ما را دنبال کنید :
هر آنچه درباره سفر به مازندران باید بدانیم
هر آنچه درباره سفر به مازندران باید بدانیم
نسیم طالبی
استان های ایران
2
بازدید : 2185
رای ها : (0)

هر آنچه درباره سفر به مازندران باید بدانیم

معرفی استان مازندران

استان مازندران یکی از استان های شمالی ایران است که هر ساله مسافران زیادی را به خود جذب می کند. برای سفر به استان مازندران ، آب و هوای معتدل و دریای خزر را بهترین دلیل سفر را به مسافران می دهد که جزو گزینه های اولشان برای سفر باشد. استان مازندران 1.5 درصد از وسعت کل ایران را به خود اختصاص داده است و موقعیت بسیار خوبی بخاطر دریای خزر و همجواری با کشورهایی مثل ترکمنستان و قزاقستان و روسیه و آذربایجان دارد. استان مازندران به خاطر اسکله های امیر آباد و فریدون کنار و نوشهر از نظر اقتصادی به یک منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شده است. 

استان مازندران

آزادراه تهران شمال که در حال ساخت می باشد و خطوط ارتباطی قوی و گسترده با کشورهای همسایه و جاده های بین المللی دیگر استان مازندران مثل جاده هراز و سوادکوه ، همگی باعث توسعه گردشگری در استان مازندران شده است. توسعه گردشگری در استان مازندران مردم و مسئولین را به سمت ایجاد امکانات و تسهیلات گردشگری برای مسافران سوق داده است و ایجاد هتل ها و رستوران ها و اقامت گاه های زیاد در استان مازندران از دلایل اصلی استمرار توسعه گردشگری در این استان است. 

وضعیت جغرافیایی استان مازندران

استان مازندران دارای جلگه ها و بیشه و جنگل و علفزارهای زیادی است که گونه های گیاهی منحصر به خود دارد. رشته کوه های البرز در استان مازندران قرار دارد و این استان را به قسمت کوهستانی و جلگه ای تقسیم کرده است. استان مازندران دارای قله های مرتفع زیادی از جمله بادله کوه ، کوه سفید و کوه چنگی است که ارتفاع آن از سطح دریا به 4000 هزار متر هم می رسد. 

شهرهای استان مازندران

استان مازندران یکی از استان های پهناور ایران است که دارای شهرها و شهرستان ها و روستاهای زیادی است که با فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته اند. آمل ، بابل ، بابلسر ، بهشهر ، جویبار ، چالوس ، کلاردشت ، رامسر ، ساری ، سوادکوه ، سیمرغ ، عباس آباد ، تنکابن ، فریدون کنار ، قائم شهر ، گلوگاه ، میان رود ، نکا ، نوشهر و نور شهرستان های استان مازندران هستند که مرکز این استان شهر ساری می باشد. 

نام مازندران از کجا می آید؟

نام مازندران در گذشته طبرستان یا تپورستان بوده که نام اقوام باستانی قبل از ورود مادها به ایران بوده است که تپورها نام داشته است. ریشه کلمه مازندران به ماز به معنی بزرگ و میانه و ایندیرا به معنی جایگاه و مکان و نون آخر به عنوان پسوند است که در کل مازیندیران به معنی جایگاه دیو بزرگ می باشد. در شاهنامه فردوسی نیز همین نام استفاده شده است. 

برخی از تاریخ نگاران نام مازندران را از سه واژ ماز و اندر و آن می دانند که به زبان مازندرانی ماز به معنی زنبور عسل است و مازندران را جایی که زنبور عسل در آن زندگی می کند می دانند. بعضی از تاریخ شناسان معتقدند که نام مازندران از زمان ابن اسفندیار و یاقوت به جای هیرکانیا به کار برده شده است و برخی دیگر معتقدند که از قرن چهارم قمری نام مازندران برای این سرزمین به کار رفته است. 

تاریخ مازندران چگونه بوده است؟

بر اساس شواهد تاریخی در غارهای هوتو و کمربند ، 75 هزار سال پیش انسان ها در طبرستان یا مازندران زندگی می کرده اند. مازندران برای باستان شناسان و تاریخ نگاران در خاورمیانه و جهانی یکی از بهترین مناطق محسوب می شود و فرهنگ و تمدن و شهرنشینی مردم در این سرزمین نقش مهمی در باستان شناسی دارد. 

کادوسیان ، ساکنان غرب دریای خزر در گذشته دور بوده اند که در شرق و میانه دریای خزر اقوام دیگری مثل تپورها و مردویی ها و آنریاک ها زندگی می کرده اند و به همین دلیل نام تپورستان را به آن منطقه داده بودند. با ورود اعراب به این سرزمین نام تبرستان یا طبرستان به این بخش از ایران داده شد. اقوام مختلفی در کنار دریای خزر زندگی می کرده اند از جمله آماردها ، هیرکانیان ، آناری ها ، کادوس ها و آلبانیها و کاسیان که با آمدن آریایی ها به این منطقه در حاشیه قرار گرفتند. 

تاریخ استان مازندران

مردم گیلک از قوم جل یا گل بودند که در سفیدرود و لومیر ساکن بودند. آماردها یک تبار از آریایی ها بودند که در آمل تا رودسر زندگی می کردند. آماردها یا آمار یا آمرد یا ماردها به زبان سکایی یا پهلوی سخن می گفتند و بخشی از آنها در مازندران و بخشی دیگر در گیلان بودند. 

در زمان جنگ آشوریان و اقوام دیگر ، مردم ساکن جنوب دریای خزر در شرایط اجتماعی مناسب و آرامش و امنیت زندگی می کردند و مردم از مناطق دیگر به این سرزمین پناه می آوردند. طایفه مغان یکی از شش طایفه ماد بود که در این منطقه سکنی گزید. 

در زمان هخامنشیان نیز ، مازندران دچار تنش و درگیری بود. کوروش در نبرد خود در مازندران ، تپوران مازندرانی و کادوسیان گلانی را ترغیب به حمله کرد و شهر سارد به دست کوروش افتاد. در زمان کوروش حکومت های ملوک الطوایفی در ایران رایج بود و آماردها و کادوسیان در نبردهای کوروش در کنارش بودند و حکومت طبرستان و مازندران به یکی از اشراف زاده های فارس افتاد. در نهایت کادوسیان بر علیه حکومت هخانشیان قیام کردند ولی به دست اردشیر هخامنشی نابود شدند و مجبور به اطاعات از حکومت مرکزی شدند. 

اقوام دیگر ایرانی مثل سلوکیان ، اشکانیان ، ساسانیان ، مسلمانان و شیعیان مثل بنی امیه و بنی عباس و خاندان مرعشی و خاندان ناصرالحق اطروش در این سرزمین برای مدتی حکومت می کردند. 

در عصر قاجار ، مازندران به خاطر اسکان ایل قاجار در شرق این استان ، جایگاه خاصی داشت و بزرگان و اشراف مازندران از آغامحمدخان قاجار حمایت کردند و اکثر مازندرانی ها به ارتش قاجار پیوستند و ساری را پایتخت آغامحمدخان قاجار قرار دادند و بعد از آن تاجگزاری کردند. آغامحمدخان قاجار در نهایت دستگیر شد و به کریم خان زند تحویل داده شد.  

عصر قدیم در استان مازندران

خاندان پهلوی که آخرین طبری تبار ها و مازندرانی ها بودند و به حکومت رسیدند و رضاخان که در اصل رضا خان سوادکوهی نام داشت ، پایه گذاری حکومت پهلوی بود. رضا شاه یک نظامی بود که به سرعت مدارج ترقی را طی کرد و طی یک کودتا در سال 1299 به فرماندهی رضا خان ، افراد قاجار شکست خوردند و تهران به دست رضا خان افتاد و ناآرامی های ایران و راهزنی ها را در ایران ریشه کن کرد و سپس از تجزیه ایران نیز جلوگیری کرد و مناطق از دست رفته را به ایران بازگرداند. در سال 1304 رضا خان به پادشاهی رسید و 37 سال بر ایران حکومت کرد.   

آب و هوای مازندران چگونه است؟

آب و هوای مازندران در بخشی از مازندران کوهستانی است و در بخشی دیگر معتدل مرطوب که بخاطر دریا و کوه و جنگل به این صورت می باشد. مناطقی از مازندران که به دریا نزدیک تر است دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است و تابستان های گرم و مرطوب دارد و زمستان هایی معتدل و کمی یخ بندان که خیلی به ندرت پیش می آید. 

آب و هوای استان مازندران

بخشی دیگر از استان مازندران که در مناطق کوهستانی مثل آزاد کوه و تخت سلیمان و خلنو و علم کوه قرار دارد ، آب و هوای کوهستانی و سرد دارد و زمستان های آن یخ بندان های طولانی مدت و سرمای شدید دارد. برف در ارتفاعات مثل دماوند و تخت سلیمان باعث این سرما و ریزش بهمن و یخ بندان می شود. 

پوشش گیاهی مازندران چیست؟

استان مازندران دارای صدها گونه گیاه است که به خاطر آب و هوای مختلف مناطق این استان و ساحل های شنی و کوهستان ها و قله های پر از برف و آتش فشان های استان مازندران تنوع بسیاری دارد. جلگه ها ، علفزارها ، جنگل های هیرکانی و بیشه ها که در این مناطق هر کدام پوشش گیاهی خاص خود را دارد. از برنج که محصول کشاورزان بسیاری از مناطق استان مازندران است تا باغ های پرتغال و نارنگی و نارنج و تمشک های کوهی و ... که بنا به آب و هوای هر شهر و هر روستا به تولید انبوه می رسد. 

حیات جانوری استان مازندران چگونه است؟

در استان مازندران حیات جانوری در جنگل ها و کوهستان های این استان تنوع زیادی دارد. حیوانات مختلف مثل خرس و گرگ و گربه وحشی و پلنگ و ببر و روبه و خوگوش و آهو و بز کوهی و خوک وحشی که بعضی از این حیوانات به خاطر شکار بی رویه شکارچیان در حال انقراض هستند. 

پرندگان نیز در استان مازندران تنوع زیادی دارد و زندگی بسیار از پرندگان در جنگل ها و کوهستان های استان مازندران سپری می شود. استان مازندران زیستگاه پرندگانی مثل کلاغ ، کرکس ، تیهور ، قمری ، قوش ، جغد ، قرقاول ، حواصیل ، شاهین ، اردک و قو است که بنا به نوع زندگی هر کدام در کوهستان یا در جنگل یا در کنار دریا زندگی می کنند. برخی از پرندگان مهاجر نیز هر ساله در فصل های سرد در استان مازندران دیده می شوند مثل اردک و غاز و پلیکان و چنگر و پرلا که با آغاز فصل گرم به مناطق اصلی زندگی خود کوچ می کنند. 

در استان مازندران خزندگان نیز مثل سایر جانوران زیست می کنند. استان مازندران زیستگاه خزندگانی مثل مار و لاک پشت می باشد که برخی از این مارها بسیار خطرناک هستند و در مناطق جنگلی زندگی می کنند. در رودها و رودخانه ها و آبگیرها و دریای خزر نیز انواع ماهی زندگی می کند و شغل بسیاری از اهالی مازندران صید ماهی است. 

دریای خزر استان مازندران

فرهنگ و مردم مازندران چگونه است؟

مردم مازندران به زبان تبری یا مازندرانی و فارسی صحبت می کنند. گویش های مختلفی بین مردم مازندران وجود دارد مثل گویش تبری ، گویش مازندرانی که آنها نیز باز شامل لهجه های مختلف مثل آملی ، بابلی ، کتولی ، نوری ، چالوسی ، سوادکوهی ، فیروزکوهی ، لفوری ، هزار جریبی  و ساروی می شود. 

فرهنگ مردم مازندران

موسیقی اصیل مازندران چیست؟

  موسیقی در مازندران در فصل شالی کاری و در فصل درو در شالیزارها ، در جنگل ها و دریا و در شادی و عزاداری و در مراسم مذهبی ، بخشی از فرهنگ مردم بوده است و همیشه در هر بخش از مازندران مردم مازندران با سلیقه خود ، موسیقی خاص خود را نواخته اند. موسیقی مازندران به دو گروه موسیقی بامتر آزاد و موسیقی بامتر معین مقام خوانی تقسیم می شود که از شرق تا غرب بامتر آزاد است و در قالب مقام خوانی می باشد و با حالت آوازی اجر می شود و نام های مختلف دارد.

فرهنگ و موسیقی مردم مازندران با استان های همجوار و مردمان مختلف و تبارهای مختلف که در این استان زندگی می کنند آمیخته شده است. در شرق مازندران وجود خراسان و ترکمن صحرا باعث شده است تا موسیقی ترکمنی در شرق استان مازندران رواج پیدا کند و در غرب مازندران موسیقی گیلانی رخنه کرده است. گهره سری ، زاری ، مقام خوانی ، کتولی ، چاووش خوانی ، نوروز خوانی ، تغزیه خوانی از جمله موسیقی های استان مازندران است. 

موسیقی استان مازندران

مردم اهل موسیقی مازندران از سازهای مختلفی در موسیقی محلی و سنتی خود استفاده می کنند که متدوال ترین سازهای آنان شامل نقاره ، کمانچه ، سرنا ، دوتار ، للوا ، سه تار ، تار و تنبک است که برخی از این سازها با رقص و آواز همراه است و جزو مراسمات سنتی استان مازندران است. 

مراسم و آیین سنتی مازنی ها چگونه است؟

مردم مازندران که بسیار اصیل هستند و از نژاد آریایی نشأت گرفته اند دارای مراسم و آیین های باستانی زیادی هستند و بعد از اسلام نیز بسیاری از مراسم مذهبی نیز در بین این مردم برگزار می شود. جشن های بسیاری که در مازندران برگزار می شود در هر روستا یا شهر با توجه به آداب و فرهنگ مردم شهر متفاوت برگزار می شود. 

مراسم سنتی در استان مازندران

یکی از جشن های ایرانی که در مازندران برگزار می شود تیرگان است که در سیزده تیرماه که روز تیر در ماه تیر است برگزار می شود . جشن تیرگان در کوه دماوند در شهر آمل هر ساله برگزار می شود و زرتشتیان زیادی از جاهای مختلف ایران به این جشن می آیند یا در شهر خودشان این مراسم را برگزار می کنند. 

 جشن آرش کمانگیر نیز در 12 تا 15 تیر هر سال به مناسبت پرتاب تیر آرش از دماوند به سمت تهران و پایان جنگ های چند ساله ایران و توران برگزار می شود. بنا به تقویم خورشیدی یا تقویم مازندرانی ، در این ایام از تیرماه هر ساله ، مراسم جشن آرش کمانگیر برپاست.   

نوروز بل که جشنی است که در 10 تیرماه برگزار می شود و مردم آتش نوروزی برپا می کنند. بل در مازنی به معنی آتش است. از این نوع جشن ها در شهرهای دیگر ایران مثل کردستان برگزار می شود که جشن آگرنوروژی نامیده می شود. 

عید مردگان هر ساله در 26 تیر در روستاهای استان مازندران برپا می شود. عید مردگان یا جشن مردگان در روستای امامزاده حسن سوادکوه آداب خاصی دارد که با باورهای مردم در زمان قدیم ساخته شده است. مردم قدیم معتقد بودند که فریدون شاه پیشدادی به خونخواهی جمشید که پدر فریدون بوده است ، ضحاک را در دماوند به بند می کشد و مردم با آتش زدن بوته ها این جشن را به یکدیگر اطلاع می داده اند. روز بعد از این جشن مراسم جشن و پایکوبی و مسابقه کشتی بین مردم روستا برگزار می شود و روی مزارها شمع روشن می کنند.    

آیین ورفچال از مراسمات روستای آب اسک در جاده هراز است که جزو مراسم منحصر به فرد مازندرانی هاست و در این مراسم و جشن از آب استفاده می کنند.

نوروز ماه آخرین روز از سال باستانی تبری را جشن می گیرند و به معنی ماهی است که سر سال نو به دنبال آن می آید. مردم دیلمان این جشن را مذماه می گویند. بسیاری از مردم مازندران معتقدند که نوروز ماه ، روز پیروزی فریدون بر ضحاک است که مردم مازندران به یاد کشته شدگان  این نبرد در اطراف خانه های خود مشعل روشن می کنند. برخی از مردم این جشن را در فروردین ماه و برخی دیگر این جشن را در تیرماه می دانند. 

کشتی لوچو که در تابستان بعد از وجین شالی در برخی از نقاط مازندران ، مردم دور هم جمع شده و جشن میگیرند و در همان جشن ، کشتی لوچو برگزار می شود و برنده این مسابقه یک فرش یا یک رأس گاو یا گوسفند برنده می شود که اهالی منطقه با کمک هم خریداری می کنند.  

سیزده شو که از مراسم دیگر مردم مازندران است در اواسط آبان برگزار می شود. مردم معتقدند که این مراسم برای پیروزی کاوه بر ضحاک یا جشن مهرگان است که مردم در کنار هم جمع شده و با خوردن تنقلات و آجیل تا پاسی از شب در کنار هم هستند. کودکان و جوانان با داشتن ترکه ای بلند در دست خود و کیسه ای همراه خود به در خانه های مردم می روند و با لال بازی از آنها تقاضای هدیه می کنند. 

چله شو یلدا که شب اول زمستان را جشن می گیرند و مردم در خانه های خود و در کنار خانواده خود با خوردن انار و هندوانه و آجیل و ماست سرمای زمستان را از خود دور می کنند . مردم معتقدند که با خوردن هندوانه و ماست در شب یلدا ، در طول فصل زمستان سردشان نخواهد شد.  

شب چله در استان مازندران

نوروز خوانی از مراسم دیگر مازندرانی ها است که 15 روز قبل از عید نوروز برگزار می شود. در روستاها با خواندن شعر و ترانه های محلی سال نو را مژده می دهند . یک نفر شعر می خواند و یک نفر ساز می زد و نفر دیگری بارکش است که کوله پشتی دارد و به در خانه های مردم می رود و مردم از منازل خود آجیل و شیرینی و کشمش و نخود و پول به آنها هدیه می دهند. 

در تقویم طبری که فرس قدیم می گفته اند سال 12 ماه دارد و هر ماه 30 روز است که 5 روز باقی مانده از 365 روز سال را پیتک می نامیده اند که ماه های سال شامل ارکما که آذرماه ما می باشد و در ادامه آن دما یا دیما ، وهمن ما ، نوروز ما یا نرزما یا عیدما ، سیوما یا فردین ما ، کرچ ما ، هر ما ، تیرما ، مردال ما یا ملارما ، شرویر نما یا شروین ما ، میرما ، اونما است. 

جاذبه های گردشگری استان مازندران

استان مازندران در طول تاریخ مورد توجه بسیاری از اقوام بوده است و به همین خاطر آستان باستانی و تاریخی و فرهنگی زیادی از اقوام مختلف در این استان باقی مانده است که بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی را به سمت خود می کشد. جاذبه های فرهنگی و تاریخی ، جاذبه های مذهبی و جاذبه های طبیعی و موزه ها و آبشارها و رودها و دریا و جنگل های زیبا و انبوه همیشه مسافران را به سمت خود جذب کرده و به صنعت گردشگری استان مازندران رونق بخشیده است. 

موزه های استان مازندران

موزه تاریخ و مردم شناسی شهر بابل که به گنجینه بابل معروف است تنها موزه مردم شناسی مازندران است که در شهر بابل و در ساختمان شهرداری قدیم بابل که در سال 1307 بلدیه یا شهرداری بابل بوده است احداث شده است. در سال 1374 این ساختمانبه موزه تبدیل شد و بخش های مردم شناسی و باستان شناسی و یادمان های چوبی در این موزه راه اندازی شد. بخش مردم شناسی موزه تاریخ شهر بابل شامل وسایل کشاورزی و پوشاک و صنایع دستی و سفالگری و ... مردم شمال ایران و استان های مازندران و گیلان و اقوام ترکمن است. بخش باستان شناسی دارای آثار دوره های مختلف تاریخ متعلق به هزاره چهارم و سوم پیش از میلاد که از تپه حصار دامغان و سیلک کاشان و شوش کشف شده است در این موزه نگهداری می شود. 

موزه تاریخ شهر ساری که در عمارت منوچهر خان کلبادی در محله آب انبار نو ساری قرار دارد مربوط به دوره قاجار است که ترکیبی از سه بنای خانه رمدانی و حمام وزیری و آب انبار نو در همین حوالی قرار دارد می باشد که در سال 1377 ثبت آثار ملی ایران شد. 

موزه تاریخ آمل که در عمارت ساختمان دارایی شهر آمل در استان مازندران است دارای سه طبقه شامل آثار باستان شناسی و اسناد تاریخی و موزه مردم شناسی مردم ایران و مازندران است. عمارت این موزه در سا ل1315 اداره مالیه شهرستان آمل بوده است که در سال 1387 تبدیل به موزه شده است. 

موزه کندلوس نوشهر در روستای کندلوس در استان مازندران و شهر نوشهر است که در سال 1360 تا 1368 در این شهر و به همت دکتر علی اصغر جهانگیری ساخته شد. آثار موجود در این موزه شامل آثار باستانی و هنری و تاریخی و زمین شناسی و آثار نقاشی و خوشنویسی و ابزارهای موسیقی است. 

موزه کندلوس نوشهر در استان مازندران

کاخ مرمر رامسر از آثار دوره پهلوی در ایران است که در سال 1316 ساخته شد و اقامتگاه خانواده شاه بوده است و در سال 1357با عنوان تماشاگه خزر به صورت موزه تبدیل شده است. انواع مجسمه های برنزی و مرمرین و تابلوهای زیبا از هنرمندان جهان و معماری زیبای کاخ مرمر و نگهداری تعدادی ماهی خاویار برای علاقمندان جذابیت ایجاد می کند تا به دیدن این بخش از تاریخ ایران نیز بروند. کاخ مرمر داخل شهر رامسر است. 

جاذبه های فرهنگی و تاریخی استان مازندران

مشهد میر بزرگ که به دوره صفویان تعلق دارد یک عمارت قدیمی است که در سبزه میدان آمل قرار گرفته است. ساختمان میر بزرگ یک آرامگاه است که به قرن هشتم قمری برمی گردد و در دوره صفویان تکمیل شده است. ویژگی های زیبای معماری و طراحی و کاشی کاری اصیل ایرانی در داخل و خارج بنا نشان از شاهکاری در زمان خود بوده است. کتیبه های زیبا با خط کوفی و اتاق ها با سبک معماری ایرانی و مدرسه و خانقاه و عمارت زیبای این آرامگاه برای گردشگران جذاب و دیدنی است. 

سد شیاده که در شهر بابل در روستای شیاده قرار دارد یک سد خاکی است که هسته رسی دارد. سد شیاده برای پیاده روی و گشت و گذار در جنگل های اطراف آن و استفاده از قله های نزدیک به سد شیاده و ماهیگیری و قایق سواری برای گردشگران بومی و غیربومی جذابیت دارد. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این منطقه سقاتالار شیاده است. 

کاخ شاپور در شهر بابل استان مازندران است که در زمان صفویان دریاچه ای بوده است که یک جزیره زیبا داخل این دریاچه قرار داشته است که آب آن از بابلرود تامین می شده است. به دستور شاه عباس اول یک باغ زیبا در این جزیره ساخته می شود که باغ شاه نامیده می شود که برای تفریح و تفرج شاه استفاده می شده است. در زمان زندیان این کاخ متروک ماند. آقامحمدخان قاجار در این جزیره کاخ دیگری ساخت و بعد فتحعلی شاه این کاخ را تعمیر کرد. در زمان رضاخان بخشی از دریاچه خشک و هموار شد و بخشی از شهر بابل شد. در حال حاضر این دریاچه تبدیل به بازار روز و پایانه و شهرک مسکونی در شهر بابل و روستای ملاکلا شده است. 

کاخ شاپور در استان مازندران

تکیه پهنه کلا در روستای پهنه کلا شمالی در شهرستان ساری استان مازندران است. این تکیه که به حسینیه پهنه کلا نیز معروف است با ساری 10 کیلومتر فاصله دارد. در زبان تبری یا همان زبان مازندرانی کلا به معنی قلعه یا آبادی است که بیشتر روستاهای مازندران پسوند کلا را دارند. بنای تکیه پهنه کلا با آجرهای 30 در 30 به معماری سنتی ایرانی ساخته شده است. 

بقعه شمس آل رسول در خرابه های شهر قدیم آمل در محله پایین بازار در استان مازندران است که همان آتشکده آمل است. بقعه شمس آل رسول به دوران ساسانی تعلق دارد که آرامگاه فیلسوف و ریاضیدان برجسته ایران محمد بن محمود آملی یا همان شمس آل رسول است . 

غار اسپهبد خورشید یا کرکیل دژ یا کیجاکچال که در شهرستان سواد کوه در استان مازندران می باشد در ناحیه دو آب در نزدیکی شهر پل سفید است. غار اسپهبد خورشید در مسیر قلعه کنگلو است که به طاق عایشه گرگیلی دژ نیز شهرت دارد. مردم بومی روستاهای اطراف به این غار لاپ کمر یا دیوکالی نیز می گویند. دیوکالی به معنی لانه دیو است. دهانه غار اسپهبد خورشید یکی از بزرگترین دهانه های غار در جهان است که چهل متر طول دارد. این غار در زمان ورود اسلام به ایران ، مامن ونداد هرمز طبرستانی بوده است. 

مجموعه تاریخی باغ عباس آباد شهرستان بهشهر که یکی از آثار تاریخی استان مازندران است و در میان انبوه جنگل های مازندران و دامنه رشته کوه البرز واقع شده است کی از باغ های ایرانی است که از نظر تاریخی و گردشگری شهرت یافته است. مجموعه تاریخی باغ عباس آباد شامل یک باغ و دریاچه و سد و کاخ و حمام و آسیاب آبی و دو برج آجری می باشد که شاه عباس صفوی دستور ساخت آن را در قرن یازدهم قمری داده بود. مهمترین باغ غیرکویری ایران همین باغ عباس آباد است که در محلی به نام خرگوران در 500 هکتار زمین ساخته شده است. 

روستای عباس آباد استان مازندران

محوطه پیر درویش در روستای بالاده در دهستان چهاردانگه در بخش چهاردانگه در شهرستان ساری استان مازندران قرار دارد. محوطه پیر درویش به دوران ساسانیان و دوران های تاریخی پس از اسلام تعلق دارد . محوطه پیر درویش در سال 1386 ثبت آثار ملی ایران شد. 

آرامگاه میر حیدر آملی یا مقبره سه سید که در شهر آمل در محله پایین بازار قرار دارد به قرن 9 قمری مربوط است و دارای یک حیاط و موزه تاریخی است که از نمادهای معماری ایرانی است. میر حیدر آملی یکی از عارفان و صوفیان شیعه دوازده امامی قرن هشتم هجری قمری است که از نوادگان امام سجاد می باشد. 

پل دوازده چشمه یا دوازده پله در مرکز شهر امل قرار دارد. این پل در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است که بر روی رود هراز قرار گرفته است. در زمان قاجار پل دوازده چشمه به صورت کامل بازسازی و مرمت شده است و دو سمت شهر آمل را به هم متصل می کند. پل دوازده چشمه همانطور که از نامش پیداست از 12 طاق و دهنه ساخته شده است که بالاترین ارتفاع آن ها از سطح رودخانه هفت متر است. 

پل آجری خرماکلا در بخش مرکزی روستای خرماکلا در شهرستان قائم شهر در استان مازندران قرار دارد که به دوران صفوی تعلق دارد. پل آجری خرماکلا در سال 1383 ثبت آثار ملی ایران شده است. 

پل شاپور یا پل شاهپور در جاده شیرگاه به قائمشهر در اراضی چای روی رودخانه اوتجون است که در زمان صفویان ساخته شده است. دهانه بزرگ و دهانه کوچکتر فرعی و طاق جناغی میانی بزرگ از ویژگی های پل شاپور است. برای ساخت پل شاپور از ساروج و ملات و سنگ استفاده شده است . 

پل معلق بابلسر که در دوره پهلوی اول ساخته شده است در خیابان پاسداران بابلسر می باشد. پل معلق بابلسر یک پل فلزی است که قبل از جنگ جهانی دوم در سال 1313 روی بابلرود ساخته شد و یکی از جاذبه های گردشگری شهر بابلسر و استان مازندران است. پل فلزی بابلسر دارای 80 متر طول و 16 متر ارتفاع و 8 متر عرض است که قسمت شرقی و غربی بابلسر را به هم متصل می کند و برای رفتن به فریدونکنار نیز مسیر خوبی است. 

پل محمدحسن خان که در شهر بابل قرار دارد و پلی است که از روی رودخانه بابلرود می گذرد. پل محمدحسن خان به دوره قاجار تعلق دارد و در ابتدا یک پل چوبی بوده است و بعدها تبدیل به پل خشت و گلی و آهکی شده است. این پل بزرگترین راه ارتباطی شهر بابل است که بندپی غربی و شرقی و گتاب را به هم متصل می کند. 

گوهر تپه در شهر بهشهر است که از بناهای تاریخی پیش از تاریخ می باشد که غار گمیشان و غار هوتو و غار کمربند در این منطقه بوده است که محل زنگی انسان های غارنشین بوده است. یکی از افسانه های گوهرتپه این بوده است که در روزهای عید از دل خاک ، اسبی بیرون می آید که از دریا آب بنوشد و در همین هنگام اگر کسی بتواند با گل به این اسب بزند ، آن اسب تبدیل به طلا می شود. در این منطقه با حفاری های زراعی گورها و آثار تاریخی انسان هایی که قبلا در آن زندگی می کرده اند کشف شده است. 

پارک جنگلی کشپل در نزدیکی جاده نور به چمستان و در مسیر لاویج در استان مازندران قرار دارد. این پارک جنگلی دارای پوشش گیاهی متنوعی از توسکا و بلور و افرا و ممرز و لرک است که در قدیم به عنوان یک تفریح گاه از این پارک جنگلی استفاده می شده است. در این منطقه به کمک شهرداری آلاچیق و حصار و پله های سنگی و زمین بازی برای کودکان و بزرگسالان و فروشگاه های مواد غذایی و رستوران تعبیه شده است که برای استفاده در ایام تعطیل و اوقات فراغت برای مسافران و بومیان منطقه جای بسیار عالی می باشد. 

پارک جنگلی کشپل استان مازندران

زیارود که یک روستا است و در دهستان دشت سر سفلی در بخش مرکزی شهرستان آمل در استان مازندران قرار دارد منطقه ای زیبا با جنگل های انبود است که از نقاط گردشگری و توریستی در استان مازندران به حساب می آید. زیارود در سال 1385 بر اساس آمار و سرشماری دارای 42 خانوار بوده است که در مجموع جمعیت آن 154 نفر بوده است. 

سد و دریاچه الیمالات که در مسیر جاده نور به چمستان است یکی از مناطق زیبا و بکر استان مازندران است. دریاچه الیمالات که در دو راهی روستای کارگرکلا قرار دارد برای ماهیگیری و قایق سواری بسیار مناسب می باشد. فاصله دریاچه و سد الیمالات تا شهرستان نور 9 کیلومتر است و این منطقه دارای رستوران نیز می باشد و از این نظر مسافران زیادی به این منطقه رفته و یک نیمروز یا بیشتر را در این مکان می گذرانند. 

دشت و آبشار دریوک که یک دشت وسیع و آبشاری بلند در شهرستان آمل در استان مازندران است و بلندترین آبشار زمینی در کل ایران می باشد و کوه نوردان و گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می کند. چشمه های آب معدنی و چهل چشمه و چشمه لهرا و دشت سفید و آبادی زیبای نمار و دشت سرسبز دریوک این منطقه را به شدت زیبا و لذت بخش کرده است که مسافران و گردشگران زیادی برای دیدن این منطقه هر ساله می آیند و در این منطقه کمپ و چادر می زنند. 

دشت های استان مازندران

دارسله یک روستا یا دهستان است که در بخش مرکزی شهرستان سوادکوه در استان مازندران قرار دارد. این روستا در سال 1385 دارای 26 خانوار بوده است که در مجموع 89 نفر بودند و بخاطر طبیعت بکر و زیبای آن مورد توجه مسافران و بومیان برای گذران اوقات فراعت و تفریح و تفرج قرار گرفته است. 

برج لاجیم یک بنای تاریخی در سواد کوه استان مازندران است که بین سال های 316 تا 443 قمری در زمان آل زیار ساخته شده است. در آن زمان آل زیار بر طبرستان یا همان مازندران کنونی حکومت می کرده است. برج لاجیم یک گنبد مخروطی شکل دارد که ورودی آن آجری است و پایه های گنبد دارای یک ردیف طاق نما است. کتیبه های زیبا با خط کوفی و خط پهلوی در این بنای تاریخی وجود دارد. برج لاجیم به دوره ای تعلق دارد که بین سقوط نخستین سلسله باوندی و دومین سلسله همین خاندان است که آل زیار به مدت 70 سال در این منطقه حکومت می کرد. برای دسترسی به روستای لاجیم بعد از مسافت 27 کیلومتری از شهر زیرآب و گردنه ای که دارای طیبعت و جنگلی زیبا می باشد. کیلومتر 10 جاده ساری به کیاسر نیز مسیر دیگر بنای برج لاجیم است. 

برج دیدبانی کاخ بابل که در شهر بابل قرار دارد به دوره پهلوی بر میگردد. برج دیدبانی بابل به کمک شهرداری بابل در سال 1394 از نظر نورپردازی تجهیز شد و در شب نورپردازی سان لایت دارد که درخشش آن را در شب تامین کرده است و در نهایت در سال 1396 به موزه تبدیل شد. 

برج سی شاهاندشت که در روستای شاهاندشت در بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران قرار دارد به دوران پیش از اسلام مربوط است که برجی از سنگ و گچ می باشد. برج سی شاهاندشت در سال 1382 ثبت آثار ملی ایران شده است. 

برج رسکت که در شهرستان ساری در روستای رسکت قرار دارد به قرن پنجم قمری برمی گردد. برج رسکت در بخش دودانگه ساری بعد از عبور از دوراهی کیاسر و سد سلیمان تنگه است. در این منطقه یک شهاب سنگ در سال 231 شمسی سقوط می کند که شهاب سنگ اسپهبد شروین نام میگیرد. برج رسکت یادمانی از این شهاب سنگ است که در سال 413 قمری بنا شده است و یکی از افراد آل باوند در این محل دفن شده است. مقرنس کاری و کتیبه های زیبا با خط کوف و خط پهلوی ساسانی و نقوش گچبری زیبا و رنگ های زیباتر در این برج زیبایی خاصی برای جذب گردشگر فراهم کرده است که بسیاری برای دیدن این زیبایی ها به برج رسکت ساری می روند. 

دخمه های سنگی کافر کلی در جاده هراز واقع شده است. جایگاهی به نام ور یا ورها در کوهستان های لاریجان و رویان وجود داشته است که به کافر کلی معروف شده است . در کاوش های باستان شناسی قدمت زیادی نمایان شده است و به دوران هجوم اعراب به ایران می رسد. این خانه ها یا دخمه های سنگی در دل کوه برای زندگی کردن و یا نگهبانی دادن از هجوم اعراب بوده است که محل زندگی مسلمانان بوده که به کافر کلی شهرت یافته است.  

روستای لرگان از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر است که یک منطقه ییلاقی است که به خاطر آب و هواب خوب و طبیعت زیبا و دلنواز آن بسیاری از مسافران و اهالی نوشهر و شهرهای اطراف برای گذراندن اوقات خود به این روستا سفر می کنند. چشمه های آب در وسط روستای لرگان و درختان گردو و عناب و زرشک و فندق و گیاهان علفی مثل گل گاوزبان و گل ختمی و ازگیل و زالزالک و بارهنگ و اکلیل کوهی بسیاری از گردشگران را به سمت خود جذب می کند. انواع نان های سنتی مثل نان پنجه کش و نان فطیر و قرصک و تفتنک و تتک که زنان روستایی درست می کنند و انواع آش و غذاهای روستایی نیز جزوی از جاذبه های گردشگری این روستا است. 

روستای کندلوس یکی از روستاهای زیبای استان مازندران است. روستای کندلوس در منطقه کجور نوشهر است که آب و هوای آن عالی است و گردشگران زیادی از سراسر کشور به این منطقه می آیند. بافت روستا ، موزه مردم شناسی کندلوس ، مزارع گیاهان دارویی و موزه گیاهان دارویی ، حمام خزینه قدیمی و آبشار کندلوس از دلایل جذب گردشگر ایرانی و خارجی به این منطقه از استان مازندران است. سوغاتی های مختلف روستای کندلوس مثل پارچه های پشمی و جاجیم و صنایع چوبی و فلزی نیز برای گردشگران جذاب است. 

تپه کلار در روستای لاهو در دهستان کلاردشت در شهرستان چالوس استان مازندران است. تپه کلار به دوران هزاره دوم پیش از میلاد تعلق دارد. تپه کلار با پستی و بلندی های خود به ارتفاع 7 تا 12 متر می رسد . ظاهرا این تپه بقایای یک قصر است که گل گمبه یا گنبد گلی نامیده می شود. آثار شهر قدیمی در حفاری های باستان شناسی در این تپه به چشم می خورد. تپه کلار در سال 1344 ثبت آثار ملی ایران شده است. 

کلاردشت استان مازندران

تپه یوزباشی در روستای المشیر در بخش مرکزی شهرستان قائمشهر در استان مازندران قرار دارد. تپه یوزباشی به دوران هزاره اول قبل از میلاد تعلق دارد که در سال 1381 ثبت آثار ملی ایران شده است. 

تپه کوتر دین که در روستای کوتردین در شهرستان بابل استان مازندران می باشد به دوره هزاره اول در دوران تاریخی پس از اسلام تعلق دارد. تپه کوتردین در سال 1365 به عنوان آثار ملی ایران ثبت شده است. 

آتشکده کوسان در روستای کوهستان در شهرستان بهشهر استان مازندران است که به سده های اولیه دوران تاریخی پس از اسلام تعلق دارد. این آتشکده در حال حاضر مقبره سادات است . آتشکده کوسان در سال 1380 ثبت آثار ملی ایران شده است. 

تپه سنگر یا تپه شاه نشین که در بخش مرکزی روستای دولت آباد در شهرستان ساری در استان مازندران قرار دارد مربوط به دوران هزاره اول قبل از میلاد مسیح است که در سال 1382 ثبت آثار ملی ایران شده است و برای گردشگران و باستان شناسان جذابیت تاریخی دارد. 

گورستان سفید چاه یا اسپه چاه در روستای سفیدچاه در بخش یانه سر شهرستان بهشهر در استان مازندران قرار دارد. گورستان سفیدچاه به دوره تیموریان تعلق دارد و در سال 1381 ثبت آثار ملی ایران شده است. این گورستان مدفن ساکنین روستاهای اطراف و مردم گلوگاه می باشد. 

تپه قلعه کتی که در بخش رودبست شهرستان بابلسر در دهستان پازوار و روستای پایین احمد کلا در استان مازندران می باشد به عصر آهن تعلق دارد. این تپه تاریخی و باستانی در سال 1386 ثبت آثار ملی ایران شده است. برای گردشگرانی که به دنبال آثار باستانی خاص هستند این تپه می تواند جالب باشد. 

مجموعه تاریخی فرح آباد در شهر فرح آباد ساری است که یکی از بناهای قدیمی و تاریخی است که در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است. فرح آباد در زمان صفوی بسیار پر رفت و آمد و پر رونق بوده است که به دارالسرور و دارالسلطنه معروف شده است. در زمان حمله روس ها به ایران بسیاری از بناهای تاریخی فرح آباد نابود شده است ولی مسجد و مدرسه فرح آباد و پل شاه عباسی و حمام دوره صفوی و یک دیوار که به یک قصر تعلق داشته است باقی مانده است و این قصر به کاخ جهان نما معروف بوده است که قصر شاه عباس محسوب می شده است . کاخ جهان نما در زمان صفویان به دست قراق ها به آتش کشیده شده است و بخش زیادی از آن نابود شده است ولی بقایای این کاخ همچنان از جاذبه های گردشگری شهر ساری و فرح آباد است. 

مجموعه تاریخی فرح آباد استان مازندران

شکل سیاه در لاریجان واقع شده است. لاریجان در شهرستان آمل قرار دارد. شکل سیاه یک اثر تاریخی است که در زمان ناصرالدین شاه قاجار از شمایل او و ملازمانش ساخته شده است که در روی یک صخره در جاده تاریخی هراز یا تنگه بند بریده و در نزدیکی یک چشمه آب معدنی به نام استراباکو در دل کوه ساخته شده است. شکل سیاه به سال 1295 قمری تعق دارد. مانند این مجسمه اثر دیگری نیز در تنگه واشی نزدیک تهران ساخته شده است که به فتحعلی شاه قاجار تعلق دارد. شکل سیاه در پشت تونل وانا بعد از روستای بایجان در مسیر آمل به تهران قبل از منطقه امیری واقع شده است . در زمان جنگ جهانی دوم بخشی از مجسمه شکل سیاه توسط افراد شوروی با تیراندازی تخریب شده است. 

حمام فرح آباد در شهرستان ساری و روستای فرح آباد است که به دوره قاجار تعلق دارد و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران این حمام را جزو آثار ملی ایران در سال 1347 ثبت کرده است. حمام فرح آباد جزوی از مجموعه تاریخی فرح آباد است. 

حمام لمراسک در روستای لمراسک در دهستان کلباد شرقی در شهرستان گلوگاه در استان مازندران قرار دارد. حمام لمراسک به دوران قاجار و دوره پهلوی تعلق دارد. حمام لمراسک در سال 1385 ثبت آثار ملی ایران شده است. 

حمام وزیری در شهر ساری می باشد. این حمام در کوچه آب انبار نو در خیابان انقلاب است که به دوره قاجار تعلق دارد. حمام وزیری در سال 1381 به عنوان آثار ملی ایران ثبت شده است. این حمام در شهر ساری و استان مازندران بسیاری از علاقمندان به تاریخ و باستان شناسی را به خود جذب کرده است. 

کاروانسرای کمبوج یا کاروانسرای گامبوش در بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران قرار دارد که متعلق به دوران قاجار است. کاروانسرای کمبوج در منطقه پلور لاریجان است که در سال 1383 ثبت آثار ملی ایران شده است و بسیاری از گردشگران از این کاروانسرا دیدن می کنند. 

کاروانسرای گدوک در جاده فیروز آباد استان مازندران قرار دارد. کاروانسرای گدوک در منطقه گدوک در 25 کیلومتری جنور ورسک است که به زمان صفویان و شاه عباس اول برمی گردد. در اواخر دوره قاجار کاروانسرای گدوک تقریبا تخریب شد ولی در سال 1338 توسط اداره راه و ترابری استان مازندران تبدیل به راهدارخانه گدوک شد. 

گردنه گدوک در جاده سوادکوه به فیروزکوه در جنوب استان مازندران قرار دارد. در اکثر روزهای سال این گردنه برف دارد و هوای آن منطقه سرد است و طبیعتی زیبا و خاص دارد که مسافرانی که در مسیر فیروزکوه و سوادکوه سفر می کنند از دیدن این منطقه بسیار شگفت زده می شوند. آش و دوغ این منطقه برای مسافران بسیار جالب است و بسیاری از گردشگران در این منطقه توقف می کنند و به استراحت می پردازند. در این منطقه جاذبه های گردشگری دیگری نیز مثل قله گدوک ، تونل گدوک ، چشمه گدوک ، کاروانسرای گدوک ، قله اروان بیگ ، ایستگاه راه آهن دوگل ، پل راه آهن دوگل ، مراتع زیبای ییلاقی ، امامزاده شوراب ، سه خط طلا ، موزه راه آهن شوراب نیز وجود دارد. 

تونل گدوک که در مسیر راه آهن مازندران قرار دارد طولانی ترین تونل ریلی ایران است که 2887 متر است. تونل گدوک در نزدیکی شهرستان سوادکوه است که این تونل توسط قطار بیش از سه دقیقه طول می کشد تا خارج شود. احداث تونل گدوک در سال 1312 در زمان رضا شاه انجام شد . 

خانه نیما یوشیج که به دوران قاجار تعلق دارد در روستای یوش قرار دارد که نیما یوشیج در زمان حیاتش در این خانه زندگی می کرده است و سازنده این خانه ناظم الایاله بوده که در محله لالوی یوش آن را ساخته است. خانه نیما یوشیج دارای سه ورودی و اتاق شاه نشین و اتاق های دیگر است که آجرکاری و گچ کاری و تزئینات زیبای این خانه برای گردشگران و مسافرانی که به این منطقه سفر می کنند جزو جاذبه های گردشگری به حساب می آید. 

مجموعه بناهای افغان نژاد که در روستای قره تپه در شهرستان بهشهر استان مازندران واقع شده است مربوط به دوران قاجار است. این مجموعه دارای یک حمام زیبا و سه عمارت بزرگ است که دارای سه طبقه با پنجره های ارسی است که با تزئینات شیشه ای زیبا و تراس ها و طاق های قوسی زیبا که از دوران قاجار به یادگار مانده است. حمام این مجموعه دارای راهروی ورودی و سربینه و سرویس بهداشتی است که طرح های گل و گیاه و زیبا روی دیواره های آن و گچبری های این حمام دیده می شود. 

خانه شهریاری در شهرستان بهشهر در منطقه یانه سر است که به دوره قاجار تعلق دارد و مقر حکومت سردار رفیع یانه سری یا سردار رفیع یانسری بوده است. خانه شهریاری در سال 1391 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مرمت و بازسازی شد و در سال 1381 نیز جزو آثار ملی ایران ثبت شده بود. خانه شهریاری یکی از جاذبه های گردشگری استان مازندران است که علاقمندان زیادی را به خود جذب کرده است. 

خانه کلبادی ساری که به دوره قاجار تعلق دارد خانه منوچهر خان کلبادی بوده است که در چهار راه برق شهر ساری در محله آب انبار می باشد. این خانه به دستور سردار جلیل که از فرماندهان ارتش بود ساخته شد و نام امیریه معروف شد که پسر بزرگش بود. خانه کلبادی دارای بخش اندرونی و بیرونی و معماری زیبای دوره قاجار است که اتاق شاه نشین و دیگر اطاق ها با تزئینات و نقاشی و ... بسیار زیبا و دیدنی است. این خانه از سال 1370 در اختیار سازمان میراث فرهنگی کشور است. 

مجموعه بناهای نجفی در شهرستان بابل استان مازندران واقع شده است که مربوط به دوران قاجار و پهلوی اول است. این بناهای تاریخی در محله نقیب کلا در بافت قدیم شهر بابل است که در سال 1380 ثبت آثار ملی ایران شد. 

سه گنبدان که دارای سه گنبد می باشد و در ساری قرار گرفته است محل دفن فریدون شاه اساطیری ایران و سه فرزند او سلم ، تور و ایرج است. 

قلعه ملک کیومرث در شهرستان نوشهر استان مازندران قرار دارد که به دوران تاریخی دیرینه سنگی بعد از اسلام برمی گردد. این قلعه یکی از آثار تاریخی است که در روستای کجور نوشهر می باشد و بسیاری از باستان شناسان و تاریخ نگاران را به سمت خود می کشد. در سال 1382 این قلعه جزو آثار ملی ایران ثبت شد. 

آرامگاه ناصرالحق که در قرن نهم هجری قمری در آمل ساخته شده است در محله پایین بازار چابکسر قرار دارد. این آرامگاه متعلق به یکی از سادات حسینی است که نام اصلی او ابومحمد حسن اطروش بوده است که به ناصر کبیر یا ناصرالحق مشهور بوده است. ناصرالحق یکی از علما و شعرای شیعه است که در قرن سوم قمری می زیسته است. داخل آرامگاه ناصرالحق یک سقف مدور وجود دارد که بالای آن سوراخی هست که به گنبد بنا ختم می شود. شیعیان چهار امامی سراسر جهان و به خصوص شیعیان زیدیه از کشورهای یمن و مصر برای زیارت به این آرامگاه در استان مازندران سفر می کنند. 

آرامگاه ناصرالحق در استان مازندران

امام زاده عباس در محله آزاد گله در جاده ساری به بهشهر بعد از پل تجن یکی از امامزادگانی است که در استان مازندران به خاک سپرده شده است. بارگاه امامزاده عباس ساری یکی از شاهکارهای معماری است که در قرن نهم هجری ساخته شده است. هشت ضلعی ها و قرنیس های سینه کفتری و گنبدهای هرمی شکل با پنجره های چوبی و مشبک و کتیبه داخل آن برای بسیاری از گردشگران جالب توجه است و مسافرانی که به شهر ساری و استان مازندران سفر می کنند از این بارگاه دیدن می کنند. 

جاذبه های طبیعی استان مازندران

باداب سورت در بخش چهاردانکه شهرستان ساری در روستایی به نام ارست می باشد. این زیبایی طبیعی استان مازندران یک چشمه پلکانی تراورتنی است که به عنوان دومین چشمه آب شور جهان شناخته می شود. ارتفاع باداب سورت از سطح دریا 1841 متر است و در پیرامون این چشمه انواع درخت های زرشک وحشی و درخت ها و جنگل های سوزنی برگ را پوشانده است. آب های این چشمه ها از نظر حجم آب و رنگ و بو و مزه متفاوت است. آب های ترش مزه و نارنجی رنگ و قرمز رنگ یا آب های زرد رنگ و رسوب آهن در این آب ها و چشمه ها از ویژگی های منحصر به فرد باداب سورت است. 

آب پری در منطقه گردشگری رویان در استان مازندران است که با شهرستان نور 17 کیلومتر فاصله دارد. آبشار آب پری در منطقه ای خوش آب و هوا با درختان زیاد و دست نخورده است که همسایه یوش و کجور است. آبشار آب پری در کنار جاده قرار دارد و بخاطر رانش زمین در شیب کوه در حال حاضر دیگر شباهتی به آبشار ندارد. آبشار آب پری در مسیر رویان به گلندر رود است که به زبان مازندرانی به آن پری او می گویند. 

جاذبه های گردشگری استان مازندران

دماوند بلندترین کوه آتشفشانی خاورمیانه و آسیا و ایران در استان مازندران است . دماوند در بخش لاریجان شهرستان آمل است . ارتفاع کوه دماوند 4667 متر است که در دوازدهمین کوه برجسته و مستقل و در فهرست قله های دنیا بعد از اورست و آکونکاگوا و دنالی و کلیمانجارو و وینسون و البروس و مون بلان است. فاصله دماوند تا شهر تهران 69 کیلومتر و تا شهر آمل 62 کیلومتر است. اطراف کوه دماوند رودخانه هراز و رودخانه تینه و رودخانه لار قرار دارد. روز ملی دماوند در تیرماه سال باستانی یعنی سزدهم آبان ماه شمسی برگزار می شود . 

چشمه آب معدنی قرمرض از جمله چشمه هایی است که آب آن خاصیت شفابخشی دارد و برای بیمارانی مثل سنگ گلیه و بیماران پوستی مفید است. چشمه آب معدنی قرمرض در بخش هزار جریب شهرستان نکا در استان مازندران قرار دارد. 

آبشار چلندر در روستای چلندر در 18 کیلومتری جاده نوشهر به نور در استان مازندران است که یکی از مناطق گردشگری و تفریحی در استان مازندران می باشد و مردم برای گذران اوقات فراغت به این منطقه می روند و در فصل های گرم سال از درختان میوه و طبیعت آن لذت می برند. 

علم کوه دومین کوه بلند در شمال ایران بعد از رشته کوه البرز است که در استان مازندران قرار دارد. علم کوه در منطقه تخت سلیمان است. تخت سلیمان در شهرستان کلاردشت استان مازندران است که برای سنگ نوردان و دیوار نوردان ایران سخت ترین و فنی ترین منطقه است زیرا دیواره این کوه بسیار شیب دار و مسیری سخت دارد. موقعیت جغرافیایی علم کوه و مسیرهای آن از مناطق مختلف مثل روست علایی و ایرانی ها و لهستانی ها و کرجی ها و فرانسوی ها و تبریزی ها و ... است که افرادی مثل حسین طالبی مقدم و کوهنوردان همدانی و حسن نجاریان توانستند رکورد صعود به دیواره علم کوه را بزنند. 

آبشار سنگ درکا در شهرستان آمل استان مازندران قرار دارد. آبشار سنگ درکا در 25 کیلومتری جنوب غرب آمل در روستای سنگ درکا است که به جاده هراز و جنگل های البرز شمالی متصل است. آبشار سنگ درکا در منطقه ای زیبا و طبیعت بکر دارای کوه و مرتع و جنگل است که برای گردشگران جذابیت دارد. در تابستان آب و هوایی گرم و مرطوب دارد و در زمستان ها آب و هوایی ملایم که تفاوت دما در ارتفاعات زیاد است.  

پارک نمونه گردشگری پایین لموک که به پارک نمونه گردشگری روستای پایین لموک نیز خوانده می شود به عنوان بزرگترین پارک نمونه گردشگری روستایی ایران شناخته می شود که در روستای پایین لموک در شهرستان قائم شهر استان مازندران در سال 1389 افتتاح شد. پارک نمونه گردشگری پایین لموک در یک کیلومتری قائم شهر به ساری است که امکاناتی از جمله پیست دوچرخه سواری و پیست اسیکت و زمین بازی کودکان و چایخانه سنتی و آب نما دارد و برای مسافران بسیار عالی است.  

پارک ملی لار در نزدیک کوه دماوند است که اکوسیستم کوهستانی دارد و در سال 1354 تبدیل به پارک ملی شد و در سال 1361 به منطقه حفاظت شده بدل گردید. اقلیم پارک ملی لار در ارتفاعات سرد و مرطوب و بارش زیاد برف و باران است و دارای گونه های متنوعی از گیاهان و جانوران است. پوشش گیاهی پارک ملی لار شامل گل گاوزبان ، شیرین بیان ، کاسنی ، آویشن ، موسیر ، باریجه ، کاکوتی ، شقایق ، قارچ و ... و تنوع زیستی حیوانی در این منطقه مثل کبک دری ، بلدرچین ، باکلان ، حواصیل ، پلنگ ، خرس قهوه ای ، گراز ، گرگ ، شغال ، روباه ، مارمولک و قورباغه و یله مار ، افعی البرزی و ماهی هایی مثل قزل آلای خال قرمز است. 

فیلبند در استان مازندران در یکی از روستاهای شهرستان بابل است که مردم بومی روستا به آن فلبن می گویند. از جاده هراز و سنگچال آمل نیز می توان به فیلبند رفت . اهالی بومی فیلبند به گویش طبری سخن می گویند. درختان زیاد و جنگل های انبوه مثل زرشک کوهی و انگور کوهی و آلوچه ترش و درخت ون و گالش در این منطقه دیده می شود. در ماه های گرم سال برای چرای دام ها در این منطقه اهالی روستاهای اطراف استفاده می کنند. در فصل سرما نیز بارش برف و باران شدید این روستا را خالی از سکنه می کند. 

فیلبند استان مازندران

آبگرم لاریجان در 70 کیلومتری شهر آمل در استان مازندران است که آب های معدنی در دامنه های البرز از دل یک روستا سر درآورده است و این آبگرم ، لاریجان را به شهری توریستی کرده است که هر ساله مردم زیادی از شهرها و کشورهای مختلف برای خواص درمانی و تفریحی آبگرم لاریجان به این شهر می آیند. در این روستا امکانات زیادی برای استفاده از آب گرم و حوضچه ها و جکوزی و حمام های انفرادی و خصوصی و یا خانوادگی و عمومی ساخته شده است. مسافران نیز در سوئیت ها و خانه های محلی روستاییان برای اقامت و اسکان می توانند استفاده کنند. 

سد البرز در بخش لفور شهرستان سوادکوه در استان مازندران است که بر روی بابلرود ساخته شده است. سد البرز از زمان پهلوی در برنامه احداث بود ولی نهایتا در سال 1374 ساخته شد و برای بهره برداری از آب منطقه برای تامین آب موردنیاز کشاورزی برای شهرهایی مثل قائم شهر و جویبار و بابل و بابلسر می باشد. سد البرز به نام رسمی سد آیت الله صالحی مازندرانی نیز شناخته می شود. 

سد خاکی آویدر در نزدیکی پارک جنگلی سی سنگان است. سد خاکی آویدر در استان مازندران دارای امکانات گردشگری و تفریحی مثل ماهیگیری ، اسب سواری ، کافی شاپ ، رستوران ، شهربازی ، سفره خانه سنتی ، عکاس خانه ، قایق سواری ، دوچرخه سواری و سوپرمارکت است که برای مسافران و بومیان منطقه که برای تفریح به آنجا می روند همه امکانات فراهم است. 

جنگل سی سنگان استان مازندران

دریاچه چورت که به دریاچه میانشه نیز معروف است در 10 کیلومتری روستای چورت در مسیر بین ساری و کیاسر در استان مازندران قرار دارد که ارتفاع آن از سطح دریا 1034 متر است. دریاچه چورت در سال 1318 شمسی در اثر زمین لرزه و رانش زمین به وجود آمد و جزو مناطق زیبا و دیدنی استان مازندران شده است. 

دشت ناز که در نزدیکی شهر ساری در استان مازندران است جزو زمین های رضاشاه بوده است از آن استفاده ای نمی کرده و در آن فرودگاه و پناهگاه حیات وحش و امکانات کشاورزی به صورت مکانیزه احداث شده است. پناهگاه حیات وحش که 55 هکتار می باشد و مرکز اصلی تکثیر گوزن زرد ایرانی که در آستانه انقراض است می باشد. حیوانات دیگری مثل مرال و شوکا و گربه جنگلی و قرقاول و کبوتر نیز در دشت ناز مشاهده شده است. اکوسیستم طبیعی کشور و جنگل های هیرکانی در این منطقه به چشم می خورد و درختانی از جمله راش و توسکا و ممرز و لیلکی و انجیلی به وفور یافت می شود. 

غار دانیال در رشته کوه های البرز است. غار دانیال در شهرستان عباس آباد سلمان شهر است و از سطح دریا 160 متر ارتفاع دارد. غار دانیال بعد از غار قوری قلعه روانسر در کرمانشاه ، دومین غار بزرگ رودخانه ای در ایران است. زندگی جانورانی مثل خفاش و پشه و قورباغه و خرچنگ و عنکبوت موش شکل در این غار جریان دارد. نام های دیگر غار دانیال ، کرد کوی و گرده کوه و چاری است که به خاطر نزدیک بودن به روستای به نام دانیال به آن غار دانیال می گویند. 

جنگل بلیران در بخش دشت سر آمل در استان مازندران است. جنگل بلیران که در روستای بلیران است دارای طبیعتی زیبا است که آن را تبدیل به یک منطقه گردشگری کرده است. برای دسترسی به جنگل بلیران در جاده قدیم آمل بابل در ورودی مسیر فیروزکلا در کنار کوه و جنگل و شالیزار و باغ و مزارع چشم نواز قرار دارد. 

سد لار یک سد خاکی در دهستان بالا لاریجان در شهرستان آمل است که آب این سد بخش زیادی از آب آشامیدنی شهر تهران و حومه را تامین می کند. سد لار در صد کیلومتری شهر آمل است که در سال 1330 شروع به کار کرد و در سال 1361 افتتاح شد. دریاچه سد لار در منطقه دشت لار در نزدیکی کوه دماوند است که یک منطقه گردشگری در استان مازندران می باشد که سال هاست برای پرورش ماهی قرل آلا استفاده می شود. در منطقه اطراف سد لار برای ورزشهایی مثل اسکی روی آب منطقه خوب و عالی ای می باشد. 

قله امیری در لاریجان در شهرستان آمل در استان مازندران است . قله امیری در ییلاق امیری قرار دارد که به رشته کوه های فیروزکوه متصل است که به ده آبادی به نام های هاره ، شمس آباد ، اخا ، اخازیر ، ترا ، گل پاشا ، وانا و لارین می رسد که به اینها آبادی های بزرگ ده گانه می گویند. برای رفتن به قله امیری باید از جاده هراز عبور کرد و بعد از گزنگ به آبادی های امیری آمل می رسید. قله امیری در زمستان بسیار سرد و پر از برف است. 

آبشار ترا در شهرستان آمل در استان مازندران قرار دارد. این آبشار در ییلاق امیری است و در نزدیکی روستای ترا است و به همین خاطر آبشار ترا نامیده شده است. درختان زیبا و درختان میوه در اطراف این آبشار پراکنده شده اند و فضای زیبایی ییلاقی پیرامون آبشار فراهم کرده اند. مسیر روستای ترا برای رسیدن به آبشار مسیری پر شیب و خم و صعب العبور است و دسترسی به آن آسان نیست. 

پارک ملل ساری یا بوستان ملل که در استان مازندران در شهر ساری در حاشیه رود تجن است یکی از پارک های بزرگ در این استان است که مردم بومی و مسافران و گردشگران برای استراحت یا اوقات فراغت به این بوستان می روند. پارک ملل ساری در 35 هکتار با فضاسازی مصنوعی و دریاچه و فضای سبز و پل کابلی معلق به همراه پارک بازی و دوچرخه سواری و جت اسکی و قایق و ماهیگیری و مسیر پیاده روی یکی از مناطق گردشگری استان مازندران محسوب می شود. 

جواهرده یا جورده در 27 کیلومتری رامسر در ارتفاعات البرز قرار دارد. روستای جواهرده استان رامسر یکی از مناطق گردشگری و توریستی این استان است که مردم آن به دامداری و کشاورزی و نمدمالی و سفال کاری و آهنگری مشغول هستند.  کوه های روستای جواهرده مثل قله سرخ تله و واژک سه براره رژه و سماسوس است. چشمه های و آبشارهای زیبایی در روستای جواهرده وجود دارد که جاذبه های گردشگری روستاست. آثار تاریخی روستای جواهرده مثل مسجد آدینه و آتشکده زرتشتی و گورهای گبری برای بسیاری از مسافران که به استان مازندران سفر می کنند دیدنی است. 

جواهرده استان مازندران

الیمستان در استان مازندران در شهرستان آمل در یک روستای زیبا و توریستی است که به دهستان چلاو معروف است. الیمستان یکی از روستاهای توریستی استان مازندران است که جنگلها و مراتع زیبا و سرسبز و آب و هوای خوب و دشت ها و دریاچه های تمیز و زیبا و طبیعت جانوری و اسب های محلی زیبا بسیاری از مسافران و گردشگران را به سمت خود می کشد. در فصل زمستان برای کوهنوردی نیز بسیاری از کوهنوردان به این منطقه می آیند. برای پیاده روی نیز الیمستان منطقه بکر و بسیار زیبایی است. 

دریاچه شورمست تنها دریاچه طبیعی است که در شهرستان سوادکوه قرار دارد. این دریاچه در نزدیکی شهر پل سفید در استان مازندران است. در اطراف دریاچه شورمست جنگل های زیبا با درخت های کهنسال و بلند هست که این منطقه را به زیباترین منطقه در این شهرستان بدل کرده است. دریاچه شورمست برای ماهیگیری و قایق سواری و اسکی روی آب و اقامت بسیار زیبا است. امامزاده عبدالحق ، برج تاریخی لاجیم ، امامزاده شابالوفلورد ، امامزاده سامولا ارفع ده و قلعه کنگلو و کوه های صخره ای خروا و نروا جزو جاذبه های گردشگری این منطقه در استان مازندران است. 

آبشار یخی در نزدیکی کوه دماوند است که حدود 12 متر ارتفاع دارد و دمای هوا در این منطقه فقط در تابستان خوب است و بقیه فصل های سال سرد و یخبندان است. آبشار یخی در 5100 متری از سطح دریا است و مرتفع ترین آبشار خاورمیانه است. 

دریاچه ساهون در روستای نوا در لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران در دامنه های قله دماوند است که از سطح دریا 3 هزار متر ارتفاع دارد. در حال حاضر دریاچه ساهون تبدیل به یک مرداد شده است که اطراف آن به چراگاه برای حیوانات اهلی و وحشی و پرندگان و مرغزار تبدیل شده است. دریاچه ساهون در نزدیکی کوه خرتاب و کوه مجیله و روستای ایرا و روستای نیاک و کندلو و کنارانجام و مراتع زیبای آزو و کوه بلند ابرت و قله پاشوره است. 

آبشار های استان مازندران

در استان مازندران آبشارهای زیادی در نواحی مختلف استان وجود دارد که بخاطر شیب تند رشته کوه البرز و چشمه ها و رودهای استان مازندران است. برخی از آبشارهای استان مازندران مثل آبشار هریجان ، آبشار یخی ، آبشار دریوک ، آبشار آب پری ، آبشار شیخ علی خان ، آبشار امیری ، آبشار سواد کوه ، آبشار آلامل ، آبشار هفت آبشار تیرکن ، آبشار ساواشی ، آبشار لاسم ، آبشار اکاپل ، آبشار ده قلو ، آبشار ایج ، آبشار باباکلا ، آبشار شاهاندشت ، آبشار سواسره ، آبشار زیار ، آبشار تیمره ، آبشار پرومه است که برای طبیعت گردان و گردشگران طبیعت و اکوسیسم بسیار جذاب است. 

جاذبه های مذهبی استان مازندران

 • امامزاده قاسم در شهرستان آمل 
 • امامزاده هاشم در شهرستان آمل 
 • امامزاده عبدالله در شهرستان آمل
 • امامزاده یحیی در شهرستان ساری
 • امامزاده عبدالحق در شهرستان سوادکوه
 • امامزاده ابراهیم در شهرستان آمل
 • امامزاده تاج الدین در شهرستان ساری
 • امامزاده سید اسکندر در شهرستان نور
 • امامزاده محمد طاهر در شهرستان بابل
 • امامزاده سید ابوصالح در شهرستان قائمشهر
 • امامزاده سید محمد زرین نوا در شهرستان قائم شهر
 • امامزاده سید علی کیا سلطان در شهرستان نوشهر
 • آرامگاه ملا محمد شهرآشوب در شهرستان بابل
 • آرامگاه درویش فخرالدین در شهرستان بابل 
 • تکیه حصیر فروشان در شهرستان بابل
 • تکیه تاکر در شهرستان نور 
 • تکیه پهنه کلا در شهرستان ساری
 • مسجد جامع بلده در شهرستان نور
 • مسجد جامع در شهرستان بابل
 • مسجد جامع در شهرستان آمل
 • مسجد جامع در شهرستان ساری 

سقانفار در استان مازندران

سقانفار یا سقانپار یا سقاتالار در استان مازندران همان آلونک ها یا اتاقک هایی است که ساخته می شود. سقانفارها در محوطه قبرستان ها و حسینیه ها و مساجد ساخته می شود که برای شرکت ثروتمندان در مراسم سوگواری استفاده می کنند. سقانفارها از چوب و مصالح ساده ساخته می شود و در ایام عزاداری و محرم و صفر بسیار طرفدار دارد. سقانفار ها در دو طبقه ساخته می شود که یک طبقه برای زنان و طبقه دیگر برای مردان است که در استان مازندران چندین سقانفار در شهرهای مختلف وجود دارد. 

سقانفار در استان مازندران

 • سقانفار کیجا در محله حمزه کلای غربی در شهرستان بابل مربوط به دوره قاجار است.
 • سقانفار کبودکلا در روستای کبودکلا در شهرستان بابل نیز به دوره قاجار مربوط است.
 • سقانفار فیروزجا در دهستان سجادرود و روستای فیروزجاه در شهرستان بابل از دوره قاجار به یادگار مانده است.
 • سقانفار تلیگران در دهستان کاری پی و روستای تلیگران و بخش لاله آباد در شهرستان بابل است که این هم به دوره قاجار برمیگردد. 
 • سقانفار قادیکلا در دهستان کاری پی روستای قادیکلا در شهرستان بابل نیز به دوره قاجار تعلق دارد.
 • سقانفار آرمیج کلا در بخش رودبست و دهستان پازوار و روستای ارمیچ کلا در شهرستان بابلسر است که به دوره قاجار تعلق دارد. 

رودهای استان مازندران

در استان مازندران اکثر رودها دائمی هستند و در مناطق کوهستانی در فصل زمستان و بهار پر آب هستند و در فصل تابستان کم آب و خشک می شوند. رودهای استان مازندران مثل هراز و بابلرود و تالار و تجن و چشمه کیله و رود چالوس هستند که به دریای خزر می ریزند. دریاچه ولشت و سما نیز در استان مازندران است که دارای چشمه های زیادی هستند و اکثر آنها چشمه های آب معدنی مثل آبگرم آزرود بابل و آبگرم لاریجان و آبگرم آملو و آبگرم استراباکو است که برای درمان بیماری هایی مثل امراض پوستی و عصبی و مفصلی استفاده فراوان می شود. 

بندرهای استان مازندران

 • بندر امیر آباد در شهرستان بهشهر 
 • بندر فریدونکنار 
 • بندر نوشهر

صنایع دستی مازندران چیست؟

مردم مازندران مردمی سخت کوش هستند و آثار و صنایع دستی بسیار متنوعی دارند مثل قالی بافی و جاجیم بافی و گلیم بافی ، شمد و ملحفه بافی ، چوقا بافی و گلیچه بافی ، سوزن دوزی ، سفالگری ، سرامیک سازی ، هنرهای چوبی و فلزی ، صنعت پوست و چرم ، حصیر بافی ، عروسک سازی ، صنایع دستی دریایی ، طراحی و نگارگری سنتی و ... که بین زنان و مردان مازندرانی رواج دارد. 

سوغاتی مازندران چیست؟

هر شهر برای مسافران آن باید سوغاتی خاص داشته باشد که گردشگران و مسافران برای خود و دوستان و اقوام خود خرید کنند و به عنوان سوغات ببرند. سوغاتی مازندران نیز شامل آغوزنون ، عسل کوهی ، کوهی نون ، آب دندون ، رشته به رشته ، شکر قهوه ای ، شربت بهارنارنج ، کماج ، بهاردونه ، سیر ترشی ، جوراب بافی ، ازگیل ، نمد ، سفال ، برنج ، ماهی ، مربای پرتقال ، ترشی یارمسی ، انار جنگلی ، آلوچه ، کلوچه ، گل کاسنی ، مرکبات ، کنس و دلال است که مردم از بازارهای محلی و بازارهای هفتگی یا فروشگاهی داخل شهر یا بین راهی در استان مازندران تهیه می کنند. 

هتل های مازندران

هتل های استان مازندران در شهرهای مختلف این استان را می توان از هتل های پر طرفدار دانست. گردشگران و مسافران زیادی که به استان مازندران سفر می کنند همیشه رونق هتل های استان مازندران را تضمین می کنند. بسیاری از هتل های استان مازندران قبل از انقلاب ساخته شده اند و بسیاری از آنها تازه ساز هستند ولی هر کدام از این هتل ها مشتریان خود را دارند. 

هتل های استان مازندران

هتل های پنج ستاره استان مازندران شامل هتل پارسیان آزادی خزر یا هتل هایت سابق است که در شهر چالوس قرار دارد و مشتریان زیادی دارد. هتل مروارید خزر که در شهر نور یا محمود آباد واقع است. هتل ونوس پلاس چالوس که در شهرک توریستی نمک آبرود قرار دارد. 

هتل های چهار ستاره استان مازندران شامل هتل لیلیوم متل قو سلمان شهر ، هتل بام سبز رامسر ، هتل سالاردره ساری ، هتل نارنجستان نور ، هتل بادله ساری ، هتل پارسیان آزادی رامسر ، هتل نوید ساری و هتل میزبان بابلسر است. 

هتل آپارتمان ها و هتل های سه ستاره استان مازندران شامل هتل مروارید صدرا بهشهر ، هتل آپارتمان وستا تنکابن ، هتل نگین نور ، متل پارسیان کلاردشت ، هتل آریان نور ، هتل باران سبز کلاردشت ، هتل آپارتمان مارال کلاردشت ، هتل نارنج ساری ، هتل کیمیا رامسر ، هتل آپارتمان کوثر رامسر ، هتل جواهر رامسر ، هتل ملک چالوس ، هتل کوروش چالوس ، هتل آپادانا نوشهر ، هتل المپیک شمال آمل ، هتل آپارتمان آسمان عباس آباد ، هتل پرشیا 3 نوشهر ، هتل همیاران فریدونکنار ، هتل نیلوفر آمل ، هتل آپارتمان اسکان رامسر ، مجتمع اقامتی ساحل قناری جویبار ، هتل الماس عباس آباد ، هتل شهر آمل ، هتل آپارتمان توکل کلاردشت ، هتل آپارتمان نجاتی تنکابن ، هتل صحرا نوشهر ، هتل اسرم ساری است. 

هتل ها و هتل آپارتمان های دو ستاره استان مازندران شامل هتل آپارتمان ترنج متین رامسر ، هتل آپارتمان باروژ رامسر ، هتل آپارتمان کیش مهر فریدونکنار ، هتل شوکا بابلسر ، هتل نارین چالوس ، مجتمع جهانگردی چالوس ، هتل فاندر چالوس ، هتل آپارتمان کلار چالوس ، هتل ماسوله قائمشهر ، هتل آپارتمان لوتوس لاریجان ، متل شهر قصه محمود آباد ، هتل مازرون قائمشهر ، هتل آپارتمان تخت جمشید کلاردشت ، هتل مرجان بابل ، هتل مهتاب جواهرده ، هتل آپارتمان ماهان محمود آباد ، مجتمع جهانگردی چلندر نوشهر ، هتل بهشهر بهشهر ، هتل آپارتمان شادی نوشهر ، هتل آپارتمان کسری نوشهر ، هتل شالیزار نوشهر و هتل آپارتمان اکسین محمود آباد است. 

هتل ها و هتل آپارتمان های یک ستاره استان مازندران شامل هتل آپارتمان رویای شیرین رامسر ، متل ونوس نشتارود ، هتل آپارتمان لیان رامسر ، هتل آپارتمان کاسنیک ولشت چالوس ، هتل رضا بابل ، هتل آپارتمان الف محمود آباد ، هتل آپارتمان کارن رامسر است. 

ویلای اجاره ای در استان مازندران زیاد است و بسیاری از مردم که در ویلاهای خود به صورت مداوم اقامت ندارند این ویلاها را به صورت روزانه اجاره می دهند. مثل ویلا نخل فریدونکنار و ویلا موج نوشهر که قیمت ویلاها را خود مالک ویلا مشخص می کند و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اداره نمی شود. 

ویلای اجاره استان مازندران

خانه مسافر نیز یک نوع اقامتگاه است که توسط اشخاص حقیقی اجاره داده می شود و کیفیت آن در حد هتل نیست و خدمات رستوران و کافی شاپ مثل هتل ندارد و بسیاری از مسافران نیز از این نوع اقامتگاه ها استقبال می کنند. خانه مسافر در استان مازندران مثل خانه مسافر یاس چالوس ، خانه مسافر صدف محمود آباد ، خانه مسافر سران رامسر در حال حاضر آماده خدمت رسانی به مسافران هستند. 

اقامتگاه های بومگردی استان مازندران 

اقامتگاه بومگردی کلچال تنکابن ، اقامتگاه بومگردی جنت رامسر ، اقامتگاه بومگردی خونه مادرجون تنکابن ، اقامتگاه بومگردی نسا تنکابن ، اقامتگاه بومگردی خونه خورشید تنکابن ، اقامتگاه بومگردی افضل روآر شیرگاه ، اقامتگاه بومگردی ماه تی تی رامسر ، اقامتگاه بوم گردی پرداروم تنکابن ، اقامتگاه بوم گردی عاروس ویشه آمل ، اقامتگاه بوم گردی کلبه عادل بابل ، اقامتگاه بوم گردی مین سی شیرگاه نیز برای مسافران و گردشگران که علاقه زیادی به اقامت در کلبه ها و اقامتگاه های بومگردی دارند بسیار مناسب است. 

اقامتگاه بومگردی استان مازندران

رستوران های مازندران

استان مازندران یکی از مقصدهای اصلی گردشگری و سفر در ایران است و در تعطیلات و آخر هفته ها ، مسافران زیادی به این استان سفر می کنند . خدمات گردشگری و پذیرایی در استان مازندران بسیار زیاد است و همیشه مردم در سفرهای خود از رستوران ها و کافه ها و فروشگاه های زیادی برای غذا خوردن یا عصرانه و صبحانه مراجعه می کنند. رستوران نیز یکی از هدف های مسافران است که در استان مازندران تنوع آن زیاد است. 

رستوران های استان مازندران

رستوران اکبر جوجه که در استان مازندران شهرت خاصی دارد و در شهرهای مختلف استان مازندران یک رستوران اکبر جوجه وجود دارد. اکبر جوجه یکی از رستوران هایی است که قیمت و کیفیت غذای آن خوب است یعنی با توجه به کیفیت خوب غذای اکبر جوجه ، قیمت این رستوران خیلی بالا نیست. جوجه ترش یکی از غذاهایی است که در این رستوران حتما باید امتحان کنید. اکبر جوجه رامسر در بلوار امام خمینی واقع شده است. 

رستوران کشتی رامسر در دریا پشته نرسیده به تلکابین قرار گرفته است و در صورت عبور از چابکسر می توانید از این رستوران های معروف شهر رامسر استفاده کنید که غذای رستوران را در کشتی سرو می کنند و شما را با فضای غذا خوردن داخل کشتی آشنا می کند و یک تجربه خوب است. رستوران شبیه یک کشتی طراحی شده است و دکور آن نیز دریایی است . غذاهای دریایی در این رستوران به خصوص ماهی قرل آلا معروف است . قیمت غذا در رستوران کشتی نسبتا گران است. 

رستوران امیرشاهان شاندیز در محور رویان به سی سنگان قرار دارد که یک رستوران شاهانه است با غذاهای چرب و خوشمزه و باکیفیت که قیمت آن نیز نسبتا گران است. در مسیر جنگل سی سنگان می توانید از رستوران امیرشاهان شاندیز نیز استفاده کنید. در رستوران امیرشاهان شاندیز حتما شیشلیک آن را امتحان کنید. 

رستوران های مازندران

رستوران مارشوی ساری در خیابان پیوند قرار دارد و یک رستوران درجه یک در شهر ساری می باشد که اهالی ساری هنگام پیشنهاد ساری این رستوران را پیشنهاد می کنند. دکوراسیون رستوران زیباست و غذای آن نیز بسیار با کیفیت است و غذاهای رستوران مارشوی اصلا صنعتی نیست و یک غذای بسیار عالی مانند غذای خانگی است که قیمت آن نیز نسبتا بالا است. 

رستوران حسن رشتی در شهر نوشهر است در خیابان فردوسی شمالی که یکی از بهترین رستوران های استان مازندران است و صرف غذای سنتی در فضای بیرونی رستوران یکی از بهترین خاطرات شمال می شود. ماهی شکم پر حسن رشتی یکی از بهترین غذاهای رستوران حسن رشتی است و قیمت غذاها در این رستوران نه خیلی گران و نه خیلی ارزان است و نسبت به غذای با کیفیتی که می خورید راضی خواهید بود. 

رستوران حاج حسن در کیلومتر 2 اتوبان ساری به نکا قرار دارد و یکی از بهترین رستوران های استان مازندران و شهر ساری است . رستوران حاج حسن 4 شعبه در ساری دارد و کیفیت غذای آن بسیار عالی است. انواع کباب و خورش و باقالی پلو با گوشت گردن گوسفندی از بهترین غذاهای رستوران حاج حسن است . قیمت غذا در رستوران حاج حسن نسبتا گران است. 

رستوران دلفین چالوس یکی از بزرگترین رستوران های استان مازندران است که سالن های مختلفی دارد. برخی از میزهای رستوران دلفین در کنار ساحل دریا است و می توانید غذایتان را در کنار دریا و با نسیم خنک دریا میل کنید. قیمت غذا در رستوران دلفین متوسط رو به بالا است. 

رستوران میزبان در بابلسر کیلومتر 3 کمربندی قرار دارد که یکی از رستوران های قدیمی بابلسر است که دو شعبه دارد. غذاهای دریایی و کباب و ماهی های این رستوران بسیار عالی است. در رستوران میزبان چهار سالن با غذای ایرانی ، سلف سرویس ، فست فود و کافی شاپ دارد که در صورت تمایل از هر کدام که خواستید استفاده کنید. قیمت غذا در رستوران میزبان متوسط رو به بالا است. 

رستوران آبادگران چالوس در منطقه نمک آبرود قرار دارد. رستوران آبادگران یکی از معروف ترین رستوران های استان مازندران است و رستوران ساحلی نیز دارد. آلاچیق در کنار ساحل دریا و سرو غذا در این مکان بسیار زیبا است. کیفیت غذا در رستوران آبادگران بالا است و قیمت آن نیز بالا است.

نمک آبرود استان مازندران

رستوران سوسره در کیلومتر 2 بابلسر به خزر شهر ، روبروی شهرک دریاکنار است که یک رستوران چهارطبقه است که یک طبقه سفره خانه است و طبقه دوم کافی شاپ و طبقه سوم رستوران سلطنتی سوسره و طبقه چهارم یک رستوران مدیترانه ای در حال ساخت می باشد .رستوران سوسره سلف سرویس است و برای هر نفر ورودی پرداخت می کنید. کیفیت بالای غذا در این رستوران به همراه موسیقی زنده در برخی از ساعات خاطره خوبی را برای مشتریانش به یادگار می گذارد. قیمت غذا در رستوران سوسره گران است. 

رستوران هودین یکی از رستوران های محمود آباد است که در صورتی که به دنبال یک رستوران با کیفیت خوب اما بدون تشریفات خاص هستید گزینه مناسبی است و یکی از بهترین رستوران های محمود آباد همین رستوران هودین است. غذای دریایی و انواع کباب محلی و غذای محلی با قیمت مناسب را در رستوران هودین می توانید پیدا کنید. 

رستوران آلاچیق نیز در شهر محمود آباد در 5 کیلومتری جاده نور قرار دارد . آلاچیق ها و هوای عالی و غذای با کیفیت و خوشمزه در ظروف مسی و سیخ چوبی همراه با دوغ محلی و چای و قلیان آن ترکیبی عالی را در رستوران آلاچیق فراهم کرده است که حس خوبی به یادگار برای مشتریان خود به وجود می آورد. قیمت غذا در رستوران آلاچیق نسبتا متوسط رو به بالا است. 

غذای رستوران استان مازندران

رستوران راه چوبی در محمود آباد است که دکوراسیون داخلی این رستوران از چوب ساخته شده است. رستوران راه چوبی یک فودکورت است و رستوران هندی تاج محل ، رستوران مکزیکی باجا ، رستوران سنتی نون زیر کباب ، پیتزا نیویورک و ... در این مجموعه قرار دارند. سالن بیلیارد و استخر در این رستوران نیز وجود دارد. رستوران راه چوبی در تهران نیز شعبه دارد و قیمت غذاهای این رستوران نسبتا گران است.

رستوران باغ رز بابلسر در کیلومتر 7 بابلسر به بابل است که یکی از رستوران های معروف استان مازندران است و رستوران با گل رز تزئین شده است و به همین خاطر نام آن رستوران باغ رز است. باقالی پلو با گوشت و کباب چنجه از غذاهای خوب رستوران باغ رز بابلسر است و در صورت تمایل می توانید در این رستوران قلیان نیز سفارش بدهید. قیمت غذاهای رستوران باغ رز گران است. 

غذاهای محلی مازندران

مازندران غذاهای محلی بسیار خوشمزه و بکری دارد که می توان به ترش آش ، اناردون ، مرغ شکم پر ، اردک شکم پر ، ماهی شکم پر ، سوسه خرش ، شامی بابلی ، ماست دلال ، نازخاتون ، وینگوم انار ، بیج بیج ، کرک بپرس ، کئی آش اشاره کرد که هلی کتنی نیز یک دسر بسیار خوشمزه استان مازندران است. 

غذاهای محلی استان مازندران

فرودگاه های استان مازندران

استان مازندران با وسعتی که دارد دارای چند فروگاه است که یکی از آنها فرودگاه بین المللی دشت ناز ساری است که به شهرهای مشهد و تهران ، اهواز ، جده ، عسلویه ، مدینه ، بندعباس ، رشت ، کیش ، نجف و بغداد و قشم و شیراز و ... پرواز دارد. فرودگاه دیگر استان مازندران فروگاه نوشهر است که در سال 1332 ساخته ولی در سال 1362 افتتاح شد که به مشهد و تهران و شیراز و بندرعباس پرواز دارد. فرودگاه رامسر یکی دیگر از فرودگاه های استان مازندران است که در زمان پهلوی ساخته شده است و به تهران و مشهد و اهواز پرواز دارد. فرودگاه رامسر در حال حاضر برای کایت سواری و پروازهای خصوصی استفاده می شود. 

فرودگاه های استان مازندران

راه آهن های استان مازندران

یکی از مسیرهای اصلی راه آهن ایران ، راه آهن مازندران است که در زمان رضا شاه در سال 1308 برای نخستین بار با نام راه آهن شمال افتتاح شد و 7 ایتسگاه مشترک با استان خراسان و 20 ایستگاه دیگر غیرمشترک دارد. راه آهن شمال از قائم شهر تا بندر ترکمن کشیده شده است و اکنون بسیاری از قسمت های استان مازندران از این راه آهن برای جابجایی مسافر استفاده می کنند. 

راه آهن استان مازندران

مشاهیر مازندران چه کسانی بوده اند و چه کسانی هستند ؟

از مشاهیر ایران که زاده مازندران بوده اند می توان به رضا شاه پهلوی اولین شاه پهلوی ، محمدرضا شاه پهلوی آخرین شاه ایران ، محمد بن جریر طبری فیلسوف و مفسر و مورخ برجسته ایران ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران ، نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی ، بهاء الله پایه گذار آیین بهایی ، امامعلی حبیبی کشتی گیر ایران و جهان ، عبدالله موحد کشتی گیر پر افتخار ایران و جهان ، بهداد سلیمی وزنه بردار ایران و جهان ، حسن یزدانی کشتی گیر پر افتخار ایران و جهان نام برد. 

نام های مازندرانی

در استان مازندران شاید شنیدن بعضی از اسم ها برایتان جالب باشد و با شنیدن نام برخی از افراد از آنها بپرسید که معنی نامشان چیست؟ مازندرانی ها نام های اصیلی برای فرزندان خودشان انتخاب می کنند. برخی از افراد نیز نام زیبایی ندارند و اسم خودشان را دوست ندارند. امروزه انتخاب نام فرزند یکی از هنرهای والدین است که هم زیبا باشد و هم راحت تلفظ شود و هم با معنی و با مسما باشد و هم اصیل و ایرانی باشد. 

بعضی از نام های اصیل مازندرانی مثل بمونی به معنی ماندن و نامیرا بودن ، پاپلی به معنی پروانه ، پموک به معنی قاصدک ، دلوسه به معنی دلخواه ، چلچلا به معنی چلچله ، تیساپه به معنی بی همتا ، تیتی به معنی شکوفه ، روجا به معنی ستاره صبحگاهی ، رونا به معنی راه باریک سینه کوه ، شوکا به معنی آهوی وحشی ، نیشا به معنی غنچه ، گیلار که نام یک نوع مرغابی است ، مانلی به معنی بمان برایم ، رایکا به معنی پسر محبوب ، روماک به معنی راست ، ونداد ، نیما ، ویهان ، وشمگیر ، ترمه ، کاله ، گلا و .... است. 

راه های استان مازندران

استان مازندران از نظر گردشگری یکی از مقاصد اصلی ایرانیان است. چند سالی هم هست که عرب ها زیاد برای سفر به این استان می روند. راه های استان مازندران زیبا و جنگلی یا کوهستانی است. جاده ها نیز اتوبان کشی نیست و مثل گذشته همان راه های پر پیچ و خم گذشته را دارد. زیبایی جاده های شمال به همین پیچ و خم ها و جنگلی بودنشان است که مسافران از آن لذت می برند. 

راه های استان مازندران

فاصله راه ها نیز مثل بقیه جاده های کشور می باشد ولی سرسبزی و جنگلی بودن آن را قابل تحمل می کند. برای مثال فاصله بابلسر تا کرج 274 کیلومتر ، فاصله شیرگاه تا بوشهر در جنوب کشور 1266 کیلومتر ، فاصله جواهرده تا تبریز در شمال غربی کشور 613 کیلومتر ، فاصله بهشهر در بیرجند مرکز خراسان جنوبی 937 کیلومتر ، فاصله چلندر تا ارومیه در آذربایجان غربی 912 کیلومتر است. 

دانشگاه های مازندران

استان مازندران دارای دانشگاه های متعددی در شهرهای مختلف آن است. دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل ، دانشگاه آزاد اسلامی پردیس تحصیلات تکمیلی علوم و تحقیقات مازندران ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات آیت الله آملی ، دانشگاه علوم پزشکی بابل ، دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری و دانشگاه مازندران ، لیست دانشگاه های استان مازندران است. 

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ، دانشگاه علم و فناوری مازندران ، دانشگاه فنی امام محمد باقر ، دانشگاه پیام نور ساری ، دانشگاه قدسیه ساری ، دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل دانشگاه هایی دولتی در استان مازندران هستند. دانشگاه های غیردولتی مثل دانشگاه سارویه ، دانشگاه علامه محدث نوری ، دانشگاه طبری بابل ، دانشگاه رحمان رامسر ، دانشگاه روزبهان ساری و دانشگاه ادیب مازندران از جمله دانشگاه های غیردولتی در استان مازندران است. 

دانشگاه مازندران

دانشگاه مازندران یک دانشگاه دولتی است که در زمان پهلوی در سال 1349 ساخته شد و در شهر بابلسر قرار دارد. دانشگاه شمال یک غیر انتفاعی است که در شهر آمل قرار دارد که در سال 1374 ساخته شده است. دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی نیز در شهر آمل در سال 1378 در منطقه دشت سر بنا شد. دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل در سال 1365 و دانشگاه علوم پزشکی بابل که دولتی می باشد در سال 1362 بنا شد. 

سینما در استان مازندران

اولین سینمای صامن با نام اهورا مزدا در شهر بابل و در سال 1308 ساخته شد. استان مازندران در کل 26 سینمای دولتی و خصوصی دارد. سینماهای استان مازندران شامل سینما بهمن بهشهر ، سینما جهان نما چالوس ، سینما آزادی بابل ، سینما بهمن آمل ، سینما حر قائم شهر ، سینما برج آرامش رامسر ، سینما ارشاد چالوس ، سینما پیام سلمان شهر ، سینما استقلال محمود آباد ، سینما شقایق بابلسر ، سینما هنر و تجربه بابل ، سینما ایران تنکابن ، سینما انقلاب تنکابن ، سینما و تئاتر هتل قدیم رامسر می باشد. 

ورزش در استان مازندران

استان مازندران یکی از استان هایی است که از نظر ورزش و ورزشکار پروری در میان استان های دیگر ایران حرفی برای گفتن دارد و کشتی ورزشی است که در بین مازندرانی ها بسیار رواج دارد و بسیاری از قهرمانان ورزش کشتی ایران از خطه مازندران برخاسته اند. ورزش های دیگر نیز در استان مازندران فعال است مثل ورزش فوتبال و والیبال و فوتبال ساحلی و والیبال ساحلی و بسکتبال و ورزش های رزمی و ورزش های آبی که در کنار دریای خزر و دریاچه های استان مازندران رونق گرفته اند. 

کشتی در استان مازندران

ورزشکاران نامی استان مازندران که در رشته های مختلف دارای مدال و کاپ و عنوان های قهرمانی کشوری و جهانی هستند مثل عبدالله موحد در کشتی آزاد ، امامعلی حبیبی در کشتی ایرانی ، حسن یزدانی در کشتی آزاد ، کمیل قاسمی در کشتی آزاد ، قاسم رضایی در کشتی ایرانی ، مراد محمدی در کشتی آزاد ، رضا یزدانی در کشتی ایرانی ، بهداد سلیمی در وزنه برداری ، حسن رنگرز در کشتی ، هادی خناری نژاد در ژیمناستیک ، نوشاد عالمیان در رشته تنیس روی میز جزو افتخار آفرینان ایران در مسابقات مختلف جهانی هستند. 

باشگاه های فوتبال استان مازندران از جمله باشگاه فوتبال پرسپولیس شمال ، باشگاه فوتبال نساجی مازندران ، باشگاه فوتبال شموشک نوشهر ، باشگاه فوتبال خونه به خونه ، باشگاه فوتبال پیام صنعت آمل ، باشگاه فوتبال رایکا بابل ، باشگاه فوتبال صنعت ساری ، باشگاه فوتبال نوژن مازندران و برخی باشگاه های فوتسال مثل باشگاه فوتسال شهروند ساری ، باشگاه فوتسال فجر قائم گلوگاه که در مسابقات استانی و کشوری شرکت می کنند.

باشگاه های فوتبال استان مازندران

ورزش والیبال نیز دارای باشگاه مختلفی مثل باشگاه والیبال کاله جوان و باشگاه والیبال نوشیدنی شمس و باشگاه والیبال کاله مازندران است. در رشته بسکتبال برخی از باشگاه های استان مازندران فعال هستند مثل باشگاه بسکتبال بیم مازندران ، باشگاه بسکتبال کوچین آمل و باشگاه بسکتبال کاله مازندران که تیم دارند و در مسابقان در رده های مختلف مسابقات برگزار می کنند. 

مراکز خرید استان مازندران

بازار روز آمل یکی از بازارهای زنده و سرحال قدیمی در شهر آمل است که از قدیم الایام در شهر آمل برپا می شده است. بازار روز در هر شهر استان مازندران در بافت سنتی شهر برپا می شود و برای مردم مایحتاج روزانه آنها را عرضه می کنند. انواع ماهی کپور و قزل آلا و کولی و دودی و ازون برون و انواع محصولات کشاورزی و میوه و سبزیجات و مرکبات در بازار روز شهر فروخته می شود. فروش سوپ اردک و انواع مرغ و خروس لاری و خروس ماشینی و انواع ترشی توسط غرفه ها یا دست فروش های بازار روز به مردم عرضه می شود. بازار روز آمل از ساعت 7 صبح تا 7 شب در میدان امام خمینی برپاست. 

بازار روز آمل در استان مازندران

بازار روز ساری که به بازار روز راه آهن و کشاورز نیز معروف است برای عرضه محصولات و مایحتاج روزانه مردم ساری و مسافران محل بسیار خوبی است که انواع میوه و تره بار و محصولات تازه به فروش می رسد. روستاییان و فروشندگان دست فروش در کنار غرفه داران در یکی از روزهای هفته مثل شنبه بازار یا جمعه بازار یا ... محصولات خود را می فروشند. 

بازار قدیم آمل که در مرکز شهر آمل قرار دارد به پایین بازار یا چهارسوق آمل مشهور است یکی از بازارهای باستانی شهر آمل در استان مازندران است. بازار آمل در زمان ساسانیان ساخته شده است و در حال حاضر همچنان پابرجاست. سقف مغازه ها در بازار قدیم آمل سفالی شیب دار است که به خاطر حفاظت از باران و آفتاب کمی جلو آمده است. بازار قدیم آمل نقش اقتصادی زیادی در استان مازندران دارد و علاوه بر کالاها و صنایع دستی و محصولات بومی برای فروش در این بازار ، مساجد و معماری و خانه های تاریخی این بازار برای گردشگران و توریست ها جالب است و بسیاری از کسانی که به استان مازندران سفر می کنند از این بازار قدیمی دیدن می کنند. 

بازار ماهی فروشان ساری نیز در استان مازندران مثل هر شهر دیگری جریان دارد و صیادان ماهی ، صید روزانه خودشان را برای فروش به این بازار می آورند. یکی از مراکز خرید و بازارهای شلوغ استان مازندران همین بازار ماهی فروشان است که مردم بومی استان می توانند رزق خود را به دست بیاورند. بازار ماهی فروشان ساری در اتوبان ساری قائمشهر قرار دارد. 

بازار ترکمن های ساری مرکز خرید صنایع دستی و لباس محلی و محصولات سنتی در استان مازندران است که رنگ رنگ بودن این بازار یکی از جذابیت های آن است. علاقمندان به محصولات سنتی و لباس های محلی و زیورآلات و ... در شهر ساری معمولا از بازار ترکمن ها دیدن می کنند. 

بازار نرگسیه ساری از مراکز خرید قدیمی شهر ساری است که در نزدیکی کاخ آغامحمدخان قاجار می باشد که برای خرید وسایل بافندگی و پوشاک و کیف و کفش و پارچه بسیار مناسب است. در استان مازندران بهترین مرکز خرید برای خرید کاموا همین بازار می باشد که در بخش دیگری از بازار نرگسیه نیز تره بار و میوه جات به فروش می رسد. بازار بزرگ ماهی فروشان ساری در خیابان انقلاب می باشد. 

بازار استان مازندران

مرکز خرید مروارید سبز رامسر که در کنار بلوار رامسر می باشد یکی از مراکز خرید استان مازندران است. مرکز خرید مروارید سبز رامسر در مجموعه تفریحی مروارید سبز می باشد که انواع محصولات مثل لباس و کیف و کفش و اسباب بازی و ... است. در این مجموعه یک شهربازی و مینی بولینگ و گیم نت و رستوران وجود دارد که برای سرگرمی کودکان و نوجوانان مکانی بسیار عالی است. 

مرکز خرید پردیس در شهر ساری در استان مازندران قرار دارد. مرکز خرید پردیس در کنار دریا واقع شده است که مسافران و گردشگران ضمن خرید و بازدید از این مرکز خرید از ساحل دریا نیز بهره می برند. برخی از مغازه های مرکز خرید پردیس ساری نمایندگی برندهای معروف دنیا هستند که قیمت های خوبی دارند. 

پاساژ چهل ستون در شهر ساری است و یکی از پاساژهای معروف و خوب استان مازندران است که در شهر ساری در خیابان جمهوری قرار دارد. در پاساژ چهل ستون انواع گوشی و لبتاپ و لوازم جانبی موبایل وجود دارد که برای تهیه لوازم موبایل و خرید موبایل گزینه خوبی در شهر ساری است. 

مرکز خرید تنکابن در سه راه خرم آباد در شهر تنکابن در استان مازندران است که قدمت تاریخی زیادی دارد. در مرکز خرید تنکابن انواع محصولات و کالاها به فروش می رسد. در کنار مرکز خرید تنکابن چند مرکز خرید جدیدتر نیز احداث شده است. 

پاساژ الهیه ساری در خیابان قارن در شهر ساری است که یکی از مراکز خرید معروف و مجلل استان مازندران است که دارای سه طبقه تجاری است که 90 واحد تجاری دارد. در پاساژ الهیه ساری کافی شاپ نیز وجود دارد که بسیاری از مسافران و گردشگران برای خرید خود به این پاساژ می روند. 

مرکز خرید نگین رامسر یکی از مراکز خرید رامسر است که در خیابان مطهری قرار دارد. مرکز خری نگین رامسر از بزرگترین مراکز خرید مازندران است که دارای واحدهای تجاری مختلف برای کالاهای مختلف است و برای خریدهای خود در سفر می توانید این مرکز خرید را انتخاب کنید. 

مرکز خرید آرامش رامسر یکی از مراکز خرید استان مازندران است که در شهر رامسر در سال 1390 ساخته شد و یکی از مجهزترین مراکز خرید رامسر است. مرکز خرید آرامش رامسر دارای 150 واحد تجاری است که انواع صنف ها و کالاهای مختلف در این مرکز خرید به فروش می رسد. در مرکز خرید آرامش رامسر یک سالن سینما و رستوران و کافه و هایپرمارکت و محوطه بازی کودکان وجود دارد.

مرکز خرید میلاد نور قائم شهر که از مراکز خرید مازندران است برای گردشگران و خرید های آنها پیشنهاد خوبی است. در مرکز خرید میلاد نور قائمشهر برخی از شعبه های برندهای دنیا مثل آدیداس و نایک وجود دارد که برای برندشناسان گزینه بسیار خوبی است. 

مرکز خرید قو الماس خاورمیانه از مراکز خرید زیبا و متفاوت در استان مازندران است که در سلمان شهر یا متل قو واقع شده است که دارای 38 طبقه است که سه برج در کنار هم ساخته شده و یکی از آنها مسکونی و دو برج دیگر تجاری است. مرکز خرید قو الماس خاورمیانه دارای 486 واحد تجاری است که انواع محصولات در این مرکز خرید به فروش می رسد. فوت کورت و رستوران و شهربازی در این مرکز خرید وجود دارد. 

متل قو

مرکز خرید آریازی از مراکز خرید شهر نوشهر است که در میان مراکز خرید مازندران طرفداران زیادی دارد و انواع محصولات و کالاهای مورد استفاده مردم در این مرکز خرید به فروش می رسد. مرکز خرید آریازی نوشهر در خیابان کریمی قرار گرفته است و برای بسیاری از مردم نوشهر و مسافران شهر نوشهر مناسب است. 

مراکز خرید جاده چالوس به نمک آبرود از مراکز خریدی است که مسافران و گردشگرانی که در استان مازندران از سمت نوشهر به نمک آبرود در حرکتند به این مراکز خرید دسترسی راحتی خواهند داشت و جذابیت این مراکز خرید به قدری است که تقریبا همه مسافران را به سمت خود می کشد. مراکز خرید متنوع از جمله میس اسپرت و زارا و برند سنتر و شعبه خانه و کاشانه و شهر چینی ها از جذابیت های مرکز خرید جاده چالوس است که هر کسی را جذب می کند. 

مرکز خرید اوت لت از مراکز خرید استان مازندران است که در جاده چالوس به تنکابن در نزدیکی عباس آباد واقع شده است و مراکز خرید برندهایی مثل آدیداس و تعطیلات و اوت لت است که انواع لباس اسپرت و ورزشی و لباس خانه و لباس مجلسی و مانتو و روسری و لوازم خانگی و ... در این مرکز خرید وجود دارد. 

ایران کتان از مراکز خرید بابلسر است که یکی از مراکز خرید معروف در استان مازندران است که شعبه های دیگرش در شهرهای دیگر استان مازندران مثل ساری و رامسر و نمک آبرود وجود دارد. لباس های مارک و برند و شیک را در این پاساژ می توانید بیابید. 

کسب و کار و صنعت در استان مازندران

در استان مازندران صنایع مختلف و کارخانه های مختلف از سال 1342 در حال فعالیت هستند و یکی از استان هایی است که تعداد زیادی شغل در آن ایجاد شده است. استان مازندران در حدود 50 سال پیش در میان استان های ایران اولین استان صنعتی بود و 883 واحد صنعتی در این استان فعال بود که به اشتغال بسیاری از بومیان این استان انجامید. 

ماهیگیری در استان مازندران

صادرات استان مازندران به کشورهای دیگر مثل آذربایجان و ترکمنستان و ازبکستان و افغانستان که همسایه کشورمان هستند به کشورهای اروپایی مثل آلمان و سوئیس و هلند و فرانسه و اسپانیا و کشورهای دیگر مثل آمریکا و کانادا از مواد و منابع و محصولات این استان مثل برنج و سیمان و خاویار ، مرکبات و شیرینی جات ، گل و گیاه و محصولات کشاورزی معدنی و زینتی و مصنوعات چوبی می باشد .

قبل از سفر به استان مازندران به نکات زیر توجه کنید

برای شما که قصد سفر به شمال ایران و به ویژه استان مازندران را دارید باید نکته هایی را رعایت کنید تا در سفر خود به مشکل نخورید. استان مازندران آب و هوای مرطوب و گاهی کوهستانی دارد. در فصل های سرد سال شاید برف و باران شدید باعث سیل و ریزش کوه یا ریزش بهمن در برخی از شهرها و راه ها و جاده بشود. قبل از حرکت به سمت شهرهای استان مازندران از شرایط آب و هوایی و وضعیت راه های استان مازندران مطمئن شوید و برای سفر خودتان جاده ای امن را انتخاب نمایید تا به مشکل خاصی برنخورید. 

چنانچه قصد سفر و اقامت در هتل یا هتل آپارتمان های استان مازندران را دارید اقدام به رزرو کنید مخصوصا در روزهای شلوغ و ماه های پیک سال که مسافران شمال و این استان بسیار زیادند و شاید جایی برای رزرو یا اقامت نباشد. گرچه منازل اجاره ای و ویلاهای اجاره ای در شمال نیز زیاد است و اگر به این سبک سفر عادت دارید نیز برای هر شهر و در کمربندی شهرهای شمال ، دارندگان و اجاره دهندگان منزل و ویلا در کنار جاده ایستاده اند و می توانید به صورت توافقی مکانی را برای اقامت خود اجاره نمایید. پلاژها و متل های کنار ساحل نیز برای اقامت در به صورت حضوری بسیار مناسب هستند و یا با داشتن شماره تلفن مالک آنها با رزرو و هماهنگی قبلی سفر کنید. 

سفر به استان مازندران

شهرهای شمالی دارای رستوران های متنوع و زیادی هستند که در مسیر جاده ها یا در شهرها یا مراکز خرید پراکنده هستند و با توجه به میل و خواست شما یا بودجه در نظر گرفته شما در سفر می توانید به دلخواه از این غذاخوری ها استفاده کنید ولی رستوران های معروف زیادی در شهرهای استان مازندران هستند که می توانید با توجه به نظر مشتریان قبلی از این رستوران ها و غذاخوری ها استفاده نمایید. در روستاها نیز مراکز پخت غذا یا کلبه هایی که غذای محلی یا صبحانه محلی به مسافران می دهند نیز زیاد است و مردم آن روستان در صدد رضایت مشتریان خودشان هستند. 

مراکز خرید استان مازندران و مراکز تفریحی در این استان زیاد است و بخاطر مسافران زیاد و توریست هایی که هرسال در طول سال به این شهرها سفر می کنند دارای قیمت های مختلف و متنوع از رنج بالا تا قیمت های پایین و مقرون به صرفه هستند که می توانید در صورت نیاز از محلی های شهرهای استان مازندران در مورد بهترین مرکز خرید و مناسبت ترین مرکز خرید پرس و جو کنید. بازار روز در هر شهر استان مازندران برپا می شود فقط بستگی به روزی دارد که شما در طول هفته در کدام شهر باشید . مثلا در برخی شهرهای استان مازندران شبنه بازار و برخی دیگر سه شنبه بازار و برخی دیگر جمعه بازار یا هر روز دیگری در هفته برگزار می شود که باید از قبل از محلیان آن شهر بپرسید. 

در پایان این مقاله از مسافران استان مازندران خواسته می شود تا از اجاره منزل و ویلاهای غیر مطمئن یا خرید از رستوران های غیر بهداشتی و ... پرهیز کنید تا سفر خوبی را برای خود و خانواده خود رقم بزنید و با خاطره خوشی از سفر شمال خود یاد کنید. 

 • خاطرات سفر به مازندران خود را با ما درمیان بگذارید.
 • بهترین شهر مازندران برای اقامت در سفر کدام شهر است؟
 • بهترین هتل استان مازندران کدام هتل است؟
 • بهترین رستوران استان مازندران در کدام شهر قرار دارد؟
 • بهترین مراکز خرید مازندران در کدام شهر می باشد؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (2)
 • Author Image
  کاظم :

  آموزنده بود

 • Author Image
  امیر :

  عالی ومفید