ما را دنبال کنید :
چطور به کویر و بیابان سفر کنیم؟
چطور به کویر و بیابان سفر کنیم؟
نسیم طالبی
کویر های ایران
1
بازدید : 547
رای ها : (0)

چطور به کویر و بیابان سفر کنیم؟

معرفی کویر و بیابان گردی

بیابان گردی و کویر گردی از سفرهای لذت بخش و ماجراجویانه ای می باشند که سالانه تعداد بسیار زیادی از طرفداران طبیعت به این مناطق سفر می کنند ولی همواره دل طبیعت با خود خطرات و مشکلاتی را به همراه دارد که اگر قبل از سفر آمادگی و تجهیزات با خود داشته باشید  مطمئنا سفر لذت بخشی از کویر و بیابان گردی خود خواهید داشت و در غیر اینصورت ممکن است با مشکلات جدی و شاید خطرناکی روبرو شوید.

اصول و نکات مهم کویر و بیابان گردی

در این مطلب ما تعدادی از اصول ونکات مهمی که لازم است هنگام سفر در بیابان و کویر گردی رعایت کنید را یادآور می شویم.

 •  قبل از رفتن برنامه داشته باشید . شما باید به طور کاملا دقیق برنامه ریزی کنید و بدانید که چه زمانی می خواهید به کویر یا بیابان بروید؟ با چه کسانی می روید؟ و چه زمانی باز می گردید؟ این اطلاعات را همیشه با یک فرد دیگر ( که با شما در سفر همراه نیست) هم به اشتراک بگذارید.

RiganDesert.jpg (60 KB)

 • به هیچ وجه تنها نمانید! هرگز تنهایی به بیابان و کویر سفر نکنید ! حداقل یک نفر همراه داشته باشید. بیابان و کویر، طبیعت وحشی هستند و شما در آنجا نا آشنا هستید و تسلط به محیط ندارید و انواع خطرات شما را تهدید می کند. این خطرات شامل گم کردن مسیر، گیر کردن در گل و باتلاق، افتادن از ارتفاعات، حمله حیوانات و یا حتی ممکن است از جانب انسان های دیگر باشد ولی تعداد بالا، به بقا و سالم ماندن در انواع خطرات کمک می کند.
 • این مکان ها معمولا دارای مناظر شبیه به هم هستند و شما به راحتی گم می شوید، پس همیشه نقشه و GPS همراه خود داشته باشید.

IntroducingIransDeserts.jpg (184 KB)

 • قبل از مسافرت آب و هوا را بررسی کنید، آب و هوای کویر و بیابان به گونه ای است که ناگهان تغییر می کند، همیشه آب و هوا را بررسی کرده و با آمادگی کامل حرکت کنید.
 • علاوه بر به همراه داشتن جی پی اس، همراه داشتن آب در بیابان و کویر بسیار مهم است.  حتما با خود آب همراه داشته باشید و پیشنهاد می شود روزی یک گالن (حداقل 4 لیتر) آب بنوشید. مخصوصا در فصل های گرم مانند تابستان.آب و هوای این مناطق به شدت گرم است و آب بدن شما سریع تبخیر می شود، علاوه بر هوای گرم، شما به علت جنب و جوش و داشتن فعالیت ورزشی به سرعت عرق کرده و آب بدن خود را از دست می دهید، برای همین احتمال گرما زدگی و هایپوترمی (کم آب شدن بدنتان) زیاد است، حتی ممکن است از ادامه ی مسافرت باز بمانید،  پس زیاد آب نوشیدن را جدی بگیرید!
 • اگر دچار کم آبی شدید، غذا نخورید، سیگار نکشید، صحبت نکنید.
 • با خود غذا به همراه داشته باشید، به همراه داشتن غذا با خود، هم انرژی شما را افزایش می دهد، هم روحیه ی شما را بالا می برد.  درصورت نداشتن تغذیه مناسب در سفر، طبعا دچار افت فشار، قند و ضعف می شوید و نمی توانید از مسافرت خود لذت ببرید، پس حتما علاوه بر غذای کافی، بسته غذایی اضافی، کنسرو تن ماهی یا مرغ، شیرینی خشک، برگه ی میوه جات، مکمل های غذایی داشته باشید.
 • کویر و بیابان دارای نوسانات هوایی زیاد و تفاوت دمای بسیار بالا بین شب و روز هستند.
 • برای طول روز حتما کلاه، عینک آفتابی استاندارد ، کرم ضد آفتاب  و اگر قرار است برای بازدید از منظره ی شب در این مناطق باشید ، برای شب ژاکت ، لباس گرم و پتوی مسافرتی داشته باشید . لباس های رنگ روشن بپوشید ، چون گرما و نور خورشید را کمتر جذب می کنند.
 • چه زمانی بروید؟  اگر می خواهید برای قدم زدن روی ماسه و شن ها بروید ، بعد از ساعت 4 صبح تا قبل از  ساعت 10 صبح بروید. هر زمان دیگری می تواند برایتان خطر ایجاد کند. به آرامی قدم بزنید ، از روی موانع عبور نکنید ، آنها را دور بزنید ، موقع نشستن روی زمین دقت کنید چون شن ها به شدت داغ و سوزاننده میشوند . مخصوصا اکثر این نواحی بین 10 صبح تا 4 بعد از ظهر آفتاب مستقیم داشته و حرارت به شدت زیاد و اذیت کننده می شود.
 • از جریان های آب حرکت نکنید، شدت آنها سریعتر از آن چیزی است که به نظر می آید و ممکن است محدوده باتلاقی باشد  !
 • مراقب سیل های ناگهانی باشید .  این مناطق به صورت ناگهانی دچار باران ، سیل و یا حتی زلزله می شوند، برای این مسائل آماده باشید و دنبال پناهگاه بگردید .
 • اکثر حیوانات و جانوران در بیابان و کویر شب ها فعالیت می کنند ، عقرب ها، مارها، عنکبوت و رتیل ها و دیگر حیوانات وحشی.  پس مواظب باشید کجا می نشینید یا در کجا پای می گذارید و به چه چیزی دست می زنید. به محض اینکه دچار مشکلی شدید و یا کوچکترین گزشی اتفاق افتاد به پزشک مراجعه کنید . (معمولا در نزدیک اردوگاه یا در تور سفری یک پزشک یا تیم پزشکی هست)
  • بهترین راه رفتن به کویر چیست؟
  • به نظر شما استفاده از تورهای کویر گردی مناسب تر است یا سفر دسته جمعی بصورت شخصی؟
  لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
 • Author Image
  محمد :

  مفید بود