ما را دنبال کنید :
همه چیز درمورد ماهی‌ها | معرفی انواع ماهی در ایران و جهان
همه چیز درمورد ماهی‌ها | معرفی انواع ماهی در ایران و جهان
شیوا همتی
ماهیگیری
0
بازدید : 92
رای ها : (0)

همه چیز درمورد ماهی‌ها | معرفی انواع ماهی در ایران و جهان

ماهی‌ها مهره داران آبزی هستند. آن‌ها معمولا آبشش، باله‌های جفتی، بدنی بلند پوشیده از فلس داشته و تمایل به خونسردی دارند. هیچ کس واقعاً نمی‌داند که چند نوع ماهی مختلف در جهان وجود دارد؛ تعداد بیشتری از آن‌ها به طور مداوم کشف می‌شوند. ممکن است به زودی بیش از 35000 یا حتی 40000 گونه شناخته شده داشته باشیم! در این مقاله همه چیز در مورد ماهی‌ها، انواع ماهی در ایران و جهان و محل زندگی هریک از آن‌ها صحز بر بت می‌کنیم. به این منظور در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی ماهی‌ها ؛ این آبزیان بازیگوش

اولین رکورد تکامل ماهی به 500 میلیون سال قبل برمی‌گردد و در حال حاضر بیش از 32000 گونه شناخته شده ماهی در جهان وجود دارد. اگر در گذشته همه چیز درباره ماهی ها میدانستند قطعا به پرورش سایر ماهی‌ها نیز می‌پرداختند. حدود 84 درصد از همه گونه‌های ماهی در دسته ماهی‌های استخوانی قرار می‌گیرند. 970 گونه از گونه های باقی مانده که ما از آنها می شناسیم شامل واهی، کوسه و پرتوها هستند. در حالی که 108 گونه هاگ ماهی و لمپری معرفی شده‌اند. در واقع ماهی ها به سه دسته تقسیم می‌شوند: ماهی استخوانی (Osteichthyes)، ماهی بی آرواره (Agnatha) و ماهی غضروفی (Chondrichthyes).

ماهی‌های زنده امروزی را به 5 تقسیم می‌کنند که عبارتند از:

 • رده ماهی‌های مخاطی یا hagfish, Myxini مانند مخاط ماهی ها یا hagfishes
 • رده ماهی‌های لامپری Petromyzontida مانند لامپری ها
 • رده ماهی های غضروفی Chondrichthyes مانند کوسه ماهی ها
 • رده ماهی‌های استخوانی، Osteichthyes مانند بسیاری از انواع ماهی های زینتی
 • رده ماهی‌های گوشت باله Sarcopterygii مانند ماهی های ریه دار کنونی

صرف نظر از این، همه ماهی‌ها دارای ویژگی‌های مشترکی هستند که آنها را از سایر حیوانات متمایز می‌کند.برخی از این ویژگی‌ها شامل موارد زیر است:

خونسردی 

همه ماهی‌ها گرمازا یا خونسرد هستند، یعنی نمی‌توانند دمای داخلی بدن خود را تنظیم کنند. 

آبشش برای تنفس

ماهی ها در طول چرخه زندگی خود آبشش دارند. اگرچه همه ماهی ها آبشش دارند، اما همه موجودات دارای آبشش ماهی نیستند.

مثانه‌های شنا

اندام‌های تخصصی با هوا پر می‌شوند تا ماهی‌ها را شناور نگه دارند و در برخی از گونه‌ها به آن‌ها کمک می‌کنند تا با سطوح کم اکسیژن زنده بمانند. آنها همچنین به خواب ماهی ها کمک می‌کنند و به اندازه کافی برای تشخیص حرکت غذا و شکارچیان حساس هستند.

اعضای بدن ماهی

در زیر به تمامی قسمت‌های اعضای بدن ماهی و همه چیز در مورد ماهی‌ها اشاره می‌کنیم:
لیست قسمت‌های مختلف یک ماهی عبارتند از:

 • ترازو
 • چشم‌ها
 • سوراخ بینی
 • دهان
 • آبشش
 • باله های پشتی
 • خط جانبی
 • باله دمی
 • باله سینه ای
 • باله لگنی

آناتومی ماهی با عملکرد آنها؛ همه چیز در مورد ماهی‌ها

در زیر آناتومی بدن ماهی با عملکرد آن‌ها را می‌خوانید:

ترازو

فلس‌ها مانند پوست بدن انسان، ماهی را از آسیب محافظت می‌کند.

چشم ها

چشم‌های ماهی مردمک‌های گرد بزرگی دارد که اندازه آن‌ها فرقی نمی‌کند.

سوراخ بینی

آنها به اندام های بویایی منتهی می‌شوند که معمولاً بسیار حساس هستند، به طوری که ماهی می‌تواند وجود غذا در آب را در فواصل قابل توجهی تشخیص دهد.

دهان

دهان برای گرفتن غذا خدمت می‌کند. همچنین برای جریان تنفسی آب.

آبشش

ماهی با بستن آبشش‌ها و باز کردن دهانش برای گرفتن آب، نفس می‌کشد

خط جانبی

برای احساس لرزش کم در آب استفاده می شود

باله دمی، باله سینه ای، باله لگنی، باله پشتی

باله‌ها معمولاً متمایزترین ویژگی تشریحی ماهی هستند. باله‌هایی که در مکان‌های مختلف ماهی قرار دارند، اهداف مختلفی مانند حرکت به جلو، چرخش، ایستادن یا ... را انجام می‌دهند. بیشتر ماهی ها هنگام شنا از باله استفاده می‌کنند، ماهی‌های پرنده از باله سینه ای برای سر خوردن و قورباغه ماهی‌ها برای خزیدن از آن استفاده می‌کنند.

انواع ماهی؛ همه چیز درمورد ماهی‌ها و انواع آن‌ها

در زیر به معرفی انواع ماهی‌ها پرداخته و هریک از آن‌ها را به صورت جداگانه برای شما خواهیم گفت. در انتهای این مقاله همه چیز در مورد ماهی‌ها را خواهید دانست.

ماهی آب شور

ماهی‌ آب شور در واقع به ماهی‌هایی گفته می‌شوند که در آب شور زندگی می‌کنند. برای مثال: اره ماهی. اره ماهی معمولاً به عنوان ماهی نوک پهن شناخته شده و تنها گونه از خانواده Xiphiidae است. (آنها ماهی‌های شکارچی بزرگی هستند که با تغییر فصل مهاجرت می‌کنند.) همچنین آنها ماهی‌های ورزشی محبوبی هستند و بدنی گرد و کشیده دارند. این نوع ماهی‌ها در مناطق معتدل و گرمسیری هند، اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس رشد می‌کنند. بدن بلند آنها ، از آنها موجوداتی چابک و سریع می‌سازد و به آنها اجازه می‌دهد طعمه خود را بگیرند. این نوع ماهی‌ها به سرعت باورنکردنی 97 کیلومتر در ساعت می‌رسند! جالب است بدانید که اگر این ماهی‌ها توسط انسان برای ورزش و غذا شکار نشوند می‌توانند تا 9 سال عمر کنند.

آتلانتیک کد (Atlantic cod)

ماهی اقیانوس اطلس بخشی از خانواده Gadidae (خانواده ای از ماهیان دریایی است که در راسته گادیفو گنجانده شده است) و عمدتاً برای غذا توسط انسان شکار می‌شود. به دلیل صید بیش از حد برای مصرف انسان، توسط ICUN به عنوان آسیب پذیر شناخته شده است. می‌تواند تا 25 سال عمر کند و به رنگ های سبز یا قهوه ای با لکه هایی در سمت پشتی ظاهر می‌شود.این ماهی‌ها در زیستگاه‌هایی از فلات قاره اصلی تا خط ساحلی زندگی می‌کند، به همین دلیل است که صید آن در انواع آب آسان تر است. طول آنها معمولاً بین 61 سانتی متر تا 1.2 متر و وزن آنها به 40 کیلوگرم می‌رسد.

ماهی خال مخالی (Scombridae)

ماهی خال مخالی نام رایجی است که به ماهی پلاژیک از خانواده Scombridae داده می‌شود. آنها در دریاهای گرمسیری و معتدل در سراسر جهان یافت می‌شوند و در ساحل زندگی می‌کنند. آنها نوارهای عمودی مشکی دارند و برای دفع شکارچیان مهاجرت می‌کنند. آنها توسط کاد اقیانوس اطلس و ماهی خال مخالی بزرگتر و همچنین کوسه‌ها، پرندگان دریایی، نهنگ‌ها، دلفین ها و ماهی تن شکار می‌شوند.

ماهی غزل آلا (trout)

ماهی قزل آلای رنگین کمان گونه‌ای از خانواده سالمونیدها است و در اقیانوس آرام در آمریکای شمالی و آسیا زندگی می‌کند. آب سرد را ترجیح می‌دهد و معمولاً برای تخم ریزی به آب شیرین برمی‌گردد.آنها با نوار پهن مایل به قرمز روی خط جانبی آنها که از آبشش‌ها به سمت دم می‌رود شناسایی می‌شوند. وزن آنها تا 2.3 کیلوگرم می‌رسد؛ اما نژادهای مختلف می‌توانند تا 20 کیلوگرم وزن داشته باشند.

ماهی سالمون آتلانتیک (Salmonidae)

ماهی آزاد اقیانوس اطلس از ماهی Salmonidae می آید و در قسمت های شمالی اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام شمالی و رودخانه‌های اقیانوس اطلس شمالی یافت می‌شود. آنها از طریق فعالیت‌های تجاری و تفریحی شکار می‌شوند. در کنار شکار، تخریب زیستگاه‌ها دلیل اصلی کاهش تعداد آنها بوده است. بسیاری از تلاش‌های حفاظتی در سراسر جهان برای نجات این گونه از انقراض قریب‌الوقوع انجام می‌شود.

ماهی تن (Scombridea)

ماهی تن یک ماهی آب شور است که از خانواده Scombridae به حساب می‌آید. آنها در مجموع 15 گونه دارند که اندازه آنها می‌تواند متفاوت باشد. از جمله ماهی تن گلوله ای و ماهی تن آبی اقیانوس اطلس. آنها می‌توانند به طور متوسط تا 50 سال عمر کنند و دمای بدنشان بالاتر از آب اطرافشان باشد. آنها شکارچی چابکی هستند و به دلیل بدن صاف و براقشان سریع شنا می‌کنند. ماهی تن‌ها یکی از سریع ترین ماهی‌های دریایی شناگر هستند که به رکورد 75 کیلومتر در ساعت می‌رسد. این یک ماهی محبوب است و به دلیل صید بی رویه بسیاری از نژادهای آن در حال انقراض هستند.

کوسه ماهی (Kooly car)

کوسه بزرگ سفید یک گونه بزرگتر از کوسه ماهی خال مخالی است و در آب‌های سطحی ساحلی در تمام اقیانوس های اصلی جهان زندگی می‌کند. این کوسه به دلیل جثه‌اش شناخته شده است و ماده‌های این گونه از همتایان نر خود بزرگتر هستند.آنها می‌توانند تا 6.1 متر رشد کنند و تقریباً 2000 کیلوگرم وزن دارند. همچنین قادرند تا 70 سال یا بیشتر در طبیعت زندگی کنند و 26 سال طول می کشد تا به بلوغ جنسی برسند!

ماهی کفال (Mugilidae)

کفال معمولاً در دریای سیاه، شرق اقیانوس اطلس شمالی و دریای مدیترانه یافت می‌شود. این ماهی کف دریا در امتداد بستر دریا به دنبال خرچنگ، صدف، کرم دریایی و حتی ماهی مرده برای خوردن می گردد. آنها تا 18 اینچ رشد می‌کنند و حدود 550 گرم وزن دارند. کفال یک غذای لذیذ دوست داشتنی در منطقه مدیترانه است که در آنجا به روش‌های مختلف طبخ می‌‌شود. در طول تاریخ، این ماهی ارزشمند بوده و حتی توسط رومیان باستان در حوضچه‌ها پرورش داده شده است.

ماهی باراموندی (Barramundi)

ماهی در منطقه هند و غرب اقیانوس آرام از جنوب شرقی آسیا تا شمال استرالیا یافت می‌شود. آنها در غذاهای تایلندی بسیار محبوب هستند و در زبان محلی به آنها "پلا کپونگ" می‌گویند. این ماهی بدنی کشیده، دهانی بزرگ و فک بیرون زده‌ای دارد. آنها در آب شور و همچنین آب شیرین یافت می‌شوند و برای ورزش و غذا شکار خواهند شد. طول آنها تا 1.8 متر و وزن آنها به 60 کیلوگرم می‌رسد. آنها موجودات کفزی هستند و در رودخانه‌ها، تالاب‌ها، مصب‌ها و آب‌های ساحلی یافت می‌شوند. آنها معمولاً در آب های کدر یا شفاف با محدوده دمایی 26 تا 30 درجه سانتی گراد شنا می‌کنند.

ماهی دلفین (Coryphaena hippurus)

این ماهی در سطح آب زندگی می‌کند و معمولاً در آب‌های استوایی، نیمه گرمسیری و معتدل دور از ساحل در سراسر جهان یافت می‌شود. آنها می‌توانند تا پنج سال زندگی کنند و گوشتخوارانی هستند که از ماهی خال مخالی، ماهی مرکب، خرچنگ، زئوپلانکتون و ماهی پرنده تغذیه می‌کنند. آنها رنگ‌های خیره کننده ای دارند که از لکه‌های طلایی، آبی روشن و سبز تشکیل شده است. زمانی که از آب بیرون می‌آیند رنگشان تغییر می‌کند، جایی که با نزدیک شدن به مرگ، رنگ طلایی به رنگ خاکستری متمایل خواهد شد.

ماهی کولی (lamniformes)

ماهی کولی یک ماهی بسیار کوچک و معمولی است که متعلق به خانواده Engraulidae است. آنها در آب‌های دریایی یافت می‌شوند اما می‌توانند وارد آب‌های شور نیز شوند. آنها بیش از 140 گونه مختلف دارند که در اقیانوس اطلس، هند و اقیانوس آرام و همچنین دریای مدیترانه و دریای سیاه زندگی می‌کنند.

ماهی هادوک (HADDOCK)

ماهی هادوک یک ماهی آب شور است این یک گونه مهم برای ماهیگیری است و معمولاً در شمال اروپا پرورش داده می‌شود. آنها به عنوان غذای منجمد، دودی و تازه فروخته می‌شوند. بدنه‌ای باریک و کشیده دارد که شبیه ماهی های دیگر است. این ماهی همچنین دارای دهان کوچک و خرطومی مانند است. آنها دارای سه باله پشتی هستند و در رنگ‌های مختلف از خاکستری تیره، قهوه‌ای و سیاه می‌باشند.

خورشید ماهی اقیانوس ‪ (Ranzania laevis)

خورشید ماهی اقیانوس معمولا به عنوان مولا مولا شناخته می‌شود. این ماهی سنگین ترین ماهی استخوانی شناخته شده است و می‌تواند تا 1000 کیلوگرم وزن داشته باشد. آنها در آبهای معتدل و گرمسیری در سراسر جهان زندگی می‌کنند. آنها عمدتاً ژله‌های دریایی را می‌خورند که از نظر تغذیه‌ای ضعیف هستند. یک تخم ریزی خورشید ماهی می‌تواند شامل 300000000 تخم باشد که بیشترین تخم را در بین تمام مهره داران شناخته شده دارد.
شکارچیان طبیعی آنها کم هستند اما می توانند توسط کوسه ها، نهنگ های قاتل و شیرهای دریایی خورده شوند. آنها در برخی از نقاط جهان مانند تایوان، کره و ژاپن توسط انسان به عنوان یک غذای لذیذ در نظر گرفته می‌شوند.

ماهی بونیتو (Bonitos)

بونیتوس (Bonitos) یک ماهی شکارچی با اندازه متوسط است که از خانواده Scombridae است. آنها در آب‌های آزاد با عمق حداقل 30 متر زندگی می‌کنند. بونیتو اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام رنگ تیره ای دارد و گوشت آن معمولاً بافت سفت و چربی متوسطی را ارائه می‌دهد. آنها را معمولا به صورت کبابی و همچنین پخته می‌خورند. یک بونیتو کوچک یا جوان معمولاً رنگ روشن‌تری دارد و به عنوان یک جایگزین ارزان برای ماهی تن استفاده می‌شود.

دلقک ماهی (Pomacentridae)

دلقک ماهی در واقع شقایق ماهی نامیده می‌شود و بخشی از زیرخانواده Amphiprioninae است. آن‌ها می‌توانند در طبیعت با شقایق‌های دریایی پیوندهای همزیستی ایجاد کنند. بسته به گونه آنها می‌توانند نارنجی، قرمز، سیاه یا زرد باشند و ممکن است نوارها یا لکه های سفیدی روی بدن خود داشته باشند. آنها از 7 سانتی متر تا 16 سانتی متر رشد می‌کنند و بومی آب های سرد مانند هند و اقیانوس آرام هستند. بسیاری از گونه‌های دلقک ماهی به مناطق کوچکتر محدود می‌شوند، اما برخی در مناطق بزرگتر پخش می‌شوند. آنها معمولاً در کف صخره های پناه گرفته و در دریاهای کم عمق یا تالاب‌ها زندگی می‌کنند. 

فرشته ماهی امپراطور (Pomacanthidae)

فرشته ماهی امپراتور گونه ای از فرشته ماهی است و بومی جزایر استرالیا، دریای سرخ، جزایر هاوایی، اقیانوس آرام و اقیانوس هند است. جمعیت بسیار پایداری دارد و در معرض خطر واقعی انقراض نیست، ممکن است به دلیل مناطق وسیعی باشد که در آن رشد می کند.

 • گوشتخوار است و از بی مهرگان کوچک، جلبک‌های اسفنجی و سایر گیاهان تغذیه می‌کند. نر و ماده معمولاً برای جفت گیری و تخم ریزی به سطح بالا می‌روند. این امر تخم‌ها را همراه با جریان به مناطق مختلف جهان می‌فرستد که شانس خوردن آنها توسط شکارچیان در صخره‌های آب‌های عمیق‌تر را کاهش می‌دهد.
 • دارای الگوی منحصر به فردی از رنگ ها و طرح های درخشان است که آن را مورد علاقه آکواریومیست ها، هنرمندان و عکاسان قرار می‌دهد. بچه ماهی‌ها به رنگ آبی تیره با حلقه های سفید و آبی هستند در حالی که بزرگسالان دارای نوارهای آبی و زرد و چشمان سیاه هستند.
   

ماهی‌های آب شیرین گیاهخوار؛ همه چیز در مورد ماهی‌ها 

در زیر به برخی از ماهی‌هایی که در آب شیرین زندگی می‌کنند اشاره می‌کنیم:

ماهی مبارز سیامی (Siamese fighting fish)

ماهی مبارز سیامی یکی از زیباترین گونه های ماهی در جهان است که به ماهی بتا نیز یاد می‌شود. در تجارت آکواریوم محبوب است زیرا در رنگ های منحصر به عرضه می‌گردد. نرها بسیار تهاجمی هستند و اگر ماهی نر دیگر بتا در همان مخزن رها شود تا سر حد مرگ می‌جنگند. اگر آکواریوم بیش از حد کوچک باشد، ماده ها نیز با ماهی های دیگر از همان گونه دشمنی می کنند. ماهی‌های مبارز سیامی در کامبوج، ویتنام، لائوس و تایلند یافت می‌شوند. آنها در شالیزارها، کانال‌ها و دشت های سیلابی زندگی می کنند. آنها توسط IUCN به عنوان گونه‌های آسیب پذیر به دلیل تجارت آکواریوم در فهرست قرار گرفته‌اند.

کپور معمولی (Cyprinus carpio)

کپور اروپایی در زبان عامیانه به نام کپور معمولی شناخته می‌شود و در بسترهای آب شیرین مانند رودخانه‌ها و دریاچه های بزرگ در سراسر آسیا و اروپا زندگی می‌کند. جمعیت‌های وحشی هنوز توسط IUCN آسیب پذیر در نظر گرفته می‌شوند، اما کپور در محیط‌های مختلف در سراسر جهان اهلی شده است.آنها یک گونه فوق العاده مهاجم هستند که اگر به درستی کنترل نشوند می ‌وانند به زیستگاه جدید آسیب بزنند. آنها در یک تخم ریزی تا 300.000 تخم می‌گذارند. همچنین می‌توانند تا 47 سال بدون هیچ مشکلی زندگی کنند. این ماهی در مناطق دیگر ایالات متحده، استرالیا و چین نیز اهلی شده است. همچنین در اروپا و آمریکا به عنوان ماهی آکواریومی مورد استفاده قرار می‌گیرد و تا 10-15 سال زندگی می‌کنند.

حقایق جالب درمورد ماهی ها؛ همه چیز در مورد ماهی‌ها را در این المان‌ها می‌خوانید

 • ابتدا، بیایید این افسانه را که ماهی ها خاطرات بسیار کوتاهی دارند، از بین ببریم. تعدادی از مطالعات این واقعیت را تایید می‌کنند که ماهی ها در واقع حافظه خوبی دارند. در یکی از این تحقیقات، ماهی‌های رنگین کمان توانایی یادآوری مسیرهای خاص را یک سال پس از معرفی به آنها نشان دادند، حتی اگر برای مدت موقت در اطراف آنها نبوده‌اند.
 • ماهی‌ها همچنین می‌توانند از خاطرات خوب خود برای حرکت در پیچ و خم های پیچیده استفاده کنند!
 • آیا می‌دانستید ماهی‌ها از یکدیگر یاد می‌گیرند و اطلاعات مهم را می‌توانند به نسل‌های بعد منتقل کنند؟ اساساً، یک خانواده از ماهی‌ها می‌توانند سنت های فرهنگی (رفتارهای خاص، تکنیک های تغذیه، مکان های ترجیحی و غیره) منحصر به فرد خانواده خود داشته باشند که به نسل بعدی و غیره منتقل می‌شود.
 • ماهی‌ها ترجیحاتی دارند که با چه کسانی معاشرت کنند! هنگامی که گزینه ای برای معاشرت با ماهی‌های جدید یا ماهی هایی که قبلاً معرفی شده بودند ارائه می‌شود، آنها انتخاب می‌کنند که با همسالان شناخته شده خود معاشرت کنند.
 • ماهی‌ها بسته به گونه از راه‌های مختلفی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. برخی از صدا، حرکت، رنگ، بو و بیولومینسانس(انتشار نور از گیاهان و جانوران) استفاده می‌کنند. برخی حتی از تکانه‌های الکتریکی استفاده می کنند! ماهی ها ممکن است متفاوت به نظر برسند، اما آنها تجربیات و زندگی غنی دارند و بسیاری از این امر با نحوه ارتباط آنها با دیگران تسهیل می‌شود.
 • ماهی‌ها حرف می زنند؟! خوب، بسته به گونه، ماهی ها ممکن است استخوان ها را به هم بمالند، دندان قروچه کنند، مثانه شنای خود را ارتعاش دهند، یا ماهیچه های خود را به روش خاصی خم کنند تا صدا ایجاد کنند و چیزهای خاصی را به دیگران منتقل کنند.
 • برخی از گونه‌های ماهی حتی از ابزار استفاده می‌کنند. واقعا! گونه های خاصی مانند عاج ماهی خالدار سیاه مشاهده شده است که از سنگ‌ها به عنوان نوعی سندان برای باز کردن پوسته نرم تنان استفاده می‌کنند.
 • آیا می‌دانستید ماهی ها می‌توانند بسته به تجربیات قبلی خود، رویکردی نیمه پر لیوان نیمه خالی به تجربیات جدید داشته باشند.
 • بسیاری از ماهی ها حس آگاهی فضایی بالایی دارند. به این فکر کنید که در سر خود نقشه ای از چیدمان خانه خود داشته باشید. بسیاری از ماهی ها همین را دارند. البته منطقه خانه آنها کمی متفاوت به نظر می‌رسد!
 • لبخند! ما همچنین می دانیم که حداقل برخی از ماهی ها می توانند چهره های مختلف انسان را تشخیص دهند و به خاطر بسپارند.

کدام ماهی‌ها گیاهخوار هستند؟

در زیر به ماهی‌های گیاهخوار اشاره می‌کنیم:

 • ماهی فارووِلِس (farowellas)
 • ماهی سیلور دلار (Silver Dollars)
 • ماهی پاکِس (Pacus)
 • مالیز (Mollies)

سایر ماهی‌هایی که از گیاه برای تغذیه‌ی خود استفاده می‌کنند:

گربه ماهی کاملاً گیاهخوار نیست، اما به مقدار زیادی مواد گیاهی در رژیم غذایی خود نیاز دارد. بسیاری از ماهی‌های دیگر، از ماهی قرمز گرفته تا گوپی، از خوردن سبزیجات به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود لذت می‌برند. به استثنای چند گوشتخوار مانند پیرانا، بیشتر ماهی‌ها سبزیجات را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود می‌پذیرند و از آن لذت می‌برند.

سبزیجات تازه

سبزی های تازه راه ایده آلی برای گنجاندن سبزیجات در رژیم غذایی ماهی ها هستند. برخی از گزینه ها عبارتند از:

 1. نخود تازه با پوست کنده شده
 2. برش ها/تکه های کدو سبز خام
 3. برش ها/تکه های خیار خام
 4. کاهوی بلانچ شده
 5.  اسفناج با ساقه

گرانترین ماهی آب شیرین

یک فرد معمولی که یک آکواریوم در خانه خود به عنوان سرگرمی نگه می‌دارد، احتمالاً عادت ندارد بیش از 20 تا 30 دلار برای یک ماهی خرج کند. اگر به ماهی‌های غیرعادی‌تر علاقه‌مند هستید، احتمالاً عادت کرده‌اید 100 دلار یا بیشتر برای ماهی خرج کنید. با این حال، ماهی‌هایی در جهان وجود دارند که بسیار گران‌تر از آن چیزی هستند که یک ماهی‌دار معمولی به خرج کردن عادت دارد. در واقع، برخی از ماهی‌های آکواریومی می‌توانند به راحتی ده ها هزار دلار برای شما هزینه کنند. اگر تا به حال به این فکر کرده‌اید که ماهی های آکواریومی واقعا چقدر گران هستند، به خواندن لیستی از گران ترین انواع ماهی های آکواریومی در جهان ادامه دهید. 

 آروانای آسیایی (Scleropages formosus)

این ماهی بزرگ پرطرفدارترین ماهی در جهان است و به قدری از ارزش بالایی برخوردار است که قبل از فروش به آنها یک ریزتراشه داده می‌شود. این ماهی ها می‌توانند با قیمت 200.000 دلار یا بیشتر به فروش برسند و یک آروانای آسیایی پلاتینیوم به قیمت 400.000 دلار یا بیشتر به فروش می‌رسد. طول این ماهی ها به بیش از 4 فوت می‌رسد و به یک مخزن بزرگ حداقل 250 گالن نیاز دارند.

سیچلاید فلاورهورن، شاخ گلی (Folwerhorn)

گران‌ترین ماهی آکواریومی که در تاریخ به فروش رسیده، ماهی فلاورهورن سیچلاید بود که در سال 2009 در مالزی به قیمت 600.000 دلار فروخته شد. این گونه هیبریدی سیچلاید را می‌توان با قیمتی مقرون به صرفه خریداری کرد. گاهی اوقات، می توانید سیچلایدهای فلاورهورن را با قیمت 150 دلار یا بیشتر پیدا کنید.

پولکا دات استینگری آب شیرین

اندازه این ماهی جذاب می‌تواند به حدود 30 اینچ برسد و به مخزن حداقل 180 گالن نیاز دارد، اگرچه اغلب توصیه می‌شود آنها را در مخزنی با 200 گالن یا بیشتر نگه دارید. آنها زیبا هستند و یافتن آنها سخت است.

فرشته ماهی نقابدار (Masked Swallowtail Angelfish)

فرشته ماهی نقابدار یک ماهی سیاه و سفید است که طول آن به حدود 8 اینچ می‌رسد. ماده ها بدنی عمدتاً سفید با "نقاب" سیاه روی صورت دارند، در حالی که نرها شبیه به هم هستند اما "ماسک نارنجی" دارند. این ماهی‌ها می‌توانند به قیمت 20.000 دلار به فروش برسند و اگرچه در طبیعت کمیاب نیستند، اما به دلیل قوانین ماهیگیری تجاری صید آنها دشوار است و آنها را در بازار آکواریوم بسیار مورد توجه قرار می‌دهد.

پر فروش‌ترین ماهی زینتی در ایران

در زیر به پر فروش‌ترین ماهی زینتی در ایران اشاره می‌کنیم:

ماهی جک دمپسی (Jack Dempsey)

ماهی جک دمپسی یکی از گونه‌های آب شیرین است. ماهی‌های جک دمپسی مانند همنام خود، قهرمان افسانه‌ای بوکس سنگین وزن، جک دمپسی، طبیعتی تهاجمی دارند. ماهی‌های جک دمپسی علیرغم شخصیت پر جنب و جوششان، به دلیل رنگ های کمانی زیبای خود در میان آکواریومی ها محبوب هستند.

حقایق و بررسی اجمالی ماهی جک دمپسی

 • نام علمی: Rocio octofasciata
 • نام های رایج: سیکلید جک دمپسی
 • پراکندگی: بلیز، هندوراس، مکزیک و گواتمالا
 • اندازه: 10-15 اینچ
 • امید به زندگی: 8 تا 10 سال
 • رنگ: آبی، بنفش، سبز، صورتی یا خاکستری، با مشخصات روشن
 • رژیم غذایی: گوشتخوار
 • خلق و خوی: پرخاشگر
 • حداقل اندازه مخزن: 80 گالن
 • دما: 72 تا 86 درجه فارنهایت (22 تا 30 درجه سانتی گراد)
 • pH: 6.0-7.0
 • سختی: 9-20 dGH
 • سطح مراقبت: متوسط
 • پرورش: تخم مرغی

اصل و نسب ماهی جک دمپسی

ماهی سیکلید جک دمپسی عمدتاً در رودخانه‌های آب شیرین با حرکت آهسته در مکزیک، بلیز، هندوراس و گواتمالا زندگی می‌کند. انسان‌ها ماهی جک دمپسی را به آب های گرم خارج از مناطق بومی ماهی معرفی کرده‌اند. زیستگاه ترجیحی ماهی جک دمپسی دارای آب و هوای گرم در تمام طول سال است و منبع خوبی از حشرات، کرم ها، سخت پوستان و ماهی های کوچک برای تغذیه سیکلیدها است.

اندازه و طول عمر بزرگسالان ماهی جک دمپسی

زمانی که ماهی جک دمپسی به طور کامل رشد کرد به طول 15 اینچ می‌رسد. در اسارت، ماهی تا نصف این طول رشد می‌کند. ماهی نر جک دمپسی بزرگتر از ماده است. طول نرها به هشت اینچ و طول ماده ها تا شش اینچ می‌رسد.میانگین طول عمر ماهی جک دمپسی 8 تا 10 سال است.

دسترسی ماهی جک دمپسی

ماهی جک دمپسی به طور گسترده در فروشگاه های حیوانات خانگی و آنلاین در طیف رنگی موجود است. هزینه متوسط ماهی جک دمپسی 15 تا 45 دلار است، بسته به رنگ و علامت ماهی.

ظاهر و رفتار ماهی جک دمپسی

ماهی جک دمپسی ماهی‌های رنگارنگ و متوسط با فلس‌های درخشان هستند. آنها شخصیت تهاجمی دارند و برای ماهیگیران مبتدی توصیه نمی‌شوند.

رنگ ها، الگوها، باله ها و تفاوت های جنسی ماهی جک دمپسی

ماهی جک دمپسی سیکلیدهای باله بلند با جثه های بزرگ و بیضی شکل هستند. نرها بزرگتر و باله‌های بلندتری نسبت به ماده ها دارند. این ماهی‌ها در رنگ های مختلفی از جمله آبی، صورتی، سبز، نقره ای و بنفش یافت می‌شوند. رنگ ماهی جک دمپسی با افزایش سن ماهی تغییر می‌کند. ماهی جک دمپسی جوان، خاکستری کم رنگ با لکه های سبز است، در حالی که ماهی جک دمپسی بالغ بنفش با لکه های آبی، سبز یا سفید است. رنگ ماهی جک دمپسی زمانی که ماهی تحت فشار قرار می گیرد به طور موقت کدرتر از حد معمول می‌شود و در طول فصل تولید مثل تیره تر و پررنگ تر دیده خواهد شد.

شرایط مخزن ماهی جک دمپسی

شرایط ایده آل تانک برای ماهی جک دمپسی عبارتند از:

 • نوع آب: کمی اسیدی، آب شیرین کم حرکت
 • اندازه مخزن: حداقل 80 گالن و 55 گالن آب اضافی برای یک ماهی جک دمپسی 
 • دمای آب: 72 تا 86 درجه فارنهایت
 • بستر: ماسه ریز یا گل
 • راه اندازی تانک: غارها، گیاهان شناور، تزئینات توخالی
 • اسیدیته: 6.0-7.0 pH
 • سختی آب: 9-20 dGH
 • فیلتر: بله، برای تمیز نگه داشتن آب و ایجاد جریان کند حرکت
 • حباب: لازم نیست زیرا ماهی ها جریان آهسته را ترجیح می‌دهند
 • روشنایی: بله، اما نور باید کم باشد تا آب تیره موجود در زیستگاه طبیعی ماهی را تقلید کند.
 • آبگرمکن: بله، برای حفظ دمای آب گرمسیری

ماهی‌ها چه میخورند

ماهی‌ها به عنوان متنوع ترین گروه مهره داران در جهان رتبه بندی می‌شوند. دانشمندان بیش از 34000 گونه متمایز را می‌شناسند و بسیاری دیگر در انتظار کشف هستند. بیشتر ماهی‌ها در گروه ماهی‌های استخوانی قرار می‌گیرند. با این حال، گروه‌های دیگر شامل ماهی های غضروفی و ماهی های بدون آرواره هستند. ماهی‌ها در هر اعماق و در هر زمان از محیط های دریایی زندگی می‌کنند، از تغذیه کننده های سطحی تا تغذیه کننده های پایین و ماهی های آب شیرین تا ماهی های آب شور. همه ماهی ها دارای آبشش هایی هستند که به آنها اجازه تنفس می‌دهد و اندام هایی بدون انگشت دارند تا به آنها کمک کند در آب حرکت کنند. از نظر تجاری، ماهی به عنوان یک منبع غذایی مهم برای بسیاری از جمعیت ها عمل می‌کند. علاوه بر این، آنها همچنین یکی از رایج ترین حیوانات خانگی هستند، زیرا مراقبت از آنها نسبتاً آسان است. تقریباً همه می‌توانند حداقل یک گونه ماهی را نام ببرند، از ماهی قرمز گرفته تا کوسه سفید بزرگ. با این حال، آیا می‌توانید به این سوال نیز پاسخ دهید که "ماهی ها چه می خورند؟

همانطور که ماهی‌ها بسیار متنوع هستند، غذاهایی که می خورند نیز متفاوت است. در حالی که برخی از ماهی‌ها به عنوان گوشتخوار طبقه بندی می‌شوند، برخی دیگر گیاهخوار یا همه چیزخوار هستند. برخی از ماهی ها از موجودات کوچک، جلبک ها یا ریزه ها تغذیه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر فقط به دنبال طعمه‌های بزرگتر مانند ماهی‌های دیگر می‌روند. به طور معمول، غذاهایی که یک ماهی می خورد بر اساس بیولوژی، اندازه و محیط آن متفاوت است. گفته می شود، برخی از ماهی های بزرگتر، مانند کوسه نهنگ، فقط غذاهای کوچک مانند پلانکتون را هدف قرار می‌دهند. با در نظر گرفتن این موضوع، مهم است که بدانیم نیازهای غذایی ماهی ها بین گونه‌ها متفاوت است. به همین دلیل است که حفاظت بسیار مهم خواهد شد. نابراین، ما فهرست را به 10 غذایی که ماهی ها معمولا می خورند به شرح زیر هستند:

 • زئوپلانکتون
 • عروس دریایی
 • اسفنج‌ها
 • جلبک
 • سخت پوستان
 • نرم تنان
 • کرم‌ها
 • حشرات
 • ماهی‌های دیگر
 • پستانداران کوچک
 • دوزیستان و خزندگان کوچک

غذای ماهی پولکی

غذای ماهی پولکی برای انواع ماهی موجود است. غذای پولکی دریایی برای رژیم غذایی ماهی های آب شور تولید می‌شود، در حالی که غذای پولکی استوایی برای ماهی های آب شیرین است که دوست دارند به صورت گروهی زندگی کنند (به نام ماهی های اجتماعی). بتاها، سیکلیدها و ماهی قرمز غذاهای مخصوص خود را دارند و نباید با غذاهای عمومی تغذیه شوند.پرک ساده ترین نوع غذای ماهی برای استفاده است. به سادگی چند عدد را روی آب بپاشید و تماشا کنید که ماهیتان برای تغذیه می آید. مراقب باشید بیش از حد به ماهی خود غذا ندهید!

خطر انقراض ماهی‌ها!

متأسفانه اینروزها با با وجود خطر اثبات شده از بین رفتن گونه‌های ماهی‌ها، ماهیگیران تجاری همچنان بی وقفه به گرفتن گونه‌های خاصی از ماهی‌ها ادامه می‌دهند؛ اگر این روند همچنان ادامه یابد، ممکن است که برخی از ماهی‌های مورد علاقه ما در طی ۵۰ سال آینده از آب‌های اقیانوس‌های جهان ناپدید شوند!!

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید