ما را دنبال کنید :
کوهنوردی چیست و کوهنوردان واقعی چه ویژگی هایی دارد؟
کوهنوردی چیست و کوهنوردان واقعی چه ویژگی هایی دارد؟
الهه جباری
کوهنوردی
1
بازدید : 2146
رای ها : (0)

کوهنوردی چیست و کوهنوردان واقعی چه ویژگی هایی دارد؟

کوهنوردی تنها یک ورزش نیست، بلکه راهی است که در آن افراد قوی پا به پای افراد ضعیف گام برمی دارند. کوهنوردان ورزش کوهنوردی را به خاطر رقابت با سایر کوهنوردان انجام نمی دهند، به خاطر بالا رفتن از کوه انتظار اجرت یا پاداشی ندارند، و در قله هم احتیاجی به تشویق و ابراز احساسات تشویق کنندگان ندارند. پس کوهنوردی چیست و کوهنوردان واقعی چه ویژگی هایی دارد؟

کوهنوردی چیست و کوهنوردان واقعی چه ویژگی هایی دارد؟ 

کوهنوردی (Mountaineering یا Mountain Climbing) به این معنا نیست که با هر وسیله ممکنی به یک کوه صعود نموده و از فتح قله به خود مغرور گردیم. کوهنوردی به این معنا نیست که فقط در فکر اضافه نمودن نام قله‌ها به فهرست صعود‌های افتخار آفرین خود باشیم. کوهنوردی واقعی به این معناست که برای خود تجربه بیاندوزیم و با توسل به کوهستان روح، جان، جسم و روان خود را متعالی و والا بسازیم. کوهنوردی در قالب ورزش، قوانین و اصول بسیاری دارد. قوانین کوهنوردی به دست انسان‌ها وضع نگردیده‌اند، بلکه انسان فقط آن‌ها کشف نموده است.

کوهنوردی چیست؟ غیر از سرسپردن به هر آن چه قانون نانوشته که کوهستان برای کوهنورد وضع می نماید؟

کوهنوردی - کوهنورد

کوهنوردان واقعی چه ویژگی هایی دارند؟

در نتیجه کوهنوردان (Climbers) هم کسانی هستند که به منظور شناخت قوانین کوهستان کوشش می‌نمایند و پس از هر دفعه کوهنوردی با اندوخته‌ای از آموخته‌ها با روح، روان و جسمی سالم‌تر، مسیر بازگشت را می‌پیمایند. آموخته‌هایی که در زندگی عادی و روزمره انسان هم به او کمک می‌نمایند. کوهنورد کیست غیر از شاگرد همیشگی طبیعت و کوهنوردی چیست غیر از آیین و مکتب زندگی؟ کوهنوردان بدون آن که دیگران را زیر دین خود ببینند و منتی بر سر آنان بگذارند، به نجات جان افراد نیازمند و کمک می‌پردازند. کوهنوردان گروهی تشکیل می‌دهند تا جوانان پا در راه سنگ بگذارند نه در راه ننگ و ذلت. پاداش آنان صعود روحشان و دست نوازشگر باد، تشویق‌کننده آنان می‌باشد.

کوهنورد کیست به جز سرسپرده قانون عشق ؟ کوهنوردی چیست جز دنیای عشقی بی حد و مرز؟

ما با به پوشیدن کفش کوهستان و به پشت انداختن کوله باری سنگین کوهنورد نمی‌گردیم. بالا رفتن از یک قله معروف و انداختن عکس یادگاری به منظور ثابت نمودن صعود از قله، از ما کوهنورد نمی‌سازد. کوهنوردان با کوه در آمیخته می‌گردند، از خوبی‌ها و زیبایی‌های کوهستان به حداکثر خوشی و لذت می‌رسند و مشکلات و سختی‌های آن را می‌پذیرند و تحمل می‌نمایند.

کوهنوردی عشق است!

کسی که عاشق طبیعت باشد، در حقیقت عاشق زندگی می‌باشد و زندگی هم محل تبلور و تجلی گاه عشق است و هر کجا که عشقی نباشد مرگ کمین کرده است. آیین کوهنوردی آیین عشق می‌باشد، عشق به طبیعت. کوهنوردی چیست غیر از باوری که در اصل آیین زندگی می‌باشد؟ اکثر اشخاصی که کوهنوردی را در قالب یک ورزش و فعالیت مداوم انجام می‌دهند، از همان شروع راه در فکر کوهنوردی به شکل حرفه‌ای آن نبوده‌اند. جذابیت کوه هر بار رنگ و بویی متفاوت گرفته و آن‌ها را به دامان خود کشیده و در آخر با کوهنوردی به معنای واقعی کلام آشنایشان نموده است.

کوهنوردی - کوهنورد

دسته بندی کوهنوردان 

هر بار که به کوه می‌رویم با گروه های متفاوتی از کوهنوردان مواجه می‌گردیم و آن قدر از فرق‌های آن‌ها شگفت زده می‌گردیم که باید از خود بپرسیم در حقیقت، کوهنورد کیست و کوهنوردی چیست؟

1-  کوهنوردان عاشق

عده‌ای از کوهنوردان هم کسانی هستند که وقتی زیبایی بی‌مانند و دل‌انگیزی کوه را در تصویر‌ها دیده‌اند، تنها به یک نگاه کوتاه و آشنایی از دور قانع نگشته‌اند. این کوهنوردان کسانی می‌باشند که عزم خود را جزم نموده تا از نزدیک خودشان زیبایی کوه را ببینند و لمس نمایند و از همین رو پا در مسیر کوهپیمایی می‌گذارند.  قریب به یک سوم این گروه کوهستان را با تمامی خصایصش از صمیم قلب دوست دارند و باد‌های شدید و تندباد‌ها و سرما هم علاقه‌ی آنان را از بین نمی‌برد. این‌ها همان افرادی هستند که به مرور زمان دیگر کوهپیمایی ساده و تفریحی برایشان لذتی ندارد و کم کم‌اندیشه‌ی صعود از قله‌های رفیع را در سر می‌پرورانند. این گروه با افزودن بر کوله بار تجربه‌ی خود با گذشت زمان و بنابر میزان استعداد خود به کوهنوردانی قابل تبدیل می‌شوند.

2-  کوهنوردان فراری

عده‌ای دیگر از کوهنوردان افرادی می‌باشند که برای فرار از شلوغی و سر و صدای شهر و یافتن جایی که حریم خصوصی در آن کمی در آن احترام داشته باشد، کوه را انتخاب می‌نمایند. خیلی کم پیش می‌آید که چنین اشخاصی با این راه اندک، با کوهستان یا آیین کوهنوردی آشنایی پیدا نمایند.

3-  کوهنوردان هیجان خواه

دسته‌ای دیگر از کوهنوردان هم از همان ابتدا به منظور تجربه هیجان به کوه می‌آیند. این افراد اکثراً اشخاصی فعال، ماجراجو، جسور و کنجکاو می‌باشند. نزدیک به دو سوم این افراد، که در کل یک پنجم کل کوهنوردان را تشکیل می‌دهند، به کوهنوردانی شایسته مبدل می‌گردند.

کوهنوردی - کوهنورد

4-  کوهنوردان درمان جوی

عده‌ای نیز برای آسودن خود از شر آسیب‌های روحی و آنچه در زندگی شان نیست کوه را انتخاب می‌کنند و آنچه فریاد در دلشان مانده در گوش کوه رها می‌کنند. از این میان تعدادی کوهروان شایسته‌ای می‌شوند اما به ندرت پیش می‌آید کوهنوردی میانشان دیده شود. زیرا که برای کوهنوردی بایستی روحی سلامت و کاوشگر داشت نه باتلاقی از عقده های روحی.

5- کوهنوردان خوش ذوق

در این بین کوهنوردانی هم یافت می‌گردند که به طور کلی متفکر، روشن بین و خوش ذوق می‌باشند. این کوهنوردان در طی روز به مسائل اجتماعی، انتقادی و فرهنگی می‌پردازند و ماهیت کوهنوردی را از آن رو که با روحیات آنان سازگار می‌باشد، برمی گزینند. این کوهنوردان کوه را مکانی برای بازسازی ذهن‌های خود می‌دانند و اکثراً کوهنوردانی متفکر، جستجوگر و موفق خواهند گشت.

برترین کوهنوردان جهان از نوع گروه خوش بین می باشند.

جمع بندی

در نهایت باید به این نکته اشاره نماییم که سرزمین پهناور ما ایران پر است از قله‌های سر برافراشته، زیبا و مرتفعی که زمینه انجام ورزش کوهنوردی را به طور طبیعی ایجاد نموده است. امروزه ورزش کوهنوردی از محبوبیت بالایی بین جوانان و سایر اقشار جامعه برخوردار می‌باشد. همچنین باید به این نکته هم توجه داشت که خطر یکی از همراهان همیشگی کوهنوردان می‌باشد که می توان با رعایت اصول ایمنی، استفاده از تجهیزات و لوازم کوهنوردی کافی و تجربه از میزان آن کاست.

  • آیا شما با دسته بندی کوهنوردان موافق هستید؟ کدام دسته ها را در بین اطرافیان و سایر کوهنوردان دیده اید؟
  • به نظر شما ورزش کوهنوردی می تواند به تقلیل دردهای روحی افراد کمک نماید؟
لطفاً نظرات و ماجراجویی های خود را در مورد ورزش جذاب و پرطرفدار کوهنوردی و برخورد با انواع کوهنوردان با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، ممنونیم.

 

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
  • Author Image
    محمد :

    خوب بود و آموزنده