ما را دنبال کنید :
چگونه می توانیم یک اسب سوار حرفه ای شویم؟
چگونه می توانیم یک اسب سوار حرفه ای شویم؟
الهه جباری
اسب و سوارکاری
0
بازدید : 2911
رای ها : (0)

چگونه می توانیم یک اسب سوار حرفه ای شویم؟

شما برای اینکه به یک اسب سوار حرفه ای تبدیل گردید، نیازمند دانستن اصول و نکات سوارکاری، غرق شدن در جزئیات مربوط به برقراری ارتباط صحیح با اسب هستید. جهت تبدیل گشتن به یک اسب سوار حرفه ای باید اعتماد به نفس داشته باشید؛ روش صحیح نشستن بر روی زین و استفاده صحیح از وسایل سوارکاری را بدانید و از کاربردی ترین کمک ها مثل یک مربی و اسب سوار حرفه ای بهره بگیرید. یک اسب سوار علاوه بر ترکیب موارد مذکور باید هدف مخصوص خود را نیز دنبال نمایید. ما در این مقاله قصد داریم دانش مورد نیاز یک اسب سوار حرفه ای را در اختیار شما قرار دهیم، تا با درک بهتری وارد ورزش مهیج سوارکاری شده و از آن لذت ببرید. 

یک اسب سوار حرفه ای اعتماد به نفس دارد

یک اسب سوار باید اعتماد به نفس داشته باشد، تا بتواند ترس اولیه خود را از دست بدهد؛ چرا که ترس سبب می گردد که اسب سوار عضلات خود را انقباض نماید که این موضوع مانع از یک سوارکاری خوب می گردد. 

یک اسب سوار حرفه ای نشستن بر روی زین اسب را می داند

اسب سوار باید بتواند دست و پای خود را آزاد سازد و بر نشستن خود استحكام لازم را داشته باشد. اسب سوار باید به درستی بر روی زین بنشیند تا بتواند به خوبی از دست ها و اندام دیگر بدن جهت سوارکاری استفاده نماید. 

یک اسب سوار حرفه ای چگونگی استفاده از وسایل‌ سوارکاری را می داند

 اسب سوار باید بداند که چگونه از وسایل و ابزارهای سوارکاری به درستی استفاده نماید، و اینکه بداند که اثرات و کاربردهای آن ها در سوارکاری چیست. 

یک اسب سوار حرفه ای تابع دستورات مربی خود بوده است

یک اسب سوار باید آماده اجرای جز به جزء دستورات مربی خود باشد. به یاد داشته باشید که آموزش با هر کاری که آغاز می گردد با همان کار خاتمه پیدا می نماید.

قدم اول در تبدیل گشتن به یک اسب سوار حرفه ای

اولين قدم آموزش سوارکاری، داشتن اعتماد به نفس در اسب سوار می باشد، در برخی شرایط ترس افراد مبتدی سبب انقباض‌ عضلات می گردد. به این صورت که شانه‌، کمر و زانوها منقبض‌ گشته و با هر حرکت جزئی اسب‌ جابه‌جا، و حركات‌ اسب سوار نامنظم می گردد. آن گاه که ترس شما برطرف گردد، خود به خود و به آرامی عضلات شما همچون دست و بازوها ریلکس و پاها آویزان می گردد تا اینکه نسبتاً تعادل خود را حفظ می نمایید. روحيه‌ اسب سوار ارتباط‌ مستقيم‌ با كم‌ يا زياد گشتن انقباض‌ عضلات‌ دارد. بنابراین یکی از وظایف مربی تلاش جهت بهبود روحیه سوارکار می باشد.

آموزش اسب سوار - برقراری ارتباط با اسب

 از همان‌ روزهای نخست مربی‌ تلاش می نماید همه نقاط ضعف و قوت سوارکار را بسنجد. به همین علت آن ها معمولاً با رکاب سوارکاری آغاز و کوشش می نمایند که سوارکار را با گردش ها و نرمش ها مشغول نمایند. مربی باید به نحوی اسب سوار را آموزش دهد که او تا حد ممکن نترسد و تعادل خود را حفظ نماید تا زمین نخورد. مربی با تجربه و کاردان با زبانی ساده و مهربان، دستورات خود را به سوارکارها تلقین و حس رقابت را در آن ها تحریک می نماید.

ولتيژ: به زبان ساده تر بالا و پایین پریدن به هر سو ‌

جفت‌ زدن‌: پريدن‌ از روی اسب‌ به‌ زمين‌ و دوباره‌ سوار شدن‌ اسب‌ در حال‌ چهار نعل‌

نحوه کنترل اسب سوارها توسط مربی

معمولاً جلسات آموزش سوارکاری به اسب سوار در محیط های حصار کشیده برگزار می گردد. اسب سوارها به‌ دو گروه‌ تقسيم‌ می گردند:

  • سوارکارهای سوار بر اسب
  • سوارکارهای پیاده که به گروه قبل کمک می نمایند.

برای آن که مربی بتواند کنترل بیشتری بر اسب سوارها داشته باشد، آن ها را به صورت ستون پشت سر هم قرار می دهد، و برای سر ستون، فردی که بیشتر از بقیه آموزش دیده است، را تعیین می نماید. مربی به اسب سواری که در سر ستون قرار دارد فرمان می دهد، که از روی خط حرکت نماید، سپس به تک تک اسب سوار ها تأکید می نماید که پشت سر ستون حرکت نمایند. 

آموزش اسب سوار - مربی اسب سواری

مربی دستوری را صادر می نماید که تنها برای حرکت دادن اسب یا متوقف نمودن اسب باشد. سوارکارها اسب های خود را رها می نمایند، تا پشت سر ستون حرکت نمایند. برای آن که اسب سوار به وسیله دستجلو خود را مهار نکند، مربی دستور می دهد که دستجلو را بر روی گردن اسب رها نموده تا دستجلو آزاد باشد.

نحوه برخورد و آموزش افراد مبتدی و تبدیل آنان به یک اسب سوار حرفه ای

سوارکارهای مبتدی به خارج از گود رفته تا سوارکارهایی که با تجربه تر هستند، آن ها را احاطه نمایند. این حرکت سبب می گردد اعتماد به نفس اسب سوار بالا رفته و کمتر احساس خستگی نماید، تا بهتر بتواند بر زین تسلط یابد، این امر سبب رفع خستگی و تفریح آن ها می گردد و اگر اين کار کنترل شده باشد، اوقات خوبی را برای اسب سوار ایجاد می نماید. اسب سوار مبتدی در این حالت به آرامی فراموش می نماید که بر روی اسب نشسته است و به همین علت عضلات خود را از حالت منقبض آزاد نموده و به آرامش می رسد.

نحوه سوارکاری با رکاب و بدون رکاب یک اسب سوار حرفه ای

در این مرحله با استفاده از رکاب، سوارکار می تواند با اطمینان خاطر به سواری خود ادامه دهد و راحتتر روی زین قرار گیرد. اين کار تا زمانی ادامه می یابد که تا کاملاً ترس اسب سوار از بین نرفته  باید رکاب ها استفاده شوند. آموزش‌ بدون‌ ركاب‌ در مراحل اول به صورت روش قدمرو و به مرور به روش های سریع تر تغییر داده می گردد. مربی اسب سوار هایی که کمی بیشتر از بقیه ترس دارند، بر اسب های بی خطر و آرام سوار می نمایند و او را به چند سوارکار قدیمی می سپارند تا آنان را کمک نمایند، و به بقیه سوارکارها برسانند.

 نحوه هدايت‌ اسب‌ به‌ ميدان‌‌ و گرفتن دستجلوها یک اسب سوار حرفه ای

زمانی که می خواهیم اسب را به میدان آموزش بیاوریم، حتماً باید اسب سوار پیاده باشد.‌ اسب سوار برای هدايت‌ اسب‌ به‌ ميدان‌ باید دستجلوهای آبخوری را از سر اسب‌ در بیاورد و با دست راست خود به‌ فاصله‌ 15 سانتيمتر از دهان‌ اسب‌، دو دستجلو را بگیرد، به طوری که ناخن‌ها به‌ طرف‌ زير و انگشت‌ سبابه‌ وسط‌ باشد؛ و با دستی که بالا قرار گرفته دستجلوها را محکم و قاطعانه‌ بگیرد، كه‌ اگر احتمالاً اسب‌ خواست پرش نماید، اسب سوار بتواند آن را مهار نماید، و با دست دیگر انتهای دستجلوی آبخوری را بگیرد که روی درز شلوار قرار دارد و زمانی که اسب سوار وارد میدان می گردد، مربی اسب سوار را روی خط وسط به فاصله 3 متری از خط نظام می دهد.

آموزش به سوارکار - سوارکار حرفه ایهر اسب سوار باید دستجلو را بر گردن اسب آویخته و در سمتی كه‌ بايد سوار گردد (معمولاً سمت‌ چپ‌ اسب‌) و در کنار هم به صورت‌ موازی‌ زير گلويی اسب‌ به‌ حالت‌ پياده‌ در حالتی كه‌ با دست‌ راست‌ به‌ فاصله‌ 15 سانتيمتر از دهان‌ قرار گرفته باشد، و مربی باید به دقت توجه نماید که تمام سوارکارها به درستی ‌عمود بر خط‌ حصار ايستاده‌ باشند. ايستادن صحيح‌ يعنی اسب چهار دست‌ و پا عمود بر زمین و‌ سر و گردن‌ و بدن او در يك‌ راستا قرار گرفته باشد.

  • یک اسب سوار حرفه ای دیگر چه ویژگی هایی دارد؟
  • شما چگونه تبدیل به یک اسب سوار حرفه ای گشتید؟
لطفاً نظرات و تجربیات خود را در مورد ویژگی های یک اسب سوار حرفه ای با ما و سایر علاقمندان در میان بگذارید؛ و از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی نمودید، متشکریم.
با امتیاز خود به این مقاله اعتبار دهید
دیدگاه های دریافتی (0)
اولین نفری باشید که دیدگاه خود را در رابطه با این مطلب بیان میکنید
دیدگاه خود را بنویسید