ما را دنبال کنید :
ورزش تیراندازی پارا چیست و انواع کلاس های ورزشی آن کدامند؟
ورزش تیراندازی پارا چیست و انواع کلاس های ورزشی آن کدامند؟
الهه جباری
تیر اندازی
0
بازدید : 679
رای ها : (0)

ورزش تیراندازی پارا چیست و انواع کلاس های ورزشی آن کدامند؟

تیراندازی (Shooting) یکی از ورزش هایی می باشد، که می توان گفت تا حدودی توأم با استرس و تنش است. زیرا تیرانداز باید بتواند بر روی هدف اصلی خود متمرکز گردد و در نهایت به سوی هدف تیراندازی و شلیک نماید. به دلیل همین موضوع ورزش تیراندازی نیازمند تمرکز بالایی است و معمولاً به کسانی که مشکل تمرکز دارند پیشنهاد می گردد که به ورزش تیراندازی بپردازند. در این مقاله تلاش نموده ایم که در ارتباط با تیراندازی معلولین (تیراندازی پارا) تمرکز بیشتری داشته باشیم. با ما همراه باشید تا با این ورزش سخت تیراندازی بیش از پیش آشنا گردید.

ورزش تیراندازی پارا (Shooting Para Sport) چیست؟

تیراندازی آزمون نهایی دقت و کنترل می باشد و در رشته تیراندازی پارا، ورزشکاران با اختلالات فیزیکی در هر دو مسابقه تفنگ و تپانچه رقابت می نمایند. در این ورزش حساس، دقت و تمرکز ورزشکاران جهت کنترل نمودن تنفس آنان، از اهمیت بالایی برخودار می باشد و باید به خوبی بتوانند بر روی تمرکز و قدرت ذهن خود تسلط داشته باشند.

این توانایی ارتباط بین ذهن و عملکرد دست، جهت تیراندازی های متوالی؛ به هماهنگی دقیق بین کنترل ذهن و تقویت احساس، بستگی دارد. ورزشکاران تیراندازی هم آقایان و هم بانوان در بخش رقابتی مسابقات در فواصلی بین 10، 25 و 50 متر به رقابت می پردازند. از دوازده رویداد تیراندازی در بخش مسابقات پارالمپیک، شش نفر در مسابقات مردان و زنان شرکت می نمایند. به این معنا که سه نفر آن ها از بانوان در بخش خود و 3 نفر از مردان هم در بخش مربوط به خود رقابت می نمایند. ورزش تیراندازی توسط IPC اداره می گردد و همچنین توسط کمیته فنی و مدیریت ورزشی پارس جهانی مدیریت و هماهنگی می گردد.

ورزش تیراندازی پارا به موجب قوانین فدراسیون تیراندازی بین المللی (ISSF) و با قوانین و مقررات فنی پارا تور جهانی (که خود، قوانین و مقرراتی را برای ورزشکاران پارا در مسابقات تیراندازی مورد توجه قرار می دهد) منطبق و هماهنگ می باشد.

تیراندازی پارا

ورزش تیراندازی پس از بازی های پارا المپیک تورنتو در سال 1976 در برنامه پارالمپیک برگزار گشت و امروزه در بیش از 65 کشور جهان این فعالیت انجام می پذیرد. در سال 2010، IPC و ISSF تفاهم نامه ای جهت همکاری و هماهنگی در توسعه ورزش های تیراندازی امضا نمودند. این توافق چندین زمینه را شامل مدیریت، ارتقاء سطح مسابقات و رویدادها، تبادل دانش و آموزش رسمی فنی را پوشش می دهد. در سال 2016، نام ورزش تیراندازی از Para Sport به IPC Shooting تغییر نمود و مجدد فدراسیون بین المللی نام آن را به World Shooting Para Sport تغییر داد.

طبقه بندی ورزش تیراندازی پارا

طبقه بندی ورزش تیراندازی پارا ساختاری را به منظور رقابت ایجاد می نماید؛ که ورزشکاران حاضر در سیستم رقابتی پارا دچار اختلاف و چالش نگردند و یک رقابت سازنده به یک رقابت تخریب شونده و زیان آور مبدل نگردد. کمیته ورزشی بر اساس مهارت، تناسب اندام، قدرت، استقامت، توانایی تاکتیکی و قدرت ذهن، دسته بندی هایی را، برای کاهش این تأثیر رقابت های منفی و اشتباه بر سیستم ورزشی و اطمینان از موفقیت یک ورزشکار شایسته، انجام می دهد.

انواع کلاس های ورزشی در ورزش تیراندازی پارا

SH1 (تپانچه یا Pistol): ورزشکاران در این کلاس ورزشی اختلالی در اندام تحتانی و یا در اندام فوقانی یعنی در بازو (بدون عملکرد تیراندازی) خود دارند. ورزشکاران SH1 Pistol قادر به حمایت از وزن کامل تپانچه می باشند و در موقعیت ایستاده یا نشسته (بر روی صندلی چرخدار یا صندلی تیراندازی) رقابت می نمایند.

SH1 (تفنگ یا Rifle): ورزشکاران در این کلاس ورزشی دارای اختلال در اندام تحتانی هستند. ورزشکاران SH1 قادر به حمایت از وزن کامل تفنگ می باشند و در موقعیت ایستاده یا نشسته (از صندلی چرخدار یا صندلی تیراندازی) رقابت می کنند.

SH2 (تفنگ یا Rifle): ورزشکاران در این رشته ورزشی اختلالی در اندام فوقانی دارند، که مانع از حمایت کامل وزن تفنگ می گردد. ورزشکاران در این کلاس ورزشی از یک پایه حمایت کننده بهره می گیرند؛ که به حمایت از وزن تفنگ کمک می نماید؛ با این حال ورزشکار باید به طور کامل بتواند تثبیت، هدایت و کنترل تفنگ را در فرآیند، هدف قرار دهد. بسته به اختلال آن ها، برخی از ورزشکاران این بخش همچنین ممکن است نیاز به یک دستیار برای بارگیری اسلحه داشته باشند. بسیاری از ورزشکاران SH2 نیز در اندام تحتانی دچار اختلال می گردند و بنابراین در موقعیت نشسته یا از صندلی چرخدار یا صندلی تیراندازی به رقابت می پردازند.

تیراندازی پارا

رقابت در رشته تیراندازی پارا

هدف در ورزش تیراندازی به این صورت است که مجموعه ای از عکس ها، داخل حلقه مرکزی (target) قرار می گیرند. نمره حاصل از این ده حلقه شامل نمره 1 تا 10 است. حلقه مرکزی نمره ای برابر با ده را دارد. مسابقات تیراندازی به دو رشته ورزشی تقسیم می گردند: تفنگ و تپانچه؛ و مسابقات در سه فاصله: 10 متر، 25 متر و 50 متر برگزار می گردند. نمرات برای هر گلوله در هر حلقه جمع آوری می گردد تا امتیاز کلی را به ورزشکار بدهند.

هشت تن از ورزشکاران در دور مقدماتی برای فینال واجد شرایط هستند، اما همه آنان به دور فینال راه پیدا نمی یابند. این موضوع به این معناست که هر فینالیست از صفر آغاز می نماید و در یک آزمون هیجان انگیز، ورزشکار از لحاظ اعصاب، مهارت و تمرکز مورد آزمایش قرار می گیرد، در این رقابت ورزشکاران با پایین ترین نمره حذف می گردند و مرحله به مرحله به سمت فینال پیش می روند تا هنگامی که دوئل بین دو ورزشکار باقی می ماند و رقابت برای مدال طلا و نقره آغاز می گردد. 

Para_Shooting_05.jpg (47 KB)

جمع بندی

با وجود این که رشته تیراندازی، ورزش سختی به حساب می آید، اما هیچ چیزی حتی اختلالات جسمانی هم نمی تواند بر اراده و علاقه افرادی که تصمیم به انجام آن گرفته اند، غلبه نماید. از این رو رشته ای به نام تیراندازی پارا به وجود آمده است که در آن افرادی که نواقص جسمانی یا حرکتی دارند، می توانند در آن به تمرین بپردازند و همان طور که گفته شد تمرکز خود را بیش از قبل بهبود ببخشند.

به علت رواج این رشته ورزشی در سراسر دنیا، رقابت هایی در سطح جهانی هم برای آن تحت نظارت ISSF و IPC تدارک دیده شده است و جهت انجام رقابت ها به شکلی منصفانه، رشته تیراندازی پارا به انواع کلاس های ورزشی طبقه بندی گردیده است. بنابراین هر یک از افراد معلول می توانند با توجه به نقص و معلولیت خود در یکی از این کلاس های ورزشی به رقابت با سایر ورزشکاران هم سطح خود به رقابت بپردازند. 

  • آیا شما هم موافقید که انجام تمارین تیراندازی سبب بهبود تمرکز افراد می گردد؟
  • به نظر شما چنین طبقه بندی هایی برای تیراندازی پارا منصفانه و اصولی است؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید