ما را دنبال کنید :
لذت ماهیگیری در شمال ایران ؛ خاطرات شمال محاله یادتون بره!
لذت ماهیگیری در شمال ایران ؛ خاطرات شمال محاله یادتون بره!
نسیم طالبی
ماهیگیری
0
بازدید : 2075
رای ها : (0)

لذت ماهیگیری در شمال ایران ؛ خاطرات شمال محاله یادتون بره!

ماهیگیری در شمال ایران یکی از محبوب‌ترین سرگرمی‌های هیجان انگیز و لذت بخش محسوب می‌شود. اغلب منابع آبی ایران نظیر دریا، دریاچه، تالاب، سد و رودخانه مکان مناسبی برای ماهیگیری محسوب شده و افراد علاقه‌مند به ماهیگیری می‌توانند با کسب مجوز لازم از محیط زیست همان استان و منطقه در فصول مربوط به صید به ماهیگیری بپردازند. مناطق صید در ایران به صورت کلی در سه دست اصلی ماهیگیری در شمال ایران، جنوب و مناطق پرورش ماهی انجام پذیر می‌باشد. اگر علاقه‌مند به دانستن نام ماهی‌های خوراکی ایران بوده و مایل هستید تا دسترنج صید خود را نوش جان کنید این مقاله را تا آخر بخوانید. ما در این مطلب به معرفی ماهی و ماهیگیری در شمال ایران خواهیم پرداخت.

ماهیگیری در شمال ایران؛ فصل ماهیگیری در شمال

دریای خزر یکی از منابع غنی گونه های ماهی برای صید محسوب می شود. وجود بیش از 70 گونه ماهی، 48 زیر گونه و 17 خانواده آبزیان گویای این امر می باشد. از این رو دریای خزر را می‌توان یکی از منابع غنی صید برای ماهیگیری در شمال ایران به شمار آورده و با شناخت هرچه بیشتر گونه‌های ماهیان در آن صید لذت بخشی را در آن تجربه نمود. ماهیگیری در شمال ایران و به خصوص دریای خزر در فصل مجاز صید امکان پذیر است. فصل صید زمانی است که تخم ریزی و زاد و ولد ماهیان به اتمام رسیده باشد. متقاضیان برای ماهیگیری در شمال ایران میبایست نسبت به دریافت مجوز در محیط زیست این منطقه اقدام نمایند. چرا که علیرغم وجود ماهیان فراوان در این منطقه بسیاری از ماهیان در حال انقراض و ارزشمند جزء خط قرمز های موجود برای صید ماهی گیران به حساب می‌آیند.

ماهی‌های شمال کدامند

اگر علاقه مند به ماهیگیری در شمال ایران هستید پس حتما می‌بایست لیست کاملی از ماهیان خوراکی موجود در این منطقه را در اختیار داشته باشید. متداول ترین ماهی‌ها در شمال ایران عبارتند از:

ماهی آزاد دریای خزر

 ماهی آزاد یا سالامون یکی از معروف‌ترین ماهی‌های دریای خزر به حساب می‌آید. این ماهی فلس ریز و روشن دارد، بدن آن دوکی شکل بوده و دارای خال‌های سیاه است. همچنین گوشت این ماهی را به رنگ نارنجی توصیف می‌کنند.

ماهی سفید

گوشتی سفید و نرم داشته و بدنی کشیده و دوکی شکل دارد، فلس‌های آن به رنگ نقره‌ای است و وجود خال‌های سفید درشت نیز از دیگر نشانه‌های آن به شمار می‌رود، صید این ماهی در فصل بهار بیشتر رخ می‌دهد.

اردک ماهی

فلس‌های ریز و خاکستری داشته و رنگ زیر شکم آن زرد است.  عموما این ماهی را در فصول گرم برای صید انتخاب می‌کنند.

ماهی کفال

گوشتی سفید و سفت دارد، دوکی شکل بوده و دارای فلس‌های درشت است.

ازون برون

پوست زبر و خشنی دارد، گوشت آن سفید یا صورتی و بدون تیغ بوده و فلس‌های آن ریز و سفید است.

سوف

پوزه باریکی داشته و فلس‌های ریز دارد. گوشت آن عموما بدون تیغ است.

کپور

این نوع از ماهی شمال عموما در رودخانه‌ها و تالاب‌ها صید می‌شود، این ماهی پهن است و رنگی طلایی با فلس های بزرگ دارد.

قزل آلا

از ماهی‌های رایج در رودخانه‌های شمال ایران است و پوستی خال دار داشته و سایز متوسطی دارد.

کیلکا

گوشتی صورتی رنگ دارد، سر آن کوچک و پهن است؛ سایز آن کوچک بوده و فلس آن دایره‌ای و نقره ای است. از دیگر ماهی های شمال ایران مواردی نظیر سیم، کولی، کلمه، هرنیگ، گاو ماهی را می‌توان نام برد.

ماهی شمال ایران

از ماهیگیری در شمال ایران لذت ببرید

ماهیگیری در شمال ایران یکی از محبوب ترین مناطق صید ماهی در ایران محسوب می‌شود. از جمله مناطق ماهیگیری در شمال ایران مواردی همچون رودخانه هراز، میانکاله، دریای خزر و ... را می‌توان نام برد. شما می‌توانید با دریافت مجوزهای لازم از محیط زیست و شیلات منطقه، نسبت به ماهیگیری در شمال ایران اقدام نموده و لحظات شاد و پر هیجانی را به همراه دوستانتان تجربه کنید. تهیه لوازم و تجهیزات رفاهی می‌تواند شما را در این امر یاری برساند. 

  • به نظر شما خوشمزه ترین نوع ماهی شمال کدام است؟

  • مناسبترین منطقه شمال برای ماهیگیری کجاست؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید