزایش دهید. باید تلاش نمایید که در حین پرتاب چوب ماهیگیری، همچنان شانه ها و کمر شما رو به منطقه مورد نظر باقی بمانند و تغییر جهت ندهند.

enlightenedدر تمام مدت فرایند پرتاب چوب ماهیگیری باید ثابت باقی بمانید و راستای خود با منطقه هدف را حفظ نمایید.

 مرحله اول پرتاب چوب ماهیگیری اسپینینگ

 1. دسته چرخ را با دست غالب خود بگیرید. بر خلاف چرخ های اسپین کستینگ، چرخ های اسپینینگ طوری طراحی شده اند که با یک دست عمل پرتاب کردن چوب انجام گیرد و با دست دیگر آزاد کردن نخ از روی قرقره. خیلی محکم پایه چرخ را بگیرید و انگشت اشاره و میانی خود را بالای برآمدگی قرار دهید و انگشتحلقه و انگشتان کوچک خود را زیر آن ثابت نگه دارید. از آنجایی که اغلب افراد راست دست هستند، اغلب چرخ های اسپینینگ طوری طراحی شده اند که دسته چرخ سمت چپ وخود چرخ سمت راست قرار داشته باشد. اگر چپ دست هستید، کافی است چوب را به سادگی بچرخانید تا با تغییر جهت آن، دسته و چرخ در موقعیتی که برای شما طبیعی تر است قرار بگیرند.

مرحله دوم پرتاب چوب ماهیگیری اسپینینگ

 1.  چرخ را بچرخانید تا هنگامی که طول نخ آویزان از چوب ماهیگیری حدود 12-15 اینچ (30-38 سانتی متر) باشد. دسته چرخ را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا اینکه ارتفاع مورد نظر و صحیح طعمه حاصل آید. از آزاد کردن نخ کمتر از 6 اینچ یا (15سانتی متر) یا خیلی شل کردن آن خودداری نمایید. در واقع طعمه باید در حدی آویزان باشد که کمی سنگینی ایجاد نماید. شما باید به هنگام چرخاندن دسته چرخ موقعیت راحتی داشته باشید و چرخ در حد کمر شما باشد.

مرحله سوم پرتاب چوب ماهیگیری اسپینینگ

 1. انگشت خود را در میان نخ قلاب کنید و آن را در جهت مخالف چوب ماهیگیری بالا بکشید. تسمه چرخ (Reel Bail) را بچرخانید تا زمانی که نخ پیچیده شده با چوب تنظیم شود و تا جایی که ممکن است در نزدیکی دستی که قرار است با آن پرتاب را انجام دهید، قرار بگیرد. سپس انگشت اشاره خود را خم نمایید و با استفاده از آن نزدیکترین قسمت نخ را بگیرید و مستقیماً به سمت بالا و به داخل چوب ماهیگیری بکشید. هنگامی که نخ را به انگشت خود گیر می دهید، تا زمانی که پرتاب را آغاز نمایید، اجازه ندهید که رها شود. تسمه چرخ قطعه ای استوانه ای می باشد که آزادانه پشت قرقره ای که نخ در آن قرار دارد می چرخد. تسمه چرخ مسئول جمع کردن نخ و برگرداندن آن روی، نخ زمانی که چرخ نخ را جمع می کند، می باشد.

مرحله چهارم پرتاب چوب ماهیگیری اسپینینگ

 1.  تسمه چرخ را با دست آزاد خود باز نمایید. اگر راست دست هستید، حلقه فلزی چرخان را با استفاده از دست چپ خود به سمت مخالف بچرخانید تا تسمه باز شود. باز کردن تسمه، آن را از مسیر نخ خارج می کند و نخ آزاد می گردد و در این هنگام شما می توانید به پرتاب چوب ماهیگیری اقدام نمایید. مطمئن شوید که در حین پیچیدن و باز کردن تسمه چرخ، با دست غالب خود گیره روی دسته چرخ ماهیگیری را نگه داشته اید.

enlightenedجهت پرتاب چرخ ماهیگیری اسپینینگ باید از دو دست خود استفاده نمایید.

مرحله پنجم پرتاب چوب ماهیگیری اسپینینگ

 1. چوب را با شانه بازوی پرتاب کننده خود به سمت عقب بکشید. هر دو دست را هماهنگ به سمت بالا و بیرون حرکت دهید، طوری که می خواهید یک چوب بیسبال یا چوب گلف را نگه دارید. هنگامی که تقریباً سر چوب زاویه 30 درجه با زمین داشت، متوقف شوید. معمولاً چوب اسپینینگ باید یک خط سیر افقی را طی کند، نه اینکه به صورت عمودی  بالا و پایین برود.

مرحله ششم پرتاب چوب ماهیگیری اسپینینگ

 1. همزمان با پرتاب ناگهانی و با قدرت چوب ماهیگیری خود، نخ را نیز رها سازید. با شدت چوب ماهیگیری را از پشت سر خود به سمت بیرون و مقابل خود پرتاب کند، به نحوی که دستان شما به صورت باز در مقابل سینه شما قرار بگیرند. به محض اینکه که چوب از مقابل صورت شما عبور کرد، گیره روی نخ را آزاد کنید. انعطاف پذیری سر چوب ماهیگیری آن را به سمت جلو و منطقه مورد نظر می راند. به منظور داشتن پرتاب چوب ماهیگیری دقیقتر، با انگشت اشاره خود نقطه ای که قصد فرود طعمه در آن را دارید را نشان دهید. 

مرحله هفتم پرتاب چوب ماهیگیری اسپینینگ

 •  همان طور که در مورد چوب ماهیگیری اسپین کستینگ گفتیم، در مورد چوب ماهیگیری اسپینینگ هم می گوییم که نه خیلی زود و نه خیلی دیر نخ را آزاد نمایید. اگر خیلی زود نخ را رها سازید، طعمه شما به جای اینکه به سمت بیرون برود، به سمت بالا خواهد رفت و اگر خیلی دیر نخ را آزاد کنید، هم معمولاً طعمه مستقیماً به سمت پایین و درون آب بیفتد.  اگر قصد پرتاب چوب ماهیگیری اسپینینگ بلندی همچون نوعی که در آب های شور به کار می رود، دارید، سعی کنید دست غالب خود را تا جایی که ممکن است طی حرکت ثابت و پایدار نگه دارید. به این ترتیب دست شما به عنوان پایه، و بقیه چوب ماهیگیری به عنوان محور عمل خواهند کرد.

3- پرتاب چوب ماهیگیری بیت کستینگ

 1. رو به مکانی که قصد پرتاب قلاب در آن را دارید بایستید. شانه ها و کمرتان بایستی با بخشی از آب که قصد انداختن طعمه در آن را دارید هم راستا باشد. پاهای شما باید محکم در کنار هم باشد و انگشتان شصت پایتان نیز در راستای بقیه بدنتان و رو به هدف باشد. این امر به یک پرتاب درست کمک می کند. اگر تمایل دارید که راحتتر بایستید، باید پای غالب شما در سمت عقب قرار بگیرد، که در این صورت شما جهت شروع پرتاب باید چوب ماهیگیری را به سمت پشت شانه خود ببرید. البته مطمئن گردید که در این نحوه ایستادن، قادر به حفظ تعادلتان در حین پرتاب هستید.

مرحله اول پرتاب چوب ماهیگیری بیت کستینگ

 1. کلاچ (Drag) و کشش (tension) چرخ را تنظیم نمایید. بهتر است زمانی که برای اولین بار قصد استفاده از چرخ بیت کستینگ را دارید، تنظیمات کلاچ و کشش چرخ را طوری که برای شما راحتتر است تنظیم نمایید. این کار را می توانید با چرخاندن چرخ های مغناطیسی پشت چوب، درست بالای گیره انجام دهید. چرخاندن این چرخ را تا زمانی که احساس راحتی می نمایید، ادامه دهید. به این طریق به هنگام پرتاب چوب، نخ راحت و روان از قرقره باز و خارج می شود.
 • چرخ بیت کستینگ از یک سیستم ترمز گریز از مرکز و دستگیره کششی استفاده می کند که به هنگام پرتاب کردن نخ، مقاومت ایجاد می نماید. اگر قبلاً تجربه استفاده از چوب ماهیگیری بیت کستینگ را نداشته اید، مقاومت چرخ را روی 9 تنظیم کنید. مقاومت های بالا، ایمنی و کنترل بیشتری را در تجربه های اول برای شما فراهم می آورد. زمانی که کمی تجربه پیدا کردید، می توانید مقاومت را روی اعداد کوچکتر تنظیم نمایید تا پرتاب راحتتر و بلندتری داشته باشید.

enlightenedویژگی چوب های ماهیگیری بیت کستینگ، طراحی پیچیده آنان می باشد. بنابراین اگر احتیاط نکنید، ممکن است خیلی راحت تنظیمات آن را به هم بزنید. به همین خاطر بهترین کار این است که به هنگام به کارگیری چوب ماهیگیری بیت کستینگ از یک فرد خبره و حرفه ای کمک بگیرید.

مرحله دوم پرتاب چوب ماهیگیری بیت کستینگ

 1. نخ را تا جایی باز کنید که فاصله طعمه تا سر چوب ماهیگیری 30-38 سانتی متر (12-15 اینچ) باشد. اگر دسته چرخ را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید نخ کوتاه و اگر در خلاف جهت عقربه ای بچرخانید نخ بلند می شود. طعمه شما باید به اندازه 30 سانتی متر از انتهای چوب ماهیگیری فاصله داشته و آویزان باشد، که به این طریق می توانید پرتابی با حداکثر نیرو و شتاب داشته باشید.

مرحله سوم پرتاب چوب ماهیگیری بیت کستینگ

 1. چوب ماهیگیری را بچرخانید به طوری که دسته چرخ و قرقره رو به بالا قرار بگیرند. قرارگیری چرخ در این موقعیت، این امکان را به شما می دهد که با مچ دست خود پرتابی آنی و شتاب دار انجام دهید.

مرحله چهارم پرتاب چوب ماهیگیری بیت کستینگ

 1. چوب ماهیگیری را طوری محکم بگیرید که شصت شما بالای قرقره چرخ باشد. انگشت شصت دست خود را با کمی زاویه بر روی لبه بیرونی قرقره قرار دهید. اگر با دست خود مستقیماً روی قرقره و نخ فشار بیاورید، مسیر خروج نخ از قرقره را مسدود می کنید، اما با قرار دادن شصت خود بر لبه بیرونی قرقره، کنترل و تسلط بیشتری بر جریان نخ در حین پرتاب داشته باشید.

مانند چوب ماهیگیری اسپین کستینگ، اکثر ماهیگیران استفاده کننده از چوب بیت کستینگ، با همان دستی که دسته چرخ را می چرخانند، با همان دست عمل پرتاب کردن را انجام می دهند. اگر شما هم می خواهید این دو کار را با یک دست انجام دهید، باید بعد از پرتاب چوب ماهیگیری، چرخ ماهیگیری را به دست بگیرید.

مرحله پنجم پرتاب چوب ماهیگیری بیت کستینگ

 1. با شصت دست پرتاب کننده خود، دکمه آزاد سازی قرقره را فشار دهید. فشار دادن دکمه آزاد ساز قرقره، سبب چرخیدن آزادانه و جریان یافتن قرقره در حین پرتاب می شود و امکان انجام پرتاب های بلندتر را فراهم می آورد. به هنگام فشار دادن دکمه آزاد سازی قرقره شصت دست خود را در بالای چرخ قرقره که قابل دیدن است، قرار دهید تا از پیچ خوردن نخ جلوگیری نمایید. در اکثر چرخ های بیت کستینگ، دکمه یا میله ای باریک روی چوب ماهیگیری در پشت دسته چرخ، دقیقاً زیر قرقره وجود دارد که خیلی سریع می توانید آن را با شصت دست خود بیابید.

در مدل های قدیمی چرخ های بیت کستینگ دکمه آزاد سازی ممکن است در لبه خارجی قرقره چوب ماهیگیری قرار داشته باشد.

مرحله ششم پرتاب چوب ماهیگیری بیت کستینگ

 1. دست پرتاب کننده خود را بالا و پشت سر خود ببرید. سر چوب ماهیگیری را بالا و به کناری ببرید تا زمانی که با کمی زاویه در پشت سر شما قرار بگیرد. آرنج خمیده خود را به سمت بیرون در کنار صورت خود بکشید، طوری که گویی می خواهید یک توپ فوتبال را پرتاب نمایید. لازم نیست که آرنج یا چوب ماهیگیری در زاویه ای دقیق نگه دارید، تنها کافیست آن را در هر موقعیتی که راحتتر هستید نگه دارید. اگر سر چوب ماهیگیری تا حد کمر یا پایینتر از آن باشد، به این معناست که آن را خیلی پایین نگه داشته اید. سعی کنید آن را کمی بالاتر نگه دارید، به طوری که به هنگام پرتاب تا حد بالاتر از شانه هایتان قرار بگیرد.

مرحله هفتم پرتاب چوب ماهیگیری بیت کستینگ

 1. همزمان با پرتاب کردن چوب ماهیگیری به سمت جلو، شصت دست خود را از روی چرخ و قرقره بردارید. مسیر چوب را مثل یک حرکت تی مانند (به مانند عقب و جلو کشیدن تی به هنگام تمیز کردن زمین) در جهت مخالف تغییر دهید. زمانی که دست خود را از روی قرقره (اسپول) برمی دارید، طعمه شما به جلو و به سمت هدف می رود و نخ آزادانه از قرقره خارج می گردد. پرتاب خود را با نشانه رفتن چوب ماهیگیری به سمت جلو همانند موقعیت ساعت 10 کامل نمایید. دست خود آزاد (شل) و در حین حرکت خم نمایید.

enlightenedپرتاب چوب ماهیگیری بیت کستینگ بیشتر نیازمند تکنیک است تا نیرو و قدرت! به جای اینکه سعی در پرتاب کردن طعمه نمایید، اجازه دهید طعمه بی هیچ تلاشی و آزادانه با وزن خود به سمت جلو و هدف برود.

مرحله هشتم پرتاب چوب ماهیگیری بیت کستینگ

 1. قبل از اینکه طعمه به آب برسد، با انگشت شصت خود قرقره چرخ ماهیگیری را از حرکت باز دارید. انگشت شصت خود را به آرامی در خلاف جهت قرقره در حال چرخش فشار دهید، تا نخ را از حرکت باز دارید یا اینکه خیلی نرم و به تدریج از سرعت آن بکاهید. حتماً سعی کنید که قبل از تماس طعمه با منطقه هدف، قرقره را از حرکت باز دارید.

دلیل دیگر برای اینکه اکثر ماهیگیران ترجیح می دهند با دست غالب خود پرتاب چوب ماهیگیری بیت کستینگ را انجام دهند، این است که به این شیوه آنان کنترل بیشتری روی سرعت چرخش قرقره و جریان نخ خواهند داشت.

 • اگر نخ را از حرکت باز ندارید، و آن همچنان بعد از تماس با آب از قرقره خارج گردد، نتیجه آن چیزی نیست جز جمع شدن توده ای درهم و برهم و گره خورده از نخ (که گاهی به آن لانه پرنده نیز گفته می شود)، و در نهایت مجبور خواهید گشت جهت بازیافتن طعمه، گره ها را از هم باز و آن را مرتب نمایید.
 • اگر می خواهید با یک دست هم عمل پرتاب چوب ماهیگیری را انجام دهید و هم چرخ را بچرخانید، به جلو بروید و چوب ماهیگیری را به طرف دست دیگر خود ببرید.

مرحله نهم پرتاب چوب ماهیگیری بیت کستینگ

4- پرتاب چوب ماهیگیری پشه

 1. رو به قسمتی از آب که قصد پرتاب چوب ماهیگیری به آن را دارید، بایستید. طوری رو به مکان هدف بایستید که پاهایتان محکم و ایمن قرار داشته باشند و شانه ها و کمرتان نیز رو به مکان هدف باشد. خیلی سنگین بایستید تا به هنگام پرتاب بتوانید تکیه گاه محکمی داشته باشید.
 •  در فصل ماهیگیری، فرصت خوبی وجود دارد که مستقیما درون آبی بایستید که می خواهید از آب ماهی بگیرید. به همین دلیل بسیار مهم است که سنگین و محکم  در جای خود قرار بگیرید.
 • به هنگام ماهی گیری در آب های با جریان سریع، در همه لحظات از نحوه ایستادن خود و محل قرارگیری پاهای خود مطمئن گردید. توجه داشته باشید که با اندکی غفلت از نحوه ایستادن خود، ممکن است به راحتی لیز بخورید.

مرحله اول پرتاب چوب ماهیگیری پشه

 1. چوب ماهیگیری را با دست غالب و در مقابل و تا سطح کمر خود نگه دارید. حتماً باید چوب به موازات سطح زمین یا با کمی زاویه رو به بالا باشد، به طوری که چرخ به سمت پایین و شصت دست شما در بالای دسته آن قرار داشته باشد. دست خود تا زیر آرنج را آزاد و راحت نگه دارید.
 • انجام صحیح ماهیگیری با چوب ماهیگیری پشه نیازمند مهارت و سرعت دست شما می باشد. به همین دلیل پیشنهاد می گردد با دستی این عمل را انجام دهید که با آن سرعت و تسلط بیشتری دارید.

مرحله دوم چوب ماهیگیری پشه

 1. سر چوب ماهیگیری را با ساعد خود خیلی سریع به سمت عقب ببرید. زمانی که چوب را به سمت عقب می برید، اندکی خم و نخ در پشت سر شما قوسی شکل شود. این اثر شلاقی، شتاب لازم جهت پرتاب چوب ماهیگیری پشه را فراهم می آورد.
 • زمانی که برای نخستین بار این حرکت رو به عقب را انجام می دهید، در صورت نیاز می توانید به هنگام بلند کردن سر چوب، 6-8 سانتی متر (15-20 اینچ) نخ آزاد را بالای سطح آب نگه دارید. بعد از آن تا جایی که ممکن است چوب را طی حرکت، به حالت افقی نگه دارید.
 • به هنگام انجام حرکت رو به عقب، بازوی خود را ثابت نگه دارید. بر خلاف سایر انواع چوب ماهیگیری، شما باید به هنگام پرتاب چوب ماهیگیری پشه، بیشتر از مچ دست یا ساعد خود استفاده نمایید.  

مرحله سوم پرتاب چوب ماهیگیری پشه

 1. به اندازه ای مکث نمایید که نخ پشت سر شما قرار بگیرد و صاف گردد. صبر کنید تا حالت قوسی نخ شکل بگیرد و در هوا از هم باز گردد. در این صورت به هنگام کامل کردن پرتاب چوب ماهیگیری، مطمئناً نخ به لباس شما یا هر شی دیگری در محیط گیر نمی کند.
 • زمانی که برای اولین بار از چوب ماهیگیری پشه استفاده می نمایید، ممکن است از بالای شانه های خود نگاه کنید که آیا نخ به خوبی باز شده است یا خیر. ولی با چندین بار تمرین، بدون نگاه کردن شما متوجه خواهید گشت که نخ کاملاً از هم باز شده است.

enlightenedبیش از حد هم مکث نکنید، اگر نخ شما با زمین تماس پیدا می کند، این نشان دهنده آن است که بیش از حد مکث کرده اید.

مرحله چهارم پرتاب چوب ماهیگیری پشه

 1. ضربه تند و ملایمی به سر چوب ماهیگیری بزنید به نحوی که دست پرتاب کننده شما به سمت جلو نشانه برود. در این هنگام چوب بارگیری و برای حرکت در جهت مخالف آماده می گردد. با حرکت سریع مچ دست شما، طعمه به سمت مقابل و منطقه هدف در آب پیش می رود.
 • برای قدرت، دقت و مسافت حداکثری،  سعی کنید تا حرکت ساعد و مچ دست خود را با لحظه دقیق صاف شدن چوب بعد از خمیدگی که داشته، هماهنگ کنید.
 • زمانی که چوب در موقعیت ساعت ده قرار می گیرد، به آرامی آن را به سمت عقب بشکید تا شتاب رو به جلوی آن را متوقف نمایید. این امر سبب می گردد که از خطا رفتن به سمت هدف جلوگیری نمایید.

مرحله پنجم پرتاب چوب ماهیگیری پشه

 1. سر چوب ماهیگیری پشه را پایین بیاورید تا نخ، لیدر و پشه را به سمت پایین تنظیم نمایید. زمانی که چوب در حال متوقف شدن در مقابل شماست، سر چوب را به سمت پایین ببرید تا حدی که نخ با سطح آب منطقه هدف تماس پیدا کند. به خاطر بسپارید که این کار باید تنها بعد از کامل شدن پرتاب انجام گیرد. اگر خیلی زودتر این کار را انجام دهید، نخ در فاصله و منطقه هدف شما فرود نمی آید.

اگر دفعات اول دیدید که چندان موفق عمل نمی کنید، ناامید نشوید. ماهر شدن در پرتاب چوب ماهیگیری پشه نیازمند یادگیری جدی تکنیک و تمرین فراوان آن است.

مرحله ششم پرتاب چوب ماهیگیری پشه

 1. حرکت رو به عقب و ضربتی رو به جلو را تکرار کنید تا نخ بیشتری برای پرتاب بفرستید. یکی از مزایای اصلی صید ماهی با چوب ماهیگیری پشه این است که شما می توانید حتی بعد از تمام شدن پرتاب هم مسافت و میزان نخ ارسالی را افزایش دهید. به این منظور خیلی ساده و نرم چوب را به سمت عقب و جلو ببرید تا زمانی که طول نخ به همان اندازه ای که مد نظر شماست برسد.

مرحله هفتم چوب ماهیگیری پشه

جمع بندی و نتیجه گیری 

در این مقاله از سری مقالات آموزش ماهیگیری تارگتینو، چگونگی پرتاب انواع چوب ماهیگیری را به صورت تئوری آموختید حال زمان آن است که وارد عمل شوید. پیشنهاد می کنیم که حتماً قبل از رفتن در کنار آب های مناسب ماهیگیری، تکنیک های فوق را در خشکی نیز تمرین کنید. برای این کار هم به جای طعمه از یک تکه لاستیک استفاده نمایید تا خیالتان از گم شدن یا آسیب دیدن آن راحت باشد. همچنین اگر از آن دسته افرادی هستید که معمولاً به هنگام رفتن به ماهیگیری چند چوب ماهیگیری به همراه می برید، در نظر داشته باشید که برای چوب با چرخ اسپین کستینگ طعمه و نخ سبک؛ و برای چوب با چرخ بیت کستینگ، طعمه های سنگین تری نیاز دارید. در پایان ایده خوبیست که برای رفتن به ماهی گیری لباس آستین بلند و ضخیم بپوشید تا پوست خود را از برخورد قلاب به هنگام پرتاب های بد و نادرست و خراشیده شدن در امان نگه دارید!

 • چوب های ماهیگیری متداول در ایران کدام ها هستند؟
 • یا مطالب فوق در کمک به شما جهت یادگیری ماهیگیری مفید بودند؟
 • روش شما برای پرتاب چوب ماهیگیری و قلاب در آب چیست؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد انواع روش های پرتاب چوب ماهیگیری و انداختن قلاب در آب  با ما و سایر علاقمندان به ورزش ماهیگیری به اشتراک بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، متشکریم.

 منبع: ترجمه مقاله «How to Cast a Fishing Pole» از سایت www.wikihow.com

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (5)
 • Author Image
  سوسن محبی :

  یکی از فانتزی هاتی زندگیم یادگیری ماهیگیری ممنون از مقاله خوبتون

 • Author Image
  علی گودرزی :

  یه آخر هفته و یه سد طالقان

 • Author Image
  زهرا کاشف :

  بنظرم ماهیگیری خیلی برای آرامش و کم کردن استرس مفیده من دارم تازه یاد میگیرم و چند دفعه رفتم برای ماهیگیری و واقعا تاثیرگذاره

 • Author Image
  سهیل چردانی :

  من سالهاست ماهگیری میکنم و قشنگ منو یاد دوران جوونیم انداخت که تازه شروع به کار کردم اطلاعات خوبی برای آماتور هاست ولی ماهیگیری یک ورزش تجربیه

 • Author Image
  حمیدرضا کیانی :

  واقعا برای کسی مثل من که تازه میخوام ماهیگیری رو شروع کنم مفید بود و اطلاعات کاملی داشت ممنون