ما را دنبال کنید :
چرا باغ دولت آباد یزد در فهرست آثار جهانی قرار گرفته است؟
چرا باغ دولت آباد یزد در فهرست آثار جهانی قرار گرفته است؟
الهه جباری
ایرانگردی
0
بازدید : 471
رای ها : (0)

چرا باغ دولت آباد یزد در فهرست آثار جهانی قرار گرفته است؟

باغ دولت آباد یکی از جاذبه های شهر یزد می باشد که در محله چهار منار قرار گرفته است. زمانی این باغ با دار و درخت‌ ها و بوته‌ های گل سرخ رنگ خود، محل سکونت محمد تقی‌ خان بافقی، حکمران یزد به همراه خانواده وی بود. در آن زمان باغ دولت آباد محلی بود برای سرو سامان دادن به کارهای حکومت بود؛ ولی حالا سال‌ها می باشد که درب های این مکان به روی گردشگران هم گشوده شده است. بنابراین بر آن شدیم که در این مقاله شما را با بخشی از جاذبه ها و زیبایی های این مکان آشنا نماییم. با ما همراه باشید.smiley

حتی اگر در مسیر رفتن به باغ دولت آباد از ترافیک، گرما و شلوغی کلافه شده باشیم، اما وقتی که به آن برسیم و از سردر و هشتی آن عبور نماییم، تمام خستگی ما از میان می‌رود و نفس راحتی خواهیم کشید؛ چرا که سختی‌ ها و آن گرما و ترافیک جای خود را به خنکی، سرسبزی و آرامش این مکان روح افزا می دهد.

باغ دولت آباد

فهرست عناوین معرفی باغ دولت آباد یزد

تاریخچه باغ دولت آباد

با اینکه باغ دولت آباد در اواخر دوره افشاریه ساخته شده است، ولی معماری‌ آن با معماری دوره زندیه شباهت زیادی دارد.  باغ دولت آباد، زمانی دارای دو قسمت اصلی بیرونی و اندرونی بوده است و ساختمانی که در حال حاضر در معرض تماشای عموم قرار دارد، همان قسمت اندرونی می باشد. قسمت اندرونی مکانی بوده است که حاکم زمان و خانواده‌ وی در آن سکونت داشتند. قسمت بیرونی باغ هم برای توقف کاروان‌ ها، برگزاری مراسم ورزشی و تشریفات حکومتی مورد استفاده قرار می گرفته است.

بخش های مختلف باغ دولت آباد

بادگیر هشت ضلعی، سه شاه‌ نشین، دو اتاق، حوضچه‌ ها و تالارهای عمارت تابستانی بخش های باقی مانده قسمت اندرونی‌ می باشند؛ که درب های مشبک، شیشه‌های رنگی و آب‌ نماهای داخل عمارت اصلی، زیبایی ویژه ای به این مکان داده‌ است.

باغ دولت آباد

بادگیر معروف باغ دولت آباد

به غیر از درخت‌ های سرو و کاج و بوته‌ های گل سرخ که به شکل متقارنی در اطراف حوض اصلی کاشته شده اند، بادگیر ۳۳ متری باغ دولت آباد، آن را تماشایی‌ تر نموده است. این بادگیر روبروی آب‌ نمای اصلی قرار دارد و یکی از بلندترین بادگیرهای خشتی در دنیا به حساب می آید.

 حوض روبروی بادگیر تناسب زیادی با بلندی بادگیر دارد و به صورتی ساخته شده که هنگامی که آخر باغ بایستیم، می توانیم کل نمای بادگیر را در داخل آن مشاهده نماییم. قدمت و طراحی بی نظیر این باغ سبب گشته که به همراه هشت باغ دیگر ایران، در فهرست آثار جهانی ثبت گردد.

باغ دولت آباد - حوض داخلی

منشأ آب های باغ دولت آباد

نکته جالبی که در مورد باغ دولت آباد وجود دارد این است که، برای ساختن آن قناتی به طول ۶۵ کیلومتر حفر نمودند تا آب را از مهریز به محل فعلی باغ بیاورند. در گذشته، باغ دولت آباد آنقدر آب داشته است، که برخی به آن «نمایش آب» می‌ گفتند. در حال حاضر آب باغ از چاهی عمیق حاصل می گردد، هنوز هم حوض‌ های متعدد آن پر آب می باشند و زمانی که در آن قدم می‌زنیم، احساس تازگی و سرزندگی می‌ نماییم.

منظره زیبای روز و شب باغ دولت آباد

اگر شب‌ها به تماشای باغ برویم، با منظره فانوس‌ هایی مواجه می گردیم که در امتداد آن روشن گشته اند و جذابیت آن را دو چندان نموده اند. البته افرادی که از این محل دیدن نموده اند، می‌گویند در طی روز هم تماشای شیشه‌های رنگی داخل عمارت و ابهت درخت‌ های توت صد ساله باغ را نباید از دست دهیم. در طی روز، می‌ توانیم در گوشه‌ای از عمارت بنشینیم و غرق بازی آب و نورهای رنگی گردیم و برای چند لحظه هم که شده مشغله‌های خود را فراموش نماییم. این باغ یک کافه رستوران هم دارد که می‌توانید روی تخت‌ های آن بنشینید، خستگی در نمایید و نوشیدنی یا خوراکی میل بفرمایید.

منظره شب باغ دولت آباد

مسیر دسترسی و ساعت بازدید از باغ دولت آباد

این مکان در محله چهار منار و خیابان شهید رجایی یزد قرار گرفته است. اگر ماشین ندارید، می توانید در ایستگاه شحنه واقع در بلوار دولت آباد، پیاده گردید و ۱۰ دقیقه تا باغ دولت آباد پیاده روی نمایید.  برای این کار باید وارد خیابان رجایی و بعد خیابان معلم گردید. اگر با ماشین شخصی می روید، خود را به بلوار دولت‌آباد برسانید و وارد خیابان رجایی گردید، در همین خیابان پارک نمایید و بقیه مسیر را تا خیابان معلم پیاده روی نمایید.

باغ دولت آباد همه روزه یک سره از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ شب باز می باشد.

جاذبه‌های نزدیک باغ دولت آباد

حمام خان، بازار خان و میدان خان یزد تنها در یک کیلومتری باغ دولت آباد قرار گرفته اند. برای رفتن به این مجموعه تاریخی باید خیابان رجایی را تا انتها بروید و در تقاطع خیابان پاک نژاد به سمت چپ بپیچید و این خیابان را تا میدان قیام مستقیم بروید. در میدان قیام به سمت راست بپچید و خیابان قیام را مستقیم بروید تا به مجموعه خان برسید. حمام خان در عین حال یک رستوران سنتی هم می باشد، که می توانید در آن قیمه یزدی، شولی، کشک بادمجان، دیزی یزدی و آش سنتی میل بفرمایید.

 موزه آب یزد هم در همین خیابان قیام و در تقاطع با خیابان امام قرار دارد. مجموعه تاریخی امیر چخماق هم کمی جلوتر و در انتهای خیابان قیام و ابتدای خیابان سلمان فارسی  قرار گرفته است و با ماشین کلاً ده دقیقه از باغ دولت آباد فاصله دارد.

نتیجه گیری

باغ دولت آباد یکی از بناهای تاریخی مهم ایران می باشد که در سطح جهانی شهرت دارد، و همان طور که گفته شد در فهرست آثار جهانی جای گرفته است؛ بنابراین به مراقبت بیشتری احتیاج دارد. پس به هنگام بازدید از این شاهکار هنر و معماری، از آن مراقبت نمایید. می توانید پس از گشت و گذار در باغ از کافی شاپ موجود در آن هم استفاده نمایید و لذت بیشتری از بودن در فضای باغ چه در روز چه در شب ببرید.

  • به نظر شما کدام یک از موارد فوق جذاب تر و دیدنی تر می باشند؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد باغ دولت آباد یزد با ما و سایر دوستان علاقمند در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، متشکریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید