ما را دنبال کنید :
رانندگی آفرود و اصول مهم آن
رانندگی آفرود و اصول مهم آن
شیوا همتی
آفرود
0
بازدید : 1324
رای ها : (0)

رانندگی آفرود و اصول مهم آن

در این مطلب به رانندگی آفرود و اصول مهم آن می‌پردازیم. از میان الزامی‌ترین ضروریات در رانندگی آفرود، می‌توان به سرعت عمل، تهور، و برخورداری راننده و سایر سرنشینان از سلامت و آمادگی بدنی مناسب اشاره کرد. این عناصر در مجموع باعث خواهند شد امکان بروز عکس العمل‌های مناسب و ضروری در هنگام رانندگی آفرود، برای ممانعت از گیر افتادن اتومبیل و همچنین اجتناب از خطر و حادثه در رانندگی آفرود وجود داشته باشد. در ادامه به چند اصل مهم در رانندگی آفرود می پردازیم که می‌توانند در رهانیدن از خطر به کمکتان بیایند:

هنگام رانندگی آفرود به جای اینکه با اتومبیل مقابله کنید، خود را با آن مطابقت دهید.

 

تکنیک‌های رانندگی آفرود

  • اگر در زمان رانندگی آفرود، اتومبیل جایی گیر کرد، گاز دادن تنها وضعیت را بدتر می‌کند و امکان آسیب زدن به اتومبیل را افزایش می‌دهد. بنابراین خونسردی خود را حفظ کرده و از اتومبیل پیاده شوید. سپس شرایط را بسنجید و چاره‌ای بیندیشید.
  •  اگر هنگام رانندگی آفرود، اتومبیل تان در جایی گیر کرد، در حالت ایستاده فرمان اتومبیل را نچرخانید. این کار باعث آسیب دیدن کل فرمان و جلوبندی اتومبیل شده و به لاستیک و رینگ نیز صدمه می‌زند.
  •  در تمامی لحظات رانندگی آفرود، این شمایید که بایستی اتومبیل را در اختیار خود داشته باشید و تعیین کنید که به کدام سمت برود، نه اینکه عکس این حالت صادق باشد.
  •  هنگام رانندگی آفرود، در تمامی لحظات فرمان را با هر دو دست، محکم نگه دارید. در صورتی که این نکته را رعایت نکنید، موقع اصابت لاستیک به سنگ‌ها و شیارهای موجود در سطح زمین، امکان دارد فرمان از دستتان در برود یا انگشتانتان در فرمان گیر بیفتند و آسیب ببیند.
  • برای همراهی در زمان رانندگی آفرود، همیشه به سراغ کسانی بروید که آمادگی و اطلاعات آنها نسبت به اتومبیل‌های 4WD (چهار چرخ متحرک) بیشتر از خودتان باشد تا در صورت بروز بحران خود ابتکار عمل را به دست بگیرند و از اتومبیل خارج شوند و به هدایت و هل دادن اتومبیل بپردازند؛ و در صورت لزوم با وینچ کشی به یاری تان بشتابند.
  • هنگام رانندگی آفرود، هیچ وقت سعی نکنید تبحر خود را از طریق حرکات نمایشی به دیگران نشان دهید. اگر اتومبیل‌تان آسیبی ببیند، کل برنامه‌ی سفر به هم می‌ریزد.
  •  اگر به رانندگی آفرود می‌پردازید، مسیر را بی دلیل خراب نکنید تا مسیر برگشت خودتان و سایر رانندگان صعب العبور نشود.

اکنون که چند اصل مهم در رانندگی آفرود را عنوان کردیم، موقعیت های خطرساز و عکس العمل مناسب هنگام قرارگیری در هر کدام را مرور می کنیم.

از دست دادن تعادل اتومبیل در مسیرهای سربالا هنگام رانندگی آفرود

هنگام رانندگی آفرود وقتی از مسیرهای شیبدار بالا می‌روید، بسیار مهم است که با سرعت مناسب پیش بروید. در رانندگی آفرود گاهی اوقات امکان دارد در حساب‌تان اشتباه کنید و به دلیل اینکه اتومبیل را در دنده ی مناسب قرار نداده‌اید، اتومبیل در وسط راه گیر کند. اشخاص ناشی در موقعیت‌های این چنینی به سرعت دستخوش ترس و استرس شدید شده و برای اینکه از این موقعیت خلاص شوند، بیشتر به پدال گاز فشار می‌آورند. هنگام رانندگی آفرود این کار موجب می‌شود چرخ های جلویی اتومبیل هرز شوند و بخش جلویی اتومبیل از مسیر خود منحرف گردد. در چنین موقعیتی اگر ترمز کنید اتومبیل بلافاصله معلق خواهد شد. در موارد بسیاری دیده شده که اتومبیل با سرعت بالا به سمت عقب رفته است. در رانندگی آفرود بعد از گرفتن ترمز، امکان بالا رفتن بخش جلویی اتومبیلواژگون شدن و معلق زدن آن زیاد است. اگر در چنین موقعیتی گیر افتادید، در همان لحظه دنده را روی عقب گذاشته و بی آنکه ترمز بگیرید به سمت پایین برگردید.

کنترل ماشین‌های آفرود آنقدرها هم سخت نیست

اگر هنگام رانندگی آفرود، اتومبیل از مسیر خود منحرف شد، گاز بدهید و فرمان را در جهتی که اتومبیل در آن منحرف شده بچرخانید تا اتومبیل دوباره تعادل خود را به دست آورد و بتوانید آن را کنترل کنید. رانندگی با آفرود در مقایسه با رانندگی با اتومبیل‌های سواری به طور کامل متفاوت است؛ زیرا در اتومبیل های 4WD وجود دنده عقب سنگین و دنده عقب گیربکس در کنار دنده کمکی سنگین و قفل دیفرانسیل، مانع این می‌شود که بتوانید سرعت را بلافاصله از 5 کیلومتر بر ساعت به 12 کیلومتر بر ساعت برسانید. در نظر داشته باشید  که هنگام رانندگی آفرود داشتن تهور و سرعت عمل می‌تواند کمک کند از این موقعیت خطرناک جان سالم به در ببرید، در عین حال وحشت و استرس قطعاً مانع رهایی شما خواهند شد.

از دست دادن تعادل اتومبیل در مسیرهای سراشیبی هنگام رانندگی آفرود

هنگام رانندگی آفرود ممکن است شما هم جزو آن دست مبتدیانی باشید که اگر، به دلیل عدم انتخاب مسیر مناسب، مواجهه ناگهانی یا قرار ندادن دنده در حالت مناسب، داخل مسیر سراشیبی بیفتید، بلافاصله پا را از روی پدال گاز بردارید و ترمز بگیرید. در زمان رانندگی آفرود اگر چنین کاری انجام دهید مقاومت گیربکس و جعبه دنده به هنگام بالا بردن سرعت و همچنین افتادن تمام وزن اتومبیل بر روی محور چرخ های جلو، باعث می‌شوند بخش عقبی اتومبیل از مسیر خود منحرف شود. در چنین شرایطی سرعت عمل می‌تواند مجدداً مشکل را حل کند. در زمان رانندگی آفرود در این گونه موارد صبر نکنید تا حادثه‌ای رخ بدهد. در همان لحظه، بی آنکه ترمز بگیرید، دنده را روی سنگین‌ترین حالت بگذارید و گاز بدهید. همچنین فرمان را در جهتی که اتومبیل به آن منحرف شده بچرخانید تا در نهایت اتومبیل تعادل خود را بازیابد و وضعیتی باثبات پیدا کند. تا در رانندگی آفرود در ادامه ی مسیر، فرمان و پدال گاز را کنترل کنید تا انحراف از مسیر تکرار نشود.

Driving-offroad-2.jpg (103 KB)


از دست دادن تعادل اتومبیل در شیب های کناری هنگام رانندگی آفرود

در رانندگی آفرود اگر مسیری برگزیده‌اید که دارای شیب‌های کناری است، پیش از این که وارد مسیر شوید به شیوه‌ای عمل کنید که در مسابقات بین المللی رانندگی آفرود «کمل تروفی» (Camel Trophy) ابداع شد. در این شیوه، اتومبیل‌های هر گروه با وینچ به یکدیگر متصل می‌شوند تا اگر یکی از اتومبیل‌ها داخل سراشیبی سر خورد، سنگینی سایر اتومبیل‌ها مانع از سقوط آن بشود. اما اگردر رانندگی آفرود شرایط مناسب برای به کار گرفتن این شیوه وجود نداشت، از دنده‌ی سبک استفاده کنید و با سرعت کم و ثابت مسیر خود را ادامه دهید و از تغییر میزان گاز پرهیز کنید.

Driving-offroad-3.jpg (58 KB)

از دست دادن تعادل اتومبیل در زمان پرش هنگام رانندگی آفرود

هنگام رانندگی آفرود پرش اتومبیل یکی از لذت‌بخش‌ترین حرکاتی است که می‌تواند برای سرنشینان و حاضرینی که شاهد رانندگی آفرود و تصاویر آن هستند به یکی از زیباترین حرکات کل مسیر تبدیل شود.

در صورتی که پرش به خواسته‌ی راننده در رانندگی آفرود اتفاق بیفتد، مهارپذیر است. اما اگر ناخواسته و در اثر آگاهی نداشتن از ناهمواری‌های مسیر و در مسیرهای ناشناخته اتفاق بیفتد، می‌تواند رانندگی آفرود را پرخطر و تهدید آمیز و در عین حال مهارناپذیر کند. وظیفه‌ی عمده‌ی شما زمانی شروع می شود که اتومبیل به زمین می‌رسد. بعد از رسیدن اتومبیل به زمین، فرمان را محکم و به صورتی نگه دارید که اتومبیل مسیر مستقیم را طی کند و تا زمانی که تعادل اتومبیل کاملاً برقرار نشده، همین وضعیت را حفظ کنید. در رانندگی آفرود در نظر داشته باشید که اگر کمربند ایمنی خود را نبندید و خود را پشت فرمان اتومبیل نگه ندارید، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که با سقف اتومبیل، ستون‌ها، یا رل کیج و فرمان برخورد کنید که این مسئله در رانندگی آفرود خود ممکن است باعث رخ دادن سوانح متعاقب شود.

Driving-offroad-4.jpg (194 KB)

 

رانندگی آفرود؛ تجربه‌ای پر از آدرنالین

عاشقان آفرود سواری می‌دانند که چه می‌گوییم. انقدر سطح هیجان در آفرود سواری زیاد است که کمتر کسی پیدا می‌شود علاقه به آفرود سواری نداشته باشد. اما نکته‌ی مهم این است که رانندگی آفرود و اصول مهم آن باید مرکز توجه هر آفرود بازی باشد. در این مطلب به برخی از نکات آفرود سواری اشاره کردیم. خوشحال می‌شویم شما نیز از تجارب آفرود سواری خودتان و اتفاقات حین برای ما تعریف کنید. به نظر شما چه نکات دیگری وجود دارد که بتوان به بهبود کیفیت آفرودسواری کمک کرد؟

 

 

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید