ما را دنبال کنید :
انواع محیط زیست | آشنایی با انواع مختلف محیط زیست با توضیحات کامل
انواع محیط زیست | آشنایی با انواع مختلف محیط زیست با توضیحات کامل
شیوا همتی
محیط زیست
0
بازدید : 52
رای ها : (0)

انواع محیط زیست | آشنایی با انواع مختلف محیط زیست با توضیحات کامل

نقش محیط زیست به قدری زیاد است که می‌تواند بر جامعه و رفتار ما تأثیر بگذارد. محیط چیزی فراتر از یک عامل "شرطی کننده" زندگی است. همانطور که مک آیور می‌گوید: «در همه جا به زندگی نفوذ می‌کند. انرژی‌های انسان را هدایت یا منحرف می‌کند، تحریک می کند یا کاهش می‌دهد. گفتار او را شکل می‌دهد. «زندگی و محیط زیست در واقع با هم مرتبط هستند». در این مقاله قصد داریم در رابطه با انواع محیط زیست صحبت کنیم.

این مقاله اطلاعاتی در مورد معنی، تعریف و انواع محیط زیست ارائه می‌دهد!

 

محیط زیست چیست؟

امروزه تقریباً همه افراد اطراف ما، در تلویزیون و روزنامه‌ها از واژه محیط زیست استفاده می‌کنند. همه در مورد حفظ محیط زیست و دغدغه ناشی از آن صحبت می‌کنند. نشست‌های جهانی به طور منظم برای بحث در مورد مسائل زیست محیطی برگزار می‌شود. در طول صد سال گذشته، رابطه متقابل بین محیط، سازمان اجتماعی و فرهنگ در جامعه شناسی، مردم شناسی و جغرافیا مورد بحث قرار گرفته است. همه اینها اهمیت روزافزون محیط زیست را نشان می‌دهد. علاوه بر این، این یک واقعیت است که زندگی با محیط زیست گره خورده است.

انواع محیط زیست

محیط زیست مجموعه‌ای پیچیده از بسیاری موارد بوده و به انواع مختلفی تقسیم شده است:

  • محیط بیرونی
  • محیط داخلی
  • محیط فیزیکی 
  • اجتماعی
  • محیط فرهنگی
  • محیط طبیعی 
  • محیط مصنوعی و...

برای هدف مطالعه ما ممکن است از دو نوع محیط صحبت کنیم: (1) محیط جغرافیایی، و (2) محیط ساخت انسان.

انواع محیط زیست ؛ محیط جغرافیایی

این را می‌توان «محیط طبیعی» نامید، زیرا شامل چیزهایی است که طبیعت آن را فراهم می‌کند، همچنین می‌توان آن را «محیط فیزیکی» نامید زیرا شامل شرایط فیزیکی زندگی می‌شود. شرایط جغرافیایی یا فیزیکی مستقل از وجود انسان وجود دارد. انسان بر آنها تسلط محدودی خواهد داشت. این محیط شامل سطح زمین، منابع طبیعی، زمین و آب، کوه‌ها و دشت‌ها، زمین‌های حاصلخیز و بیابان‌ها، اقیانوس‌ها، طوفان‌ها و طوفان‌ها، عوامل جوی و اقلیمی، فصول و... نیز شامل شرایط زیستی مانند گیاهان، جانوران با تمام آنها می‌شود.

انواع محیط زیست؛ محیط ساخت انسان

انسان برای کنترل شرایط زندگی خود محیط جدیدی ایجاد کرده است که می‌توان آن را «محیط دست ساز» یا آن را «محیط اجتماعی- فرهنگی» نامید. می‌توان آن را به دو نوع تقسیم کرد: (الف) محیط بیرونی و (ب) محیط داخلی. آنها کشت محصولات، اهلی کردن حیوانات و ساختن خانه را آموختند. آنها چرخ، سیستم مبادله ای، تجارت و بازرگانی را اختراع کردند. حمل و نقل سریعتر شد. تولید در مقیاس بزرگ از طریق انقلاب صنعتی امکان پذیر شد. ارتباط در سراسر جهان آسان تر و سریع تر شد. آنها یک اکوسیستم مصنوعی را تشکیل داده‌اند. تعادل کامل بین محیط طبیعی و انسان ساخته ضروری است. اگر از منابع ارائه شده توسط محیط زیست عاقلانه استفاده کنیم، می‌توانیم تعادل سالمی برقرار کنیم. ما باید از منابع خود عاقلانه استفاده کنیم و یاد بگیریم که آنها را حفظ کنیم. منابع طبیعی مانند چوب، مواد معدنی، آب، هوا برای بقا ارزشمند و ضروری هستند. اگر عاقلانه از آنها استفاده نکنیم، ممکن است روزی آنها را تمام کنیم. ما باید به فکر نسل های آینده خود باشیم.

انواع محیط زیست؛ محیط بیرونی

انسان با معرفی علم و فناوری سعی در اصلاح شرایط محیط فیزیکی داشته است. می‌توان آن را به عنوان "محیط بیرونی" درک کرد. ما، آنچه امروز هستیم، به دلیل تغییرات محیط فیزیکی هستیم که توسط فناوری بشری معرفی شده است. این موارد  شامل خانه‌ها و شهرهای ما، وسایل حمل و نقل و ارتباطات ما، آسایش و راحتی ما می‌شود. همچنین شامل سیستم‌های وسیع صنعت و ماشین آلات ایجاد شده توسط انسان می‌شود. به طور خلاصه، کل دستگاه تمدن ما را پوشش می‌دهد. برخی از مردم شناسان این بخش از محیط اجتماعی-فرهنگی را «فرهنگ مادی» نامیده‌اند.

انواع محیط زیست؛ محیط درونی

محیط درونی خود جامعه است. این محیط اجتماعی است و فقط تا زمانی دوام می‌آورد که جامعه دوام بیاورد. متشکل از سازمان ها و مقررات، سنت‌ها و نهادها است. شامل آداب و رسوم و آداب و رسومی است که هر گروه انسانی برای انسان فراهم می‌کند. این محیط با عنوان «میراث اجتماعی» نیز شناخته می‌شود و گاهی از آن به عنوان «فرهنگ غیرمادی» یاد می‌شود. میراث اجتماعی شرط لازم برای ظهور و تداوم حیات اجتماعی بشر است. در واقع تأثیر عمیقی بر زندگی انسان دارد.

انواع محیط زیست؛ محیط طبیعی

هر چیزی که ساخته دست بشر نیست تحت محیط طبیعی قرار می‌گیرد. زمین، هوا، آب، گیاهان و حیوانات همگی محیط طبیعی را تشکیل می‌دهند. بیایید با حوزه‌های مختلف محیط طبیعی آشنا شویم. اینها لیتوسفر، هیدروسفر، اتمسفر و بیوسفر هستند

لیتوسفر

لیتوسفر پوسته جامد یا لایه سخت بالایی زمین است. از سنگ‌ها و مواد معدنی تشکیل شده و با لایه نازکی از خاک پوشیده شده است. لیتوسفر سطحی نامنظم با کوه‌ها، فلات‌ها، دشت‌ها، دره‌ها، شکل‌های زمین و غیره است. این حوزه‌ای است که جنگل‌ها، مراتع برای چرا، زمین برای کشاورزی و مسکن در اختیار ما قرار می‌دهد. همچنین منبع مواد معدنی است.

هیدروسفر

هیدروکره حوزه آب است. این نوع از محیط زیست شامل منابع مختلف آب و انواع مختلف بدنه‌های آبی مانند رودخانه ها، دریاچه ها، دریاها، اقیانوس ها، مصب ها و غیره است. برای همه موجودات زنده ضروری است.

اتمسفر

جو لایه نازکی از هوا است که زمین را احاطه کرده است. توسط نیروی گرانشی زمین نگه داشته می‌شود. اتمسفر ما را در برابر اشعه‌های مضر UV خورشید با مسدود کردن آنها محافظت می‌کند. حاوی تعدادی گاز مانند اکسیژن است که برای حیات، گرد و غبار و بخار آب ضروری است. تغییرات جوی باعث تغییرات آب و هوا و آب و هوا می‌شود. تمام زندگی زیست کره را تشکیل می‌دهد. منطقه‌ای از زمین است که در آن زمین، آب و هوا برای حمایت از زندگی با یکدیگر تعامل دارند.

انواع محیط زیست ؛ زیست بوم

اکوسیستم چیست؟ همه گیاهان، حیوانات و انسان‌ها به یکدیگر وابسته هستند. رابطه موجودات زنده و محیط آنها یک اکوسیستم را تشکیل می‌دهد. اقیانوس نمونه‌ای از اکوسیستم است زیرا از موجودات زنده، زمین، هوا و البته آب تشکیل شده است.

آشنایی با انواع محیط زیست به شما کمک می‌کند

علوم اجتماعی مفهوم بوم شناسی را از زیست شناسی وام گرفته‌اند. اکولوژی به عنوان شاخه ای از زیست شناسی، مطالعه رابطه بین موجودات زنده و محیط آنهاست. جامعه شناسی بسیار تحت تأثیر زیست شناسی قرار گرفته است. جامعه شناسی همچنین رابطه انسان و محیط زیست را از طریق اکولوژی مطالعه می‌کند. حوزه مطالعاتی بوم شناسی انسانی در جامعه شناسی حول محور انسان و محیط پیرامون او می‌باشد. اعتبار شروع مطالعه بوم شناسی انسانی در رشته جامعه شناسی به پارک و برگس می‌رسد. رابطه نزدیکی بین انسان و محیط زیست او وجود دارد. از یک سو انسان در محیط زاده می‌شود و با محیط هماهنگی برقرار می‌کند. از سوی دیگر انسان برای کنترل محیط خود و تغییر آن بر اساس نیاز خود تلاش می‌کند. از این رو مستلزم درک محیطی است که انسان بخشی از آن است. حال که با انواع محیط زیست آشنا شدید، بگویید چه اقدامات پیش‌گیرانه‌ای برای حفاظت از محیط زیست کرده‌اید؟

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید