ما را دنبال کنید :
از ماهی شیر یا شیرماهی چه می دانید؟
از ماهی شیر یا شیرماهی چه می دانید؟
نسیم طالبی
ماهیگیری
8
بازدید : 18268
رای ها : (5)

از ماهی شیر یا شیرماهی چه می دانید؟

ماهی شیر یا seer fish از ماهی‌های مرغوب جنوب ایران است که در خلیج فارس و دریای عمان می‌زیستد. شیر ماهی یا ماهی شیر نام یک نوع ماهی آب شور بوده که اسکلت استخوانی دارد. این ماهی گوشت بسیار لذیذی دارد. شیرماهی نوعی ماهی فلس دار است.  از نظر شکل و ظاهر این ماهی به ماهی قباد شبیه بوده ولی کمی از ماهی قباد بزرگتر است. ماهی شیر بدنی کشیده با طرح راه راه و رنگ آبی نفتی است. طول ماهی شیر تا یک متر و گاهی نیز به یک و نیم متر می‌رسد. وزن این ماهی اغلب بین ۵ تا ۶۵ کیلوگرم است. شیر ماهی از رده تن ماهیان است و خوراک این ماهی از ماهی های کوچکتر و آبزیان پلانگتونی تشکیل می‌شود. ماهی شیر و شیر ماهی هیچ فرقی باهم ندارند. ماهی شیر دارای فلس ریز پوستی است. هرچقدر ماهی شیر بزرگ‌تر باشد گوشت آن سفت‌تر و خوش‌خوراک‌تر است. البته به دلیل بزرگ بودن ماهی به‌صورت فیله‌های تکه شده به فروش می‌رسد.

خصوصیات ماهی شیر تازه

شیرماهی در منطقه وسیعی در جنوب شرقی آسیا و خاورمیانه، چین، ژاپن، استرالیا و همچنین سواحل شرقی آفریقا پیدا می‌شود. ماهی شیر باله دمی دو شاخه دارد که از ویژگی‌های مهم این ماهی به شمار می‌رود. از نظر ظاهری بدن این ماهی دوکی شکل و مقطع عرضی آن بیضی است. این ماهی را می‌توان اغلب در آب‌های کم عمق و در طول شیب های ساحلی یافت. این ماهی دارای استخوان‌های بلند سمی است که در صورت تماس با بسیاری از موجودات دریایی می‌تواند کشنده باشد. هر چند تاکنون گزارش‌هایی از مرگبار بودن آن برای انسان به دست نرسیده است ولی باعث درد، سردرد و تهوع می‌شود. شیرماهی‌ها معمولاً به انسان حمله نمی‌کنند مگر آنکه تحریک بشوند. در صورت گزیده شدن توسط شیرماهی‌ها باید به ‌سرعت عضو گزیده شده را در معرض آب گرم قرار داده و بلافاصله به پزشک مراجعه نمود.

صید شیرماهی

صید ماهی شیر؛ بهترین طعمه برای ماهی شیر

ماهی شیر یا commerson Scomberomorus ازجمله ماهیان بسیار ممتاز و صادراتی در اكثر كشورهای دنیا محسـوب می‌شود. ماهی شیر از گروه ماهیان سطـح زي درشـت کرانه‌ای است كه مهاجرت‌های طولانی در طول ساحل تا 1000 مایل را نیز انجام می‌دهد. مهمترین ابزار صید بكار برده شده برای ماهی شیر درآقیانوس هند تورهای گوشگیر است كه به طور متوسط 55 درصد از كل صید را تشكیل می‌دهد. صید ماهی توسط تورهای گوشگیر به 3 روش صورت می‌گیرد.

 • چشمه گیر شدن یا تنها گیر شدن یا گوشگیر 
 • تور پیچ شدن ازطریق دندان‌ها، فک‌ها یا زوائد بدن 
 • سرگیر شدن

به صورت انحصاری در آب‌های اقتصادی كشور عمان، تورهای گوشگیر شناور و ثابت به عنوان تورهای غالب برای ماهی شیر است كه اندازه چشمه تورها از 16 تا 6 سانتیمتر در نوسان است و چشمه تورهای 7 و 12 سانتیمتر بیشترین سهم صید را دارد.

ماهی شیر جنوب ایران

 در ایران، هر چند كه مطالعات متعددی در خصوص بیولوژی تولید مثل و تغذیه و ارزیابی ذخایر ماهی شیر صورت گرفته، اما مطالعات درمورد تورهای گوشگیر مورد استفاده این گونه و بررسی كارایی صید آنها کم است. میانگین صید ماهی شیر در آب‌های جنوب كشور در حدود 20 هزار تن بوده كه سهم صید استان سیستان و بلوچستان حدود 26 درصد است. در حوزه آب‌های استان سیستان و بلوچستان در طی سال‌های اخیر، صید ماهی شیر بیش از  40 درصد رشد داشته است كه نتیجه افزایش فعالیت های صیادی، بویژه استفاده گسترده از تورهای گوشگیر می‌تواند باشد. بنابراین، به دلیل نقش  شیر ماهی در درآمد صیادان منطقه و همچنین اهمیت تورهای گوشگیر، به عنوان ابزار غالب صید، با اهداف تعیین تركیب طولی شیر ماهی به تفكیک چشمه تورها و سایر ابزارهای صید و تعیین نسبت صید ماهیان نابالغ و بررسی نسبت صید ماهی شیر در ابزار صید مطالعاتی انجام شده است.

صید ماهی شیر با تور

بر اساس نتایج ماهی شیر، چشمه تور 171 میلیمتر می‌تواند با هدف صید مسئولانه برای بهره برداری از ذخائر ماهی شیر مجاز شناخته شود. از اهرم‌های مهم قابل اجرا در مدیریت صید ابزارهای صید تور محور از قبیل تورهای گوشگیر، اعمال حداقل اندازه چشمه تور مجاز بوده كه هدف آن حداقل صید ماهیان نابالغ جهت نزدیک شدن به صید پایدار ذخایر است. اجرای ممنوعیت استفاده از چشمه تورهای 110-57 میلیمتر برای صید ماهی شیر الزامی است. بنظر می‌رسد استفاده از تورهای با اندازه چشمه 146 میلیمتر و بزرگتر، برای صید مسئولانه ماهی شیر مناسب می‌باشند. با این وجود، پیشنهاد چشمه تور استاندارد نیاز به بررسی مجدد در آزمایش‌های میدانی است.

 

 • بهترین روش صید شیرماهی چیست؟
 • کدام یک از مناطق ایران برای صید ماهی شیر مناسب تر است؟

لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (8)
 • Author Image
  مهدی :

  سلام منم از ماهی شیر خوشم میاد.ولی شاید ماه یک دفع یا دوبار بخورم ،بیشتر از ماهی هور درست میکنن خونه بهترین ماهی داخل ایران با عربستان حلوسفید هستش خیلی خوشمزه ،؛کسی اگه برای اولین بار بخوره سرطان نمیگیره یکی از خاصیتش همینه خیلی طرفدارشم حلو سفید.... شیرماهی هم خاصیت خوبی داره ویتامین زیادی داره هر دو شون

 • Author Image
  امیر :

  بو داره ماهی شیر چون من قزل الا میگیرم فقط به خاطر نداشتن بو جواب بدید لطفا

 • Author Image
  امید :

  09393740032کسی میدونه لوازم ماهیکیری کجاهست شمارش بده

 • Author Image
  مدیر وبسایت :

  سلام.

  در قسمت بالای صفحه اصلی همین وب سایت 7 دسته بندی وجود دارد. بر روی دکمه ماهیگیری کلیک نمائید تا به صفحه آگهی های فروشندگان لوازم ماهیگیری هدایت شوید.

  در آن بخش با باز کردن هر آگهی میتوانید شماره تماس فروشنده را ملاحظه فرمائید.

 • Author Image
  فرهاد گاهانی :

  شیرماهی یکی از مقوی ترین ماهی های موجوده

 • Author Image
  سمیرا کیمیاگر :

  من فقط شیرماهی میخورم فقط بخاطر اینکه تیغ نداره خیلی راحت هم میشه درستش کرد

 • Author Image
  نیما کیانفر :

  شیرماهی داخل ایران خیلی کیفیت خوبی داره

 • Author Image
  کیارش احمدزاده :

  شیر ماهی بهترین و خوشمزه ترین ماهی دنیاس