ما را دنبال کنید :
نقش بلاک چین و ارز دیجیتال (كريپتو كارنسي) در صنعت گردشگری ، مزایا و چشم اندازها
نقش بلاک چین و ارز دیجیتال (كريپتو كارنسي) در صنعت گردشگری ، مزایا و چشم اندازها
بیتا کاشفی
گردشگری
4
بازدید : 1178
رای ها : (5)

نقش بلاک چین و ارز دیجیتال (كريپتو كارنسي) در صنعت گردشگری ، مزایا و چشم اندازها

پس از صنعت ساخت و ساز، صنعت گردشگری و سفر، دومین صنعت رو به رشد در جهان است.  براساس اعلام سازمان سفر و گردشگری جهان، سال گذشته میزان سفرها و همینطور گردشگری حدود ۳.۹ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که رشد تولیدات داخلی در جهان ۳.۲ درصد بوده است. صنعت گردشگری و سفر با ترکیب منابع، راه حل‌ها و فناوری‌های جدید توانسته است منجر به افزایش رشد این صنعت شود. فناوری بلاکچین و ارز دیجیتال (كريپتو كارنسي) به رشد صنعت گردشگری سرعت زیادی بخشیده و همچنین تجربه سفری راحت‌تر را برای مسافران به ارمغان می‌آورد. این در حالی است که فناوری بلاکچین و ارز دیجیتال (كريپتو كارنسي)، فعالیت کارمندان این صنعت را موثرتر کرده و به کاهش هزینه‌های اضافی کمک شایانی کرده است. در ادامه در این مطلب از سری مقالات گردشگری وب سایت تارگتینو به بررسی چگونگی تغییر این صنعت توسط بلاکچین می پردازیم.

نقش بلاکچین و ارز دیجیتال در دنیای امروز

یکی از مسائل قابل توجه در صنعت مسافربری، وجود تعداد زیادی واسطه و شخص ثالت است. در نتیجه کاربر نهایی (توریست یا همان گردشگر) مجبور به پرداخت کمیسیون‌های هنگفت به این اشخاص می‌شود. این در حالی است که غالبا افراد یا شرکت های واسطه، کار خیلی خاصی انجام نمی‌دهند. علاوه بر این وجود این زنجیره طولانی از واسطه‌ ها باعث بروز تاخیر و اشتباهات جبران‌ناپذیر و مشکلات جدی می‌شود. بنابراین شرکت‌های مسافرتی برای جلوگیری از چنین مواردی، ترکیب فناوری بلاکچین و ارز دیجیتال را از چند سال پیش شروع کردند. از این رو می‌توانیم بخش های مهمی در صنعت گردشگری که از تکنولوژی بلاکچین در آن استفاده می‌کنند و تاثیر زیادی در رشد این صنعت داشته‌اند را در ادامه نام ببریم.

نقش ارز دیجیتال در سفر و صنعت گردشگری

ارز دیجیتال به عنوان یک روش پرداخت    

ارز دیجیتال هنوز در سطح جهانی به صورت گسترده مورد پذیرش قرار نگرفته است. با این حال امروزه بسیاری از شرکت‌ها از بیت کوین و دیگر ارز‌های دیجیتال برای ارائه محصولات و خدمات خود هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین استفاده می‌کنند. برای مسافران، استفاده از ارز‌های دیجیتال به عنوان راهی برای دور زدن هزینه‌های تبدیل ارز، کارمزد عابر بانک‌ها و کارمزد تراکنش و همچنین خطرات کلاهبرداری است که متاسفانه در زمینه استفاده از کارت‌های اعتباری بین المللی با حجم زیادی وجود دارد.

حال که صحبت از چگونگی انجام این روش ها به میان آمد به این نکته اشاره میکنیم که در مقالات آینده، اطلاعاتی را درباره مقایسه دو روش پرداخت از طریق کارت‌های اعتباری و ارزهای دیجیتال  ارائه خواهیم کرد.  

در ادامه به بررسی چند نمونه از آژانس‌های مسافرتی که از ارز دیجیتال استفاده می‌کنند‌، می‌پردازیم:

آژانس مسافرتی CheapAir.com 

این شرکت واقع در کالیفرنیا است که از طریق همه شرکت‌های هواپیمایی اصلی و به فرودگاه‌های مهم جهان پرواز دارد. این آژانس در حقیقت نخستین آژانس مسافرتی در سراسر جهان بود که بیت کوین را به عنوان یک روش جایگزین برای پرداخت هزینه پروازها در سال ۲۰۱۳ پذیرفت.

آژانس مسافرتی Destinia.com

این آژانس مسافرتی که در حقیقت اسپانیایی است نیز بیت کویت و بیت کوین کش را می‌پذیرد.

آژانس مسافرتی ABitSky.com

این آژانس مسافرتی از اروپا به سراسر جهان پرواز دارد و پرداخت آن تنها از طریق بیت کوین امکان پذیر است. آژانس مسافرتی  ABitSky صرفا روش پرداخت از طریق ارز دیجیتال بیت کوین را میپذیرد.

خوب، اما آیا می‌شود در تمام طول سفر از ارزهای دیجیتال استفاده کرد؟ یکی از طرفداران استرالیایی ارز دیجیتال جید بارکلی، در طی دوازده هفته به ده کشور جهان سفر کرد و سفرنامه‌ اش را در وبلاگ خود منتشر کرد. هدف او در این سفر استفاده از ارزهای دیجیتال در تمام طول سفرش  بود. البته او می‌دانست که کسب‌ و کارهای زیادی وجود دارند که ارزهای دیجیتال را به عنوان یک روش پرداختی قبول می کنند اما پیدا کردن آن ها کمی مشکل ساز بود و او می‌بایست قبل از استفاده از این ارزها تحقیقات زیادی می‌کرد.

به هر حال پروژه‌هایی همچون Cyclebit (سامانه خرید و فروش ارز دیجیتال) با سایت پایانه‌های مخصوص برای استفاده از این ارزها سبب افزایش محبوبیت این فناوری و تسهیل استفاده از آن‌ها در  سفر شده است.

استفاده آژانس های مسافرتی از بیت کوین و ارز دیجیتال

فناوری بلاکچین برای آژانس های مسافرتی

در صنعت گردشگری و سفر، زنجیره ای بسیار طولانی از واسطه‌ها وجود دارد که در نتیجه این مسئله می‌تواند باعث بروز تاخیر، ایجاد خسارت‌های مالی، افزایش قیمت ها و مشکلات زیادی در ارائه خدمات شود. فناوری بلاکچین  می‌تواند  با از بین بردن شکاف میان  سیستم‌های پرداختی مختلف، این مشکلات را حل کند.  بنابراین آژانس مسافرتی Travelport  (ارائه دهنده ی خدمات مسافرتی تجاری و شخصی)، اعلام کرده است از Hyperledger Fabric (چارچوب انعطاف پذیر بلاکچین) آی بی ام (IBM) برای تضمین پرداخت حق کمیسیون آژانس‌های مسافرتی استفاده می‌کند. بلاکچین با همکاری مشترک  آی‌ام‌بی (شرکت ماشین آلات بین‌المللی کسب و کار)، کمپانی BCD Travel و سه زنجیره هتل طراحی شد. هدف این سیستم کاهش اختلالات از طریق "تنظیم چرخه رزرو در بلاکچین" است.

نقش بیت کوین و اتریوم در سفر و صنعت گردشگری

مروان باترونی (Marvan Batrouni) نایب رئیس استراتژی هتل‌های بین المللی BCD  شرایط احتمالی را در صورت عملکرد سیستم، این گونه توصیف می‌کند:

در حال حاضر یکی از چالش‌های بزرگ و پیش رو،  مدیریت اطلاعات هتل است. مسافران می‌توانند بارها و بارها رزرو خود را تغییر دهد و این امکان بروز خطا در اطلاعات را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال اگر مسافری وارد هتل شود سپس اقامت خود را تمدید کند امکان اینکه اطلاعات تمدید هتل به دست ما نرسد وجود دارد. اما با استفاده از فناوری بلاکچین می‌توانیم اطلاعات را در منابع دیگری نیز ثبت کنیم. بنابراین دیگر مشکلی وجود نخواهد داشت. این کار تا حدود زیادی از وقوع اشتباهات جلوگیری می‌کند و هزینه‌های اضافی کمیسیون‌ها را بسیار کاهش می‌دهد و رسیدهای بسیار دقیقی را به مشتری‌ها ارائه می‌دهد. علاوه بر این، بلاکچین مشکلات ایجاد شده توسط تمامی انواع سیستم‌های پرداخت را حل می‌کند.

خدمات مختلفی که زندگی مسافر و صنعت گردشگری را راحت تر می‌کند

گاهی اوقات گردشگران از ارز دیجیتال برای انجام خرید های خود استفاده نمی‌کنند بلکه فقط می‌خواهند پول‌های خود را به ارزهای دیجیتال تبدیل کند. به این ترتیب، برخی از کمپانی‌ها برای این شرایط راه‌حل‌ های مختلفی ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، کمپانی Schipiol (فرودگاه بین‌المللی در آمستردام، پایتخت کشور هلند) در اواخر سال ۲۰۱۸،  به صورت آزمایشی دستگاه خود پردازی ساخت که مسافران را قادر می ساخت تا یورو را به بیت کوین و یا اتریوم تبدیل کنند. به این صورت مسافران می توانند هنگام خروج از کشور پول‌‌های خود را به این دور ارز پرطرفدار تبدیل کنند.

مزیت این کار چیست؟

از نظر کارشناسان صنعت گردشگری، فناوری بلاکچین دارای پتانسیل زیادی برای بهبود فرآیندهای تجاری است. توسعه برنامه‌های خدماتی، کاهش هزینه‌های معامله، کمک به شرکت‌ های هواپیمایی در ردیابی بهتر بار مسافران و نظارت بر زنجیره تامین آن‌ها و حتی شاید کاهش صف‌های بازرسی مهاجران، برخی از دستاوردهای آن باشد. حتما به این نکته توجه داشته باشید که واسطه‌ها در صنعت گردشگری (مسافربری) بیشتر از هر صنعت دیگری  وجود دارند.  شرکت تحقیقاتی Phocuswright، درباره بازار سفر جهانی در یکی از گزارشات خود تاکید کرد که" فناوری بلاکچین و کریپتوکارنسی ها این پتانسیل را دارد که واسطه‌های سفر را حذف کند."

نورم رز (Norm Rose)، کارشناس ارشد تکنولوژی و تحلیلگر بازار شرکت Phocuswright، در این باره می‌گوید. شرکت‌ های مسافرتی ترجیح می‌دهند از ارزهای دیجیتال ( كريپتو كارنسي ) نه تنها به خاطر داشتن پتانسیل برای کاهش هزینه‌ها بلکه به خاطر ثابت و پایدار بودن آن استفاده کنند. در حقیقت از نظر آنها استفاده از ارزهای دیجیتال عاقلانه است. فرهنگ نوظهوری در ارتباط با با ارزهای دیجیتال (كريپتو كارنسي ها) به وجود آمده که بیشتر در ارتباط با دسترسی به بازار است. استفاده از ارزهای دیجیتال برای نسل آینده ایده بسیار خوبی است.

فناوری بلاکچین برای آژانس های مسافرتی

حتی نظر  بعضی از کارشناسان و مسئولان این  صنعت که اول به استفاده از این فناوری شک داشتند تغییر کرده است. برای مثال، از نظر گلن فاگل (Glenn Fogel) مدیر عامل BOOKING.COM استفاده از ارزهای دیجیتال مزایای زیادی دارد:

-    از نظر من این ارزهای جهانی پتانسیل زیادی دارند و می‌توانند بسیار امن و محافظه کارانه عمل کنند. زمانی‌ که بیت کوین هنوز به محبوبیت امروز خود نرسیده بود، افراد زیادی آن را زیر سوال می‌بردند و البته هنوز‌ هم ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاکچین همچنان جای زیادی برای پیشرفت دارند و به احتمال زیادی در سراسر جهان مخصوصا در خارج از آمریکا (که سیستم کارت اعتباری جامعی دارد)  محبوبیت بیشتری نیز  پیدا کنند.

کارشناسان دیگر بر این باورند که تکنولوژی بلاکچین صنعت گردشگری (مسافربری) را متحول خواهد کرد. بنابراین تروند ویدار بجروی (Trond Vidar Bjorøy)، مشاور و راهنمای صنعت گردشگری (مسافربری) و استارت آپ‌های حوزه بلاکچین و رئیس توسعه و اجرای محصولات جدید برای بازارهای شمال اروپا در شرکت مسافربری ATPI، می‌گوید که بلاکچین می‌توان ۱۰ مشکل اساسی در این زمینه را حل کند.

ارز دیجیتال به عنوان یک روش پرداخت در صنعت گردشگری

در ادامه لیستی از مشکلاتی که فناوری بلاکچین و بستر پرداخت توسط ارز های دیجیتال در صنعت گردشگری می‌تواند آنها را حل کند ارائه می‌کنیم:

۱. پذیرش و رزرو بیش از ظرفیت

اگر از نظر تئوری به این موضوع بپردازیم، بلاکچین با جلوگیری از مشکل دوبار پرداخت، می تواند مشکل رزرو دو برابر پروازها، هتل‌ ها و دیگر خدمات توریستی  را حل کند.

۲. کلاه برداری و تقلب

متاسفانه یکی از مشکلات راج در صنعت سفر و گردشگری، وجود کلاه برداری‌های متعدد است. به همین دلیل، کار تجار با ریسک مالی بالایی همراه است. به این ترتیب، یکی از ویژگی‌های مهم بلاکچین و کریپتو کارنسی ها این است که پس از اینکه پرداخت صورت می‌گیرد، دیگر امکان پس گرفتن آن را ندارد. با این کار امکان کلاهبرداری در این صنعت بسیار کاهش پیدا می‌کند.

۳.هویت و شهرت

تمرکز زدایی یکی از ویژگی‌های مهم در اقتصاد ارزهای دیجیتال است که باعث می‌شود میلیارد ها نفر در سراسر جهان بتوانند به خدمات مالی جهانی دسترسی داشته باشند. بنابراین افراد بیشتری فرصت سفر خواهند داشت زیرا این سیستم، می تواند هویت افراد را به مراتب راحت‌تر شناسایی و تایید کند. بنابراین، هرچه شهرت فرد در فناوری بلاکچین بیشتر باشد، شناسایی اطلاعات هویتی او راحت‌تر می‌شود و دیگر لازم نیست مدت زمان زیادی را در صف‌های طولانی تایید هویت سپری کند.

نقش بلاک چین و ارز دیجیتال در صنعت گردشگری

۴. انتقال وجه

 تکنولوژی بلاکچین به افراد این امکان را می‌دهد تا بتوانند پول را سریع‌تر جابجا کنند. این سیستم همچنین با حذف واسطه‌ها و کارمزد اضافی، نقل و انتقال پول را در مدت زمان کمتری انجام می‌دهد. همه این موارد به سود صنعت گردشگری خواهد بود.

۵. وفاداری

در حال حاضر وفاداری مشتریان برای شرکت های معتبر بسیار مهم است. در این سیستم، مشتریان به ازای استفاده از خدمات یک شرکت امتیاز می‌گیرند و می‌توانند با امتیاز خود، بن خرید خریداری کنند. پیاده‌ سازی چنین مکانیسمی از طریق فناوری بلاکچین امکان پذیر است.

از دیگر مزایای استفاده از ارزهای دیجیتال (Cryptocurrency) می‌توان به دسترسی به اطلاعات شخصی مسافر، بیمه، امنیت، قراردهای هوشمند و شفافیت روند کار اشاره کرد. همانطور که میبینید فناوری بلاکچین پتانسیل بالایی برای بهبود صنعت توریسم و سفر دارد. در حال حاضر، شرکت‌های مسافرتی و بازرگانان می‌توانند از سیستم پرداخت ارزهای دیجیتال برای بهبود کسب و کار خود استفاده کنند. با استفاده از این سیستم پرداخت فوپی (FoPay merchant) شما می‌توانید:

مشتریان جدید جذب کنید

علاقه و اعتماد مسافرین خارجی را به دست آورید

هزینه های اضافی را کاهش داده و هنگام تبدیل پول ضرر نکنید

از رقبای خود پیشی بگیرید

نقش بلاک چین و ارز دیجیتال در صنعت گردشگری

سیستم پرداخت فوپی (FoPay merchant) برای انواع کسب‌ و کارهای مختلف، راه حلی را پیشنهاد می‌کند. تنها کافی است این راه حل‌ها را بررسی کرده و روشی مناسب با تجارت خود انتخاب کنید:

1. ادغام API:  برای کسانی که پرداخت مستقیم در وب سایت را می‌پذیرند. در این روش، قابلیت درگاه پرداخت آنلاین ارز دیجیتال برای وب سایت شما فعال میشود که استارتاپ FoPay این سرویس را به کاربران خود ارائه میدهد.

2. فاکتور دستی (صورت‌ حساب‌های ارسال شده از طریق ایمیل): این روش مناسب افرادی است که در وب‌سایت خود سبد خرید ندارند اما به صورت اینترنتی پول را از مشتریان خود دریافت می‌کنند.

3. پایانه POS در فروشگاه: این روش نیز مناسب افرادی است که ارز دیجیتال را برای انجام خرید از مشتریان می‌پذیرند.  در این روش یک پایانه POS کارآمد و فشرده با قابلیت خرید بی سیم و پرداخت توسط اسکن بارکد (QR) وجود دارد.

منبع مقاله

با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (4)
 • Author Image
  صبا :

  هاوینگ بیت کوین خیلی نزدیکه. کمتر از یک ماه دیگه به هاوینگ بیت کوین باقی مونده. بعدش کم کم تمام مردم جهان شاهد انفجار قیمت بیت کوین به صورت صعودی خواهند بود. از نظر خیلی ها تا انتهای 2020 قیمت بیت کوین به بیش از 20 هزار دلار میرسه. البته اینها همه نظریه هست و باید دید در عمل چه اتفاقی میفته.

  سپاس از شما بابت درج این مقاله مفید.

 • Author Image
  Peyman :

  خیلی جالبه واقعا. صنعت گردشگری به نظر بنده پتانسیل بالائی برای استفاده از بستر بلاک چین و ارزهای دیجیتال در بخش های مختلفش داره. به زودی بسیاری از بخش های سنتی این صنعت کاملا از بین میره و سیستم های جدید جایگزین میشه

 • Author Image
  سپهر امیری :

  آقا این بیت کوین و ارز دیجیتال چیه ماجراش که انقدر این روزا همه جای دنیا و حتی داخل ایران دارن ازش صحبت میکنن.

  من که تخصص و قدرت درکش رو ندارم که چوری میشه یه ارزی که وجود خارجی نداره انقدر پیشرفت کنه و قیمتی بشه. لطفا دوستانی که بلد هستن و تجربه دارن راهنمائی کنن.

 • Author Image
  Seyed Reza :

  جناب امیری عزیز، مبحث بیت کوین و کریپتو کارنسی ها بحث پیچیده ای هست ولی در کل داره جهان رو به شکل خیلی بی صدا و نرم و ریز ریز تسخیر میکنه و تا چند سال دیگه خواهیم دید که پول سنتی و کاغذی هیچ جایگاهی در زندگی نخواهد داشت. برای نکات فنی بیت کوین در گوگل اگر سرچ بفرمائید اطلاعات زیادی میتونید ملاحظه کنید.

  ضمنا از سایت خوب تارگتینو خواهشمندم مطالب بیشتری در مورد ارزهای دیجیتال قرار بدن. با تشکر