ما را دنبال کنید :
معرفی انواع چرخ ماهیگیری و اجزای آن ها
معرفی انواع چرخ ماهیگیری و اجزای آن ها
الهه جباری
ماهیگیری
6
بازدید : 12487
رای ها : (0)

معرفی انواع چرخ ماهیگیری و اجزای آن ها

بعد از اینکه چوب مناسب ماهیگیری را انتخاب نمودید، نوبت به انتخاب چرخ ماهیگیری برای آن می رسد. امروزه چرخ های گوناگونی در ابعاد و مدل های متفاوتی در بازار وجود دارند، و همین تنوع کار انتخاب چرخ ماهیگیری مناسب برای صید ماهی مورد نظر شما سخت می شود. از این رو در این مقاله از مجموعه مقالات آموزش ماهیگیری تارگتینو، قصد داریم شما را انواع چرخ های ماهیگیری و خصوصیات یک چرخ مرغوب آشنا نماییم.

فهرست عناوین آشنایی با انواع چرخ ماهیگیری و اجزای آن

1- انواع چرخ ماهیگیری – چرخ اسپینینگ

چرخ اسپینینگ (Spining reel)  یا اسپول ثابت نوعی از چرخ است که در ایران به طور گسترده و متداولی کاربرد دارد و از سایر چرخ های شناخته شده تر است. از ویژگی های مثبت این چرخ ها می توان به امکان استفاده ساده و عدم پیچیده شدن نخ اشاره نمود. با وجود اینکه این چرخ ها قدرت کمتری نسبت به چرخ های اسپول متحرک دارند، ولی بسیاری از ماهیگیران آن ها بر سایر انواع چرخ ماهیگیری ترجیح می دهند.

کاربرد: متداول ترین چرخ مورد استفاده در بین ماهیگیران ایرانی

انواع چرخ ماهیگیری - چرخ اسپینینگ

2-  انواع چرخ ماهیگیری - چرخ اسپین کست

چرخ ماهیگیری اسپین کستینگ (Spincast Fishing Reel) حالتی سر بسته دارد، و تمامی بخش های مهم آن در داخل آن و زیر یک مخروط دماغه ای قرار گرفته اند، نخ ماهیگیری از درون یک سوراخ در درپوش عبور می کند. پشت چرخ دکمه ای وجود دارد که زمانی که به سمت جلو پرتاب می کنید، باید آن را به سمت پایین فشار دهید. زمانی که شما دکمه را در حین پرتاب نمودن فشار دهید، نخ از آن خارج می گردد و زمانی که شما دکمه را رها می سازید، نخ متوقف می شود.

کاربرد: بسیار مناسب ماهیگیران مبتدی

انواع چرخ ماهیگیری - چرخ اسپین کست

استفاده از چرخ اسپین کست بسیار ساده است، و انتخابی ایده آل برای ماهیگیرهای مبتدی محسوب می گردد. شما با هیچ جهش به عقب و پیچ خوردگی نخ و گیری بر نخواهید خورد. همچنین چرخ اسپین کست ارزان تر از سایر انواع چرخ ماهیگیری است. اما مشکلی که در مورد این نوع چرخ وجود دارد که دقیق نیست و برد پرتاب آن به بلندی سایر انواع چرخ ماهیگیری نیست.

3- انواع چرخ ماهیگیری - چرخ بایت کستینگ

چرخ بایت کستینگ برای ماهیگیری دریایی و صید ماهی های بزرگ طراحی گشته است. این نوع چرخ با پایه هایی کوتاه، بر روی چوب های سنگین دریایی قابل نصب است. قسمت اسپول یا کاسه چرخ کستینگ متحرک می باشد و نخ به طور مستقیم بر روی آن جمع می گردد. این چرخ منحصر به فرد و جالب به خاطر قدرت بالایی که دارد برای صید ماهی های دریایی و همچنین رودخانه ای کاربرد دارد.

در حقیقت بایت کستینگ (Baitcasting Fishing Reel) پیشرفته ترین نوع چرخ در میان این چهار نوع چرخ ماهیگیری است. به این معنا که این چرخ نیازمند مهارت و تمرین زیادی است، تا بتوانید به طور مؤثری از آن ها استفاده نمایید. بنابراین این نوع چرخ مناسب ماهیگیران حرفه ای می باشد که از تجربه بالایی برخوردار می باشند. در این چرخ ماهیگیری، با آزاد شدن نخ، اسپول می چرخد. هر چند استفاده از این چرخ نسبت به چرخ های اسپینینگ و اسپین کستینگ مشکل تر است و نیازمند تسلط بالایی است، اما این چرخ ها بیشترین دقت و برد پرتاب را دارا هستند. به این صورت که زمانی که شما یک چرخ ماهیگیری بایت کستینگ را به دست بگیرید می توانید عملکرد و پیشرفت بالایی در مسابقات ماهیگیری داشته باشید. همچنین این نوع چرخ امکان باز پس گیری قدرتمند، سریعی را فراهم می آورد که سبب می گردد برای صید ماهی های  فایتر (Fighting fishes) بزرگتر، سنگین تر، سریع تر و سختتر عالی باشند.

کاربرد: صید ماهی های بزرگ و سنگین توسط ماهیگیران بسیار با تجربه و ماهر

انواع چرخ ماهیگیری - چرخ بایت کستینگ

مدل های جدید چرخ بایت کستینگ (چرخ بایت رانر Baitrunner) یک کنترل کننده ی پرتاب (دکمه ی بایت رانر) دارد که سبب می شود پرتاب راحت تر انجام گیرد و از پیچیده شدن نخ هم جلوگیری به عمل آید. اما نکته مهم اینجاست که به هنگام استفاده از این نوع چرخ ها به منظور داشتن یک پرتاب کامل و موفقیت آمیز نیازمند کسب مهارت لازم می باشید. عموماً بعد از پرتاب، می توانید با انگشت شصت خود بر اسپول چرخ فشار کم و یکنواختی وارد و تا حد زیادی از پیچ خوردن نخ پیشگیری نمایید.

4- انواع چرخ ماهیگیری – چرخ پشه

چرخ پشه (Fly Reel) بر روی چوب پشه متصل می گردد و برای ماهیگیری به روش پشه کاربرد دارد و نخ قابل نصب بر روی آن هم نخ پشه می باشد. چرخ پشه قرقره ای ساده می باشد، که نخ پشه روی آن جمع می گردد، ولی امکان پرتاب نخ را ندارد. هر چند در انواع جدید این نوع چرخ جهت افزایش کارایی و بهینه سازی قدرت آن، از تکنولوژی جدید و بلبرینگ و قطعات کمکی بهره گرفته شده است.

کاربرد: مناسب ماهیگیری به روش پشه

انواع چرخ ماهیگیری - چرخ پشه

در ادامه توضیحاتی در مورد قطعات چرخ خواهیم داشت، چرا که هر چرخ از قطعات مختلفی ساخته شده است، و نیاز است هر ماهیگیری با کاربرد هر یک از آنان آشنا گردد. 

اسپول (قرقره) در انواع چرخ ماهیگیری

انواع مختلف اسپول (قرقره) یا کاسه چرخ ماهیگیری از جنس های آلومینیوم، گرافیت و انواع قدیمی آن از جنس چدن و برنج می باشند. دور دهانه ی عمیق اسپول محل جمع شدن نخ ماهیگیری می باشد. روی بدنه اسپول نوشته می شود که میزان ظرفیت اسپول برای جمع نخ، برای انواع نخ با ضخامت های مختلف چقدر است. نکته جالب توجه اینجاست که دهانه ی اسپول باید عمق مناسبی برای جای دادن نخ مورد نیاز داشته باشد. همچنین اسپول باید دارای سطحی یکنواخت، صاف، صیقلی و به اندازه کافی پهن باشد تا به هنگام پرتاب حداقل اصطکاک و حداکثر برد پرتاب پدید آید. انواع فلزی اسپول دوام بالا دارند، در حالی که انواع گرافیتی سبک وزن هستند.

ضریب چرخ دنده انواع چرخ ماهیگیری

ضریبی می باشد که به ازای یک بار چرخاندن دسته ی چرخ، آن میزان نخ به دور اسپول پیچیده می گردد. به این مفهوم كه زمانی كه یك دور دسته چرخ را می چرخانید، چند دور كامل كمان چرخ به دور اسپول خواهد چرخید. در حقیقت نسبت چرخ دنده ها، چگونگی سرعت جمع شدن نخ به میزان چرخاندن دسته چرخ توسط ماهیگیر را نشان می دهد.

انواع چرخ ماهیگیری

ضریب چرخ دنده خیلی بالا هم خوب نیست، چرا که در این صورت در مدتی کوتاه، در اثر جمع گشتن زیاد نخ، فشار بسیاری بر ماهی وارد می آید و ممکن است دهان ماهی پاره گردد. همچنین ضریب چرخ دنده پایین در پرتاب های بلند، به هنگام جمع نمودن یخ، وقت ما را هدر خواهد داد. خوشبختانه چرخ هایی وجود دارند که دو سرعته هستند، به این شیوه که برای جمع کردن نخ به صورت خالی (سرعت بالاتر) و هنگام صید ماهی (سرعت پایین تر) یک سوئیچ برای تغییر ضریب چرخ دنده وجود دارد. چرخ های دو سرعته با وجود قابلیتی که دارند، ولی به علت گران قیمت بودنشان، ارزش خرید ندارند.

اجزای چرخ ماهیگیری - سیستم ترمز

یک چرخ ماهیگیری باید دارای سیستم ترمز کاملاً محکم، قابل اطمینان و بدون خلاصی باشد. زمانی یک چرخ را بهترین می نامیم که بعد از فعال نمودن ترمز آن، بلافاصله دسته چرخ در آن مکان برای حرکت رو به عقب قفل گردد و هیچ گونه خلاصی نداشته باشد. 

 اجزای چرخ ماهیگیری - سیستم کلاچ

به طور معمول سیستم کلاچ در عقب یا جلوی چرخ های ماهیگیری قرار می گیرد. در برخی از چرخ ها دو کلاچ وجود دارد که یکی از آن در جلوی چرخ ماهیگیری، و یکی در عقب آن قرار گرفته است. چرخ هایی که سیستم کلاچشان در جلو قرار گرفته است، قویتر و از لحاظ عملکرد از انواع کلاچ عقب بهتر می باشند. هرچند کارایی چرخ کلاچ عقب ساده تر است. 
در سال های اخیر نوعی چرخ ماهیگیری به بازار آمده است که دارای کلاچی قوی در جلوی آن و کلاچی ضعیف تر در عقب آن هستند. این نوع کلاچ ها دسته ای جهت سوئیچ بین دو کلاچ دارند. این نوع چرخ های دارای دو کلاچ برای ماهیگیری به روش انتظاری و به ویژه صید ماهی کپور کاربرد دارند. 

انواع چرخ ماهیگیری

همیشه به هنگام خرید چرخ به نوع و سالم بودن آن توجه داشته باشید.

برای تشخیص یک کلاچ خوب، باید دقت نمایید که اولاً کلاچ در یک فاصله ی کوتاه، شل و سفت گردد، تا به هنگام صید ماهی های بزرگ وقت شما را هدر ندهد و تمرکز شما را بر هم نزند. دوماً کلاچ باید نخ را به صورت یکنواخت و نه به صورت ضربه ای از روی اسپول آزاد نماید. 

اجزای چرخ ماهیگیری - بلبرینگ

بسته به نوع چرخ ماهیگیری که قصد خرید آن را دارید، تعدادی بلبرینگ بر روی بخش های متحرک چرخ سوار می گردند. کار بلبرینگ ها، کمک به ایجاد حرکتی روان و نیروی بیشتر در چرخ می باشد. قطعاً چرخی که تعداد بلبرینگ های بیشتری داشته باشد، قدرت، روانی و کارایی بیشتر دارد.

انواع چرخ ماهیگیری

کیفیت مونتاژ قطعات در انواع چرخ ماهیگیری

اینکه متوجه شوید کیفیت مونتاژ قطعات چگونه است، نیاز است که یک بار یک چرخ مرغوب را در دست بگیرید و دسته آن را بچرخانید، تا معیاری از کیفیت یک چرخ خوب را به دست بیاورید؛ در این صورت با امتحان نمودن چرخ های دیگر و مقایسه عملکرد آنان، متوجه کیفیت آنان خواهید گشت. هیچ گاه از روی کنجکاوی قطعات چرخ را باز و بسته نکنید. توجه داشته باشید که تمامی اجزای چرخ باید در جای خود محکم و بدون هیچ گونه خلاصی قرار داشته باشند. اگر جنس بدنه چرخ از آلیاژ فلزی باشد، دوام بیشتری خواهد داشت. 

کدام چرخ ماهیگیری را تهیه نماییم؟

برای ماهیگیران متوسط چرخ ماهیگیری اسپینینگ بهترین انتخاب است، دقت و برد پرتاب بیشتری دارد. هر چند تسلط پیدا کردن بر کار با چرخ ماهیگیری اسپینینگ سخت تر از چرخ اسپین کست است. بنابراین اگر شما به اندازه کافی تجربه دارید، احتمالاً بتوانید بدون اتلاف وقت بر کار با چرخ اسپینینگ تسلط یابید. 

انواع چرخ ماهیگیری

به طور حتم چرخ ماهیگیری بایت کستینگ برای بسیاری از افراد ماهیگیر حرفه ای و با تجربه بهترین است. این چرخ می تواند نخ های سنگین تر را نگه دارد و قدرت بیشتر به شما بدهد تا بتوانید ماهی های جنگنده و بزرگتر و سریع تر را صید نمایید. درست است که عادت کردن به ماهیگیری با این نوع چرخ زمانبر است و شما به مقداری تمرین نیاز خواهید داشت، اما زمانی که بتواند بر کار با این چرخ ماهیگیری بایت کستینگ تسلط یابید، مطمئناً متوجه می شوید که پیشرفت قابل توجهی در توانایی های ماهیگیری خود با چرخ بایت کستینگ دارید. 

جمع بندی

همان طور که در این مقاله از مجموعه مقالات آموزش ماهیگیری وبسایت تارگتینو اشاره شد، فرقی نمی کند که سطح تجربه و مهارت شما در چه حدی می باشد، در هر صورت برایتان یک چرخ ماهیگیری مناسب وجود دارد. به هنگام خرید اطمینان حاصل نمایید تا چرخی را خریداری نمایید که با چوب شما به خوبی کار می کند و شما در نگه داشتن و پرتاب نمودن آن راحت هستید، به این نحو می توانید لذت یک ماهیگیری مفرح را بچشید!     smiley

 • شما از کدام یک از انواع چرخ ماهیگیری فوق استفاده کرده اید؟
 • به نظر شما چه نکات دیگری را باید به هنگام خرید انواع چرخ ماهیگیری باید رعایت نمود؟
 • شما بر حسب تجربه خود، استفاده از کدام یک از انواع چرخ ماهیگیری فوق را به دیگران می دهید؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در رابطه با کار با انواع چرخ ماهیگیری با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، متشکریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (6)
 • Author Image
  داوود آهنگر :

  خوب و کامل بود

 • Author Image
  شهرام دارابی :

  چرخ های ماهیگیری واقعا کیفیت های متفاوتی دارد ولی شیمانو برند خیلی قویی

 • Author Image
  کوروش جهانی :

  کاش حدود هزینه های یک دسته ماهیگیری رو هم میگفتنی ولی اطلاعات خوب بود ممنون

 • Author Image
  محمود احمدی :

  بایت کستینگ یه چرخی هست که تو مستند های ماهیگیری میتونید مشاهده کنید و برای صید ماهی های غول پیکر استفاده میشه

 • Author Image
  محمدحسین افتخاری :

  من خودم اسپینت تکست دارم و خیلی وقته دارم باهاش کار میکنم و راضی ام

 • Author Image
  امیرحسین الهیاری :

  واقعا بنظر من هم نباید چرخ ماهیگیری رو باز و بسته کرد چون اگه ماهر نباشید کلا داغون میشه چرخ