ما را دنبال کنید :
آشنایی با ورزش ماهیگیری از انگیزه ها تا طبخ یا رهاسازی ماهی
آشنایی با ورزش ماهیگیری از انگیزه ها تا طبخ یا رهاسازی ماهی
الهه جباری
ماهیگیری
6
بازدید : 4939
رای ها : (5)

آشنایی با ورزش ماهیگیری از انگیزه ها تا طبخ یا رهاسازی ماهی

اگر در ورزش ماهیگیری تازه کار هستید، و برای اولین بار است که آن را امتحان می نمایید، ممکن است برای شما درک اینکه چرا دیگران از ماهیگیری لذت می برند، سخت باشد! ممکن است این ورزش به نظرتان یک غیرفعال و خسته کننده به نظر آید، که شما را مجبور می کند زمان زیادی را صرف انتظار کشیدن کنید، و بسیار با خود فکر کنید که چرا این ورزش تا این حد معروف و محبوب است! افرادی را می بینید که کل روز خود را صرف این انتظار می کنند و در نهایت به نتیجه ای نمی رسند، و دوباره هفته به هفته به همان مکان ها مجدد برمی گردند و آن کار را تکرار می کنند! دلیل آن چه می تواند باشد؟! پاسخ این سؤال را در این مقاله از سری مقالات آموزش ماهیگیری وبسایت تارگتینو درخواهید یافت، و همچنین یاد خواهید گرفت به عنوان یک ماهیگیر مبتدی چگونه خود را برای یک ماهیگیری موفق و اثربخش آماده نمایید بنابراین با تارگتینو همراه بمانید. 

فهرست عناوین آشنایی با ورزش ماهیگیری

چرا مردم به ماهیگیری می روند؟

خب اصلاً ضروری نیست که تعداد بسیار زیادی ماهی صید کنید و ممکن است حتی یک ماهی هم نصیب شما نگردد! کافی است تا شما دوست یا دوستانی را در کنارتان داشته باشید تا از معاشرت و همراهی خوب آنان لذت ببرید، که این به اندازه صید صدها ماهی لذت دارد. شما از خانه خارج می شوید و زمانی را در مناظر زیبای اطرافتان سپری می کنید و از آن لذت می برید. برخی از اینکه زمانی را فقط روی آب یا در کنار آن باشند هم لذت می برند! همین بودن در نزدیکی آب حتی می تواند بسیار آرام بخش و درمانگر بسیاری از دردهای روانی و جسمی واقع گردد.

چرا مردم به ماهیگیری می روند؟

ورزش ماهیگیری یک چالش مهم است که مهارت های گوناگونی برای عبور از آن را دخیل می کند. چالشی که هر بار با تغییرات ماهی گیری با آن مواجه می گردید. شما باید بدانید که چگونه نخ را دور قرقره بپیچید، باید بتوانید ماهی را نگه دارید و خیلی چیزهای دیگر تا از پس این چالش ها برآیید. شما هر زمان که ماهی گیری می نمایید می توانید نکات و چیزهای جدیدی یاد بگیرید. زمانی که پایه این ورزش را آموختید، باز هم هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد. اوقات تنهایی، آرامش و سکوت و فضایی برای تفکر همه و همه مواردی هستند که به افراد، برای رفتن به ماهیگیری انگیزه می دهد.

در نهایت اگر شما می خواهید بدانید که چگونه ماهیگیری را آغاز نمایید، با ما همراه باشید. نکات ماهی گیری ما را که برای افراد تازه کار با این ورزش آرامش بخش مناسب می باشد را فرا بگیرید تا یک نمای کلی از این ورزش در ذهن شما شکل بگیرد. شما برای درک اولیه ماهی گیری و یافتن علاقه خود اصلاً نیازی به این ندارید که بروید بیرون و لوازمی همچون دوربین ماهیگیری زیر آب، کیف ماهیگیری، دستکش های ماهیگیری بخرید! در ادامه به شما کمک خواهیم کرد تا به درک درستی از این ورزش برسید.

چرا مردم به ماهیگیری می روند؟

انواع گوناگون ورزش ماهیگیری

ماهیگیری ورزشی وسیع است و روش های ماهی گیری بسیار متعددی وجود دارد که شما می توانید آن ها امتحان نمایید تا ببینید کدام می پسندید. برخی از سایرین ساده تر می باشند، از ماهیگیری در آب های شیرین گرفته تا آب های شور تا ماهیگیری کایاک وجود دارند تا شما روشی و نوعی را که دوست دارید و مناسب شماست را بیابید.

1- ماهیگیری در آب های شیرین (Freshwater fishing)

منظور از ماهیگیری در آب های شیرین، آب هایی می باشند که میزان نمک آنان حداقل است. آب های شیرین شامل دریاچه ها، رودخانه ها، نهرها و حوضچه ها می گردد.

ماهیگیری در آب های تازه - Freshwater fishing

2- ماهیگیری در آب های شور (Saltwater fishing)

به ماهیگیری در دریا یا اقیانوس که میزان نمک آن بسیار بالاست گفته می شود. شما می توانید در آب های کم عمق و عمیق ماهی گیری نمایید، اما آب های عمیق برای افراد با تجربه و خبره مناسب می باشد.

ماهیگیری در آب های شور - saltwater fishing

3- ماهیگیری پشه

برای انجام روش ماهیگیری پشه (Fly fishing) باید طعمه خود را بر روی قلاب قرار دهید و آن را طوری در آب نگه دارید که گویی یک پشه بر روی آب نشسته است، تا ماهی فریب بخورد و به سمت آن بیاید و به دام شما بیفتد. ممکن است که کسانی را دیده باشید که به درون آب رودخانه می روند نخ ماهی گیری را بیرون بکشند، این افراد به احتمال زیاد در حال انجام این روش هستند.

ماهیگیری پشه - fly fishing

4- ماهیگیری در یخ (Ice fishing)

در این روش ماهیگیران با استفاده از یک وسیله مخصوص، سوراخ هایی در یخ ایجاد و بعد اقدام به صید ماهی از این طریق این سوراخ ها می نمایند. لوازم جانبی خاصی برای انجام این روش مورد نیاز است که برای شمایی که تازه کار هستید، نمی تواند اولین تجربه ماهی گیری مناسبی باشد. عمق یاب ها و یابنده های ماهی واقعاً می توانند به هنگام ماهیگیری در یخ کمک کننده باشند، چرا که شما نمی توانید ببینید در زیر یخ چه می گذرد و چه وجود دارد. به کارگیری بهترین یابنده ماهی (fish finder) در زندگی ماهی گیری شما، می تواند ماهیگیری در یخ را برای شما بسیار ساده تر نماید، چرا که چنین یابنده های ماهی می توانند ضامن انجام صحیح ماهیگیری در یخ شما می باشند.

ماهیگیری در یخ - Ice fishing

5- ماهیگیری در ساحل (Shore fishing)

ماهگیری در ساحل تا عمق بسیار کم را شامل می شود. شاید بتوان گفت بسیاری از مردم به ساحلی منتهی به عمق کم آب، در نزدیکی خانه خود دسترسی دارند. ماهیگیری در ساحل بهترین نقطه جهت شروع ورزش ماهیگیری می باشد.

ماهیگیری در ساحل - shore fishing

6- ماهیگیری کایاک (Kayak fishing)

صید ماهی با استفاده از نوعی قایق به نام کایاک را ماهیگیری کایاک گویند. شما می توانید ماهیگیری کایاک را هم در آب های شور و هم آب های شیرین انجام دهید. لوازم زیادی از جمله یابنده های ماهی متحرک وجود دارند که می توانند شما را در صید ماهی به این روش یاری نمایند.

ماهیگیری کایاک - kayak fishing

مناسب ترین ماهی ها برای شروع ماهیگیری در دنیا

ماهی هایی که بهترین برای شروع ماهیگیران مبتدی و یا حتی کودکان می باشند، در ادامه آورده شده اند که برخی از آنان در آب های ایران نیز یافت می شوند. همچنین افرادی که می خواهند اولین تجربه ماهیگیری خود یا کودکانشان را از آب های خارج از کشور خصوصاً مناطق آمریکایی شروع کنند، ماهی های زیر بسیار مناسب است، چرا که صید آنان نسبت به سایر ماهی ها نیازمند تکنیک ها و نکات خاصی نیست و ساده تر می باشد. 

ماهی ریشدار 

ماهی های ریشدار  ( Burbot یا ماهی lota lota که سر آن مسطح و پهن می باشد و پوزه آن موهای زبری دارد و در آب های شیرین آسیا و اروپا و امریکای شمالی یافت می گردد) بسیار متداول می باشند و از آنجایی که آن ها هر چیزی را می خورند، همین ویژگی صید آنان را ساده تر می نماید. ماهی های ریشدار مهاجمان ضعیفی هستند و زمانی که روی قلاب قرار بگیرند، خیلی زود از حرکت کردن می افتند و خسته می شوند!

ماهی قزل آلا

انواع مختلفی از ماهی قزل آلا (Trout) وجود دارند که اغلب آن ها قزل آلای قهوه ای یا قزل آلای رنگین (rainbow trout) می باشند. ماهی های قزل آلا بسیار سازگار می باشند، بنابراین در هر مکانی که بروید به فراوانی یافت می شوند. طیف وسیعی از طعمه ها برای صید آنان کاربرد دارند، اما آن ها باهوش هستند، در نتیجه شما ممکن است مجبور گردید که کمی تغییرات در آن طعمه ها ایجاد نمایید تا موفق به صید این ماهی های گردید.

ماهی بس

 ماهی بس (Bass - انواع ماهی های خاردار آب های شور و شیرین) بسیار فعال هستند و دوست دارند که طعمه شما را دنبال نمایند! که این امر سبب صید ساده تر آنان می گردد. این ماهی ها به خاطر ویژگی ها و طبیعتی که دارند بسیار برای صید محبوب هستند، بنابراین ممکن است با یک طعمه ساده فریب نخورند!!laugh

ماهی لوتی 

ماهی های لوتی (Perch - ماهی خاردار تیره ی percidae به ویژه perca flavescens که بومی امریکای شمالی است) متداول هستند. ماهی های لوتی از لحاظ غذایی فعال هستند و به عنوان ماهی های مهاجم در نظر گرفته می شوند. آن ها با انواع مختلفی از طعمه جذب می شوند، بنابراین احتمال اینکه بتوانید یکی از آن ها را صید نمایید بیشتر است. اما ماهی لوتی به اینکه در مقابل صید شدن خیلی مقاومت می کند، شناخته شده است!!!

آفتاب ماهی 

آفتاب ماهی ها (Crappie - انواع آفتاب ماهی های بومی نهرها و تالاب های امریکای شمالی از جنس pomoxis) شبیه ماهی لوتی و همچنین مهاجم می باشند. آفتاب ماهی ها اجتماعی و سازشی هستند، بنابراین ممکن است زمانی که به ماهیگیری می پردازید موفق به صید یکی از آنان گردید و البته باید بتوانید به مقاومت و حرکات تند و سریع آنان غلبه نمایید.

گربه ماهی 

گربه ماهی (Catfish - گربه ماهی از راسته ی siluriformes) یا ماهی اسبله را می توانید در هر جایی پیدا کنید. گربه ماهی ها تقریباً هر چیزی که سر راهشان باشد را می خورند. احتمال اینکه گربه ماهی را با یک طعمه زنده صید نمایید تا اینکه از لارها استفاده نمایید، بسیار بیشتر است.

خورشید ماهی

شما می توانید بدون هیچ تلاشی هم خورشید ماهی (Sunfish - خورشید ماهی از تیره ی centrarchidae ، ساکن آب های شیرین و بومی امریکا) را صید نمایید! اولیه گزینه جهت صید توسط ماهیگیران مبتدی، آفتاب ماهی می باشد، چرا که گویی این ماهی خوب به روی قلاب شما می پرد! این ماهی کوچک را می توان با طعمه ها و لارهای کوچکتر که مثل خود آن کوچکند جذب نمود و فریب داد.

تجهیزات مورد نیاز ماهیگیری 

مسلما با مواجه با انواع چوب های ماهیگیری و اصرارها و تعاریف فروشنده ممکن است در انتخاب چوب ماهیگیری برای شما که بار اولتان است به ماهی گیری می روید، گیج کننده باشد.

مجوز ماهیگیری

قبل از هر چیز بررسی نمایید که آیا محلی که برای ماهیگیری انتخاب نموده اید، نیاز به مجوز دارد یا خیر. البته بیشتر مکان های مناسب ماهیگیری نیازمند اخذ مجوز یا از اداره شیلات آن منطقه یا بخش های خصوصی است. اخذ و خرید این مجوز وقت زیادی نمی برد و در عوض شما با خیال راحت و قانونی می توانید به ماهی گیری بپردازید.

مجوز ماهیگیری از تجهیزات ماهیگیری

تجهیزات ماهیگیری - چوب ماهیگیری

انواع گوناگون چوب ماهیگیری در بازار وجود دارد. نکته مهم قبل از خرید چوب ماهی گیری این است که ماهی را که قصد صید آن دارید را انتخاب کرده باشید. پیشنهاد ما این است که یک چوب ماهیگیری قزل آلا برای اولین خرید چوب برای شما مناسب می باشد. وزن این چوب ها 30-40 گرم و طول پرتابی بین 3/6 و 5/4 متر است. دقت داشته باشید که از خرید چوب های کوتاه به جز در چند مورد استثنایی که به مکانی ماهیگیری که می روید وابسته است، صرف نظر نمایید. زیرا شما باید برای پرتاب قلاب و طعمه خود آن را از میان درختان و بوته های ساحل با چوب های کوتاه بسیار مشکل آفرین خواهد بود. 

بعد از اینکه در مورد طول چوب ماهیگیری خود تصمیم گرفتید، نوبت آن است که در مورد نوع آن است. انواع تلسکوپی و چند تکه چوب در بازار وجود دارد. که این کاملاً بستگی به خودتان و تمایل شما دارد، بنابراین ابتدا خوب جستجو کنید و بعد دست به انتخاب بزنید. چوب های ماهی گیری چند تکه نسبت به انواع تلسکوپی یا آنتی کیفیت بهتر و همچنین عمر طولانی تری دارند، ولی مشکل چوب ها چند تکه این است که حملشان کمی مشکل می باشد. نهایتاً به هنگام انتخاب هر کدام از آنان باید به سبکی،  استحکام و خوش دست بودن آنان نیز توجه داشته باشید. 

 

تجهیزات ماهیگیری - چرخ ماهیگیری

مورد دوم از تجهیزات و لوازمی که برای ماهی گیری بدان نیازمندید چرخ ماهیگیری می باشد. چرخی که به چوب متصل می گردد، باید با آن تناسب داشته باشد. حداقل ظرفیت چرخ ماهیگیری شما باید 100- 150 متر نخ باشد. از آنجایی که ممکن است قرقره ها بنا به دلایل مختلفی آسیب ببینند و خراب شوند، از این رو بهتر است همیشه یک قرقره یدکی نیز به همراه داشته باشید.

تجهیزات ماهیگیری - چرخ ماهیگیری

تجهیزات ماهیگیری - نخ ماهیگیری

بهتر است در ابتدای کار از نخ های ماهی گیری معمولی منوفیلامنت استفاده نمایید. از بین این نخ های معمولی، نخ هایی را برگزینید که خاصیت ارتجاعی بیشتری داشته باشد. اگر قصد صید ماهی های کوچک دارید، به دنبال نخی باشید که روی لیبل آن 8-pound test نوشته شده باشد.

تجهیزات ضروری ماهیگیری – قلاب و وزنه

مشخص است که بدون قلاب شما نمی توانید هیچی ماهی صید نمایید. کیت های Combo بهترین گزینه برای مبتدیان است. زیرا این کیت ها چندین نوع مختلف قلاب و وزنه دارد. برای صید ماهی های کوچک قلاب هایی با اندازه های 6 و 10 را برگزینید. اگر قصد آزاد سازی ماهی صید شده را دارید از قلاب های دایره ای استفاده نمایید که نسبت به سایر قلاب ها آسیب کمتری به ماهی ها می زند.

تجهیزات ماهیگیری - قلاب ماهیگیری

تجهیزات ماهیگیری – سیم چین

حتماً شما به یک سیم چین برای بریدن نخ ماهیگیری نیاز خواهید داشت. البته با یک ناخن گیر ساده هم می توانید این کار را انجام دهید.

تجهیزات ماهیگیری - شناور

اگر قصد دارید که برای صید ماهی مورد نظر خود از طعمه های طبیعی و زنده استفاده نمایید، به شناور نیاز پیدا خواهید کرد. شناورها شاخص های بسیار حساسی برای نوک زدن های ماهی به قلاب می باشند که نگاه کردن به آن ها در مقایسه با نوک چوب بسیار برای ماهیگیران جالب تر و مشخص تر است. مدل های مدادی یا نازک شناورها نسبت به مدل های قدیمی یا پلاستیکی حساسیت بیشتری دارند، ولی همه آن ها کار خود را به خوبی انجام می دهند.

enlightenedزنگوله هم می تواند برای فهمیدن نوک زدن ماهی نیز مفید واقع شود.

تجهیزات ماهیگیری - شناور

تجهیزات ماهیگیری - انواع طعمه ها

بسیاری از فروشگاه های کالاهای ورزشی و لوازم ماهی گیری، طعمه های زنده را پیشنهاد می دهند که برای اغلب مکان های ماهی گیری ایده آل هستند. اگر طعمه زنده نیافتید، می توانید طعمه های مصنوعی پلاستیکی و نرم را انتخاب نمایید.

تجهیزات ماهیگیری - طعمه مصنوعی

تجهیزات ماهیگیری - قلاب در آور یا انبردست

مطمئن باشید که برای درآوردن قلاب از صید خود نیازمند قلاب درآور (قلاب آزاد کن، دیسگورجر، disgorger) و یا انبردست خواهید بود.

تجهیزات ماهیگیری - جعبه ابزار

این مورد کاملاً انتخابی است، ولی بهتر است یک جعبه ابزار ارزان قیمت تهیه نمایید تا لوازم ماهی گیری خود را به صورت مرتب و منظم نگه دارید و حمل نمایید.

تجهیزات ماهیگیری - جعبه ابزار

تجهیزات ماهیگیری - سطل

حتماً یک سطل به همراه خود داشته باشید تا طعمه زنده یا ماهی را در آن نگه دارید. و بیش از آن می توانید از سطل به عنوان یک صندلی هم استفاده نمایید!!! بنابراین در صورت استفاده از سطل بهتر است یک صندلی کوچک و سبک و یا سطلی دیگر نیز همراه داشته باشید، چرا که قطعاً از ایستادن خسته خواهید شد و اینکه در حالت نشسته ماهی ها کمتر از شما می ترسند و احتمال آمدن آنان به سمت طعمه و قلاب شما بیشتر خواهد شد. 

تهیه تعدادی از موارد بالا از جمله چوب و چرخ ماهیگیری، قلاب و همچنین نخ ماهیگیری از واجبات اولیه ماهی گیری می باشد. اما شما به وسایل دیگری از جمله شناور، زنگوله برای فهمیدن نوک زدن ماهی، طعمه پاش، چاقوی تیز ماهیگیری، قلاب در آور یا دیسگوجر، سیم چین یا قیچی یا ناخن گیر کوچک، متر، قوطی های کوچک یا بزرگ برای تقسیمات داخلی، جعبه ابزار، ساک ویژه حمل چوب ماهیگیری نیز نیازمندید که تعدادی از آنان را هم در بالا توضیح دادیم، اما اگر به آن ها نیاز هم نداشته باشید، همراه داشتن آنان حداقل برای حفظ روحیه تان و اینکه احساس حرفه ای شدن نمایید، خوب می باشد!!!laugh

لباس مناسب ماهیگیری 

و اما لباس ماهیگیری، مسلماً این ورزش هم لباس مناسب خود را دارد. زمانی که لباس مناسب ورزش مورد علاقه خود را بپوشید، به هنگام انجام آن عملکرد بهتری خواهید داشت. لباس ماهیگیری چندان هم خاص مثل لباس بازیکنان فوتبال نمی باشد، بلکه نکته ی مهم برای انتخاب آن راحتی و میزان تناسب آن با محیط و منطقه جغرافیایی که برای ماهی گیری به آن می روید، می باشد. لباس راحتی باید بپوشید که نه خیلی تنگ و نه خیلی گشاد و دست و پاگیر باشد.

خیلی دیده شده است که افرادی بدون فکر و در نظر گرفتن ضرورت انتخاب لباس مناسب ماهیگیری، با لباس نازک و تابستانی به منطقه ای می روند که در روز گرم ولی شب سردی دارد، و مجبور شده اند با پیچیدن پتو به دور خود به ماهی گیری خود ادامه دهند و یا اینکه کلاً از آن صرف نظر نمایند. در نظر داشته باشید که در مناطق گرمی که مستقیماً آفتاب به شما می تابد، از بلوز و لباس های بلند استفاده کنید که از تابش مستقیم آفتاب بر روی پوست خود ممانعت به عمل آورید.

همچنین بهتر است از کرم یا لوسیون یا اسپری ضد آفتاب با SPF مناسب برای صورت و دست های خود استفاده نمایید تا دچار آفتاب سوختگی نگردید. چند وقت پیش یکی از همکارانم به خاطر عدم استفاده از ضد آفتاب و پوشیدن بلوز آستین کوتاه دستانش بشدت سوخته بود، طوری که در ابتدا تصور می کردیم که دچار سانحه آتش سوزی یا موارد این چنینی به هنگام کار شده است! sad بنابراین اهمیت ضرورت لباس مناسب ماهیگیری و استفاده از ضد آفتاب را نادیده نگیرید. 

بعد از اینکه لباس راحت و مناسب ماهی گیری را انتخاب نمودید، باید کلاهی لبه دار هم برای خود انتخاب نمایید، چرا که کلاه برای یک ماهیگیر چه حرفه ای، چه مبتدی از نان شب هم واجبتر می باشد!! با همراه داشتن کلاه مناسب هم زمان سرما و وزش باد از سمت آب از سر خود حفاظت نمایید و هم زمان تابش آفتاب کلافه نمی شوید تا وسط کار محل را ترک کنید و صبور باقی می مانید.

مکان های مناسب ماهیگیری در ایران کدامند؟

معمولاً هر کجا که کمی آب باشد، تعدادی ماهی هم ممکن است داشته باشد. ولی اینکه کجا بروید تا صیدهای موفقی داشته باشید و ماهی های خوبی داشته باشد سؤالی است که پاسخ آن را در سطور بعد به شما خواهیم داد. البته با توجه به اینکه در کشورمان ایران مکان های ماهیگیری بسیار زیادی وجود دارد، ما فعلاً در این مقاله به معرفی تعدادی از مکان های مناسب ماهیگیری در تهران و شهرهای اطراف آن بسنده می کنیم.  البته نام تعدادی از مکان های ماهیگیری در سایر نقاط کشورمان را نیز نام می بریم.

مکان های مناسب ماهیگیری - دریاچه پارک المهدی

شاید باورش برایتان سخت باشد که در داخل شهر هم مکان مناسب ماهیگیری یافت شود. اما در ضلع جنوب شرقی میدان آزادی، پارک المهدی قرار دارد که در آن دریاچه ای وجود دارد که یکی از مکان های مناسب ماهیگیری به حساب می آید. علاوه بر آن، دریاچه های ارم و رازی هم وجود دارد که در آن ها می توانید به ماهی گیری تفریحی مشغول گردید. شاید این دریاچه ها خیلی هم خوب به نظر نیایند ولی چندان بد هم نیستند و برای افرادی که زمان محدودی دارند و نمی خواهند زیاد از محل زندگی خود دور شوند ارزش امتحان کردن دارند.

موقعیت جغرافیایی دریاچه پارک المهدی: ضلع جنوب شرقی میدان آزادی

مکان های مناسب ماهیگیری - دریاچه پارک المهدی

مکان های مناسب ماهیگیری - آبشار کمرد 

آبشار کمرد در روستای کمرد در 20 کیلومتری جاده جاجرود قرار دارد. فاصله از جاده جاجرود تا این روستا 6 کیلومتر می باشد. یک پیاده روی سبک 20 دقیقه ای از مرکز روستای کمرد به این آبشار زیبا خواهید رسید. مطمئناً اگر بار هزارمتان هم باشد، ماهی گیری در این آبشار برای شما خاطره ای فراموش نشدنی خواهد شد. 

موقعیت جغرافیایی آبشار کمرد: 20 کیلومتری جاده جاجرود

آبشار کمرد

مکان های مناسب ماهیگیری - دریاچه سد لار

سد لار در ۸۰ کیلومتری شمال شرق تهران نزدیک پلور (روستایی از توابع بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران) قرار دارد و از جریان گدازه های کوه آتشفشان دماوند به وجود آمده است. این دریاچه به دليل نزديکی به کوه دماوند و قرار گرفتن در منطقه دشت لار به تفریحگاهی بسیار زیبا تبدیل و در سال های اخير به عنوان مراکز پرورش ماهی قزل آلا و ماهيگيری با مجوز شناخته شده است. به خاطر وفور ماهی قزل آلا در این دریاچه به آن دریاچه قزل آلا هم می گویند. حتی اگر هیچ کاری هم نکنید تنها نگریستن به مناظر چشم انگیز این منطقه بسیار سرگرم کننده و آرام بخش خواهد بود. اما عده زیادی معتقدند که بسیار حیف است که به این مکان زیبا و دوست داشتنی بروید و شانس صید قزل آلای خال قرمز را از دست دهید.   smiley

موقعیت جغرافیایی دریاچه لار: ۸۰ کیلومتری شمال شرق تهران نزدیک روستای پلور

مکان های مناسب ماهیگیری - دریاچه سد لار

مکان های مناسب ماهیگیری - دریاچه امامزاده علی

در نزدیکی آب اسک در جاده هراز دریاچه ای به نام امامزاده علی یا پشنگ وجود دارد که اخیراً، پس از زمین‌ لغزه و رانش کوه در این منطقه در سال ۱۳۷۷ به وجود آمده است. برای رسیدن به دریاچه امامزاده علی از مسیر جاجرود، آبعلی، پلور و آب اسک باید عبور کرد. در این دریاچه هم قزل آلای قرمز و هم خویشاوند نزدیک آن یعنی ماهی قزل آلای رنگین کمانی یافت می شود. در حال حاضر این دریاچه در اختیار باشگاه ماهی گیری امامزاده علی می باشد و افراد علاقمند به این ورزش مفرح می توانند با ثبت نام در این باشگاه به ورزش ماهیگیری مشغول گردند.

موقعیت جغرافیایی دریاچه امامزاده علی یا پشنگ: نزدیکی آب اسک در جاده هراز و استان مازندران و حدود ۸۰ کیلومتری تهران

مکان های مناسب ماهیگیری - دریاچه امامزاده علی

مکان های مناسب ماهیگیری - دریاچه های تار و هویر در دماوند

دریاچه های تار و هویر در 30 کیلومتری شرق شهرستان دماوند و میان دو رشته کوه قره‌ داغ (کوه دوبرار) در شمال و زرین‌کوه در جنوب واقع گردیده اند. دنباله‌ای از کوه دوبرار دو دریاچه را از هم جدا می ‌کند. این دنباله، در واقع جاده خاکی به طول 14 کیلومتر می باشد که هنگام پیاده‌ روی بین دو دریاچه باید از آن عبور نمایید. ماهی های موجود در این دریاچه ها از نوع قزل آلای خال قرمز می باشند ولی ممکن است ماهی قزل آلای رنگین کمانی و ماهی زردک هم صید نمایید. اگر قصد ماهی ‌گیری در دریاچه تار را دارید چه یک ماهی چه صد ماهی، فرقی ندارد، در هر حال باید در فصل مناسب از سازمان حفاظت از محیط زیست مجوز دریافت نمایید. 

موقعیت جغرافیایی دریاچه های تار و هویر : 30 کیلومتری شرق شهرستان دماوند

مکان های مناسب ماهیگیری - دریاچه تار و هویر

از دیگر مکان های ماهیگیری مناسب صید ماهی زردک در اطراف تهران می توان دریاچه امام زاده علی (آب اسک) و رودخانه نیمرود در 12 کیلومتری فیروز کوه را می توان نام برد. 

مکان های مناسب ماهیگیری - سد لتیان 

تا اینجا مکان هایی مناسب ماهی گیری را به شما معرفی کردیم که بیشتر برای صید ماهی قزل آلا مناسب بودند، ولی اگر با ماهیگیران صحبت کرده باشید، متوجه می شوید که آن ها به جای صحبت از صید ماهی قزل آلا، بیشتر از صید ماهی کپور تعریف می نمایند. اگر شما هم هوس صید ماهی کپور کرده اید، سد لتیان یکی از بهترین مکان های ماهیگیری برای صید ماهی کپور می باشد. 
سد لتیان در 25 کیلومتری شمال شرقی تهران و روی رودخانه جاجرود قرار دارد. ماهی هایی که در این دریاچه زندگی می کنند عبارتند از: قزل آلای خال قرمز، قزل آلای رنگین کمانی، زردک، سیاه ماهی و کپور. همچنین در مسیر سد لتیان می توانید به سد خاکی ماملو هم سری بزنید. 

موقعیت جغرافیایی سد لتیان: 25 کیلومتری شمال شرقی تهران و روی رودخانه جاجرود

مکان های مناسب ماهیگیری - سد لتیان

مکان های مناسب ماهیگیری - سد امیر کبیر یا سد کرج

بهترین مکان ماهیگیری برای ماهیگیران مبتدی و کم تجربه، ماهی گیری در آب هایی است که محل پرورش ماهی می باشند. البته این نکته به این معنی نیست که به سراغ حوضچه های پرورش ماهی بروید! منظور ما آب هایی است که شیلات تخم ماهی در آن می ریزد و در زمان های خاصی از سال مانند اوایل پاییز مجوز ماهی گیری در این مکان ها را صادر می نماید. سد امیر کبیر یا همان سد کرج یکی از همین مکان های پرورش ماهی دولتی به شمار می رود. سد امیر کبیر در 25 کیلومتری جاده کرج - چالوس واقع شده است که در آن ماهی های قزل آلای خال قرمز و رنگین کمانی پرورش داده می شود. 

موقعیت جغرافیایی سد امیرکبیر یا سد کرج: 25 کیلومتری جاده کرج - چالوس

مکان های مناسب ماهیگیری - سد امیر کبیر

سد طالقان و سد ساوه هم نمونه های دیگری از محل های پرورش ماهی توسط دولت است که مکان های مناسبی برای ماهی گیری به شمار می روند. 

علاوه بر تمام مکان های مناسب ماهی گیری در تهران و اطراف تهران که در بالا نیز نام برده شد، می توان به:

 • دریاچه هامون (استان سیستان و بلوچستان)
 • شاه رود (شهرستان طالقان)
 • دریاچه گهر (دورود لرستان)
 • سد منجیل (شهر رودبار)
 • دریاچه نئور (بین گیلان و اردبیل)
 • سد اکباتان (استان همدان)
 • دریاچه ایمر (استان گلستان)
 • خلیج گرگان (شهرستان بندر گز)
 • رودخانه کرخه (شمال خوزستان)
 •  رودخانه قزل اوزن (جنوب استان گیلان)
 •  دریاچه اوان (استان قزوین)
 •  دریاچه زریوار (شهر مریوان، استان کردستان)
 • رودخانه تجن (شهر ساری – استان مازندران)
 • رودخانه نکا (شهرستان نکا- استان مازندران)
 •  دریاچه مارمیشو (ارومیه)
 •  و غیره.

 اشاره نمود که از جمله مکان های مناسب ماهیگیری در کشور زیبای ما ایران می باشند که اگر به ماهی گیری علاقمند هستید، بد نیست حداقل یکبار در عمر خود تجربه ماهی گیری در این محل ها را نیز داشته باشید. 

فصل مناسب انجام ورزش ماهیگیری

همانطور که برخی از ورزش هایی که در فضای باز انجام می شوند، فصل و زمان خود را دارند. ورزش ماهیگیری هم باید در زمان و فصل مناسب خود انجام گیرد. خصوصاً که با موجود زنده ای همچون ماهی سروکار دارید که انواع و اقسام مختلفی دارند و در برخی فصول صید آن ها محتمل تر است. زمان صید هر نوع ماهی با ماهی های دیگر فرق می کند. این زمان به تغییر اشتهای آن ها در دماهای مختلف وابسته است. برای نمونه ماهی کپور در دمای کمتر از 8 درجه سلسیوس تمایلی به خوردن هیچ غذایی ندارد، و مطئناً سراغ طعمه ای که شما برای صیدش در آب انداخته اید، نمی آید!

به طور کلی باید گفت که اشتهای اکثر ماهی ها در هوای معتدل و زمان هایی از سال که آب سرد و گرم سبب ایجاد جریان در آب می شود یعنی ماه های نه خیلی سرد و نه خیلی گرم پاییز، اشتهای زیادی دارند. هرچند که ماهی های پرطرفدار در ایران مثل آمور، کپور و زردک در فصل تابستان جنب و جوش زیادی دارند و صید آنان ساده تر می باشد. اگر بخواهیم بهترین زمان طی شبانه روز را هم برای صید ماهی بگوییم، قبل از سپیده دم می باشد، چرا که ماهی ها از شب گذشته بسیار گرسنه هستند و بیشتر به سوی طعمه شما می آیند و به دام می افتند.

چه کسانی را برای ورزش ماهیگیری با خود همراه کنیم؟

همیشه داشتن یک همراه و دوست خوب در هر کاری مهم است و مسلماً برای رفتن به ماهیگیری هم باید یک همراه خوب بیابید تا اوقات خوشی را بگذرانید. برای مثال کسی که از  خیس شدن لباس ها و کفش های خود تنفر دارد و یا کم حوصله و عجول است، نمی تواند همراه خوبی برای شما باشد. چنین فردی با غر زدن و ابراز ناراحتی خود سبب فراری شدن ماهی هایی می شود که جذب طعمه شما شده اند.

بعد از اینکه فرد و دوست مناسب را برای همراهی در ماهی گیری یافتید، بهتر است به فکر همراه کردن یک ماهیگیر خبره نیز با خود باشید؛ چرا که تنها مطالعه و دانستن تئوری ورزش ماهیگیری کافی نیست و به طور حتم کمک گرفتن از یک ماهیگیر کارکشته نقش بسزایی را در موفقیت شما خواهد داشت. یک ماهیگیر حرفه ای علاوه بر اینکه به شما فنون و تکنیک های ماهی گیری را می آموزد، می تواند با تشخیص ماهی های مریض یا بچه ماهی هایی که صید کرده اید، سلامت شما و ماهی را ضمانت کند.

نهایتاً اگر موفق نشدید یک ماهیگیر حرفه ای بیابید و با خود همراه کنید، نگران نباشید، زیرا اگر مکان و زمان مناسبی را برای انجام ورزش ماهیگیری انتخاب کرده باشید، حتماً در آن محل تنها نخواهید بود. شما می توانید از ماهیگیرهای اطراف خود کمک بگیرید. افراد زیادی هستند که تمایل دارند تجربیات خود را با شما به رایگان به اشتراک بگذارند. اما اگر باز هم بنا به دلایلی مثل کم رویی نتوانستید از دیگران کمک بگیرید، می توانید با پرداخت پول کمی به افرادی که آماده آموزش و ارائه خدماتی همچون درست کردن طعمه یا زدن انواع گره ها هستند، جزئیات ورزش ماهیگیری را یاد بگیرید. 

چگونه مجوز ماهیگیری بگیریم؟

گفتیم که اولین موردی که باید برای ماهیگیری در یک محل تهیه نماییم، مجوز ماهیگیری می باشد. این مجوز را در محل هایی که در دست بخش خصوصی می باشند، باید در همان محل دریافت نمایید. اما برای ماهی گیری در محل های دولتی مثل سد امیرکبیر و سد طالقان باید به سازمان محیط زیست و شیلات همان استان مراجعه و درخواست خود را به همراه مدارک لازم ارائه نمایید، تا در صورت امکان مجوز جهت ماهی گیری در مکانی که در نظر دارید صادر گردد. در زیر نکاتی در مورد دریافت مجوز ماهیگیری در تعدادی از مکان های ماهیگیری معروف آورده می شود:

 • از آنجایی که پارک المهدی، ارم، و رازی خصوصی به حساب می آیند، مجوز ماهیگیری آنان در همان محل صادر می گردد.
 • به منظور ماهی گیری در سدهای لار، لتیان و ماملو باید به صورت روزانه مجوز دریافت نمود.
 • دریاچه امامزاده علی و دریاچه‌های تار و هویر نیز در اختیار بخش خصوصی می باشند و مجوز ماهیگیری در همان محل صادر می‌شود.
 • صدور مجور برای صید ماهی در سد پلور مربوط به تهران می باشد و مجوز روزانه برای آن صادر می گردد، اما صدور مجوز در رودخانه پایین آن مربوط به مازندران می باشد. 

مجوز ماهیگیری در ایران

enlightenedمجوزهای روزانه از یک ساعت پیش از طلوع آفتاب تا یک ساعت پس از غروب آفتاب اعتبار دارد.

در رابطه با قیمت مجوزهای ماهیگیری باید گفت که قیمت آن ها بنا به نوع محل و تعداد ماهی که قصد صید آن را دارید متفاوت است. برای نمونه برای دریافت مجوز ماهی گیری در آب های استان البرز در سال 1398 مبلغی که باید بپردازید 25 هزار تومان بابت یک پروانه صید 2 ماهه می باشد.

چگونه ماهیگیری نماییم؟

خب حال که لوازم و تجهیزات ماهیگیری را تهیه نمودید، و دانستید که کجا و چه زمانی برای ماهیگیری بروید، باید به ماهیگیری مشغول گردید. اما چگونه؟ همان طور که ماهی گیری در زبان، ساده تر از عمل آن است، تلاش ما هم برای توضیح چگونگی صید ماهی هم، ساده تر از انجام آن می باشد. زندگی خیلی راحت می بود اگر ما می توانستیم بگوییم که چگونه آن را انجام دهیم! ماهیگیری نیازمند تمرین و ممارست است و امکان ندارد که شما فوراً تبدیل به سوپر استار ماهی گیری گردید! مطمئن شوید که صبور باقی می مانید و به تلاش خود ادامه می دهید تا زمانی که با تمرین های کافی به فنون ماهیگیری تسلط یابید.

چگونه ماهیگیری نماییم

ناامید نشوید اگر نتوانستید توری از ماهی ها را در اولین تجربه خود صید نمایید. حتی ماهیگیران حرفه ای و با تجربه هم به شما خواهند گفت که این توقع نابجاست و بسیار برای خودشان نیز پیش می آید که روزهایی بدون صید داشته باشند. بنابراین به جای ناامیدی و عجله سعی نمایید با تمرین زیاد بر اصول پایه ای که در ادامه ارائه می دهیم، تسلط یابید.

enlightenedبه خاطر داشته باشید هر چه بیشتر ماهیگیری نمایید، مهارت های شما نیز بیشتر و بهتر می شود.

چگونگی قرار دادن نخ بر روی چرخ ماهیگیری

بهترین راه برای یادگیری چگونگی قرار دادن نخ بر روی چرخ ماهیگیری این است که، یک نفر این کار را جلوی چشم شما انجام دهید و شما با نگاه به آن و انجام همزمان آن، این عمل را بیاموزید. ویدئوهای متعددی وجود دارند که به شیوه های زیادی به شما نشان می دهند که چگونه نخ را از قرقره عبور دهید. اگر می خواهید که آن را خودتان یاد بگیرید، ما در اینجا یک توضیح سریع و کوتاه به شما ارائه می دهیم که می توانید عملاً آن را امتحان نمایید.

چگونگی قرار دادن نخ بر روی چرخ ماهیگیری

 1. تسمه روی چرخ را باز نمایید.
 2. نخ را با استفاده از یک گره محوری بر روی میله ببندید.
 3. اسپول یا قرقره را بر روی زمین قرار دهید به طوری که لیبل آن رو به بالا باشد (شما نیاز دارید که نخ را چرخ بارگذاری کنید به همان شیوه ای که از اسپول بیرون می آید.)
 4. فشار کمی بر نخ بیاورید و در همان حال دسته چرخ را 20 دفعه بچرخانید. فشار وارده مانع از شل شدن نخ و مشکلات مربوط به آن می شود.
 5. در این میان دست نگه دارید و با باز کردن کمی از نخ مطمئن شوید که گرهی وجود ندارد. اگر نخ گره خورده است دوباره شروع کنید و قرقره خود را برگردانید و از جهت دیگر آن امتحان نمایید.
 6. به پر کردن قرقره خود ادامه دهید تا جایی که حدود یک و هشت دهم اینچ (هشت میلی متر) از لبه قرقره فاصله داشته باشد. نباید کمتر یا بیشتر از این حد نخ را دور قرقره بپیچید.

چگونگی طعمه زدن به قلاب

طعمه زنی به قلاب آسان است، در صورتی که آن را بدانید. بیایید فرض کنیم که شما نیازمند آن هستید که بدانید چگونه یک کرم را به قلاب بزنید. سعی کنید که خیلی از زدن کرم به قلاب چندشتان نشود! این کار دفعات اولی که آن را انجام می دهید، زیاد خوشایند نیست، اما خیلی زود به آن عادت خواهید کرد. بیایید از طعمه زنی استاندارد شروع کنیم، چرا که شما می توانید آن را خوب انجام دهید.

چگونگی طعمه زدن به قلاب

 1. چند عدد کرم و یک قلاب تیز تهیه کنید. داشتن یک قلاب تیز این فرایند را برای شما ساده تر می کند.
 2. قلاب را به این صورت در دست بگیرید که انتهای تیز آن رو به بالا باشد.
 3. ابتدا قلاب را از قسمت ضخیم تر کرم (حدوداً نیم سانت پایین تر) وارد کرده و به روی حلقه محل اتصال گره بکشید.
 4. سپس کرم را به دور قلاب چرخانده و مجددا وارد قلاب می کنیم.
 5. این عمل را به نسبت اندازه کرم دو الی سه مرتبه تکرار کرده تا اینکه قلاب از کرم پوشیده و برای ماهی جذاب و فریبنده گردد.
 6.  در پایان سر نازک کرم را حدوداً نیم سانت بالاتر، وارد قلاب کرده و مقداری از نوک تیز قلاب را بیرون می گزاریم.

نحوه پرتاب قلاب ماهیگیری با استفاده از قرقره چرخان

مرحله بعدی انداختن قلاب در آب است زمانی که در به آب انداختن قلاب ماهر گردید، ماهی گیری برای شما به مانند یک بازی جذاب خواهد شد. بسیاری از مبتدیان روش صحیح پرتاب قلاب را نمی دانند. اما نکته ای که قبل از پرتاب قلاب به اندازه خود پرتاب اهمیت دارد و باید در انجام آن دقت و حوصله به خرج دهید چک کردن سلامت چرخ و چوب می باشد. باید مطمئن شوید که چرخ سالم است و تکه های چوب همگی باز باشند، حلقه های چوب با هم مماس و در یک راستا باشند.

نکته مهم تر دیگر این است که در مکانی که قصد پرتاب قلاب دارید، موانعی همچون درخت و بوته های بلند بر سر راهتان وجود نداشته باشد. بعد از انجام این بررسی ها جهت پرتاب قلاب با چوب و چرخ ماهیگیری را باید یاد بگیرید. ویدئو های راهنمای زیادی در فضای اینترنت وجود دارند که به شما روش انداختن قلاب در آب را می آموزند، اما توضیحی که ما ارائه می دهیم هم می تواند در استفاده از قرقره چرخان به شما ایده دهد.

نحوه پرتاب قلاب ماهیگیری با استفاده از قرقره چرخان

 1. چوب ماهیگیری یا دسته صید را به دست غالب خود بگیرید.
 2. چوب ماهیگیری را به صورت افقی نگه دارید به صورتی که چرخ ماهیگیری در قسمت زیرین و رو به پایین باشد.
 3. مطمئن شوید که غلطک نخ با چوب شما انطباق دارد.
 4. نخ را با انگشت خود از غلطک دور کنید و آن را در مقابل گیره نگه دارید.
 5. با دست دیگر خود گیره چرخ را به سمت بالا بکشید.
 6. چوب خود را به سمت عقب ببرید، به طوری که چوب به طور افقی روی شانه شما قرار گیرد.
 7. یک پرتاب رو به جلو انجام دهید و نخی را که زیر انگشت خود دارید را آزاد کنید و همان طور که بازوی شما یک زاویه 45 درجه با نخ پیدا می کند، نخ زیر انگشت خود را آزاد نمایید.

در صورتی که قصد دارید پرتاب های بلند بیش از 40-50 متر داشته باشید باید از چرخ بزرگ استفاده نمایید. قرقره (اسپول) چرخ بزرگ ظرفیت بیشتری برای نخ دارد. همچنین بهتر است از نخ نازک استفاده نمایید، چرا که نخ نازک حجم کمتری در اسپول اشغال می کند و نخ با طول بیشتری درون چرخ قرار می گیرد که این ویژگی امکان پرتاب های بلند را فراهم می آورد. همچنین برای پرتاب های بلند عامل وزنه ای که به ریسه وصل می شود، نیز مهم است. هر چه وزنه سنگین تر باشد پرتاب های بلندتر و زیادتری را می توانید انجام دهید. ولی دقت نمایید که وزنه از حد استاندارد بیشتر نباشد، و گرنه چوب شما صدمه می بیند و ممکن است بشکند.

enlightenedدر بازار چوب و چرخ هایی وجود دارد که امکان پرتاب قلاب به فواصل حدود 100- 150متر را دارند.

تکنیک های رها سازی ماهی به محل زندگی آن

ممکن است بعد از صید ماهی، تصمیم بگیرید آن را رها کنید. زمانی که شما ماهی را رها می سازید، می خواهید مطمئن شوید که آن نجات می یابد و به بهترین شکل ممکن زندگی خواهد کرد. شما نیاز دارید که از درستی طریقه صید ماهی و رها سازی آن اطمینان حاصل نمایید تا بهترین شانس زندگی را به ماهی بدهید.

تکنیک های رهاسازی ماهی به محل زندگی آن

از قلاب بدون پیکان استفاده نمایید: چرا که این نوع قلاب ها به بهترین شکل این امکان را به شما می دهد که به راحتی قلاب را از دهان ماهی خارج نماییدو آن را سالم رها سازید. قلاب ها می توانند به ماهی ها آسیب برسانند، بنابراین اگر می خواهید ماهی های صید شده خود را رها سازید، از قلاب های بدون پیکان استفاده نمایید.

اگر به سادگی نمی توانید قلاب را از دهان ماهی خارج نمایید، بهتر است آن را به همان حالت بگذارید: در صورتی که قلاب در انتهای دهان ماهی گیر کرده باشد، شما با تلاش برای خارج نمودن آن بیشتر به ماهی آسیب می رسانید. تا جایی که دسترسی دارید قلاب را قطع کنید و بقیه آن را بگذارید در دهان ماهی باقی بماند. حال یا بعدها باقیمانده قلاب خودش از دهان ماهی خارج می شود، یا پوسیده می شود و یا اینکه بافت جدیدی در اطراف آن به وجود خواهد آمد!

از تور استفاده نمایید: زمانی که از تور ماهیگیری استفاده می نمایید، این امکان برای شما وجود خواهد داشت که بدون دست زدن به ماهی، آن را آزاد سازید. با تور می توانید ماهی گیری خوبی نمایید و بسیار ساده تر ماهی صید شده را آزاد سازید.

مواظب سر و چشم های ماهی باشید: به هنگام رها ساختن ماهی و در دست گرفتن آن مواظب چشم ها و سر ماهی باشید چرا که آن ها به هر دوی آنان برای اینکه به درستی عمل کنند نیازمندند!laugh

مدت زمان طولانی ماهی را بیرون از آب نگه ندارید: تنها 5 ثانیه زمان دارید که ماهی را بیرون از آب نگه دارید و قلاب را از دهان آن خارج سازید. این زمان برای گرفتن یک عکس مناسب هم، کافی می باشد! و شما می توانید چندین دفعه آن را از آب بیرون بکشید تا زمانی که کار عکاسی و یا قلاب بیرون کشیدن شما تمام شود.

ماهی خود را به درستی احیا نمایید: صورت ماهی را بر خلاف جریان آب یا در جهت آن بگیرید و اجازه دهید که نفس بکشد. ماهی به شما خواهد گفت که چه زمانی برای شنا کردن آماده است و می توانید آن را آزاد سازید.

چطور ماهی که صید کرده ایم را تازه نگه داریم؟

زمانی که ماهی را صید می نمایید دو راه برای تازه نگه داشتن آن دارید. یا می توانید آن را تا بردن به خانه زنده نگه دارید یا اینکه بعد از کشتن آن، آن را ذخیره نمایید. اگر می خواهید آن را زنده نگه دارید یک گزینه این است که با طنابی آن را در زیر آب نگه دارید که در این صورت امکان فرار کردن ماهی وجود دارد. شما همچنین می توانید یک سطل بزرگ با یک تهویه با قابلیت عبور هوا از آب یا یک سبد با در خود بسته شونده تهیه نمایید که بتوانید آن را زیر آب قرار دهید.

تازه نگه داشتن ماهی های صید شده

اگر نمی خواهید ماهی خود را زنده نگه دارید، نیازمند این هستید که دو جعبه عایق حرارت مثل کلمن تهیه و یکی از آن ها را با یخ پر نمایید. می توانید ماهی را در ظرف خالی و ظرف خالی را در ظرف یخ قرار دهید تا ماهی تا زمانی که ماهیگیری شما تمام نشده تازه بماند.

نحوه پاک کردن ماهی

بعد از اینکه ماهی خود را صید کردید و سالم به خانه بردید، نیاز دارید که بدانید چگونه آن را تمیز کنید. مطمئناً قبل از پاک کردن و تمیز نمودن ماهی نمی توانید آن را همراه با دل و روده آن بخورید!   frown بدیهی است كه به یك چاقوی تیز و آب كافی برای تمیز كردن ماهی نیاز دارید. پاك كردن ماهی دلپذیر نیست! می‌توانید تعداد زیادی روزنامه در دست داشته باشید. استفاده از دستكش آشپزخانه یا جراحی هم می تواند مفید واقع شود. حال که آماده شده اید به طریق زیر شروع به پاک کردن ماهی صید شده خود نمایید:

پاک کردن و تمیز کردن ماهی

 1. برای از بین بردن ترشحات لزج روی پوست ماهی آن را با آب سرد بشویید.
 2.  جهت کندن پولک های ماهی، چاقو را در طول ماهی از دم تا سر بکشید.
 3. دوباره ماهی را با آب سرد بشویید تا فلس های کنده شده آن از بین برود.  
 4. ماهی را بچرخانید و در خط شکمی آن نزدیک باله ماهی، سوراخی را بیابید و با فرو بردن نوک چاقو در آن شکافی ایجاد نمایید و ماهی را از دم تا آبشش برش دهید. البته به یاد داشته باشید که فقط پوست را ببرید نه اندام های داخلی آن را.
 5. حال می توانید اندام های داخلی آن را خارج نمایید. خارج کردن اندام های داخلی نباید دردسر زیادی داشته باشد.
 6. در امتداد ستون مهره های ماهی، خط قرمزی وجود دارد که باید آن را نیز با ایجاد شکافی در آن خارج نمایید.
 7. آبشش را از قسمت شکاف سرپوش آبششی خارج و یا اینکه آبشش ها را قطع نمایید.
 8. و در پایان ماهی را بار دیگر با آب سرد بشویید.

نحوه بریدن و فیله کردن ماهی 

حال که ماهی خود را پاک کردید، مسلماً دوست دارید بدانید که چگونه آن را برش، تکه تکه و مانند ماهی های بسته بندی شده در فروشگاه ها فیله نمایید تا برای مصرف کبابی یا سرخ کردن آماده شود. این کار هم مثل پاک کردن آن، شامل مراحلی است که البته انجام آن ها ساده است. دستورهای زیر را دنبال نمایید تا مانند بسیاری از ماهیگیران حرفه ای دیگر ماهی صید شده خود را با دستان خود فیله کنید و برش دهید.

فیله کردن ماهی

 1. پشت گردن ماهی را تا بخشی که به استخوان می رسد با چاقو ببرید.
 2. ماهی را به پهلو بخوابانید و بعد چاقو را زیر قسمت برش داده شده قرار دهید.
 3. همزمان که با دست دیگر خود ماهی را ثابت نگه داشته اید، چاقو را از بالا تا دم ماهی بکشید.
 4. لایه بالایی گوشت ماهی یا فیله اول آن را پس از برش دادن کنار بگذارید.
 5. قسمت های اضافی مانند استخوان، دم و باله های ماهی را از فیله دوم جدا نمایید.
 6. اگر ماهی بزرگی صید کرده اید، می توانید هر فیله را به چند بخش تقسیم بندی نمایید.

ماهی را باید در کجای یخچال باید قرار دهیم؟

 حال که ماهی صید شده خود را برش دادید و فیله کردید، نوبت آن است که آن را در داخل یخچال قرار دهید تا زمان طبخ آن سالم بماند. چرا که ماهی خیلی زود فاسد می شود و باید در دمای پایین قرار گیرد تا دوام داشته باشد و سالم بماند. ماهی را در پایین یخچال قرار دهید تا در صورت خارج شدن قطراتی از آن، بر روی سایر مواد غذایی موجود در یخچال نریزد و سایر مواد غذایی موجود در یخچال بوی ماهی نگیرند.

ماهی را در کجای یخچال قرار دهیم

تا چه مدت می توان ماهی تازه صید شده را در یخچال نگهداری نمود؟

همان طور که گفتیم ماهی ماده غذایی است که خیلی زود فاسد می شود، مگر اینکه در دمای پایین و در داخل یخچال قرار بگیرد. امکان اینکه ماهی را طولانی مدت نگهداری نمود حتی در یخچال هم وجود ندارد. نهایت چند روزی می توان آن را نگه داشت. اگر ماهی را درون یخ و در فریزر نگهداری کنید، بیشتر خواهد ماند.

نگهداری ماهی تازه در یخچال

چگونه ماهی را فریز کنیم؟

حال اگر ماهی زیادی صید کرده اید و قرار نیست همه آن ها را چند روزه طبخ نمایید، نیاز دارید که آن ها را بعد از پاک کردن و فیله کردن در فریزر قرار دهید تا برای مدت طولانی تر سالم و تازه بماند. نکته مهم قبل از فریز نمودن فیله های ماهی این است که حتما تمیز باشند. آن ها را درون یک کیسه فریزر یا یک ظرف در بسته قرار دهید و با چسباندن لیبلی روی آن تاریخ و نوع ماهی را یادداشت نمایید تا بعد از یخ زدن و نیاز برای طبخ قابل شناسایی باشد. 

چگونه ماهی را فریز کنیم.

حال که ماهیگیری را آموختید و می خواهید به یک ماهیگیر حرفه ای تبدیل گردید، لازم است منشور اخلاقی ماهیگیران را بدانید و به آن عمل نمایید. بنابراین به عنوان موضوع و نکات آخر جهت یادگیری، منشور اخلاقی ماهیگیران را برای شما شرح و بندهای آخر آن را بیان می کنیم:

منشور اخلاقی ماهیگیران ورزشی

 در واقع تمام کسانی که تجربه ماهی گیری داشته اند، اخرین لذتی که منتظرش هستند چشیدن طعم ماهی می باشد که خودشان صید می کنند. چیزی که برای ماهیگیران مهم و لذت بخش است تلاشی می باشد که برای موفقیت در صید ماهی می نمایند. کسانی که به ورزش ماهیگیری علاقه دارند و به آن مشغول می گردند، حتی اگر از اول هم دوستدار طبیعت و ماهی ها نباشند، به تدریج به یکی از طرفداران دو آتشه حفظ محیط زیست و ماهی ها تبدیل می گردند. به همین خاطر ماهیگیرها یک منشور اخلاقی دارند و اکثر آن ها سعی دارند که به این منشور پایبند و متعهد باقی بمانند. 

اصل «بگیر و رها کن» یکی از مواردی می باشد که در این منشور آمده است. به این معنا که پس از صید ماهی، آن را به آب بازگردانید، به ویژه اگر ماهی صید شده همان چیزی نباشد که قصد صید آن را داشته اید. همچنین موارد دیگری مانند تلاش برای جلوگیری از آسیب دیدن افراد و کمک به یادگیری سایرین هم آمده است. بنابراین اگر ماهیگیران اطراف شما با اخلاق و متعهد به این منشور اخلاقی باشند، شما را در امر ماهیگیری کمک خواهند نمود. (به همین خاطر است که کمی پیشتر گفتیم در خصوص یافتن ماهیگیر حرفه ای در اطراف خود نگران نباشید!) برای شمایی که به ماهیگیری ورزشی علاقمند هستید، دانستن محتوای این منشور اخلاقی ضروری است. به همین خاطر در ادامه این موارد را برای شما آورده ایم: 

 1. تلاش برای حفظ محيط زيست؛
 2. استفاده از اصل «روش بگير و رها كن» و برگرداندن ماهی ها به آب، به خصوص ماهی هایی كه صيد آنان ممنوع می باشد و یا چیزی نیستند که ما می خواهیم؛
 3. رعايت نظافت و تميز نگاه داشتن محيط زیست اطراف؛
 4. مراقبت از خود و اطرافيان در برابر خطرات. (مانند فرورفتن قلاب در چشم يا بدن و دانستن شنا و همراه داشتن لوازم نجات به هنگام ماهيگيری روی آب)
 5. يادگيری و رعایت قوانين و مقررات ماهيگيری (برای مثال زمان و مکان مجاز ماهيگيری، روش ها و طعمه های مجاز) و دریافت مجوز ماهيگيری از سازمان حفاظت محيط زيست؛
 6. احترام به ماهيگيران ديگر و رعايت حقوق آنان؛
 7. رعايت حريم ملک های خصوصی و عدم ورود به آن ها؛
 8. به اشتراک گذاشتن دانستنيها، تجارب و تكنیک های ماهيگيری با ديگران؛
 9. طعمه های زنده مثل سگ ماهی را در آب رها نسازیم و همچنین گياهان يا ماهی های غير بومی را وارد آب نکنیم؛
 10. در جهت ترویج اصول اخلاقی ماهيگيری ورزشی بکوشیم و ديگران را به رعایت آن ها تشويق نماییم.

نتیجه گیری 

ماهیگیری ورزشی مفرح و آرام بخش است که می تواند مسکنی برای دردهای ناشی از زندگی شلوغ و پر هرج و مرج شهری شما باشد، اما به شرطی که نکات و تجهیزات مربوط به آن را بشناسید و بدانید تا بتوانید کمال لذت را از آن ببرید. از این رو تصمیم گرفتیم در این مقاله از سری مقالات آموزش ماهیگیری وبسایت تارگتیو به طور کلی، مختصر و البته مفید تا حد امکان تمامی نکات مهم و ضروری را یک جا برای افرادی که برای نخستین بار تصمیم به انجام ورزش ماهیگیری گرفته اند، بیان کنیم.

اگر نکات فوق را رعایت نمایید، تجهیزات مناسب به همراه داشته باشید، لباس مناسب بپوشید، ضد آفتاب مصرف نمایید و در فصل مناسب به یکی از مکان های مناسب ماهیگیری فوق بروید، حتی اگر دوست و همراهی را هم در کنار خود نداشته باشید و تنها به ماهیگیری بپردازید، قطعاً اوقات خوشی را تجربه خواهید نمود، دیگر چه برسد به اینکه دوستی خوب و علاقمند به ماهیگیری هم با شما همراه گردد! لطفاً بندهای منشور اخلاقی ماهیگیران ورزشی هم به یاد داشته باشید و همچون هزاران ماهیگیر حرفه ای دیگر خود را ملزم به رعایت آنان و حفط محیط زیست نمایید. 

 • چه مزایای دیگری از ورزش ماهیگیری را می شناسید؟
 • به تجربه شما کدام ماهی ها در ایران برای شروع ماهیگیری مبتدیان مناسب است؟
 • تجربه ماهی گیری در کدام یک از مکان های مناسب ماهیگیری اشاره شده در مقاله فوق را دارید؟
 • شما به عنوان یک ماهیگیر حرفه ای، دانستن چه نکات دیگری را برای مبتدیان ضروری می دانید؟
 • اولین صیدی که داشته اید چه بوده است؟ ماهی یا چکمهlaugh؟!!

لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد ورزش ماهیگیری و اولین تجربه ماهیگیری خود را با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، متشکریم.

 

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (6)
 • Author Image
  بابک زنده دل :

  یکی از چالش های خرید ماهی پاک کردن و تمیز کردنش بود واقعا عالی توضیح داده بودین ممنون

 • Author Image
  کیومرز صنامی :

  خیلی جالب بود ممنون خیلی دوست داشتم با انواع روش پخت ماهی آشنا بشم

 • Author Image
  گودرز خردمند :

  فک نمیکردم انقد صنعت ماهیگیری وسیع و نیاز به انقد علم داشته باشه ممنون

 • Author Image
  علی رضایی :

  خوب و کامل ممنون

 • Author Image
  حامد عظیمی :

  واقعا عالی برای یه کسی مثل من که در این ورش آمتورانه فعالیت میکنم کمک بزرگی کرد مقالتون ممنون

 • Author Image
  فرهاد :

  خیلی عالی...