ما را دنبال کنید :
شگفتی های کویر لوت
شگفتی های کویر لوت
نسیم طالبی
کویر های ایران
1
بازدید : 702
رای ها : (5)

شگفتی های کویر لوت

کشور ایران یکی از کشورهایی است که بیش از 25 درصد آن را مناطق کویری تشکیل می دهد و دلیل ایجاد این کویر ها رشته کوه های اطراف ان می باشد. از کویر های معروف ایران می توان به دشت لوت و دشت کویر اشاره کرد که مساحت این دو کویر بیش از 360 هزار کیلومتر مربع می باشد. مناطق کویری ایران به قسمت های مختلفی همچون کویر مرکزی، کویر کوچک، کویر ریگ جن و … تقسیم می شود. در این مقاله سعی ما بر آنست تا به معرفی دشت لوت بپردازیم و اطلاعاتی را در مورد آن در اختیار علاقمندان به کویر بگذاریم.

دشت لوت ایران

در تاریخ و جغرافیای ایران از دشت لوت به نام هایی دیگری چون چاله لوت و در برخی موارد به نام دشت لوت نیز یاد شده است و این بیابان و یا دشت منطقه وسیعی را در کشور شامل شده است. گستره این کویر از استان خراسان جنوبی شروع و به سیستان و بلوچستان و کرمان ختم می شود که این دشت وسیع در شرق کشور بین دو گسل مهم و بزرگ نهبندان و نای بند قرار گرفته است.

 در سال 1952 پژوهشگر اتریشی به نام پروفسور استراتیل با کارهای تحقیقاتی که در این منطقه انجام داد این دشت بزرگ را گرم‌ترین نقطه زمین معرفی کرد و بعد از آن دانشمندان دیگری نیز این فرضیه را تائید و حتی ناسا نیز در نقشه های خود با ثبت بیشترین دما در منطقه ریگ یلان دشت کویر، این دشت را گرم‌ترین نقطه زمین اعلام نموده است.

lut-desert-01.jpg (83 KB)

دشت لوت و زمین زیبای آن

این دشت بزرگ و وسیع به صورت یک بیابان وسیع ماسه‌ای و ریگی می باشد که قدم زدن و تفریح در ان بسیار لذت بخش می باشد. یکی دیگر از جاذبه های این کویر بزرگ و وسیع حوضچه های محلی و متعددی است که توسط روان اب ها و اب های سطحی منطقه در طی سالیان به وجود آمده اند. از دیگر جاذبه های دشت لوت که می تواند برای گردشگران بسیار جالب و دیدنی باشد آثاری از سکونت انسان از قرن چهارم پیش از میلاد در کوه های مشرف به ان است که گردشگران زیادی را سالانه به خود جذب می کند.

دشت لوت و کلوت ها

کلوت ها به اسمان خراش هایی سنگی گفته می شود که در طی سالیان دراز و در اثر فرسایش آبی و بادی به وجود آمده است و این منطقه از دور به یک شهر بزرگ و خرابه شبیه است که در بین محلی ها این قسمت از کویر به شهر کلوخی نیز شهرت دارد.

LUT-desert-and-its-wonders.jpg (54 KB)

دشت لوت و هرم های ماسه ای مرتفع

در این کویر تپه هایی بسیار بزرگ  وجود دارد که در سالیان مختلف به وجود آمده است و ارتفاع بعضی از این هرم ها و تپه ها به بیش از 480 متر هم می رسد که بسیار کمیاب می باشند.

دشت لوت و مخروط های آتشفشانی

یکی دیگر از جاذبه های دشت لوت مخروط های اتشفشانی آن می باشد که این مخروط های آتشفشانی بسیار زیبا و دیدنی می باشند و در دشت لوت بیش از 40 مخروط اتشفشانی وجود دارد.

دشت لوت و پا شتری

در دشت لوت مناطقی وجود دارد که پا شتری نامیده می شوند و دلیل نامیده شدن این منطقه به این نام آن است که به نظر می رسد که پس از بارندگی زمین ها خیس خورده و هزاران شتر از روی آن رد شده اند.

دشت لوت و هامادا

هامادا قسمتی زیبا از کویر است که از ریگ، شن و پوشیده از خاک های ریگی فاقد گیاه است و برای گردشگران می تواند بسیار جذاب باشد.

luot-desert.jpg (105 KB)

دشت لوت و چند ضلعی هایش

در قسمتی از دشت لوت زمین هایی وجود دارد که در آن می توان به چند ضلعی های زیبایی اشاره نمود که این چند ضلعی ها حاصل قشر نمکی و تبخیر شدید سطح زمین است که به مرور زمان به وجود می آید.

دشت لوت و زمین های رنگی آن

در قسمت های دیگری از این کویر به جاذبه ای متفاوت و زیبا بر می خورید که این منطقه دارای یک پهنه وسیع  با پوشش وسیع ماسه و ریگ است که با رنگ های مختلفی از قهوه ای روشن گرفته تا خاکستری و سیاه تشکیل شده است. در آخر هم می توان از گدازه های بازالتی و چاله های حاصل از ان به عنوان دیگر جاذبه های این کویر و دشت زیبا نام برد.

  • بهترین مسیر برای رسیدن کویر لوت چیست؟
  • کویرهای دیگر ایران را به ما معرفی کنید.
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، سپاسگزاریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (1)
  • Author Image
    محمد :

    زیباست طبیعت ...