ما را دنبال کنید :
شیر چه برتری دارد که سبب شده سلطان جنگل گردد - قسمت دوم
شیر چه برتری دارد که سبب شده سلطان جنگل گردد - قسمت دوم
الهه جباری
شکار
0
بازدید : 4824
رای ها : (0)

شیر چه برتری دارد که سبب شده سلطان جنگل گردد - قسمت دوم

در بخش اول این مقاله به معرفی حیوان شیر و اینکه چرا به عنوان سلطان جنگل شناخته شده است، و همچنین مکان های زندگی و اثرات وسعت گرفتن نفوذ انسان در جای جای دنیا بر حیات و انقراض شیر - سلطان جنگل صحبت کردیم. در قسمت دوم مقاله می خواهیم خصوصیات بیشتر و جالبتری از شیر این سلطان جنگل را با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید تا خصوصیات منحصر به فرد شیر شما را نیز همچون ما به شگفتی وادارد!

جایگاه سلطان جنگل در طبقه بندی جانوری

نزدیک به 12 میلیون سال از زمان پیدا گشتن نیاکان شیر در کره زمین می گذرد. با وجود گذر قرن ها و هزاره ها دگرگونی های خیلی کمی در گربه سانان پدید آمده است. تیره ی گربه سانان (Felidae) از سه سرده تشکیل گردیده است. سرده یوزسانان (Acinonychinae) که تنها یوزپلنگ در آن جای می گیرد. سرده پلنگیان (Pantherinae) که شامل انواع شیر و پلنگ و ببر می گردد. سرده گربه سانان کوچک (Felinae) که از انواع گربه های کوچک مانند گربه وحشی و دیگر گربه ها تشکیل می گردد. گربه سانان شباهت های بسیاری به یکدیگر دارند. با وجود تفاوت های زیاد بین شیوه زیستن و محیط زندگی یک شیر آفریقایی و یک گربه  خانگی، این دو جانور شباهت های بسیاری به هم دارند. گربه ی خانگی که نزدیک به 4 هزاره از اهلی گشتن آن می گذرد، از هوش و توانایی بالایی در شکار و همچنین توان تعقیب و گریزی شبیه شیرها برخوردار است.

زیرگونه های منقرض شده سلطان جنگل

در گذشته شیر به نوبه خود هم گونه هایی داشته که اغلب این گونه ها دچار انقراض شده اند. شیر دماغه (Cape Lion) در دماغه گود هپ (Good Hope) در جنوب آفریقا زندگی می کرده است. نسل این گونه شیر در سال 1865 کاملاً منقرض گردید. یکی دیگر از این گونه های منقرض شده شیر بربری (Barbary Lion) یا شیر اطلس می باشد. این شیر در محدوده ای وسیع در شمال آفریقا که شامل مصر و مراکش نیز می گردد، ساکن بود. انقراض کامل این شیر در سال های نخست قرن بیستم اتفاق افتاد. با وجود این که آخرین شیر بربری در دهه شصت قرن 19 میلادی در کشور مراکش مرد، باز هم برخی از شیرها رگه هایی از شیر بربری از خود نشان می دهند.

شیر - سلطان جنگل

شیر آسیایی یا شیر ایرانی

انقراض شیر ایرانی (Persian Lion) هم مدتی پس از انقراض شیرهای دماغه و بربری در دهه سوم قرن 20 میلادی رخ داد. در حال حاضر اکثر شیر هایی که به جای مانده اند، به گونه های مربوط به جنوب صحرای آفریقا تعلق دارند. از گونه های گوناگون شیر های ساکن قاره آفریقا، شیر ماسای (East African lion) در مرکز و شرق این قاره و شیر سنگال (Senegal lion) در غرب این قاره ساکن هستند. از دیگر نژادهای شیر آفریقایی می توان به شیرهای جنوب‌ غربی آفریقا، شیرهای کاتانگا و شیرهای ترانسفال اشاره نمود که در جنوب آفریقا سکونت دارند.

ویژگی های سلطان جنگل

تنها یک گربه سان یعنی ببر می باشد که که نسبت به گربه جثه بزرگتری دارد. وزن شیر نر نسبت به نوع ماده بیشتر است و به طور معمول از حدود 160 الی 180 کیلوگرم متغیر می باشد. با این وجود در برخی موارد وزن شیر نر به 224 کیلوگرم هم می رسد. وزن شیر ماده نیز در محدوده ی 112 الی 135 کیلوگرم متغیر می باشد. عموماً شیرهای نر معمولی 270 سانتی متر طول دارند که این مقدار برای ماده ها حداکثر 240 سانتی متر می باشد. رنگ بدن سلطان جنگل عموماً زرد می باشد. شیرها از این رنگ به عنوان امتیازی به منظور کمین نمودن در بیشه برای شکار بهره می برند.

سلطان جنگل از دیگر جانوران نمی ترسد، که از این مزیت برای مخفی گشتن همیشگی استفاده نماید. پنجه های شیر هم مثل دیگر اعضای تیره گربه سانان (غیر از یوز) پنهان است و فقط در مواقع ضروری بیرون می آید. همین ویژگی سبب می گردد که ساییدگی موجب کند گشتن پنجه های سلطان جنگل نگردد. شیر زبانی زبر دارد که مانند خار تیز می باشد. شیر ها توسط همین زبان تیز خود گوشت شکار را سمباده می کشند. تعداد دندان های سلطان جنگل 30 عدد می باشد، که چهار عدد از این دندان ها، دندان های نیش کشیده ای می باشند که به منظور به دندان کشیدن و پاره نمودن شکار به کار می روند.

Lion_king_of_Jungle_7.jpg (39 KB)

شیر دندان آسیا ندارد و نمی تواند به خوبی غذا را بجود. همین اشکال سبب می گردد که خوراک خود را نجویده فرو برد. دندان این حیوان چنان مینای مستحکمی دارد که می تواند بی آنکه صدمه ای ببیند مسیر حرکت گلوله تفنگ را تغییر دهد. به همین خاطر شکارچی ها باور دارند که نباید به سر این حیوان شلیک نمود. شیرهای نر، تنها گربه سانان یال دار می باشند. این یال در مبارزه بسیار برای شیر مفید می باشد و اجازه نمی دهد چنگال های دشمن بدن او را برش دهد. هر چه سن شیر بالاتر می رود، رنگ یال او تیره تر می شود. به همین علت است که شیری که تازه بالغ شده یالی زرد رنگ دارد و به تدریج این رنگ زرد، مایه ای از قهوه ای پیدا نموده و در نهایت یال شیر پیر مشکی می گردد.

غرش پر هیبت سلطان جنگل

نعره گوش خراش این حیوان از خصوصیاتی می باشد که موجب می گردد، شیر سلطان جنگل نام بگیرد. بسیاری از مواقع در ساعت های نخست شب شاهد غرش شیر می باشیم. صدای این غرش در موقعیت ایده آل تا 8000 متر دورتر هم شنیده می گردد. شیر برای سر دادن این غرش، باید بایستد، مقداری سرش را رو به پایین خم و قفسه سینه خود را منبسط نماید. در بیشتر اوقات غرش شیر آن قدر قوی است، که سبب بلند گشتن گرد و غبار می گردد. با وجود بررسی های بسیار صورت گرفته، جانورشناسان نتوانسته اند معنای دقیق نعره های این حیوان را درک نمایند. اکثر آن ها باور دارند که علت اصلی نعره های شیر، سلطان جنگل بودن آن می باشد که با این کار تسلط خود بر یک سرزمین و یا دعوت حریف به مبارزه را نشان می دهد.

سلطان جنگل نمی تواند از درخت بالا نمی رود؟

اغلب انسان ها باور دارند که شیرها نمی توانند از درخت بالا بروند. داستان های بسیاری از اشخاصی گفته شده که شیر به آن ها حمله کرده و آن ها با بالا رفتن از درخت، خود را نجات داده اند. با این وجود تحقیقات نشان داده اند که بالا رفتن از درختان بلند برای شیرها کار ساده ای می باشد. شیر می تواند از فواصل زیاد بپرد. صحیح است که شیر مانند سایر گربه سانان همچون یوزپلنگ و پلنگ به پرش های بلند خود معروف نیست، اما عضلات قدرتمند شیر این موضوع را به خوبی نشان می دهند.

اشخاصی که شخصاً به بررسی شیوه زندگی شیر پرداخته اند، گاهی پرشی به فاصله 12 متر را گزارش می نمایند. با این وجود در چندین باغ وحش گودال آبی به طول 10 متر بین این حیوان و بازدیدکنندگان ایجاد می نمایند و ملاحظه می گردد که این حیوان تلاشی نمی کند که از بالای گودال بپرد. این قضیه به این دلیل می باشد که شیر به طور کلی از آب بیزار می باشد و گرنه توان پرش از روی گودال خالی را دارد.

شیر -  سلطان جنگل یا حاکم گله؟

به ندرت پیش می آید که شیر نر از چیزی ترس داشته باشد. به ذهن هیچ جانوری هم نمی رشد که تک و تنها به شیر حمله نماید. محل زندگی مورد علاقه شیر دشت های وسیع و بیشه ها می باشد. سلطان جنگل به حساب می آید، ولی در اصل موجودی تنبل و راحت طلب می باشد. کمتر پیش می آید شیر نر شکار نماید. این حیوان اکثراً در تن آسایی و استراحت به سر می برد. در اغلب مواقع وظیفه شیر نر تنها اداره نمودن و محافظت از خانواده و گله می باشد.

شیر - سلطان جنگل

با اینکه شیر نر کمتر به شکار می پردازد، اولین کسی است که مشغول خوردن شکار می گردد و شیرهای ماده با این موضوع مشکلی ندارند و رضایت دارند. میزان ساعت های خواب شیر نر در هر شبانه روز به 17 ساعت می رسد. این شیرهای ماده می باشند که وظیفه فراهم آوردن خوراک خانواده و گله را دارند. شیرهای ماده به ندرت بدون کمک دست به شکار می زنند. اغلب مواقع تعدادی شیر شکار را تعقیب و آن ها را به سمت دیگر شیرهای ماده که در بیشه کمین نموده اند، روانه می نمایند. شیر علاقه ای به کشتن ندارد و تنها به اندازه ی احتیاج خود شکار می نماید.

شیر - سلطان جنگل شکارچی ماهری است؟

علی رغم اعتقاد اغلب مردم، به این خاطر به شیر، سلطان جنگل گفته می شود، که آن یک شکارچی بی نظیر می باشد؛ در صورتی که قدرت شکار کردن شیر تفاوت زیادی با دیگر موجودات هم خانواده خود ندارد. دلیل عمده پیروزی شیر به هنگام شکار، به دلیل تعداد حمله بالا به شکار است. شیر سلطان جنگل می باشد، اما کفتار می تواند با آن ها بجنگد. به دفعات مشاهده گردیده است که تعدادی کفتار غافل از نگاه شیر نر خوش و خرم به شیرهای ماده حمله کرده اند و مبارزه خون باری راه انداخته اند. البته هنگامی که شیر سلطان جنگل همراه گله باشد، به طور معمول خطری آن ها را تهدید نمی کند. گاهی اوقات شیر تصمیم به شکار جانوران بزرگ جثه ای مثل زرافه می گیرد. در چنین مواردی، اگر شیر ماده نتواند زرافه را بکشد، شیرهای نر وارد عمل می گردند.

شیر - سلطان جنگل یا عاشق پیشه ای احساساتی؟

شیرها چه نر و چه ماده به طور معمول موجوداتی عاشق پیشه می باشند. بعد از پیدا نمودن جفت مناسب، شیر سلطان جنگل بودن را کنار می گذارند و مدتی با یار خود از گله دوری می نمایند و در خلوت به معاشقه با جفت خود می پردازند، بعد دوباره نزد گله برمی گردند.

شیر - سلطان جنگل

سایر خصوصیات شیر سلطان جنگل

از نظر ویژگی های ژنتیکی، شیر یکی از سالم ترین جانوران به حساب می آید. روش زندگی این جانور هم از بروز اختلال های مربوطه پیشگیری می نماید. اگر شیرها بیمار گردند یا به هر نحوی نتوانند وظایف خود را در مقابل دیگر اعضای خانواده و گله انجام دهند، از آن ها جدا می گردند و خلوت می گزینند تا سایر همنوعان آنان مرگ آن ها را نبینند. سلطان همان قدر که موجودی اجتماعی است، بی رحم هم می باشد. شیرهای نر بیگانه زمانی که فرمانروای گله را مغلوب نمایند، تمام فرزندان آن ها را از بین می برند. همین سبب پخش گشتن گله به شکل بخش های کم تعدادتر می گردد.

جمع بندی

در این مقاله دریافتیم که شیر به علت مهارت بالایش در شکار به عنوان سلطان جنگل معروف نگردیده، بلکه علت آن غرش های بلند و وحشت برانگیز آن است که علت دقیق آن هم هنوز مشخص نشده است، ولی تنها این ویژگی شیر، آن را نسبت به سایر حیوانات و گربه سانان برتری بخشیده است. همچنین نادرستی برخی باورها در مورد رفتارهای شیرها نیز برایمان روشن گشت و متوجه گشتیم که شیر تنبل و تن پرور است و با وجود آنکه می تواند از درخت بالا برود و یا اینکه حیوانات بسیاری را بکشد، ولی به این امور علاقه ای ندارد، مگر آن که ضرورتی پیش بیاید و در عین بی رحمی تمام می تواند کاملاً عاشق پیشه عمل نماید.

  • آیا با دانستن این ویژگی های شیر همچون ما شگفت زده گشتید؟
  • شما چه خصوصیات خاص و عجیبی از این سلطان جنگل می دانید؟
لطفاً اگر نظر یا اطلاعات بیشتری در مورد شیر این سلطان جنگل دارید با ما و سایر علاقمندان به اشتراک بگذارید، و سپاس از اینکه تا پایان مقاله ما را همراهی نمودید.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید