ما را دنبال کنید :
تفاوت کوهپیمایی با کوهنوردی و تأثیر آن بر کاهش وزن
تفاوت کوهپیمایی با کوهنوردی و تأثیر آن بر کاهش وزن
الهه جباری
کوهنوردی
1
بازدید : 3136
رای ها : (5)

تفاوت کوهپیمایی با کوهنوردی و تأثیر آن بر کاهش وزن

کوهنوردی یکی از بهترین ورزش‌ها جهت کاهش وزن می‌باشد. در کوهنوردی شما مجبور به پیاده روی می‌شوید، و همین امر است که سبب شده که کوهپیمایی برای ورزش و کاهش وزن گزینه خوبی باشد. اگر از هنگامی که اتومبیل خود را ترک نموده‌اید، یک ساعت پیاده روی نموده باشید، باید یک ساعت دیگر زمان صرف نمایید تا به اتومبیل خود برگردید. حتی اگر تا بالاترین نقطه‌ی کوه هم نروید یا کل دامنه‌ی کوه را زیر پا نگذارید، مجبور هستید که برای بازگشت به تمدن خود، پیاده روی نمایید!اصلاً مهم نیست که چه کاری انجام می‌دهید و چگونه راه می‌روید، در هر صورت به هنگام کوهپیمایی ورزش خوبی خواهید نمود و چربی می‌سوزانید، البته مگر اینکه در همان یکی دو کیلومتر اول برگردید! به طور قطع نمی‌توانیم در مورد کوهپیمایی و اثر آن بر کاهش وزن اغراق نماییم. فقط چند ورزش هستند که می‌توانند به شما کمک نمایند تا همچون کوهپیمایی به سادگی وزن خود را کاهش دهید، ورزش‌هایی که با انجام آنان تقریباً تناسب اندام خود را ضمانت می‌نمایید! در ادامه تفاوت کوهپیمایی با کوهنوردی و تأثیر آن بر کاهش وزن را مطالعه خواهید کرد.

اثرات راهپیمایی بر روی کاهش وزن

فهرست عناوین آشنایی با کوهپیمایی

تفاوت کوهپیمایی با کوهنوردی

امروزه به کارگیری لغت کوهنورد به نوعی تبدیل به تعریفی انبوه گردیده است، به این صورت که می‌توان گفت به طور تقریبی همه جامعه شهری که به کوهستان ‌می‌روند به عنوان کوهنورد شناخته می‌گردند و این جدا از نگاه افراد به کوه و ورزش‌های کوهستانی است. در حالی که تفاوت کلیدی بین کوهپیمایی (Trekking) و کوهنوردی (Mountain Climbing) در ریسک آن‌ها می‌باشد. در حقیقت این ریسک می‌باشد که مرز کوهپیمایی به عنوان یکی از راحت‌ترین ورزش‌ها با کوهنوردی به عنوان یکی از مشکل‌ترین ورزش‌ها را تعیین می‌نماید.ترکیب کوهنوردی به شدت وابسته به یادگیری، کسب تجربه و نگاه دانشی به ورزش‌های کوهستانی و طی منحنی تجربه به شدت وابسته به تلاش قدم به قدم کوهنورد است. در حالی که کوهپیمایی می‌تواند به صورت گروهی انجام پذیرد. امروزه کوهنوردی در جهان بسیار به سوی تیم‌های بسیار کوچک و یا صعود‌های سبک بار گرایش داشته است.  در حقیقت می‌توان گفت با ترکیب دانش گرایی، مدیریت ریسک و سیر تجربی اکثر فعالیت‌های موجود از حوزه کوهنوردی خارج گردیده و در دسته کوهپیمایی قرار می‌گیرند.

راهپیمایی و کاهش وزن

نگاهی به کوهپیمایی

یک جمعه‌ی زیباست، خورشید بالای سر شما می‌درخشد و فقط چند ابر در آسمان پیدا می‌باشد. بوت ویژه کوهپیمایی خود را پوشیده و آن را محکم بسته‌اید، و باتوم‌های خود هم محکم به دست گرفته‌اید. دامنه‌ی کوه دقیقاً روبروی شما می‌باشد، GPS را به مچ دست خود بسته‌اید و آماده پیمودن کوه هستید.  یکی از علت‌هایی که کوهپیمایی را تبدیل به یک فعالیت عالی نموده، این است که خیلی باحال می‌باشد! ورزش نمودن در باشگاه برای خیلی از آدم‌ها خسته‌کننده می‌باشد، ولی این حقیقت که هنگام پیمودن کوه می‌توانید مزه‌ی تازگی طبیعت و هوای کوهستان را بچشید، آن را به یک لذت حقیقی تبدیل می‌نماید. در زیبایی‌های اطراف خود گم می‌گردید و تقریباً از یاد می‌برید که در حال ورزش نمودن می‌باشید!
تعجبی ندارد که شما می‌توانید هر ساعتی که کوهپیمایی می‌نمایید حدود ۵۰۰ کالری بسوزانید، هرچند باید سریع راه بروید. راه رفتن با سرعت ۷ کیلومتر در ساعت، حدود ۵۰۰ کالری می‌سوزاند، در حالی که راه رفتن با سرعت ۴ کیلومتر در ساعت، چیزی حدود ۲۵۰ کالری خواهد سوزاند. در هر صورت اهمیتی ندارد که چقدر سریع پیاده روی نمایید، زمانی که در شگفتی‌های طبیعت گشت می‌زنید، کلی چربی می‌سوزانید!اگر از زندگی شهری خسته گشته‌اید، پیمودن کوه به شما کمک می‌نماید تا از تمام آن سر و صدا‌ها و استرس‌های اطراف خود دور گردید و استراحتی نمایید. می‌توانید به مکان خلوتی در طبیعت بروید، جایی که هیچ چیز به غیر شما و حیات وحش نباشد. چه شما تنها کوه را بپیمایید، چه به قله‌ی آن صعود نمایید و یا چه در جنگلی پیاده روی نمایید، متوجه خواهید گشت که این کار بسیار از استرس شما میکاهد و شما را بسیار آرام می‌نماید.  
 

راهپیمایی

فواید اثبات شده‌ کوهپیمایی

 1. کوهپیمایی، هورمون آدرنالینی که از یک هفته کاری پر استرس در بدن شما تولید گشته است را آزاد می‌نماید، که سبب کاهش استرس و اضطراب در شما می‌گردد.
 2. هر نوع ورزشی، از خطر ابتلا به فشار خون، دیابت و انواع بیماری‌های قلبی به شدت میکاهد.
 3. پیاده روی می‌تواند تراکم استخوان شما را افزایش دهد و به صورت مؤثری اثرات ناشی از پوکی استخوان را معکوس نماید!
 4. آن‌هایی که ۷ ساعت در هفته فعالیت فیزیکی دارند، ۴۰ درصد کمتر از افرادی که فقط ۳۰ دقیقه در هفته فعالیت می‌نمایند، در معرض خطر مرگ می‌باشند.  
 5. ثابت شده است که پیاده روی، خواب شب را بهتر می‌نماید.
 6. پیاده روی و کوهپیمایی سیستم قلبی و تنفسی شما را سالم نگه می‌دارند، و سبب استقامت بیشتر عضلات شما می‌گردند.

نتیجه گیری

کوهپیمایی یکی از ورزش‌های مورد علاقه‌ی من است، و شما هم قطعاً پس از تجربه آن درخواهید یافت که یکی از بهترین شیوه‌ها جهت دستیابی به تناسب اندام، این ورزش خیلی باحال، ساده و کاملاً طبیعی می‌باشد. بنابراین وقت را از دست ندهید برای اولین جمعه یا تعطیلات بعدی خود برنامه بریزید و از مزایای آن هر چه زودتر بهره‌مند شوید و انرژی خود را برای هفته بعدی تازه نمایید!

 • شما به کدام یک از نتایج مثبت حاصل از کوهپیمایی دست یافته اید؟

لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد کوهپیمایی و تفاوت آن با کوهنوردی با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.

 

 

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
 • Author Image
  پرهام :

  مقاله مفید ی بود