ما را دنبال کنید :
آموزش شیوه صحیح زین گذاری اسب به سوارکاران
آموزش شیوه صحیح زین گذاری اسب به سوارکاران
الهه جباری
اسب و سوارکاری
1
بازدید : 6241
رای ها : (0)

آموزش شیوه صحیح زین گذاری اسب به سوارکاران

عمل زین گذاری اسب به معنای گذاشتن یک تشک یا پارچه ای بر روی زین اسب که زین را در جای مناسب قرار می دهد. همچنین اگر کسی بتواند به اسب نزدیک گردد و قدرت آن را داشته باشد که بتواند زین را برداشته و یا روی اسب بگذارد؛ یعنی زین گذاری اسب را انجام داده است. اما این روش زین گذاری اسب صحیح نمی باشد و باید به شکل دیگری انجام پذیرد. در مقاله زیر قصد داریم روش صحیح انجام زین گذاری اسب را به شما آموزش دهیم، چرا که زین گذاری اسب جهت برقراری ارتباط مؤثر سوارکار با اسب و همچنین داشتن یک سوارکاری ایمن بسیار مؤثر است.

روش صحیح زین گذاری اسب

جهت زین گذاری اسب به طریقی صحیح، باید تشک زیر زین و سپس محکم بودن آن را بررسی نماییم. ابتدا تشک را به طور کامل بازدید می نماییم، که ریگ یا سنگی به آن نچسبیده باشد، سپس اگر سنگ یا چیزی به آن چسبیده باشد آن را جدا می نماییم؛ زیرا سبب ناراحتی اسب می گردد و شروع به جفتک انداختن می نماید و به شما آسیب می زند. چین خوردگی یا لکه های سخت سبب ساییدگی و زخم در پشت اسب می گردد. به خاطر بسپارید که تمام تسمه ها و رکاب ها را بازدید و در صورت داشتن مشکل آن را تعمیر و یا تعویض نمایید. در مرحله بعد لوازم مورد نیاز خود را برای بستن بر روی اسب نزدیک خود قرار دهید تا در دسترس شما باشد.

آموزش زین گذاری اسب

 به هنگام زین گذاری اسب خود، محیط اطراف خود را شلوغ ننمایید، زیرا موجب مزاحمت شما خواهد گشت.

جهت قرار دادن زین بر روی زمین حتماً آن را به صورت عمودی قرار دهید؛ زیرا امکان دارد سنگ یا چیزی به آن بچسبد و سبب ناراحتی اسب گردد. تشکی که برای اسب استفاده می نمایید باید حداقل 30 سانتیمتر باشد و آن را بر جدوگاه و کمر اسب قرار دهید.

برای آن که تشک را روی اسب قرار دهید به طوری که اسب بتواند آن را بو نماید و اجازه دهد که به آن نزدیک گردید، باید آن را روی گردن و جدوگاه قرار دهید تا موهای اسب بر هم ریخته نگردد.

قرار دادن تشک در زین گذاری اسب

به هنگام زین گذاری اسب، تشک را از روی سر و گردن اسب به آرامی به سمت عقب بکشید تا موهای اسب بر هم ریخته نگردد؛ زیرا باعث ناراحتی اسب می گردد. قبل از آن که زین را روی تشک بیندازیم باید تشک بر روی اسب به طور کامل آویخته گردد. زین را روی زانو و یا ران پای خود قرار دهید و رکاب سمت راست را روی قاچ زین بیندازید و تسمه جلو و کمربند یا تنگ عقب را روی زین بگذارید.

این مراحل را باید به خوبی انجام داد، در غیر این صورت مراحل بعدی دشوارتر می گردد. چون اگر به درستی زین را قرار ندهید سبب می گردد که تسمه ها با دنده های اسب تماس پیدا و اسب رم نماید.

توجه: به هنگام زین گذاری اسب با او صحبت نمایید تا نترسد و هیجان زده نگردد!

آموزش زین گذاری به اسب - محبت به اسب به هنگام زین گذاری

قرار دادن زین بر روی تشک در زین گذاری اسب

 حال زمان آن رسیده است که زین را برداشته و بر روی تشک قرار دهیم، باید زین را به اندازه ای بالا ببریم که رکاب سمت راست از پشت اسب دور گردد، سپس آن را به آرامی بر جای خود قرار دهیم. زین را چند بار جابه جا نموده تا کاملاً در جای خود قرار بگیرد، زین مستقیماً بر روی جدوگاه می نشیند، به این صورت می توان مطمئن گشت که این زین جا افتاده است. همچنان حلقه های کمربند نباید جلو باشند چون اسب در حرکت پا دچار مشکل می گردد. به سمت راست اسب بروید کمربند، رکاب، تسمه ها را به پایین آویزان نمایید و دوباره سمت چپ باز گردید و همان حرکت را تکرار نمایید، تسمه های پشت را محکم نمایید به نحوی که به اندازه 2/5 تا 5 سانتیمتر از شکم اسب فاصله داشته باشد.

گاهی اوقات اسب ها به کمربند حساس می باشند و اجازه نمی دهند زین را ببندید، اگر این کار را انجام دهید امکان دارد اسب لگد بزند یا گاز بگیرد.

قسمت های مختلف زین اسب - زین گذاری اسب

کمربند عقب اسب را طوری ببندید که فقط شکم اسب را لمس نماید. بعضی از سوارکارها کمربند اسب را به اندازه 10 یا 15 سانتیمتر آویزان می نمایند، که این کار اشتباه می باشد. به هیچ عنوان کمربند را آویزان ننمایید؛ زیرا سبب می گردد که اسب از همان فضای کم پای خود را خارج نماید. به قاچ های عقب و جلو توجه نمایید باید 2 تا 5 سانتیمتر از قاچ جلو، بالاتر باشد. اگر احساس کردید قاچ عقب پایین تر از قاچ جلو می باشد، علت آن این است که ماهیچه های زیر زین بیش از حد به هم نزدیک شده اند. در این حالت می توانید پشت اسب را کمی گود نموده و از تشکچه یا نمد استفاده نمایید. برای وسط قرار گرفتن زین از همان جایی که ایستاده اید به عمیق ترین جای زین نگاه نمایید. اگر زین از حد خود عقب تر باشد سبب بروز مشکلاتی می گردد. دقت داشته باشید حتماً زین روی قاچ جلو قرار بگیرد و حداقل دو یا سه انگشت به راحتی از زیر آن حرکت نماید تا هم اسب و هم سوارکار راحت باشد.

آموزش زین گذاری اسب

اصطلاحات و چک لیست مربوط به زین گذاری اسب

 • کمتر یا بیشتر یعنی زین اسب را یا زیاد باز نموده اید یا خیلی کم بسته اید.
 • برای میزان نمودن زین به پشت اسب بروید و جلوی زین را نگاه نمایید، اگر موفق به دیدن جلوی زین نگشتید، به معنای آن است که کانال زین را زیاد از حد گشاد یا تنگ نموده اید.
 • کنار کتف اسب ایستاده و به برگه های زین اسب دقت نمایید، زیرا باید برگه ها به نرمی روی هم قرار بگیرد و هیچ کدام از آن ها نباید جمع شده باشند.
 • برای امتحان نمودن زین روی آن بنشینید و دست خود را به پشت نشیمنگاه ببرید و حداقل باید پنج سانتیمتر دست شما با قاچ عقب اسب فاصله داشته باشد.
 • توجه داشته باشید اگر کم تر از حد معمول باشد، به معنای آن است که زین برای شما کوچک و اگر زیاد از حد باشد یعنی زین برای شما بزرگ است.
 • بعد از اتمام این کارها که زین را بستید، اسب را به مدت 15 الی 20 ثانیه راه ببرید تا به آن عادت نماید، زیرا امکان دارد احتیاج به محکم نمودن باشد.

تمام مراحل بستن زین نیازمند دقت کامل و زیادی است، اگر زین شل باشد سبب لغزیدن می گردد و آسیب زدن به اسب و سوارکار می گردد.

 باز نمودن زین

برای باز نمودن زین تمام مراحل بستن را به عکس انجام می دهیم. برای باز نمودن باید نخست کمربند عقب زین را باز و بعد تسمه را جدا نمود، اگر اول تسمه را باز نمایید زین واژگون خواهد گشت و به زیر شکم اسب خواهد رفت.

جمع بندی

مهم ترین نکته ای که در رابطه با اسب حالا چه زین گذاری چه سایر مراحل آماده سازی اسب وجود دارد، دوستی با حیوان و محبت به آن است. اسب محبت را می فهمد و باید با سوارکار خود انس بگیرد. بنابراین بهتر است زین گذاری اسب را خود سوارکار انجام دهد تا هم زین را همان طور که خود و اسب خود راحت هستند، انجام دهد و هم اینکه رابطه نزدیکتری با اسب خود برقرار نماید. می توان گفت زین گذاری اسب نوعی اجازه گرفتن از اسب جهت سوار گشتن بر روی آن و راندن آن است. در نتیجه باید تمام سوارکاران شیوه صحیح زین گذاری اسب خود را بدانند تا بتوانند سوارکاری ایمن و لذت بخشی را داشته باشند.

 • شما به عنوان یک سوارکار، به هنگام زین گذاری اسب خود چگونه با اسب خود رابطه نزدیکی برقرار می نمایید؟
 • رعایت چه نکات دیگری به هنگام زین گذاری اسب، ضروری است؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد نحوه صحیح زین گذاری اسب با ما و سایر دوستان علاقمند به اشتراک بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، متشکریم.

 

 

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
 • Author Image
  محمد :

  بسیار مفید و آموزنده