ما را دنبال کنید :
آموزش یورتمه رفتن با اسب در ورزش سوارکاری
آموزش یورتمه رفتن با اسب در ورزش سوارکاری
الهه جباری
اسب و سوارکاری
1
بازدید : 10430
رای ها : (0)

آموزش یورتمه رفتن با اسب در ورزش سوارکاری

یکی از ساده ترین شیوه های یورتمه رفتن با اسب در ورزش سوارکاری (Horse riding trot)، انجام آن به حالت نشسته است، تا بتوانید خود را با اسب هماهنگ نمایید. اگر می خواهید مهارت بهتری در یورتمه رفتن با اسب کسب نمایید، باید با رعایت نکات زیر تمرین های بسیاری نمایید تا به سادگی بر زین اسب تسلط یابید و قادر گردید حرکات بیش از حد را در حین یورتمه رفتن، با استخوان ستون فقرات خود جذب نمایید، به طوری که بتوانید در حین یورتمه رفتن بر روی اسب نشست و برخاست نمایید.

سوارکارانی که اسب شخصی دارند، مدت زمان بیشتری را صرف یورتمه رفتن بدون رکاب درساژ (Dressage) را، به خود اختصاص می دهند. می توانید از مربی خود درخواست نمایید که شما را سوار لنژ نماید، تا از حرکات سخت و دردناک حین یورتمه رفتن جلوگیری به عمل آورید. در مقاله قصد داریم تا اصول یورتمه رفتن با اسب در ورزش سوارکاری را به شما بیاموزیم، پس با ما همراه باشید.

تمرین لنژ پیش از یورتمه رفتن 

در ورزش سوارکاری برای به دست آوردن مهارت بیشتر می توانید مدت زمان بیشتری را صرف تمرین لنژ دهید، تا حرفه ای تر گردید، و بتوانید مدت زمان بیشتری را بر روی زین بمانید. جهت کسب تجربه باید در مسیر مستقیم و یا دایره وار یورتمه آزاد رفت. برای دستیابی به این هدف، نکته مهم اول این است که در آموزش های خود زمان بیشتری برای قدم زدن با اسب و نرمش های آن اختصاص دهید.

نشست های متداول حین یورتمه رفتن با اسب

  • نیم نشست
  • تکیه به رکاب
  • نشست کامل

شما باید مرتب در این سه حالت تغییر وضعیت دهید تا بتوانید با اسب همراه گردید. اجازه دهید بالاتنه، ستون فقرات، شانه ها صاف و کشیده به سمت بالا رفته و پاها و قسمت نیم تنه پایین بدن به سمت زمین کشیده گردد. این نکات مهم برای یورتمه رفتن نشسته بر روی زین الزامی است. حرکات یورتمه دو ضرب می باشد. در این حالت دست و پاهای اسب به صورت اریب با زمین برخورد می نماید، در حالتی که سر اسب به سمت پایین است، بدن سوارکار تا حد امکان به سمت پایین سوق می یابد. زمانی که بدن شما با اسب تماس پیدا نمود، حتماً با این حرکات هماهنگ گردید. برای انجام حرکات معکوس باید اجازه دهید بدن شما به سمت پایین و در زین اسب فرو رود.

یورتمه رفتن با اسب - سوارکاری

در این حالت پاهای خود را دو برابر عرض شانه باز نمایید، تا عمق زین مفصل لگن و ران شما را به سمت جلو باز نماید؛ ولی ناحیه لگنی و استخوان های باسن هم سطح باقی بمانند. سوارکار باید در تمام مدت یورتمه رفتن حالت خود را حفظ نماید و می توان گفت این حالت همانند اسکی سواری می باشد، که بالاتنه برای حفظ پایین تنه دائم همراه و هم حرکت هستند.

نحوه استفاده‌ از ركاب در ورزش سوارکاری

ركاب ها زمانی صحیح هستند که سوارکار به درستی روی زین نشسته باشد، به طوری که ساق پاها آویخته باشد، به شکلی که قوزک و پاشنه پا روی رکاب آهنی قرار گیرد. مراقب باشید که بیش از حد به رکاب فشار وارد نگردد.

طوری پای خود را در رکاب قرار دهید که یک سوم پهنای پنجه شما را در برگیرد. به نحوی که پاشنه‌ پايينتر از پنجه‌ قرار گیرد ‌و عضله‌ پا هم‌ منقبض‌ نباشد.

زمانی که ‌پا در ركاب‌ قرار گرفت‌ شاخه‌ جلوی ركاب‌ بايد به‌ سمت‌ خارج‌ هدایت گردد، به‌ این شکل که بند ركاب‌ در پهنای خود روی برگه‌ زين‌ قرار گيرد. اگر به اندازه‌ ركاب‌ تكيه داده ‌گردد، اثر نشست‌ كم‌ و زانو منقبض‌ شده‌ و مانع‌ حركت‌ آزادانه‌ ساق‌ می گردد. اگر سوارکار پای خود را به طور صحیح در رکاب جای ندهد، امکان این که پای سوارکار از رکاب خارج گردد زیاد می باشد.

چنانچه‌ بيش‌ از حد معمول‌ پا داخل‌ ركاب‌ قرار گیرد، حركت‌ يورتمه رفتن ‌دچار مشكل‌ می گردد و در صورت‌ زمين‌ خوردن‌ هم‌ امکان دارد که ‌حوادث‌ ناگواری اتفاق بیفتد.

هميشه‌ بايد در چهار نعل‌ بلند، و یا تاخت‌ و پرش‌ تمام‌ پنجه‌ پا در ركاب‌ باشد. نخستین کار مربی این است که در کلیه شیوه ها سوارکاران را وادار نماید که پاهای خود را در رکاب نمایند و از آن‌ بیرون نیاورند. مربی در انتها به سوارکاران می آموزد ‌که با اندازه‌ كردن‌ بند ركاب‌ به‌ نسبت‌ طول‌ بازوهای خود، در حال‌ پياده‌ بتوانند ركاب‌های خود را اندازه‌ نمایند.

جمع بندی

ورزش سوارکاری هم همچون سایر رشته های ورزشی دارای تکنیک ها و شاخه های مختلفی همچون یورتمه رفتن با اسب می باشد. یورتمه رفتن با اسب هم نیازمند دانستن و رعایت نکاتی است که در بالا به آنان اشاره گردید. نکاتی بسیار ساده که با رعایت آنان می توانید یورتمه رفتن با اسب را همچون سوارکاران حرفه ای انجام دهید.

  • شما چه نکته دیگری را در مورد یورتمه رفتن بر روی اسب می دانید؟
  • آیا رعایت نکات فوق به هنگام یورتمه رفتن با اسب ضروری است یا اینکه برای هر سوارکاری متفاوت است؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد نحوه انجام و آموزش یورتمه رفتن با اسب و ورزش سوارکاری با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، متشکریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
  • Author Image
    پرهام :

    لذت بخشه ....