ما را دنبال کنید :
معرفی 14 مورد از مهمترین لوازم جانبی ماهیگیری و کاربرد آنان
معرفی 14 مورد از مهمترین لوازم جانبی ماهیگیری و کاربرد آنان
الهه جباری
ماهیگیری
5
بازدید : 5284
رای ها : (5)

معرفی 14 مورد از مهمترین لوازم جانبی ماهیگیری و کاربرد آنان

 ماهیگیری شیوه ای بسیار عالی جهت گذراندن اوقات فراغت با خانواده و دوستان و دوری از شلوغی ها و دود و دم شهرها و زندگی شهری می باشد. اگر تاکنون آن را امتحان نکرده اید، ما قویاً به شما پیشنهاد می کنیم که یکی از آخر هفته های خود را به این ورزش اختصاص دهید. همچنین اگر تازه کار و مبتدی هستید مطالعه سری مقالات آموزش ماهیگیری تارگتینو می تواند کمک شایانی به شما نماید. در مقالات قبلی، اصلی ترین و پایه ای ترین تجهیزات و لوازم ماهیگیری معرفی گشتند. در این مقاله ما قصد داریم سایر تجهیزات آن یعنی لوازم جانبی ماهیگیری را به شما علاقمندان ورزش آرامش بخش ماهیگیری آشنا نماییم. با تارگتینو همراه باشید.      smiley

فهرست عناوین لوازم جانبی ماهیگیری

 1.  لوازم جانبی ماهیگیری - شناور (Bobber) 
 2.  لوازم جانبی ماهیگیری - وزنه (Sinker)
 3.  لوازم جانبی ماهیگیری - پایه
 4.  لوازم جانبی ماهیگیری - هرزه گرد (Swivel)
 5.  لوازم جانبی ماهیگیری - ریسه
 6.  لوازم جانبی ماهیگیری - دستگاه هشدار دهنده الکترونیکی صید ماهی (Buzzer)
 7.  لوازم جانبی ماهیگیری - طعمه های زنده (Bait)
 8.  لوازم جانبی ماهیگیری - طعمه های مصنوعی یا لارها (Lures)
 9.  لوازم جانبی ماهیگیری - کاتر (Line Cutter)
 10.  لوازم جانبی ماهیگیری - قلاب در آور (Hook Remover)
 11.  لوازم جانبی ماهیگیری - ضد آفتاب (Sunscreen)
 12.  لوازم جانبی ماهیگیری - عینک آفتابی (Sunglasses)
 13.  لوازم جانبی ماهیگیری - جعبه کمک های اولیه (First Aid Kit)
 14.  لوازم جانبی ماهیگیری - جعبه ابزار (Tackle Box)

 1- لوازم جانبی ماهیگیری - شناور

یکی از لوازم جانبی ماهیگیری که در روش رو آبی به کار می رود، شناور (Bobber) می باشد. شناور نشان دهنده نوک زدن و تمامی حرکت های ماهی می باشد که به دور قلاب می چرخد. شناور در انواع و سایزهای گوناگونی تولید می شود. هنگامی که ماهی به دور قلاب می چرخد و با آن بازی می نماید، شناور روی آب هم تکان می خورد، بنابراین زمانی که ماهی طعمه را به دهان می گیرد، شناور هم هماهنگ با ماهی به داخل آب فرو می رود و به ما می گوید که ماهی قلاب را به دهان برده و زمان بالا کشیدن سریع قلاب و صید آن فرا رسیده است. در مسافت های نزدیک آب، به علت اینکه نیاز به پرتاب کمی دارد، به کارگیری شناور و ریسه بسیار مناسب می باشد. همچنین به هنگام ماهیگیری در حاشیه نیزارها، لابه لای درختان و بین نیلوفرها، پی به خاصیت و مفید بودن شناور خواهید برد. برای صید هر نوع ماهی باید شناور مخصوص و متناسب با آن را هم به کار ببرید، که تعدادی از انواع شناور عبارتند از:

 • شناور میله ای
 • شناور فیبری
 • شناور گرد

انواع لوازم جانبی ماهیگیری - شناور

 2- لوازم جانبی ماهیگیری - وزنه

وزنه (Sinker) نیز یکی دیگر از لوازم جانبی ماهیگیری می باشد که عبارت است از جسمی سنگین که با هدف حفظ تعادل و پرتاب و فرو بردن قلاب در آب به کار می رود. وزنه های موجود در بازار انواع و اندازه های گوناگونی دارند و از جنس سرب ساخته می شوند. وزنه ها به عنوان یکی از لوازم جانبی ماهیگیری بسیار مفید واقع می گردند که در ادامه تعدادی از کاربردهای آنان را در آورده ایم:

 •  به پرتاب خوب قلاب و فرو رفتن قلاب و طعمه در آب در مسافت های دور یا نزدیک کمک می کند.
 • به کارگیری آن در ریسه های رو آبی سبب حفظ تعادل قلاب و شناور می شود.
 • در آب های پرتلاطم و تند، استفاده از وزنه های سنگین سبب می شود که جریان آب قلاب و طعمه را به کنار آب نیاورد.
 • در آب هایی که کف آن ها لایه های گل دارد، استفاده از وزنه های سبک بسیار بهتر است، چرا که وزنه های سنگین سبب فرو رفتن وزنه در لایه گل و ایجاد مشکل می شود.
 • حتی می توان جهت جلوگیری از ترسیدن ماهی، به جای وزنه های موجود در بازار، از سنگ های اطراف رودخانه استفاده کرد.

بهترین انواع وزنه، مخروطی ها می باشند، چرا که به دلیل باریک بودنشان در بین گیاهان کف آب گیر نمی کنند.

انواع لوازم جانبی ماهیگیری - وزنه

3- لوازم جانبی ماهیگیری - پایه

می توان چوب ماهیگیری را بر روی پایه تکیه داد و بر روی آن مستقر کرد. معمولاً در ماهیگیری به روش انتظاری از پایه چوب ماهیگیری استفاده می شود. پایه از یک سر U شکل، پایه ای بلند و نوکی تیز که به داخل زمین فرو می رود، تشکیل می شود. البته در بازار سه پایه هم برای استقرار چند چوب ماهیگیری و همچنین انواعی از پایه و سه پایه به همراه دستگاه هشدار دهنده الکترونیکی وجود دارد. در واقع پایه شامل چهارچوبی می شود که به محکمی بر روی زمین نصب می گردد و دو تکیه گاه برای قرارگیری چوب ماهیگیری دارد. بهترین حالت استقرار چوب روی پایه به صورتی می باشد که چوب به حالت افقی نزدیک تر باشد، به جز در مواردی استثنا مثل صید ماهی آمور که باید زاویه چوب با زمین 60 تا 80 درجه باشد.

enlightenedهمواره به هنگام ماهیگیری مطمئن گردید که محل قرارگیری پایه مناسب و محکم است، زیرا با ضربه ای شدید از جانب یک ماهی بزرگ، ممکن است پایه از محل خود خارج گردد و با مشکل روبرو گردید.

لوازم جانبی ماهیگیری - پایه ماهیگیری

4- لوازم جانبی ماهیگیری - هرزه گرد

هرزه گرد (Swivel) یکی دیگر از لوازم جانبی ماهیگیری، وسیله ای فلزی می باشد که مانند سنجاق باز و بسته می شود. همان طور که از نام آن پیداست حول یک محور می چرخد و مانع از تابیده شدن نخ و پیچیدن آن می گردد. نخ پیچیده شده دور اسپول چرخ، از حلقه های چوب عبور می کند، و سپس به یک سر هررزه گرد و ریسه و بعد از آن به سر دیگر هرزه گرد متصل می گردد. در واقع نقش دیگر هرزه گرد ایجاد امکان تعویض راحت ریسه های دلخواه می باشد. نوع و اندازه هرزه گردها هم باید مثل بسیاری دیگر از لوازم جانبی و اصلی ماهیگیری متناسب با نوع ماهی که مد نظر است انتخاب گردد و انواع آن به صورت زیر می باشد:

دسته بندی هرزه گرد از لحاظ اندازه:

 • بزرگ
 • متوسط
 • کوچک

دسته بندی هرزه گرد از لحاط مدل:

 • هرزه گرد دو راهی
 • هرزه گرد سه راهی
 • هرزه گرد مرکب
 • هرزه گرد دو قفل

انواع لوازم جانبی ماهیگیری - هرزه گرد

5- لوازم جانبی ماهیگیری - ریسه

ریسه یکی دیگر از لوازم جانبی ماهیگیری می باشد که در واقع نخی به طول 50 سانتی متر به بالا می باشد. ریسه بعد از هرزه گرد متصل می شود و محلی برای نصب قلاب، وزنه و در برخی موارد شناور به روش های گوناگون می باشد. جنس نخ ریسه باید از مرغوب ترین نوع آن باشد، زیرا در ریسه گره های زیادی مثل گره قلاب، گره وزنه و گره حلقه زده می شود.

enlightenedگاهی ماهیگیران نخ ریسه را نازکتر از نخ اصلی انتخاب می نمایند و دلیل آن این است که در مواردی که قلاب گیر می کند، نخ ریسه پاره شود و در عوض نخ اصلی سالم باقی بماند!

بنابراین همواره باید به هنگام ماهیگیری انواعی از ریسه ها را به همراه داشته باشیم تا در صورت نیاز به کمک قفل هرزه گرد، ریسه ها را عوض نماییم. مثل سایر لوازم جانبی و اصلی ماهیگیری که برای هر نوع ماهی خاص هستند و متناسب با نوع صید هدف انتخاب می گردند، ریسه ها هم انواع گوناگونی دارند و باید برای هر نوع ماهی به طور خاص و البته به علت تنوع زیادشان طبق سلیقه ماهیگیر انتخاب شوند. ریسه ها در دو نوع مختلف به نام های زیرآبی و رو آبی ساخته می گردند که در ادامه به طور جداگانه آن ها توضیح می دهیم:

ریسه رو آبی: در این نوع ریسه سر نخ، جهت اتصال به قفل هرزه گرد حلقه زده می شود، بعد از آن شناور از نخ عبور می کند و محکم می شود؛ بعد از شناور هم وزنه ای جهت تعادل به نخ وصل می شود. بعد از وزنه هم قلاب به نوک نخ ریسه متصل می گردد.

ریسه رو آبی: نخ ماهیگیری --> ریسه --> قفل هرزه گرد --> شناور --> وزنه --> قلاب

ریسه زیر آبی: در این نوع هم ریسه مانند ریسه روآبی به سر نخ حلقه زده می شود، بعد از آن قلاب قرار می گیرد و بعد از قلاب هم وزنه به سر نخ متصل می گردد.

ریسه زیر آبی: نخ ماهیگیری --> ریسه --> قلاب --> وزنه

حال که صحبت از گره ها و کاربرد آنان در اتصال ریسه به نخ و غیره شد، خالی از لطف نیست که قدری هم در مورد نقش گره ها در ماهیگیری صحبت کنیم، چرا که یکی از حساس ترین نکات ماهیگیری انتخاب گره و گره زدن نخ می باشد. گره انواع گوناگونی دارد و برای هر بخش از اتصال نخ به انواع هرزه گرد، قلاب و یا وزنه از یک یا چند نوع گره باید استفاده نمود. به کارگیری یک گره خوب سبب می گردد که با اطمینان و آسودگی خیال بیشتری ماهیگیری نماییم. زیرا اگر ماهی بزرگی به قلاب بیفتد، و یا قلاب به مانعی در آب گیر کند، استقامت گره باید به قدری بالا باشد که به راحتی پاره نگردد. گره به خودی خود موجب کم شدن توان نخ می گردد، اما اگر گره به خوبی انتخاب و زده شود، این کاهش توان به حداقل میزان ممکن خواهد رسید.

enlightenedهمیشه برای اطمینان از گره ای که زده اید، آن را با فشار بکشید و نیروی زیادی بر آن وارد نمایید، اگر گره پاره نشود، نشان دهنده ی این است که این گره مطمئن است.

لوازم جانبی ماهیگیری- گره ها

6- لوازم جانبی ماهیگیری - دستگاه هشدار دهنده الکترونیکی

هشدار دهنده الکترونیکی صید ماهی (Buzzer) نوعی دیگری از لوازم جانبی ماهیگیری و دستگاهی به نسبت کوچک می باشد که به جای زنگوله عمل می نماید. هر موقع که ماهی به قلاب نوک بزند، و یا قلاب را ببرد، با صدایی که از این دستگاه ایجاد می شود و روشن شدن چراغ کوچک آن، می توانیم متوجه به قلاب افتادن ماهی شویم. در حقیقت این دستگاه کار ماهیگیری را دقیق و ساده تر نموده است و با هشدارهای این دستگاه آمادگی بهتری برای بالا کشیدن قلاب و صید ماهی پیدا می کنیم. همچنین این دستگاه قابلیت تنظیم صدا و حساسیت دارد و در انواع مختلفی ساخته می شود و در بازار موجود است.

دستگاه هشدار دهنده الکترونیکی بیشتر برای ماهیگیری به شیوه های کف خواب و انتظاری به کار می رود.

انواع لوازم جانبی ماهیگیری - دستگاه هشدار دهنده الکترونیکی - Buzzer

7- لوازم جانبی ماهیگیری - طعمه های زنده

طعمه چیزی است که شما به انتهای نخ ماهیگیری خود وصل می کنید، تا توجه ماهی مورد نظر خود را جلب نمایید و آن را فریب دهید! معمولاً بهترین گزینه طعمه های زنده می باشند. باز هم بسته به نوع ماهی نوع خاصی از طعمه باید انتخاب گردد، زیرا هر نوع ماهی به غذای خاصی توجه می کند. شما باید دو سری از دو نوع طعمه زنده رایج و معمول را انتخاب نمایید: کرم ها و مینوها (یا مینی ها، انواع ریزه ماهی هایی که در ماهیگیری با قلاب به عنوان دام انداز استفاده می شوند.). سایر گزینه های ارزان شامل کرم حشره، ذرت، نان دودی، مارشمالو (نوعی شیرینی خمیر مانند) یا تکه هایی از هات داگ می شوند. شما می توانید طعمه های زنده را از مغازه فروش طعمه یا لوازم ماهیگیری محلی خود تهیه نمایید یا اینکه در شبی با هوای مرطوب در حیاط خانه خود آن ها را بیابید و در یک قوطی کوچک با کمی خاک و علف بیاندازید و در مکانی خنک و مرطوب نگهدارید تا زمانی که آن ها بیرون بیاورید و استفاده نمایید.

لوازم جانبی ماهیگیری - طعمه های زنده

8- لوازم جانبی ماهیگیری - طعمه های مصنوعی یا لارها

لارهای ماهیگیری در حقیقت، طعمه هایی مصنوعی و شبیه ماهی ها می باشند که برای جلب توجه ماهی های شکارگر به کار می روند. ماهیگیران این لارها را در جعبه ابزار ماهیگیری خود نگه می دارند تا زمانی که طعمه زنده نداشتند، خیلی راحت از این طعمه های مصنوعی و ثابت استفاده نمایند. برخی از ماهیگیران با در اختیار داشتن تنوعی از لارها، راحتتر می توانند گونه های خاصی از ماهی ها را در شرایط آب و هوایی متفاوت صید نمایند. برای کل لارها با رنگ های روشن، برای روزهای آفتابی و آب های تمیز ایده آل هستند، در صورتی که لارها با رنگ های تیره در روزهای ابری و آب های گل آلود مناسب تر هستند. همچنین کرم های پلاستیکی دو رنگ (با سر تیره تر و دم روشن) هم برای آب های گل آلود خیلی خوب می باشند. کرم های پلاستیکی خصوصاً آن هایی که دم درازی دارند، برای صید ماهی های خاردار (بس) بسیار مؤثر واقع می گردند. بسیاری از ماهیگیران اعتقاد دارند که ماهیگیری با رنگ های خاصی از لارهای مصنوعی مفیدتر است و به سادگی به استفاده از آنان ادامه می دهند. 

انواع لوازم جانبی ماهیگیری - لارها - طعمه های مصنوعی

9- لوازم جانبی ماهیگیری - کاتر

نخ های ماهیگیری طوری طراحی شده اند که بسیار محکم و مقاوم باشند، بنابراین شما مطمئناً به یک کاتر (Line Cutter) نیاز دارید تا نخی جدید ببرید و به چوب ماهیگیری متصل نمایید. هر نوع کاتری می تواند به کار برده شود، ولی ماهیگیران اکثراً ترجیح می دهند که از ناخن گیر یا چاقو جیبی استفاده نمایند که کوچک باشد و به سادگی در جعبه ابزارشان جای گیرد.

انواع لوازم جانبی ماهیگیری - کاتر

10- لوازم جانبی ماهیگیری - قلاب در آور 

دیسگورجر در ماهیگیری های تفریحی و ورزشی و  مواقعی که با دست به تنهایی نمی توان قلاب را از دهان ماهی بیرون کشید، به کار می رود، و به آن قلاب در آور (Unhooker یا Hook Remover) هم می گویند. معمولاً قلاب در آور از جنس فلز یا پلاستیک می باشد و برای ماهی های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. برای ماهی های بزرگتری که قلاب در انتهای دهانشان وارد گشته است، باید از انبردست سر تیز (Needle nose pliers) استفاده نمود.

انواع لوازم جانبی ماهیگیری - قلاب در آور

11-  لوازم جانبی ماهیگیری - ضد آفتاب 

زمانی که سخن از امنیت ورزشی به میان می آید، مسلماً آخرین چیزی که شما نباید فراموش کنید، حفاظت از پوستتان است. حتی اگر خیلی هم خوب لباس پوشیده باشید، و پوست خود را از تابش نور خورشید پوشانده باشید، ولی در زمان هایی که در کل روز آفتابی می خواهید ماهیگیری نمایید مالیدن یا اسپری یک ضد آفتاب بر روی نواحی که در معرض مستقیم تابش نور خورشید هستند، بسیار ضرروری می باشد. مطمئن گردید که تیوب ضد آفتاب شما به اندازه کافی کوچک باشد که در جعبه ابزار شما جای گیرد و به یادتان بماند که آن را روی هر جایی از پوستتان که در معرض آفتاب است، بمالید یا اسپری نمایید.

انواع لوازم جانبی ماهیگیری - کرم ضد آفتاب

12- لوازم جانبی ماهیگیری - عینک آفتابی

زمانی که در روزهای آفتابی ماهیگیری می نمایید، گاهی ممکن است به علت تابش آفتاب بر روی سطح آب، دیدن جایی که ماهی قرار دارد مشکل باشد، چون تابش آفتاب روی سطح آب می تواند چشم را بزند. بنابراین مطمئن شوید که یک عینک آفتابی خوب مثل عینک آفتابی با شیشه های  با درصد پلاریته بالا به همراه دارید. عینک با لنزهای پلاریته این امکان را به شما می دهد تا زیر سطح آب را بهتر ببینید و دقیق هدفگیری نمایید. علاوه بر آن، عینک های پلاریته طوری طراحی می شوند که چشم های شما را از اشعه مضر فرابنفش محافظت نمایند.

انواع لوازم جانبی ماهیگیری - عینک آفتابی

13- لوازم جانبی ماهیگیری - جعبه کمک های اولیه

همه ما دوست داریم که ماجراجویی ماهیگیری خوب و امنی داشته باشیم، اما به هر حال ممکن است اتفاقات تصادفی رخ دهند. اگر کوچکترین آسیبی پیش آید، شما نیاز دارید که به جعبه کمک های اولیه همراه خود مراجعه نمایید. بنابراین بهتر است یک بسته کوچک شامل تعدادی باند، بانداژ کوچک، تعدادی نوار چسب کاغذی پزشکی ضد آب و پماد آنتی باکتری تهیه نمایید، تا زمانی که خراشیدگی یا فرورفتن نوک قلاب به انگشت برای شما یا همراهانتان پیش آمد، آمادگی لازم را داشته باشید.

انواع لوازم جانبی ماهیگیری - جعبه کمک های اولیه

14-لوازم جانبی ماهیگیری - جعبه ابزار

جعبه ابزار جایی است که قلاب های جدید، هرزه گردها، لارها، قلاب درآور و هر چیز کوچکی را می توان در آن جای داد. علاوه بر اینکه به شما کمک می کند که این موارد را به راحتی حمل کنید، بلکه کمک می کند که همه چیز مرتب و منظم در جای خود قرار بگیرند. جعبه ابزارهای موجود در بازار در اندازه ها و شکل های مختلفی وجود دارند و انتخاب آنان بستگی به نوع روش ماهیگیری (ورزشی یا تفریحی)، استایل ابزار، اندازه ماهی که قصد صید آن را دارید و فاکتورهای بسیار دیگری بستگی دارد.

انواع لوازم جانبی ماهیگیری - جعبه ابزار

اگر قصد دارید در کنار ساحل ماهیگیری نمایید، جعبه ابزارهای کوچکی که می توانند در کیف شما جای داده شوند، کافی می باشد. به هنگام ماهیگیری های معمول و در آب های کم عمق، تنها یک جعبه ابزار کوچک که حمل آن آسان باشد، خیلی راحتتر از یک جعبه ابزار بزرگ می باشد. شما احتمالاً نیاز دارید که برای هر ماهیگیری خود جعبه ابزار خود را بروزرسانی کنید و هر آنچه برای آن سفر تفریحی نیاز دارید را در آن قرار دهید و چیزهای اضافه را خارج نمایید تا در نهایت یک جعبه ابزار کوچک اما مفید و کاربردی برای سفر خود آماده نمایید.

نتیجه گیری

 در مقالات پیشین از سری مقالات آموزش ماهیگیری تارگتینو، با لوازم و تجهیزات اولیه و اصلی ماهیگیری آشنا گشتید، اینکه نخ، قرقره، قلاب، چوب ماهیگیری چه هستند، چه کاربردی دارند و انواع آنان کدامند. اما برای اینکه بتوانید صید موفق و روز مفرحی را داشته باشید، استفاده از لوازم جانبی ماهیگیری فوق، می تواند بسیار کمک کننده باشد و در موفقیت شما نقش اساسی را ایفا نماید. بنابراین لوازم جانبی ماهیگیری هم مانند تجهیزات اولیه و اصلی آن مهم هستند و بهتر است که مورد استفاده قرار گیرند. 

 • آیا شما از تمامی لوازم جانبی ماهیگیری فوق استفاده می نمایید؟
 • به نظر شما کدام موارد از لوازم جانبی ماهیگیری نام برده شده در این مقاله ضروری تر می باشند؟
 • آیا شما از جعبه ابزار مخصوص استفاده می نمایید؟ 
 • آیا با کاربردها و فواید لوازم جانبی ماهیگیری که ذکر شد، موافق هستید؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد استفاده از لوازم جانبی ماهیگیری با ما و سایر علاقمندان به رشته ورزشی ماهیگیری در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، متشکریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (5)
 • Author Image
  تورج طهماسب :

  من با نصف این وسایل میرم ماهیگیری ولی الان دیدم واقعا بقیش نیازه و مشکلات زیادی رو حل میکنه

 • Author Image
  امیررضا فرهادی :

  درسته کلا برای ماهیگیری یه چوب و یه طعمه کافیه ولی این لوازم رو اگه داشته باشین بد نیست

 • Author Image
  یکتا سلامت :

  یکی از وسیله هایی که اگه میخواید همونجا ماهی رو کباتب کنید هشدار دهنده الکتریکی و پایه اس که میتونید دسته ماهیگیری رو رها کنید و به کارای دیگه تون برسید

 • Author Image
  حسن خاکسیاه :

  من تازه شروع کردم به ماهیگیری و کاربرد بعضی از وسیال هایی که داشتمو کامل نمیدونستم جالب بود ممنون

 • Author Image
  آرش اشتیاق :

  خیلی کامل و جامع برای کسی که مثل من میخواد ببینه برا شروع ماهیگیری چی لازم داره