ما را دنبال کنید :
بوم گردی چیست؟ | بوم گرد کیست؟
بوم گردی چیست؟ | بوم گرد کیست؟
شیوا همتی
محیط زیست
0
بازدید : 40
رای ها : (0)

بوم گردی چیست؟ | بوم گرد کیست؟

اکوتوریسم یا بوم گردی چیزی فراتر از بازدید از جاذبه‌های طبیعی یا مکان های طبیعی است. این اصطلاح خود به سفر به مناطق طبیعی با تمرکز بر حفظ محیط زیست اشاره دارد. هدف آموزش دادن به گردشگران در مورد تلاش‌های حفاظتی و در عین حال ارائه فرصتی برای کشف طبیعت است. بوم گردی برای مقاصدی مانند ماداگاسکار، اکوادور، کنیا و کاستاریکا مفید بوده و به رشد اقتصادی در برخی از فقیرترین جوامع جهان کمک کرده است. بازار جهانی اکوتوریسم 92.2 میلیارد دلار در سال 2019 تولید کرد و پیش بینی می‌شود تا سال 2027 تولید 103.8 میلیارد دلاری داشته باشد.

مقدمه‌ای که ارزش چندین بار خواندن دارد

سفر برای روح خوب است زیرا ذهن و قلب ما را گسترش می‌دهد و به ما کمک می‌کند مهم ترین هدف زندگی را درک کنیم، یعنی عشق و احترام به همه اطرافیانمان و تبدیل جهان به مکان بهتری برای انسان ها و حیوانات. اما هر بار که چمدان‌هایمان را می‌بندیم و برای یک ماجراجویی جدید به پرواز در می‌آییم، ردپایی از خود به جای می‌گذاریم. این ردپای از انتشار گازهای گلخانه‌ای از هر روش حمل و نقل مورد استفاده و همچنین سایر منابع به دست آمده برای کمک به ما در داشتن اوقات خوشی تشکیل شده است. بنابراین چگونه می توانیم تأثیر خود را بر روی سیاره در هنگام سفر کاهش دهیم؟ بزرگترین مشکل مربوط به گردشگری انبوه است، زیرا بسیاری از اپراتورها مراقبت از محیط زیست را در راس دستور کار خود ندارند. بومگردی جایگزینی برای گردشگری انبوه است و راهی عالی برای کاوش در جهان خارج از مسیر شکست خورده به پایدارترین شکل ممکن است. اگر این نوع سفر، سفر مورد علاقه شما است، برای توضیح مفصل در مورد اینکه بوم گردی چیست، اصول آن چیست، چگونه می توان به آن دست یافت و تله هایی که باید مراقب آن باشید، ادامه دهید.

بوم‌گردی چیست؟ تعریف و اصول اکوتوریسم

اولین تعریف اکوتوریسم (بوم گردی) در سال 1987 به یک محافظه‌طلب به نام هکتور سبالوس-لاسکوراین نسبت داده می‌شود، یعنی «گردشگری که شامل سفر به مناطق طبیعی نسبتاً دست نخورده یا آلوده با هدف خاص مطالعه، تحسین و لذت بردن از مناظر است. و گیاهان و جانوران وحشی آن و همچنین هرگونه مظاهر فرهنگی موجود (چه در گذشته و چه در حال حاضر) در این مناطق یافت می‌شود.» انجمن بین المللی اکوتوریسم (TIES)، یک سازمان غیرانتفاعی که از سال 1990 به توسعه اکوتوریسم اختصاص یافته است، بوم گردی را اینگونه تعریف می‌کند: «سفر مسئولانه به مناطق طبیعی که محیط زیست را حفظ می‌کند، رفاه مردم محلی را حفظ می‌کند و شامل تفسیر  می‌شود. 

تاریخچه بوم گردی

در سال‌های اخیر، اکوتوریسم به‌عنوان یک مفهوم به خودی خود تبدیل شده است. این امر عمدتاً توسط نسل‌های جوان انجام شده است، اما مسافران آگاه در تمام سنین را نیز تحت تأثیر قرار داده است. با درک بیشتر مردمی که اهمیت مراقبت از سیاره زمین را درک می‌کنند و می خواهند هنگام سفر هزینه کنند، بستر برای بوم گردی به طور تصاعدی رشد کرده است. اما آنچه امروزه محبوب است در واقع از چندین دهه پیش شروع به شکل گیری کرد. منشأ دقیق اصطلاح «بوم گردی» کاملاً مشخص نیست، اما یکی از اولین استفاده‌ها به سال 1965 بازمی‌گردد که هتزر چهار رکن گردشگری مسئولانه را شناسایی کرد. در آن زمان، اینها عبارت بودند از: به حداقل رساندن تأثیرات زیست محیطی، احترام به فرهنگ میزبان، حداکثر کردن منافع برای مردم محلی، و به حداکثر رساندن رضایت گردشگران. اینها اولین ویژگی‌های متمایز گردشگری اکولوژیک در نظر گرفته می شدند.

این مفهوم در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980 توسعه بیشتری یافت. این به دلیل نگرانی های رو به رشد زیست محیطی و همچنین نارضایتی در حال ظهور از گردشگری انبوه بود. این منجر به افزایش تقاضا برای تجربیات مبتنی بر طبیعت شد که خارج از مسیر معمولی و دور از مسیر اصلی توریستی بودند. در اواسط دهه 1980، تعدادی از کشورها اکوتوریسم را به عنوان یک پلت فرم مهم برای دستیابی به اهداف حفاظت و توسعه شناسایی کردند و از آن زمان تاکنون این صنعت به رشد خود ادامه داده است. امروزه، سایر کلمات رایج اغلب با گردشگری زیست محیطی مرتبط هستند. اینها عبارتند از «گردشگری پایدار»، «گردشگری سبز»، «گردشگری طبیعت»، «گردشگری مسئولانه» و «گردشگری اخلاقی». در نهایت، همه این اصطلاحات به سفر آگاهانه و کمک به جهانی بهتر و آگاه تر اشاره دارد.

انواع اکوتوریسم

اکوتوریسم نیز انواع مختلف خودش را دارد. اما از اساسی‌ترین بخش‌های اکوتوریسم می‌توان به گردشگری انبوه و گردشگری جایگزین اشاره کرد.

اصول بوم گردی

اکوتوریسم یا بوم گردی در مورد متحد کردن حفاظت، جوامع و سفرهای پایدار است. این بدان معناست که کسانی که فعالیت‌های اکوتوریسمی را اجرا می‌کنند، در آن شرکت می‌کنند و به بازار عرضه می‌کنند باید اصول اکوتوریسم زیر را اتخاذ کنند:

 • اثرات فیزیکی، اجتماعی، رفتاری و روانی را به حداقل برسانید.
 • ایجاد آگاهی و احترام محیطی و فرهنگی.
 • ارائه تجربیات مثبت هم برای بازدیدکنندگان و هم برای میزبان.
 • ارائه مزایای مالی مستقیم برای حفاظت.
 • ایجاد منافع مالی هم برای مردم محلی و هم برای صنعت خصوصی.
 • ارائه تجربیات تفسیری به یاد ماندنی به بازدیدکنندگان که به افزایش حساسیت نسبت به اقلیم سیاسی، زیست محیطی و اجتماعی کشورهای میزبان کمک می کند.
 • طراحی، ساخت و بهره برداری از تاسیسات کم تاثیر.
 • حقوق و باورهای معنوی مردم بومی جامعه خود را به رسمیت بشناسید و برای ایجاد توانمندی با آنها همکاری کنید.

مزایا و دلایل رشد اکوتوریسم

از جمله دلایلی که به درک اینکه چرا بوم گردی در حال رشد بوده است عبارتند از:
امروزه به لطف پروازهای ارزان و زیرساخت های قابل دسترس، دسترسی به مقاصد بوم گردی از راه دور آسان تر شده است. بسیاری از مردم از مقاصد و فعالیت‌های گردشگری سنتی خوشحال نیستند یا احساس رضایت نمی‌کنند. بنابراین علاقه بیشتری به گردشگری چالش‌برانگیز و آموزشی بیشتر وجود دارد. آگاهی بیشتری در مورد نیاز به حفاظت از محیط زیست و تمایل به مشارکت در این امر وجود دارد. مسافران مایلند متفاوت و دوستدار محیط زیست تلقی شوند. بوم گردی ممکن است به حفاظت از مکان‌های محیطی حساس و افزایش آگاهی در مورد مسائل حساس محیطی و اجتماعی کمک کند. همچنین ممکن است فرصت های درآمدی برای مردم محلی ایجاد کند.
بعد زیست محیطی اکوتوریسم: همچنین می تواند به محیط زیست آسیب برساند

علیرغم هدف حفاظت از محیط زیست، بوم گردی می‌تواند، حتی اگر ناخواسته، آسیب های زیست محیطی ایجاد کند زیرا:

 • اکوتوریست‌ها اغلب به مناطق محیطی شکننده می روند که در معرض خطر سقوط یا فرسایش هستند.
 • اختلال در حیات وحش، حذف پوشش گیاهی (مثلاً برای جمع آوری گیاهان) و افزایش تولید زباله به دلیل بازدیدکنندگان نیز از پیامدهای احتمالی اکوتوریسم است.
 • برخی از بازدیدها در دوره‌های حساس مانند دوره های پرورش یا تخم ریزی انجام می شود.
 • اثرات پنهانی مانند مصرف سوخت برای سفرهای هوایی یا جاده ای وجود دارد.
 • خطر تبدیل اکوتوریسم به گردشگری انبوه با تأثیرات عظیم در سطوح مختلف علاوه بر محیط زیست وجود دارد.
 • اثرات خارج از سایت مانند پاکسازی زمین ها برای ساخت زیرساخت ها (جاده ها، هتل ها) نیز مرتبط هستند.

اکوتوریسم در مقابل گردشگری متعارف (انبوه): تفاوت چیست؟

اکوتوریسم معمولاً به این معنی است که مسافران ترتیبات سفر خود را انجام می دهند، در حالی که گردشگری انبوه به تعداد بیشتری از آژانس های مسافرتی و اپراتورهای تور متکی است.

 • در مورد گردشگری انبوه، انتظارات این است که خدمات مختلفی درگیر باشد، در حالی که در سایت اکوتوریسم فقط تعداد کمی از خدمات درگیر هستند.
 • فعالیت‌های اکوتوریسم معمولاً مرتبط با طبیعت هستند (مانند پیاده‌روی و کاوش در مسیرها، تماشای پرندگان یا غواصی در صخره‌ها) و بنابراین، از نظر فیزیکی سخت‌تر هستند، در حالی که گردشگری معمولی راحت‌تر و فیزیکی کمتر است.
 • گروه‌های کوچک و اقامت طولانی‌مدت نیز در مسافران اکوتوریسم رایج است، در حالی که گردشگری انبوه اغلب متکی به اقامت گروه‌های بزرگ برای دوره‌های زمانی کوتاه است.

هدف اصلی اکوتوریسم چیست

یکی از اهداف اصلی اکوتوریسم افزایش آگاهی از آنچه در حال وقوع است، هم از نظر محیطی و هم از نظر اجتماعی است. یک تور مسافرتی زیست محیطی، پروژه حفاظت از محیط زیست یا تعطیلات داوطلبانه با هدف آموزش گردشگران در مورد شرایط اجتماعی اطراف یک مقصد خاص سفر است. در مجموع، اکوتوریسم قصد دارد مسافران را با واقعیت‌های اقلیم اجتماعی و اقتصادی در سراسر جهان آشنا کند.

اصول کلیدی که باید بدانید

طبق تعریف انجمن بین المللی اکوتوریسم، اصول کلیدی اکوتوریسم عبارتند از:

به حداقل رساندن اثرات فیزیکی، اجتماعی، رفتاری و روانی

با انتخاب یک تورگردان مسئول و رفتن به مقاصد تجاری کمتر، می‌توانیم تاثیری را که بر مکان هایی که بازدید می‌کنیم کاهش دهیم. یکی از بهترین راه‌های بازپرداخت در سفر، داوطلب شدن در پروژه‌هایی مانند آموزش زبان انگلیسی در خارج از کشور به کودکان جوامع فقیر یا استفاده از مهارت‌های خود برای ارائه مربیگری ورزشی است.

ایجاد آگاهی و احترام محیطی و فرهنگی

پروژه‌های حفاظتی راه بسیار خوبی برای کمک به محیط‌زیست هستند، اما بخش مهمی از کار به‌عنوان یک حفاظت، فقط کار عملی نیست. جنبه آموزشی نیز به همان اندازه مهم است و شما ممکن است درگیر گفتگو یا بحث با گروه ها یا مدارس محلی باشید. علاوه بر آن، آنچه از تجربه حفاظت از محیط زیست خود در خارج از کشور یاد می‎گیرید باید برای انتشار این کلمه در کشور استفاده شود و به همه کمک کند درک بهتری از آنچه در معرض خطر است به دست آورند.

ارائه تجربیات مثبت هم برای بازدیدکنندگان و هم برای میزبانان

با اکوتوریسم، بسیار مهم است که تبادل را برای میزبانان و همچنین بازدیدکنندگان مثبت کنیم. این بدان معنی است که شما، مسافر، مهم ترین عاملی نیستید که اغلب در گردشگری انبوه دیده می شود. این به معنای پرداخت منصفانه برای میزبانان محلی، ایجاد فرصت های شغلی و احترام به سنت ها و آداب و رسوم محلی است.

ارائه منافع مالی مستقیم برای حفاظت

بسیاری از تجربیات ما در زمینه رفاه حیوانات، حفاظت از محیط زیست یا حفاظت از دریا به جمع آوری پول برای پروژه های آینده با میزبانی از داوطلبان کمک می کند. پولی که در یک استراحتگاه فراگیر در یک مقصد تعطیلات عمدتا تجاری سازی شده خرج می‌شود، می‌تواند به جای آن برای تامین هزینه یک سفر داوطلبانه استفاده شود، و پول شما به پرداخت هزینه کاری که برای بهبود محیط زیست باید انجام شود، کمک خواهد کرد.

ایجاد منافع مالی هم برای مردم محلی و هم برای صنعت خصوصی

گردشگری انبوه بر روی سیستمی کار می‌کند که می‌تواند افراد ثروتمند را ثروتمندتر و افراد فقیر را فقیرتر کند. در حالی که اپراتورهای بزرگ تور و هتل های زنجیره ای قراردادهای پرسود امضا می کنند، جامعه محلی همیشه سود نمی‌برد. در حالی که گردشگری می‌تواند در یک منطقه شغل ایجاد کند، توزیع عادلانه ثروت وجود ندارد. اکوتوریسم بر اساس اصل کمک به مردم محلی برای خروج از فقر و مستقل شدن کار می‌کند.

ارائه تجربیات به یاد ماندنی برای کمک به افزایش حساسیت نسبت به اقلیم سیاسی، زیست محیطی و اجتماعی کشورهای میزبان

اکوتوریسم با ایجاد تجربیات یادگیری تفسیری، قابل درک و قابل درک، می‌تواند در تغییر دیدگاه افراد تأثیر بگذارد. گردشگری در بازار انبوه از نظر آموزش گردشگران در مورد اقلیم های سیاسی، زیست محیطی و اجتماعی کار چندانی انجام نمی دهد، اما اکوتوریسم رویکرد متفاوتی دارد. یادگیری کلیدی است و درک بهتر در نهایت منجر به حساسیت و شفقت بیشتر می شود.

طراحی، ساخت و بهره برداری از تاسیسات کم تاثیر

هتل های زنجیره ای بزرگ و استراحتگاه های بزرگ آسایش مهمانان و کاهش هزینه ها را در راس اولویت های خود قرار می دهند. اما اکوتوریسم ایجاد امکاناتی است که محیط زیست را در اولویت قرار دهد. این به این معنا نیست که مهمانان از امکانات رفاهی موجود خود برخوردار نیستند، بسیاری از هتل‌های دوستدار محیط‌زیست فوق‌العاده احساس تجمل را ارائه می‌کنند. اما برای کسانی که در مورد کاهش ردپای خود جدی هستند، گردشگری انبوه 5 ستاره راهی برای رفتن نیست.

شناخت حقوق و باورهای معنوی مردم بومی در جوامع مختلف و همکاری با آنان در جهت ایجاد توانمندی.

توانمندسازی جوامع یکی دیگر از اصول کلیدی اکوتوریسم است. این ضروری است که مردم با هر پیشینه ای احساس امنیت و قدرت کنند. برخی از بهترین برنامه های داوطلبانه برای این امر شامل داوطلب شدن با راهبان یا کمک به توانمندسازی زنان در جوامع مختلف است.

چرا بوم گردی برای سیاره مهم است؟

اکوتوریسم برای کره زمین بسیار مهم است، زیرا اصول آن بر اساس کمک به جهان طبیعی و همچنین مردم و حیواناتی است که در آن زندگی می‎کنند. نتیجه این است که همه از آنها سود می برند. از جمله انسان و طبیعت. افرادی که در سفرهای بوم گردی به ماجراجویی می پردازند ملزم به رعایت دستورالعمل‌های خاصی هستند. این اصول می‌تواند به تغییر دیدگاه‌ها و انتقال افراد از تجربه‌های غافل‌انگیز و بدون روشنگری که معمولاً در گردشگری انبوه یافت می‌شود کمک کند. اصول اکوتوریسم برای کل جهان مفید است و فقط به نفع یک یا دو کشور نیست، بلکه برای کل کره زمین مفید است.
با مشکلات فزاینده مرتبط با گرم شدن کره زمین و کاهش منابع، مهم تر از هر زمان دیگری است که رد پای خود را به هر طریقی که می توانیم کاهش دهیم.

برخی از مزایای سفرهای زیست محیطی

 • ما می‌توانیم به حفظ محیط‌های طبیعی کمک کنیم و مکان‌های زیبایی برجسته را برای نسل‌های آینده بکر نگه داریم
 • ما می‌توانیم با ایجاد آگاهی فرهنگی و انتشار این خبر از طریق رسانه‌های اجتماعی به جوامع کمک کنیم
 • ما می‌توانیم زندگی میزبانان و زندگی مردم محلی در کشورهای میزبان را بهبود بخشیم
 • ما می‌توانیم فرصت های شغلی را در مناطق فقیرنشین افزایش دهیم

مزایای شخصی سفر سبزتر

سفر مسئولانه علاوه بر اینکه برای سیاره و مردم آن مهم است، مزایای شخصی زیادی نیز به همراه دارد. سبز شدن هنگام سفر، داوطلب شدن در خارج از کشور یا بازدید از مناطق شکننده و بکر طبیعت می تواند تجربه ای منحصر به فرد و همه جانبه ایجاد کند.
برخی از مزایا عبارتند از:

سفر در حال تغییر زندگی

مکان‌هایی را ببینید که با گردشگری انبوه هرگز نخواهید دید. از استراحتگاه‌های شلوغ دور شوید و مکان های جدیدی را با غذا و مردم اصیل کشف کنید.

ذهن خود را گسترش دهید

در مورد کشور میزبان بیشتر بیاموزید و دیدگاه جدیدی در مورد اینکه در آن سوی کلمه قرار گرفتن در جای دیگری چگونه است به دست آورید.

یک فرهنگ جدید را تجربه کنید

از سفر همه جانبه لذت ببرید و با مردم محلی آشنا شوید.

روی پروژه های معنادار کار کنید

اگر به یک گروه داوطلب بپیوندید یا در خارج از کشور تدریس کنید، می‎توانید تفاوت ایجاد کنید و معنا و هدف واقعی برای خود ایجاد کنید.

برای زندگی دوستی پیدا کن

بسیاری از سفرهای بوم گردی شما را در فضایی مشابه با سایر افراد همفکر قرار می‌دهد. با افرادی آشنا شوید که علایق، اهداف و خواسته‌های یکسانی دارند و از سرتاسر دنیا دوستانی پیدا کنید.

چگونه آن را وارد عمل کنیم

سفر آگاهانه را می توان به روش های مختلفی انجام داد. اگر علاقه مند به کاهش ردپای خود، یادگیری بیشتر در مورد دنیای اطراف خود، کمک به محیط زیست و کمک به یک جامعه بهتر هستید، تنها نیستید.  بسیاری از افراد همفکر وجود دارند که همان چیزها را می خواهند. بنابراین حتی اگر قصد سفر انفرادی را دارید، مطمئن باشید که در این مسیر با دوستان زیادی ملاقات خواهید کرد. برای عملی کردن اکوتوریسم، در اینجا چند ایده برای الهام بخشیدن به شما وجود دارد.

تعطیلات پیاده روی

تعطیلات کوهنوردی راهی عالی برای سپری کردن لحظات در مکان‌هایی است که کمتر سفر کرده‌اند و تاثیر کم دارند. از توده آناپورنا در نپال گرفته تا کوه اورست، چالش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید با آن مقابله کنید.

حفاظت و رفاه حیوانات

خواه به کار داوطلبانه با فیل‌ها، کار با حیوانات سافاری یا کسب تجربه کار دامپزشکی در خارج از کشور علاقه مند باشید، این یک راه عالی برای استفاده از زمان و پول خود برای یک هدف خوب است.

دوره های کارآموزی پزشکی

دوره‌های کارآموزی یا سفرهای تجربه کار پزشکی راهی فوق العاده برای بازپرداخت و بهبود رزومه شماست. آنها را می‌توان با سفر در طبیعت برای تعادل کامل بوم گردی ترکیب کرد.

چگونه یک اکوتوریست مسئولیت پذیر باشیم

 • اطمینان حاصل کنید که سازمان‌هایی که استخدام می‌کنید کمک‌های مالی به نفع حفاظت از محیط زیست می‌کنند و متوجه می‌شوند که پول شما به کجا می‌رود.
 • در مورد اقدامات خاصی که سازمان برای محافظت از محیطی که در آن فعالیت می‌کند، مانند بازیافت یا ترویج سیاست های پایدار بپرسید.
 • دریابید که آیا آن‌ها جامعه محلی را در فعالیت‌های خود، مانند استخدام راهنماهای محلی، کمک هزینه، یا از طریق طرح‌هایی برای توانمندسازی جامعه، شامل می‌شوند.
 • اطمینان حاصل کنید که عناصر آموزشی در برنامه وجود دارد. آیا سازمان اقداماتی را برای احترام به فرهنگ مقصد و همچنین تنوع زیستی آن انجام می‌دهد؟
 • ببینید آیا سازمان شما به یک موسسه غیرانتفاعی یا خیریه مانند انجمن بین المللی اکوتوریسم متصل است یا خیر.
 • بدانید که فعل و انفعالات حیات وحش باید غیر تهاجمی باشد و از تأثیرات منفی بر حیوانات جلوگیری شود.

چرا به جنبش اکوتوریسم بپیوندید؟

پیوستن به اکوتوریسم راهی برای تضمین ادامه رونق صنعت گردشگری و ارائه مزایای اجتماعی و اقتصادی به مقاصد و جوامع در سراسر جهان است. بوم گردی فرصتی را برای غوطه ور شدن در دنیای طبیعی به شیوه‌ای لذت بخش و مؤثر فراهم می‌کند که در نتیجه شفقت بیشتر و سرپرستی بهتر از شگفتی‌های طبیعی باقی مانده جهان را به همراه دارد.

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید