ما را دنبال کنید :
زیباترین کویرهای ایران
زیباترین کویرهای ایران
نسیم طالبی
کویر های ایران
1
بازدید : 559
رای ها : (0)

زیباترین کویرهای ایران

یکی از شاخه های گردشگری که بسیار جالب و منحصر به فرد است کویر گردی می باشد. امروزه افراد زیادی به بیابان گردی می پردازند و از زیبایی های کویر لذت می برند و از آرامش آن بهره می گیرند. حدود 25 درصد خاک کشورمان را کویر و بیابان تشکیل داده است که علاقه‌مندان به آن معمولاً در فصول پاییز و زمستان برای گردش و دیدن زیبایی های آن به کویر مسافرت می کنند. در این مقاله قصد داریم تا چند نقطه از کویرهای زیبای ایران را برای شما معرفی و از جاذبه های آن برای شما توضیح دهیم.

 کویرهای زیبای ایران و بادگیرهای روستای خور

این روستا در استان خراسان جنوبی قرار دارد و دارای جمعیت بسیار و رونق فراوانی در دل کویر می باشد. این روستا به دلیل معماری هوشمندانه و زیبای خود معروف می باشد. در این روستا کوچه های پرپیچ خم، خانه های متراکم و چسبیده به هم و بادگیر های زیادی وجود دارد که همگی این ها به خاطر شرایط بیابانی منطقه است. اگر به سمت جنوب روستا بروید کویر را بیشتر لمس خواهید کرد و از نکات دیدنی این روستا چشمه های آب گرم، قلعه خشتی و آب انبار آن می باشد که همگی متعلق به دوران صفویه می باشند.

کویرهای زیبای ایران و بلندترین تپه های ریگان

کویر ریگان در استان کرمان قرار دارد و شهرت آن هم به علت تپه های ماسه ای آن می باشد. این تپه ها که در اغلب موارد ارتفاعی بالغ بر 45 متر دارند دارای جذابیت های تفریحی برای پیاده روی و همچنین خاصیت درمانی می باشند. بسیاری از گردشگران و جهانگردان در این تپه ها حمام شن می گیرند ولازم است بدانید در این منطقه علاوه بر تپه های شنی جنگل کهور نیز وجود دارد که کویر ریگان یکی از بزرگ‌ترین رویشگاه های کهور در ایران است.

RiganDesert.jpg (60 KB)

کویرهای زیبای ایران و کویر خارا

کویر خارا در اصفهان قرار دارد و زاینده رود زیبا و پر آب را در دل خود جای داده است، کویر خارا در نزدیکی ورزنه واقع شده است و دارای منطق کویری و تپه های ماسه ای معروفی نیز می باشد. از جاذبه های کویر خارا می توان به قدم زدن در ریگزارهای وسیع، استراحت در زیر درختچه های تاغ، تماشای تالاب گاوخونی و انعکاس زیبای طبیعت در آن و همچنین تماشای پرندگان این تالاب اشاره کرد.

کویرهای زیبای ایران و ده سلم مکانی پر از آرامش

ده سلم در کویر شهداد واقع شده است. این روستا به علت داشتن آب و قنات و دوری از هیاهوی شهرنشینی بسیار مورد توجه گردشگران می باشد. از جاذبه های دیدنی این منطقه از کویر قلعه گلی و قدیمی روستا، آب شیرین و قنات، رود شور و بلورهای نمکی زیبا، ریگزارهای کویری و کوه های مینیاتوری آن می باشد.

کویرهای زیبای ایران و نمکزار سیرجان

سیرجان یکی از معدود شهرهایی است که نقطه اتصال اقلیم کوهستانی و کویری می باشد. یک سر این شهر به کوه های بلند و سمت دیگر آن نیز به کویری وسیع و پهناور ختم می شود. دریاچه نمک سیرجان مهم ترین نماد و نشانه کویری این منطقه می باشد. این به ظاهر دریاچه نمک یکی از بزرگ ترین ذخایر نمک در ایران می باشد که بعد از بارش تبدیل به دریاچه آب شور می شود و در مدت کمی به علت گرمای زیاد دوباره به یک کفه نمکی تبدیل می شود. بلورهای نمکی این دریاچه در شب و زیر نور مهتاب بسیار زیبا و چشم نواز می باشند.

Sirjan-Salt-Marsh.jpg (68 KB)

کویرهای زیبای ایران و خارتوران در شمال ترین نقطه کویر

استان سمنان نیز در خود قسمت های زیبایی از کویرهای ایران را جای داده است. یکی از زیباترین این مناطق در کویر سمنان خارتوران می باشد. این منطقه زیبا حفاظت شده است و زیستگاه اصلی یوزپلنگ و گور ایرانی می باشد. این منطقه برای رمل نوردی و پیاده روی بر روی تپه ها و لذت بردن مکان مناسبی است. در این منطقه شاهد رویش درختان تاغ و جاری شدن رودهای کوچک می باشیم که بسیار دیدنی می باشند.

کویرهای زیبای ایران و کلوت های شهداد

ShahdadDesert.jpg (144 KB)

کلوت های کویر شهداد معروف ترین و زیباترین نماد کویرهای ایران و کویر لوت می باشند. این عارضه های طبیعی که در طی سال های طولانی و در اثر فرسایش های گوناگون به وجود آمده اند دارای طبیعتی شگفت انگیز و کم رقیب می باشند. به این کلوت ها لقب ابر شهر کلوخی نیز داده شده است و در این کلوت ها یک رودخانه همیشگی و پر آب وجود دارد و در کل سال نیز دارای آب فراوان و زیادی می باشد که معمولاً به علت گذار از کویر شور می باشد.

  • از نظر شما بهترین کویر ایران کدام است؟
  • مسیر مناسب برای رفتن به کلوت های شهداد کدام مسیر است؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
  • Author Image
    مرتضی :

    چقدر زیباست قدرت خدا