ما را دنبال کنید :
تویوتا لندکروزر ، آشنای کره زمین
تویوتا لندکروزر ، آشنای کره زمین
صدرا راحلی
آفرود
3
بازدید : 1502
رای ها : (5)

تویوتا لندکروزر ، آشنای کره زمین

تویوتا لندکروزر را بهتر بشناسیم!

تویوتا لندکروزر (Toyota Land Cruiser) خودرویی منحصر به فرد، تولید کمپانی تویوتا که از مدل های دو دیفرانسیل ساخته شده توسط این شرکت بزرگ است. تویوتا لندکروزر مجهز به سیستم چهار چرخ متحرک (Selec-Trac) میباشد و به اصطلاح هموطنان ایرانی بدون حرف آخر، با اسم لندکروز شناخته میشود. یکی از دلایل اینکه کمپانی تویوتا اسم تویوتا لندکروزر را برای این شاسی بلند بی نظیر انتخاب کرد این بود که در بازار جهانی خودرو های SUV نامی دیگر میدرخشید و آن لندرور بود به همین علت با انتخاب نام تویوتا لندکروزر به دنبال ایجاد رقابتی بین این دو خودرو بود. هم اکنون میخواهیم در برای بینندگان وبلاگ سایت تارگتینو تمامی نکات این خودروی باور نکردنی را بیان کنیم.

تویوتا لندکروزر

تویوتا لندکروزر از گذشته تا به امروز

تویوتا لندکروزر یکی از معدود خودرو هایی است که هم در بازار جهانی و هم در کشور عزیزمان ایران دارای فروش چشمگیر و فوق العاده ای میباشد و خودرویی است در کلاس جهانی و تاریخچه ای باورنکردنی که از سال 50 میلادی شروع  و تا همین لحظه تولید آن در انواع مختلف مثل جیپ جنگی مورد استفاده در جنگ تحمیلی ایران و عراق و شاسی بلند لوکس پرآپشن امروزی متوقف نشده است.

هرآنچه درباره ی تویوتا لندکروزر باید بدانیم

لحظه باشکوه تولید تویوتا لندکروزر متاسفانه برای استفاده در جنگ رقم خورد و در سال 50 میلادی ایالت متحده آمریکا برای استفاده و کمک به کره جنوبی در جنگ با کره شمالی که به عنوان یکی از متحدین خود بود و ژاپن در تصرف داشت نیاز به یک خودرویی با مانوردهی بالا، قابلیت های نظامی، قدرت زیاد، استحکام بالا و... داشت که لحظه تولد جیپ لندکروزر در این زمان بود.

تویوتا لندکروزر BJ40

جیپ تویوتا لندکروزر BJ (1951-1955)

در سال 51 میلادی تویوتا لندکروزر BJ متولد شد که مسبب استفاده در ارتش آمریکا بود. اولین مدل لندکروزر بر پایه ی جیپ ویلیز (jeep wilys) ساخته شرکت جیپ آمریکا طراحی شده بود. تویوتا در مدل لندکروزر BJ با الهام گرفتن از جیپ ویلیز اولین خودرو این سری را تولید کرد که تفاوت زیاد این دو از بیشتر در ارتفاع آنها باهم بود. اما مسئله اصلی در زیر کاپوت این خودروی تازه متولد شده بود که موتوری با حجمی برابر 3.4 لیتر و 6 سیلندر که توانایی تولید 75 اسب بخار را داشت و گشتاوری برابر 206 نیوتن در مترمربع تولید میکرد و از لحاظ شاسی بسیار برای مسیر های ناهموار و به اصطلاح آفرودی مناسب بود. در نهایت در سال 55 میلادی کمپانی تویوتا توانسته بود قدرت موتور را به 85 اسب بخار و گشتاوری برابر 216 نیوتن در مترمربع برساند.

toyota land

تویوتا لندکروزر مدل J20 (1960-1950)

در سال 55 میلادی با ورود باشکوه سری اول لندکروزر، تویوتا تصمیم گرفت برای بهتر شدن کیفیت خودرو طرح جدیدی را به بازار عرضه کند تا با صادرات این مدل بتواند شرکت خود را گسترش دهد. با تولید مدل جدید خود یعنی تویوتا لندکروزر J20 دوباره قدمی محکم در عرصه تولید خودرو های SUV نهاد.
اما در مهمترین بخش خودرو، تویوتا یک موتور 6 سیلندر 3.9 لیتری را استفاده کرد که توانایی تولید 105 اسب بخار را داشت و با توجه افزایش حجم موتور از لحاظ داینامیکی نیز تویوتا مجبور به بهینه سازی شاسی شد. اما این نسخه تویوتا لندکروزر با توجه به صادرات جهانی، نیاز داشت تا با تمامی سلیقه های موجود روی کره زمین مطابقت داشته باشد به همین دلیل تویوتا لندکروزر J20 در 6 مدل متفاوت طراحی شد:

 • دو درب سقف پارچه ای
 • هاردتاپ دو درب با سقف فلزی
 • هاردتاپ دو درب معمولی
 • هاردتاپ چهار درب کشیده
 • هاردتاپ دو درب کشیده
 • پیکاپ دو درب

که هرکدام زیبایی منحصر به فرد خود را داشتند.

تویوتا لندکروزر

تویوتا لندکروزر J40-J50 (1984-1960)

در سال 60 میلادی کمپانی تویوتا با تولید لندکروزر J40 و J50 توانست توجه تعداد زیادی از جیپ سواران را به خود جذب کند به گونه ای که در دو دهه تولید این خودروی کلاسیک عالی، هیچگونه تغییری در ظاهر آن ایجاد نکرد. با اضافه شدن فرمان هیدرولیک و سیستم خنک کننده به سومین مدل تویوتا لندکروزر، این جیپ باورنکردنی توانست در صدر جدول فروش اتومبیل های آمریکا قرار بگیرد. همانطور که میدانید از این دو مدل به شدت و فراوان در 8 سال جنگ بین ایران و عراق استفاده شد که بسیار به کشور ایران کمک کرد.

موتور این سری لندکروزر حجمی معادل 3.9 لیتر داشت و میتوانست 125 اسب بخار تولید کند که گشتاوری برابر 283 نیوتن در مترمربع تولید میکرد و نسبت به هم دوره ای های خود بسیار قوی و پرشتاب بود. اما در سال 75 میلادی تویوتا تصمیم گرفت یک موتور 6 سیلندر 4.2 لیتری نیز به صورت سفارشی به خط تولید خود اضافه کند که توانای تولید 135 اسب بخار نیرو و 285 نیوتن در متر مربع گشتاور را داشت.

کمپانی تویوتا در سری سوم تولید تویوتا لندکروزر همگام با تولید موتور های بنزینی از موتور های دیزلی 3.0 لیتری الی 4.0 لیتری استفاده نمود که نسبت به موتورهای بنزینی قدرت کمتری تولید میکردند و نیرویی 85 الی 105 اسب بخاری داشتند که در کنار گشتاوری به میانگین 220 نیوتنی موتور خوب و متعادلی محسوب میشد. در سری سوم تویوتا لندکروزر نیز ما شاهد مدل های مختلف شامل استیشن، سقف فلزی و پارچه ای، وانت بار و ... بودیم که مثل همیشه نسبت به نوع نیاز مصرف کننده محصولات خود را عرضه مینمود و با افزایش آپشن های آفرودی تمایل زیادی به فراهم کردن راحتی سرنشینان داشت.

تویوتا لندکروزر  J60 (1989-1980)

کمپانی تویوتا به دنبال جذب مشتریان خودرو های SUV یا به اصطلاح شاسی بلند بود که هم توانایی خاصی در زمینه های آفرودی داشته باشد هم یک خودروی لوکس و مجلل برای محیط خانواده، به همین دلیل در سال 80 میلادی دست به تولید سری J60 زد که در این سری شاهد فضای بیشتر کابین، امکانات رفاهی بیشتر از جمله تهویه ی هوای مطبوع، سیستم چهار چرخ متحرک و ... بودیم. تنها ایراد این خودرو تولد آن تقریبا همزمان با دوره جنگ ایران و عراق بود و ایرانیان بیشتر از اینکه از آن لذت ببرند در جنگ به عنوان آمبولانس برای انتقال مجروحین استفاده میشد.

اما یکی از ویژگی های بارز J60 آفرودی بودن این لندکروزر است که با توجه به لوکس بودن نسبت به نسل های قبلی، توانایی های بیشتری نیز کسب کرده است؛ در کنار این صفات در زیر کاپوت این تویوتا لندکروزر یک موتور 4.0 لیتری و در مدل های سفارشی 4.2 لیتری نهفته است که با 6 سیلندر توانایی تولید 135 اسب بخار قدرت و 271 نیوتن در متر گشتاور داراست. اما در کنار این دو موتور بنزینی یک سری هم با موتور 3.4 لیتری گازوئیلی وجود دارد.

60 series


تویوتا لندکروزر J70 (now-1984)

مدل پایه ی تویوتا پرادو را میتوان سری J70 تویوتا لندکروزر عنوان کرد. این سری همچنان در برخی کشور ها مانند ونزوئلا و پرتغال با انجام برخی تغییرات در آپشن های رفاهی و ظاهری جدیدتر اما با همان استایل بر روی خط تولید است. در کشور خودمان ایران نیز تعدادی نمونه ی متفاوت با مدل های تازه تولید وجود دارد.

اما در قسمت اصلی خودرو یعنی موتور، در SUV  سری پنجم تویوتا لندکروزر شاهد یک موتور 6 سیلندر 4.0 لیتری با توان تولید 155 اسب بخار و گشتاور 303 نیوتنی شاسی بلند خوبی محسوب میشود و یک موتور 4 سیلندر ضعیف تر با حجم 2.4 لیتری و قدرتی برابر 108 اسب بخار در کنار گشتاور 187 نیوتن در مترمربع موجود است.

series 70

تویوتا لندکروزر J80 (1997-1990)

در سری 80 شاهد بزرگتر شدن کابین نسبت به نسل های قبلی هستیم که باعث راحتی بیشتر سرنشینان این خودرو میشود. یکی از نکات بارز سری ششم تویوتا لندکروزر کیفیت بالای قطعات این خودرو است که با وجود سیستم ایمنی قوی این خودرو را شکست ناپذیر میکند. یکی دیگر از تمایز های این سری با نسل های قبلی استفاده زیاد آفرود بازان ایرانی از این خودروی باورنکردنی در زمینه های افرودی است.

این شاسی بلند 4.8 متری با استفاده از پیشرانه‌های 6 سیلندر خطی 4.0 لیتری با قدرت 155 اسب بخار و سیستم 4 چرخ متحرک تمام وقت و قفل دیفرانسیل به موفقیت‌های زیادی در مسابقاتی مانند رالی داکار (Dakar Rally) دست یافت. در سال‌های بعد موتور قدرتمند 4.5 لیتری 6 سیلندر با قدرتی در حدود 210 اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی 380 نیوتون متر نیز به مجموعه پیشرانه‌های این خودرو اضافه شد و سطح جدیدی را به تاریخچه تویوتا لندکروزر اضافه نمود.

80 series

تویوتا لندکروزر پرادو(90) (now-1996)

با موفقیت کسب شده در سری های قبلی در زمینه ی آفرود کمپانی تویوتا توانست مشتریان آفرودی خود را جذب کند و تقاضا برای تولید یک سری مخصوص آفرودی در عین حال لوکس و خانوادگی زیاد شود تا اینکه تویوتا تصمیم به تولید سری 90 خود یعنی تویوتا پرادو (Prado) نمود که توانست غوغایی در صنعت خودروسازی برپا کند.

تویوتا در پرادو سنگ تمام گذاشت و از تکنولوژی های پیشرفته بهره برد، این مدل به اصطلاح بهینه سازی شده سری 70 میباشد اما با تغییرات فراوانی که رخ داد پرادو را به یک خودروی تمام عیار تبدیل کرد. با وجود موتور های 2.7 لیتری 4 سیلندر و 3.4 لیتری 6 سیلندر این خودرو از شتاب و قدرت خوبی برخوردار استکه توانایی های زیادی در زمینه  آفرود دارد.

90 series

تویوتا لندکروزر سری 100 (1998-now)

سری 80 تویوتا لندکروزر جای خود را به سری 100 این مدل از سال 98 میلادی داد تا این سری با امکانات فراوان و کیفیت ساخت بالا و آپشن های باورنکردنی پیشرو لندکروزر ها در آن سالها شود. موتور این سری با مدل های قبلی تفاوت قابل ملاحظه ای داشت از جمله تغییر شکل سیلندر ها به 6 سیلندر خطی و با حجم 4.5 لیتری که توانایی تولید بیشترین قدرت لندکروزر تا به آن روز معادل 241 اسب بخار و گشتاور 410 نیوتنی باورنکردنی که هوش از سر مشتریان خودرو های آفرودی تویوتا برده بود که با تولید مدلی دیگر با حجمی برابر با 4.7 لیتر و 8 سیلندر خورجینی که 275 اسب بخار قدرت داشت همه را انگشت بر دهان رها کرد.

series 100

تویوتا لندکروزر مدل 120 (2002-now)

اما سری 120 تویوتا لندکروزر نمونه کامل شده تویوتا پرادو قبلی بود که با ایجاد امکانات رفاهی بهتر، آپشن های بیشتر و از همه مهمتر ایمنی قویتر نسبت به نسل های قبلی باعث پرفروش شدن این سری شود که با وجود این امکانت توانایی رفتن به هر جاده ای بر روی کره ی زمین را داشت. موتور این سری تغییر چندانی نکرده بود و همانند نسل قبلی بسیار قدرتمند و پرشتاب بود و با ایجاد حالت آیرودینامیکی بیشتر در این SUV باعث افزایش محبوبیت این سری شد.

series 120

تویوتا لندکروزر مدل 200 (2008-now)

اما آخرین مدل تویوتا لندکروزر که تا حالا تولید آن در سرتاسر جهان ادامه پیدا میکرده سری 200 است که مدل پایه LX570 محسوب میشود. در این سری شاهد کابین فوق العاده لوکس و تجملی تویوتا هستیم که دارای پیشرانه ای فوق العاده و استفاده از کمک فنر های عالی برای استفاده در زمین های آفرودی باعث شده این خودرو از سایر تویوتا لندکروزر ها فاصل بگیرد. در این سری شاهد دو مدل موتور، یک موتور عالی 6 سیلندر 4.0 لیتری و یک موتور 8 سیلندر خورجینی 4.2 لیتری که الهام گرفته شده از سری های قبلی است با توانایی تولید قدرتی برابر 240 تا 380 اسب بخار و شتاب 0 تا 100 حدودا 7 ثانیه ای توانست خود را یک غول SUV به بازار جهانی معرفی کند.

toyota 200

تویوتا FJ Cruiser (2006-2017)

کمپانی تویوتا تصمیم به تولید یک مدل از سری های قبلی محبوب خود یعنی F40 کرد و شروع به طراحی یک خودروی باورنکردنی به نام اف جی کروزر (FJ Cruiser) نمود و با تولید آن همه را شگفته زده کرد که در کشور خودمان نیز شاهد حضور این خودرو الهام گرفته شده از نسل سوم لندکروزر هستیم.

اف جی کروزر

و در آخر،

با تشکر از تمامی همراهان همیشگی وبسایت تارگتینو، امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را برای شما عزیزان جمع آوری کنیم. با ما همراه باشید تا در مقالات بعدی دوباره یک خودوری دو دیفرانسیل و آفرودی دیگر را به چالش بکشانیم. باتشکر

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (3)
 • Author Image
  امین مشاور :

  یکی از نکات خیلی مهمی که تو سری های لندکروزر استفاده شده اینه که هرسری قابلیت تبدیل به فیس لیفت سال رو داره یعنی سری آخر رو اگه سال 2010 خریده باشی میتونی با انجام فیس لیفت به 2020 تبدیل کنی به صورت فابریک و بدون انجام دستکاری روی بدنه

 • Author Image
  کوروش بیات :

  تویوتا اگه بخواد بهترین مدل خودرو هاشو کنار هم بزاره لندکروز تاپ سه این برند باید جا بگیره موتور بینظیر این ماشین حرفی واسه گفتن نمیزاره

 • Author Image
  علیرضا موصطوفی :

  لندکروز یکی از بهترین اس یو وی های موجود در جهان که خوشبختانه فک کنم همه سری هاش داخل ایران هست ولی حیف که خیلی گرونه