ما را دنبال کنید :
جنگل زدایی | بیش از 70 حقیقت نفس‌گیر که شما را طلسم می‌کند
جنگل زدایی | بیش از 70 حقیقت نفس‌گیر که شما را طلسم می‌کند
شیوا همتی
محیط زیست
0
بازدید : 58
رای ها : (0)

جنگل زدایی | بیش از 70 حقیقت نفس‌گیر که شما را طلسم می‌کند

این روزها جنگل زدایی یا قطع درختان به فعالیت مورد علاقه انسان برای استخراج نیازهای مختلف تبدیل شده است!  خواه این نیازها برای تامین داروها باشد یا کاغذهای گرانبها برای هدر دادن! به دلایل واضح، خواندن آماری که انسان چقدر به طبیعت ظلم کرده است شرم آور است.به خصوص در مورد جنگل زدایی... اما در نهایت، همیشه امید وجود دارد.

جنگل زدایی چیست؟

جنگل زدایی عبارت است از تبدیل مناطق جنگلی به زمین غیر جنگلی برای استفاده، مانند زمین زراعی، مرتع، کاربری شهری، منطقه چوبی یا زمین بایر (اراضی غیر شهری). جنگل زدایی همچنین می‌تواند به عنوان حذف جنگل‌ها در نظر گرفته شود که منجر به چندین عدم تعادل از نظر اکولوژیکی و زیست محیطی می‌شود و به کاهش زیستگاه و تنوع زیستی کمک خواهد کرد. شهرنشینی، استخراج معادن، آتش سوزی، قطع درختان و فعالیت های کشاورزی تعدادی از عوامل جنگل زدایی هستند.

علل جنگل زدایی: چرا جنگل زدایی اتفاق می‌افتد؟

عوامل متعددی، چه منشأ انسانی و چه طبیعی، باعث جنگل زدایی می‌شوند. عوامل طبیعی شامل آتش سوزی جنگل‌های طبیعی یا بیماری‌های ناشی از انگل است که می‌تواند منجر به جنگل زدایی شود. با این وجود، فعالیت‌های انسانی یکی از دلایل اصلی جنگل زدایی جهانی است. بر اساس گزارش سازمان غذا و کشاورزی (فائو)، گسترش کشاورزی باعث نزدیک به ۸۰ درصد از بین رفتن جنگل‌های جهان شده است و ساخت زیرساخت‌هایی مانند جاده‌ها یا سدها، همراه با فعالیت‌های معدنی و شهرنشینی، عوامل باقی‌مانده از جنگل‌زدایی را تشکیل می‌دهند.

1. کشاورزی علت شماره 1 جنگل زدایی است (80%)

چرا جنگل زدایی اتفاق می‌افتد؟ طبق گزارش فائو، کشاورزی باعث حدود 80 درصد از جنگل زدایی می‌شود. و چگونه کشاورزی باعث این همه جنگل زدایی می‌شود؟ بر اساس همین گزارش، 33 درصد از جنگل زدایی ناشی از کشاورزی نتیجه کشاورزی معیشتی است. مانند کشاورزی محلی در کشورهای در حال توسعه. کشاورزی تجاری یا صنعتی (محصولات زراعی و دام) باعث از بین رفتن حدود 40 درصد از جنگل‌ها می‌شود. همچنین جالب است بدانید که دام‌ها مسئول حدود 14 درصد از جنگل زدایی جهانی هستند. دلایل اصلی مربوط به مناطق وسیع هم نیاز به پرورش دام و هم پرورش غذای آن (بر پایه سویا) دارد.

2. جنگل زدایی ناشی از ساخت و سازهای جدید (~15%)

ساخت زیرساخت‌های انسانی نیز باعث تخریب جنگل‌ها شده است. به طور خاص، 10 درصد از جنگل‌زدایی را می‌توان به زیرساخت‌های جدیدی نسبت داد که در چهار روش اصلی به سبک زندگی فعلی انسان خدمت می‌کنند: حمل‌ونقل، تحول و تولید انرژی. از یک سو، جاده‌ها، راه‌آهن‌ها، بنادر یا فرودگاه‌ها ساخته شده‌اند تا انواع کالاها از غلات و میوه‌ها گرفته تا ادویه‌ها، مواد معدنی یا سوخت‌های فسیلی را مستقیماً به مراکز تجاری یا به سایت‌های تبدیل منتقل کنند. بنابراین در حالی که در ابتدا فقط درختان میوه وجود داشت، به زودی جاده‌ها برای انتقال میوه به مناطق دیگر از راه رسیدند. و در حالی که برخی از کالاها به صورت دستی جمع آوری شده و هستند، برخی دیگر مانند زغال سنگ، نفت، گاز طبیعی، زیست توده، اما همچنین گوشت و لبنیات نیاز به ساخت زیرساخت‌های بزرگ استخراج، حمل و نقل دارند.

3. شهرنشینی چگونه باعث جنگل زدایی می‌شود (5٪)

تغییر جمعیتی که مردم را به سمت مناطق روستایی به مناطق شهری سوق می‌دهد نیز به جنگل زدایی (5٪) کمک می‌کند. این رشد شهری که در آن انتظار می‌رود 68 درصد از جمعیت جهان تا سال 2050 در شهرها زندگی کنند منجر به رشد تصاعدی مکان‌های مسکن و مصرف می‌شود. و همانطور که شهرها بزرگتر می‌شوند و می‌توانند میزبان افراد بیشتری باشند، مرزهای طبیعی اطراف خود را به چالش می‌کشند که اغلب منجر به جنگل زدایی می‌شود. این یکی از دلایلی است که چرا جنگل زدایی اتفاق می‌افتد.

اثرات جنگل زدایی ؛ چگونه جنگل زدایی بر محیط زیست تأثیر می‌گذارد؟

جنگل زدایی پیامدهای زیادی برای اکوسیستم‌های طبیعی دارد و مشکلات جدی را برای تاب آوری سیاره ایجاد می‌کند. بیایید نگاهی به اثرات اصلی جنگل زدایی بیندازیم تا بهتر بفهمیم چرا برای سیاره مضر است. شناخته شده ترین پیامد جنگل زدایی، تهدید آن برای تنوع زیستی است. در واقع، جنگل‌ها برخی از واقعی ترین قطب‌های تنوع زیستی را نشان می‌دهند. از پستانداران گرفته تا پرندگان، حشرات، دوزیستان یا گیاهان، این جنگل خانه بسیاری از گونه های نادر و شکننده است. 80 درصد از حیوانات و گیاهان زمین در جنگل ها زندگی می‌کنند. با از بین بردن جنگل‌ها، فعالیت‌های انسانی کل اکوسیستم‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد، عدم تعادل طبیعی را ایجاد می‌کند و زندگی را در معرض تهدید قرار می‌دهد. جهان طبیعی پیچیده، به هم پیوسته و متشکل از هزاران وابستگی متقابل است و در میان سایر عملکردها، درختان سایه و دمای سردتر را برای حیوانات و درختان کوچکتر یا پوشش گیاهی فراهم می‌کنند که ممکن است با گرمای نور مستقیم خورشید زنده نمانند. علاوه بر این، درختان نیز با میوه های خود به حیوانات تغذیه می‎‌کنند و در عین حال غذا و سرپناهی را که برای زنده ماندن به آن نیاز دارند را فراهم می‌کنند. آیا هنوز در مورد اهمیت تنوع زیستی برای تعادل سیاره و زندگی انسان مطمئن نیستید؟ پس باید چند نمونه از چگونگی ارتباط زندگی را دریابید:

اثرات جنگل زدایی بر مردم محلی و معیشت آنها

جنگل‌های سالم از معیشت 1.6 میلیارد نفر در سراسر جهان پشتیبانی می‌کنند که یک میلیارد نفر از آنها جزو فقیرترین افراد جهان هستند. این بدان معناست که افراد زیادی برای بقا به جنگل ها وابسته هستند و از آنها برای شکار و جمع آوری محصولات خام برای فرآیندهای کشاورزی در مقیاس کوچک خود استفاده می‌کنند. اما در کشورهای در حال توسعه مانند بورنئو، اندونزی، ویتنام، برزیل یا مکزیک، سیستم مالکیت زمین ضعیف است. این به مشاغل بزرگ اجازه می‌دهد تا این زمین‌ها را بدست آورند و از آنها برای اهداف دیگر استفاده کنند و زندگی مردم محلی را مختل کند.

جنگل زدایی برای غذا ممکن است منجر به ناامنی غذایی در آینده شود

امروزه، 52 درصد از کل زمین‌های مورد استفاده برای تولید مواد غذایی به طور متوسط یا شدید تحت تأثیر فرسایش خاک قرار دارد. در درازمدت، فقدان خاک سالم و مغذی می‌تواند منجر به عملکرد کم و ناامنی غذایی شود.

فرسایش خاک یکی از پیامدهای جنگل زدایی است

جنگل زدایی خاک را ضعیف و تخریب می‌کند. خاک‌های جنگلی معمولاً نه تنها از نظر مواد آلی غنی تر هستند، بلکه در برابر فرسایش، آب و هوای بد و رویدادهای شدید آب و هوایی نیز مقاوم تر هستند. این عمدتاً به این دلیل اتفاق می‌افتد که ریشه‌ها به تثبیت درختان در زمین کمک می‌کنند و پوشش درختان آفتاب گیر به خشک شدن آرام خاک کمک می‌کند. در نتیجه، جنگل زدایی احتمالاً به این معنی است که خاک به طور فزاینده‌ای شکننده می شود و منطقه را در برابر بلایای طبیعی مانند رانش زمین و سیل آسیب پذیرتر می‌کند.

جنگل زدایی بر تغییرات اقلیمی تأثیر می گذارد و به آن کمک می کند

جنگل زدایی همچنین سهم بسیار زیادی در تغییرات آب و هوایی دارد. چرا؟ بیایید به یاد داشته باشیم که درختان CO2 را در طول زندگی خود جذب و ذخیره می‌کنند. به گفته WWF، اگر در مورد جنگل‌های استوایی صحبت کنیم، بیش از 210 گیگا تن کربن در آنها وجود دارد. و آنچه نگران کننده است این است که نابودی این درختان دو عواقب منفی بزرگ دارد. اولاً، از بین بردن درختان به این معنی است که آنها CO2 را که در حال نگهداری بودند به اتمسفر باز می‌گردانند. ثانیاً، درختان کمتر در دسترس به معنای کاهش توانایی کلی سیاره برای جذب و ذخیره CO2 است. هر دو این اثرات به طور منفی به اثر گلخانه ای و تغییرات آب و هوایی کمک می کنند. در حقیقت، در حالی که غذا و کشاورزی 24 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای را تشکیل می دهند، جنگل زدایی مسئول 10 تا 15 درصد از کل انتشار CO2 انسانی است.

جنگل زدایی کجا اتفاق می افتد؟ کشورهایی که بیش از همه تحت تاثیر جنگل زدایی قرار گرفته اند

در سرتاسر جهان، جنگل زدایی بیشتر در مناطق استوایی رخ می‌دهد که انواع مختلفی از جنگل ها وجود دارد: از جنگل‌های بارانی مرطوب و گرم گرفته تا جنگل‌های دیگر که در فصل خشک برگ های خود را از دست می‌دهند و به جنگل تبدیل می شوند. برخی از نقاط جهان موفق شده اند از جنگل‌های خود در برابر جنگل زدایی محافظت کنند در حالی که برخی دیگر شاهد کاهش سطح جنگلی خود بوده‌اند. بر اساس گزارش فائو، از سال 1990، 6 میلیون هکتار زمین از جنگل به کشاورزی در حوزه گرمسیری تلف شده است. این تغییرات به طور قابل توجهی متفاوت است، اما 3 نمونه مهم در سراسر جهان از جنگل زدایی وجود دارد: جنگل های آمازون، اندونزی و بورنئو، و آفریقا.

اثرات جنگل زدایی در جنگل های آمازون

برزیل و جنگل های آمازون نیز مناطق مهم جنگل زدایی (به دلایل اشتباه) در سراسر جهان هستند. جنگل بارانی آمازون یکی از بزرگترین مناطق جنگلی جهان با ذخایر عظیم تنوع زیستی است. توانایی آن در ذخیره کربن و تولید اکسیژن، آن را به "ریه های" سیاره تبدیل می‌کند.از دهه 1960، جنگل آمازون در معرض تهدید قرار گرفت و نزدیک به 760000 کیلومتر مربع (حدود 20 درصد از اندازه اصلی آن) از مساحت جنگل از بین رفت. قبل از سال‌های 1980 تا 1990، پروژه‌های صنعتی بزرگ مانند سدها، جاده‌ها یا معادن، همراه با کشاورزی معیشتی، عوامل اصلی جنگل‌زدایی در منطقه آمازون بودند. با این حال، برای حدود سی سال، علل جنگل زدایی در جنگل های آمازون در حال تغییر است. چرا؟
بر اساس گزارش های مختلف در مورد این موضوع (Greenpeace، FAO)، دامداری، از جمله تولید سویا، مسئول حدود 70 تا 80 درصد از جنگل زدایی در منطقه آمازون است. بنابراین، توسعه تولید دام فشرده، همراه با افزایش مصرف گوشت در کشورهای توسعه یافته، عامل اصلی جنگل زدایی در جنگل‌های آمازون است.

اثرات جنگل زدایی در آسیای جنوب شرقی - اندونزی و بورنئو

اندونزی و جزیره بورنئو نمادهای نمادین پدیده جهانی جنگل زدایی هستند. این منطقه در جنوب شرقی آسیا به طور طبیعی یکی از غنی ترین ذخایر جنگلی و تنوع زیستی در جهان است. اما در عین حال یکی از مناطقی است که در دهه های اخیر بیشترین آسیب را از جنگل زدایی دیده است. بر اساس گزارش فائو، تنها بین سال‌های 1990 تا 2012، اندونزی حدود 9 میلیون هکتار از جنگل‌های خود را از دست داد که عمدتاً به دلیل جنگل‌زدایی ناشی از روغن نخل بود.

یکی از مهم ترین علل جنگل زدایی در اندونزی

یکی از مهم ترین علل جنگل زدایی در اندونزی و بورنئو بدون شک تولید روغن پالم است. طبق گزارش فائو، بین سال های 1990 تا 2000، نزدیک به 6 میلیون هکتار از مزارع روغن نخل به تدریج جایگزین جنگل های اندونزی شده است. این صنعت روغن نخل را به یکی از بزرگ‌ترین مشارکت‌کنندگان در جنگل‌زدایی در آسیای جنوب شرقی تبدیل می‌کند و انتظار می‌رود که همینطور ادامه یابد. اندونزی در حال حاضر نزدیک به 35 درصد از تولید پایدار روغن پالم در جهان را به خود اختصاص داده است، اگرچه بازار روغن پالم پایدار هنوز کوچک است (تنها 19 درصد دارای گواهینامه هستند). علیرغم اینکه صنایع هنوز مشکلات زیست محیطی جدی دارند، توجه رسانه ها به این موضوع شروع به تغییر خطوط کرده است.

جنگل زدایی چه حیواناتی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

شیوه‌های تولید غیر متعارف که به طور غیرقانونی درختان را از بین می‌برد و از مواد شیمیایی خطرناک استفاده می‌کند، جنگل‌ها و حیات وحش را تهدید می‌کند. به این ترتیب، بهره برداری از محصولاتی مانند روغن نخل، چوب، قهوه یا آووکادو عوارض جانبی دارد که بر محیط زیست و اکوسیستم‌های اطراف اثر می‌گذارد. تخمین زده می‌شود که تنوع زیستی زمین 0.1٪ یا تقریباً در حال انقراض است. 200 گونه در روز، هر سال. برخی از حیواناتی که در معرض تهدید قرار دارند عبارتند از:

 1. اورانگوتان‌ها، به ویژه در اندونزی، مالزی و بورنئو
 2. فیل‌ها به ویژه در سوماترا و بورنئو
 3. ببرهای اندونزیایی آخرین ببرهای زنده مانده در جزیره سوماترا برای انجام این کار تلاش می‌کنند

70 واقعیت در مورد جنگل زدایی 

 • واقعیت 1: جنگل ها 30 درصد از زمین را پوشش می‌دهند
 • واقعیت 2: تخمین زده می‌شود که تا 100 سال آینده، هیچ جنگل بارانی وجود نخواهد داشت.
 • واقعیت 3: کشاورزی عامل اصلی جنگل زدایی است.
 • واقعیت 4: هر ثانیه یک و نیم جریب جنگل قطع می‌شود.
 • واقعیت 5: از بین رفتن جنگل‌ها بین 12 تا 17 درصد از انتشار سالانه گازهای گلخانه ای جهانی را شامل می‌شود. (موسسه منابع جهانی)
 • واقعیت 6: اگر روند فعلی جنگل زدایی ادامه یابد، کمتر از 100 سال طول می‌کشد تا تمام جنگل‌های بارانی روی زمین نابود شوند.
 • واقعیت 7: میزان جنگل زدایی برابر است با از دست دادن 36 زمین فوتبال در هر دقیقه.
 • واقعیت 8: بیش از 121 درمان طبیعی در جنگل‌های بارانی وجود دارد که می‌توان از آنها به عنوان دارو استفاده کرد.
 • واقعیت 9: بر اساس شبکه اقدام جنگل‌های بارانی، ایالات متحده کمتر از 5٪ از جمعیت جهان را دارد، اما بیش از 30٪ از کاغذ جهان را مصرف می‌کند.
 • واقعیت 10: بهره برداری بیش از حد از جنگل‌ها، کاشت مجدد اکولوژی جدید را بسیار دشوار می‌کند.
 • واقعیت 11: 20 درصد از اکسیژن جهان در جنگل آمازون تولید می‌شود.
 • واقعیت 12: انتظار می‌رود تا ربع قرن آینده تا 28000 گونه به دلیل جنگل زدایی منقرض شوند.
 • واقعیت 13: 25 درصد از سرطان‌های مبارزه کننده با ارگانیسم‌ها در آمازون یافت می‌شوند.
 • واقعیت 14: 13 میلیون هکتار در سال در آمریکای جنوبی و آفریقا و آسیای جنوب شرقی از جنگل به زمین کشاورزی تبدیل می‌شود.
 • حقیقت 15: جنگل زدایی به طور قابل توجهی در مناطقی مانند اروپا، اقیانوس آرام، آمریکای شمالی و برخی از بخش های آسیا به دلیل کمبود زمین کشاورزی متوقف شده است.
 • واقعیت 16: نیمی از جنگل‌های استوایی جهان قبلاً پاکسازی شده‌اند.
 • حقیقت 17: 4500 هکتار از جنگل‌ها در هر ساعت توسط آتش سوزی جنگل، بولدوزر، قمه و غیره پاکسازی می‌شود.
 • واقعیت 18: فقر، جمعیت بیش از حد و دسترسی نابرابر به زمین از عوامل اصلی تخریب جنگل‌ها توسط انسان است.
 • واقعیت 19: کل تلفات جنگل های جهان تا به امروز 7.3 میلیون هکتار در سال است.
 • واقعیت 20: 1.6 میلیارد نفر در سراسر جهان برای امرار معاش خود به محصولات جنگلی وابسته هستند و در نتیجه به جنگل زدایی بیشتر می‌شود.
 • واقعیت 21: تقریباً نیمی از چوب جهان و بیش از 70 درصد کاغذ تنها توسط اروپا، ایالات متحده و ژاپن مصرف می‌شود.
 • واقعیت 22: کشورهای صنعتی 12 برابر بیشتر از کشورهای غیر صنعتی برای هر نفر چوب و محصولات آن مصرف می‌کنند.
 • واقعیت 23: ایالات متحده کمتر از 5٪ از جمعیت جهان را دارد اما بیش از 30٪ از کاغذ جهان را مصرف می‌کند.
 • واقعیت 24: چوب سوخت در کشورهای جنوب صحرای آفریقا تا 200 درصد بیشتر از نرخ رشد سالانه درختان مصرف می‌شود. این امر باعث جنگل زدایی، کمبود منابع چوبی و از بین رفتن زیستگاه گونه‌های ساکن در آن می‌شود.
 • واقعیت 25: درختان اجزای ضروری اکوسیستم هستند که کربن را جذب می‌کنند.
 • واقعیت 26: فرسایش خاک، سیل، انقراض حیات وحش، افزایش گرمایش جهانی و عدم تعادل آب و هوا برخی از اثرات جنگل زدایی هستند.
 • واقعیت 27: در سراسر جهان، بیش از 1.6 میلیارد نفر برای تمام یا بخشی از معیشت خود به محصولات جنگلی متکی هستند.
 • واقعیت 28: جنگل‌های استوایی، جایی که جنگل‌زدایی در آنها شایع‌تر است، بیش از 210 گیگا تن کربن دارند.
 • واقعیت 29: طبق گزارش سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد، حدود نیمی از جنگل‌های استوایی جهان پاکسازی یا تخریب شده اند.
 • واقعیت 30: جنگل‌های بارانی استوایی که 6 تا 7 درصد از سطح زمین را پوشش می‌دهند، بیش از نیمی از گونه های گیاهی و جانوری جهان را در خود جای داده اند!
 • واقعیت 31: جنگل زدایی بر چرخه آب تأثیر می‌گذارد. درختان آب‌های زیرزمینی را جذب می‌کنند و در طول تعرق آن را در جو آزاد می‌کنند. هنگامی که جنگل زدایی اتفاق می‌افتد، آب و هوا به طور خودکار به آب و هوای خشک تر تغییر می‌کند و همچنین بر سطح آب تأثیر می‌گذارد.
 • واقعیت 32: جنگل‌های جهان 283 میلیارد تن کربن موجود در زیست توده ذخیره می‌کنند.
 • واقعیت 33: پول برای نجات درختان عمدتاً به صورت آنلاین جمع آوری می‌شود.
 • واقعیت 34: می‌توان تا 20 فوت مربع از یک جنگل را با کمک های آنلاین صرفه جویی کرد و در نتیجه به راحتی از جنگل زدایی جلوگیری کرد.
 • واقعیت 35: بیش از 4 میلیون تن آشغال به صورت آنلاین توسط ارسال هرزنامه ایجاد می‌شود.
 • واقعیت 36: 41 پوند از این ایمیل‌های ناخواسته تقریبا برای هر بزرگسال در ایالات متحده ارسال می‌شود.
 • واقعیت 37: 44 درصد از نامه‌های ناخواسته باز نمی‌شود.
 • واقعیت 38: مردم آمریکا بیش از 275 میلیون دلار برای دفع نامه های ناخواسته خرج می کنند.
 • واقعیت 39: صنعت کاغذ چهارمین تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای است و در نتیجه به جنگل‌زدایی کمک می‌کند.
 • واقعیت 40: به طور متوسط، یک فرد در ایالات متحده سالانه بیش از 700 پوند کاغذ استفاده می‌کند.
 • واقعیت 41: برای بسته بندی بی مورد از کاغذ و مقوا زیادی استفاده می‌شود. این به معنای قطع درختان بیشتر است.
 • واقعیت 42: استفاده مجدد از کاغذ و کیسه‌های پلاستیکی برای جلوگیری از جنگل زدایی.
 • واقعیت 43: از کیسه های بوم یا کاغذی به عنوان جایگزین دیگر استفاده کنید.‌
 • واقعیت 44: محصولاتی را انتخاب کنید که به بسته بندی کمتری نیاز دارند.
 • واقعیت 45: خلاق باشید و همیشه از تولیدکنندگان پست بخواهید از محصولات سازگار با محیط زیست استفاده کنند. دانش جنگل زدایی خود را با برجسته کردن برخی از حقایق مهم با استفاده از آمار به آنها نشان دهید.
 • واقعیت 46: طومارهای مؤثری را امضا کنید که مؤثر است و به کاهش جنگل زدایی کمک می کند.
 • واقعیت 47: از شرکت های دوستدار محیط زیست با خرید محصولات آنها که دوام بیشتری را به روشی ارزان قیمت وعده می‌دهند، حمایت کنید.
 • واقعیت 48: فعال باشید و درخت بکارید. می‌توانید در خانه‌ها، حیاط‌های خلوت‌تان باشد یا می‌توانید به هر سازمانی بپیوندید که مشتاق توقف جنگل‌زدایی است.
 • واقعیت 49: مصرف گوشت گاو را کاهش دهید تا فشار را کم کنید تا جنگل های بیشتری برای گاو پاک شود.
 • واقعیت 50: شرکت‌ها را با حمایت از سازمان‌هایی که به محیط زیست اهمیت می‌دهند به قیمت مبارزه برای درختان همیشه سبز تحریم کنید.
 • واقعیت 51: با خواندن روزنامه ها، مجلات، اینترنت، برنامه‌های تلویزیونی به دنبال دانش در مورد جنگل زدایی و چگونگی جلوگیری از وقوع آن باشید. این خبر را پخش کنید و آن را ویروسی کنید.
 • واقعیت 52: طبق گزارش‌های ماهواره ای، جنگل‌های استوایی با سرعت سرسام آور 8 میلیون هکتار در سال پاکسازی می‌شوند. از نظر اندازه، هم اندازه جمهوری چک است!!!!
 • واقعیت 53: هر روز به میزان 14 جنگل منهتن در حال سوختن است! در ارقام، جهان هر روز حدود 81000 هکتار از جنگل های بارانی را از دست می‌دهد.
 • واقعیت 54: از دهه 1960، جهان حدود نیمی از جنگل‌های بارانی خود را از دست داده است
 • واقعیت 55:11 درصد از کل انتشار دی اکسید کربن که مسئول گرمایش جهانی است از پاکسازی جنگل ها با سوزاندن درختان حاصل می‌شود.
 • واقعیت 56: بین سال های 2000 تا 2012، اندونزی کشوری بود که بالاترین نرخ جنگل زدایی را داشت. در آن سال ها حدود 15 میلیون هکتار از پوشش جنگلی خود را از دست داد.
 • واقعیت 57: در حالی که جنگل زدایی یک مشکل دائمی در سراسر جهان است، در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری یک اقتصاد رو به رشد بارزتر است.
 • واقعیت 58: یکی از دلایل اصلی تخریب جنگل های آمازون، افزایش مصرف گوشت گاو است. مصرف بیشتر، باعث تخریب محیط زیست خواهد شد.
 • واقعیت 59: مشخص شده است که تا سال 2050، مصرف غذا در جهان دو برابر خواهد شد. این بدان معناست که زمین های بیشتر و بیشتری برای اهداف کشاورزی و پرورش گاو مورد نیاز است. این به سادگی به این معنی است که میزان جنگل زدایی نیز دو برابر خواهد شد.
 • واقعیت 60: بیش از 90 درصد مردم در چنگال فقر برای امرار معاش به جنگل‌ها وابسته‌اند.
 • واقعیت 61: جنگل ها حدود 1 درصد از تولید ناخالص داخلی ما را تشکیل می‌دهند. این مبلغ حدود 200 میلیارد دلار در سال است.
 • واقعیت 62: استخراج معادن و روند شهرنشینی می‌تواند دو عامل اصلی جنگل زدایی باشد.
 • واقعیت 63: بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، حدود 31 درصد از بیماری هایی که در دوران اخیر در حال ظهور هستند، ناشی از جنگل زدایی است.
 • واقعیت 64: طی 30 سال گذشته، تغییری در عوامل محرک جنگل زدایی صورت گرفته است. در اواسط قرن 19، جنگل زدایی عمدتاً به دلیل توسعه برخی پروژه های دولتی و انتقال مهاجرت در برخی از کشورهای در حال توسعه بود. با این حال، در اواخر دهه 1990، علت اصلی جنگل زدایی صنعتی شدن شد.
 • واقعیت 65: از سال 2001، جنگل های آمریکای جنوبی و آسیای جنوب شرقی تحت اختلال زیادی قرار گرفته اند. در واقع، حدود یک چهارم این اختلال را می توان به صنعتی شدن نسبت داد.
 • واقعیت 66: جنگل زدایی مسئول کاهش میزان تبخیر و تعرق است. در نتیجه، سطح بارندگی کاهش می‌یابد و زمین را به مکان خشک تری برای زندگی تبدیل می کند.
 • واقعیت 67: یک مطالعه نشان می‌دهد که در بخش جنگل زدایی شمال و شمال غرب چین، سطح بارندگی به طور قابل توجهی کاهش یافته است. در واقع، از دهه 1950 تا 1980، سطح بارندگی به میزان یک سوم کاهش یافته است که باعث خشک شدن منطقه شده است.
 • واقعیت 68: جنگل زدایی غیرقانونی باعث نگرانی است. این یکی از بزرگترین صنایع در حال حاضر است. کشورها کالاهایی را وارد می‎کنند که از طریق جنگل زدایی غیرقانونی تهیه شده است. در چنین فعالیت هایی، اتحادیه اروپا در صدر جدول قرار دارد.
 • واقعیت 69: استفاده از بامبو به جا    ی چوب به عنوان سوخت، به دو دلیل گزینه بهتری است. بامبوها هنگام سوختن آلودگی کمتری نسبت به چوب ایجاد می کنند. همچنین، بامبوهای مورد استفاده را می‌توان سریع‌تر از چوب‌ها دوباره پر کرد و بنابراین، سطح جنگل‌زدایی را نیز می‌توان کاهش داد.
 • واقعیت 70: مطالعات تخمین زده اند که به دلیل پاکسازی بی امان جنگل های بارانی منجر به از دست رفتن حدود 137 گونه گیاهی، جانوری و پرنده در هر روز می شود. اگر این رقم شما را ناراحت نمی کند، تعداد سالیانه آن به این نتیجه می رسد - زیرا تقریباً به 50000 گونه در سال می‌رسد.
 • واقعیت 71: پیش‌بینی شده است که تنها در قرن بیست و یکم، تقریباً 40 درصد از کل گونه‌های گیاهی و جانوری جنوب شرق آسیا منقرض می‌شوند.

چگونه می توانیم جنگل زدایی را متوقف کنیم؟ راه حل های جنگل زدایی

چگونه می‌توانیم جنگل زدایی را متوقف کنیم؟ بر اساس OECD، انتظار می‌رود که جمعیت انسان تا سال 2050 به بیش از 9 میلیارد نفر برسد. با افزایش تقاضا برای مواد غذایی یا مواد خام مانند پنبه یا مواد معدنی، نیاز به تبدیل جنگل‌ها به زمین‌های کشاورزی، مرتع یا نقاط معدنی افزایش می‌یابد. تحت این دیدگاه گسترده تر، چگونه می‌توانیم جنگل زدایی را متوقف کنیم؟

1- خوردن گوشت کمتر به توقف جنگل زدایی کمک می کند

چگونه می توانیم جنگل زدایی را متوقف کنیم؟ طبق گزارش WWF، جنگل زدایی ناشی از دام ها مسئول تخلیه 3.4 درصد از انتشار جهانی کربن در جو در هر سال است. به همین دلیل است که گزارش اواخر سال 2018 IPCC نشان داد که کاهش 90 درصدی مصرف گوشت تنها بزرگترین راه برای کاهش گرمایش جهانی است. برخی از مطالعات همچنین نشان می‌دهد که بدون مصرف گوشت و لبنیات، استفاده از زمین های کشاورزی جهانی می‌تواند بیش از 75 درصد کاهش یابد. به این ترتیب، کاهش مصرف گوشت نیز گام بزرگی برای متوقف کردن نه تنها جنگل زدایی بلکه گرم شدن زمین در مقیاس بزرگتر است. به یاد داشته باشید: فضای زیادی برای رشد حیوانات و غذایی که آنها مصرف می کنند مورد نیاز است، در حالی که سایر غذاهای مغذی را می توان با استفاده از همان فضا رشد داد و منجر به مقادیر بیشتری غذا شد. چرا گوشت را فقط برای مناسبت های مهم ذخیره نمی کنید؟

2- مصرف کمتر و بیشتر آگاهانه به توقف جنگل زدایی کمک می کند

به‌عنوان مصرف‌کننده، می‌توانیم محصولات کمتر صنعتی و تغییر شکل‌یافته‌ای مانند کوکی‌ها، چیپس، رشته فرنگی یا لوازم آرایشی که از روغن پالم فراوان استفاده می‌کنند، بخریم. در عوض، می‌توانیم به سراغ یک رویکرد خانگی با مواد شیمیایی و نگهدارنده‌های غذایی کمتر برویم که هم برای سیاره و هم برای سلامتی ما بهتر است. با این حال، اگر مایل به ایجاد چنین تغییراتی نیستید، چون زمان‌بر هستند، همچنان می‌توانید با حفظ سبک زندگی خود، مسئولانه‌تر مصرف کنید. در این راستا، می‌توانید محصولاتی را از برندهایی که شیوه‌های تجاری سازگار با محیط زیست را اتخاذ می‌کنند، خریداری کنید. وقتی صحبت از غذا می‌شود، خرید مستقیم برای کشاورزان کوچک با استفاده از روش‌های آگروفارستری بهترین انتخاب برای این سیاره است.

پشت سر گذاشتن سوخت های فسیلی و روغن پالم

تقریباً نیمی از واردات روغن پالم اتحادیه اروپا به عنوان سوخت زیستی استفاده می‌شود - اگرچه پیشنهادات برای ممنوعیت یارانه ها در حال حاضر در حال بحث است. از آنجایی که گازوئیل و بنزین با سوخت‌های زیستی مخلوط می‌شوند، انتخاب روش‌های حمل‌ونقل دیگر مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا اشتراک خودرو می‌تواند راه‌های خوبی برای کاهش واردات (و تولید) روغن نخل و کمک به توقف جنگل‌زدایی باشد.

رهبری با مثال و گسترش آگاهی

اگر شروع به اتخاذ رفتارهای ذکر شده در بالا برای کمک به توقف جنگل زدایی کنید، می‌توانید با الگوبرداری از خود رفتار کنید. به خانواده، دوستان یا همکاران خود بیاموزید که جنگل زدایی چیست و چرا اتفاق می‌افتد، علل و پیامدهای جنگل زدایی، و افراد، مصرف کنندگان و سازمان ها چه راه حل هایی می توانند اتخاذ کنند.

دیدگاهی گسترده تر: چگونه می توانیم جنگل زدایی را متوقف کنیم؟

جدای از مشارکت فردی مردم برای توقف جنگل‌زدایی، از منظر سیاسی و سیستمی، می‌توان رویکردهای مستقیم‌تر و عملی‌تری را اتخاذ کرد:
1- مبارزه با قطع درختان غیرقانونی و محدود کردن قطع درختان در جنگل‌های قدیمی.
2 - حفاظت از مناطق جنگلی با ایجاد قوانین و سیاست‌هایی که تضمین می‌کند جنگل ها محافظت و احیا می‌شوند.
3- اصلاح قراردادهای تجاری، شروع ارزش گذاری متفاوت برای محصولات به دست آمده از جنگل زدایی و ایجاد انگیزه برای استفاده از گواهینامه های جنگلداری پایدار مانند FSC.
4- آموزش جوامع محلی و گردشگران در مورد لزوم حفاظت از جنگل ها و توسعه و ثبت نام در فعالیت های اکوتوریسم.

مردم برای جلوگیری از جنگل زدایی چه می کنند؟

در حال حاضر برای جلوگیری از جنگل زدایی چه اقداماتی انجام می‌شود؟ تلاش برای کاشت مجدد مناطق جنگل زدایی هر روز در حال انجام است. متأسفانه، برخی از کاشت مجدد با هدف رشد سریع درختان انجام می‌شود تا در کوتاه مدت توسط صنعت چوب مورد بهره برداری قرار گیرند. این مزارع اغلب از مزارع یکنواخت (کمتر انعطاف‌پذیر، جذاب‌تر به شیوه‌های مدیریت مضر محیطی) مانند اکالیپتوس یا کاج تشکیل شده‌اند. این تلاش کمی نیست: به گفته فائو، 1.3 میلیون کیلومتر مربع از این مزارع روی زمین وجود دارد.

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید