ما را دنبال کنید :
انواع اکوتوریسم | خداحافظی با تخریب محیط زیست
انواع اکوتوریسم | خداحافظی با تخریب محیط زیست
شیوا همتی
محیط زیست
0
بازدید : 67
رای ها : (0)

انواع اکوتوریسم | خداحافظی با تخریب محیط زیست

اکوتوریسم اصطلاح گسترده‌ای است که انواع بسیاری از سفرها را در بر می‌گیرد که در اهداف آگاهی و احترام فرهنگی و محیطی، حداقل تأثیر زیست محیطی، حفظ و بهبود جمعیت‌های محلی در سراسر جهان مشترک است. فرصت‌های زیادی هم برای تعطیلات و هم برای کار داوطلبانه وجود دارد. درباره جزئیات سازمانی که قصد دارید از آن حمایت کنید یا داوطلب شوید، تحقیق کنید، زیرا هر سازمانی می‌تواند ادعا کند که در «اکوتوریسم» بدون رعایت استانداردهای عملی مشغول است. در زیر انواع اکوتوریسم را برای شما شرح می‌دهیم.

بهتر است ابتدا تعریف اکوتوریسم را بدانید:

اکوتوریسم چیست؟

در سرتاسر جهان، اکوتوریسم به عنوان یک راه زیبا مورد ستایش قرار گرفته است: راهی برای حمایت مالی از حفاظت و تحقیقات علمی، حفاظت از اکوسیستم‌های شکننده و بکر، بهره‌مندی از جوامع روستایی، ترویج توسعه در کشورهای فقیر، افزایش حساسیت اکولوژیکی و فرهنگی، القای آگاهی زیست‌محیطی و وجدان اجتماعی در صنعت مسافرت، گردشگر را راضی و آموزش می‌دهد و به ادعای برخی، صلح جهانی را ایجاد می‌کند. اکوتوریسم شکلی از گردشگری است که سعی در به حداقل رساندن تأثیر آن بر محیط زیست دارد، از نظر اکولوژیکی سالم است و از تأثیرات منفی بسیاری از توسعه‌های گردشگری در مقیاس بزرگ که در مناطقی که قبلاً توسعه نیافته‌اند دوری می‌کند.

انواع اکوتوریسم

فنل (فعال محیط زیست) معتقد است که اکوتوریسم در طبقه بندی وسیع تری از انواع گردشگری قرار می‌گیرد که در سطح اولیه می‌توان آن را به انواع زیر تقسیم کرد:

 • گردشگری انبوه
 • گردشگری جایگزین

انواع اکوتوریسم گردشگری انبوه

اگر بخواهیم از یکی از انواع اکوتوریسم صحبت کنیم، ابتدا باید به شحر گردشگری انبوه بپردازیم. در وقع گردشگری انبوه را شکل سنتی‌تر توسعه گردشگری می‌دیدیم که در آن اصول کوتاه‌مدت و بازار آزاد حاکم است و حداکثر کردن درآمد مهم است. توسعه صنعت گردشگری در ابتدا به عنوان یک صنعت مطلوب و نسبتاً «پاک» برای ملت‌ها و مناطق تلقی می‌شد. این امر به ویژه از نظر مزایای درآمدهای ارزی، اشتغال و توسعه زیرساختی مانند شبکه های حمل و نقل صادق بود.
این روزها بیشتر مستعد این هستیم که گردشگری انبوه که از انواع اکوتوریسم به حساب می‌آید را متعارف را به عنوان یک جادوگر بدگویی یا توصیف کنیم. هیولایی که برای منطقه مقصد، مردم و پایگاه منابع طبیعی آن ویژگی‌های نجات‌بخش کمی دارد. این به معنای انکار این نیست که «گردشگری انبوه» مشکلاتی را ایجاد کرده است، زیرا این مشکل ایجاد شده است. به طور کاملا موجهی نیاز به شناسایی یک رویکرد جایگزین برای توسعه گردشگری وجود داشته است که پیامدهای منفی رویکرد گردشگری انبوه را کاهش دهد.

گردشگری جایگزین

بنابراین دیدگاه «گردشگری جایگزین» که یکی از انواع اکوتوریسم معرفی شده است، به یک پارادایم محبوب تبدیل شده است. این رویکرد جایگزین به عنوان یک «پارادایم رقابتی» برای گردشگری انبوه توصیف شده است، اما می‌توان آن را به‌عنوان رویکردی مکمل برای گردشگری نیز در نظر گرفت. یعنی امکان داشتن «گردشگری جایگزین» وجود ندارد. بنابراین، بحث به یک بحث معنایی باز می‌گردد، شاید بهتر است بپذیریم که گردشگری جایگزین نتیجه طبیعی درک رشد یافته توسعه گردشگری و نقاط قوت و ضعف آن است. پس گردشگری جایگزین نیز از انواع اکوتوریسم به حساب می‌آید. فنل بیان می‌کند که:
"گردشگری جایگزین یک اصطلاح عمومی است که طیف وسیعی از استراتژی‌های گردشگری را در بر می‌گیرد (مانند سازگار با محیط زیست، مسئولیت‌پذیر و گردشگری سبز) که همگی به دنبال ارائه یک جایگزین خوش‌خیم‌تر برای گردشگری انبوه متعارف در انواع خاصی از گردشگری هستند."

ماهیت اکوتوریسم

گذشته از شمردن انواع اکوتوریسم، نوبت به ماهیت اکوتوریسم می‌رسد، فعالیت گردشگری بین سال‌های 2008 تا 2017 به میزان 4.3 درصد در سال رشد کرد. اکوتوریسم یا گردشگری مبتنی بر طبیعت به سریع‌ترین بخش در حال رشد صنعت گردشگری تبدیل شده است که 3 برابر سریع‌تر از کل صنعت رشد می‌کند. در روند رو به افزایش نگرانی‌های زیست‌محیطی که با روند تاریخی رایج سفر به‌عنوان فرار به طبیعت، ناشی از فشارهای زندگی شهری، مردم را تشویق می‌کند تا به دنبال خلوت با طبیعت باشند، شکی وجود ندارد، بنابراین، تعداد بازدیدکنندگان افزایش می‌یابد. گردشگری مبتنی بر طبیعت ابعاد مختلفی دارد. همه اشکال سفر به مناطق طبیعی لزوماً اکوتوریسم نیستند، اما این یک گام مفید در تمایز گردشگری مبتنی بر طبیعت از اکوتوریسم است و تعدادی سطوح را در اختیار ما قرار می‌دهد تا بتوانیم ارتباط بین فعالیت‌های گردشگری خاص و طبیعت را تشخیص دهیم:

 • آن دسته از فعالیت‌ها یا تجربیاتی که وابسته به طبیعت هستند.
 • آن دسته از فعالیت‌ها یا تجربیاتی که طبیعت آنها را تقویت می‌کند.
 • آن دسته از فعالیت‌ها یا تجربیاتی که محیط طبیعی برای آنها اتفاقی است.

چندین کلاس گردشگری مبتنی بر طبیعت وجود دارد که هر کدام از ترکیبی از این ابعاد استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، پرنده نگری می‌تواند تعطیلات دلپذیر و آرامش بخشی را بر اساس علاقه عمومی به طبیعت و محیط زیست فراهم کند. به طوری که بدون محیط طبیعی انجام فعالیت دشوار خواهد بود. به طور مشابه، کمپینگ یک فعالیت/تجربه است که اغلب توسط طبیعت تقویت می‌شود. اکثر مردم ترجیح می‌دهند در یک نوع محیط طبیعی کمپ بزنند تا در کنار یک جاده شلوغ. بنابراین، طبیعت بخشی جدایی ناپذیر از این تجربیات است اما انگیزه اساسی آنها نیست.

اصول و رهنمودهای اکوتوریسم

اکوتوریسم افرادی را جذب می‌کند که مایل به تعامل با محیط هستند و در درجات مختلف دانش، آگاهی و درک خود را از آن توسعه می‌دهند. انجمن اکوتوریسم اصول و دستورالعمل های اکوتوریسم را ارائه می‌دهد. این موارد به شرح زیر است:

 • مسافران را آماده کنید تا هنگام بازدید از محیط‌ها و فرهنگ‌های حساس قبل از حرکت، تأثیر منفی آنها را به حداقل برسانند.
 • مسافر را برای هر برخورد با فرهنگ های محلی و حیوانات و گیاهان بومی آماده کنید.
 • با ارائه ادبیات، ارائه توضیحات، راهنمایی با مثال و انجام اقدامات اصلاحی، تأثیر بازدیدکنندگان بر محیط را به حداقل برسانید.
 • با ارائه ادبیات، جلسات توجیهی، الگوبرداری و انجام اقدامات اصلاحی، تأثیر مسافران را بر فرهنگ ها به حداقل برسانید.
 • از رهبری کافی استفاده کنید و از گروه های کوچک به اندازه کافی برای اطمینان از حداقل تأثیر گروه بر مقصد استفاده کنید. از مناطقی که تحت مدیریت و بازدید بیش از حد هستند اجتناب کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که مدیران، کارکنان و کارکنان قراردادی از تمام جنبه‌های خط‌مشی شرکت برای جلوگیری از تأثیرات بر محیط‌زیست و فرهنگ‌های محلی آگاهی دارند و در آن مشارکت دارند.
 • به مدیران، کارکنان و کارمندان تماس دسترسی به برنامه‌هایی بدهید که توانایی آنها را برای برقراری ارتباط و مدیریت مشتریان در محیط‌های حساس طبیعی و فرهنگی ارتقا می‌دهد.
 • در حفاظت از منطقه مورد بازدید مشارکت داشته باشید.
 • ایجاد اشتغال رقابتی و محلی در تمام جنبه های عملیات تجاری.
 • اقامتگاه‌های حساس به سایت را ارائه دهید که منابع محلی را هدر نمی‌دهند یا برای محیط زیست مخرب نیستند، که فرصت کافی برای یادگیری در مورد محیط زیست و تبادل حساس با جوامع محلی را فراهم می‌کند.
 • تمرکز بر تجربه شخصی مناطق طبیعی به روش هایی که منجر به درک و قدردانی بیشتر می‌شود.

ویژگی‌های بوم گردی

اکوتوریسم سفر به مناطق شکننده، بکر و معمولاً حفاظت شده است که تلاش می‌کند تاثیر کم و (اغلب) در مقیاس کوچک داشته باشد. این به آموزش مسافر کمک می‌کند، بودجه ای را برای حفاظت فراهم می‌کند، به طور مستقیم به توسعه اقتصادی و توانمندسازی سیاسی جوامع محلی کمک می‌کند و احترام به فرهنگ‌های مختلف و حقوق بشر را تقویت می‌کند.

برخی از ویژگی های مهم اکوتوریسم به شرح زیر است:

 • شامل سفر به مقصد طبیعی است. این مقاصد اغلب مناطق دورافتاده هستند، چه مسکونی و چه غیر مسکونی، و معمولاً تحت نوعی حفاظت محیطی در سفرهای ملی، بین‌المللی، اشتراکی یا خصوصی قرار دارند.
 • تاثیر را به حداقل برسانید. گردشگری باعث آسیب می شود. اکوتوریسم با استفاده از مصالح ساختمانی محلی بازیافت شده یا به وفور در دسترس، منابع تجدیدپذیر انرژی، بازیافت و دفع ایمن زباله ها، و طراحی معماری حساس از نظر زیست محیطی و فرهنگی، تلاش می‌کند تا اثرات نامطلوب هتل‌ها، مسیرها و سایر زیرساخت‌ها را به حداقل برساند.
 • آگاهی زیست محیطی را ایجاد می‌کند. اکوتوریسم به معنای آموزش، هم برای گردشگران و هم برای ساکنان جوامع مجاور است. قبل از شروع تور، اپراتورهای تور باید مطالب خواندنی در مورد کشور، محیط زیست، و مردم محلی را به مسافران ارائه دهند، همچنین یک کد رفتاری برای مسافر و خود صنعت ارائه دهند. پروژه‌های اکوتوریسم همچنین باید به آموزش اعضای جوامع اطراف، دانش‌آموزان و عموم مردم در کشور میزبان کمک کند.
 • مزایای مالی مستقیم برای حفاظت فراهم می‌کند. اکوتوریسم به جمع آوری بودجه برای حفاظت از محیط زیست، تحقیق و آموزش از طریق مکانیسم‌های مختلف از جمله هزینه های ورودی پارک کمک می‌کند. 
 • منافع مالی و توانمندسازی را برای مردم محلی فراهم می‌کند. اکوتوریسم معتقد است که پارک های ملی و سایر مناطق حفاظت شده تنها در صورتی زنده می‌مانند که افراد شادی در اطراف وجود داشته باشند. جامعه محلی باید درگیر درآمد و سایر مزایای ملموس (آب شرب، جاده ها، کلینیک های بهداشتی و غیره) از منطقه حفاظت شده و امکانات توریستی آن باشد.
 • به فرهنگ محلی احترام می‌گذارد. اکوتوریسم نه تنها «سبزتر» است، بلکه از نظر فرهنگی نیز کمتر از گردشگری متداول استثمارکننده است. 
 • حمایت از حقوق بشر و جنبش‌های دموکراتیک. سازمان جهانی جهانگردی تحت حمایت سازمان ملل متحد اعلام می کند که گردشگری به "درک بین المللی، صلح، رفاه و احترام جهانی و رعایت حقوق بشر و آزادی های اساسی برای همه کمک می‌کند."
 • با این حال، چنین احساساتی در گردشگری انبوه معمولی منعکس نمی‌شود. به این ترتیب اکوتوریسم از حقوق بشر و برقراری صلح بین المللی حمایت می‌کند.

کارکردهای اکوتوریسم

اکوتوریسم مبتنی بر طبیعت، آموزش زیست محیطی و مدیریت پایدار است. پنج کارکرد اساسی اکوتوریسم را شرح می‌دهیم:

 • حفاظت از مناطق طبیعی
 • آموزش و پرورش
 • تولید پول
 • گردشگری با کیفیت
 • مشارکت محلی

حال که با انواع اکوتوریسم آشنا شده‌اید با دید و اطلاعات بیشتری به این نوع بوم گردی نگاه می‌کنید. آیا شما نیز تمایل دارید یک بوم‌گرد باشید؟

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید